DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De wet op onvruchtbaarmakirig Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Mo. 174 Directeur: C. KRAK. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Woensdag 26 Juli 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 135e Jaargang Dit nummer bestaat uit twee bladen. ^UUhet Ttadatmü hxiQjdiiksch Oveczicfit De Duitsche regeering heefi een wet op on- vruchtbaarmahing aangenomen, teneinde een sterk volk te krijgen. Ter voorkoming van erfelijke ziekten. Bepalingen der steriliseerings wet. Gedwongen sterilisatie. iBuitenland razzia in geheel duitschland. nieuwe richtlijnen voor het geschiedenisonderwijs. DE BELGISCHE KAMER. Neemt een motie van ver trouwen aan. EEN NIEUW FINANCIEEL SCHANDAAL TE PARIJS ONTDEKT MISLUKT COMPLOT IN SPANJE. Ontevredenheid der commu nisten tegen de wet op de openbare orde. DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. Kleine commissie zal over her vatting beslissen. EEN MOEDER DIE HAAR KIND VERKOCHT. Wat vandaag de aandacht trekt ALLES RUSTIG IN BRAZILIË. Een regeerin£sdementl. DE AMERIKAANSCHE EFFECTENBEURS. GAAT WOODIN VERDWIJNEN? SOENG OVER DE MOGELIJKHEID VAN EUROPEESCH-CHINEESCHE ECONOMISCHE BETREKKINGEN. Den Haag, 25 Juli 1933. Terwijl de Tweede Kamer reeds van haar romervacantie geniet, moet de Eerste Kamer fich nog door een groot aantal ontwerpen heenslaan, welke haar zuster aan de overzijde heeft afgedaan en die de regeering liefst zoo spoedig mogelijk tot wet verheven wil zien. De Eerste Kamer maakt er zich lang niet altijd met een Jantje van Leiden af, vaak wordt door haar een wetsontwerp met grooter ernst be handeld dan door de Tweede Kamer is ge schied, maar soms slaat zij zich toch ook wel met bekwamen spoed door een groot aantal wetsvoorstellen heen. Voor de vergadering van hedenavond had de voorzitter n:et minder dan een dertigtal ontwerpen op de agenda ge bracht. Het meerendeel er van had in de af- deelingen geen aanleiding tot eenige op- of aanmerking gegeven en ging dus onder den hamer des voorzitters door. Maar ook de an dere voorstellen, welke bij het afdeelingson- derzoek stof tot een vraag of een enkele op merking hadden opgeleverd, lokten geen debat van beteekenis uit, zoodat de Kamer reeds na korten tijd huiswaarts kon keeren. Tot de aangenomen wetsvoorstellen behoo- ren o.a. de financieele regeling van de stich ting der Academische Klinieken te Utrecht, het crediet voor de inrichting van een kamer in het Volkenbondsgebouw, het handelsver drag met Panama, de wijziging der wet op de Personeele Belasting, waarbij de gemeenten ge legenheid krijgen faciliteiten aan koffiehuis houders te verleenen en ontheffing van belas ting wordt gegeven voor motorrijtuigen, die het gansche jaar niet zijn gebruikt en een reeks van contingenteeringswetten. Bij het ontwerp betreffende de contingentee- ring van wollen goederen enz. heeft minister V erschuur naar aanleiding van opmerkin gen van den heer De Jong (r.-k.) wijziging in den vorm van contingenteering, speciaal wat Duitschland betreft in uitzicht gesteld. Vermoedelijk komt de Eerste Kamer einde dezer week nog eenmaal bijeen. De Duitsche regeering heeft een belang rijk besluit genomen", dat zeer zeker de aan dacht der gansche wereld zal trekken en zeer waarschijnlijk sterk becritiseerd zal worden. Het is de zoogenaamde steriliseeringswet, waarvan wij hier een toelichting aan het Wolff-bureau ontleenen: Sinds de revolutie van nationale verheffing houdt de openbare meening zich in toenemen de mate bezig met de vraagstukken der be volkingspolitiek en den steeds toenemenden achteruitgang van het aantal geboorten Van deze vraagstukken is een der meest belang rijke de erfelijkheid. Terwijl door en door ge zonde ouders voor het grootste deel een of twee kinderen hebben, planten ontelbare min derwaardigen zich zonder eenige rem voort. Hun zieke en asociale nageslacht valt ten laste van de gemeenschap en zal in ongeveer drie generaties het gezonde deel der bevol king overwoekerd hebben. Daar de steriliseering het eenige middel is om verdere vererving van geestesziekten en andere ernstige erfelijke ziekten te verhoeden, moet