Jiidschciften Vreeselijk ongeluk op een onbewaakten overweg. Drie dooden. VERKEERSONGEVALLEN ftiid schaak. Na zijn toetreden tot den N. eg aldus de NR.Crt., nam hij weldra ook j 1 aan diens wedstrijden. Voor de eerste al in 188Ó te Utrecht, waar hij den eer- tin prijs 'n de toenmalige tweede klasse n De eerste klasse was in die dagen de ?°0aste groep- Daarna behoorde hij in zijn md nagenoeg steeds tot de deelnemers in if hoogste klassen der bondswedstrijden. Met steeds toenemend succes, zoodat hij spoe- cr met de gebroeders van Foreest, van Len- Loman en Tresling, zijn tijdgenooten, in «a adem werd genoemd. Eenigen van dezen e^toonden zich later niet meer in de arena, anderen werden door Olland voorbijgetreefd sindsdien was hij dus de sterkste der Ne- ^"landsche veteranen die ons land in die da- en op internationale wedstrijden vertegen woordigden. Een opsomming van al de overwinningen, fa Olland behaalde, zou het doorbladeren "jn bijna vijftig jaargangen van tijdschriften orderen Een greep uit zijn successen is vol- ïL)de 0Jn te doen zien van welke grootte Ol land als schaakspeler was. In den internatio nalen hoofdklassewedstrijd in 1889 te Am sterdam, dus 22 jaar oud, won hij den eer sten prijs- In dien in 1899 te Amsterdam kon alleen Atkins zich boven hem plaatsen en in zulk een wedstrijd in 1900 te Amsterdam Was hij wederom tweede. Echter te Haarlem, in 1901,' won h'i den eersten prijs en daar mede den titel van meester van den Neder- landschen Schaakbond. In 1902 te Hanno- ver in een internationaal tournooi, waaraan de 'sterkste spelers der wereld deelnamen, veroverde hij de achtste plaats en den eersten schoonheidsprijs voor zijn partij tegen H. Wolf Hij won in dien wedstrijd al zijn pa-r- tiien van de eerste vijf ronden, hetgeen vol- «ens de Deutsche Schachzeitung opzien haarde „Zijn resultaat in den eersten groo ten meésterwedstrijd waaraan hij deelneemt, schitterend", las men in La Stratégie en in British Chess Magazine stond: dr. Olland is een uitstekend speler, die in de toekomst nog „el van zich zal doen hooren". Zijn aanval len in de Spaansche opening vreesde men in Hien wedstrijd te Hannover zoo zeer, dat zelfs Pillsbury dien ontweek door, naar hij zeide voor het eerst in zijn leven de Fran- sche verdediging aan te wenden. De voorspellingen, naar aanleiding van zijn snel te Hannover geuit, zijn in vervulling ge gaan Hij heeft ons land nog eenige malen, in Duitschland en Zweden, met eere verte genwoordigd. Doch daarna liet zijn dokters praktijk hij promoveerde 11 December 1896 'cum laude in de geneeskunde hem minder gelegenheid tot deelneming aan lang durige wedstrijden. Nu en dan, in zijn va- cantie, toonde hij echter nog steeds zijn ge weldige kracht te bezitten. Wij herinneren ons zijn derden prijs in den internationalen wedstrijd te Scheveningen in 1913, waar slechts Aljechin en Janowski zich boven hem plaatsten en Yates, Eduard Lasker, Brijer en Te Kolsté de overige prijzen wonnen, terwijl ook Mieses, Englund en Speijer beneden hem bleven. In de wedstrijden om het kampioenschap van Nederland, in de competitiewedstrijden van den Nederlandschen Schaakbond en in de winterwedstrijden van de Schaakclub Utrecht, waarvan hij onafgebroken acht en veertig jaar de sterkste speler was, heeft hij gijn kleuren steeds hoog gehouden. Het waren schitterende kleuren! Ollanc was in de eerste plaats een brilliant speler De mogelijkheid van een mooie combinatie ontging hem uiterst zelden. Hij was een meester van den aanval. Als aanvaller was hij in zijn element en speelde onberispelijk. Vaak won hij door diepe combinaties en ver rassende offers. Zich verdedigen deed hij goed, altijd trachtend tot tegen-aanval over te gaan. Zijn stellingen waren meestal zon der zwakten, doch zijn spel was vrij van den angst voor een zwakken pion of iets derge lijks, die dikwijls den stijl van den stelling