Alkmaarsche Courant. DE ROODE VULPENHOUDER {Radionieuws Jkcfitszaken SeuiUetoH Honderd ri/i en dertigste Jaargang. DONDERDAG 27 JULI No. 175 Vrijdag 28 Juli. Hilversum, 1875 M. (8.12.- 4.-8.— n 12— VARA, AVRO van 12—4 2 de'VPRO/AVRO van 8—11— uur). s__ Gramofoonplaten. 10.VPRO-mor- (renwijding. 10.15 Declamatie Janny van Ttógen 10.30 De Notenkrakers o.l.v. D. tt'ins. 11 „Onze keuken" door P. J. Kers. H 30 Vervolg orkestconcert. 12.Gramo- L^platen. 12.30 Kovacs Lajos en zijn or- keSt. 2.15 Zang door Alice Frank. Aan den vleugel E- Veen. 2.35 Gramofoonpl. 3. Voordracht door R. Flink. 3.30 Gramofoon „laten. 4— Orgelspel Cor Steyn. 4.30 Voor 2e kinderen. 5.VARA-Kleinorkest o.l.v. P. puchant en gramofoonplaten. 6.25 Causerie r Sipkes. 6 45 Gramofoonplaten. 8 Cau serie Ds. Gorter. 8.30 Uit liet Kurhaus te Scheveningen: Residentie-orkest o.l.v. C. Schuricht. In de pauze om 9.Causerie door mevr. E. van Holk—Wayre. 10— Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Declamatie A. van Dalsum. 10.45 Gramo foonplaten. 11— Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. (Algemeen programma te verzorgen door den KRO). 8—9.15 Gramo foonplaten. 10— Kinderopjerette „De sneeuwkoningin", van O. de Vaal. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Sex tetioncert en gramofoonplaten. 2— Orgel concert m. m. v. alt. 3.15 Gramofoonpl. 3.45 Voordracht en gramofoonplaten. 5— Schla- germuziek en lezing. 6.45 Gramofoonpl. 7 15 Causerie 7.35 Gramofoonpl. 8 Orkestcon- ceTt In de pauzes: Vaz Dias, gramofoonpl. en causerie. 10.30 Vaz Dias. 10.35—12— Balalaikamuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10 50 Tijdsein, berichten 11.05—11.20 Le zing. 12 20 Orgelconcert W. Vale. 1.05 Pa- ramount Astoria orkest. 2.05 Western Studio orkest o l.v. F. Thomas 2.35 Gramofoonpl. 3.20 Schotsch Studio-orkest o.l.v. G. Daines m"m. v P Malcolm, bariton. 4.35 Emilio Colombo en zijn orkest 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 H. Finckconcert o.l.v. den componist. 7.50 Callender's blaaskwartet o l.v. T. Morgan m. m. v. V. Harding, bari ton. 8 20 BBC-Dansorkest o.l.v. H. Hall 9 20 Berichten. 9.40 BBC-orkest o.l.v. B W. O'Donnell. 10.40 Pianorecital C. Dixon. 11.05 Voordracht. 11.1012.20 Het Cas- sani Club Orkest o.l.v. Kunz. Parijs Radio-Paris1724 M. 805, 12.50, 7.40 en 8 20 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 12.202.20 Con cert uit het Bellevue-Strandhotel. 3.50—5.20 Concert uit rest „Wivex". 8.20 Vaudeville- programma o l.v. E Reesen. 9.20 Piano recital door E. Vagning. 10— Zang en piano. 1035 Omroeporkes' o.l.v. E. Reesen. 11 20—12 50 Dansmuziek o.l.v. Kai Julian Langenberg, 473 M. 6 25 en 7.23 Gramo foonplaten. 1220 Weragorkest o.l.v. Kühn. 1 35 Westfaalsch Omroeporkest o.l.v. Wolf 5 10 Gramofoonplaten. 5.50 Concert. 10.40 —1150 Concert m. m. v. „Die fröhlichen Fünf". Rome, 441 M. 8.20 Gramofoonplaten 9 20 „Les contes d'Hoffmann", opera van Offenbach Orkestleiding Fabritits. Koorlei ding: Casolari. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12 20 Om roepkleinorkest ol.v. Leemans. 1.30 Gramo foonplaten. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Omroep kkinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Gramofoon platen. 9.20 Concert uit Knocke. 11.Dans muziek. 508 M.: 12.20 Gramofoonpl. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5 20 Om roeporkest o.l.v. André 6.35 Gramofoonpl 7 10 Zangvoordracht 8.20 Uitzending voor Oud-strijders. 9.20 Concert uit Ostende II.— Dansmuziek. Zeesen, 1635 M. 8.20 Reportage van het Duitsche Turnfeesc tv Stuttgart. 