fllkmaarsche Courant. DE ROODE VULPENHOUDER Provinciaal Tlieums Jladiouieuws SeuilleUM £aad: en Juinêcum Honderd vi|l en dertigste laargang. HAANDAG 24 JULI SCHOORL. NIEUWE NIEDORP. WIE RINGEN NOORDSCHARWOUDE. ST. PANCRAS. .(Wordt vervol®!! jfo 172 ly33 8 Dinsdag 25 Juli. Hilversum, 1875 At. (Uitsluitend AVRO) Gramofoonplaten. 10.— Morgenwij n-I^ 1015 Gramofoonplaten. 10.30 Orgel- nncêrt Fr. Masselaar, m. m. v. Max Orobio j» Gastro, cello. 11.— Kookpraatje door jL vr R. LotgeringHillebrand. 11.30 Ver- „Kr'concert. 12.—2.15 Ensemble Rentmees- \?t en gramofoonplaten. 2.30 Dr. J. H. Gun ing Jzn-: Herinneringen aan Noorwegen. 5^5 Kamermuziek. Mevr. F. Loopuit—Roe- piano en H. Tibbe, viool. 3.30 Gramo- Ciplaten. 4.— Vervolg Kamermuziek. 4.30 cadio-Kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.— Verbalen voor de kinderen. 5.30 Kovacs La- ios en zijn orkest. 7.— Hans Martin: De Legende Hollander. 7.30 Gramofoonplaten J n de Chansonnière Damia. 8.— Vaz Dias. 8 05 Grand Mogol", zangspel van Audran Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz. Koor der Opera-Vereeniging o.l.v. H. v. Wie- tinlr Rerie: L. Roberts. 10.— Gramofoonpl. II -1 V^az Dias. 11.10—12.Kovacs Lajos pri ziin orkest. Huizen, 296 Af. (Uitsluitend KRO). 8— 01,en io.— Gramofoonpl. 11.30—12 Godsd. halfuurtje. 12.151.45 Schlager- ziek en gramofoonplaten. 2.Vrouwen uurtje. 3-Gramofoonpl. 4.Kinderkoor- zang en gramofoonplaten. 4.30 Gramofoon- ulaten. 5 Orkestconcert en gramofoonpl. 715 Lezing. 7.35 Gramofoonpl. 7.45 Cause- 8— Militaire muziek. In de pauze: Vaz gramofoonpl. en piano-recital. 11.— 12 _1 Gramofoonplaten. paventry, 1554 Al. 10.35 Morgenwijding 1050 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Kookpraatje. 12.20 Orgelspel Reg. Foort. 105 Het Paramount Astoria orkest o.l.v. Anton. 1.50 Het Western Studio-orkest o.l.v F Thomas. 2.35 Concert. M. Field—Hyde, sopraan en het Chelsea Strijkkwartet. 3.20 Gramofoonpl. 4.35 R. Tapponnier's orkest. 5 35 Kinderuur. 6-20 Berichten. 6.40 Cricket reportage. 6.50 S. Baynes' Licht orkest m. m. v W. Ajello, sopraan. 7.50 Piano-recital door A. Verne. 8.20 Radio-Militair orkest 0.1.v. B. W. O'Donnell m. m. v. G. Parr, alt. 020 Berichten, lezing. 9.55 BBC-orkest 01.v. Fr. Bridge. 11.10 Voordracht. 11.15— 1220 Lew Stone en de Monseigneur Band. Parijs „Radio-Paris"1724 M. 8.05, 12.20, 130 en 8.20 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 Al. 12 202.20 Concert uit het Bellevue-Strandhotel. 3.50—5.50 C. Rydahl's orkest. 8.20 Revue-uitzending. 1120—12.50 Dansmuziek uit Rest. „Nimb" Langenberg, 473 Al. 6.25 en 7.23 Gramo foonplaten. 12.20 Populair concert. 1.20 Concert door het Sted. Orkest te Witten, o.l.v. H. Fliegner 4.50 Gramofoonplaten. 5.50 Werag-orkest o.l.v. Kühn. 8.25 „Verliebt, verlobt, verheiratet", vroolijk programma o. I. v. Treumer. 9.20 Trioconcert. Rome, 441 Al. 8.50 „Maggiolata venezia- na", operette van Selvaggi. Brussel, 338 en 508 Al. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Symphonie-concert o.l.v. Meulemans. 6.50 Gramofoonpl. 8.20 Sym phonieconcert o.l.v. Meulemans. 9.20 Om roeporkest o.l.v. Walpot. 10.30 Gramofoonpl 508 M.: 12.20 Gramofoopnlaten. 12.40 Vioolrecital. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 2.— Piano-recital. 5.20 Omroep orkest o.l.v. Walpot. 6.50 Hoorn-recital. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 9.20 Concert uit Dstende. 