w JCeck ÓL School £uchtoaact Macht/kuchten Jtheepstiidingen Bereid uit een edel natuurpro- duet met edele KING eigenschappen PEPERMUNT DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. BALBO TE NEW-YORK. LUCHTDIENST OP NEW-FOUNDLAND. NOODLANDING VAN WILEY POST. Post vervolgt zijn tocht- Kon. HoU. Lloyd. Java—New-York Lijn. Kertosono 16 Juli te Hangton Roads. Emzetco Lijn. [m. ONDES CONTROLE VAN HET LAB. Dr. v. HAMEL ROOS S. HARPENS AT5AM WORTH A CROWN deel heeft, door zijn groote kamers duur in Jiet bewonen te zijn, omdat de zin om de kamers wat gezelliger te maken, meebrengt, dat er meer meubels moeten staan dan vroe ger, toen met een kast, een tafel en zes sjoe len een zaal van een eetkamer gevuld bleek. Het behangsel moet weer wijken -voor het beits, dat goed op muren houdt, het klamboe- bed, dat wel warm is, voert een hevigen strijd tegen de klamboekamer, die in elke slaapkamer kan worden gemaakt, oogelijk is en koeler, omdat de eigenlijke slaapruimte grooter wordt. Maar op het gebied van de kleeding wilde de onpraktischheid nog niet wijken. Het 'stond nu eenmaal deftig om niet in het wit gekleed te zijn. Wie op een receptie kwam, waarvan de uitnoodiging luidde „heeren- :kleeding wit", kon er zeker van zijn, alleen gekleurde pakjes te vinden, en liefst nog wei 'zoo donker mogelijk, terwijl het eenige wit, dat hij bij de heeren ziet, te vinden was aan de uniformen van de aanwezige officieren. Doch de crisis kwam en de inkomens daal den. Wit is goedkooper dan gekleurd een iwit pakje kost een gulden of 12 en een beetje behoorlijk shantung of palmbeach een kleine dertig op zijn minst en wel behoeft dit niet steeds gewasschen te worden, uitstoo- men en strijken is duurder dan wasschen, zoodat dit geen besparing brengt. Indië is dan ook bezig weer witter te wor- jden. De goede oude toetoep begint in eere ihersteld te worden en de dames loopen thuis niet alleen voor het gemak dikwijls tot diep |n den morgen in pyama natuurlijk aange nomen, dat een pyama haar „staat". Diners fin groote hotels zijn, wat de heeren betreft, reeds veel minder kleurig en de witlinnen schoen komt, al dan niet met een paar lee- ren versierseltjes, er weer aardig in. Of het eten in de gezinnen ook eenvoudiger wordt, is niet dadelijk te zeggen. Hiervoor zou een onderzoek noodig zijn, doch het kan haast niet anders of de klacht van de blikjesimpor- teuers, dat zij zooveel minder verkoopen, vindt voor een groot deel haar oorsprong in het vervangen van importvoedsel door rijst. Het rijsttafelen, dat langen tijd ook al voor niet al te netjes werd gehouden, wint dage lijks veld, zij het ook zonder de uitwassen ivan vroeger, toen dit eten en zich volstoppen vrijwel synoniem was. Er voltrekt zich hier een langzame evolu tie. Veel Europeanen in Indië zijn bezig In dië te ontdekken, dat tot hun verbazing in 'zich zelf zeer veel goede dingen bezit, die zij vroeger niet hadden gezien of niet wil den zien, omdat zij die, als zijnde Indisch, als ordinair hebben beschouwd. En „ordi nair" is hier een buitengewoon gevreesd woord. De commissie tot herordening van het on derwijs is eindelijk geïnstalleerd. Toegezegd, nadat de begrooting voor on derwijs verworpen was, zou zij eerst zoo snel worden ingesteld, dat met haar arbeid nog voor de begrooting-1934 rekening