gbuilmlavui JCeek ÓL Schooi BRANDEN. VERKEERSONGEVALLEN iruKKehdeliitté hoofdpijn. TEXTIELSTAKING IN AMERIKA. en derde-klasse slaapplaatsen ls, tw«*° fa€t internationale verkeer loopt. die nu toe hebben deze slaapwagens uit- t tend in binnenlandsch verkeer ge nen n.1. in de nachtsneltreinen van loOPUArdam naar Groningen en van Am- A®dam naar Maastricht. J-oor reizigers over Frankrijk betreft v T hier trein 347. die om 16 08 uur van t Centraal Station te Amsterdam ver- kt (via Hilversum, Maastricht, Luxem- ra) Aan dezen trein zal weliswaar In slaaprijtuig worden toegevoegd, g aar in de tweede klasse-slaapwagen 1111 men het gedeelte voor derde-klas- za jgers reserveeren, die met zijn drieën Jn afdeeling moeten overnachten. Ook via Duitschland. Met ingang van gister is deze faciliteit evoerd voor de route via Duitschland Ma Arnhem, Emmerik). Deze trein ver bekt om 17 07 uur van het WP.-station ,1 Amsterdam. Hier zal een volledig slaaprijtuig van Emmerik uit worden aangehaakt. pE VERLAGING VAN PORT VOOR NIEUWSBLADEN. pe voorgenomen verlaging van het port «oor nieuwsbladen, gefrankeerd bij abonne ment is bedoeld als een tegemoetkoming tegenover de verschillende bezuinigings maatregelen op vervoersgebied, waardoor verscheidene dag- en weekbladen zich extra uigaven moesten getroosten om een tijdige uitreiking van de bladen te verzekeren. Een nieuwe schaal voor porten is ontworpen, op klimmende met 1/4 cent (thans boven 150 gram 3/4 cent) GROSSIERS IN VARKENSVLEESCH Een telegram aan den minister. Op uitnoodiging van den heer F. Wellink llr te Den Haag is gistermiddag te Utrecht «en vergadering gehouden van groothande laren in varkensvleesch. Besloten werd een telegram te zenden aan den minister van economische zaken, waarin verzocht wordi de Varkenscentrale te machtigen tot het ge ven van leiding aan een ingrijpen in den groothandel in varkensvleesch, mits ingevol ge te voren met belanghebbenden besproken en in overleg met betrokkenen vastgestelde regels om verdere ontwrichting van hun be drijven te voorkomen en ter verzekering van bestaanszekerheid der betrokkenen Een commissie met de heeren F Wellink Jr. en W H. van Voorst, onderscheidenlijk als voorzitter en secretaris werd benoemd om verder voor de belangen te waken. EEN S.-D. ECONOMISCH URGENTIE PROGRAM. Voor verdediging van de democra tische staatsinstellingen, volksvrij heden en volksrechten De bladen van de Arbeiderspers melden: De besturen van S.D.A.P. en N.V.V. doen een beroep op het Nederlandsche volk, om al zijn krachten te verzamelen voor de verdedi ging van de democratische staatsinstellingen volksvrijheden en volksrechten en tegen elk streven naar dictatuur. Zij wekken inzonder heid de arbeidersklasse en de met haar oeco nomisch gelijkstaanden op, met hun organi saties den strijd te voeren voor het hiervol- gende economische urgentieprogram der Nederlandsche arbeidersbeweging. 1. Uitbreiding van het onteigeningsrecht voor de socialisatie van particuliere bedrij ven en van landbouwgronden. 2 Credietvoorziening voor industrie, han del en landbouw door een circulatiebank in gemeenschapsbeheer. Staatstiezicht op het particuliere bankwezen. Stichting van een industriebank voor werkverruiming. 3. Staatstoezicht op prijsovereenkomsten tusschen ondernemers en op kartellen. 4. Orgaxisatie van het vervoerwezen in een vervoerschap. 5 Bevordering van huurdaling van volks woningen. Verlaging van de rente van wo ningvoorschotten. Instelling van wettelijke huurcommissies. 