DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Hit hei 'JUidement De economische conferentie. i'Buitenland tBitwwCand Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. No. 171 Directeur: C. KRAK. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v,b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Zaterdag 22 Juli 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 135e Jaargang ®&Qelijksch Het rapport der economische commissie. Hulde aan dr. Colijn. NU KOMEN DE STRENGE STRAFFEN. HET SPOORWEGONGELUK OP DE LIJN NAPELS—FOGGIA. PERSVERORDENINGEN IN OOSTENRIJK. SAMENZWERING IN KOREA. KANAAL TUSSCHEN LADOGAMEER EN OOSTZEE? VREEMDELINGENBEZOEK AAN RUSLAND. SENSATIONEELE ONTHULLINGEN IN AMERIKA. JAPAN BEZORGD VOOR ZIJN KOLONISTEN IN AUSTRALIË. Waf vandaag de aandacht trekt.,. Nieuwe Bessen W. M. H. PELS ZOON, Dit nummer bestaat uit drie bladen. Den Haag, 21 Juli 1933. De Tweede Kamer is heden weer een lid rijker geworden: de revolutionair socialist Sneevliet, hedenmorgen uit de gevangenis ontslagen, had zich zonder zich zelfs den tijd te gunnen zich wat op 'te knappen, per eerstvolgenden trein naar Den Haag begeven en werd in zijn vrij smoezelig kantoorjasje geïnstal leerd. Zonder een spier te vertrekken beloofde hij trouw aan de Grondwet en nam toen plaats in de buurt van zijn vrienden, de communisten. Bij het straks daarna gehouden debat heeft hij al direct gepoogd een cent in het zakje te gooien, maar bleek toen toch nog niet geheel thuis te zijn in de parlementaire gebruiken. Daar de Voorzitter van oordeel was, dat het onderwerp der door den heer Knottenbelt (lib.) aangevraagde inter pellatie de kwestie, hoe op te treden tegen leden van Kamer, Staten of Ge meenteraden, die zich niet houden aan den door hen beloofden trouw aan de Grondwet best bij de behandeling van de Rijksbegrooting kon worden behan deld, heeft dit kamerlid zijn aanvrage ingetrokken. Daarna is voortgegaan met de behan deling van de voorgestelde bezuiniging op het onderwijs. Minister Marchant is heden voortgegaan met de nadere ver dediging van het voorstel en hij heeft daarbij in het bijzonder nadruk er op gelegd, dat de schatkist de voorgedra gen bezuiniging niet kan missen, terwijl aan het onderwijs zelf geen schade van beteekenis zal worden toegebracht. Al leen wordt de ijver bij scholenbouw en schoolinrichting wat ingetoomd, ver moedelijk voor slechts korten tijd. Het wetsontwerp is slechts tot 1935 van kracht, maar de Minister hoopt voor dien tijd met een definitieve regeling te komen. Bij de hierop volgende behande ling van de artikelen is het een voort durend geven en nemen geweest. De Minister heeft zooveel mogelijk getracht aan de ingediende amendementen tege moet te komen, ze soms wel overgeno men en de voorstellers hebben ook wel wat water in hun wijn gedaan. Op één punt bleef minister Marchant onverzet telijk: de vijf-kilometer-grens voor het schoolbezoek, dat vele leden wilden te ruggebracht zien tot vier kilometer, heeft hij gehandhaafd en de tegenstan ders hebben er ten slotte in berust. Zij vonden er geen reden in om tegen het voorstel te stemmen en dit is ten slotte aangenomen met 72 tegen 3 communis tische stemmen. Een triomf voor mi nister Marchant! Minister Verschuur zal wel een zelfde triomf te boeken krijgen met zijn ont werp tot uitbreiding van de Landbouw- cnsiswet. Na afhandeling van de On derwijswet kwam deze aan de orde en met minder dan 14 sprekers waren er oor ingeschreven. Het half dozijn, dat i] nog in de middagvergadering hoor en was wel buitengewoon lang van kn de Voorzitter ook op be- t °Ptlleid aangedrongen, maar het was eds vrijwel hetzelfde refrein, de boe- ?]oeten worden geholpen, spoedig een n<^e' Alleen deed een enkel lid tri gO0d w°ord hooren voor de indus- e wie het toch ook niet naar den derf28 gaa*' doch de boeren vorderden vö'1 ®.ronc^oon der besprekingen. Nog r de avondvergadering durven wij wei een &erust hart profeteeren, dat het Ka 'SV00rstel zal worden aanvaard. De he/ïler gaat heden op zomerreces tot iLet hegin van September. De plenaire vergadering der economische om missie ter wereldconferentie is gistermid- d A °°r dr. Colijn geopend, die voorlezing A van een Amerikaansch voorstel, waarin p^pfi°0p werd Seuit, dat de verschillende re- nir,^11?0? 