speler dor maakt. Was men eenmaal tegen Olland in het nadeel, dan had men weinig meer te hopen, want een fout in een aanvals- stelling was in zijn partijen hoogst zeld zaam. Uit de partijen, die Olland dezer dagen in den wedstrijd te 's-Gravenhage speelde, bleek ook weder welk een groot schaker hij was Zijn talent was nog onmiskenbaar. Men zie de meesterlijke verdediging in zijn partij tegen Spinhoven, waarin hij uren lang stand meid en ten slotte gemakkelijk remise had bunnen bereiken, doch energiek, zich den sterkere wetende, het uiterste waagde om te finnen en voorts zijn verweer in het eindspel tegen Eu we. Ook in de laatste partij die hij 'ndigde, die tegen van Hoorn, toonde hij nog hoe gevaarlijk hij kon zijn. Was van noorn zich, in den winststand die hij reeds ®eza9-niet zeer op zijn hoede geweest, dan u Olland hem door brillante zetten nog hebben overrompeld. En dit, ofschoon hij zich in de laatste jaren weinig of niet had geoefend. In den Haag bleek echter naast zijn talent ®°k, dat hij de lichaamskracht niet meer be zat, noodig voor een vermoeienden, dagen- ngen strijd. Somtijds een leek kon het waarnemen was hij in zeer slechten vorm Ot had inzinkingen, waarvan men vreesde nat zij hem noodlottig zouden worden. Tij dens zijn laatste partij van den wedstrijd, op "et oogenblik dat hij gewonnen spel kreeg, pen 2^n zwa^e I*ar! opgehouden te klop- Woensdae de crematie. De crematie van het stoffelijk overschot a" dr. A. G. Olland, den bekende j.1. Za terdag tijdens het schaaktournooi in het na tonaal schaakgebouw plotseling overleden schaakspeler zal a.s. Woensdag te Wester- plaats vinden. Het Juli-nummer van De Hollandsche Kevue heeft een artikel over arbeid en baan. ytverse onderwerpen worden behandeld in oe rubriek „Waarover ieder spreekt". In de opiegel der Kunsten bespreekt men o.a. het cident op het P. E. N.-congres. Verscheidt- "e, \erzen en sonneten zijn uit andere tijd schriften overgenomen. Elsa Kaiser schrijft ?„r brieven, briefport en brievenbestellers. 'n „oport en Natuurleven" wo'dt natuurlijk ok aandacht aan Balbo's eskader geschon ONDER ZAKKEN KUNSTMEST BEDOLVEN. Het droevig ongeluk (zie ons vorig nr.) aarbij een arbeider gedood en drie zwaar gewond werden door het omvallen van zak ken kunstmest, en waarbij de plaatsnaam is weggevallen, geschiedde te Doesburg Omtrent het ongeluk wordt nader gemeld- De kunstmest lag in balen val elk 100 K.G' gestapeld in kwadraten tot een hoogte van circa veertig zakken. Men zou ze op een rachtauto laden. Onder leiding van voorman Bloemendaal waren Visser en de gebroeders Berendsen aan het afladen van zoon' stapel. In strijd met de voorschriften is dit afladen niet ho rizontaal gebeurd, maar werkte men schuin naar beneden, met het gevolg, dat het boven deel van den stapel naar beneden kwam met het reeds gemelde gevolg. Het reddingswerk geschiedde met groote snelheid, zelfs door het uitbreken van een deel van den houten bok der loods en in cir ca vijf minuten waren de slachtoffers bevrijd Bij dit onderzoek heeft de justitie tevens kennis genomen van een verschuiving van een partij kunstmest op een andere plaats. Vrijdagavond in dezelfde loods, waardoor de zijwand is weggedrukt, zoodat daarin een gat van ca. 40 vierk. Meter ontstond. Intus- schen kan worden aangenomen, dat het on derzoek der justitie geen reden tot ingrijpen heeft gegeven. Het is althans toegestaan het lijk van den 22-jarigen D. J. Th. Visser te begraven. Wat den toestand der gewonden betreft, is die van den zwaar gewonden 23-jarigen R. Berendsen hopeloos te noemen Diens twee jaar jongere broeder Anton is er nog het beste afgekomen. Zijn toestand is gunstig. Beide broeders zijn ongehuwd. De gehuwde voorman, de 31-jarige G. Bloemen daal, is er veel ernstiger aan toe. Onder meer is diens wervelkolom gebroken. GOEDE VANGST TE NIJMEGEN. Inbreker aangehouden. De politie te