6- Scherp verweer tegen belemmering van oen Nederlandschen export. Handelspolitiek, gericht op vereffening van in- en uitvoer ev?rdering van het gebruik van Neder- nasche fabrikaat, ook door publiekrechte- 7 semi-officieele lichamen. v t' yrisissteun aan land- en tuinbouw en met waarborgen, dat deze steun °f de kleine boeren en de landar- s m n S°ede komt. i- L''voering van groote werken. Verdee- korting0 Werkgelegenheid door werktijdver- uJI '""dhaving van de steunnormen en, 2 T n°odig, uitbreiding van de werkloozen- U) v V00r de ieugd'ge ersonen. j °or Indonesië: Versterking van het eemsch roductievermogen. Krachtig ver- va ,te£en buitenlandsche belemmeringen j u - ?n Productenuitvoer. Ontwikkeling van e industrie. Stelselmatige behartiging van wederzijds^ economische belangen van derland en Indonesië personeel en een bedrag van 1.805296, dat bestemd was voor de aflossing van geldleeningen ten behoeve van de grond exploitatie en dat op den kapitaaldien *t zal worden overgeschreven. DE „LUTINE". De eerste cylinder gemonteerd. De werkzaamheden bij het wrak van de ,,Lutine" vorderen gestadig. Gisteravond om kwart voor zeven is de eerste cylinder met motor en zuig- en persinstallatie op het conische gedeelte van den toren gemonteerd. Er wordt hard doorgewerkt. Zoo spoedig mogelijk zal met pompen worden begonnen Het weer is nog steeds gunstig. EEN NIEUW FRANKEERZEGEL VAN 80 CENT. Met beeld ontleend aan handel en verkeer. Voor de irankeering van postpakketten van 910 K G. bestaat behoefte aan een frankeerzegel van 80 cent. Binnenkort zal een zegel van deze waarde op de postkanto ren worden verkrijgbaar gesteld. Voor het nieuwe zegel is, evenals voor dat van 70 cent en 36 cent, gebruik gemaakt van fotomon tage, gereproduceerd in koperdiepdruk. Het ontwerp is van den architect P. Zwart te Wassenaar. Overeenkomstig het voornemen om aan enkele zegels van hoogere waarden een il lustratief element toe te voegen, ontleend aan handel en verkeer, werd door den ontwerper op het nieuwe zegel een beeld van het ver keer ter zee aangebracht: rechts de plecht van een vrachtboot, links een deel van een der grootste Nederlandsche passagiersboo ten. Hierdoor wordt de beteekenis van Ne derland als zeevarende mogendheid geken merkt. Evenals bij het 70-cent-zegel is de beelte nis van de koningin in een cirkelvormig me daillon links onderaan geplaatst. Daardoor is een karakteristieke overeenkomst tusschen beide zegels bereikt. Door het verschil in kleur tegenover dat van 70 cent en vooral door den anderen vorm der fotomontage is niettemin ter wille van den postalen eisch van duidelijke onderkenbaarheid een sterk onderscheid met het zegel van 70 cent ver- kre^ i. De kleur van het nieuwe zegel is donker groen voor de beelddeelen met roode letters en cijfers, de afmetingen zijn 21 bij 30 mM., beeldvlak 18 bij 27 mM. BIJ HET BADEN VERDRONKEN Aan het Scheveningsche strand Aan het strand te Scheveningen is gis teravond de 17-jarige jongen J. S- bij het zwemmen verdronken. Een jongeman van 21 jaar het slachtoffer. Gisteravond omstreeks acht uur is in het water van de Jan van Galenstraat bij de nieuwe Markthallen te Amsterdam een tragisch ongeluk geschied, dat het leven kostte aan den 21-jarigen A. de B. aldaar. Hij was met een buurman aan het zwemmen, toen hij plotseling in de diepte verdween Nog een oogenblik greep hij zich vast aan iemand, die in de nabijheid zwom, doch het gelukte hem niet weer boven te komen. Een lid van de Amsterdamsche Red dingsbrigade, dat juist passeerde, sprong te water en dook naar het slachtoffer Ten slotte gelukte het