Kunt Ge niet slapen? AKKER.CACHETS Stad enOmgeJowq. Onze Jiolmim O&iwiMlatid Groote kerkbrand te Leiden. DE AVONTUREN VAN WO-WANG EN SIMMY DE STERRENHEMEL 26 JUU-2 AUG. 1933 23 h MT (24 h ZT) ZUID -«•« Wettelijk ingeschreven Bureau "U Industrieelea Eigendom 64222 C EERST! ©VOLLE MAAN LAATSTE KVART1ER #NIETVE MAAW VENUS© MARS JUPITER Q) SATURKliS <S> Sterretijd 19 h 17 min. Slechts de door het E. K. (30 Juli) heen zijnde maan van den len Aug. kon op den uitersten Z. W. rand van dit kaartje een plaats vinden. te heffen. Hierdoor vervalt iedere terugwer kende kracht. Aldus werd besloten met 83 stemmen. Tegen de heeren Oisel, Schoorl en Bakker. Rondvraag. De heer Bakker (S.D.A.P.) beklaagde zich dat er zoo weinig vergaderingen wor den. Ook vroeg spreker hoe of het mogelijk is dat het rapport inzake overdracht van het G. E. B. aan de provincie, waar de raad nog niets van vernomen heeft, thans reeds in de plaatselijke courant vermeld stond. Spreker wil een aparte vergadering belegd zien met het P. E. N. De voorzitter deelde mede het aan het P. E. N. te zullen informeeren. De heer Bakker (S.D.A.P.) wees nog eens op den slechten toestand waarin de Veld- straat verkeert. De heer Orsel (S.D.A.P.) wees op den treurigen toestand waarin de alg. begraaf plaats verkeert. De heer Orsel vroeg waarom aan den heer Krekel geen stroom werd geleverd. Het vo rig jaar vloeide 300 in de gemeentekas. De voorzitter deelde mede dat genoemde exploitant zelf stroom opwekte. Door de ker misexploitanten werd geklaagd over dure stroom. Deze is daarna aanmerkelijk ver laagd. Hierna sluiting. VERBETERING HOEVERWEG. In bijlage no. 98 schrijven B. en W.: Gelijk u bekend is, verkeert de Hoeverweg in een toestand, die dringend verbetering eischt. Slechts ten koste van hooge uitgaven kan het gewone onderhoud eenigszins in het allernoodigste voorzien. De weg is echter niet tegen het tegenwoordige verkeer be stand, zoodat een goede oplossing slechts door een algeheele verbetering van het weg dek is te verkrijgen, waarbij dan tevens een wijziging in het beloop van den weg zou moeten worden aangebracht. Tot dusver is een en ander steeds afgestuit op de kosten. Thans echter kan een vernieuwing niet lan ger worden uitgesteld. De oplossing wordt nu gemakkelijker gemaakt dan zij tot dusver was, omdat het Hoogheemraadschap Noord hollands Noorderkwartier, dat reeds allerlei wegen voor verschillende openbare lichamen verbeterde, zich bereid heeft verklaard, ook voor den Hoeverweg een plan te ontwerpen en uit te voeren op den voet der met die licha men getroffen overeenkomsten, welke hierin bestaan, dat het Hoogheemraadschap de uit voering op zich neemt niet alleen, maar ook het werk financiert, waartegenover de an dere partij zich verbindt tot betaling, jaar lijks, van rente, aflossing en een bedrag voor onderhoud, voorzoover dit door het met het onderhoud belaste lichaam ook thans reeds moet zijn besteed om voor een provinciale bij drage in aanmerking te komen. Het voor U ter inzage gelegde plan onder scheidt 4 wegvakken. I. Het gedeelte gelegen in de gemeente Eg- mondbinnen van den Slotweg af tot de grens der gemeente Alkmaar. De kruinsbreedte is ontworpen op 11.50 M., verschillende bochten zijn verflauwd of geheel weggewerkt. Op deze aarden baan wordt een rijweg met gesloten wegdek aan gelegd breed 5 M., met aan de eene zijde daarvan een rijwielpad, breed 2 M. en aan de andere zijde een voetpad, breed 1 M Het rijwielpad en het voetpad komen geheel vrij te liggen en zijn daarvan gescheiden door een grasberm van 0.75 M. breedte. Over de Wimmenummervaart is een nieuwe vaste be- tonbrug