JUxwiftciaal Tlieuws ifcheepstiidiHQen Jjnqezmden Stukken £aaiste betichten DE ONTMOETING. WIERINGEN. VEENHUIZEN. OUDORP. - AKERSLOOT. STOOMVAARTLIJNEN. Stoomvaart Mij. Nederland. Diploma Dienstbode: J. Blokker, J. Bur- ;es, B. Hulst, D. Zandbergen te Alkmaar. \fgewezen drie candidaten. R. H. B. SCHOOL A Toegelaten tot de le klasse: Ja Me. Ak kerman, L. Ch. Andriese, F. N. Badenhuizen, Da. Bakker, J. Balder, F. A. van den Berk hof, Ga. Ga. v. d. Berkhof, J. de Boer, C. J. Bonnet, J. Th. Bos, Ch. W. Böttger, Ja Ga. iBrandse, P. B. Bruin, N. Wa. Coevert. F. van Deth, G. C. Donia, Je. van Donselaar. Ca. Duinmyer, P. Engelsman, Ja. Ca. Faber, P. ;B. J. Ferf, P de Frenne, j. Gerkens, P. Goot jes, Eh. de Haze Winkelman, N. G. Helder, S. A. Holzmüller, Je. Ea. Jager, I. Jansma, •P. Jes, H. J. Koolhaas, J. Korver, Ma. Che. Kostelijk, J. A. Krayenhoff van de Leur, Me. Ae Kwantes, P. J. de Lange, N. S. P. Leeu wenkamp, H. J. Lichtenbeld, Me. Je. van der •Linden, P. H. Nordemann, A. Nouwen, E. G. Oostinga, Ja. Oostwouder, N. E. J. van Pap- pelendam, D. H. Poutsma, D. H. Prins, J. C. ;de Reus, Eh Rolff, D. J. Saai, P. Schoorl, (Eh. Sickerman, J. H. Slikker, Ae. Pe. Smit, ha. H Ma. v. d. Snoek, Ce. Teeling, Aa. Aa. Yoorthuysen, F. Vorstenburg, Aa. Me. van Vuure, J. Wagenaar, C. L. Wisse, A. W. Za- bel, R. J Zwaan, Ja. Ha. IJpelaan. Toegelaten tot de 4e klasse: G. van der Mruys. TEGEN VERHOOG ING COLLEGE GELDEN. v Het bestuur van de Alg. Verg. van Acade misch Gevormde Leeraren heeft een adres aan de Eerste Kamer gezonden, waarin het naar aanleiding van het wetsontwerp tot ver hooging der collegegelden te kennen geeft, dat deze verhooging niet billijk en niet doel treffend is. Adr. verzoekt derhalve, dit wets ontwerp niet te willen wijzigen, dat deze verhooging niet zal gelden voor hen, die nu reeds als student zijn ingeschreven. Adr. merkt in de toelichting nog om. op, dat de meening, dat de studenten voortkomen uit rijke kringen, reeds jarenlang niet meer juist is. De niet geringe extralast van jaarlijks 300 treft vooral ambtenaren, predikanten, rechters, leeraren, onderwijzers en midden standers. Men acht het schadelijk voor de maatschappij, als het juist aan dat deel der bevolking moeilijker wordt gemaakt, vaak zelfs onmogelijk, om hun kinderen een op voeding te geven, zooals zij zelf hebben ge noten. Voorts wordt er op gewezen, dat men niet de ongeschikten, maar de minder goed gesitueerden treft. PREDIKBEURTEN. Zondag 23 Juli. Groote Kerk, 10.30 uur, ds. Deetman; 6 üur ds. R. C. J. W. Hoek, van den Helder. Kapelkerk, 9 uur, jeugddienst, 10.30 uur (Ger. Bond) ds. Vroegindeweij van Wilnis Rem. Oeref. O e meent e, 10.30 uur, ds. Rap- pold. Ev. Luth. Kerk, 7 uur 's avonds ds. J. A. Haumersen, van Beverwijk. y Doopsgezinde Kerk, geen dienst. - Geref. Kerk8.45 (inde groote Kerk) en 5 uur (in de Kapelkerk) ds. Hommes van Ijlst. Herst. Apost. Gem., Toussaintstraat 10 uur en 4.30 en Woensdagavond 8 uur dienst. Vrij Ev. Gem. Lindelaan 117, 10.15 sa menkomst ds. Ruys. LEGER DES HEILS. Limmerhoek 40. (Stichter William Booth). 7.30 uur, v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heilfgingsdienst. - 3.30 uur n.m. Openluchtsamenkomst te Heiloo. 7.30 uur n.m. Bidstond. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Voor de kinderen: I 9 uur v.m. Handleiding. 12.30 uur n.m. Zondagsschool. 5 uur n.m. Openluchtsamenkomst te Hei loo. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, mej. Thomsen. BERGEN, 10.30 uur, ds. v. d. Kieboóm. - Ger. Kerk a. d. Dokter van Peltlaan, 10 fiur en 3.30 uur hulpprediker J. H. Slager. Evangelisatie Maranatha, ds. Ter Linden, van Amsterdam. BERGEN AAN ZEE, 10.40 uur, Litur- sche dienst, ds. J. C. Schröder, van Amster dam. EGMOND BINNEN, 10.15 uur, ds. No- Sel. GRAFT, geen dienst. I GROOTSCHERMER, 10 uur, ds. Groot. HEILOO, 10 uur, mej. van Vliet. Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a.- d. Kerklaan, 10 uur, ds. J. Mensink, van Am sterdam. HEERHUGOWAARD, 10.30 uur, ds. Baar. HENSBROEK, geen dienst. KOEDIJK, 9.30 uur, ds. van den Kie- boom. LIMMEN, 2 uur, ds. Deetman. NIEUWE NIEDORP, geen dienst. MOORD-SCHARWOUDE, geen dienst. OUDE NIEDORP, 8 uur ('s avonds) ds. van Baaien. OUDORP, geen dienst wegens vacature Groot Schermer, i OUDKARSPEL, geen dienst. DE RIJP, geen dienst. SINT PANCRAS, 9.30 uur Leesdienst; 3 uur ds. Vroegindeweij van Wilnis (alles oude tijd). STOMPETOREN, 10.30 uur, ds. Heep. Evangelisatie, 10 uur, de heer J. Hilberts, van Amsterdam. UITGEEST, 10 uur, ds. van Peursem. - Evangelisatiegebouw Sedeur, 10 uur dienst; 11.45 uur naar de woonwagens (sprekers en zang). Geen Zondagsschool we gens conferentiedag. URSEM, geen dienst. WARMENHUIZEN, 10.30 uur, ds. Seu- lijn. WINKEL, Vrij Ev. Gem. 6.45 uur, dienst, dienst Werkverschaffing. Het aantal tewerkgestelden jn de werk verschaffing neemt gestadig toe. In de week van 8 tot en rtiet 15 Juli bedroeg dit aantal niet minder dan 230. 'Het comité voor het houden van een rijtoer voor ouden van dagen vergader de bij den heer H. de Wit. Als voorzitter fungeerde de heer H. Bruin. Het bleek, dat er veel minder geld ingekomen was dan den vorigen keer, hetgeen wel aan de tijdsomstandigheden te wijten is. Daarom moet alles wat eenvoudiger in gericht worden. Do reis naar 't Gooi komt te vervallen waarvoor de volgende tocht in de plaats komt Aartswoud, Wie- ringermeer, VVieringen, van Ewijksluis, Balgkanaal, Camperduin, Schcorl, Ber gen, Alkmaar. Als dag van de rijtoer werd 9 Augustus vastgesteld. Het plaateslijk comité Herwonnen Levenskracht zal Zondag een speldjes dag houden en vertrouwt op de milda- digheid der dorpsgenooten. SCHAGERBRUG. Tocht ouden van dagen. De jaarlijksche autotocht van ouden van dagen uit de wijk Schagerbrug is Woensdag gehouden. Ongeveer 8 uur des morgens vertrokken de oudjes in een 15dal luxe auto's met één autobus. De reis ging naar Muiderberg, via Schoorldam, Bergen, Castricum, Beverwijk, Haarlem en Amsterdam. Ook „het kopje" te Bloemendaal werd bezocht, alwaar de koffie* werd gebruikt Te Muiderberg werd het middagmaal ge nuttigd, waarna een bezoek aan het strand werd gebracht. Terug ging men over Am- stedraam en Beverwijk, waar een kop thee werd aangeboden. Ongeveer 9 uur des avonds keerde het gezelschap, toegejuicht door veel belangstellenden, weer te Schager brug terug, alwaar in het hotel „Het Wapen van de Zijpe" nog eenige ververschingen werden geoffreerd. Bovendien werden de deelnemers van den tocht nog vergast op een stukje muziek, belangloos ten beste ge geven door onze plaatselijke