11.Gramofoonmuziek. Zeesen, 1635 At. 8.20 Dansmuziek door willi Genszler en Arthur Andrae met hun orkesten. 10.20 Berichten en lezing. Weerbe richt. 11.20—12.20 Concert uit Hamburg Uv. R. Grille. Nu de tijd nadert, meenen we goed te doen met nog eens te wijzen op het jaarlijk sche Zomerfeest, dat de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer thans weer zal orga- niseeren op Zondag 30 en Maandag 31 fuli as. Over een weekje dus staat onze gemeen te weer voor het jaarlijks wederkeerende mooie feest. Reeds voor eenigen tijd wezen we op de onderdeelen van het programma. In groote trekken zal dit worden uitgevoerd als des tijds door ons werd genoemd. Te één uur op den eersten dag, vertrekt van het erf van den heer D. Swaan te Cat- "jp een gecostumeerde optocht, waarbij ook de bloemen een rol spelen. Natuurlijk kan men zich nog opgeven voor deelname bij de Commissie. Ook de feestcommissie zelve is bezig met het in elkaar zetten van een groep in dezen optocht, welke groep zal voorstel len een oud-Hollandsch oogstfeest. Wel kan dit niet iets speciaals Schoorl's zijn daar zooiets nimmer tot onze folklore heeft be hoord, doch in elk geval is het wel oud- Noord-Hollandsch. Reeds nu is men druk be zig met het instudeeren van oude dansen, waarvoor de heer Constant de rechte leer meester wel is. Op het feestterrein aan d«i Duinweg aangekomen zal de optocht zich ontbinden, doch het oogstfeest neemt dan een aanvang, 't Zal iets geheel bijzonders zijn wat zeer zeker de belangstelling wel zal trekken. De firma Ridderikhof uit Hoorn zorgt voor de aankleeding van de nummers en groepen van den optocht. Te 3 uur beginnen Zondag de kinderspe len en 's avonds te 8 uur concerteert het fanfarekorps „de Vriendschap" dat ook in den optocht zal medetrekken. Te 9.30 uur is er een gemaskerd bal op den grooten dans vloer, en verder natuurlijk de dans in de openlucht. De tweede dag wordt geopend met de werkzaamheden van de bekende landelijke rijvereeniging „West Friesland". Te 12 uur worden ruiters en bestuurderen officieel ont vangen, waarna een rondrit door een gedeel te van het dorp wordt gemaakt. 2e 1.30 uur beginnen de evoluties op het feestterrein. We maakten kennis met een geheel nieuw pro gramma met een dozijn nummers, waarvan we a.s. Zaterdag ook nog iets zullen zeggen Er zijn heel bijzondere nummers bij. Daarna de Volksspelen en 's avonds con cert van Schoorl's Gemengd Koor en Alk maar's Dubbel Mannenkwartet te 8 uur. Hierna weer dans, terwijl te 10.30 's av. het zoo populaire vuurwerk wordt afgesto ken, hetwelk in deze mooie omgeving zulk een schitterend effect geeft. Ziehier in grove trekken wat geboden zal worden. Men zie vooral ook naast dé overige reclame naar de annonce in dit nummer. En nu nog mooi weder, dan zullen de beide laat ste dagen van Juli voor Schoorl's V. V. V. weder hoogtijdagen zijn. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Dinsdag 25 Juli Li/n 1: Hilversum. L-lin 2: Huizen ftf' Lond- Reg- 10.35—10.50, Daven jüU £°~11-20- Lond. Reg. 12.20-13.20, Midi. Reg. 13.20—15.20, Daventry 15.20- 4LLangenberg 10.25—17 55, Zeesen 17.55—19.20, Müh lacher 19.20-20.20, 20.20-23.20, Hamburg 23.20— «0) Geautoriseerde vertaling Daar 'tEngelsch van Molly Thynne, door A. W. v. E.