ontworpen, breed tusschen de leu ningen 9.50 M. De kosten van verbetering van dit wegdek, lang 3680 M. worden met inbegrip van dé kosten van aankoop van gronden en brug- vernieuwing geraamd op 153.000. IIA. Het gedeelte van de grens van Alk maar en Egmondbinnen tot het punt, waar de bestaande weg afbuigt van de tramlijn. De afmetingen en de wegconstructie, van dit wegvak zijn dezelfde als voor vak I. De brug over de Molentocht, in dit wegvak gelegen, wordt vervangen door een nieuwe betonbrug, breed tusschen de leuningen 9.50 M. De kos ten van verbetering van dit wegvak, lang 1300 M., worden met inbegrip van de kosten van grondaankoop geraamd op 58.000. Bij het plan van verbetering is er rekening mede gehouden, dat de beide hiervoor ge noemde wegvakken te beschouwen zijn als voor het doorgaand verkeer gebruikte buiten wegen, waaraan ook in verwijderde toekomst geen bebouwing van eenige beteekenis is te verwachten. In tegenstelling daarmede zullen de na te noemen wegvakken IIB en IIC wellicht bin nen afzienbaren tijd binnen de stadsbebou- wing komen te liggen. Bij de afmetingen en constructie van het wegvak IIC is hiermede rekening gehouden. Per K M. lengte is de aanleg van dit wegvak dan ook belangrijk duurder. IIB. Het gedeelte van het eindpunt van vak IIA af tot de brug over de Nieuwe Kromme sloot. Ook de afmetingen van dit wegvak zijn dezelfde als die van vak I. De kosten van verbetering van wegvak IIB lang 425 M. worden met inbegrip van de kosten van grondaankoop, geraamd op 22.000. IIC. Het gedeelte van het eindpunt van vak IIB af tot de aansluiting aan den Berger- weg. Hierin is begrepen de brug over de Kromme sloot. In verband met de toekomsti ge ligging binnen de stadsbebouwing is de kruinsbreedte op 18 M. ontworpen, terwijl het wegvak is opgehoogd tot 0.50 M. boven N. A. P. Op deze aarden baan zal een rij weg van klinkers, breed 6 M. worden aange legd, met aan weerszijden daarvan vrijlig- gende rijwielpaden van 2.10 M. breedte. De brug over de Kromme sloot zal worden ver vangen door een nieuwe betonbrug, breed tusschen de leuningen 10 M. De kosten van verbetering van wegdek IIC, lang 400 M., worden met inbegrip van de kosten van aan koop van gronden en brugvernieuwing, ge raamd op 35.000. In de wegvakken II en IIA en IIB geven wij de voorkeur aan één rijwielpad breed 2 M. en één voetpad boven twee rijwielpaden zonder voetpad. De kosten der verbetering voor wegvak I komen, gelijk wij zeiden, op 153.000 ter wijl de kosten van rente, aflossing en het verplichte minimum voor onderhoud gedu rende de eerste 5 jaar 2770 per jaar beloo- pen en vervolgens op 2300 per jaar. Voor de wegvakken I, IIA, IIB en IIC bedragen de aanlegkosten in totaal 268.000 en de kosten van rente, aflossing en het verplichte mini mum voor onderhoud gedurende de eerste 10 jaren 5775 en vervolgens 3730 per jaar. Het Hoogheemraadschap is bereid den ge- heelen Hoeverweg van de gemeente in eigen dom, beheer en onderhoud over te nemen, wanneer de gemeente zich verbindt tot beta ling van de hiervoor genoemde lasten van in totaal 5775, resp. 3730. Vergeleken bij de kosten van onderhoud, die de laatste 4 jaren voor den Hoeverweg zijn aangewend en die onderscheidenlijk be liepen 5682.66, 6254.57, 10589.94 en 7979.77 is deze schikking voor de gemeen te zeker te aanvaarden. Practisch verdient de regeling ook daarom aanbeveling, omdat, zoo de gemeente zelf het werk ondernam, zij ook het kapitaal zou hebben te verschaffen. Het Hoogheemraadschap financiert thans het werk. De jaarlijksche lasten blijven, op den boven aangegeven voet, voor rekening der gemeente, an de gemeenten