Nijmegen heeft Zaterdagmor gen een goede vangst gedaan door, na een sensationeele achtervolging, een ongeveer 28- jarigen Pool te arresteeren, die van verschei dene inbraken te Nijmegen en omgeving ver dacht wordt. Op het Keizer-Karelplein surveilleerden Zaterdagmorgen omstreeks 5 uur twee agen ten, aan wie een passeerende spoorwegarbei der mededeelde, dat juist een inbraak ge pleegd was op den Graafscheweg. De agen ten spoedden zich ijlings daarheen en verna men daar van de vrouw des huizes, dat, toen zij in den vroegen morgen de gordijosnetn de achterkamer wilde opentrekken, op het bal- con achter het huis een man zag staan. Deze sloeg met beide handen de ruiten van de deur stuk. Hij sprong naar binnen, wierp de vrouw op den grond en kneep haar de keel dicht. Toen is de vrouw losgekomen en ver volgens naar den voorkant van het huis ge sneld. Hier riep zij om hulp, wat door den passeerenden spoorwegarbeider gehoord werd, die de beide agenten waarschuwde. Intusschen had de man de vlucht genomen door den achter het huis liggenden tuin. De agenten stelden een onderzoe in, doch von den geei» spoor meer van den bezoeker. Daar deze gewond moest zijn, bleek uit het bloed dat op den grond en aan een glasscherf werd waargenomen. Door een toevallige omstan digheid zou de politie echter eenige uren later toch de hand op den dader van dezen overval kunnen leggen Zaterdagmorgen om 11 uur n.1. bemerkte 'n werkman, die herstellingen moest uitvoeren in een perceel aan de Von delstraat dat de kamer van het huis op eeni ge plaatsen met bloed bevlekt was. De werk man, die onraad vermoedde, waarschuwde een buurman, die op zijn beurt de politie alarmeerde. Deze was spoedig ter plaatse en doorzocht het huis. Daarbij bleek, dat een man men vermoedde toen reeds met den inbreker te doen te hebben door middel van een ladder op het dak geklommen was. De agenten sommeerden den man, van het dak te komen, doch kregen als antwoord op deze sommatie eenige revolverschoten. De politie maakte daarna eveneens van de vuur wapenen gebruik. Hierop stak de man op het dak de handen omhoog, roepende: „Niet schieten, ik kom naar beneden". Nadat hij naar beneden was gekomen, is hij gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Inderdaad bleek men hier te doen te hebben met den dader van den over val, aan den raafscheweg gepleegd. De aangehoudene, de ongeveer 28-jarige Pool Stanislaus, bekende den overval bedre ven te hebben. Tevens bekende hij zich schul dig gemaakt te hebben aan de inbraak, die eenige weken geleden gepleegd is in een wo ning aan den roenenwoudscheweg, waarbij een flink bedrag aan geld werd buit ge maakt. De man was, toen men hem vond, deerlijk gewond. Het bloed stroomde uit een 4 c.M. diepe wonde aan het been. Deze won de heeft hij opgeloopen, toen hij door de rui ten naar buiten sprong na den overval TWEEDE KAMER VERDAAGD TOT 5 SEPTEMBER. De omzetbelasting dan aan de orde. De voorzitter der Tweede Kamer, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck is voor nemens de kamer weer bijeen te roepen tegen 5 September. Dan zal het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting in behande ling worden genomen. ZAANDAM'S FINANCIEELE MOEILIJKHEDEN. Toch nog bezuinigingsvoorstellen. Zaterdag hebben B. en W. van Zaandam opnieuw beraadslaagd over de oplossing van de moeilijkheden, waarin de gemeente is komen te verkeeren tengevolge van het raadsbesluit, waarin geweigerd wordt de oe- grooting zoodanig in te richten, dat de goe keuring daarvan verzekerd is. Ondanks deze weigering zijn in oesp- king gekomen voorstellen, die de st hebben tegemoet te komen aan den eisoh de regeering om op de begrooting voor nog 100.000 te bezuinigeu- Deze voorstellen zullen bij den gemeente raad worden ingediend ter behandeling op de Donderdag aanstaande te houden verga dering. DE AMSTERDAMSCHE SOC-DEM. WETHOUDERS TREDEN