8.40 Voor dracht. 9.10 Nieuwe Duitsche Dansmuziek door Otto Urack's orkest. 10.20 en 11.05 u r J-20 „Das junge Deutschland grüsst ltahen". 12.1012.50 Vervolg dansmuziek GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Iiin i u-, Vriidag 28 Juli. ,!n l- Hilversum. yin 2: Huizen. tJr1!"?- Lond. Reg. 10.35—10.50, Daven rl 1°50—11.20, Midi. Reg. 12 2013 35 Lond. Reg. 13.35-15.20, Daventry 15.20- .M* 4'- Langenberg 10.25—17.50, Zeesen IJzrl9-20' München 19.20—20.20, Zee «en 20.20-23.20, Frankfort 23.20^-24— ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK TE ALKMAAR. (Meervoudige strafkamer). (Zitting van Dinsdag 25 Juli). MEINEED VOOR HET HOF TE AMSTERDAM? Naspel van de Zeven Provinciën De in bloed gesmoorde excapade van dé „Zeven Provinciën" was ook de oorzaak van diverse strafzaken, tegen revolutionnair aan gelegde dwaashoofden, die deze geru ht makende gebeurtenissen meenden te moéten uitbuiten om voor hunne a-sociale ideeën pro paganda te maken. ..Zoo/verschenen op 20 Maart jl. op de Po- ïtiezitting een drietal gedetineerden, Rolf Drent uit Zijpe, Ludsend Bos uit Wieringen en Pieter van Es te den Helder, welke heeren zich aldaar hadden bezig gehouden met het verspreiden van blauw gekleurde pamfletten met opruienden inhoud en waarin de brave burgers en buitenlieden te Den Helder wer den aangemoedigd tot het plegen van dief stal, vernieling, opstand tegen het gezag en dergelijke vriendelijkheden meer. Hen waren als verdedigers en rechtskundige raadslieden toegewezen mevr. mr. Ruijter—de Zeeuw uit botterdam, mr. Buiskool uit Schagen en mr Eecen uit Oudkarspel. Tegen de heeren Roelof Drenth en Lud send Bos werd gevorderd ieder 3 maanden gevangenisstraf, welke straf dan ook door den Politierechter werd opgelegd. De los-werkraan uit den Helder, Piet van Es, kwam er heel wat beter af, nadat van hem bekend werd, dat hij absoluut geen revo- lutionnaire neigingen koesterde en zich meer onbezonnen had laten meesleepen. De pam fletten had hij trouwens niet verspreid, maar op een der Heldersche bruggen neergewor pen. Hem werd opgelegd 1 maand gevange nisstraf met aftrek van 1 maand voorarrest, zoodat hij dien zelfden avond met een verma ning zulke gekke streken in 't vervolg na te laten, nog naar zijn woonplaats kon terug- keeren. In de zaak Drent en Bos trad op als ge tuige de 32-jarige loswerkman en scharre laar Petrus Laros uit Wieringen, een over tuigd communist, die aanvankelijk ook was gearresteerd, nadat men in zijn krib, zich be vindende in de politiecel te den Helder, een aantal blauwe pamfletten had gevonden Hij was voorloopig in voorarrest gesteld doch Ir ter ontslagen en van verdachte tot ge.uige gepromeerd. Zijn verklaringen wekten echter een gewettigd wantrouwen, doch de officier vond geen voldoende termen om een instruc tie ter zake een gewezen verdenking wegens meineed te verzoeken. Toen echter deze zaak in hooger beroep, door veroordeelden ingesteld, door het Hof te Amsterdam werd behandeld en genoemde Petrus Laros in flagranten strijd met de door de kroongetuigen J. Hoeve en J. M. van den Burg, gegraduerden der K. N. M. te den Helder afgelegde getuigenissen, verklaringen aflegde, werd deze getuige, op verzoek van den procureur-generaal, als verdacht van meined gearresteerd en in voorarrest gesteld Aangezien het hof natuurlijk van straf zaken in eersten aanleg geen kennis neemt, werd deze meineedzaak door de desbetreffende arrondissementsrechtbank behandeld en stond bedoelde Petrus Laros heden als ver dacht van meineed, gepleegd op 11 Mei j.1 voor het gerechtshof