de thans afgekondigde, wet tot verhoe ding van erfelijk belast nageslacht be schouwd worden als een daad van naasten liefde en voorzorg voor de volgende genera tie. De nieuwe wet gaat ervan uit. dat zij niet op alle erfelijk belasten, in het bijzonder niet alle lichtere gevallen van geestesgestoordheid en ook niet de gezonde dragers van erfelijke ziekten, van toepassing is. De wet zal in de eerste plaats alleen toegepast worden op die ziektegroepen waarvan de regels der verer ving met groote waarschijnlijkheid een erfe lijk belast nageslacht doen verwachten. Zoo b.v. bij de 1 der wet genoemde ziekten: o.a. aangeboren zwakzinnigheid, geestesge stoordheid, bij erfelijke vallende ziekte, St. Vitusdans en ernstige lichamelijke misvormd- heid. De door deze wet ingestelde gemengd ge- neeskundigrechterlijke raden („Erbgesund- heidsgerichte") zullen elk geval speciaal daarop onderzoeken en alleen toestemming geven tot sterilisatie wanneer volgens de on dervindingen van de wetenschap met de grootste waarschijnlijkheid een minder waardig nageslacht te verwachten is. Om niet den indruk te wekken dat de sterilisatie een straf beteekent voor den betrokken per soon heeft de wetgever er opzettelijk van af gezien de wet van toepassing te doen zijn op hereditaire misdadigheid. Het rijkskabinet heeft echter uitdrukkelijk besloten in het ka der van een algemeene veiligheidsmaatregel tegen de gemeengevaarlijke misdadigheid een bijzondere wet af te kondigen, die tegelijk met de steriliseeringswet van kracht zal worden en waarin de gedwongen ontman ning van hereditair belaste sexueele misda digers geregeld wordt. De sterilisatie geschiedt door een eenvou dige en ongevaarlijke chirurgische operatie die noch* bij de man, noch bij de vrouw het wezen en het geslachtsgevoel beïnvloedt. Behalve deze wet tot verhindering van voortplanting van minderwaardigen zullen binnenkort wettelijke bepalingen afkomen die garantie bieden voor de nieuwe grondvesting en behoorlijke vermeerdering van de gezon de, volwaardige, Duitsche familie. Aan de bepalingen der nieuwe wet op de sterilisatie van lichamelijk en geestelijk min derwaardigen in Duitschland zij het volgen de nog in het bijzonder ontleend: Volgens 2 kan de sterilisatie worden toe gepast op drankzuchtigen; 5 bepaalt, dat het verzoek tot sterilisatie gedaan kan worden door den persoon die de operatie wenscht te ondergaan, eventueel zijn voogd; 4 en 5 regelen de procedure: aangifte bij den gezondheidsraad etc.; 6 bepaalt dat de gezondheidsraad valt onder zekere bepalingen van de ambtenaren wet. De raad bestaat uit een rechter als voor zitter, een ambtenaar-arts, die een bijzondere studie heeft gemaakt van de erfelijkheids leer; 7 regelt de bevoegdheden van den raad, waarbij o.a. ook de bepaling is opgenomen dat geneesheeren zich tegenover dezen raad niet kunnen beroepen op hun ambtsgeheim; 8 bepaalt, dat de beslissing over het ver zoek tot sterilisatie tenslotte gegeven moet worden door een college van rechters, dat beslist bij meerderheid van stemmen; 9 opent de mogelijkheid van beroep van deze beslissing bij het in 10 genoemde „Erbgesundheitsobergericht", dat een kamer vormt van het „Oberlandesgericht". De sa menstelling van dezen raad van beroep is dezelfde als van het „Erbgesundheitsgericht" d.w.z. een rechter, een geneesheer en een specialist. De beslissing van den raad van beroep is uiteindelijk. 11 houdt in, dat de operatie alleen uit gevoerd mag worden door een daarvoor spe ciaal aangewezen geneesheer en in uitdruk kelijk daarvoor aangewezen hospitalen. Een bij het proces betrokken geneesheer mag de operatie niet verrichten. Zeer belangrijk is 12, waarin bepaald wordt dat de operatie ook uitgevoerd kan worden tegen den wil van den betrokken per soon. Daarvoor worden de noodige maatre gelen gegeven, eventueel door de politie. Ook hier moet de gezondheidsraad beslis sen, waarbij, wanneer bijzondere omstandig heden zulks noodig maken, het proces her zien kan worden. 