AF. In de afgeloopen week hebben alle Amster- damsche afdeelingen van de S.D.A.P. verga derd om een beslissing te nemen over het ad vies van de raadsfractie en van de Federatie, er toe strekkende, dat de heeren De Miranda, Polak en Boekman, naar aanleiding van het gebeurde bij het debat over de jongste loon- voordracht, hunne wethouderszetels ter be schikking van den raad zullen stellen. Met groote meerderheid is in nagenoeg alle afdeelingen het advies aanvaard. De af gevaardigden, voor de heden Maandag te houden gedelegeerdenvergadering, die de eindbeslissing neemt, gekozen, hebben bin dend mandaat, zij moeten als delegatie stem men volgens de besluiten der ledenvergade ringen. De drie wethouders zullen nu spoedig aan den raad kennis geven van hun heengaan uit het college van B. en W., welk ontslag even wel zal ingaan op een bepaalden datum in September, ten einde den raad het bijeenko men in Augustus te besparen. SCHADEVERGOEDING VARKENS- HANDELAREN. De van rijkswege getroffen regeling tot tegemoetkoming in de door varkenshande laren ten gevolge der crisisvarkenswet ge leden scitade is thans definitief in werking getreden. De in aanmerking komende hande laren zullen waarschijnlijk nog vóór het einde dezer week uitkeering ontvangen. DOODELIJK MIJNONGEVAL. Op de Oranje Nassaumijn II te Schaes berg is de arbeider J. Herkenbosch tusscher. een in beweging zijde lift en balk bekneld ge raakt, waarbij hij zoodanige verwondingen opliep, dat hij kort daarna is overleden. De overledene was gehuwd en vader van zes kinderen. ONWEER. Brand veroorzaakt. Te Blaricum is de bliksem geslagen in het landhuisje „Olly" van den heer H. Boom aan den Zwaluwenweg. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners zich slechts met moeite in veiligheid konden stel len. Het huis brandde af. Zware regenval. Ten gevolge van het zeer zware onweer boven Hilversum Vrijdagnacht, gepaard gaande met hevige slagregens, hebben eenige woningen waterschade gekregen. Bij den desbetreffenden gemeentedienst waren Zater dagmorgen vroeg reeds tientallen verzoeken binnengekomen om kelders en andere laag gelegen vertrekken leeg te pompen. De tunnel aan den Hooge Naarderweg stond geheel gevuld met water, zoodat ver keer hier niet meer mogelijk was. Ook de tunnel op het perron stond onder water, zoo dat de forensen er geen gebruik' van konden maken en over de rails van het eerste naar het tweede perron moesten loopen. Heide en bosch verbrand. Vrijdag is tijdens een hevig onweer de blik sem geslagen in de wildbaan van den heer Kröller op het landgoed „De Hooge Veluwe". Circa 30 H.A. heide en eenig bosch ver brandden nabij de Compagneberg bij Oud- Reemst, tusschen Arnhem, Ede en Otterloo. Het vuur is gebluscht door eendrachtige hulp van menschen in de omgeving, terwijl ook de boschbrandweer in actie kwam. NEDERLANDSCHE FILMLIGA OPGEHEVEN. Zaterdagnamiddag heeft te Rotterdam de Nederlandsche Filmliga haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden, waarbij aanwezig waren afgevaardigden van de af- deeling Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Leiden en Utrecht, die allen een bindend mandaat hadden voor het uitbrengen van hun stem ten aanzien van het vcoorstel tot opheffing van liga. Het voorstel werd met vijf stemmen vóór en drie blanco aangeno men. HET TRANSPORT VAN DE NIEUWE BRUG OVER HET MERWEDE- KANAAL. Na een langdurig oponthoud de Zeerburgersluis gepasseerd. Zaterdagmiddag te 1 uur heeft de enorme ijzerconstructie van de nieuwe brug over het Merwedekanaal de groot ste hindernis van de reis: de Zeeburger sluizen, bereikt. De geweldige bogen van de brug overspanden het gansche kanaal, de uiteinden staken ver over de dijken uit. Door een der groote sleep- booten van de firma Goedkoop werden pontons, stellages en brug langzaam tot voor de sluiskolken getrokken van de Zeeburgersluis. Kort na 1 uur ontlastte