te Amsterdam, terecht De verdachte werd bijgestaan als rechtsge leerd raadsman en verdediger door mr. Buis kool uit Schagen, die zijnerzijds 3 getuigen a décharge, de heeren Roelof Drent, Bos en Orsel had opgeroepen. Na voordracht van de dagvaarding werden gehoord sergeant der marinus Hoeve en korporaal v. d. Burg, die uiteraard een verklaring aflegden, zooals door ons op 20 Maart uitvoerig werd gerele veerd. Sergeant Hoeve had onder 't licht van een groote straatlantaarn in de Bloemstraat alles zeer goed kunnen waarnemen. Ook korporaal v. d. Burg verklaarde dien geest. Aan hem en sergeant Hoeve wer den de bewuste pamfletten uitgereikt door Roel Drent. Aan de overzijde van de Bloem straat marcheerde verdachte met zijn biljet ten. Door laatstgemelden heer werd dit ont kend. Hij had aan de mariniers een pamflet ter hand gesteld en ook voor het hof deze verklaring afgelegd. Op grond van deze volgens getuige a décharge onjuiste verkla ring werd La Ros vervolgd. Vervolgens werden de heeren Drent c.s gehoord Door Drent werd pertinent ontkend aan de heer Hoeve en v. d. Burg een biljet te hebben uitgereikt. Zij waren wel met zijn drieën in de Bloemstraat gearriveerd. Ook de heeren Hoeve en v. d. Burg bleven bij hun verklaring, zoodat het hier bleef een oneindi ge strijd tusschen ja en neen. Aan getuige a décharge Orsel had Laros in dienzelfden Geautoriseerde vertaling Daar tBngeiach van Molly Thynne, door A. W. v. E.v. R. 53) HOOFDSTUK XIX. Op weg naar miss Allen liep Fayre bij £ean's huis in Westminster aan, waar de outler hem verzekerde, dat de verbetering in ®Wy Kean's toestand aanhield. Die deftige d|ende had zijn gewone manieren weer te ruggekregen en leek een heel ander persoon *j?n de onthutste en zeer menschelijke man, fl'e Fayre voor een specialist van Harley otreet had gehouden, den avond, toen zijn Meesteres ziek was geworden. Fayre, die °or het eerst zijn aangeboren verwaand P®!® ^g» begreep hoe groot toen zijn droef oe'd moest zijn geweest, en mocht er hem des k ''ever om oordat hij zich naar miss Allen s hotel °egaf, ging bij bij een bloemist binnen en be ulde een grooteu ruiker bloemen voor lady Aan hun ouden rijd op het land den- •ende, nam hij eenvoudige veldbloemen, die JU] liever had dan de zwoel-geurende kas bloemen. die de verkoopster hem wilde op °pngen. Hij had het idee, dat die haar ple nacht verklaard dat hij de pamfletten aan de heeren Hoeve en v. d. Burg had gegeven. De verdachte verklaarde, desgevraagd, vroe ger veroordeeld te zijn ter zake heling, mis handeling en andere delicten. Door den officier, mr. Hijmans, werd de zaak nog eens gemomoreerd en spreker kwam tot de conclusie, dat de verklaringen van getuigen a charge hem casu quo meer geloof waardig toeschenen dan de uiting van an deren die in verband met de gewijzigde om standigheden het gebeurde niet zoo mini- tieus hebben kunnen waarnemen. Het kwam mr. Hijmans voor, dat de verdachte op grond van zijn persoonlijkheid zeer goed is te herkennen en hij requireerde in verband met het zeer ernstige feit 1 jaar gevangenisstraf. Verdachte verklaarde ten slotte nog, dat hij zich niet had schuldig gemaakt aan een valsche verklaring. Eindelijk verkreeg mr. Buiskool het woord en deze jurist bleek het niet eens te zijn met 't zwaartillende requisitoir van den officier, p'eiter vermeende hoewel geloovende in de goede trouw van de heeren Hoeve en v. d. Burg, dat de mogelijkheid van een vergis sing niet was uitgesloten en concludeerde als finish van zijn betoog: Vrijspraak wegens gebrek aan wettig en overtuigend bewijs, subsidiair