DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De voedselschaarschte in Rusland. SxiQeliifisch OjtevzicfU ^Buitenland Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. No. 175 Donderdag 27 Juli 1933 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 135e Jaargang Dit nummer bestaat uit twee bladen. Volgens dr. Ammende zijn de berich ten over den hongersnood in Rusland zoo drukkend geworden, dat zij nau welijks meer te loochenen zijn. DE OORZAAK VAN HET GEBREK. het proces-van der lubbe. Verdediging door Duitsche advocaten. ZWEEDSCH MARCONIST TE STETTIN GEARRESTEERD. Ongeoorloofd optreden van de Duitsche politie? DUITSCHE GROET. Ook te Danzig. VOORHISTORISCHE MENSCHENSCHEDEL. De oudste totnutoe gevonden, VREEMDELING WORDT UITGEWEZEN. Als zij langer dan 3 maanden straf krijgen. BIJZETTING ADMIRAAL VON SCHROEDER. Ook Hitier aanwezig, NAT.-SOC. FASCISTISCH CONGRES het proces van de gebr. rotter. De daders genadig behandeld. UIT HET NIEUWE DUITSCHLAND. Brand op een scheepswerf. COMMUNISTISCH GEVAAR. In Britsch-Indië. WAT ER GEDRUKT EN BETAALD WERD. ENGELAND EN RUSLAND. Geen permanent verdrag Wat vandaag de aandacht trekt De brand gebluscht. PRINSELIJKE EENVOUD. Een vermakelijk voorval. ERNSTIG VERGIFTIGINGSGEVAL INCIDENT AAN DE ZUID-SLAVISCHE GRENS. ALKMA ARSCHE COURANT. IBS Directeur: C. KRAK, Dr Ewald Ammende, de secretaris-gene raal van het Europeesche nationaliteiten- congres, zendt aan de N. R. Crt. een uitvoe rige beschouwing met de strekking, dat de toestand van de levensmiddelenvoorziening op een «reoot deel van het Russische platte land een internationale hulpactie noodzake lijk maakt Vele in het Nationaliteitencongres georganiseerde volksgroepen, Oekrainers, Duitschers, Wit-Russen, Joden enz wonen aan de grenzen van de sowjet-unie, aldus de schrijver, en krijgen van hun over de grens levende rasgenooten nauwkeurige inlichtin gen over alles, wat in de landbouwstreken van de sowjetunie voor valt. Ook vluchten er steeds weer menschen, ondanks de mili taire maatregelen, over de grens, speciaal in de buurt van Dnjestr en Zbroetsj en er zijn de mededeelingen van buitenlandsche oogge tuigen die de betrokken districten, de Oekrai- ne, het Wolgagebied en het noorden van den Kaukasus, bereisd hebben, zooals de gewezen secretaris van Lloyd George, Garreth Jones, alsmede van de landbouwdeskundigen, die bi; de diplomatieke vertegenwoordigingen te Moskou enz. werkzaam zijn. Het een bij het ander heeft het uitvoerende comité van het Nationaliteitencongres en met name de verte genwoordigers van de nationaliteiten, die in de sowjetunie wo.iende stamverwanten heb ben, tot het besluit gebracht, de noodige ge gevens te verzamelen, ter bevordering van een algemeene hulpactie, zonder onderscheid van stam, godsdienst of politieke overtuiging van de hongerlijdenden Dr. Ammende begeeft zich dan in uitvoe rige uiteenzettingen omtrent de oorzaak van de bestaande voedselschaarschte, ten bewijze, dai het de overhaaste invoering van het col lectieve stelsel is, welke daarvoor aansprake lijk moet worden gesteld Daar het echter de conclusie van dr. Ammende zelf is, dat een eventueele hulpactie alles wat met politiek samenhangt, principieel moet uitschakelen, laten we dat hier terzijde en stippen slechts aan, dat volgens hem „het meest tragische in den huidigen toestand van de Russische landbouwzone wel het feit is, dat in den ko menden winter noodzakelijk de tweede periode van dit sterven op groote schaal volgen moet", daar het „geen twijfel laat, dat de a.s. oogstcampagne geenszins