zich boven Zeeburg en omgeving een kleine wolk breuk, die talloozen van de toege stroomde nieuwsgierigen, tot op de huid nat heeft gemaakt. Te ongeveer negen uur lagen de beide pontons onder de Merwedebrug op vol doenden opstand van elkaar om door de Zeeburgersluis te worden getrokken. De leiders van het sleepwerk waren toen echter blijkbaar van meening, dat de brug te veel uitstak aan den kant vc.il den Zuiderzeedijk, zoodat het geheel nog eenige meters naar rechts werd ge trokken. Het was ruim negen uur toen van de sleepboot het bevel werd gegeven „Bruggen omhoog" en de twee bruggen over het sluiswerk de hoogte in gingen Geruimen tijd was men aan boord der sleepbooteu aan het confereeren en blijkbaar achtte men nog steeds het mo ment niet gekomen om den sleep door te trekken. Inmiddels had zich buiten de afzet tingen langs het Nieuwe Diep en aan den kant van de Diemerdijk een groote menigte belangstellenden verzameld, die geduldig bleef wachten, hoewel er van dezen afstand en zelfs voor diegenen, die van toegangsbewijzen tot het afgezette terrein voorzien waren en het schouw spel van dichttbij konden gadeslaan, niets te zien was. Toen was het bijna tien uur ge en er heerschte reeds halve schemer ng toen tegen half tien de beide sleepbjo- ten, die elk aan een ponton bevestigd waren, begonnen te ttrekken. Het ge vaarte naderde de remmingen voor de sluis met tamelijke vaart. Inmiddels was het bijna tien uur ge worden en flonkerden overal de lichten langs het kanaal, dat thans zoo goed als geheel in donker was gehuld. Dit was aanleiding voor den hoofdingenieur van den rijkswaterstaat, ir. Groeneveld, om een einde aan het werk té maken, aan gezien hij het niet verantwoord achtte bij do heerschende duisternis het moei lijke werk van het passeeren van de sluis te laten geschieden. Na een korte discussie met de leiders aan boord der sleepboot werd het bevel gegeven het werk te staken en werden de pontons gemeerd aan het remwerk voor de sluizen. Nauwelijks kleurde gistermorgen de Oostelijke kim of het Zaterdagavond af gebroken werk om de brug door de Zee burgersluizen te loodsen, werd hervat Het duurde nog tot zes uur voor alle voorbereidende maatregelen waren ge troffen. Om zes uur werd de sluis geheel ont ruimd en gingen de klappen van beide bruggen die hier de verbinding vormen, open. De lieren op de beide pontons werden aangedraaid en langzaam span den zich de kabels waarmede het ge- heele gevaarte gelijktijdig tusschen de bede sluismuren zou getrokken worden. Aan den achterkant waren twee sleep- booten van Gebr. Goedkoop voortdurend in actie om de beide pontons recht te houden. Langzaam naderde het ijzeren ge vaarte de vier omhoogstaande brug- klappen. Boven op deze klappen zaten mannen, die als observatiepost fungeer den om nauwlettend uit te zien dat de stellages vrij bleven van deze klappen. Telkens werd gestopt of draaiden de lieren langzamer, omdat de beide pon tons iets afweken uit de goede richting en moest weer gemanoeuvreerd worden het geheel recht te krijgen. Om half acht was de brug juist boven de klappen van de brug. Het duurde nog een half uur voor de nieuwe brug zoover was gevorderd dat de klappen weer dichtgedraaid konden worden. Een van de ergste hinderpalen was daarmee overwonnen. Nog een half uurtje duurde het dat de sleep, want nu kwamen de sleepbooten om te trekken weer in dienst, de sluis- kolk had verlaten. Een tegenslag, Buiten de sluis in het kanaal werd weer vastgelegd en begon het tijdroo- vende werk om de beide pontons weer dichter bij elkaar te schuiven en weer een hechte verbinding te maken tus schen deze drijvers, om daarna den tocht door het Merwedekanaal voort te zetten naar den Muiderstraatweg. Ech ter men slaagde er niet in, de pontons weer te verschuiven. Bovendien bleek dat door het sleepen en het werken met lieren klemming was ontstaan. Ver schillende