gehouden zou kunnen worden. Dit was natuurlijk een vrome wensch en toen het na veel moeite ge lukte een goeden voorzitter te vinden, prof. Zeylemaker, werd deze ernstig ongesteld. Zoo moest de installatie worden uitgesteld. Prof. Schrieke, de directeur van het On derwijs, heeft bij die gelegenheid een rede gehouden, welke in een meer dan een opzicht merkwaardig genoemd moet worden, omdat zij een duidelijk inzicht gaf in den groei van 'het onderwijs en van de noodzakelijke stij ging van de kosten. Van een bepaalde her ordening zal echter voorloopig wel niets ko men, want aanvankelijk moet gewerkt wor den binnen het raam van de begrooting voor 1934, dus in de richting van bezuiniging. Toch zal die herordening eens moeten ge Bchieden. Is een vorige maal al gewezen op de moeilijkheden ten aanzien van het hooger onderwijs, bij de andere afdeelingen gaat het ook klemmen. Het Europeesch element dreigt tamelijk sterk te verminderen, het getal blij vers groeit en zoo komt de vraag of het geen tijd wordt het onderwijs voor bepaalde groe pen niet langer een beslist Hollandschen in slag te geven, doch, ook wat het gebruik van de taal betreft, aan te passen aan de directe behoefte van degenen, die hier wonen of den ken te blijven. Overeenstemming met het on derwijs in Holland zal tot zekere hoogte ech ter steeds moeten blijven bestaan. Maar evenzeer, als bijv. in Zuid-Afrika, geen Hollandsch meer wordt gepraat, zoo bestaat hier ook de aanwijzing voor het ont staan van een taal: het Indisch-Neder- landsch, dat op den duur verzorging zal 'moeten genieten. Iedere Hollander heeft wel eens gehoord, van dit Hollandsch, dat een soort vertaald Maleisch is, met Maleischen zinsbouw en volgorde van woorden. Er is even aan gedacht om op de algemeene mid delbare scholen deze taal als voertaal te nemen, doch het noodzakelijke, dat zuiver Hollandsch gesproken moet worden op de hoogescholen, heeft het plan een plan doen blijven. Toch zal dit onderwerp oo den duur voorziening vragen, maar de groote moei lijkheid is, dat van een algemeen Indo-Euro peesche taal nog geen sprake is. Zij is ge grondvest op de inheemsche taal en alleen op Java bestaan er daarvan 5, Bantamsch, Soe- daneesch, Maleisch, Javaansch en Madoe- reesch. Het Indo-Nederlandsch is in den Oosthoek dan ook anders dan op West-Java In Noord Sumatra anders dan in Makassar en dit zou een voorziening in een aantal Indo-Europeesche talen vragen, waaraan natuurlijk niet kan worden voldaan en daar bij bestaan peen leerboeken in die talen. Is het verder mogelijk een taal goed te on derwijzen zonder eigen literatuur? En die hebbes wij nog in geen enkel opzicht bij het Indo-Nederlandsch. Het gedeelte van deb evolking, dat deze taal spreekt, vermeerdert zich echter vlugger dan het zuiver-Europeesche en ook uit dien hoofde zal regeling op den langen duur niet kunnen uitblijven. Maar niemand waagt zich aan 'n goede uiteenzetting van dit vraag stuk, omdat het zoo buitengewoon moeilijk is en de regeling ook op verzet zal stuiten in kringen, waar men de volle overtuiging heeft zuiver Hollandsch te spreken en het officieel bestaan van een Indo-Europeesche taal ge voeld zal worden, als een achteruitstelling bij de Europeesche bevolking. En gevoelig heden moeten in Indië steeds zooveel moge lijk worden