aan de ver wachtingen zal beantwoorden". Ten deele steunt hij voor dit oordeel „op een bijzonder competente persoonlijkheid, die ook bereid is, zoo noodig, d.w.z. in het geval, dat een dis cussie over den werke.hken stand van zaken in de landbouwgebieden in Rusland zou ont staan, persoonlijk op den voorgrond te tre den Volgens dr. Ammende zijn de berichten over den hongersnood in Rusland de laatste dagen zoo drukkend geworden, dat zij nau welijks meer te loochenen zijn. Mocht toch nog een dementi volgen, dan zou de eisch ge steld moeten worden, dat terstond een com- missie van deskundigen, buiten alle politiek staande, gelegenheid kreeg, den werkelijken toestand in de Russische landbouwgebieden vast te stellen en te publiceeren; hij meent, dat tenslotte van sowjetzijde daar ook be zwaar tegen zou worden gemaakt. Voorwaarde is echter, dat de heele actie zich uitsluitend tot het humanitaire gebied bepaalt en dat alles, wat met politiek teza Henhangt, principieel moet worden uitge schakeld, evenals de schuldkwestie Van we zenlijk belang is het op het oogenblik slechts, dat men het over de noodzakelijkheid van hulpverleening eens wordt. Afzonderlijke ac- r'es kunnen niet meer helpen. Met het zenden var. postpakketten en_. is niets positiefs te be reiken; nog minder zin heeft het geld over te maken. Een algemeene hulpactie moet een zuiver humanitair karakter dragen; alle poli tieke momenten en samenhangen moeten principieel worden uitgeschakeld; de opwek king moet dienovereenkomstig van de huma nitaire organisaties, speciaal die van het Rood Kruis uitgaan; op dier initiatief moet een internationaal comité van hulpverleening worden gevormd, onder welks controle alle werkzaamheden in Rusland moeten staan, met samenwerking of controle van functionna rissen van de sowjetregeering; de actie moet internationaal en boven-godsdienstig zijn; op het geheel der werkzaamheden moet controle van de openbare meening bestaan. Een merk waardige voorwaarde is, dat „de doorvoe ring van de hulpactie in ieder geval geschie den moet met inachtneming van economische omstandigheden Zoo vóór alles door ge bruikmaking van de omstandigheid, dat de overzeesche graanproductiegebieden ten ge volge van de geweldige overproductie aan een economische crisis lijden en er zelf belang bij hebben, dank zij een hulpactie afneming en verbruik van hun overschotten te bereiken Hetzelfde belang bij het totstandkomen de hulpactie heeft de scheepvaart". Hieraan dient toegevoegd, dat met name dt berichten over den hongersnood uit Duit sche bron, welke de laatste dagen de ronde hebben gedaan en waarnaar ook dr. Ammen de verwijst, in de Russische pers hevige ver ontwaardiging en afwijzing van dit soort be langstelling hebben uitgelokt, zoodat het de vraag is, of dr Ammende niet te optimistisch is in zijn verwachtingen, dat de sowjetregee ring te vinden zal zijn voor deelneming van het buitenland aan de terzijdestelling van de ongetwijfeld groote moeilijkheden, waarmede zij op het platteland te kampen gehad heeft en ook nu nog heeft. Behalve ettelijke brieven van Duitsche boe ren en arbeiders, waarvan wij de innerlijke merites van hieruit natuurlijk niet kunnen beoordeelen, maar die alle van de strekking zijn den „fascistischen laster" te loochenen, vinden we in de Prawda o.m. een feuilleton van een harer bekende reporters. Zaslawski, waarin men. nauwkeurig lezend, den ge- meenschappelijken grondslag van tweeërlei beschouwing herkennen kan, als ook gereede aanleiding vindt, om te betwijfelen, dat hier buiten de politieke sfeer om ruimte overblijft voor inmenging van buiten. Zaslawski beijvert zich, om de groote veranderingen ten goede te karakteriseeren welke in de repu bliek der Wolga-Duitschers, die na de Oct.