8edurende de verdaging langs di- riiiA n ,weg of °P andere wijze belang- dLi V09rs'ehen zullen indienen, daarbij de or f!Aen ln oog houdende, waarvoor p(,n 0nlerentie oorspronkelijk is bijeengeroe- geeft Amerika een verlenging nn» t douanebestand in overweging onder g scherper omlijnde voorwaarden dan de nl j?eldende. hii iL traliër Bruce verklaarde, ofschoon om ^apPort aanvaardde, dat z.i. elk plan de productie te beperken tegen het eigen lijke doel der conferentie indruischte, n.1. om de prijzen te verhoogen. Betreffende het rapport der subcommissie voor de zuivelproducten hield Bruce staande, dat het eenige gevolg van een coördinatiepo ging zal zijn een stabilisatie van den be- staanden toestand met het gevolg, dat voor raden aan niet-economische bronnen worden onttrokken. Dr. H. Colijn gehuldigd. Nadat dr. H Colijn de commissie een tot weerziens had gewenscht, en de zitting had gesloten, werd hij het middelpunt van een merkwaardige demonstratie De geheele com missie stond van haar zetels op en juichte hem toe ten teeken van waardeering voor zijn flinke en toch hoffeleijke waarneming zijner plichten als voorzitter. Runciman brengt rapport uit. Runciman, de rapporteur der economische commissie, heeft in deze bijeenkomst voor lezing gedaan van zijn rapport, dat de vor deringen der besprekingen bevatte. Tal van afgevaardigden achtten den tekst te optimistisch en stelde wijzigingen voor om den toon wat te verzachten. Runciman deed ten slotte zelf hieraan mee, met name door de zinsnede: „Het was in bijna elk geval mo gelijk resultaten te verkrijgen" te veranderen in: „Het was in bijna elk geval mogelijk be langrijke vorderingen te maken". De wijzigingen van sommige gedeelten van het rapport werden zoo talrijk, dat er een redactiecommissie werd benoemd om, na het hooren van de bezwaren der afgevaar digden, een nieuwen tekst op te stellen. Daar de afgevaardigden geen gelegenheid zullen hebben het ontoerp van den finalen tekst te bespreken, zal hun een afschrift ter hand worden gesteld. De tekst van de gedeelten, waartegen ereen groote bezwaren bestonden, werd goedge keurd. o Van andere zijde wordt nog gemeld, dat de voorzitter een brief heeft voorgelezen van Cordell Huil, den Amerikaanschen afgevaar digde, die de hoop uitsprak, dat tijdens de schorsing van de conferentie de regeeringen langs diplomatieke en andere kanalen be langrijke voorstellen zouden indienen tot het bereiken van het fundamenteele doel der con ferentie. Huil voegde daarbij een voorstel voor een mogelijke regeling voor een voort gezet bestand tegen maatregelen, die den in ternationalen handel belemmeren. Stanley Bruce, de Australische gezant te Londen, merkte uitdrukkelijk op, dat Austra lië, al wil het meewerken tot speciale rege lingen, niet bereid is het beginsel van pro ductiebeperking te onderschrijven, dat, naar hij volhield, niet kan leiden tot het bereiken van het algemeen doel der conferentie. SLOTZITTING DER ECONOMISCHE COMMISSIE. Nog een Amerikaansch voorstel. Gister had te Londen de plenaire slotzit ting der Economische Commissie plaats. De voorzitterf, dr. Colijn, dankte de gedelegeer den. Wat het lot der conferentie zal zijn, ver klaarde hij, weet niemand, maar laat mij, om de hoop niet te doen verliezen, eindigen met een „tot weerziens!" De Amerikaansche delegatie verraste de conferentie door een verkengd bestand voor te stellen van de maatregelen, die den inter nationalen handel beperken. De delegatie stelde dit bestand voor inplaats van het be staande tarievenbestand. Het voorstel werd nietbesproken, maar opgenomen in het alge- meene rapport. HET VREEMDELINGENVERKEER UIT DUITSCHLAND NAAR OOSTENRIJK VOLKOMEN STOPGEZET. Het „Wiener Tageblatt" meldt uit Mün- chen: Sedert de instelling van de belasting op reizen naar Oostenrijk is het reizigersver keer van Duitschland naar Oostenrijk volko men tot staan gekomen. De grensstations Mittenwald en Kufstein