hem het bewuste- looze lichaam op den wal te brengen De G G. en G. D heeft met behulp van zuurstofapparaten getracht de levens geesten weer op te wekken, welke pogingen echter geen resultaat oplever den. De ongelukkige, die ongehuwd was, is overgebracht naar het Wilhel minagasthuis. Een 16-jarige knaap verdronken. Bij het zwemmen in een brandput is gisteravond de 16-jarige L. Bloemers te Kerkenbosch onder Zuidwolde (Dr.) voor de oogen van zijn beide broers, die ver geefs hadden getracht hulp te bieden verdronken. Een slachtoffer te Groningen. Gisteravond omstreeks 7 uur is de on geveer 20-jarige J. B uit Groningen bij het zwemmen in het Eemskanaal ver dronken. Twee hectare hei en bosch verwoest. Op de grens der gemeente Soest nabij hoogte 30 brak gistermiddag door onbeken de oorzaak brand uit. Door den westenwind liet de situatie zich ernstig aanzien, want het vuur ging snel in de richting der bosschen, die nu zeer drooog en licht ontvlambaar zijn. Bovendien liep dan ook de hoofdweg naar Utrecht gevaar. De brandweer uit Soesterberg was spoe dig ter plaatse, terwijl twee vrachtauto's militairen aanvoerden van de luchtvaartaf- deeling te Soesterberg. Ook van de genie kwamen spoedig manschappen te hulp en de brandweer uit Amersfoort, geassisteerd door de politie uit die gemeente, nam mede aan het blusschingswerk deel. Met vereende krachten slaagde men er in na een klein uur van onafgebroken arbeid, waarbij ook vele burgers de handen uit de mouwen staken, den brand voor één der zandwegen naar den Utrechtschen weg te stuiten. Hierdoor bleven de bosschen ge spaard. Een opper/lakte van ruim 2 H A. heide is verbrand, en de daarop groeiende bosschen. Door de militaire autoriteiten is een wacht geplaatst op het terrein van den brand. -OONCONFLICT TE VRIESCHELOO— VEELERVEEN. Van de 23 landbouwers te Vriescheloo— celerveen hebben er tien aan de landarbei- uersbonden medegedeeld, dat ze bereid zijn )'°.or 1933—'34 de loonen en tarieven te be- aien, welke voor het landbouwbedrijf ter Plaatse zullen worden vastgesteld tusschen öen werkgeversbond en de landarbeiders organisaties. De landarbeidersbonden hebben nu voor de andere bedrijven de staking afg- L>E AMSTERDAMSCHE GEMEENTE- BEGROOTING. Ee gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond met 21 tegen 16 stem ton goedkeurig gehecht aan het storten v'3n 2 millioen in het crisisfonds ten einde de begrooting 1933 door Ged Sta ten goedgekeurd te krijgen. Deze twee millioen zullen gevonden borden in het bedrag, dat verkregen w'ordt uit de tijdelijke korting op de salarissen en loonen van het gemeente- Villabrand te Oegstgeest; oorzaak een steekvlam bij het aanleggen van centrale verwarming. Gisteravond te ongeveer zes uur is brand ontstaan in de villa Warmonderweg 12 te Oegstgeest. tot voor kort bewoond door prof. Gorter en die binnenkort zou worden betrokken door den heer J- W. Henny, direc teur van het Leidsch Dagblad. De Oegst geester motorspuit de villa is gelegen op Oegstgeester terrein weigerde na vijf minuten dienst te doen, waarop de Leidsche brandweer werd gealarmeerd, die een mo torspuit zond. Dadelijk werden er eenige stralen op het vuur gericht, maar de haard daarvan zat in het rieten dak en bleek moeilijk te bereiken. Gedurende eenige uren werd met behulp van den Oegstgeester motorspuit., die in middels weer was gaan werken en een oude spuit van deze gemeente, een lawine van water op het dak gesmeten. Het vuur vrat echter voort en sloeg ten slotte uit, waarbij ook het inwendige van de villa werd aan getast. Het