13 bepaalt, dat de staat de kosten van de gerechtelijke procedure draagt. De zieken fondsen bekostigen de medische behandeling, daar zij het voordeel van deze wetsbepalin gen ondervinden doordat het aantal zieken afnemen zal. Wanneer de patiënt niet aan gesloten is bij een ziekenfonds, betaalt de staat ook de medische behandeling, daar de patiënt deze door omstandigheden buiten zijn schuld moet ondergaan. Slechts in uit zonderingsgevallen moet hij de operatie zelf bekostigen. Tenslotte zegt 14 dat een sterilisatie die niet geschiedt op grond van deze wet alleen dat geen onrechtmatige lichamelijke mishan deling is, wanneer zij geschiedt tot afwen ding van een ernstig gevaar voor het leven of de gezondheid van den patiënt en wan neer zij geschiedt met zijn toestemming. De tekst van deze wet zal eerst heden vol ledig bekend worden gemaakt. Zij treedt 1 Jan. 1934 in werking. Op bevel van de geheime staatspolitie is Dinsdag van twaalf uur af in heel Pruisen °P alle spoorlijnen en wegen voor het auto verkeer een nauwkeurig onderzoek naar per sonen en goederen ingesteld De overige Duitsche landen hebben zich daarbij aange sloten. Alle personen, die hierbij verdacht werden van vijandige bedoelingen tegen den staat, Zijn gearresteerd. Voor de uitvoering van deze actie op groote schaal waren alle poii- tie-organen van het rijk, de hulppolitie en ge deeltelijk ook de S.A. en S.S. opgecomman deerd. Ook de spoorwegbewakingsdienst nam aan de actie deel. Men heeft bij het onder zoek de belangen van het verkeer zooveel mo gelijk ontzien. Het doorzoeken van de treinen was in het heele rijk om 12 uur 40 geëindigd. De razzia, die voor het eerst een dergelijk grooten omvang had, heeft plaats gehad om met alle macht de communistische en andere tegenover den staat vijandig gezinde acties tot staan te brengen. Voortdurend reizen in opdracht van vijandige organisaties koeriers door Duitschland. In het belang van de al gemeene veiligheid was daarom deze actie noodzakelijk. Daar den laatsten tijd een groot aantal automobielen gestolen zijn, heeft men tevens van deze gelegenheid ge t""uik gemaakt om naar die verloren voer tuigen te zoeken. De Duitsche rijksminister van binnenland- êche zaken, dr. Frick, heeft den ministeriën van onderwijs der landen richtlijnen voor de geschiedenisleerboeken doen toekomen. In deze richtlijnen wordt gewezen op de groote waarde der voorgeschiedenis, die ge schikt is om de beschavingshoogte der Ger- maansche voorvaderen recht te doen weder varen. Een der gezichtspunten bij het onderwijs is de volksgedachte tegenover de internatio nale gedachte. Het onderwijs moet doordrenkt zijn van de heldengedachte in haar Germaansche vorm, verbonden met de „Fuehrer''-gedachte van dezen tijd. In de tweede klas van de lagere school moeten Duitsche sprookjes worden behan deld, in de derde klas Duitsche sagen en ver der Duitsche heldensagen. In het vijfde jaar moeten reeds eenvoudige deelen uit de vroe gere geschiedenis worden besproken. Meer dan vroeger moet daarbij worden aange knoopt aan de groote persoonlijkheden der leiders. IN HET NIEUWE DUITSCHLAND. GEEN WERKLOOZEN MEER. Uit Koningsbergen meldt men, dat thans 30 districten van de provincie Oost-Pruisen vrij zijn van werkloozen. COMMUNISTEN OP DE VLUCHT NEERGESCHOTEN. Twee communisten zijn te Landsberg ad Warte doodgeschoten bij een poging o te ontvluchten tijdens hun transport v Landsberg naar de gevangenis te vie STUDENTENBEZOEK. Aan het Bruine Huis. Dertig vertegenwoordigers van de >- ternationai Students Service h^eng^ een bezoek gebracht aan het Bru Munchen. Er waren vertegenwoordigers van Europeesche landen en van Australië, Britsch-Indië. Zuid-Amerike en Canada. Des midc.ags werd de conferentie der vereeniging die acht dagen zal duren, geopend. De Belgische Kamer heeft gistermiddag met 97 tegen 79 stemmen en 6 onthoudingen aangenomen een motie van vertrouwen in de regeering. welke motie was ingediend na een socialistische interpellatie over het gebruik door de regeering van de volmacht, die door de machtigingswet was toegestaan. Te Parijs is men wederom een groot finan cieel schandaal op het spoor gekomen waar bij een der grootste te Parijs gevestigde pro vinciale bouwcrediet-ondernemingen betrok ken is De betrokken onderneming, die oa complexen goedkoope woonhuizen bouwt heeft in de afgelooj>en jaren