Band „The Funny Bys''. Het was, mede door het mooie weer, een in alle opzichten geslaagden dag, waaraan de ouden van dagen nog lang met genoegen zullen terug denken. Een woord van dank aan allen die heb ben meegeholpen aan het welslagen van de zen tocht, is hier zeer zeker op zijn plaats. Bij de verkooping van een landhuis, bloem- bqllenschuur en enkele cultuurgronden ter grootte van.4.78.28 H.A. ten verzoeke van da N,V. Groenten- en Bloembollenkweekerij Akersloot kon dit in totaal opbrengen 14040, op welk bedrag het geheel is opge houden. De heer J. Damiaans brugwachter aan den Kogerpoldervlotbrug is in gelijke betrek king han de nieuwe brug bij de Buitenhuizen, zijkanaal naar Spaarndam. Begunstigd door prachtig zomerweer wérd Dóndeïdag onder leiding van het on derwijzend personeel en de schoolfeestcom- mjssie hgt jaarlijksch schoolfeest met de kin deren der o. 1. school gehouden. Met 2 bussen van de H.A.B.O. werd half negen de reis aangevangen naar de omstre ken van Haarlem en naar het strand te Zandvooft waar groot en klein met dit weer zich uitstekend vermaakten. Op de terugreis werd nog een bezoek gebracht aan de Herten kamp. te Haarlem, waarna de terugreis on dernomen werd, zoodat om negen uur alles in goede orde arriveerde, op het Kerkplein opgewacht door vele ouders en belangstel lenden. Het-was de kleinen aan te zien dat ze een prettigen dag hadden gehad. HEILOO. Woensdagavond gaf „Concordia" van Oostzaan een concert in de gemeentelijke mu- zieknis. De directeur, de heer A. Meijns, die ook hier dirigeert, had het concert aangebo den, waf in dank werd geaccepteerd. Het corps bestaat ujt e?n 70 personen en het ge- bodene stond op hoog .peil. Ruim 600 perso nen woonden het concert bij. Na afloop bracht de heer Bruul namens „Eensgezind heid" en- de burgerij een woord van dank. De werkzaamheden aan den bruggen bouw voor den nieuwen weg naar het Noord- hollandsch Kanaal schieten slecht op. Het werk wordt uitgevoerd door werkloozen, die met 12 a 13 man e^n week werken en daarna een wachtweek hebben, waarin een andere ploeg, werkt.. De bruggen, die over de geheele breedte van den weg van gewapend beton worden gemaakt, worden zóó aangelegd, dat het moderne snelverkeer zich kan uitleven. De eene brug krijgt een doorvaart van 3.25 meter en de andere van 4.50 meter. Aan dit werk moet volgens een raadsbe sluit het contractloon uitbetaald worden, met dien verstande dat de vaklieden een deel van hun loon aan de niet-vaklieden moeten af staan. Op het werk deelde men ons mede dat iedere werkman een grondloon heeft van ï.50' toeslag per week en 0.50 per week en per' kirid beneden de 14 jaar kindertoe slag. Men verdient dus niet, zooals beweerd wordt 32 per week. Het laat zich aanzien .dat het nog weken zal duren voor het werk -aan de bruggen en duikers geëindigd is. Het systeemloos werken is allerminst in het be lang der gemeente, aldus onze correspondent, en de geschoolde arbeiders zijn er ook niet -ueè gediend. Johan de Witt (thuisr.) 22 Juli v.m. 6 uur te IJmuiden en 10 u. te A'dam verwacht. Johan v. Oldenbarneveldt (uitr.) 20 Juli te Genua. Poelau Bras (thuisr.) 