ontzien. Sentiments-kwesties zijn het moeilijkste om te regelen omdat het ver stand dan wel eens op den achtergrond ge drongen wordt, terwijl juist de zuiverste logica richtsnoer moet zijn bij het oplossen van moeilijkheden, waarvan het onbeheerd laten groeien ons later voor een rimboe zal plaatsen, waar geen doorkomen meer aan is. Het departement van Onderwijs ziet dit zeer goed in, doch laat voor het oogenblik de zaak rusten, aangezien het zoo lastig is om het juiste punt van aanvatten te vinden en de regeling van het onderwijs, zooals het thans is, reeds meer werk geeft dan met de beschikbare ambtenaren gedaan kan wor den. Mej. C. P. Luistra alhier is te Amster dam geslaagd voor het examen nuttige hand werken. De 18e Conferentie voor Inwendige Zending, die ditmaal georganiseerd is door den Centralen Bond voor Inwendige zending en Chr. Phil. Inrichtingen, in samen werking met de Federatie van Chr. Ver- eenigingen van en voor Vrouwen en Meisjes, is Dinsdagavond in het Conferentieoord der Woodbrokers te Barchem begonnen. Voorzit ter is ds. A. J. Roozemeijer uit Amsterdam. Beroepen te Krommenie (voor den evan gelisatie-arbeid vanwege de geref. kerk te Uitgeest en Assendelft), H. Fransen, cand. te Meppel. HET WETSONTWERP TOT BEZUINIGING OP ONDERWIJS UITGAVEN. In de Memorie van Antwoord op zijn ont werp tot beperking van de lager onderwijs uitgaven betoogt minister Marchant nog maals, dat bezuiniging noodzakelijk is. Wer den de voorgestelde maatregelen niet geno men, dan zou de regeering zich tot andere maatregelen zien gedwongen, die het onder wijs ernstiger zouden schaden. Het alterna tief is niet al dan niet bezuinigen; het alter natief is zóó bezuinigen of anders. Onder bezuiniging wordt niet alleen verstaan een vermindering van uitgaven op de begrooting, doch daaronder is begrepen het voorkomen of beperken van een stijging der kapitaals uitgaven. Dat geldt voor de gemeente niet minder dan voor het rijk. De minister ontkent dat zijn ontwerp in strijd zou zijn met de grondwet. De motivee ring van de stelling dat het ontwerp de grondwet zou schenden, zou alleen dan hout snijden, indien de eischen door de l.o.-wet 1920 gesteld in de grondwet waren neerge legd. Dit voorstel echter strekt om tot 1 Jan 1935 andere eischen te stellen. Ook de stel ling dat de grondwet geen ruimte zou laten om de beslissing in zake de vergoedingen uit de l.o.-wet in handen te leggen van de regee ring, erkent de minister niet als juist. De grondwet zwijgt daaromtrent. Naar aanlei ding van de verzwaring der eischen voor het oprichten van scholen merkt de minister op, dat deze verzwaring onvermijdelijk is. Het geheele wetsvoorstel zou de regeering niet aan de Kamer hebben aangeboden, in dien alle staatsburgers van den ernst van den financieelen nood waren doordrongen. Zij ontvangt echter dagelijks de ontstellende be wijzen, dat deze ernst door velen nog altijd niet wordt gevoeld. Het verschil in eischen voor de openbare en voor de bijzondere scholen is gevolg van het voorschrift der grondwet dat in elke ge meente voldoend openbaar lager onderwijs moet worden gegeven. De grondwet kent fi nancieele gelijkstelling, doch geen gelijkheid. Het ontwerp behelst alle bepalingen, die noodig zijn om te voorkomen, dat ouders zouden worden genoopt om hun kinderen naar de