Spoct Hoofdpijn, Kiespij** l/t/Ufahacdt' Voeder Indische kroniek. BRANDEN. VERKEERSONGEVALLEN vragen van den heer wijnkoop. Qratis rijwielplaatjes voor werkloozen. tv beer Wijnkoop, lid der Tweede Kamer, j^eft aan den minster van sociale zaken ge- den minister bekend dat op bepaal de plaatsen hier te lande aan werkeloozen niet in de werkverschaffing zijn opgeno men en dat zijn onder omstandigheden zelfs Ju groote meerderheid dei werkloozen, geen gratis rijwiel-plaatjes meer worden ver strekt? Weet de minister dat vooral ten platte lan- bijv. in Drente, het hierdoor voorkomt werkloozen gedv/ongen worden een uur, anderhalf uur en langer te loopen om hun stempellokaal te bereiken, omdat dergelijke werkloozen, die voor man en vrouw f 6.50 »teun krijgen plus 0.75 per kind, natuur lijk onmogelijk de kosten van een rijwiel- „iaatje kunnen betalen? Weet de minister voorts dat de ontstem ming der arbeiders over deze dingen zeer groot is; en wat is de minister van plan te doen om in dezen aan de redelijke wenschen der arbeiders tegemoet te komen? Aantasting asylrecht? Tot de minister van buitenlandsche zaken tn van justitie richtte de heer Wijnkoop de volgende vraag: Heeft de regeering kennis genomen van de oorspronkelijk geheime publiceerde circu laire van het Duitsche ministerie van buiten landsche zaken dd. 24 Juni j.1. aan de Duit sche diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland, waaruit blijkt dat sinds 1 uuli van dit jaar aan de Duitsche diploma tieke diensten in het buitenland agentschap pen worden toegevoegd van de geheime staats-politie te Berlijn? Is het de regeering bekend, dat door be doelde circulaire de Du;tsche diplomatieke vertegenwoordigingen in het buitenland, dus ook in Nederland, verplicht zijn te zorgen voor het overbrengen naar Berlijn van aile door de agenten van de geheime staats-po- litie verzamelde berichten, en dat zoodoende ;het vrije verblijf van politieke vluchtelingen in Nederland, andersgenoemd het asylrecht, in hooge mate wordt aangetast? Wat is de regeering van plan te doen om bovenstaanden toestand onverwijld een ein- Het jongere personeel bij de spoorwegen de te fnaken? De heer Wijnkoop vroeg aan den minister van waterstaat: Is het den minister bekend, dat er momen teel bij de Ned. Spoorwegen vele loop jongens werkzaam zijn van 21 jaar en ouder (22 jaar, 23 jaar) waarbij er zijn, die sinds hun 14e jaar, dus bijna 10 jaar bij de Spoorwegen in dienst zijn. en wien bij hun indiensttreding beloofd is dat zij het berei ken van hun 21e jaar promotie zouden ma ken en die nog steeds op geen hooger jaarloon staan dan 500 a 600? Weet de minister dat de jongere arbeiders bij den dienst van het vervoer en de gewezen leerling-klerken er niet veel anders aan toe zijn? Is de minister bereid te bevorderen dat er maatregelen worden genomen om aan deze toestand onder de jongere spoormannen een einde te maken, en zoo ja, welke maatregelen denkt de minister dan onverwijld te nemen? De fabricage van margarine. Tot den minister van economische zaken richtte de heer Wijnkoop de volgende vragen: Acht de minister het juist dat, doordat er geen vergunningen meer worden verstrekt voor het fabriceeren van maigarine, het mar garine-bedrijf door de regeering feitelijk is afgesloten? Is het den minister bekend, dat hierdoor en door de dwingende besluiten der fabri kanten-organisatie, waarachter de regee- rings-commissaris zich heeft geplaats, als ook door het sluiten van de fabrieken die zich eventueel aan deze besluiten niet hou den, dus door een contingenteering waar van de Margarine-Uni met 80 profieert, de prijzen van de margarine op een vast P«il ten nadeele der verbruikers hoog ge houden worden? Weet de minister voorts dat bij sluiting van een fabriek om welke reden dan ook het daar gefabriceerde quantum automatisch vervalt, en zoodcenoe de productie weder- °m