manoeuvres werden gedaan om de brug weer in den juisten stand te krijgen. Met al deze pogingen gingen uren heen. In den loop van den middag werd door de ingenieurs besloten dat de brug een vijftigtal meters zou worden opge trokken en daar ligplaats zou genomen worden aan den linker over van het ka naal tot hedenochtend. Om zes uur zou den dan de werkzaamheden worden hervat. Het mooie weer heeft gister honder den naar de Merwedesluizen gelokt. Hernieuwde poging hedenavond. Naar Ir. W. v. d. Laan van de Neder landsche dokmaatschappij, die de leiding heeft bij het transport van de Merwedebrug ons hedenmorgen in een kort onderhoud me dedeelde, zullen tegen het einde van den mid dag nieuwe pogingen worden ondernomen om de pontons waarop de brug rust weer naar elkaar toe te schuiven. Daartoe wordt bij de Nederlandsche dokmaatschappij een aantal werktuigen in gereedheid gebracht. Bij de nieuwe poging zal hetzelfde systeem als reeds is geschied dus met behulp van de lie ren in toepassing worden gebracht, alleen zal de kracht die daarbij wordt ontwikkeld aanzienlijk grooter zijn. Slaagt men erin de pontons weer op den vereischten afstand voor het verder transport te brengen, dan zal de voortzetting van de reis naar het eind doel zulks in verband met het verkeer in het kanaal niet voor morgenavond 6 uur geschie den. De pontons zijn thans geheel verlaten alleen op de brug is een groep werklieden aanwezig. Er is nog altijd veel belangstel ling van de zijde van het publiek. De passa ge langs de sluis in de richting van de brug die zooals men weet in het begin van het ka naai ligt, is door de politie afgezet. ïeffen tot een maximum van 8V2 boven een salaris van 4500 en voor werklieden van 6 tot 8'A GEMEENTEBEGROOTING VAN ALMELO NIET GOEDGEKEURD. Gedeputeerden eischen verschillen de bezuinigingen. Gedeputeerde Staten van Overijsel hebben aan het gemeentebestuur van Almelo de be grooting voor 1933 teruggezonden met de opmerking, dat nog in dit jaar Almelo van de eerste in de tweede klasse der gemeente fondsbelasting moet worden geplaatst; dat het vakonderwijs en het vervolgonderwijs moet worden afgeschaft; dat geen subsidie van 35 meer per leerling mag worden ge geven; dat op het bewaarschoolonderwijs moet worden bezuinigd en dat de prijs voor electrischen stroom met 2 ct. per kilowattuur moet worden verhoogd. Met het oog op den slechten financieelen toestand der gemeente zal aan den raad tevens worden voorgesteld een bijdrage op de pensioenen der gemeente-ambtenaren te Zaterdagmiddag kort na vier uur is op den onbewaakten overweg bij Terschuur, in den verkeersweg Barnevc dNijkerk, een auto door den sneltrein uit Apeldoorn gegrepen en vermorzeld. Van de drie inzittenden, ds. B. Tichelman Jszn., herv. predikant te Sche veningen, diens echtgenoote en den 25-jari- gen zoon, werden de beide laatstgenoemden op slag gedood. Zwaar gewond werd de predikant naar het ziekenhuis te Amersfoort overgebracht, waar hij omstreeks 7 uur in den avond is overleden. Omtrent dit droevig ongeval wordt nadei gemeld Op de spoorlijn Apeldoorn—Barneveld— Amersfoort zijn tal van onbewaakte overwe- gen. 't Is hier dus voor autobestuurders zaak steeds goed op te letten. De overweg, waar het ongeluk gebeurde, ligt even voorbij het station BarneVeld, vóór Terschuur, bij wachtpost 57. Op het oogenblik dat trein 168, welke om 15.49 uit Apeldoorn vertrokken was, den overweg passeerde, naderde met een flinke vaart uit Barneveld-dorp in de richting Nij kerk de auto, waarin gezeten waren ds. Ti chelman, diens vrouw en een zijner zoons. Laatstgenoemde zat aan het stuur. De auto werd door den trein gegrepen en ruim een halven kilometer meegesleurd. Me vrouw Tichelman en haar zoon werden di rect aan den kant van den weg geworpen en op slag gedood; ds. Tichelman vond men, toen de trein tot stilstand was gebracht, in het wrak van den auto, zwaar