—v. R. »Het is buitengewoon vriendelijk van u,' rcgon Fayre. «Onzin, mr. Fayre. Ik ben gend te weten te komen wi even mijn ver arme luster vermoordde, als u, om John Leslie /'J te krijgen, en ik bedacht, dat twee hoof n meer doen dan een. Misschien hebt u al et een en ander gevonden en kunnen die 'even er licht over werpen. Ik moet u Sgen, dat er niets bij was, wat privé was. ni fez?nderd eenige brieven, die ik al ver «"ga heb of een bestemming heb gegeven. ,ef "adden alleen betrekking op mijn zuster en konden u van geen nut zijn, maar ik 2eg het u liever eerlijk." nlnti .Layre's scherpe oogen ontgin* de tot mg opkomende roode vloed niet, die aan de wortels van haar grijze haren op toen zij gewag maakte van die brieven d" '1 g'ste, dat, door het karakter van dat 1 van mrs. Dracott's correspondentie zuster het beter gevonden had, ze verniet'gen. "ij haastte zich haar gerust te stellen - Gat begrijp ik natuurlijk wel. Laat i 1 alleen maar zien, wat een buitenstaan iets kcD mag' Zooals u zegt, is er misschien Dydat zekere vermoedens van mij be de consumptie is uitstekend en billijk en geen moeite is te veel, terwijl allerlei speelgereedschap aanwezig is om de kinderen zoo noodig bezig te houden. Wat zijn zoo'n paar uurtjes aan het strand spoedig voorbij, wel noodt het strand en lokt de zee tot langer blijven, maar rekening houdend met de klein sten, die reeds dagen te voren opgewon den zijn, moet men toch weer tijdig thuis wezen, zoodat in opgewekte stem ming naar huis werd gereden en om 7 uur Oudkarspel weer werd bereikt. Zoo zijn de schoolfeesten voor dit jaar weer voorbij. De commisie wil vanaf deze plaats haar dank brengen aan allen, die heb ben medegewerkt om de schoolfeesten, die voor de kinderen zulken heerlijke dagen van ontwikkeling, vreugde en genot zijn, te doen slagen. OUDKARSPEL. De derde Donderdag in Juli was voor de kinderen van de laagste vier klassen der O. L. school te Oudkarspel weer een dag voor vreugde en genot, 's Morgens om 9 -uur werd in drie mooie H.A.B.O.-auto's het dorp uitgereden. Terwijl andere jaren de Langedijk ge volgd werd, werd nu in verband met de vernieuwing van dé Mosselenbrug den weg door de Heerhugowaard genomen naar Alkmaar, waar bij den Herten kamp werd uitgestapt en de kinderen in de gelegenheid werden gesteld de hun uitgereikte sausjes aan de herten te voeren of zelf op te eten naar verkie zing en vogels, marmotten en apen met een bezoek werden vereerd. Nu werd naar Bergen getoerd naar „Duinvermaak", waar naar hartelust in den speeltuin en op het duin werd ge speeld. Op het duin was het tamelijk warm, maar in de lommerrijke speel tuin was het heerlijk en een genoegen de kinderen bezig t£ zien op de ver schillende toestellen en dan weer ge schaard aan de lange tafels om zich aan de limonade te goed te doen of den in- wendigen mensch te versterken. Maar ook het strand lokte met zulk heerlijk weer en de auto's werden weer in be weging gezet om het strand van Kam perduin op te zoeken. De heer Groothoff, die van de komst verwittigd was, stond het gezelschap reeds op te wachten. Het nieuw gebouwde strandpaviljoen is voor kinderen een zeer goede gelegenheid; Vrijdag hebben de leerlingen van de O.L.