Egmondbin nen en Egmond aan Zee hebben wij een bij drage gevraagd in de kosten der voorgeno men wegverbetering. Het rapport van den directeur der gemeentewerken omtrent het plan van Dijkgraaf en Hoogheemraden voor de verbetering van den Hoeverweg leggen wij voor u ter inzage. De commissie van bijstand voor openbare werken kan zich met het plan vereenigen. Het advies der commissie voor de financiën zullen wij ter inzage leggen, zoodra wij het hebben ontvangen. B. en .W stellen den Raad op grond van vorenstaande overwegingen voor het voorstel van Dijkgraaf en Hoogheemraden van Noordhollands Noorderkwartier te aanvaar den en het desbetreffend besluit te nemen. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Geopend voor werkgevers van 912 en van 2—5 uur. Voor werknemers uitsluitend van 912 uur. Op Maandag- en Donder dagavond van 78 uur. Bemiddeling voor vrouwelijk personeel dagelijks van 2—5. (Uit gezonderd op Zaterdag) De directeur van bovengenoemd bureau maakt bekend, dat heden staan ingeschre ven: groep bouwvakken: 84 grondwerkers, 69 timmerlieden. 23 metselaars, 20 opperlieden, 23 schilders, 2 stucadoors, 11 voegers 2 steenbikers, 2 straatmakers-opperlieden 2 steenhouwers, 2 stuc.-opperlieden, 7 beton werkers, 1 bouwkundige, 1 bouwk.-opzichter, 1 waterbouwkundig-opzichter, 2 opzichter- teekenaars. groep metaalindustrie: 1 automonteur, 2 blikbewerkers, 2 autog.-lasschers, 4 carros seriebouwers, 17 bankwerkers, 1 electro- technicus, 7 electriciens, 2 kernmakers, 1 fit ter, 4 ketelmakers, 5 klinkers. 2 instrument makers, 5 loodgieters, 2 lijnwerkers, 1 me taaischaver, 7 machinisten. 3 metaalslijpers, 2 mach. teekenaars, 9 metaaldraaiers, 5 mon teurs, 4 scheepsbouwers, 3 plaatwerkers. 1 scheepsteekenaar, 2 scheepstimmerlieden, 2 rijwielherstellers. 7 smeden. 12 stokers. 5 wagenmakers, 1 tandtechniker, 11 ïjzerwer- kers, 1 voorslaander, 1 zandbereider, 4 vuur werkers, 4 zandvormers. groep voedings- en genotmiddelen: 44 si garenmakers, 3 sigarensorteerders, 3 sigaren kistjesplakkers, 1 stripper, 3 tabaksbewer kers, 1 bosjesmaker, 6 bakkers, 1 boterma- ker, 2 koks, 1 bierbottelaar, 1 suikerbewerker. groep boek- en steendrukkerijen: 4 letter zetters, 1 machinezetter, 1 drukker. groep houtbewerkers: 2 kistenmakers, 9 meubelstoffeerders, 2 borstelmakers, 5 mach. houtbewerkers, 12 meubelmakers. groep land- en tuinbouwbedrijven: 2 bloe misten, 9 boerenarbeiders, 9 tuinlieden. groep handel: 9 vertegenwoordigers, 5 winkelbedienden. groep verkeerswezen: 25 chauffeurs, 6 koetsiers, 1 kellner, 8 magazijnbedienden, 16 pakhuisknechts. overige beroepen: 1 onderwijzer, 2 boek binders, 3 incasseerders, 1 chem. perser, 1 kalkbrander, 3 kleermakers, 1 kapper, 1 riet werker, 1 huidenzouter, 7 kantoorbedienden, 2 schoenmakers. 1 verfbereider, 4 zakken- stoppers, 220 losse-arbeiders, 40 transport arbeiders. Gedeeltelijk werkloos: metaalindustrie 30, sigarenindustrie 5, overige beroepen 4. Jeugdige werkloozen beneden 18 jaar: In diverse beroepen 13. Geplaatst 25 werkzoekenden. Alkmaar, 22 Juli 1933. De directeur voornoemd, ED. VAN DEN HEUVEL. WACHTGELD VOOR EEN ONDER WIJZERES. Onder deb enaming buitenland is Nederl.-Indit niet begrepen. Een medewerker schrijft aan het Hbld.: Een hier te lande vertoevende onderwijzeres, die wachtgeld genoot ingevolge de betreffen de bepalingen der Lager onderwijswet 1920, vestigde zich na verloop van tijd te Batavia in Nederlandsch-Indië De minister van onderwijs verklaarde hier op het wachtgeld vervallen op grond van het bepaalde in het zevende lia van art. 51 van die wet, luidende: „Het wachtgeld kan vervallen worden verklaard, indien de op wachtgeld gestelde zich zoodanig gedraagt, dat zij herplaatsing bij het onderwijs niet wenschelijk is of indien hij zich in het bui tenland vestigt of geacht moet worden al daar duurzaam te verblijven". De onderwijzeres ging tegen deze ministe- rieele beslissing in beroep bij de kroon. Thans is bij kon. besluit bepaald, dat onder buitenland Ned.