indien de rechtbank zijn meening niet deelde, de uiterste clementie te willen toepassen. TWEE JEUGDIGE STRUIKROOVERS. Een tweetal Heldersche jongelieden, vis- schers van beroep, de heeren Lubbertus v. d. L. en Harm. W., begaven zich in den nacht van 12 op 13 Juli op het oorlogspad en brachten om de campagne te openen eerst een bezoek aan een bootenhuisje van de Koninkl. Ned. Marine, alwaar verschillende voorwerpen, ondermeer een stormlantaarn, een bijl, lipsleuteljes etc., welke voorwerpen toebehoorden aan adelborsten der Marine werden buit gemaakt. Daarna werd een vi site gebracht aan het gebouw van den gem vischafslag, nadat zij den toegang hadden vergemakkelijkt door uitsnijding van 'n glas ruit. Hier was de opbrengst belangrijk groo- ter! Ingepikt werden een partij van 17 doos jes sigaretten, merk Chief Whiep en 12 doos jes Miss Blanche, voorts verschillende be dragen, een bedrag groot 2.50, een linnen zakje inhoudende ƒ17, nog een plukje van 14 en eindelijk nog een sommetje bedra gende 5, welke gelden eigendom waren van verschillende belanghebbenden bij den visch afslag. Het behoeft voorts geen betoog, dat deze ondernemende jongelieden, na ontdek king der misdadigers, veilig achter slot en grendel werden gezet. Harm W. is later weer in vrijheid gesteld. De heeren stonden heden voor deze brutale feiten terecht en hadden het voorrecht ieder over een afzon derlijken verdediger te mogen beschikken. Mr. Thomas opponeerde voor Lubbertus en mr. Smal voor Harmen W. Een 5-tal getuigen, de heeren KI. v. Nimwegen militair werk man, Albert Bakker tokohouder in de vei ling, Jan Levinus Goedknecht marktmees ter, P. C. Groot betaalmeester der gem vischafslag en Ger Beukers politieagent, werden als getuigen gehoord. Verschillende voorwerpen, die de heeren inbrekers niet be geerlijk toeschenen, waren door hen in 't wa ter geworpen en konden dus als verliesposten worden geboekt. De heer Wiggers, reclasseeringsrappor- teur, gaf uitvoerige mededeelingen omtrent karakter en levensomstandigheden van de beide jeugdige verdachten. Geadviseerd werd met begrijpelijke schroom, vooral wat betrof verdachte no. 1, een voorwaardelijke veroordeeling. De officier, hoewel eenigermate sceptisch gestemd, was bereid het advies van den heer Wiggers te bekrachtigen en vorderde tegen ieder der delinquenten 4 maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met 3 proefjaren. De verdedigers refeerenden zich natuuil^ji gaarne aan rapport en requisitoir. VOORZICHTIGHEID MET COLLEC TEURS VOOR HET DORUS RIJKERS FONDS DRINGEND AANBEVOLEN. Een 60-jarige gesjochten emiritus stoker uit Alkmaar, Wilh. Anth. v. d. J., residee- rende in de Compagniestraat, was op 4 Juli op stap gegaan met een partijtje prentbrief kaarten, waarop afgebeeld een aandoenlijke voorstelling van de bekende reddingsboot „Dorus Rijkers" te Den Helder, welke „an- gesichten" door hem waren ingekocht bij de firma Prins aldaar voor den civielen prijs van 3 per 100 stuks. Gelet op de genegenheid die in 't visschers dorp Egmond aan Zee wordt gekoesterd voor de „Dorus Rijkers" had hij goede hoop op een flinken afzet, vooral omdat hij de verleidelijke kaarten presenteerde ten ba van het Dorus Rijkersfonds, 'n beter recom mandatie was niet denkbaar! De oude heer die met zijn kort zeemanssnorretje en stalen bril een -betrouwbaren indruk maakte, trok echter een glad verkeerde kaart door in zijn Zier zouden doen, en hij wist. dat zij zou be «.