-school hun jaarlijkschschoolreisje ge maakt. Drie bussen van de H.A B.O. vertrokken des morgens om acht uur vanaf de Kerk straat het dorp door over de sluis om ver volgens de moerbeeker kinderen mee te ne men, en als eerste pleisterplaats gaande over Schoorl naar Bergen te gaan, waar naar hartelust door het jonge volkje is genoten van speeltuin en duin. Vandaar ging het naar Bergen aan Zee, waar het zeewater op dezen warmen dag buitengewoon welkom was en werd hier dan ook niet minder ge noten Vervolgens ging de reis over Alkmaar met als attractie hertenkamp en apenkooi, om daarna naar huis te gaan Te ongeveer acht uiu arriveerden zij onder luid gejuich weer in het dorp. Het is een schitterende dag geweest. Het reisje Schoorl en Bergen en dc zee blijft voor de kinderen een prachtdag 300 gulden verloren. De heer C. H., veehouder, wonende aan den Wateringskant alhier, heeft Vrijdagmid dag zijn portefeuille verloren met een bedrag van 290. Na nog enkele zaken te hebben gedaan op 't postkantoor, waar hij de porte feuille nog in zijnb ezit had, heeft hij deze waarschijnlijk verloren, gaande van het postkantoor door den Oosterweg naar den Wateringskant. Toen hij thuis was, ontdekte hij het verlies, waarna hij denzelfden weg is terug gegaan en bij het niet terugvinden aan gifte heeft gedaan bij de politie. Het is te hopen, dat een en ander in han den komt van een eerlijken vinder. Een der gelijk bedrag is een den tegenwoordigen tijd in het veehoudersbedrijf van zeer groote be- teekenis. Postduif In het laatst van Juni is bij den heer C. Kooiman alhier komen aanvliegen een post duif, welke in een niet te besten staat bleek te verkeeren. Het beestje is echter liefderijk door K. en zijn huishoudster verzorgd en dank zij hun goede zorgen is het thans weer geheel beter en gevoelt het zich in zijn nieuwe om geving zeer goed thuis. Op de ring aan zijn poot staat het nummer 19497 Holland '33. Aanbesteding Bij de op Vrijdag 21 Juli j.1. ten ge meentehuize gehouden aanbesteding voor net vernieuwen, verbreeden en voor een klein ge deelte herbestraten met de uitkomende steen van den straatweg aan de Haukes werd als volgt ingeschreven: T. Ippel, alhier, 1313; A. Zwanink, al hier, 1100; Joh. Pais, alhier, 935; I. J Krijger te van Ewijcksluis, 783; O. J. Bos ker, alhier, 620, E. Bugel en A. Pol, al 'hier, 597.80. ,Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. ZUIDSCHARWOUDE. Begunstigd door prachtig zomerweer hebben de kinderen der O.L. school Vrijdag hun jaarlijksche schoolreisje gehouden. De jongsten zijn 's morgens om ongeveer negen uur per autobus via Alkmaar naar Schoor! getrokken, waar eenigen tijd werd verpoosd in de speeltuin, waarna de reis vervolgd werd naar Camperduin. Hier werd eenige uren pootje gebaad, zandkasteelen gebouwd en verschillende strandspelletjes uitgevoerd. Vandaar ging het naar Bergen, waar ook de speeltuin werd bezocht en eenigen tijd naar hartelust gespeeld en geravot in de duinen Weer terug in de speeltuin werden de kinde ren getracteerd op een ..ijsje", wat natuurlijk reusachtig in den smaak viel. Daarna was het doel de hertenkamp te Alkmaar, met een bezoek aan de aapjes. Het was met dat al reeds zoo laat geworden, dat vlug moest worden afgemaakt om op tijd thuis te komen, want bij de Broekerbrug zou het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" gereed staan om de kinderen af te halen. Te onge veer acht uur kwam men daar aan en ging het in optocht met de muziek voorop naar de Koog, waar de stoet werd ontbonden. Opge togen, druk vertellend van al het mooie, wat ze hadden gezien en beleefd, gingen de kin