-Indië niet begrepen is en dat mitsdien de minister van Onderwijs het wachtgeld ten onrechte had vervallen ver klaard. EEN CHINEESCHE „ZENDING" OP BALI. Sinds 8 maanden verboden, maar gaat nog ongehinderd door met predikingen van onrust en wanorde. Het is thans ruim acht maanden geleden, dat het „Bat. Nwsbld". zijne kolommen open stelde voor het signaleeren van een gevaar lijken, doch ook toen helaas bereids te lang gedulden misstand op Bali, te weten de toe lating van een verboden „zending", overi gens de karikatuur van eén zending. Het blad wees er toen op, dat een Chinee- sche „pendita" een even kwaadaardige als minwaardige „prediking" van het „Christen dom" bedreef, waarbij een klein, een onver mogend, een weinig invloedrijk en zeer on ontwikkeld deel der bevolking van hoogst enkele desa's in het Zuiden gouden bergen werden voorgespiegeld van een toetreding tot „het Christendom". Het ging op de wijze van de communistische propaganda, zes jaar geleden op Java en Sumatra, waarbij even eens in uitzicht gesteld werd het vervallen van allerlei geldelijke en andere verplichtin gen jegens de desa. Dit leidde, zooals men zich herinneren zal, reeds dadelijk tot onaan genaamheden van allerlei aard, waarin het bestuur telkenmale betrokken werd; tot ver storing van orde en rust in de betrokken desa. Én de stellige verwachting kon worden uitgesproken, dat deze verstoring van rust en orde in nabije toekomst een nog veel ernsti ger karakter zou moeten aannemen. Het was een uitheemsche „zending", die hier in het verborgen „werkte", te weten de Amerikaansche „Christian and Missionary Alliance", zoodat het des te meer verwonde ring wekken kon, dat aan dit gevaarlijk ge doe niet onverwijld een eind gemaakt werd. Op grond van deze destijds door het blad gedane mededeelingen eischte mr. Van Hels- dingen in openbare lezingen op verschillen de plaatsen van Java, dat de overheid deze kwestie ernstig zoude onderzoeken, waarbij de goegemeente zich terecht verbaasd af vroeg of dit dan al niet reeds lang geschied was. In een heden per luchtpost ontvangen exemplaar van meegenoemd blad lezen wij nu: Neem den voor 't naar bed gaan, eens zoo'n "AKKERTJE" en slaap heerlijk rustig en fijn door die Volgens recept van Apotheker Dumont Thans, na acht maanden, weten wij nog niet van eenig resultaat van eenig onderzoek ter zake. Doch wel weten wij: dat de zendeling, de rev. Jaffray, blijkbaar nog ongehinderd Bali bezoeken kan dat zijn Chineesche pendita lustig voort gaat met het „prediken' onder de „Baliërs", hetgeen nimmer geoorloofd geweest is, doch blijkbaar steeds ongehinderd geschieden kon en kan; dat deze Chineesche pendita ofschoon zijn verboden optreden aan een ieder bekend is nog steeds niet van het eiland verwij derd is, hetgeen op grond van zijn verboden actie reeds lang geschied had behooren te zijn; en dat de onrust, de wanorde, de moei lijkheden dagelijks en hand over hand toe nemen, zonder dat ook maar eene poging ge daan wordt om daaraan paal en perk te stel len. Weinig of niets schijnt van dit alles uit Bali naar buiten door te dringen. De honderd jaar oude St. Petrus- kerk verwoest. Een loodgieter de oorzaak? Gisteravond om kwart over 11 werd brand ontdekt ui den toren van de St. Petruskerk, geiegen