openbare school te zenden, indien het openbaar onderwijs indruischt tegen hun godsdienstige overtuiging De regeering zal wel niet behoeven te betoogen, dat zij dit on der alle omstandigheden tot eiken prijs zal voorkomen. De autonomie. De regeering acht de bezuiniging, die de gemeenten aan de wet willen ontleenen, van niet minder gewicht dan die voor het rijk Met de autonomie der gemeenten is het ge steld als met het onderwijs zelf. Gelijk tot het behoud van het onderwijs bezuiniging onmisbare voorwaarde is, zoo is voor het be houd der gemeentelijke autonomie haar in perking noodzakelijk, indien de gemeenten niet voldoende versoberen en rationaliseeren. Ongebreideld zou de autonomie ondergaan. Wie meent, dat de voorgestelde maatregelen geen bezuiniging zullen brengen kent de practijk niet. Talloos zijn de klachten, die de regeering bereiken van de gemeentebesturen, dat zij bij de toepassing van de geldende wet worden gedwongen tot uitgaven en leenin gen, die niet noodzakelijk en dus in dezen tijd niet te verantwoorden zijn. In die klach ten speelt de godsdienstige overtuiging geen rol. Nieuwe ambtenaren zullen niet mogen worden aangesteld: de minister beijvert zich naarstiglijk om administratieven rompslomp te beperken Nu er zoo ernstige vrees blijkt te bestaan voor achterstelling van een der beide takken van ons onderwijs, vleit de minister zich dat een uitbreiding van de gelijkstelling boven de grondwet geruststellend zal werken. Hij doelt daarbij op de bepaling ter uitvoering van art. 195 der grondwet waarin een uit zondering wordt gemaakt op het dwingende voorschrift dat er genoegzaam openbaar on derwijs moet zijn. Schatting niet mogelijk. Een schatting van de verwachte bezuini- eins is niet wel mogeliik: daarmede zou men in speculatieve beschouwingen vervallen. Ook bij de aanschaffing van leermiddelen wordt veelal uit te ruime beurs geleefd. Aanschaf fen van nieuwe boeken heeft te veelvuldig plaats. Voor de aanbeveling van verdere be zuinigingsmaatregelen door de Kamer is de minister dankbaar; elke redelijke bezuiniging is noodzakelijk. Bij het ontwerpen van na dere maatregelen zal hij aan eiken wenk vol le aandacht schenken. Opheffing van kleine scholen Terloops doet de minister nog een belang rijke verklaring. Hij deelt mede, dat maatre gelen in voorbereiding zijn om te geraken tot opheffing van zeer kleine scholen. Daarbij zal aan samenwerking van ge meenten aandacht worden geschonken. Aan stichting van nieuwe gebouwen voor be staande scholen zal in de tegenwoordige om standigheden slechts in de uiterste noodzaak worden gedacht. De minister kan niet toegeven, dat de wil lekeur der regeering de bestaande regeling zou vervangen: de objectieve normen, waar naar automatisch recht op schoolstichting bestaat, blijven in de wet omschreven. Slechts tot een verzwakking van die normen in bepaalde gevallen verkrijgt de regeering het recht De afstand op 5 K.M. gebracht. De bezwaren tegen de verhooging van 4 tot 6 K.M. acht de minister wel eenigszins overdreven. Hij is echter bereid den afstand van 6 K.M. tot 5 K M. te verkorten. BENOEMING HOOGLEERAREN. Tot gewoon hoogleeraar in de sociale aardrijkskunde en de vergelijkende volken kunde werd gisteravond door de gemeente raad van Amsterdam benoemd buiten de voordracht om, dr. N. ter