«turci ci uu uto Sfype» «n waardeeren, .waarom hii er toe «doen echt aan buiten denken- .U neot *-yUr gekomen was, die te kiezen. Hij voegde er een kort briefje bij, met zijn wenschen voor haar spoedig herstel en kocht daarna, in een plotselinge opwelling, een andere, kleine bos die hij meenam. Wat verlegen bood hij zijn geschenk aan miss Allen aan. Hij bedacht, dat het lang ge leden was, sinds hij dergelijke dingen ge daan had, en het geschenk scheen er op een of andere manier der, nadruk op te leggen dat noch hij, noch degene, voor wie het be stemd was, meer in hun eerste jeugd waren Maar miss Allen was niet zoo overdreven gevoelig en toonde duidelijk haar oprechte blijdschap. Zij belde om vazen en schikte de bloemen zelf met de waardeerende zorg uan iemand, die er werkelijk van houdt. Fayre keek naar haar, terwijl zij door de leelijke hotelkamer liep en kwam tot de overtuiging, dat Graycross een pretig huis moest zijn om te bewonen, en zijn eigenares een hoogst aangename gastvrouw. Zij was juist met de laatste bloemen bezig toen de thee werd binnengebracht. „WilDu inschenken, mr. Fayre?' vroeg zij op haar besliste manier. „Veel melk en geen suiker voor mij, als het u blieft." Zij verdween in de aangrenzende kame met de handen vol papieren en oude Dia - ren, en kwam terug met een groote Drui doos. „Na de thee zullen we dit eens^bekijken zei ze. terwijl zij plaats nam en de^res - ten van haar werk bekeek. -Och-Kiemen kamer er nu heel anders uit! Deze bloemen onnoozelheid ook aan te bellen bij het huis van den gemeente-veldwachter ten Bruggen- cate, want hij kwam daar van een zeer koude kermis thuis! Nadat hij toch de echtgenoote van den veldwachter vergeefs had geani meerd om zoo'n mooie kaart te koopen ten bate van genoemd fonds kwam juist vader Willem de diender thuis en deze achtte het zijn dure ambtsplicht den propagandist, die onder bedriegelijke voorwendsels zijn prent kaarten trachtte uit te scharrelen, op staan- den voet in te rekenen. Vanaf 4 Juli bevond de oude baas zich al reeds in voorarrest en eerst heden behaagde het de rechterlijke autoriteiten hem uit zijn bescheiden lqgies te requireeren teneinde te recht te staan wegens poging tot oplichting. De oude heer trouwens geen onbekende verschijning voor de hooge handhavers van het recht, hij was ook al eens veroordeeld door den politierechter op 24 October 1932 tot 10 dagen hechtenis ter zake bedelarij, waarbij hij te koop had gepresenteerd stichte lijke prentbriefkaarten: waar liefde woont, gebiedt de heer zijn zegen en soortgelijke schoone spreuken stond dan heden voor zijn rechters en ontkende de prentbriefkaarten ten bate van het Dorus Rijkersfonds te hebben gepresenteerd. Hij had gezegd: een plaatje van de Dorus Rijkers, maar ongelukkigerwij ze was de veldwachter juist thuis gekomen en deze had wel degelijk gehoord dat de man het woord ten bate had gebezigd. Ook had hij zich nog allesbehalve parlementair uitgedrukt en de ega des veldwachters een „wijf" genoemd, wat natuurlijk des veld wachters sympathie niet had vermeerderd. De officier was evenmin hoffelijk en kwali ficeerde den verdachte als een oude land- looper, tegen wien hij 3 maanden gev. vor derde. Dit sterk gepeperde requisitoir was den verdediger mr. Prins toch wel wat al te machtig en hij trachtte betere voor waarden te bedingen, door voor te stellen drie wekeh gevangenisstraf met aftrek van 3 weken, dan kon zijn cliënt, die nog een erfe nis te wachten heeft van 200 gulden, direct opmarcheeren. Doch de rechtbank toonde geen geneigd heid in dit mooie voorstel te willen happen en bepaalde de uitspraak op Maandag 31 Juli a.s. DE KNIJPER OP DEN NEUS. Na de pauze was de