- revolutie is uitgeroepen, hebben plaats ge had, zoowel in economisch als in cultureel opzicht. Tegelijk echter constateert hij, dat „de openlijke tegenstand van den klasse- vijand in bloedigen strijd gebroken is, maar dat de vijand ook thans nog zijn wapens niet heeft neergelegd. Zich op alle manieren mas- keerend, insluipend in de gelederen der wer kenden, het rookscherm neerlatend van het nationalisme, tracht de klassevijand ook thans den socialistischen opbouw te belemme ren en zijn ezelsooren steken thans uit de in Duitschland opgezette anti-sowjetsche cam pagne uit" Zaslawski ontkent niet. dat er Wolga-Duitschers van het sowjetgebied vluchten, maar, schrijft hij, „aan de emigra tie van werkenden is voor goed een eind geko men. Uit de republiek loopen slechts diege nen weg, die niet willen werken en in on- bluschbaren haat iegens de sowietorde het werk van anderen bederven". Bij deze ZI^HS* wijze aan gene zijde van de sowjetgrens lijk het niet erg waarschijnlijk, dat het initiatief van dr. Ammende daar in goede aarde zal vallen en ziet het er naar uit, dat men er een poging tot partij kiezen voor hare vijanden in zal zien. politie van boord gehaald en opgesloten, om dat hij zich in beleedigende bewoordingen over het tegenwoordige regime in Duitsch land zou hebben uitgelaten. De zaak heeft hier nogal opzien gewekt, omdat de marco nist aangehouden is op vermoeden van een vergrijp, dat hij aan boord van het Zweed sche schip heeft begaan. De opvarenden van de Mertainen, die thans te Lulea ligt, hebben weinig willen meedee- len. In een gesprek met een verslaggever van agens Nyheter heeft de Zweedsche consul te Stettin verklaard, dat de marconist 's avonds was wezen passagieren en op weg naar boord ruzie had gehad met twee Scandina vische zeelieden. Op de Mertainen was Sjö- berg ook nog vrij opgewonden en volgens het politierapport had hij toen verschillende beleedigingen aan het adres van de Duitsche autoriteiten geuit en o.a. gezegd, „dat het maar het best was, als Hitier overhoop ge schoten werd". Twee getuigen, een douane beambte en een wachtsman deelden dit aan de politie mede en den volgenden morgen werd Sjöberg, hoewel hij pertinent ontken de, gearresteerd. De consul heeft er voor ge zorgd, dat Sjöberg een bekwaam raadsman kreeg en tevens betoogd, dat deze handelwij ze onwettig was, omdat een schip als een deel van het land waar het thuis behoort wordt beschouwd, zoodat de "olitiefden mar conist dus feitelijk op Zweedschen bodem had misdreven. In verband hiermee heeft de justitie zich om advies tot de regeering te Berlijn gewend. Uitgesloten is het niet, dat den laatsten tijd een wet is uitgevaardigd, waardoor het optreden van de politie gewet tigd zou zijn. Eerst wanneer Sjöberg veroor deeld mocht worden zou er reden zijn voor een officieel protest van de Zweedsche re geering. arbeiders Josef Wieser en Jakob Friedrich Lehmann, de student Theodor Kroetz en Gotthilf Trommeter. Alle beklaagden, be halve Trommeter bekenden en deelden mede de daad te hebben verricht om de gebroeders Rotter voor het Duitsche gerecht te brengen. Witt, Wieser, Lehmann en Kroetz werden in overeenstemming met den eisch tot de mini mumstraf van 13 maanden veroordeeld Trommeter werd vrij gesproken. Naar de rijkscommissaris voor de justitie Dr. Frank in een persconferentie heeft mede