aan de Lange Brug te Leiden. Het vuur greep zeer sr.el om zich heen en spoedig stond de geheele toren in lichte laaie. Omstreeks kwart over 11 dreigden de vlammen ook over te slaan op de kerk. De brand was tot ver in den omtrek te zien en duizenden belangstellenden trokken derwaarts. De toren is 60 M. hoog. Hoewel omtrent de oorzaak van de brand nog niets valt te zeggen, werd medegedeeld, dat Dinsdag loodgieters in den koepel van den toren werkzaam zijn geweest. Toren en kerk vrijwel verwoest. Niet alleen de toren, maar ook de kerk zelf is grootendeels verwoest. De toren brandde als een fakkel en een vonkenregen daalde over dit gedeel te van de stad, zoodat er ernstig gevaar voor de omliggende huizen ontstond. Het duurde niet lang of de brand s'oeg over naar de kerk en tegen midder nacht stond het kerkgebouw eveneens in lichterlaaie. De kerktoren is ingestort en voor het grootste gedeelte terecht ge komen op het kerkgebouw. Voor zoo ver bekend is kon '.en de meeste kerkschatten tijdig in veiligheid worden gebracht Eenige bijzonderheden over den brand. Toen omstreeks half elf de brand in de St Petruskerk ontdekt werd, was deze reeds van een zoodanigen omvang, dat, mede in verband met het feit, dat de kerk zeer veel houtwerk bevat, reeds spoedig gevreesd werd, dat van de ge heele kerk niet veel meer dan een puin hoop zou overblijven. De brandweer, die met alle beschikbare krachten tegen het woedende element oprukte, deelde blijk baar dit inzicht in de onbluschbaarheid van de vlammenzee, zoodat zij zich noodgedwongen al spoedig moest be perken tot het beschermen der belenden de en gevaar ioopende perceelen. De geestelijke der parochie was niet thuis ,toen het vuur werd ontdekt en er ging nogal geruimen tijd overheen, al vorens men er in geslaagd was een an der geestelijke te waarschuwen. Deze heeft toen nog eenige kostbare kande laars in veiligheid weten te brengen, maar al spoedig moest hij op last van de politie het kerkgebouw verlaten, aangezien langer verblijf in de reeds brandende ruimte levensgevaar zou op geleverd hebben Omtrent de verdere kostbaarheden van de kerk kan worden medegedeeld, dat de koster reeds op het eerste alarm de kerk was binnengesneld en het Hei lige Sacrament in veiligheid had ge bracht naar de pastorie. Intusschen duurde het niet lang of ook de pastorie liep gevaar, zoodat men er toe moest overeaan de kostbaarheden en voorwer pen van waarde ook hier te vere ren. Het behoeft geen betoog dat de zaggelijke vuurzee, die tot miilPn 0nt< mijlen in den omtrek de lucht binla en kleurde een stroom van belan^t^00'1 den deed naderen. De politie hield ter met strenge hand het terrein vri- belette de nieuwsgierigen op te dri eQl en zoodoende het blusschingswerv lDleQ lemmeren. ric te Op het terrein van den braAd verspk nen verschillende autoriteiten 7,vL burgerlijke als kerkelijke, o.a deX^ burgemeester, wethouder Splinter en d gemeente-secretaris mr. dr N C Strijen. Va™ Het verloop van den brand. Te ruim half twaalf stortte de koerei onder een enormen vonkenregen inéén! gedeeltelijk door het dak van de kerjr heen, zoodat de vlammen in het kerk- gebouw vrij spel kregen. Ondir den koel pel was een galerij gelegen, die met baar zware eikenhouten stutbalken nieuw voedsel bood. Het aan dezen kan van de kerk gelegen koor stond nu weldra in lichterlaaie en de gretig omhooa kruipende vlammen tastten aan alïa kanten het dak aan, dat, voor zoo vér het niet wegbrandde, bij gedeelten naar beneden viel. Ongeveer een half uur nadat de koepel was ingestort, kwara een gedeelte van den voorgevel naar be neoen. Gelukkig bevond