Veen, lector aan de gemeentelijke universiteit in de landbe schrijving, sociale en economische aardrijks kunde. dr. J. P. Kruyt te Arnhem, nummer één van de voordracht, kreeg 20 stemmen; tot gewoon hoogleeraar in de Ned. taai en letterkunde dr. A. A. Verdenius met 38 van de 41 uitgebrachte stemmen; tot buitenge woon hoogleeraar in de Engelsche taal en letterkunde de heer A. G. van Kranendonk te Deift met 22 stemmen. Dr G. A. Dudok, leeraar aan de beide gymnasia te Amsterdam kreeg 19 stemmen (buiten de voordracht om). De „Kwartel" (uitreis) kwarnjjipter te Rangoon aan; de „Pelikaan" (mnisreis) arriveerde te Singapore. Het K.L.M vliegtuig de „Snip" is van ochtend te 10.02 naar Indië vertrokken. De reis wordt meegemaakt door drie passagiers, een voor Budapest een voor Athene een voor Karachi en een voor Batavia. Aan boord is 286.095 post; 2650 K.HG. pakket- post en 43.250 K.G. lading. opgestelde eerecompagnie, terwijl de batterijen op het Go vernors-eiland 10 saluutschoten losten. De geheele bocht was door een enorme menschenmaosa omzoomd. Het eskader zal waarschijnlijk heden naar Washington verder vliegen, waar plannen zijn gemaakt voor een lunch met Roosevelt en de ministers van oor log en marine. Vrijdag wordt dan raar New-York teruggevlogen, waar de v'ie- gers nog een grootsche onttvangst in City-Hall wacht, vóór zij de terugreis naar Italië aanvaarden. DE LAATSTE REIS DER LITHAUSCHE VLIEGERS Een plechtigheid te Koningsbergen. Gistermiddag te 14.25 uur is het vliegtuig met het stoffelijk overschot der te Soldin verongelukte Lithausche vlieger-officieren Darius en Girenas, op het vliegveld te Ko ningsbergen aangekomen. Op het vliegveld stonden een afdeeling Rijksweer, een afdee- ling politie en S.S.- en S.A.-troepen opge steld. Verder werd als vertegenwoordiger der Rijksweer generaal-majoor Feige opgemerkt, als vertegenwoordiger der regeering vice pesident Dr. Bethke. Ook de Lithausche con sul was verschenen. Aan de drie vertegen woordigers der Lithausche regeering werden de kransen der regeering, der Rijksweer en der „Deruluft" overhandigd. Na eenige toe spraken, o.a. van Feige en Dr. Bethke, start' te het vliegtuig te 3 uur naar Kowno. Het vliegt over Stallopoenen naar de grensstad Eydtkuhnen, waar het door Lithauschen vliegtuigen wordt opgewacht. De bijzetting der vlieger-officieren vindt Donderdag plaats. De aankomst te Kowno. Aan grijpende plechtigheid. Het stoffelijk overschot der Lithausche oceaanvliegers is gistermiddag per vlieg tuig te Kowno aangekomen. Een eskader van 9 militaire vliegtuigen is dit vliegtuig tege moet gevlogen. Voor de landing kruiste het eskader eenige malen boven de stad. De aankomst van het vliegtuig met de ver ongelukte vliegers werd een indrukwekken de plechtigheid, waaraan de minister-presi dent, de hoogste autoriteiten deelnamen, ter wijl 30.000 menschen van dit aangrijpende schouwspel getuige waren. Den omgekomen vliegers werd het Lithausche heldenkruin verleend. Een aangrijpend tooneel boden de echtgenoote van het 7-jarig dochtertje van Darius, die Maandag na vergeefs gewacht te hebben op de aankomst der vliegtuigen, als de laatsten met een glimp van hoop het vliegveld hadden verlaten. De vrouw werc door kameraden van haar echtgenoot geleid en liep als eerste achter den lijkstoet. Langs straten, die naar de beide vliegers zijn ge noemd, trok de stoet naar den kathedraal van Kowno. Heden vindt de begrafenisplechtighei plaats. Geweldige belangstelling. Het eskader van Balbo is gisteren te 20 uur 16 Amsterd. tijd op de Jamaica- bocht bij New-York vlot gel.