gedeeld, kan verwacht worden, dat het pro ces tegen van der Lubbe eind November of hegin December voor den senaat van het Reichsgericht zal beginnen. De verdediging worden gevoerd door Duitsche advocaten De senaat van het Reichsgericht weigert be slist, buitenlanders als verdediger te laten optreden. Gebleken is, dat Van der Lubbe onmoge lijk de brandstichting in het Riiksdaggebouw alleen kan hebben geoleegd. Hij moet mede plichtigen hebben gehad. Hoewel hij ver klaart, dat hii den brand alleen heeft aange stoken met behulo van een linnen doek, is geconstateerd, dat dit niet juist kan zijn. Men meldt uit Stockholm aan de N R Crt. Toen het Zweedsche ertsschip Mertainen van Trafik-aktiebolaget Grangesberg lösend onlangs in de haven van Stet g de marconist Nils Sjöberg, even v oor^ schip naar Lulea zou terugkeer» De senaat van Danzig heeft de Duitsche groet ook voor de ambtenaren van de vrij stad verplicht gesteld. is Naar de Ludwigsburger Zeitung meldt, in een grintgroeve te Steinheim een menschenschedel gevonden, die intact geborgen is. Hoogstwaarschijnlijk heeft men hier te doen met een vondst uit den diluvialen tijd. De rechterhelft en het schedeldak zijn volkomen onbedorven. De linkerhelft is ie. of wat verbrokkeld, maar ook deelen van den linkerbovenkaak zijn gaaf. Het is nog niet met zekerheid vast ie stellen of de schedel past in het tijdperk der mammoethen of der bowholifanten In ieder geval is het de oudste menschen schedel, die ooit in Württemberg is ge vonden. De schedel is in gips gebracht. De Pruisische minister van justitie heeft de ambtenaren van het op.enbaar ministerie te Berlijn verzocht, in alle gevallen, waarin zij tegen vreemdelingen een vrijheidsstraf van minstens drie maanden eischen, ook uit wijzing uit het rijk te eischen. Onder groote belangstelling heeft gisteren te Berlijn de begrafenis plaats gehad van wijlen Admiraal Von Schroeder. Bij de kerk dienst, die aan de begrafenis voorafging, was de rijkskanselier, Adolf Hitier, aan wezig. Gisteren is te Leipzig het eerste nationaal socialistisch-fascistische congres geopend. Voor de groote strafkamer van het lands gerechtshof te Konstanz vond gisteren de behandïing plaats van de zaak betreffende de ontvoering van de gebroeders Rotter in Lichtenstein op 5 April j.1. Tegen 3 daders was op 6 April wegens poging tot menschen roof door het landsgerechtshof in Vaduz een verzoek om uitlevering ingediend. Daar echter, aldus de motiveering, de daders zeker lijk niet uit onedele motieven gehandelc hadden en aan den anderen kant de Duit sche regeering door den consul generaa haar leedwezen over de medewerking van Duitsche onderdanen aan de daad had uitge sproken en de medewerking der Duitsche overheid aan de sctrafvervolging had aang: boden, werd de behandeling thans bij het Duitsche gerechtshof uitgevoerd. Als daders zijn beschuldigd de chauffeur Max. Witt, de Op de Howaldt-werf te Hamburg, de vroe gere Vulcan-werf, is gistermiddag een brand ontstaan, die is uitgebroken in een loods, waarin houten modellen werden bewaard Het vuur breidde zich snel uit. In het Hoogerhuis verklaarde Lord Rea- ding, dat de rede van Lord Lloyd den in druk zou kunnen vestigen, alsof de regeering geen juiste rapporten gaf omtrent den poli- tieken toestand in Indië. Namens de regee ring verklaarde Lord Irving, dat er geen aanleiding was voor de beweringen van Lloyd. Gedurende vele jaren had het terro risme in Indië gewoed, maar die actie was in sterke mate onderdrukt. Lord Lloyd gaf toe, dat de toestand in Bengalen was verbeterd, maar