18 Juli v. Singa pore. Tajandoen (uitr.) 20 Juli te Port-Said. Tajadoen (uitr.) 20 Juli v. Suez. Christiaan Huijgens (uitr.) 21 Juli te Tandjong Priok. Kon. Ned. Stoomb. Maatschappij, Adriadne, 19 Juli v. Huelva n. Setubal. Ceres 19 Juli v. Stamboul n. Bourgas. Clio 20 Juli v. Amst. n. Rott. Ganymedes 18 Juli v. West Indië te New York. Hercules 19 Juli v. Malta te Tunis. Hermes 19 Juli v. Hamburg te A'dam. Hermes 20 Juli v. Hamburg te Amst, Juni 19 Juli v. Catania n. Venetië. Orion 20 Juli v. Amst. n. Rott. Simon Bolivar 19 Juli v. Madeira naar Barbados. Stuijvesant (uitr.) 19 Juli v. Dover. Telamon 19 Juli v. Lissabon n. Amst. Triton 19 Juli v. Bordeaux n. Amst Vesta 20 Juli v. Amst. te Rotterdam. Fauna, 19 Juli v. A'dam n. Hamburg. Orpheus, 19 Juli v. A'dam n. Kopenhagen. Vesta, 19 Juli v. A'dam n. Rott. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik u het volgende op te nemen in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Gisteravond omstreeks zeven uur gebeur de er op den Frieschen weg een ongeval, dat wel een doodelijk' ongeval had kunnen wor den. Zekere A. Z. uit St. Pancras fietste huis waarts, rechts van den weg (dat is toch wettelijk voorschrift?) toen er twee auto's elkaar passeerden. Door den buitengewoon slechten toestand waarin de bestrating ver keert, zakte bovengenoemde A. Z., door zijn in goeden staat verkeerend rijwiel en viel op den weg, waar hij gewond bleef liggen Een der autobestuurders had de tegenwoordig heid van geest nog iets uit te halen, zoodat hij niet over den gewonde heen reed, die met een ontwrichten schouder en elleboog zich niet uit de voeten kon maken. Bij het vervoer per auto naar het zieken huis klaagde niet alleen de gewonde over de slechte wegen hier ter stede, doch Ook de chauffeur die dikwijls zieken en gewonden vervoert, sprak er schande van, zelfs de we gen en straten die toegang geven naar de ziekenhuizen zijn onberijdbaar en veroorza ken zieken en gewonden noodeloos pijn. Het is m.i. dan ook veel beter geld te besteden voor behoorlijke wegen, dan veel geld te be steden voor het 50-jarig bestaan van een gas fabriek, waarvoor ongeveer 14 dagen gele den door het personeel en commissie van de Lichtbedrijven een tochtje naar Rotterdam is gemaakt, dat m.i. kostbaar en onnoodig is in dezen slechten tijd. EEN BELASTINGBETALER. (Tot onze verwondering vernemen wij uit bovenstaand stukje, dat de gemeente-gasfa briek feestelijk het 50-jarig bestaan heeft her dacht. Men deelt ons dienaangaande nog mede, dat het personeel in twee ploegen (op 1 Juli en 6 Juli) benevens de raadsleden dei- commissie van toezicht met hun dames naar Rotterdam is gegaan, waar men een diner heeft gehad, een rondvaart door de haven heeft gemaakt enz. Wij vinden dat alles prachtig en een 50- jarig bestaan moet zeker feestelijk herdacht worden. Alleenvan elk schoolreisje wordt de courant tegenwoordig een keurig verslagje toegezonden en over deze gemeen telijke feesttocht wordt gezwegen alsof dit alles een diep geheim zal moeten blijven. Vreest men misschien dat de publieke opi nie de hieraan verbonden kosten in deze voor dt- gemeente benarde tijden zal veroordeelen? Zoo veel zal er toch zeker niet verfuifd zijn! Wij gelooven dat al die geheimzinnigheid het komt immers toch uit alleen maar de gedachte kan wekken, dat men eventueele critiek het liefste wil ontwijken. Red. Alkm. Crt.) (Ongecorrigeerd.) BRAND IN EEN MEUBELMAGAZIJN