-.nd. Gewei dige menschenmenigten verdrongen zich op de daken en voor de vensters der wolkenkrabbers, toen de vliegtuigen langs den Manhattanrivier vlogen en hun koers namen naar de haven van New-York. Gedurende de vlucht over New-York werd het eskader begeleid door het Amerikaansche luchtschip „Macon". De begroeting in de Jamaicabocht werd een grootsche gebeurtenis. Toen de eerste vliegtuigen in het water neer- sttreken, werd het Italiaansche volks lied gespeeld. Balbo begaf zich onmid dellijk aan land en passeerde langs de De ondersecretaris voor de Engelsche luchtvaart, Sir Philip Sassoon, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat vertegen woordigers van de regeeringen van het Vereenigd Koninkrijk, Canada en New- Foundland hadden geconfereerd over zekere algemeene punten betrekking hebbende op een mogelijke organisatie van een luchtdienst van en naar New- Foundland. Hij kon geen nadere inlich tingen verschaffen, maar ten einde ieler misverstand te vermijden legde hij er den nadruk op, dat op het oogenb.ik geen concreet plan voor een dergelijken dienst werd besproken. Volgens een radiobericht uit Blago- westsjensk is de wereldvlieger Wiley Po-t gistermidag bij Roechlowo ge dwongen geweest een noodlanding te maken. De landing geschiedde vlot. Post gistermiddag bij Roechlowo ge weer hiertoe was gedwongen geweest. Na eenige uren oponthoud wilde hij zijn tocht naar Chabarowsk voortzetten. Roechlowo ligt 1100 K M. van Chaba rowsk. Uit Chabarowsk wordt gemeld, dat de Amerikaansche wereldvlieger Wily Post vanochtend vroeg te 5.40 u. plaatselijke tijd naar Nome in Aljaska is gestart De weer gesteldheid is belangrijk verbeterd. EEN DETECTIVE LUCHTESKADER. Naar Reuter meldt, zal naar aanleiding van het succes, dat ambtenaren van Scotland Yard tezamen met de recherce op het platte land behaald hebben in het recente geval van vervalschte Engelsche bankbiljetten, naar al le waarschijnlijkheid een internationaal luchteskader worden geformeerd van speur ders van de vijf grootste Europeesche landen dat steeds gereed staat, om in geval van dringende omstandigheden op te treden, als misdaden zijn gepleegd, waarvan de daders tot verschillende nationaliteiten behooren. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 19 Juli 1933. In de heden gehouden veiling werd betaald voor: Aard appelen per 100 K.G. 0.80—2.30; Aard beien per lOOslof 2856; Aalbessen per 100 pond 5—10; Andijvie per 100 stuks 0.80—5.20; Bloemkool le s. 7 11.50, 2e s. 2.50—4; Doperwten per 100 pond 27; Druiven per 100 ponc 26—29; Kropsla per 100 stuks 0.50 2.80; Komkommers per 100 stuks 1 4; Meloenen per 100 stuks 1040; Postelein per bakje 1235 cent; Peulen per 100 pond 38; Rabarber per 100 bos 2.505; Roode kool per 100 K G. 180 2.60; Selderie per 100 bos 0.50 1.50; Spinazie per bak 3372 cent; Snij boonen per 100 pond 413; Dubbele spercieboonen p. 100 pond 911; Tuin boonen per 100 pond 0.50—2.50; Toma ten per 100 pond f sf 7; Uien per 100 bos 3.204.70; Wortelen per 100 bos 6 16.50; Zwarte bessen per 100 pond 13 15. KAASMARKT HOORN. De aanvoer bedroeg 19821 K.G. de handel was goed. 9 stapels kleine fabriekskaas 18. 