hij herhaalde zijn klacht, dat de regeering geen getrouwe voorstelling gaf van het terroristische en communistische gevaar. RECORDWARMTE TE LONDEN. Te Londen bereikte de thermometer giste ren een recordhoogte voor 1933. Te 4 uur in den middag gaf hij 88 graden aan, één graad hooger dan op Tweeden Pinksterdag, die tot dusverre de warmste dag van het jaar was geweest. De omstandigheden zijn gunstig voor het aanhouden van het goede weer. Gedurende de 38 werkdagen der economl sche conferentie te Londen heeft men 8 ton memoranda en in totaal 2 millioen gedrukte exemplaren geproduceerd. De totale kosten, die voor de Engelsche regeering door de Londensche conferentie zijn ontstaan, bedragen volgens de „Eve ning Standard" ruim een half millioen gul den. De stad Londen heeft ongeveer een kwart millioen gulden uitgegeven alleen voor ontvangsten en dergelijken. In een antwoord op een vraag in het La gerhuis te Londen, verklaarde Eden, dat op het oogenblik geen plannen bestonden voor besprekingen over een permanent verdrag tusschen Engeland en Rusland. Wanneer die zouden plaats vinden, hangt af van verschil lende omstandigheden, o.a. van de houding der Sovjets t. a. v. der schulden. DE SCHEEPSRAMP OP DE WOLGA. In den Stadsschouwburg te Jaroslawl i dezer dagen het proces gevoerd tegen de schuldigen aan het vergaan van het passa giersschip Tsjertwerty, dat op de Wolga ge zonken is, met een verlies van 98 menschen levens. Terecht stonden de kapitein van het schip, Andrejef, en de bootsman Koerapof de bootsman van het stoomschip Manzetti dat niet tijdig hulp verleend heeft, verschil lende leden van het personeel van den steiger te Jaroslawl en ambtenaren van de scheep vaartinspectie. Er waren 35 getuigen gedag vaard. De schouwburgzaal zat stampvol en de behandeling van het proces werd draad loos uitgezonden. Het beeld van de ramp, waarvan de bi; zonderheden eigenlijk nu eerst bekend wor den, is aldus: Op 9 Juli, om half negen 's morgens vertrok de Tsjertwerty van den steiger te Jaroslawl de Wolga stroomop Aan boord waren niet minder dan driehon derd menschen, terwijl de norm niet meer dan 118 bedroeg. O.a. waren tweehonderd leden van een coöperatie aan boord, die op weg waren, om hun moestuinen te gaan wie den. De leider van deze groep had er op aan gedrongen een tweede vaartuig op sleeptouw te nemen of althans geen verdere passagiers meer op te nemen, maar de inscheping duur de voort. Het schip lag zoo diep, dat sommt ge passagiers over boord met hun voeten in het water zaten. Bovendien hadden de mees te, vanwege het mooie weer, hun toevlucht op het bovendek gezocht, terwijl er in de kajuiten bijna niemand zat, hetgeen de stabiliteit van het schip niet ten goede kwam. Op vier kilo meter van den steiger, toen de Tsjerwerty de sleepboot Vanzetti had ingehaald, maakte zij plotseling scherp slagzij naar rechts en ver volgens naar links. Onder de passagiers ont stond een paniek.. Velen sprongen in het wa ter, anderen renden van boord naar boord spoedig kantelde het schip en zonk. Arbei ders van een naburige fabriek kwamen snoe- De voedselschaarschte in Rusland. (Dag. Overzicht). Het proces-v. d. Lubbe zal in dit najaar plaats vinden. (Buitenland). Te Nunspeet een auto met een vijftal jongelui tegen een boom ge reden. Allen werden gewond. (Bin nenland). De tooneelspeelster mevrouw! De Boervan Rijk wordt Zaterdag 80 jaar. (Binnenland.) Balbo reist verder. De tweede etappe volbracht; een der vliegtuigen maakt een noodlanding. (Lucht vaart). (Zie eventueel verder laatste berichten.) dig