wordt verminderd ten nadeele van de verbruikers-prijzen en ten voordeele van de fabrikanten-winst Acht de minister het juist dat door een en ander de winst voor de fabrikanten, bij een verkoopsprijs van f 1.20 cents per kilo is, en vooral dat de onbelaste en ongemengde ®argarine voor werkeloozen, waarvan de Productie-prijs plus verpakking op 22 cents komt tegen 44 cents per kilo aan de werke loozen wordt verkocht? Wat is de minister van plan tegen dit al- 'es te doen? DE JUWEELENDIEFSTAL BIJ DR. IR. PHILIPS. De aanbrengers van de daders ieder f 5500. Zooals eenigen tijd geleden werd ge- tneld waren er inzake het uitbetalen "van de uitgeloofde belooning voor het terugbezorgen van de bij dr -ir. G. L. F. Philips gestolen juweelen en gouden voorwerpen, moeilijkheden gerezen. Zooals men zich zal herinneren, had de te Parijs gevestigde verzekerings maatschappij oorspronkelijk een premie van 16.000 uitgeloofd, doch achteraf bleek men slechts bereid hiervan een k.ein gedeelte te betalen, waarmede de betrokkenen echter geen genoegen wil den nemen. Naar thans wordt vernomen is in «eze kwestie een schikking getroffen tusschen de verzekeringsmaatschappij en de beide personen die tot de aanhou ding van de verdachten en het terug vinden van de gestolen toederen hebben medegewerkt, namelijk de bewuste schoenmaker van den Schenkweg en de Juffrouw, met wie de gearresteerde Oos- tenrijker tevoren was uit geweest. Zij gullen thans samen een bedrag van J 11.000 ontvangen. Voor de onderlinge hfir tviDg van deze som heeft m"n naar UiJkheid een overeenkomst getroffen. UITVOER VAN ZUIVEL- EN MELKPRODUCTEN. De minister van economische zaken heeft met ingang van heden aan dr F E. Posthuma te 's-Gravenhage op diens verzoek eervol ontslag verleend als id en voorzitter van de commissie voor den uitvoer van zuivel- en melkproduc- ten naar Frankrijk, België, Luxemburg en Duitschland. 6 Met ingang van dienzelfden datum is als zoodanig door den minister aange wezen de heer G. J. Blink, te Noordwhk. Voorts heeft de minister in de plaats van dr. Posthuma belast met het afge ven van certificaten voor den uitvoer van zuivel- en melkproducten naar Frankrijk, België en Duitschland de heer J. A. Geluk, te 's-Gravenhage. DE LEIDING VAN DE CRISIS-RUNDVEECENTRALE. De heer S. van Zwanenberg, directeur van de Varkenscentrale, zal ock optre den als directeur van de Crisis-rundvee centrale. HET CONFLICT TE IJMUIDEN. Vegaderng over de gerezen moei lijkheden. Dinsdagavond heeft het centraal bestuur van de IJmuider federatie vergaderd met de besturen van de verschillende vakgroepen, terwijl tevens een aantal vertrouwensman nen uit verschillende plaatsen buiten IJmui- den aanwezig was. Voor het hoofdbestuur van den centralen bond van transportarbei ders waren aanwezig de heeren Brautigam en van Dugteren. De vergadering nam ken nis van de tengevolge van het manifest van 11 Juli 1.1. gerezen moeilijkheden en van de in verband daarmede door het hoofdbestuur met het bestuur van de reedersvereeniging gevoerde besprekingen; met de door het hoofdbestuur voorgestelde afwikkeling van de zaak kon de vergadering zich vereenigen. Een nieuw manifest zal worden uitgegeven ten einde de onjuistheden en den door nie mand van de besturen gewenschten indruk van het eerste manifest weg te nemen. Met instemming vernam de vergadering, dat 't in de bedoeling lag van den voorzitter van het hoofdbestuur, den heer Brautigam, om den eersten tijd regelmatig te IJmuiden aanwezig te zijn, aangezien zulks slechts er toe zal kunnen bijdragen de moeilijkheden, aan de liquidatie van een staking verbonden, vlotter op te lossen. Intusschen zullen geen verdere manifesten e.d. meer verschijnen, gelijk reeds in de be doeling lag bij het uitgeven van het manifest van 11 Juli. Deze circulaire aan de leden was mede onderteekend voor het hoofdbe stuur door den heer