uit de staatskas bouwvoorschotten ten bedrage van'ongeveer 15 millioen frank ontvangen, die in jaarlijk- sche termijnen van 425.000 franc terugbe taald moesten worden. Het provinciaal be stuur van het Seine-departement had zich borg voor dit bedrag gesteld. Toen de onder neming dezer dagen haar verplichtingen niet kon nakomen, diende het departement van openbare gezondheid, dat belast is met 't toe zicht op alle bouw-ondernemingen, een aan klacht in. Het naar aanleiding hiervan inge stelde onderzoek deed aan het licht komen, dat de crediet-onderneming het grootste ge deelte van het geld had voorgeschoten aan bouwooc1 nemingen, die reeds lane. failliet waren Bovendien waren aan leden van den raad van beheer en aan commissarissen zeer hooge gratificatiën en honoraria uitgekeerd. Het totale kapitaal, waarover de onder neming beschikt, is nog slechts 65 000 francs groot. Het onderzoek is nog niet geëindigd en de leden van den raad van beheer zullen m 1 hun peroonliik vermogen aansprakelijk worden gesteld. Voorloopig zal het departe ment van de Seine zorg dragen voor de schuldendekking tegeenover den Staat. De correspondent te Madrid van de „Daily Telegraph" heeft aan zijn blad bij zonderheden over het zoojuist verijdeld revo- lutionnair complot gemeld, waaraan wij het volgende ontleenen: Den geheelen dag door heeft de politie de verdachte woningen doorzocht. Hieronder waren huizen van advocaten, doctoren, jour nalisten, studenten, priesters, politici en ar beiders. In Granada werden twee priesters gear resteerd. De politie kwam, toen zij de vroeg mis lazen. Zij stond hun toe de godsdienst oefening voort te zetten; daarna stelden de Eriesters zich ter beschikking van de over- eid. In het Zuiden, vooral in Sevilla heerscht reeds eenige dagen groote onrust. Commu nistische bijeenkomsten zijn verboden en de hoofdkwartieren van de syndicalistische ar beidersorganisaties in Saragossa, Malaga, Barcelona, Bilbo, Gyon en Almerië, zoowel als in Sevilla zijn gesloten. In Madrid zijn 117 personen gearresteerd, in Sevilla 36, Malaga 29, Cadiz 28, Gandia 17, in San tander 27, Granada 24, Almeria 15, en in Valencia 30, Placencia 17 en Cordoba 20. In Madrid zijn 63 van de gearresteerden on middellijk per auto naar de strafnederzetting te Ocana, bij Cuenca, vervoerd. Men is van meening, dat anarchisten deze heftige actie hadden voorbereid als protest tegen de zeer strenge wet op de openbare orde, die nu in de Cortez wordt behandeld en waarschijnlijk wel spoedig van kracht zal worden. Ongetwijfeld hoopten de monarchis ten uit deze actie voordeel te trekken en da tegenwoordige regeering omver te werpen Reuter meldt nog uit Barcelona dat de autoriteiten omvangrijke veiligheidsmaat regelen hebben genomen om iedere poging, het republikeinsche regime omver te werpen, den kop in te drukken. Het leger stond Maandag tot laat in den nacht gereed om in te grijpen. Het bureau van de Economische wereld conferentie heeftb esloten een kleine commis sie te benoemen, die zal hebben te beslissen vóór of op 1 November, of de conferentie al, of niet zal worden hervat. De graanuitvoerend landen hebben een nieuw voorstel van de invoerende landen hebben een nieuw voorstel van de invoerende landen aanvaard, dat inhoudt, dat de in voerende landen den prijs voor het ingevoer de graan zullen vaststellen en hun tarieven onmiddellijk zullen verlagen naarmate deze prijs wordt bereikt. DE LAATSTE ADEM. In de slotzitting van de Economische Wereldconferentie van Donderdag zullen naar verluidt naast den voorzitter Mac Do- nald het woord voeren de leiders van 10 of 12 delegaties, o.a.: Bonnet, Jung en de Duitscher Krogmann. Naar verluidt, zal de Amerikaansche gede legeerde Cox in zijn slotrede een voorstel doen betreffende een nieuwe vorm van re- geeringsgaranties. HET ENGELSCHE POND. Geruchten tegen gesproken. In het Lagerhuis heeft Hore Belisha ver klaard, dat alle geruchten, volgens welke het pond sterling aan den franc is gekoppeld, in strijd zijn met de waarheid. De regeering streeft er naar, veelvuldige en groote koers schommelingen voor zuiver speculatieve doeleinden ie voorkomen. Geen gevolgtrek kingen kunnen worden