en de politiedirectie van München noemen tot dusverre nog geen enkel geval, waarin de belasting van 1000 Mark betaald is. In Lindau, Passau en Salz- burg elk is één reiziger geweest, die de 1000 Mark betaald had. Dientengevolge is een reeks treinen ingekort of uit de dienstrege ling geschrapt. Het reizigersverkeer echter naar de andere landen vanuit Duitschland, landen voor de reis waarheen geen belasting geheven wordt, heeft eveneens vrijwel opgehouden De trei nen naar Frankrijk bijvoorbeeld vervoeren thans gemiddeld twee of drie reizigers. Voor de rechtbank te Kiel stonden gisteren terecht Ernst Rommel en Johanna,Dege de zaak van den moord te War5"^rwerilen gens moord in vereeniging gepleegd beiden ter dood veroordeeld Het aantal dooden bij het spoorwegonge luk op de lijn Napels—Foggia is thans ge- gestegen tot 8 In den Oostenrijkschen ministerraad, die gister tot laat in den avond bijeen is geweest, is besloten tot het uitvaardigen van een verordesning tegen misbruiken in de pers. Bepaald wordt in deze ver ordening o a. dat in dagbladen en vlug schriften opschriften en tusschenschrif- ten in overeenstemming moeten zijn met den inhoud. Verder wordt bepaald, dat de reeds uitgevaardigde verorde ning tegen misbruik der vrijheid van drukpers ook geldt voor ieder ter ver vanging van een ander uitgegeven pe riodiek. Verder is een verordening aangeno men waardoor aan de „Oesterreichische Druck- und Verlagsgesellschaft G. m. b. H." de bedrijfslicentie wordt ontnomen wegens het publiceeren van een verkapt nat. soc. blad. DE AARDBEVING BIJ SMYRNA. De laatste aardbevingen, die in de streek van Smyrna hebben plaats gehad, hebben talrijke slachtoffers geëischt. Vele huizen zijn ingestort, welker bewoners meerendeels onder de puinhoopen debolven werden. Bij het op- ruimingswerk zijn reeds 20 lijken geborgen. Een aantal inwoners wordt nog vermist. In Seoel, de hoofdstad van Korea, heeft de politie een organisatie ontdekt, die propaganda maakte voor ^e onaf hankelijkheid van Korea. Volgens me- dedeelingen van het Japansche ministe rie van binnenlardsche zaken wordt deze actie door een buitenlandsche mo gendheid ondersteund. In totaal wer dui 28 personen gearresteerd, die voor het gerecht zullen worden gebracht. In Finland heeft men plannen voor het graven van een kanaal van Kex- holm aan het Ladogameer naar Viborg aan den Finschen Bocht. De kosten worden begroot op 3.500.000 gulden. Men verwacht, dat de volksvertegenwoordi ging het plan zal aanvaarden tot leni ging van de werkloosheid. Op 3 Augustus zal te Odessa het 33.000 ton groote Italiaansche s.s. Roma binnenloopen. Aan boord bevinden zich verscheidene honderden Italianen en Amerikanen, die een bezoek aan Rus land zullen brengen. Te Odessa en te Moskou zullen zij bijzonder feestelijk worden ontvangen. DE SPECULATIE IN AMERIKA. Geen maatregelen tegen speculatie koorts. Naar uit het Witte Huis gemeld wordt is president Roosevelt niet voornemens de spe culatiekoorts op de beurzen der Vereenigde Staten door eefligerlei wettelijke maatregelen te beïnvloeden. Roosevelt verklaart, dat hij verheugd is over het stijgen der prijzen voor landbouwproducten in de afgeloopen maan den. De Amerikaansche kerkleider Chase publi ceert sensationeele onthullingen over de oor zaken van den dood van den 76-jarigen sena tor Walsh, uit Montana, die begin Maart onderweg naar Washington plotseling aan hartzwakte overleed. Chase beweert nu, dat Walsh, die benoemd was tot attorney general van het kabinet van Roosevelt, geplaatst was op een moordlijst", waarop invloedrijke fi nanciers hem en andere politici en hooge ambtenaren hadden geplaatst. Zij zouden ge vreesd hebben, dat Walsh hun als attorney general gevaarlijk kon worden. Kort voor zijn dood had Walsh verklaard, dat hij voor nemens was ongeveer 20 financiers in de ge vangenis te werpen. In de Japansche pers verschijnen ver scheidene berichten over een beweerde anti-Japansche beweging in Australië. Volgens deze berichten zouden de Ja pansche kolonisten bij hun werk zeer worden gehinderd. Bovendien zou het in verschillende steden tot