zich op dat oogenblik niemand op de Langebrug vóór het kerkgebouw, zoodat zich geen persoonlijke ongevallen voordeden. De Petruskerk was ongeveer 100 jaar oud. Het Kamerlingh-Onnes lebora torium in gevaar. Aan dezen kant van de straat had men zich voornamelijk beperkt tot het nat houden van het recht tegenover de kerk gelegen wereldberoemde Kamerlingb- Onnes-laboratoriufn met zijn on-chat» bare kostbare instrumenten. Het labora torium had reeds een natuurlijke be scherming in de rij dichtbegroeide hoo rnen, die er vóór staan en die eveneens voortdurend natgehouden werden. Aan alle kanten was inmiddels het vuur aangetast. De Leidsche brandweer, gevormd door een klein kader beroeps brandweerlieden, beschikte over drie motorspuiten, die, echter niet in staat waren, tot een hoogte van 40 meter de hoogte van den koepel te spuiten» Toen het zich liet aanzien, dat de brand een zoo grooten omvang zou aannemen, had men zich dan ook om assistentie tot de omliggende gemeenten gewend. In den loop van den avond verschenen de motorspuit uit Voorschoten, een mo torspuit uit Oegstgeest en twee motorv spuiten van de Haagsche brandweer. De stralen werden via eenige ladders doof ramen van het kerkgebouw geleid, ter wijl ook slangen gelegd waren door de aan de achterzijde van de kerk, aan *e Breedstraat, gelegen pastorie en door de terzijde van de kerk gelegen ma galij nen van de koffie- en theefirma Keléat, aan de Ketelboetersteeg. Tegen 1 uut, toen de kerk reeds reddeloos verloreti was, was het gevaar voor verdere uit breiding geweken en had men nog slechts den vuurpoel te blusschen, die in het binnenste van het kerkgebouw woedde. Met dit blusschingswerk had: de brandweer echter nog de handen vol. Te ongeveer 3 uur in den nacht laaide nog achter de vernielde ramen van het verwoeste kerkgebouw de rosse gloed der vlammen en het laat zich aanzien dat met de nablussching ook nog een groot deel van den dag zal zijn gemoeid. De oorzaak Het staat niet vast ,dat de brand in derdaad in den koepel begonen is, al hoewel dit wel het meest waarschijnlijk geacht moet worden. De loodgieter, die hedenmorgen in den koepel reparatie werkzaamheden verrichtte, was slechts korten tijd op het dak aan het werk en heef* weinig met vuur moeten werken. Den geheelen dag daarna heeft zich niets verdachts voorgedaan. TEGEN HUURVERLAGING. De Ned. Bond van Vereenigingen van Huur» ders van Woningen gebouwd met Overheids steun heeft een adres gericht tot den minister van sociale zaken, waarin wordt verzocht de door eenige gemeenten voorgenomen huur» verhooging onmogelijk te maken en waarin er voorts op wordt aangedrongen de in de pers besproken huurverlaging zoo spoedig mogelijk te doen ingaan. Verder wordt den minister verzocht er voor te waken, dat op advies van de commissie voor de volksgezondheid uitge sproken onbewoonbaarverklaringen niet zon der meer door Ged. Staten ongedaan kunnen worden gemaakt. ,e dikke kpk verscheen om den hoek van de deur. Hij o V li aarS weer aan> bevrijdde hen en gebood hen hun warén aan te trekken, die hij had meegebracht. Deze nntéforV-L6 gekrompen en daardoor zagen ze er Mooie r ié t l40*1 z*in vasthield van 't lachen. 62. Simmy en Wo-Wang waren woest. Nog uitgelachen op den koop toe, dat verdroegen ze niet. Simmy nam een aanloopje en kopte met flinke vaart tegen de bolronde buik van den ko"' die hierop niet bedacht was en achterover tuimelde. *'u.® maakte het tweetal van de gelegenheid gebruik, vluchtte ui hun gevangenis en deden de deur op slot, zoodat hun gevan genbewaarder nu zelf zat opgesloten.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6