TE AMSTERDAM. Twee brandwachts gewond. Hedenochtend is de Amsterdamsche brandweer gealarmeerd voor een brand, die zijn oorsprong had gevonden in den kelder van het gelijkstraatsche gedeelte van per ceel Wagenaarstraat 8. In dit gedeelte is een winkel in meubelen en bedden gevestigd van den heer Samuel Goudeket. De kelder, waar toe een trapje van den winkel uit toegang geeft, is in gebruik als werkplaats en daarin hielden dezen morgen twee jongens zich on ledig met het vullen van bedden met kapok Tegenover de politie, die hen aan een kruis verhoor onderworpen heeft, ontkenden zij aanvankelijk vuur te hebben gemaakt, doch kort daarop gaven zij toe, een lucifer te heb ben aangestoken, „om te gaan rooken". Van de binnenplaats af werd de eerste aanval gedaan op het in den kelder heer- schenden vuur, dat vanwege de kapok een dichten, vetten rook ontwikkelde. Twee leden van het brandweerpersoneel kregen order om het moderne rookmaskers den winkel binnen te gaan. Toen zij met slangen binnen waren, moesten zij dadelijk retneeren, doordat het vuur en de rook in den kelder door de van de binnenplaats ge nen te waterstraal in hun richting werd ge- In hun schrik keerden zij de buitendeur, gedeeltelijk achter hen was dichtgeval- lcn dichtslaan kon zij niet door de in den winkel gelegde slangen niet spoedig ge noeg openkrijgen, zoodat zii. half verstikt door den rook en de ingeademde heete lucht, de bovenruit insloegen. Nadat een ruit in den winkel was ingeslagen, kon men de beide mannen redden. Beiden hebben snijwonden, terwijl één van hen ook brandwonden opge- loopen had. Zij zijn naar een ziekenhuis over gebracht. De kelder is geheel, de wankel ten deele uitgebrand; het opkamertje heeft brand schade opgeloopen. Het orkest zou morgen zijn eerste, groote concert geven in dit seizoen, met den beroem den violist Alexander Maroot als gast. Van daag vond de niet-openbare, generale repeti tie plaats. Dat deze niet toegankelijk was, was een geluk. Het ging niet al te best. De jonge en dappere impressario van het uitne mend orkest, waarmee hij op groote plaatsen van plan was uit te komen, was heelemaal wanhopig. Het ging zoowel om zijn eigen als om het bestaan van dit orkest. De beroem de gast ontving een buitensporig hoog ho norarium; hij was voor de geheele tournée geëngageerd; als hij nu niet het succes had, dat verwacht werd en dat men noodig had om uit de kosten te komen, dan werd de toe stand hoogst benauwend. „Waarom speelt u allen zoo slecht, zoo zonder temperament, zoowat is er eigenlijk aan de hand, meneer de kapelmees ter?" vroeg de impressario. „Er is geen be zieling pardon, u kunt me zeggen, dat ik geen notie van Beethoven heb, maar ik heb mijn gezond verstand en mijn gevoel en die zeggen mij, dat dat, wat door het orkest en door Maroot nu gepresteerd wordt, niet het meeste, niet het uiterste is, wat gepresteerd kan worden. Ik heb in mijn en in uw belang, niet genoeg aan een succès d'estime!" „Onder ons gezegd, meneer de impressa rio, het is de hitte; over de tachtig graden hebben wij hier in de zaal „Dan houden wij pauze. De heeren blazen eens even in het ruime vertrek, beneden in het sousterrain, uit; daar is het koel. Het heeft geen nut zich nu nog verder af te mar telen „Het ligt ook wel wat aan