deren hierna met de ouders mee naar hui3 om in doormenland nogmaals een dergelijke fijne tocht mee te maken. De oudere klassen zijn naar Amsterdam geweest, waar zij volop hebben genoten van de vele bezienswaardigheden. vestigt. In elk geval ben ik u zeer dankbaar, dat u mij de gelegenheid geeft ze in te zien.' „Kunt u morgen komen?" vroeg zij, op de haar eigen wijze recht op het doel afgaande „Ik ben van vier uur af thuis." „Met zeer veel genoegen, en als u nu op weg is naar uw hotel, wilt u mij misschien wel toestaan u te begeleiden. Het schijnt, dat u, net als ik, voor lichaamsbeweging er op uit bent." „Dat is zoo, en om u de waarheid te zeg gen, had ik geweldig het land Het is vreemd maar buiten loop ik mijlen achter elkaar rond en geniet bij iederen stap. Maar een wandeling van vijf minuten in Londen doei mij verlangen naar iemand, tegen wien ik kan morren. Die drukte vermoeit en verstikt mij." „Ik begrijp wat u bedoelt, ik voel hetzelfde Ik wijt het aan den langen tijd. dat ik weg ben geweest. Londen is tegenwoordig de eenige plaats, waar ik mij werkelijk eenzaam voel." Zij knikte. „Ik vergat, dat u zoo lang weg bent ge weest. De waarheid is, geloof ik, dat wu beiden de dingen ontgrce'd zijn. Het begint tot mij door te dringen, dat ik een echte landjuffer ben geworden Tusschen twee haakjes, ik ga niet rechtstreeks naar mijn ho tel terug. Ik moet dicht bij Victoria een pakje brengen. Is het een omweg voor u?" ..In het geheel niet. Hoe verder, hoe £>e ter Gezellig pratend wandelen zij verder. H<t onderwerpen loren, want zij las vee! en had heel wat wijsheid veigaard in den loop van haar rustig leven. De tijd ging zoo aangenaam voorbij, dat hij verrast was, toen zij op den hoek van Grosvenor Place, tegenover het Victoriastation. stonden. „Waar gaan we heen?" vroeg hij. Haar antwoord bracht hem buiten zich zelf van verbazing. „Ik moet naai een flatgebouw achter de kathedraal. Brackiey Mansions heet het Gregg's verblijfplaats in Londen! Zij sta ken zwTjgend den weg over, terwijl Fayre zich ijverig voorhield, dat er niets onge woons stak in zuike toeva.ligheden. Als u werkelijk zoo graag lichaamsbewe- gino-h-bi en geen haast hebt zouden we naar mijn hotel kunnen loopen." vervolgde miss Allen „Ik moet dit pakje alleen maar ofge ven Ik kan u vandaag geen kopje thee aan bieden, want ik moet een troep verve ende familieleden bezig houden, maar het zal mi; genoegen doen als u mij tot de deur wilt Zif nam een klein, plat pakje uit haar tasch en Fayre. die er onwillekeurig naar keek kon het niet heben. dat hij dr Gregg's naam cp de envelopp' zag staan in een duidelijk groot handschrift, dat naa- hij dacht, van miss Allen was. Zij lieten het pakje bij ien pottier achtei en liepen toen naar miss Allen's hotel. Eayre onderhield het gesprek zoo goed als hij in at gegeven omstandigheden doen kon en zichzelf gesprek liep over al'erle: Fayre ontdekte, dat zij JoeweH«i n^^e probkfrn. Tot nu toe had hij het ontact" met Je'buiten wereld met had ver- Allen's bezoek aan Londen niet in verbin- maar het ging eenigszins werktuigelijk, wan zijn geest was rusteloos bezig met dit miss Holtappel, Utrecht; J. Ruitenbeek, Haar lem. Voorwaardelijk geslaagd: H. A. Koen, Amsterdam en G. Gieles, Texel. De leerlingen zullen op andere zee vaartscholen moeten overgaan, daar de Texelsche school wordt opgehevn. Aan 't fraaie gebouw, dat