gemaakt uit het feit, dat de schommelingen in goudwaarde van het pond sterling op het oogenblik niet zeer groot zijn. Het Assizen Hof te Palermo (Italië) ver oordeelde Maandag zekere Nina Bellomonte tot drie jaar en acht maanden gevangenis straf omdat zij verleden jaar haar dochtertje, dat kort geleden geboren was, had verkocht voor 125 lire. Tot een gelijke straf werden veroordeeld de vroedvrouw, die de transactie mogelijk had gemaakt, en het echtpaar Mez zatesta, die, omdat zij zoo graag een kind wilden hebben, het pas geboren wicht had den gekocht en onder hun naam hadden laten inschrijven. De steriliseeringswet in Duitsch land. (Buitenland). De St. Petruskerk te Leiden afge brand. (Binnenland.) Op een onbesvaakten overweg nabij Groningen een melkwagen aangereden; een doode en eeD zwaar gewonde. Te Vlijmen is in een ruzie over een duif een 30-jarige man gedood. (Binnenland Ingediend is een wetsontwerp, beoogende een verbod van het dra gen van uniformen, uitdrukking ge vende aan een bepaald staatkundig streven. (Binnenland.) Eenige doodelijke verkeersonge vallen. Binnenland.) Botsingen tusschen communisten en fascisten te Zaandam en Den Haag. (Binnenland.) Balbo op den terugweg. De eerstt étappe reeds afgelegd; twee vlieg tuigen maken een noodlanding. (Luchtvaart). (Zie eventueel verder laatste berichten.) NIEUW PORTUGEESCH KABINET. Het Portugeesche kabinet is na het aftre den van de ministers van binnenlandsche za ken en onderwijs gereorganiseerd. Ónder meer is een mnisterie van landbouw in het leven geroepen. De nieuwe minister var binnenlandsche zaken is kapitein Pereira. TROTSKI. Hij kuurt in Royat. Trotski zal te Royat in het departement Puy de Dome, een kuur van drie weken doen. Te Royat vertoeft op het oogenblik even eens de Russische volkscommissaris van bui- tenlandsche zaken Litwinof, en de Fransche oud-minister, Tardieu. De ministeries van binnenlandsche zaken en van justitie van Brazilië publiceeren een communiqué, waarin zij de geruchten ont kennen, die de ronde hebben gedaan en vol gens welke de openbare orde zou zijn ver stoord. Zij wijzen er op, dat de regeering met nadruk naar voren wil brengen, dat er geen enkele reden is tot ongerustheid en dat zij is voorbereid op welke poging ook om de orde te verstoren. De Amerikaansche effectenbeurs te New- York zal vandaag van 11 tot 2 uur geopend zijn. De geruchten, dat de minister van finan cien Woodin in verband met zijn ziekte en de onthullingen in het Morgan Proces op 1 September zal aftreden worden in regeerings kringen steeds sterker. Hij zal worden opge volgd door Douglas den directeur bij het de partement van financien. De op het oogenblik te Berlijn vertoeven de Chineesche minister van financiën Soeng heeft zich in een interview met een verslag gever van het „8 Uhr Abendblatt" geuit over de mogelijkheid van Europeesch-Chi- neesche economische betrekkingen. Hij ver klaarde daarbij, dat de Europeesche landen, die deel zouden hebben aan de ontsluiting van China, daardoor hun eigen handel, en nijverheid zouden bevoordeelen. China is een volkomen onontgonnen land, dat gedeeltelijk nog werkt met middeleeuwsche werktuigen Voor de industrielanden zou het dus een bui tengewoon geschikt afzetgebied kunnen wor den, zoodat de voorwaarden daarvoor zijn geschapen. Die voorwaarden zijn: aanleg van begaanbare wegen, spoorwegen en vlieg velden. Voor een rijk met 400 millioen inwo ners beteekent de verkeerstechnische ontgin ning de basis voor iedere ontwikkeling. Voor dat werk heeft China niet alleen buiten- landsche deskundigen en technici noodig, maar ook buitenlandsch materiaal. Dat al leen reeds zou den industrieën van sommige landen opdrachten van grooten omvang ver zekeren. Soeng kon zich zeer goed voorstellen dat door de ontsluiting van China de werk loosheid in Europa belangrijk zou verminde ren. Het gaat hier om een reusachtig project, dat met vele milliarden moet gefinancierd worden. Maar voor werk, dat betaald wordt en welks rentabiliteit voor de hand ligt, zou het geld ongetwijfeld in een of anderen vorm zijn te vinden, meende de Chineesche mi nister, w

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1