anti-Japan sche betoogingen zijn gekomen. Het Ja pansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft besloten, diplomatieke stap pen te Melbourne te ondernemen* NASLEEP VAN DE RELLETJES TE GOUDA. De politie-verordening gewijzigd De Donderdagmiddag gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Gouda was grootendeels gewijd aan de behandeling van een nieuw voorgesteld artikel in de algemee- ne politieverordening, waarbij een colporta- geverbod wordt ingevoerd in verband met de herhaaldelijk voorkomende ordeverstoringen bij het colporteeren met partijbladen en der gelijke geschriften. Gebruik makend van de bevoegdheid, hem gegeven bij art. 220 der gemeentewet, had de burgemeester reeds on middellijk na de ongeregeldheden van 8 Juli algemeene voorschriften van politie uitge vaardigd, die door de thans voorgestelde wijziging zou worden vervangen. Het nieuwe artikel verbiedt langs de hui zen of op den openbaren weg, en op dagen en uren, waarop dit in het belang der open bare orde en veiligheid blijkens ter openbare kennis gebrachte besluit van B. en W. onge oorloofd is verklaard, gedrukte of geschreven stukken of afbeeldingen te verkoopen, te koop aan te bieden, te verspreiden, aan te bevelen, aan te kondigen of bekend te maken, of hier op op eenigerlei wijze de aandacht te vesti gen, of zich met eenig voorwerp bestemd tot het maken van reclame te bevinden, rond te gaan of te varen dan wel met waren van welken aard ook te venten, of daarmede in welken vorm, of op welke wijze ook reclame of propaganda te maken. Tevens werd voorgesteld de algemeene po litieverordening aan te vullen met de bepa ling, dat, indien bij een bevel van de politie om zich te verwijderen, en daarbij een be paalde richting wordt genoemd, degene tot wien het bevel gericht is, verplicht zal zijn, zich onmiddellijk in de genoemde richting te verwijderen. De sociaal-demoCratische woordvoerder, de heer Fokkers weet het ontstaan van de relletjes aan het uittartend optreden van de fascisten, die den bewusten avond naar Gou da zijn gekomen om te colporteeren. Deze spreker leverde critiek op het beleid van de politie. Verscheidene leden brachten daarentegen den burgemeester en het politiecorps hulde voor het krachtig herstel der orde. Nadat burgemeester Gaarlandt betoogd had dat een soortgelijke verordening reeds bestaat in Haarlem, Utrecht, Dordrecht, zon der dat de Hooge Raad deze in strijd acht met de vrijheid van drukpers, nam de raad (met de stemmen der s d.a.p. tegen) de voor gestelde verordening aan, die onmiddellijk in werking zal treden. ZAANDAM'S MOEILIJKHEDEN. De minderheid in het college B. en W. bij de regeering. van Gistermiddag hebben de beide wethouders in het college van B en W. de heeren K. Kan Azn. (a.r.) en J. F. M. J. Kamphuys (r.k.), vormende de minderheid in dat college, een onderhoud gehad met den minister van finan ciën om tegenover de regeering het stand punt van de minderheid in het college toe te lichten en te bespreken, wat eventueel ge daan kan worden om Zaandhm uit de moei lijkheden te helpen. Het denkbeeld van deze conferentie is uitgegaan van deze beide wet houders. SCHOENMAKERSPATROONS- VEREENIGINGEN. De Ned. Bond van Schoenmakerspatroons- en Schoenwinkeliersvereenigingen hield in Den Haag zijn 26e jaarvergadering, op welke 54 aangesloten vereenigingen vertegen woordigd waren. De vergadering stond onder leiding van den heer W Donker Pzn. uit Rotterdam. Het financieel verslag sloot met een bedrag van 82.781 in ontvangsten en uitgaven. In de vacature voor algemeen adjunct is voorzien door het kiezen van den heer D Jansen uit Voorst. Na afdoening van huishoudelijke zaken, heeft de heer Donker een inleiding gehouden op het voorstel tot aansluiting bij de onlangs opgerichte centrale vereeniging ter beharti ging van de belangen van de huiden-, leder-, schoenen- en aanverwante branches. Voor het doel en het streven dezer centrale bleek veel belangstelling te bestaan, die zich uitte in levendige discussie. „PRO SENECTUTE". Wij ontvingen van het bestuur van de Ver eeniging „Pro Senectute" het jaarverslag over 