zondaarsbank gere serveerd voor den zich in voorarrest bevin denden circuschauffeur „Sietse D. uit Am sterdam", die zich te Wognum, toen het cir cus waarbij hij dienst deed, aldaar voorstel lingen gaf, had schuldig gemaakt aan ongeoorloofde handelingen met een meisje beneden den leeftijd van 16 jaar, strafbaar gesteld bij artikel 247 wetboek van straf recht. In deze zaak, die met gesloten deuren werd behandeld en de drie overige zaken uit- s-praak op Maandag 31 Juli v.m. 10 uur. den uit het venster gejaagd, mr. Fayre!" „Zoo gemakkelijk is Londen niet te ver drijven, vrees ik- Ik snak er naar om er van daan te komen. Het is een goede stad voor jonge menschen, maar voor menschen als ik wat overstelpend druk Zooveel uit den ouden tijd schijnt verdwenen, en het leven schijnt in dien korten tijd verbazend ruste loos te zijn geworden. Ik geef toe, dat het gedeeltelijk door het contrast komt. De Oori is rumoerig, maar men doet er alles op zijn gemaak. Ik kan mij niet vlug bewegen. Zij knikte begrijpend. Ik weet wat u bedoelt. Het gaat mi] ne zoo Ik heb mijn leven tusschen planten en dieren doorgebracht, en ik begin nu te be grijpen, hoe langzaam en zeker de natuur voortgang maakt. Al het andere schijnt te genwoordig allesbehalve langzaam te gaan en onstellend onzeker. Zoo voel ik het ten minste, maar ik heb vandaag Piccadilly ook minstens een half dozijn keeren overgestoken en het verwondert me. dat ik nog leef Zoc dra ik hier klaar ben met uw plannen, ga ik naar huis terug. Wat ziin uw plannen au u voorgoed in Engeland terug bent?" „Mijn ideaal is een klein plaatsje ergens buiten juist groot genoeg om er eenige vrien den te kunnen logeeren en een stuk of wat honden te houden Als het kan,, nu en da wat te visschen. Dan onderhoud ik mijn tuin en schrijf een somber boek over Indië „Zult u zich dan niet emzaara voelen?'' „Voelt u zich eenzaamkaaUte Fayre terug. £ii lachte,. vinden, zulks ter vermijding van eventueel» herhaling. Mr. Olthof, verdediger van verdachte, be- toogde, dat het karakter van de daad van verdachte niets anders is dan een bedreiging met woorden. Uitspraak 8 Augustus a.s. NOG NOOIT GECHAUFFEERD. En toch met auto rijden, Voor het kantongerecht te Alphen aan den Rijn is de zaak behandeld tegen den koop man R., die in Mei j.1. langs den Kortsteek- terweg onder die gemeente zooveel conster natie verwekte door met een vrachtauto te gaan rijden, niettegenstaande hij nog nooit het stuur van een auto in handen had gehad. R. was van de Rotterdamsche veemarkt af meegereden met den vrachtrijder V., die in zijn splinternieuwe Chevrolet-vrachtwagen een aantal koeien vervoerde. Op den Kort- steekterweg moest V. bij een boerderij een koe afleveren, en terwijl hij zich van deze taak kweet, had R. kans gezien de motor op gang te brengen. Te laat bemerkte R. dat ook de chauffeerkunst geleerd moet worden, want na tegen den muur van een fabriek te zijn gebotst, reed de wagen een houten schuur in elkaar, vervolgens werd een hand kar getorpedeerd, hierna werden kort na el kaar een knotwilg en een lantaarnpaal om ver gereden en na tenslotte nog met een an deren vrachtwagen in botsing te zijn geweest kwamen auto, koeien en bestuurder in een sloot terecht. Aanvankelijk werd aangenomen, dat deze reeks ongelukken was voortgekomen uit R.'s wensch om ook eens te chauffeeren, doch voor het kantongerecht, waar hij zich te ver antwoorden had wegens het in gevaar bren gen van de veiligheid van het verkeer en het rijden zonder rijbewijs, verklaarde verdach te, dat hij bii ongeluk op den starter had ge trapt, waardoor