Maroot. Hij is er niet zóó bij als hij wel moest zijn „Jawel, malle „ster"-hebbelijkheden!" „Heeren een pauze van een half uur!" Een golf van ontspanning voer door het orkest. Och ja, vooruit maar! morgen zou het stellig best gaan. Dat was immers overbe kend, zoo'n zekere matheid, als men 's och tends vroeg met zijn vioolkist of zijn fluit op de repetitie kwam. Voormiddags-repetitiën in een leege zaal, dat was toch altijd iets gru welijks. En buitendien, een ieder had onver mijdelijk weieens iets, waarover te piekeren viel en dan vulden die onpleizierige gedach ten je hersenen, vertroebelden het innerlijk geestes-oog, terwijl toch de muziek alléén be hoorde te heer'schen, boven al die gewaar wordingen uit. Daar zat men nu in het koele vertrek; men at er zijn broodje en men geeuwde. Opeens werd een collega van de bas naar buiten ge roepen en keerde na vijf minuten terug. Hij' hield eenige papieren in de hand, overlegde met de collega's, die om hem heen stonden en knikten en zeiden zoo iets van: „Het noodlotwij weten wat de kerel kan, toch heeft hij geen engagement en krijgt hij geen kans. Nu wij nog „afkloppen" in een gelukkige situatie zijneen papier werd verder gereikt; namen en cijfers wer den neergekrabbeld. Maroot zat eveneens in het vertrek. Hij was met zijn gedachten afwezig. Hij hield zijn viool in de hand, terwijl hij droomerig de snaren betokkelde. Het was zijn wijze van doen. Nooit gaf hij zijn viool uit handen en, zoo hij dit deed, gaf hij haar aan zijn ouden knecht. Deze bewaakte den kostbaren Stradivarius als het hoogste goed. Nu was de man niet hier, dus hield de maëstro zijn instrument omkneld en de warme, diep-zin- gende toon, waarmee de viool de liefkoozing beantwoordde, getuigde van de teere innig heid, waarmee de snaren werden beroerd. Onderwijl tuurde Maroot uit de lage ven sters den tuin in. Het concerteeren als gast was geen genot op den duur. Hij keek naar de groene boomen; buiten brandde heet de zon. „Hoogtij van den zomer, ja, ja", peinsde hij, „zooals ook een vrouw haar hoogtij kan hebben". Van beiden behoorde men eigenlijk te genieten, voordat de herfst inzette. Daar zat men nu vermoeid tusschen vreemde men- schen, van wie men niet het minste afwist en die evenmin iets kenden van jezelf. De groote violist...., och ja! De rijk-gehonoreerde gastja, jaDe collega's allen op eer biedigen afstand, die ze zelve afbakenden en dien hij ook niet kleiner maakte. Hij voelde steeds een reservevermocht den afstand niet te verminderen, ellendig genoeg. Het zou hem veel aangenamer geweest zijn, als deze menschen hem als huns gelijke behandeld hadden. Hij logeerde in het eerste hotel en ontving meer geld. Dat was het heele onder scheid. Voor het overige at, dronk, sliep en had hij lief als zij. Er was geen onderscheid. Hij had niet meer lief en niet op andere of buitengewone wijze. Hij zelf werd alleen meer op de handen gedragen. Jammer ge noeg. Daardoor ontstond die eeuwige onrust in zijn leven. Maar die onrust was zijn noodlot! Het was hem niet mogelijk, in een leege ruimte zich in zijn spel te verliezen, maar hij vermocht te spelen als een god, als er maar één mensch was, voor wien hij ver- 1 a n g d e te spelen. Geen verliefde gans, die hem bloemen toezond, een vermogen waard en dan met hem