voor dit onderwijs door de gemeente gebouwd is, zal een andere bestemming gegeven moeten worden. Tot bode van de Begrafenis-vereenl- ging, vacature Jongejans, is benoemd de heer J. Smit Vrijdag had het jaarlijksche school feest van de O. L. S. plaats. Met 4 bussen van de H. A. B. O. werd de reis ondernomen, ditmaal gingen alle kinderen gelijk, ook al door de malaise, andere jaren gingen de hoogere klassen een verdere reis ondernemen. De route was eerst naar Schoorl, waar volop werd genoten van speeltuin en duin. Van Schoorl naar Castricum aan zee, waar de zee lokte tot pootje baden. Door het warme weer werd hiervan vol op door de jeugd gebruik gemaakt. Daarna volgde een duinwandeling en toen ging men naar de Hertenkamp en Apenkooi in Alkmaar. Om 7 uur kwa men de kinderen opgewekt en zingende thuis. Dengenen die met hun financieele offers dit kinderfeest hebben doen sla gen, komt een woord van dank toe. DIRKSHORN. Begunstigd door mooi weer hebben de „ouden van dagen" uit Harenkarspel weer een autotocht gemaakt. In drie bussen en acht particuliere auto's waren ruim 80 ouden van dagen, benevens de geleiders ge Laatst. Gereden werd van Dirkshorn over Warmenhuizen en Koedijk naar Alkmaar, en verder door de Schermer en de Beemster naar Purmerend. Hier werd j.^uz -erd in hotel „Baltus", een voor dit doel zeer ge schikte gelegenheid. Na gebruik van eenige ververscning ging het verder „ver llpendam naar Amsterdam, waarna, hoewel met eenig oponthoud, Schiphol werd opgezocht, het was geoorloofd, een rondje te rijden over 'it t beharde gedeeite van het vliegveld. Voorts zag het gezelschap enkele vliegtuigen aan komen en vertrekken. Men kan zich de ver bazing der menschen voorstellen. Van het vliegveld werd over Halfweg naar Haarlem getoerd, alwaar in restaurant Köhlingen" het gezelschap heerlijk heeft geten. Daar de dag reeds aardig war gevorderd was het tijd, de terugreis te aanvaarden De ze werd gemaakt over Overveen, BI iemen- daal enz. tot Beverwijk, waar .ven weid g pauzeerd. Hierna ging het over Alkmaar en Heerhugowaard naar de Oostzijde der ge meente Harenkarspel, het Waarland Hier werd de stoet verwelkomd door het Waar lander Fanfarecorps en hield de orzitter van de commissie, de heer C. de Vri:s, een toespraak tot het publiek. Aan het eindpunt van den tocht te Dirkshorn, werden de wagens o*''ewacht door de muziekvereeniging Onder Ons, welke de oudjes wist op te wekken tot een ronde dansje op het Oost. Een talrijk publiek had zich daar verzameld. Weder dankte de voorzitter allen, die had den meegewerkt om de ouden van dagen zoo'n prettigen dag te bezorgen, waarna de stoet werd ontbonden en de passagiers naar huis werden gereden Tot besluit hielden toen de aanwezige jon gelui nog enkele minuten bal-champêtre on der de opwekkende tonen van „Onder Ons". In dezen tijd van zwaren economischen druk is zoo'n dag voor een honderdtal men schen 'n geestelijke verfrissching. Moge deze een gunstige nawerking hebben, dan willen wij ook gaarne allen, die hun gewaardeerde hulp hebben verleend, 't zij door het schen ken van bijdragen, 't zij door het beschik baar stellen van hun wagens, 't zij door de welwillende leiding, vriendelijk dank zeg gen. TEXEL. Deze week hebben aan de Zeevaart school nog voor den laatsten keer de overgangs-examens plaats gehad. De uitslag was als volgt: Geslaagd: D. Homburg, Beverwijk; ding