Brautigam. In het mani fest aan de arbeiders in het visscherijbedrijf te IJmuiden, mede onderteekend door den heer Brautigam, wordt gezegd, dat de indruk als zou het de bedoeling van de IJmuider fe deratie geweest zijn het herstel van den vrede in het bedrijf te belemmeren met den opzet om den strijd ook na de staking op scherpe wijze voort te zetten, verkeerd is geweest. Ware dit wel het geval, aldus wordt in het manifest gezegd, dan zou men er niet toe overgegaan zijn om het voorstel van den rijksbemiddelaar met spoed te behandelen en met kracht te verdedigen. Dan zou men er niet alles op gezet hebben om na de aanne ming van het voorstel tot een snelle en vlotte uitvoering daarvan te geraken. Dat de in houd van dit manifest den bovengeschetsten indruk heeft gevestigd en dientengevolge nieu we moeilijkheden zijn ontstaan, wordt be treurd. De betrokken overeenkomst, vervat in het voorstel van den rijksbemiddelaar en de te sluiten contracten dienen behoorlijk te wor den uitgevoerd en nageleefd. Van den kant van het bestuur zal daarvoor worden ge zorgd Er behoeft geen twijfel aan te bestaan en op de leden wordt een ernstig beroep ge daan alles te doen wat de uitvoering van de aangegane verbintenissen kan bevorderen en alle handelingen na te laten die daarmede in strijd zouden zijn. Bijzonder wordt nog eens de aandacht gevestigd op het getroffen ac coord om geen rancune maatregelen te ne men en het bestuur vertrouwt, dat de leden zich zullen onthouden van hinderlijke maat regelen tegenover hen die niet aan de staking hebben deelgenomen. OVERTREDINGEN VAN DE CRISIS-VARKENSWET. Zware straffen. Het Regeeringsbureau Crisis-Varkenswet 1932 acht het noodig bekend te maken, dat het optreden tegen het valschelijk aanbren gen van de volgens het crisis-varkensbesluit 1932 vereischte oormerken er reeds toe heeft geleid, dat door de arrondissements-recht- bank te Utrecht een aanbrenger van valsche merken werd veroordeeld tot vijf maanden ge vangenisstraf, terwijl medeplichtige boeren werden veroordeeld tot 200 boete. Meei dergelijke vonnissen zijn te verwachten, daar ook op andere plaatsen personen op grond van het aanbrengen van valsche merken in verzekering zijn gesteld. Allen varkenshouders wordt daarom in hun eigen belang aangeraden zich stipt te houden aan de ten aanzien van het doen merken van hun varkens gegeven voorschrif ten en mitsdien nimmer op eenigerlei wijze aan het valsch merken van biggen mede te werken. EEN TEGENVALLER VOOR DOETINCHEM. Geen vestiging van een nieuwe industrie, die de werkloosheid zou doen verdwijnen. Naar gemeld wordt, zijn de on^Jl®r}i„e lingen over den verkoop van de voo electromotorenfabriek De Vijf te Do afgesprongen, daar tusschen part'j gdeQ overeenstemming is verkregen om datum van overdracht. een Hiermede is dus de vestiging van een nieuwe industrie te Doerinc werk trent in den raad met betreitKi a. loosheid zulke hoopvolle verwachtingen ren gewekt, van de baafl« Bij de fabriek De Vijf in liquidatie zijn thans verschillende nieuwe orders binnenge komen. Daar kan een spoedige reorganisatie ndit bedrijf worden verwacht. va NED. R.K. BOND VAN BOUW- PATROON5. Gisterochtend is de 13e jaarlijksche verga dering van den Ned. R.K. Bond van Bouw- patroons te Amsterdam voortgezet. Aan de orde kwam een voorstel van de afdeeling Den Haag om bij de regeering stappen te doen, zoo mogelijk in samenwer king met andere bonden, om te komen tot samenvoeging van de sociale wetten, n.1. de ongevallenwet, de ziektewet, de invaliditeits- en de oudersdomswet, om zoo te komen tot een meer economische uitvoering van de sociale wetten en de kosten van uitvoering dezer wetten tot het minimum te reduceereii Het bestuur achtte dit een aangelegenheid van zoo algemeenen aard, dat daarvoor niet een vakbond, maar een of meer vakcentrales moeten ageeren. Het stelde daarom voor deze kwestie aanhangig