de auto, die waarschijnlijk nog in de versnelling had gestaan, plotseling was gaan rijden. Mr. G. H. E. Nord Thomson uit Leiden, die als verdediger optrad, beriep zich der halve op force majeure. Volgens pleiter had verdachte, zooals iedereen in zijn plaats zou hebben gedaan, alle pogingen in het werk gesteld om den wagen tot stilstand te bren gen. maar daar hem de beh?ndei;nor van motor niet bekend was, was hij daarin niet geslaagd. De ambtenaar van het O.M kon zich met dit verweer niet vereenigen en eischte een boete van 125. De kantonrechter, onmiddellijk uitspraak doende, ontsloeg verdachte van alle rechts vervolging. POGING TOT MOORD. Op zijn vroegere verloofde. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft gis teren terecht gestaan de 28-jarige Utrecht sche koopman C. J. A. v. L. wegens bedrei ging met misdrijf tegen het leven van mej. Z„ zijn vroegere verloofde. Doordat de juffrouw van den man niets meer wilde weten, waren er moeilijkheden gerezen. V. L. was reeds eenigen tijd geleden veroordeeld, omdat hij het paneel van de deur van het huis, waar zijn meisje verbleef, had ingetrapt, toen hij haar wilde spreken. In April 1.1. was verdachte op haar afgeko men en had woedend geroepen „je gaat d'r an", daarbij een steel van een bijl toonend, welken hij in zijn zak droeg. Op een vraag van den president verklaar de verdachte, dat het niet zoover zou zijn ge komen, dat hij er mee zou hebben geslagen. De psychiater, dr. v. d. Hoeven, achtte verdachte alleen verminderd toerekenings vatbaar. Mr. Havelaar, pres. der rechtbank, onder wierp de huishoudster aan 'n scherp verhoor Hij vroeg, of getuige eigenlijk niet met verd. heeft gespeeld, door hem telkens weer naar zich toe te halen en dan weer af te stooten Getuige ontkende dit ten stelligste. Uit het verdere verhoor kwam vast te staan, dat verdachte jaloersch was. Hij wil de, dat getuige uit haar betrekking zou weg gaan, omdat er in het huis waarin zij werk te, studenten woonden. Mr. Twist Quarles van Ufford, officier van justitie, zeide niets te gevoelen voor een volkomen voorwaardelijke straf, gezien vroe gere bestraffing en waarschuwing in deze zaak. Spr. eischte derhalve thans 8 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maanden voor- waardelijk. Spr. prefereerde, als het toezicht van het Leger des Heils het daarheen kon lei den, dat verdachte Utrecht metterwoon ver liet, indien hij ten minste elders werk kan „Neen, dat moet ik erkennen, maar moet bedenken, dai ik een klein dorpje bij de hand heb, en ik zit in alle mogelijke wonder lijke kleine plaatselijke comités en dergelij ke dingen. U voelt er niets voor om den steun en toeverlaat van den vicaris te wor den. veronderstel ik." „Niet precies, maar ik twijfel er niet aan dat de menschenvrienden in de buurt iets voor mij te doen zullen vinden. Ik heb nog nooit iemand ontmoet, die daaraan ont kwam „O, die zult u wel vinden," stemde miss Allen vroolijk toe. „Toen ik Greycross keebt zoo lang geleden, dat ik er maar liever niet aan denk. maakte ik een aardig programmma voor mijzelf op. 