gewond. Hij had een zware schedelbreuk bekomen en in vrijwel hopeloozen toestand werd hij naar het St. Elisabeths Gasthuis te Amers foort overgebracht, waar hij enkele uren la ter, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, ia overleden. Het uitzicht is aan beide zijden van den onbewaakten overweg zeer goed, zoodat het niet mogelijk is, dat de bestuurder van den auto den sneltrein niet tijdig zou hebben kun nen zien. Ds Tichelman was op weg naar Amers-< foort, waar hij gisterochtend in de stichting „Zon en Schild" een godsdienstoefening zou ieiden. Het droevig ongeval heeft in de residentie, meer in het bijzonder onder de bevolking van Scheveningen, groote verslagenheid ge bracht. Ds. Tichelman, die 57 jaar oud was en in chr. hist. kringen een vooraanstaande rlaats innam, was de oudste der vijf predi- (anten in het visschersdorp. In 1900 candidaat geworden, mocht zijn vader, predikant te Hellevoetsluis, hem 12 Augustus van dat jaar te Well en Ammerzo- den in zijn eerste gemeente bevestigen. Ds. Tichelman was vervolgens predikant te Vlis- singen en te Uithuizenmeeden. Op 16 Mei 1915 deed hij zijn intrede in de gemeente van Scheveningen. In Scheveningen stichtte ds. Tichelman o.m. het wijkgebouw „Thabor" en mocht er in tegenwoordigheid van de gehee- Ie koninklijke familie de Prinses Juliana-kerk in gebruik nemen. De zoon, die bij het ongeluk om het leven kwam, had zich kort geleden als advocaat in Den Haag gevestigd. Drukke kerkdiensten te Scheveningen. Het bericht over het gruwelijk ongeluk veroorzaakte te Scheveningen groote droefe nis. De hervormde kerken waren gisteren overvol en in alle is de geliefde predikant herdacht. In de Prinses Juliana kerk in Duindorp werd een voordienst gehouden. Ds. A. J. Wormgoor, predikant te den Haag, trad als voorganger op. De begrafenis van de stoffelijke resten der drie slachtoffers heeft Donderdag op de al gemeene begraafplaats plaats. Noodlottige aanrijding Zaterdagmiddag is te Zutphen op den weg naar Emmerik de veetransportwagen van den heer D. in botsing gekomen met een rijwiel waarop twee jongens zaten. I>e auto en het rijwiel reden in dezelfde richting, doch toen de auto den weg naar Schierakkei insloeg, kwamen de beide voertuigen met el kaar in botsing. De 10-jarige van H. die voorop den ^tang van het rijwiel zat, was bijna onmiddellijk dood, De andere jongen kreeg verschillende schaafwonden, terwijl de fiets geheel vernield werd. De autobe stuurder reed door zonder van de aanrijding iets bemerkt te hebben. Motor tegen auto gebotst; een doode. Gistermiddag te half vier reed een motor rijder met duo-zitting in volle vaart tegen een auto, die den tuin van den „Julianato- ren" te Apeldoorn wilde binnenrijden. De duozitter was op slag dood. terwijl de mo torrijder, de heer Vos, ernstig werd ge wond. De auto werd zwaar beschadigd Motor tegen vrachtauto gereden; duorijdster gedood. Te Klimmen (Lb.) reed Vrijdagavond een motorrijder uit Maastricht, die een juffrouw uit Lutterade op de duo had, in volle vaart tegen een uit de richting Heerlen komende vrachtauto. De motorrijder werd zwaar ge wond aan het hoofd en brak een been, de juffrouw werd zeer zwaar gewond; zij kreeg oa. een hersenschudding. Beiden werden naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd, waar het meisje gisternacht is overleden. Onvoorzichtig oversteken kostte het leven van een wielrijder. Zaterdagavond is op den Rijksstraat weg tusschen Haarlem en Santpoort een wielrijder het slachtoffer geworden van zijn eigen onvoorzichtigheid. De 33- jarige scheepstimmerman A. B., wonen de in de Eemstraat te Haarlem, reed in de richting Santpoort huiswaarts. Zon der een teeken te geven stak hij plotse ling den rijweg over. Vlak achter hem reed een auto in vrij snelle vaart, die on danks hevig remen er niet in slaagde

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7