te maken bij den r.k. Middenstandsbond. Conform dit advies werd besloten. Op verzoek van de afdeeling Utrecht ver klaarde het bestuur zich bereid den r.k. Mid denstandsbond te verzoeken het daarheen te leiden, dat de regeering door wettelijke voor zieningen de concurrentievoorwaarden tus schen degenen, die de bouwnijverheid be roepsmatig als werkgever uitoefenen en de genen, die bouwwerkzaamheden uitvoeren, zonder geacht te kunnen worden reëele bouw- patroons te zijn, mede in het sociale belang van laatstgenoemden, meer gelijk maakt door de kosten van de werkzaamheden van laatst genoemden eveneens te belasten met de kos ten voor sociale voorzieningen, welke druk ken op de werkzaamheden van eerstgenoem- den. Aan het slot van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat het bestuur overweegt, de volgende jaarlijksche vergadering of iii den Bosch of in een plaats in Friesland te houden. Bij de rondvraag vestigde de heer Tulle- naar de aandacht op de stijging van den im port van Russisch hout. Spr. informeerde naar den stand van het onderzoek, dat het bestuur in de vorige jaarlijksche vergade ring heeft toegezegd. In antwoord hierop deelde de voorzitter mede, dat dit onderzoek nog gaande is. Een belangrijk punt, dat in deze verga dering de aandacht heeft gehad, noemde de voorzitter van den r.k. middenstandsbond de kwestie van de werkverschaffing. Hij ad viseerde deze kwestie bij de huidige regee ring warm te houden. BEZUNIGING OP DE KEURINGSDIENSTEN. Eerst op 1 Januari in werking. Afvloeien van 68 man personeel. De bezuiniging op de keuringsdiensten van waren zal, naar minister De wilde me dedeelt, niet vóór 1 Januari kunnen ingaan, en niet op 1 Augustus, zooals het plan was. De termijn zou voor de gemeentebesturen te kort zijn om de verlangde bezuiniging tot stand te brengen en voor het personeel dat zou moeten afvloeien zelfs onbillijk kort zijn. Wat betreft de bijdragen aan gemeenten in de jaarlijksche kosten aan keuringsdien sten deelt de minister mede, dat het plan tot bezuiniging met betrekking tot de keurings diensten voor waren, dat hij bij de aanvaar ding van zijn ambt vond, tweeledig is: 1. Meer rationeele beaetting van de keurings diensten met personeel en wel in verhouding tot het zielental der districten. Er zijn enkele diensten, die eenigszins ruim, andei| tfen- sten, die eenigszins karig bezet zijn met per soneel. In totaal zouden door deze reorgani satie 68 ambtenaren kunnen afvloeien. Daar door zou in totaal 252.164 worden be spaard. 2. Door verlaging van het salarispeil der ambtenaren zou een bezuiniging van on geveer 30 duizend worden bereikt. Op de begrootingen van de diensten voor 1933 was reeds door korting op de salarissen en door besparing op materiaal 68.900 bezuinigd. In totaal zou zoo 350.000 bezuinigd worden, waarvan 175.000 ten voordeele van het Rijk zou komen. Dit plan, dat na ernstig onderzoek is gevormd, steunt op de gedachte, dat de werking van de warenwet niet moet worden aangetast. De personeel- inkrimping met 68 plaatsen zal op een to taal van 381 geschieden. De minister heeft zich na de aanvaarding van zijn ambt zoo spoedig mogelijk op de hoogte gesteld van deze aangelegenheid. Hij is tot de slotsom gekomen, dat zoo drasti sche salarisvermindering als in het voorloo- pig verslag is gesignaleerd, moeilijk te aan vaarden zal zijn. Bovendien meent hij, dat de salarisvermin dering van deze ambtenaren niet afzonder lijk moet geschieden, maar moet worden be zien in het kader van de algemeene wettelij ke voorziening betreffende de salarissen der gemeente-ambtenaren die de regeering voor bereidt. Dit maakt eenige verhooging van den begrootingsdienst noodzakelijk. Voor het loopende jaar is voor de diensten in totaal geraamd 1.533.201. Voor het rijk bedraagt daarin het aandeel 766.100, dat is 106 100 meer dan het bij nota van wijzi ging