gebracht met dat van Gregg, maar nu begon hij er zich over te verbazen. Hij had al afscheid van haar genomen en was al op weg naar zijn club. toen hem de waarschijn lijke oplossing te binnen schoot. Bevatte tw plekje, dat zij had afgegeven, misschien eenige van die brieven, waarover zij had „be schikt". Het had er zeer veel van. Fayre had er heel wat voor over gehad, als hij een blik had kunnen werpen op den inhoud van het pakje! De gebeurtenissen volgden elkaar op bij na geheimzinnige wijze op. Toen hij in zijn c'ub kwam gaf de portier hem een kaartje en zei. dat er een heer op hem zat te wachten die hem wenschie te spreken, en tot zijn ver bazing las hij den naam van dr. Gregg Met moeite verzamelde Fayre zijn gedachten terwijl hij naar den bezoeker ging, en dien naar een afgezonderd hoekje van de bijna leege bibliotheek bracht Het gesprek haperde in het begin, want Gregg scheen plotseling aan een aanval van verlegenheid te lijden. „Heel vriendelijk van u mij te willen ont vangen, na alles wat er gebeurd is begon de dokter onhandig. „Ik heb mij als een echte eze! gedragen en dat kom ik u nu even zeggen Ik hoop. dat u mijn verontschuldi ging zult willen aannemen ,.ln orde. Ik moet ook wel een duive'sche bemoeial hebben geleken," zei Fayre haas tig. „Ik hen heel blij. dat u mij nu wat vrien del ijker beoordeelt. Drinkt u thee of liever wat anders"? Hij wachtte ongeduldig tot de kellner hen bediend had Toen die weg was. kwam Gregg, zooals hij gehoopt had, dadelijk ter zake. EEN GEVAARLIJKE ZIEKTE DER POPULIEREN. De plantenziektenkundige dienst te Wa« geningen brengt het navolgende ter kennis van belanghebbende kweekers en telers van populieren: Een ook in Nederland reeds lang bekende ziekte der populieren blijkt dit jaar, vooral bij pas geplante en zich nog op de kweekerij bevindende heesters, in zeer ernstige mate op te treden. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een zwam. wetenschappelijk bekend on der den naam Dothichiza populair Sacc. In het veelvuldig voorkomen op de kwee- kerijen ligt een ernstig gevaar voor verdere verbreiding met het plantgoed. Daarom wordt hier vooral aandacht geschonken aar de verschijnselen bij jonge boomen. De eerste dezer verschijnselen op de stam metjes zijn bruine, eenigszins ingezonken, spoedig beurs aanvoelende plekken, bijna al tijd rondom een afgesneden zijtakje; is een takje aangetast, dan wordt dit geheel door een ingezonken ring omgeven, die zich bij een zijtakje of uitgeloopen oog bevindt. Wel dra vormen zich op deze plekken tal van speldenknopgroote bobbeltjes, de vrucht lichaampjes der zwam, waarin sporen wor den gevormdd, die bij vochtig weer als een geleiachtige massa naar buiten komen en op allerlei wijze naar nog gezonde takken en naar andere boomen kunnen worden ver voerd Komen zij daar terecht op bladeren, dan kunnen deze worden aangetast; zij worden dan grijs of zwartachtig van kleur en verwelken; d? zwam schijnt door den blad steel in de jonge twijgen en van daar in dik kere takken en stammen te kunnen groeien, waarna de boven beschreven plekken zich vormen Zeer waarschijnlijk kan zij zich ook vestigen op wonden door snoeien of andere oorzaken ontstaan en bij heesters in de kweekerij op stompjes der takken, die bij d?n snoei blijven zitten, van waaruit ze in de stammetjes groeit De boven beschreven plekken, die daar