17 stapels kleine boerenkaas 19.50 en 1 stapel boerencommissiekaas 18. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 20 Juli 1933. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. De aanvoer was 5700 K G. muizen. BROEK OP LANGENDIJK, 20 Juli >33 Langendijker Groent envei mg. 3800 stuks Bloemkool le s. 7.9012.60, 2e s. 1.90 2.80 per 100 stuks; 47000 K.G. Roode kool le s. 1-30—2.40; 3000 K.G. Gele kool les./ 45.30; 850 K G. witte koo le s. 0.601; 2000 K.G. Uien: gele drielingen 2.40—3.70, zilvernep 5 50 7; 6500 K.G. Tomaten: A 11.30, B 12.60, C 10.70, CC 4.70; 2200 K.G Peen 3.606; 170.000 K.G. Aardappe len :Sch. muizen 0.751.60, Schoolmees ters 0.75; Eigenheimers 1.40—2; Blauwe 1 2.10 Drielingen 075— 1, alles per 100 j<l.G. EIERENVEILjNG SCHAGEN. SCHAGEN, 20 Juli 1933. Op de hedfcn gehouden eierenveiling waren in totaal 93000 stuks kipeieren aangevoerd, waarvan de prijzen als volgt: 52—54 2; 55—57 2.10-/ 2.20; 5ö60 2.20--/ 2.50 61 -63 2.30-ƒ 2.50; 64-67 2 40- 2.60; 1400 stuks Eendeieren 1.60 en 44 Kalkoeneieren 4. SCHAGEN, 20 Jul. 1933. Op de heden gehouden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 32 Paarden 100—300 15 Stieren 45—135; 23 Geldekoeien (mag.) 80—140; 85 Geldekoeien (vette 140—215; 10 Kalfkoeien 130200 33 Nuchtere kalveren 6—18; 221 Scha pen (vette) 10—14; 92 Lammeren 3—6; 11 Varkens (mag.) 1517 61 Varkens (vette) per K.G. 32—34 cent- 105 Biggen 7—14; 9 Konijnen ƒ025— 128 Kippen 0.40—0.75 en Hanen 0.25—/ 1. NOORDSCHARWOUDE, 19 JulfTo^* 195000 K.G. Aardappelen: Schotsdie zen 0.75-/ 2, groote Schotsche 0.75, Eigenheimers 1.60, bl. Eivenh mers f 1—/ 1.40,Drielingen 0.75—o«n" 190 K.G. Uien: Gele Nep 3; 5800 K r' Zilveruien: Zilvruien 1.20, Drielingen f 4, Zilvernep 5-ƒ 7.10; 65 K.Ö sL cieboonen 18—20; 585 K.G. Tuinboon!" 1.20-/ 1.60; 4500 K.G. Roode K 1.40-/ 2.10; 9000 K.G. Witte kool uJ —ƒ2, 200 K.G. Gele kool 4, alles per ioq WARMENHUIZEN, 19 Juli 1933. Srh Muizen 0.751.30, grove 075 0.80, drielingen 0.75—1, Eigenheimer r 1.20-/ 1.90; Zilvernep 6-/ 6 10, dri? lingen 3.40. e' Aanvoer: 73700 K.G. Aardappelenen 900 K.G. Zilveruien. ZAANDAM, 19 Juli 1933. Vilingver. De Zaanstreek". Sla 3092 cent per kist; 'Xn. dijvie 10—40 centpe kist; Peen 6—15 cent per bos; Bloemkool 5—14 cent per stuk; Pje. terselie 2—2lA cent per bos; Selderie '4—7 ct per bos; Uien 2%3'A cent per bos- Aardappelen 1 2 per 100 K.G.; Sinaas' appelen 2—2.10 per 100; Slaboonen 8— 10 cent per pond; Snijboonen 5—10 cent per pondTuinboonen 20—30 een' per zakPeu. len 5—7 cent per pond; Doppers 4—6*$ cent per pond; Komkommers 14K ct. per stuk- Rabarber 3—5*$ cent per bos; Spinazie 10-i 30 cent per kist; Postelein 20—28 ct. per kl kist; Augurken 4—14 cent per pond; Aah bessen 6—15 cent per pond; Klapbessen 2— 4 cent per pond; Druiven 29 cent r»er pond* Meloenen 33 cent per stuk. BEVERWIJK, 19 JuF 1933: Sla 20-70 ct; Andijvie 25—50 cent; Postelein 20—40 cent per kist; Tuinboonen 24 cent; Spercie. boonen 2034 cent; dik 18—22 cent; snij. boonen 2026 cent; muizen 1*$2 cent; Eigenheimers 2—3cent; Druiven 54—60 cent; Tomaten 616 cent; div. doppers 10— 20 cent; Bruine cap. 10—18 cent; rroene 10 centblis abband. 