uitgetrokken bedrag. Voor het loopende jaar wordt het artikel bij deze memorie nader verhoogd met 106.101 en dus gebracht op 766.101. Wat het onderzoek van melk op vetgehalte betreft, kan de minister mededeelen, dat overleg met de crisis-zuivekentrale gaande is om tot een geregelde samenwerking tusschen dit instituut en de keuringsdiensten te ko men. KORTE BERICHTEN. De politie te Heerlen heeft een man aangehouden, die zich uitgaf voor een amb tenaar van de crisiszuivelcentrale. Hij had iemand reeds 75 afhandig gemaakt. De boottrein in aansluiting op het mail schip „Sibajak", dat gistermorgen te Mar- seille is aangekomen, zal heden 6.58 uur te Roosendaal, 8.00 uur te Rotterdam D.P. en 8 28 uur te Den Haag H.S.M. arriveeren. De minister van sociale zaken, prof Slotemaker de Bruine, zal Vrijdag een be zoek aan Heerlen brengen, om zich op de hoogte te stellen van den toestand in de mijnstreek. HOTELDIEVEN GEARRESTEERD, Drie Duitschers, verdacht van hoteldiefstal te Spa, zijn te Eysden aangehouden. Aan het grensstation Eysden zijn Dins dagavond in een trein naar Nederland drie Duitschers aangehouden, die een belangrijk bedrag aan Belgisch geld en bovendien ju weelen en gouden voorwerpen bij zich had den. De waarde wordt op meer dan 1 mil- lioen francs geschat. Het drietal, waaronder een vrouw, wordt er van verdacht schuldig te zijn aan een grooten hoteldiefstal, welke de vorige week in de badplaats Spa plaats had. De douane heeft de gearresteerden aan de rijkspolitie te Eysden overgegeven. Zij zijn in arrest gesteld. Het onderzoek duurt voort. ONWEER. Boerderij afgebrand. In de buurtschap Ooldesche Broek in de gemeente Laren (Gld.) is gistermiddag de bliksem geslagen in de kapitale boerderij van den heer H. Nijkamp. Toen de motorspuit ter plaatse kwam, was de boerderij reeds vrijwel geheel afgebrand. De bijgebouwen konden behouden blijven. ONERVAREN ZWEMMER VERDRONKEN. Waagt zich te ver in zee. Gistermiddag te ongeveer 5 uur is op het stille strand te Scheveningen nabij het pad, loopende naar de Kwartellaan verdronken de 19-jarige A. P. uit ae Schuvtstraat te Den Haag. Hij was in gezelschap van twee andere jongelieden in zee gegaan en had zich ondanks de waarschuwing van dezen mede in verband met hei feit, dat hij nog geen ervaren zwemmer was te ver gewaagd. Plotseling hoorden zij hem om hulp roepen. De reddingsbrigade verleende bijstand doch hij werd niet meer gezien. Zijn lijk is heden in den vroegen morgen eveneens aan het stille strand aangespoeld. Zes koeien in de vlammen. Dinsdagnacht is aan den Zomerweg onder Bergum, door onbekence oorzaak brand uit gebroken in de boerderij van J. Haanstra. De schuur brandde geheel af, zes koeien kwamen in de vlammen om. Het woorhuis bleef be houden. Verzekering dekt de schade. Brand door hooibroei. Gistermiddag is te Didam het woonhuis van de gezusters Schriek totaal afgebrand. Een en ander was slechts laag verzekerd. De vermoedelijke oorzaak is hooibroei. Ernstig auto-ongeluk nabij Sittard. Hedennacht omstreeks 1 uur heeft op het kruispunt SittardLeienbroek een ernstige botsing tusschen twee luxe-auto's plaats ge had. Doordat de bestuurders elkaar waar schijnlijk te laat zagen, botste een auto be stuurd door den inspecteur van politie Bus kens uit Heerlen, tegen een uit ae richting Sittard komenden auto, waarin zes personen gezeten waren en die bestuurd werd door den heer Emans. De inzittenden van dezen wagen bekwamen allen lichte verwondingen, welke ter plaatse verbonden konden worden. De bestuurder was er echter ernstiger aan toe. Hij moest in zorgwekkenden toestand naar het hospitaal te Heerlen overgebracht worden. Men vreest voor zijn leven. De in zittenden van den wagen van den heer B. kwamen er met eenige schrammen af. Mare chaussee en de politie uit Sittard stelden een onderzoek in naar de schuldvraag. Botsing tusschen autobus en luxe auto