water had toen meer vat op de vlammenzee, maar men kon het vuur nog niet meester worden; de villa is geheel uit gebrand. De oorzaak van den brand ligt in het feit dat bij het aanleggen van centrale verwarming in het huis een steekvlam t dicht bij het dak is gekomen. De villa w nog ongemeubeld. De kerkbrand te Leiden riep de Leidsche spuit terug. Om 10 uur moest de Leidsche motorspuit het terrein van den brand verlaten om a tentie te verleenen bij de puinhoopen v St. Petruskerk. waaruit het vuur opmeuw begon op te laaien. De vlammen echter sDOedig worden gedoold. Onvoorzichtig van een wagen ge sprongen en toen overreden door een auto. Dinsdagavond omstreeks vijf uur reed de ongeveer 45-jarige Andriessen te Oos terhout (G met zijn paard en wagen op den rijksweg naar Nijmegen. Bij zijn woning sprong hij van zijn wa gen en wilde den weg oversteken. Een jongen, die ook op den wagen zat, waar schuwde hem nog voor een naderenden auto. Het was evenwel te laat. Andries sen werd door de auto gegrepen en mee gesleurd. Hevig bloedend en bewusteloos bleef hij liggen. Door omstanders werd hij zijn woning binnengedragen, waar een geneesheer een zware schedelfractuur constateerde. Hedenmorgen was de toe stand van den man hoogst zorgwekkend. Motorrijder tegen een boom gereden Dinsdag is op den weg Obergum—On- derdendam (Gr.) de 23-jarige motorrijder D J. Folkerts tegen een boom gereden, waardoor hij zoo zwaar werd gewond, dat hij in het Academisch ziekenhuis te Groningen is overleden. Vier gewonden. Gisteravond omstreeks acht uur is op de Stationslaan te Nunspeet een auto, waarin een vijftal jongelui uit Apeldoorn waren ge zeten, in de gevaarlijke bocht ter plaatse, in volle vaart tegen een boom gereden. De wa gen werd geheel vernield. Twee der inzitten den werden zwaar en twee minder ernstig gewond. De zwaargewonden zijn per zieken auto naar het ziekenhuis te Apeldoorn ver voerd. De beide anderen zijn naar hun wo ning vervoerd. De vijfde inzittende bleef on gedeerd. Nader vernemen wij, dat naar het zieken huis zijn vervoerd de 20-jarige van Kamp, die achter het stuur zat en de 20-j-arige van Elburg, die naast hem zat. Beiden hebben inwendige kneuzingen, verschillende fractu ren en hoofdwonden opgeloopen. Van Elburg heeft bovendien nog een schedelbreuk beko men. Voor zijn leven wordt gevreesd. De an dere gewonden zijn mej. Van Elburg, haar ong. 19-jarige broeder. Deze laatsten zijn naar huis overgebracht. Een vijftienjarig broertje van de* Van Elburg bekwam geen letsel. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag is in den IJsel te Zutphen verdronken de 25-jarige Verbunt. Gister vonden arbeiders, werkzaam te De Wijk (Dr.), langs den walkant der Hoo- geveenschevaart een hoop kleeren. Men ver moedde, dat deze kleedingstukken afkomstig waren van den 23-jarigen arbeider J. Kreu- len, die ter plaatse werkzaamheden hac verricht. De politie heeft na een half uur dreggen het lijk van genoemden Kreulen op gehaald. Het slachtoffer was ongehuwcf. Gistermiddag om 17 uur 30 is de 21- jarige Stephani van A.B„ wonende op den Breede Hilledijk te Rotterdam, bij het duiken in de Waalhaven op een onder water liggend hard voorwerp terecht gekomen. Zij is door den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar zij, daar een halswervel gebroken was, is opgenomen. Men is met de vernieuwing en repara tie van de oude Sint Servatiusbrug te Maas tricht thans zoover gevorderd, dat de nieuwe ijzeren overspanning van de scheepvaart- opening gemonteerd moet worden. Bij den kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te Scheveningen is" een brief van rouwbeklag ingekomen van den secretaris van de koningin, baron van Geen, welke brief mede is verzonden namens de koningin-moe- der en prinses Juliana. NIEUWE FINANCIEELE SCHANDALEN IN PARIJS. Bij een der grootste provin ciale bouwcredietondernemingen Te Parijs is men wederom een groot fi nancieel schandaal op het spoor gekomen waarbij een der grootste te Parijs gevestigde nrovinciale bouwcredietondernemingen be trokken is. De betrokken onderneming, die o a complexen goedkoope woonhuizen bouwt, heeft in de afgeloopen jaren uit de staatskas bouwvoorschotten ten bedrage van ongeveer 15 millioen francs ontvangen. Het provinciaal bestuur van het Seine-departe- ment had zich borg voor dit bedrag gesteld Toen de onderneming dezer dagen haar ver plichtingen niet kon nakomen, diende het de partement van openbare gezondheid, dat be last is met het toezicht op alle bouw-onder- nemingen, een aanklacht in. Het onderzoek deed aan het licht komen, dat de crediet-on- derneming het grootste gedeelte van het gele had voorgeschoten aan bouwondernemingen, die reeds lang failliet waren Bovendien wa ren aan leden van den Raad van Beheer en aan commissarissen zeer hooge gratificatiën en honoraria uitgekeerd. De leden van den Raad van Beheer zullen met hun persoonlijk vermogen aansprakelijk worden gesteld. Voorloopig zal het departement van de Seine zorg dragen voor de schuldendekking tegen over den Staat. De directie der belastingen in het departe ment van de Seine vreest, dat deze malver saties aanleiding zullen worden voor een root tekort bij de gemeente. De Raad van (eheer van de onderneming bestaat uit voor aanstaande personen, en in verband daar mede verwacht men dat de gerechtelijke be handeling der zaak veel stof zal doen op waaien. In hoeverre leden van den Raad van Beheer bij de malversaties zijn betrokken kon nog niet worden vastgesteld. FRANKRIJK NEEMT EILANDEN VAN JAPAN IN BEZIT. Naar Reuter uit Tokio meldt, bestaat er kans dat Japan de aanspraken van Frankrijk op de in bezit genomen eilanden zal betwis ten. Het departement van buitenlandsche za ken te Tokio heeft de zaak in onderzoek, ja- pansche ondernemingen hebben sinds 1918 er al drie keer bij Japan op aangedrongen de eilanden op te eischen, doch de regeering had tot dusver de zaak op haar beloop gela ten. GOEMBOES TE ROME. De Italiaansche pers bericht uitvoerig over de plechtige ontvangst van de Hongaarsche ministers te Rome. Woensdagmorgen te 10 uur heeft een eer ste onderhoud der Hongaarsche ministers met Mussolini plaats gehad, waarbij ook on derstaatssecretaris S^evisch tegenwoordig was. Dit onderhoud in het Palazzo Venezia duurde anderhalf uur. Daarna brachten de Hongaarsche ministers een bezoek aan den onderstaatssecretaris in het ministerie van buitenlandsche zaken. Des avonds hebben Mussolini en Soevisch een tegenbezoek ge bracht in het Hongaarsche gezantschap. Vervolgens vond een maaltijd plaats, slechts in intiemen kring, daar Goemboes, zooals be kend, onlangs zijn vrouw heeft verloren. Vandaag worden de besprekingen over economische kwesties voorgezet, ditmaal in het bijzijn der Italiaansche deskundigen. Te 1 uur in den middag zal Mussolini een lunch aanbieden. De Hongaarsche ministers zullen waar schijnlijk Vrijdagavond vertrekken. DE PRAAGSCHE HERFSTJAARBEURS. De legatie der Tsjecho-Slowaaksche repu bliek verzoekt mede te deelen, dat de Tsje cho-Slowaaksche staatsspoorwegen hebben besloten aan bezoekers van de Praagsche Herfstjaarbeurs