dan ontstaan, zijn meestal niet grooter dan een kinderhand; de bast is gedood en het hout eronder is bruingekleurd; aan de randen is de bast overlangs openge scheurd. Rondom de plek is onder den bast een min of meer dikke wal van wondweefsel gevormd, waardoor de boom tracht de in fectie tot staan te brengen. Ook op zeer jonge, in het voorjaar geplante stekken kan de ziekte reeds voorkomen; bij een oog be vindt zich dan eveneens een zieke, platte, door scheurtjes omgeven plek. Bij uitgeplan- te heesters sterft niet zelden het geheele top- einde tot op enkele meters boven den grond af; de bast is dan rondom aangetast en ge dood; overal op den zieken en dooden bast verschijnen de bovengenoemde bobbeltjes met sporen. Om te voorkomen, dat de ziekte een groo te uitbreiding aanneemt, hetgeen in het voor jaar kan geschieden door overbrenging met aangetaste plantheesters en in dezen tijd door de op de zieke plekken gevormde spo ren, is het van het hoogste belang, dat ieder kweeker van populieren zijn aanplant met groote zorgvuldigheid nagaat en onverbid delijk elke aangetaste stek of heester weg neemt en verbrandt. Met het oog op de reeds bestaande aanplantingen vooral, maar ook met het oog op den overgang der ziekte op de nog gezonde exemplaren op de kweekerij, is het uitermate wenschelijk, dat dit zoo al gemeen mogelijk en zoo spoedig mogelijk geschiedt. Als tweede maatregel kan een zorgvuldige bespuiting der overgebleven exemplaren- met Bordeauxsche pap of Bourgondische pap worden aangevolen, die men na een week of vier moet herhalen. Elke kweeker moet ge regeld zijn populairen blijven nazien en elk exemplaar, dat bovengeschreven verschijnse len vertoont, verbranden. In het a.s. Voorjaar dient het nieuwe stek met de grootste zorgvuldigheid te worden „U vroeg mij onlangs een verklaring", zei hij openhartig. „Als i-k niet zoo vervloekt heet gebakerd was geweest, zou ik u die ge geven hebben, en dan zou ik ons beiden heel wat last bespaard hebben. Welnu, ik kom ze nu geven." Hij draaide onbehagelijk op zijn stoel heen en weer en liet zijn thee, zonder er op te Ietten. koud worden. „Het is een beetje moeilijk, om een begin te maken, maar ik wil alles van voren af aan vertellen. Zooals u geraden hebt, kende ik mrs. Draycott. maar dat was voor haar hu welijk met Draycott. Ik geef u mijn woord, dar ik haar. tot ik haar dood op Leslie's boerderij zag, nooit meer gezien had sinds de week. voordat zij van Baxter wegliep. Ik wist natuurlijk, dat zij op Staveley lo geerde. maar ik denk. dat zij mij daar ont week. ik zag haar tenminste nooit, en daar was ik blij om, want het was geen kennis, die ik graag had willen hernieuwen. Toen Brace mij vroeg, of ik haar kende, ontkende ik dat in een plotselinge opwelling. Als u vraagt waarom, mag de duivel het weten. Ik haatte haar en alles, wat met haar in ver band stond, en den tijd, waarin ik haar ge kend had en ik veronderstelde dat het een soort blinde aandrift was. dat alls begraven te laten. Hoe dan ook, zoodra ik het gedaan had. begreep ik. hoe dwaas het was geweest maar er zat toen niets anders meer op dan het te blijven volhouden. Hoe u er achter kwam dat ik ooit iets met haar te maken heb gehad, weet ik niet. maar het was ver vloekt onaangenaam voor mij en het ver wondert mij, dat u er Je lucht van kreeg."

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5