nabij Arnhem. Op den hoek van den Deelenscheweg en den Koningsweg te Arnhem is gisteravond een aanrijding ontstaan tusschen een auto bus, afkomstig uit Heerde en waarin een veertiental meisjes gezeten was, en een luxe auto, waarschijnlijk door het feit, dat de be stuurders van beide voertuigen elkaar te laat opgemerkt hebben. De autobus greep den luxe-auto, die van rechts kwam, met het ge volg, dat beide auto's omkantelden Hevig geschrokken werden de meisjes uit de auto bus gehaald. Enkele van hen hadden snijwon- den en ontvellingen bekomen, die ter plaatse verbonden weiden. Een meisje, dat in den luxe-auto zat, bekwam een ernstiger snij wonde aan den hals en moest naar het zie kenhuis te Arnhem overgebracht worden, waar zij behandeld werd. Beide auto's wer den ernstig beschadigd. De politie heeft de zaak in onderzoek. IN EEN UUR OVER HET KANAAL Angus Miiler, exmarineofficier, heeft gister van Dover uit het Kanaal overgestoken v.v met zijn raceboot „White Cloud" en daarbij het record, dat tot nu toe op naam stond van Kaye Don met een tijd van 1 uur 5 mi nuten, op zijn naam gebracht. Miller was van Dover uit in 1 uur 45 sec. heen en terug Athletiek. BERGER NAAR ZWEDEN. De Nederlandsche recordhouder op de 100 en 200 M Chr. Berger is naar Zweden ver trokken. Hij zal daar in verschillende wed strijden uitkomen. Zooals bekend is een ster ke ploeg Amerikanen naar Europa gekomen o.a. de zwarte student Metcalfe, die met ge ring verschil achter den winnaar Tolan bij de Olympische spelen eindigde. Chris Berger heeft in de wedstrijden van dit jaar wel getoond tot de sterkste sprin ters van Europa te behooren, zoodat de ko mende wedstrijden, waarin hij tegen Met calfe zal starten een goeden maatstaf zullen bieden, omtrent het algemeen peil, waarop de Europeesche sprinters staan. Op Zondag 30 Juli starten de Amerikanen en Berger te Dusseldorf Ook zal de geheele estafetteploeg yan de A.V. 1923 daar aantre- bedaart spoedig met een Per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist den o.a. tegen de overwinnaars van de esta< fette in het Stadion T.U.S (Bochum), de club van Jonath. Daar bestaat voor Houfy man, Merman, Schultz, Benz en Berger kan! op revanche. Batavia, Juli 1933, Een bekende handelsfiguur in Holland, die na een jaar of 15 weer eens een reis doof Indië maakte, waar hij vroeger werkzaanl was geweest, heeft opgemerkt, dat Indië tij dens rijn afwezigheid zoo vereuropeescht was en in die opmerking ligt een groote kern van juistheid. Indië heeft een tijdlang zijn eigen leven geleefd, zonder zich van de gewoonten en gebruiken in het moederland veel aan te trekken. Het klimaat en de warmte dwongen tot andere levenswijze, tot een andere dag' indeeling en zoo ontstond wat in Holland zoo graag de Indischman wordt genoemd en wat misschien beter zou zijn aangeduid als de verindischte Hollander. Iets onaangenaams ligt niet in die uitdruk' king. Als iemand jaren woont in Amerika of Spanje, zal hij bij zijn terugkomst geen zui' vere Hollander meer zijn. Van de gewoonten van het vreemde land heeft zich veel eigen gemaakt en het kost hem in den aanvang moeite zich geheel aan de beweging van het Hollandsche leven aan te passen. Zou dan iemand, die jaren in Indië woont, daar niet de gevolgen van zijn omgeving ondergaan? Het meest hebben wij die gevolgen over ons voelen komen door de grootere warmte, die tot middelen van verweer dwong. In In dië wordt in langzamer tempo gewandeld of geloopen, het aantal kleeren is tot een mini' mum teruggebracht, thuis gooien wij graag alle knellende jassen uit. De huizen werden gebouwd op veel ventilatie, als het kon met hooge muren en met galerijen, die de zon te genhielden. Ons deftig maken was een ob' cessie. Daar is langzamerhand verandering in ge komen. Het betere verkeer met de rest van de wereld deed het isolement verminderen. Indië was niet langer