met bootjes te hulp en slaagden erin de meeste passagiers te redden, maar 98, onder wie 56 vrouwen, verdronken. De sleepboot Vanzetti had bij dit alles niet de minste haast betoond, om zich naar de plaats van het ongeluk te begeven. In de acte van beschuldiging werd de ramp toegeschreven aan de desorganisatie bij den steiger te Jaroslawl, waar de regels van het scheepvaartverkeer met voeten getreden wer den en met de uitvoering van het transport plan een loopje genomen werd, vanwege het eigenbelang van de fun-tionnarissen van den stiger, de bureaucratische houding tegenover hun verplichtingen en de verwaarloozing van de nooden der arbeiders. Om persoonlijk ge win had de kapitein er een gewoonte van ge maakt zijn schip tot het drievoudige over re belasten; het leven van tientallen menschen werd in de waagschaal geste'd, om het recht te veroveren op een premie. De leiding van den steiger nam daartegen geen enkelen maatregel. Het laatste trachtte de kapitein bij zijn verhoor te weerleggen; hij had de voor schriften niet overtreden om de premie, maar om de passagiers zoo snel mogelijk over te kunnen brengen. Op 9 Juli, den dag van de ramp, had hij alleen maar geen ruzie met de passagiers willen krijgen. Dat ging echter zoo ver, dat hij de passagiers liet stemmen, waarheen de reis zou gaan: het schip voer naar de plaats, waarvoor hij de meeste pas sagiers aan boord had. Op alle tot hem ge richte verwijten antwoordde Andrejef slechts: „Verplaats je eens in de gesteldheid van de menschen". Het eind van het lied is geweest, dat de kapitein van de Tsjerwerty ter dood veroor deeld is. De verdere uitspraak is nog niet be kend. De brand op de Howaldt-werf is gebluscht. De brandweer heeft met 22 stralen water gegeven. De modellenloods en een andere loods zijn door het vuur verwoest. De N.R.Crt. meldt uit Brussel: Toen prins Leopold zich Dinsdagnamid dag, per auto, in gezelschap van prinses Astrid en van hare hofdame, naar den Senaat begaf, waar hij een rede zou houden over de koloniale politiek, werd hij, zelf aan het stuur zittend, door een der boden van het Kamergebouw, niet erkend. De bode stapte op den in het zwart gekleeden nog jongen man toe en zeide hem: „Het is streng verbo den met uw auto hier voor de deur van hel gebouw te blijven staan; de plaats moet open blijven voor prins Leopold". Bijna op hetzelfde oogenblik ontwaarde de bode echter prinses Astrid en bemerkte hij zijne vergis sing. De onthutste man wist niet hoe zich te verontschuldigen maar de prin«. die blijk baar schik in het geval had, stelde hem, har Reeds 12 personen overleden door het drinken van ondeugde lijk likeur. Te Philadelphia zijn 12 personen over leden tengevolge van het gebruik van on deugdelijke likeur, die door smokkelaars werd verkocht en een gevaarlijk vergif bleek te bevatten. Het aantal personen, dat deze likeur heeft gedronken is echter grooter dan 12 en de geneeskundigen vreezen, dat er nog meer slachtoffers zullen vallen en dat althans eenige personen, die kleinere hoeveel heden likeur hebben gedronken ernstig ge vaar loopen. Twee hunner zullen zeker blind worden. De likeur werd door de smokkelaars verkocht onder den naam van Soupt voor 25 ets per pint. De politie heeft reeds viar ver dachten gearresteerd. Aan de Oostenrijksch-Zuidslavische grens is volgens verklaringen van getuigen een man, die van Oostenrijksche zijde den Zuid- slavischen grenswacht tot op 4 stappen na derde, door dezen neergeschoten. F.en onder zoek wordt ingesteld.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1