wenschte te soupeeren De hemel beware hem! Neen, ware er maar één die iets begreep van zijn muziek, begreep van zijn innerlijke leven, dat zich uitte in zijn muziek. anneer er zoo iemand aanwezm was dan was het de moeite waard, de ster ren van den hemel te halen. Maar' die zaal hierboven, die hitte, die vreemdheid om hem heen die kelderlucht, die gedrukte ge sprekken, alles het banale rakend: de gag* de korting, het mogelijk succesDaar werd er iemand naar buiten geroepen en kwam terug, ook al met een gedeprimeerd gezicht en deze fluisterde met de anderen en liet nu een papier circuleeren, dat langs hem heen langs den gast heen, die in de actie voor een vreemde immers geen belang kon stellen en niet lastig gevallen moest worden omdat van ziin stemming zooveel voor hen allen afhing dus langs hem t, werd doorgereikt naar een ander ortrJ;,ei» Naar de eenige vrouw, de harpiste ""'«t Gisteren had hij haar heel toevallitr a, keken en zij had, bij het opkijken, hem zijn oogen gestaard. Zij was niet geworden. Neen. de kleur was uit haar niet meer jong gezicht geweken. Zij wa= condenlang niet in de war, neen daT, een verkeerde uitdrukking zij scheen volkomen afwezig te zijn. Nu zat a a a!s ginds, die vrouw, wier eerste jeugd voifrv- was. Meermalen ontgoocheld waarschip-a? zonder de hoop echter heelemaal te hehhij laten varen, want geen kunstenaar verlui de hoop, voordat hem de oogen voor gesloten worden. Zij nam het blad aan op reeds een heele reeks van collega's'geU kend hadden; zij kneep de lippen even dicht" Wie weet, wanneer ook voor haar eenmU,t zou worden gebedeld De coHega riep haar toe: „Het gaat den armen kerel vrees? lijk slecht, Mariana Mariana! Wat was dat een mooie naami Hij had dien nog nimmer gehoord en toS' hoe onnoemelijk veel vrouwennamen had lui reeds gespeld, maar Mariana neen. Af het een samenklank was van Maria en An na? Of dat ze eigenlijk Marianne heette en de naam door den man maar zoo heel week werd uitgesproken? Zou hij het haar vra- gen? Och! onzin! Zulke dingen vraagt men toch niet aan wildvreemde menschen/Maria. na Hij had toch ergens dien naam reeds moeten hooren De dame, die de harp speelde en altijd zoo rustig zat, knikte, glimlachte bitter, waarbij de rimpels om neus en mond zich sterk ver- scherpten, dan schreef zij met haar vulpen een merkwaardig oud model, haar naam. „Staat u mij toe", vroeg Maroot en strekte de hand naar de lijst: „Als ik wel heb be- grepen, gaat het hier om een collecte voor een collega?" „Ja". „U staat me dan wel toe, dat ik ook mijn deel daaraan neem?" De gezichten der musici helderden plots» ling op. De dame reikte hem de lijst en toen zou een opmerkzaam toeschouwer hebben kunnen waarnemen, hoe wederom alle kleur uit haar gezicht was weggevloeid. De violist schreef een getal neer en was juist van plan zijn naam te plaatsen precies onder dien der harpiste, toen hij even schrok. Hij bekeek aandachtig het schrift der jonge vrouw en plotseling wist hij: den naam ken de hij niet, tenminste niet heelemaal maar het schrift, dat kende hij. Dat handschrift was hem één keer in zijn leven onder de oogen gekomen Dit kloeke, klare, persoon lijke, vrouwelijke schrift: Mariana Romer Mariana Romer, daarbij ontbrak alle aan stellerij, alle kleinheid, alle stiekumerigheid. dat