1932. h Ofschoon in het afgeloopen jaar geen nieuwe tehuizen werden geopend, konden toch eenige candidaten geplaatst worden, doordat enkele bewoners kwamen te over lijden. Tegenover deze afvloeiing van candi daten stond echter een grootere toeneming, zoodat het aantal candidaten thans ongeveer 1000 bedraagt. Alhoewel in het afgeloopen jaar krachtig aan Huize „Rosorum" te Arnhem werd ge bouwd, zal het niet yoor September a.s. voor Het wetsontwerp op de bezuini ging op het lager onderwijs is gister door de Tweede Kamer met 72 tegen 3 stemmen aangenomen. (Uit het Parlement). Sensatienieuws uit Amerika. (Bui tenland). Slotzitting der economische com missie. (Buitenland). De gemeenteraad van Zandvoort nam een motie van wantrouwen aan tegen een van de wethouders. (Bin nenland). Slechte toestand van Overijsel's financiën. (Binnenland). Drie dames uit V'enlo zijn te Cre* feld tot gevangenisstraf veroordeeld wegens poging om Duitsrh geld over de grens te smokkelen. (Bin nenland). Aardbevingen bij Smyrna; reeds 20 dooden geborgen (Buitenland). Het arbeiderssportfeest in Alk maar. (Sport en wedstrijden). Door het inslaan van den bliksem is vanacht te Heerhugow.aard ee.i boerderij afgebrand en te Noord dorp onder Heemskerk een schuur. (Stad en omgeving). (Zie eventueel verder laatste berichten.) Alleen le kwaliteit, per flesch f 2.30 KOORSTKAAT 49—51. TEL. 207. de bewoonsters (32 dames) kunnen worden opengesteld. In 1932 werd voorts besloten een legaat ten behoeve van Huize „BoddaertSchuur- beque Boeye" te bestemmen voor uitbreiding van genoemd huis. Hoewel reeds met dezen aanbouw werd aangevangen, zal deze eerst begin 1934 vol tooid zijn. In het afgeloopen jaar nam het aantal leden weder af, toch is het bij de voorgeno men uitbreidingen van groot belang, niet alleen het aantal leden te behouden, doch zoo mogelijk uit te breiden. U zult het bestuur van „Pro Senectute" dan ook ten zeerste verplichten, indien U weer eenige woorden aan dit verslag zult willen wijden en Uw lezers aanspoort lid. donateur of stichter der vereeniging te worden. Het lidmaatschap bedraagt 5 per jaar, donateur wordt men door storting van 100 ineens of door het schenken van een jaarlijk- sche bijdrage van 25, terwijl men stichter wordt zoodra men 500 in de kas der ver eeniging stort. Hoe meer leden hoe krachtiger onze hulp voor de Ouden van Dagen uit den beschaaf den stand, waaronder nog zoovelen zijn, die niet geholpen kunnen worden, doordat de middelen ontbreken. Alle belangstellenden in het streven van onze vereeniging staat het secretariaat met alle gewenschte inlichtingen ten dienste, ter wijl ook zeer gaarne giften in ontvangst ge- omen worden op de post-girorekening no. 82900 der vereeniging en Gemeente-giro P 291 Amsterdam. WERKVERRUIMING. Dezer dagen vergaderde de rijkscommissie Werkverruiming, onder presidium van den heer Ch. J. I M. Weiter. Met veel genoegen nam de commissie er kennis van, dat de bouw van twee schepen door de Vereenigde Nederlandsche Scheep vaart Maatschappij aan een Nederlandsche werf is opgedragen. Besloten werd onder de aandacht van de regeering te brengen, in aansluiting op een vorig schrijven, eenige gevallen, waarin door betaling in Spermarken opdrachten voor de Nederlandsche industrie verloren zijn ge gaan. Ingekomen was een schrijven van den mi nister van economische zaken, waaruit bleek, dat gevolg was gegeven aan een advies der commissie om indirect de samenwerking van ondernemingen in een bedrijfstak van de me taalindustrie te bevorderen. Mededeeling werd gedaan van den stand van het onderzoek inzake toepassing van een nieuw materiaal ter bevordering van goed- koopen woningbouw. E)e vraag werd aan de orde gesteld, op welke wijze zou kunnen worden bevorderd, dat de afzet van industrieele producten uit Nederland naar Indië weer zou kunnen toe nemen. Voorts werd mededeeling gedaan van een groot aantal gevallen, waarin het bureau zijn bemiddeling heeft verleend om te verkrij gen, dat zooveel mogelijk de orders voor de Nederlandsche industrie werden behouden,

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1