1215 cent; Raspers 12 20 cent; Peulen 1022 cent; Postelein 4 —8 cent; Spinazk 8—14 ct. per K.G Peen 515 cent; Hout en knolhiet 36 cent per bos; Rijp 3060 cent; Roode, Witte 40—50 cent; Zwart 6575 cent; Aardbeien 42—51 cent per slof; Frambozen en aardbeien 9—22 cent per doos; Bloemkool 4—10 cent, rood* 56 cent; Komkommers 14 eerrf. PURMEREND, 19 Juli 1933. „Aftdag. vereeniging Beemster, Purmerend en Om streken'' Aardappelen: Schotsche muizen 20—38 cent, kleine 20—32 cent; Blauwe Eigenheimers 29—48 cent, Kleine blauwe 20 28 cent per kist, 25 K.G.; Tuinboonen 15 17 cent pr kist, 15 K.G.; Doperwten 2— 9 per kist, 50 K.G.Roode Aalbessen 7 26 per 100 K G.; Zwarte bessen 15— 26 per 100 K.G.Klapbessen 1085 cent per 10 K.G.; Perziken 2^607.10 per 100; Aardbeien 20—46 cent per doosje (1 K.G.; Komkommres 1.404.90 pr 100; Tomaten: A 10—13, C 5—9 per 100 K.G.; Bloemkool 1.50—11 per 100: Roode kool 58 per 100; Savoye koo) 7 per 100; Spinazie 12—47 cent per manL, 6 K.G.; Postelein 1856 cent per mand, b K.G.; Sla 0.50-/ 3.20 per 100 krop; Andijvie 1644 cent per 100 krop; Pieterse lie 1—/ 3.per 100 bos; Selderij 1—/ 4 per 100 bos; Rabarber 2—5 60 per 100 bos- Wortelen 5.80—13.10 per 100 bos; Slaboonen 2.90—3.30 en Snijboonen 0.753 per 15 K.G. STOOM VA ARTI.TJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. Marnix van St. Aldegonde, thuisr., 19 Ju!) v. Colombo. Poelau Tello, uitr., 19 Juli v. Suez. Tabian, uitr., 18 Juli v. Belawan. Johan van Oldenbarnevelt, uitr., 18 Juli V. Algiers. Eon. Ned. Stoonib. Maatsehrnplj. Amazone 19 Juli v. Danzig n. Stettin. Ariadne 18 Juli v. Malaga te Huelva. Astrea 17 Juli v. West-Indië te New York. Ceres 18 Juli v. Izmir te Stamboul. Deucalion 19 Juli v. Barcelona n. Genua. Hercules 18 Juli v. Malta n. Tunis. Juno 18 Juli v. Oran te Palermo. Juno 19 Juli v. Messina n. Catania. Grestes 18 Juli v. Malta n. Piraeus. Telamon 18 Juli v. Zante te Lissabon. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran 19 Juli v. Batavia n. Rotterdam. Dempo 19 Juli v. Rotterdam n. Batavia. Kota Gede, uitr., 19 Juli v. Bombay. Kota Tjandi, uitr., 19 Juli te Soerabaja. Sibajak, thuisr., 19 Juli te Marseille. Stoomvaart Mij. Oceaan. Atreus, Java-Amst., 18 Juli te Belawan. Elpenor, Dairen n. Liverpool; 16 Juli te Sin gapore. Menelaus; Japan-Rott., 17 Juli te Singapore Polyphemus 17 Juli v. Liverpool te Batavia Antenor, Japan-Rott., 19 Juli v. Colombo. Montferland, uitr., 18 Juli te Montevideo. Munster, uitr., 15 Juli te San Francisco. Kon. Paketv. Maatschappij. Noord-Holland 1 Juli v. Singapore n. Ade* daïde. Sigli 18 Juli v. Belawan n. Batavia. Van Rees 18 Juli v. Sydney n. Saigon. Holland—Amerika Lijn. Drechtdijk 16 Juli v. Portland (Ore) Rott. Leerdam 19 Juli v. Rott. n. New York. Maasdam, New-Orleans n. Rott., 28 Juli Santander. Volendam, toeristenvaart) 19 Juli te Algief* HollandBritsch Indië Lijm Hoogkerk, uitr., 18 Juli te Colombo. HollandOost-AziK-Lijn. Waalkerk, uitr., 14 Juli te Suez. JavaChina—Japan-lijn. Tjisalak 17 Juli v. Shanghai n Dairen. SilverJava Paclfic-Llju. Bengalen 17 Juli v. Calcutta te Seattle. Bintang, Portland (Ore n. Calcutta, In J te Makassar. Saparoea, Calcutta n. Vancouver, 18 Juu Belawan. Jonge Johanna 19 Juli y, Valencia L v. den te Rotterdao»

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8