was Mariana! Hij zag weer op. Zij was niet meer naast hem. Hij stond op. Daar ging ze juist de deur uit. Haastig schreef hij zijn naam, legde een banknoot op de tafel, glimlachte, tenvifV hij den dank in ontvangst nam, schroefde zijn vulpen toe en bevestigde die zorgvtMi?, in zijn jas. Toen hij daarop met een air m onverschilligheid, het vertrek verliet, had werkelijk zijn viool laten liggen, onbehoed op de tafel, bij de overige. Hij liep ae gang door, de trap op, stak de zaal over én liep de anaere zijde uit weer naar beneden. Dan klopte hij op goed geluk aan de deur van een kleinen foyer, waar de musici zich 's avonds tijdens de pauze, soms ophielden. Iemand antwoordde „ja" en opende tege lijk de deur. Het was Mariana Romer. Spra keloos stond ze voor den violist. „Mag ik binnenkomen?" „Zeker". Hij sloot de aeur achter zich. De zon wierp haar vollen gloed over de gestalte der harpiste, die opnieuw de oogen neersloeg en lachte. Zij stond vóór den man, zooals men voor iets onafwend baars staan kan. „Vergeef mij, dat ik u ben nageloopen, maar ik bevind mij in één groote verlegen heid. Ik vraag u dringend mij slechts eene vraag te willen beantwoorden. Hebt u mij eenmaal hij nam uit zijn zakportefeuille een brief „hebt u mij eenmaal dezen brie1 geschreven?" Zij leunde vast tegen den muur, en zei: „Ja". „Dus. dus dat bent u?" Heel bitter antwoordde ze: „Ja, dat ben ik". „Ja, woord voor woord: Ik zal geen man meer kunnen liefhebben, nadat ik u gisteren en heden heb hooren spelen. Ik schaam mij, dat ik zelf een muzikante ben, omdat ik weet, hoe weinig ik kan, sedert ik u hoorde. Uw kunst is mijn rijk Gods en waar u speelt, is mijn kerk. U kunt over den brief lachen, dat zal mij geen pijn doen. Pijn zou het mij doen, als ik niet één enkel maal had mogen zeg gen, dat, wat ik nu gezegd heb". Woord na woord reeg ze aanéén en zei ter slotte: „Geschreven, 22 December 1920"'. „Dertien jaren". Maroot stond onbewege lijk voor het tengere persoontje, van wie de jeugd reeds was gevloden. Hij zag haar voortdurend aan en een brandend gevoel steeg in hem op. Hij trad dicht op haar toe en nam haar hand. Toen zei ze zachtjes: „Niets, wat ook nog zou kunnen komen, kan grooter zijn dan dat, wat ik heb. Als u mij omhelst, Alexander Maroot, dan gebeurt er iets aan mij* wat ik nimmer gewenscht heb en wat nooit goea zou zijn. Het zou geen geluk voor mij zijn en voor u zou het teleurstelling beteekenen Even aarzelde hij, liet toen haar hanaen met een innige handkus los en verliet zaaltje. - Toen de repetitie weer begonnen was, zon evenzoo heet was, de zaal precis, z° 'eeg, grauw en stemmingloos, en de kap®, meester dof en loom den dirigeerstok zwaa; de, rukte plotseling een jubileerendfi v' toon de musici los uit hun matheid, gr K hen bij het hart en deed hun tempera® oplaaien. De moeheid werd verjaaga»^.. zorgen vluchtten uit de hersenen, het neus vuur sloeg omhoog, om den violist n Wat beteekende middaghitte en leege zaa» waar was eenzaamheid en verdriet. jfr Hier was een kerk en een priester breerde de hoogmis. hMoeelde En een ouder-wordende harpiste ""CLjJ. naar instrument met stralende oogen de daar niet voor haar de man harer u» Was dit niet de hoogste vervulling'

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10