het afzetgebied van wat el ders niet gewild werd en zoo kwam, mèi Europeesche kleeren en gebruiksartikelen, een voortschrijdende „deftigheid", die op In dische gewoonten wat smalend deed neer zien. De haussetijd na den oorlog heeft dat ver- europeeschen zwaar in de hand gewerkt. We kregen shantung- en palmbeach-pakken. Het witte jasje verdween meer en meer, de toe- toep (het hooge jasje met staanden kraag, niet ongelijk aan een officiersjas) raakte ge heel in het gedrang In hotels kon men met een dame eigenlijk alleen gaan eten indien smoking of cïinner-jacquet gedragen werd en de ongelukkige, die het waagde in een groot hotel aan tafel in een toetoep te verschijnen, werd van alle kanten aangezien met blikken van „weet die kerel nu niet hoe het hoort". De dames deden natuurlijk mee. De tijd, dat een vrouw van een lid van den Raad van Indië in sarong en kabaai in den morgen ging winkelen, had afgedaan. Het aantal modemagazijnen schoot als paddenstoelen uit den grond en een nieuwe Europeesche mode kwam hier niet later dan de looptijd van een snelle mailboot bedroeg. De huizen werden ook veranderd. Indische huizen waren ordinair en niet netjes meer! We kregen Europeesche villa's, zonder gale rijen, maar met veel kamers, soms zoo klein, dat iemand, die met uitgespreide armen stond, tegenovergestelde muren kon aanra ken. De hoogte moest verminderd worden, omdat deze niet stond tegenover de geringere lengte en breedte. Het doortochten, dat de oude huizen konden, werd niet meer noodig geacht. Deuren tot boven aan de opening toe, ramen met glas inplaats van luiken met iuchtlatjes vervingen de oude ramen met ijzeren stangen, die in den nacht konden worden opgelaten, omdat hoogstens een kat tusschen de spijlen door kon kruipen. We gingen onze kamers Europeesch inrichten. De oude gemakkelijke rieten stoelen waren „ordinair". Europeesche fauteuils, met stof fen bekleeding, stoelen met wanhopig rechte ruggen, behangsel, dat warmte aantrok en binnen korten tijd verkleurde, afschaffen van de galerijen en vervangen door zitjes, waar geen tocht kon komen, platte daken, om de kosten van een goed hoog dak uit te sparen, veel kleeden op den vloer. De staande boord kreeg weer burgerrecht, zwarte schoenen droeg haast iedereen en nauwsluitende jas sen, volgens „Engelsch" model natuurlijk, waren bon ton. Mevrouw liep reeds vroeg in den morgen op schoentjes met hooge hakken, in één woordwe deden Europa na en verga ten, dat onze voorvaders in 1600, doch toen uit volslagen onwetendheid, op hun manier ook Europa in Indië hadden willen brengen. Ook zij bouwden huizen naar Europeesch model van die jaren, met miniatuurraampjes en zonder doortocht. Zij liepen hier in flu weel en bombazijn, maar gingen bij een hee renfeestje met de bloote voeten in het water zitten om de noodige frischheid op te doen! In den loop der eeuwen is men practischer geworden. Huizen werden gebouwd in over eenstemming met het klimaat, de kleeren werden dunner en minder, het zich gemakke lijk voelen stond overal op den voorgrond, totdat de mode van Europa nadoen tot enke le jaren terug hoogtij heeft gevierd en ons in zekeren zin weer naar het onverstand van 1600 terugbracht, met dit verschil, dat wij nu wel degelijk beter wisten, doch uit mode zucht ons verstand op zij zetten. Doch ook hier kwam kentering. Eerst bij de huizen. Het was in de Hollandsche villa tjes niet te harden van de hitte en zoo zagen wij de galerijen weer verschijnen, de huizen hooger worden en platte daken weer verdwij nen, den bouw inrichten met ventilatie van het geheele huis afs grondslag en luchtgaten in de muren verschijnen, om de warme lucht boven in de kamers naar buiten te voeren De combinatie modern-oud-Indische huis is nog zoo kwaad niet, al blijven velen een oud-huis verkiezen, dat echter het groote na-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7