's Winters op vossenjacht gaan en 's zomers tuinieren en tennisssen Ik zag mijzelf langzaam naar een gezonde vriendelijke zelfzuchtige ouderdom drijven, maar voordat ik er een jaar was. hadden de plaatselijke bemoeiallen mij al te pakken. En u bent gemakkelijker te vangen dan ik!" „Daar ben ik nog zoo zeker niet van!" ver klaarde Fayre streng. „Ik wel. U behoort tot degenen, die geen kind kunnen zien vallen, zonder de straat over te steken en het op te rapen. U zult geen kans hebben!" Fayre bloosde, toen hij den schalkschen glans van haar oogen zag. „Kijk maar eens ging zij onbarmhartig voort. „Hoe lang bent u nu al terug?" „Ongeveer drie maanden," antwoordde hij zachtzinnig. „En zit al toi over de oortn in die zaak yaq John Léslrei En zoodra dat voorbij is. BRANDSTICHTING. Voor de rechtbank te Den Haag heeft gis teren gediend de zaak van N. S., koopman, 44 jaar, verdacht van brandstichting in een villa aan de Nassaulaan 25 op 28 October 1932 De insjjecteur van politie Waltman, chef- fotografischen en dactiloscopischen dienst, als getuige gehoord, verklaarde, in het huis een lont bemerkt te hebben. Een kamer was geheel uitgebrand. Meube'en. gordijnen, bed- degoed zijn in brand geraakt door het vuur van een lint. Toen de brandweer kwam, stond de logeerkamer in brand en de jacht- kamer. Brandstichting bleek duidelijk. Eisch 2 jaar gevangenisstraf. ZIJN VROUW BESCHOTEN. Gisteren heeft voor de Utrechtsche recht bank terecht gestaan de 47-jarige kweeker J. H. A. L. uit Rotterdam, die in een twist op zijn vrouw had geschoten. Op een vraag naar de motieven om een re volver te grijpen, antwoordde verdachte, dat hij alleen dacht „ik zal d'r een beetje schrik aanjagen". Hij ontkende opzettelijk te heb ben geschoten. Vermoedelijk, zeide verdachte, is de haan overgegaan door het beven van mijn hand, want ik was erg geagiteerd. De president wees verdachte er op, dat hij daarna nog eenige schoten moet hebben ge lost, welke zijn afgeketst. Verdachte zeide daarvan niets te weten. De pres. merkte op, dat beklaagde zijn vrouw achtervolgd had en in de gang bont en blauw had geslagen. Ook daarvan beweerde verdachte niets te weten. Het eenige, wat hij zich herinnert, is, dat hij zoo snel mogelijk achter zijn vrouw is aangeloopen om de knip op de deur te schui ven, ten einde schandaal te vermijden Zijn vrouw stribbelde tegen en wilde-in haar angst juist de knip van de deur afschuiven. Bij getuigenverhoor verklaarde dr. v. d. Hoeven verdachte sterk verminderd toereke ningsvatbaar. Bovendien meende deze getui ge, dat gevaar in de toekomst ook niet uitge sloten is. vindt u wel weer iemand anders, die in moei lijkheden zit!" „Dat is geen opwekkend vooruitzicht voor iemand, die terug is gekomen om welver diende rust te genieten," wierp hij tegen. „Dat is het noodlot van alle menschen, die niet aan het en of ander gebonden zijn," verzekerde zij hem levendig. „Weet u niet, dat de oude vrijster en de jongegezel aan de genade van hun vrienden zijn overgeleverd? Ik spreek uit persoonlijke ondervinding!" „En u geniet er voortdurend van!" viel Fayre in. Nu was het miss Allen's beurt om te blo zen. „Wel, het houdt mij bezig, en het weer houdt mij misschien een zelfzuchtige, twist zieke oude vrouw te worden." Zij trok de brievendoos naar zich toe en maakte ze open. „De privébrieven, die er bij zijn, liggen heelemaal onderaan, zei ze, ver scheidene bundels oplichtend, die blijkbaar rekeningen en kwitanties bevatten. „Zegt een van deze namen u iets?" Zij overhandigde hem een pakje brieven en hij doorliep ze met de snelheid van iemand, die gewend is papieren te behandelen. De meeste ervfn schénen oude uitnoodigingen te zijn. aarom mrs. Draycott ze had be waard. was moeilijk te zeggen. Waarschijn lijk was zij te lui geweest om ze uit te zoe ken en had zij ze achteloos bij de andere pa pieren in de doos gedaan, maar zij waren in zooverre van nut, dat zij eenig licht wier pen op de menschen, met wie zij gewoonlijk om had gegaan. Wjordt verxoLzd*

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5