van 3 tot 10 September 193# op de spoorwegen in Tsjecho-Slo- wakije een reductie toe te staan van 50 in plaats van, zooals tot nu toe, 33 COMM. PARTIJDAG UITGESTELD Naar uit Moskou verluidt, heeft Stalin be sloten, den partijdag die in a.s. herfst zou plaats vinden, uit te stellen tot begin Janu ari 1934. TEGEN BEDELARIJ EN MISDADIGHEID. Tehuizen voor niet-werkenden. Reeds vroeger hebben wij verteld dat de Egyptische autoriteiten hebben besloten krachtige maatregelen tegen bedelarij te ne men. Thans is een wet afgekondigd, waarbij bedelen strafbaar wordt gesteld. Blijkens een Reuterbericht uit Alexandrië worden in samenwerking met het ministerie van binnenlandsche zaken, speciale tehuizen gebouwd voor mannen, vrouwen en kinde ren, die door invaliditeit, ouderdom of door andere gebreken niet in staat zijn werk te vinden. De nieuwe wet wordt terstond van kracht. Aan de bedelaars is een termijn van een maand gesteld om werk te zoeken of zich in een der nieuwe tehuizen te doen opnemen Na afloop van dezen termijn zullen de bede laars worden gearresteerd en tot gevange nisstraf veroordeeld. De wet is alleen toepasselijk op Egyptische onderdanen, doch daar de meeste bedelaars van Egyptische nationaliteit zijn, hoopt men hiermede het hinderlijk euvel aer straatbede larij op afdoende wijze uit den weg te heb ben geruimd. Voorkoming van misdaad. Reuter meldt uit Alexandrië, dat de Egyp tische regeering een crediet van 70.000 Egyp tische ponden beschikbaar heeft gesteld voor het bouwen van ziekenhuizen, werkhuizen en medische bureaux in elke provincie van Egypte. De minister van binnenlandsche zaken Mahmoed Fahmi El Krissy Pasja, heeft plan nen opgesteld voor het bouwen van weeshui zen, waarin ouderlooze kinderen en de kinde ren van zeer arme ouders zullen worden op genomen en opgevoed op kosten van den staat. Als zij oud genoeg zijn zal voor deze kinderen zoo mogelijk in rijksdienst een be trekking worden gezocht, zoodat zij niet tot armoede zullen komen. Men verwacht dat door dezen maatregel de misdaden onder de jeugdige personen zul len afnemen. MIJNWERKERS OPGESLOTEN. Door het breken van de lift- kabel. Door het breken van de liftkabels zijn naar Reuter uit Auckland (Nieuw Zeeland meldt, 15 mijnwerkers opgesloten in een mm. te Waihi. Men weet nog niet of dooden te be treuren zijn, doch wel zijn velen ernstig ge wond. Men tracht hen te bereiken. DE KONING VAN ALBANIË ZIEK? Volgens eenige Parijsche bladen zou de koning van Albanië ernstig ziek zijn. Ko ning Achmed Zogoe lijdt aan keeltuberculose die in den laatsten tijd een ernstig karakter zou hebben aangenomen, zoodat men zich in de omgeving des konings ernstig ongerust over zijn toestand maakt. Reeds thans houdt veroorzaakt ItcM hevige Neemt dan. als altijd LSPTBIN- Uitiluifnd verkrijgbaar In da X l«bl. n ctv en oranjaxakja» van 2 tabt a tg en. men zich in politieke kringen bezig met de kwestie van de troonopvolging. Alle berich ten zoowel over de ziekte van den koning als over de kwestie der troonopvolging zijn door de Albaneesche censuur verboden. i Hoewel men dacht, dat onder de nieuwt door Roosevelt aangekondigde bepalingen omtrent werktijd en arbeidsloon in de textiel industrie arbeidsconflicten uitgesloten waren, zijn te High Point in Noord Carolina 300 textielarbeiders in staking gegaan omdat zij van meening waren, dat nieuwe maatre gelen door den werkgever niet loyaal werden uitgevoerd. Waarschijnlijk zal van hooger hand worden ingegrepen om de betrokken fabriek zoo spoedig mogelijk weer aan hef werk te krijgen. AMNESTIE VERLEEND. Staat van beleg op Cuba op geheven. De president van Cuba, Machado, heeft het amnestievoorstel onderteekend, waardoor alle politieke gevangenen, die sedert 1927 gedtineerd zijn, op vrije voe ten zullen worden gesteld Tevens is de reeds langen tijd bestaande staat van beleg opgeheven. NATIONA AL-SOCIALISTISCHE GEMEENTERAADSLEDEN. Uitgesloten in Tirol. Gisteren is de landdag van Tirol te Innsbrtiek in buitengewone zitting bij een gekomen. Een regeerings voor® tel werd aangenomen, waardoor alle nat.* soc. gemeenteraadsleden te Innsbrück Landeck en Moetting van hun mandaten zijn ontheven. NIEUWE ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIE. De Britsch Indische regeering heeft vier bataljons Britsche troepen en twee batterij en artillerie naar de Noordwestelijke provin cie gedirigeerd, waaronder eenige stammen opstand is uitgebroken, die door verschillen de agitatoren wordt aangewakkerd De Brit sche troepen komen bovendien de Halimzai- stam te hulp die eenige dagen geleden zijn aangevallen door Mohmanden onder aan voering van een 12-jarigen knaap. - GANDHI BLIJFT ONTEVREDEN. Uit Amedabad wordt gemeld, dat GandhI voornemens is als protest tegen de Indische regeering een nieuwe rebellen marsch te or- ganiseeren. Hij heeft besloten zijn seminari um per 1 Augustus te sluiten en met de stu denten den- marsch te maken. De Indische regeering heeft hij hiervan in kennis gesteld DE ARRESTATIES IN SPANJE. Ongeveer 1200 lieden opge pakt; een iascistische beweging. De Spaansche autoriteiten bewaren het strengste stilzwijgen over den aard der be weging, die tot artestatie van ongeveer 1200 ljeden heeft geleid. De minister van binnen landsche zaken heeft alleen verklaard, dat men-genoodzaakt.was, een groote zuive ringsactie te ondernemen. Het wetsontwerp op de openbare orde, dat dezer dagen door de Cortes is aangenomen, stelt de regeering in staat, strenge maatregelen tegen de gear- reste'erdèn te tteffën. Men neemt aan, dat men te doen heeft met een typisch fascistische beweging. Het grootste aantal gearresteer den droeg kenteekenen van een organisatie, genaamd fascistische jeugd, welke organisa tie nog in staat van ontwikkeling is. SPRINKHANENPLAAG IN CHINA. Millioenen menschen lijden honger.. Naar het- Chineesche ministerie van bin nenlandsche zaken te Sjanghai mededeelt, heerscht in uitgestrekte gebieden van China, vooral in dè streken langs den Gelen Rivier die kort geleden door overstroominger werejen geteisterd, een ontzettende sprink hanenplaag. De velden zijn verwoest, de oogst vernield; 65 millioen boeren bezitten geen-graan- of-andere levensmiddelen. De Chineesche regeering heeft uitgebreide maat regelen genomen, om de vele milioenen boe ren voor den hongerdood te bewaren. Mej. M. A. C. IJpma te Bergen is te Amsterdam geslaagd voor het examen nuttige handwerker.. Op het te Haarlem gehouden exa men hoofdakte slaagde de heer M. Deen te Bovenkarspel. BEDEVAART NAAR LOURDES. Vijf extratreinen. Gistermiddag is uit Roosendaal de jaarlijksche Nederlandsche bedevaart naar Lourdes vertrokken. Buitengewoon groot is ditmaal het aantal zieken, dat de reis meemaakt, n.1. 325. Ruim 20 nun- ner waren daags tevoren reeds te Roo sendaal gearriveerd en hebben in het r-k. ziekenhuis Charitas overnacht. Niet minder dan vijf extra treinen wa ren gerequireerd om allen te vervoeren. Op het Roosendaalsche station was het weer een heele drukte. Op Donderdag 3 Aug wordt de bede vaart te Roosendaal terugverwacht.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7