DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De economische wereldconferentie. No. 176 Vrijdag 28 Juli 1933 135e Jaargang MacDonald sluit de economische wereld conferentie met een rede, waaruit hoop voor de toekomst spreekt. Een Britsche verklaring. de automobilisten in duitschland. Waf vandaag de aandacht trekt i 'f Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uiigegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v b. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Dxu/eCUftschOiieeckAt Gistermiddag heeft de slotzitting van de economische wereldconferentie plaats gehad MacDonald, de voorzitter, heeft daarbij een sluitingsrede gehouden. Hij legde de confe rentie het rapport van het bureau, de reso lutie van het bureau, de resolutie der confe rentie, de resolutie over het valuta-rapport en die over het economisch rapport voor, die alle zonder hoofdelijke stemming werden aangenomen. MacDonald betreurde, evenals de andere vertegenwoordigers, dat de conferentie niet in staat is geweest haar werk zonder ver daging te voltooien. Men mag echter niet meenen, dat dit het einde der conferentie be- teekent.' De hoop op belangrijke overeen komsten bestaat nog. Alleen het feit, dat de conferentie heeft plaats gehad, heeft bijge dragen tot de wederopleving van den handel. De belangrijkste internationale economische kwesties moeten echter tot oplossing ge bracht. Hij verzoekt alle delegaties, geduren de den termijn van verdaging rapport uit te brengen aan hun regeeringen omtrent hun ervaringen ter conferentie, zoqdat zij a'le met volmachten zouden kunnen terugkeeren en de conferentie tot een gelukkig einde zou den kunnen brengen. Het feit, dat de confe rentie door een enkele kwestie tot stilstand kon worden gebracht, is een goede les, dai de eenige uitweg uit den tegenwoordigen toe stand een catastrofale en zelfs revolution- naire reeks publieke en private bankroetver klaringen zou ziin. als de staten niet be paalde harde waarheden hebben geleerd. Ge durende de verdaging moeten de bemoeiin gen tot het effenen van den weg voor inter nationale overeenkomsten worden voortgezet Het bureau mag daarbij geen tiid verliezen ,'Een der belangrükste kwesties is de verhoo- ■ging van het prijsniveau. Ten aanzien van de internationale schul den zeide MacDonald: Zoolang de crediteurstaten niet bereid zijn, goederen en diensten als betaling te aan vaarden kunnen de schulden niet betaald worden. Het niet acht slaan op dit elemen taire beginsel heeft de prijsdaling veroor zaakt, die voor debiteuren en crediteuren catastrofaal is geweest. Onder de tegen woordige omstandigheden moeten voorloopig correcties tusschen debiteuren en crediteuren worden aangebracht, waar deze noodig zijn. verder zeide MacDonald, dat ieder land moest handelen in overeenstemming met .ziin economischen en financieelen toestand, .zonder echter de belangen der andere landen te schaden. De landen van gouden andaard, dollar, sterling en ook de andere fn toestemmen in een vaste verhouding h ,hun valuta en deze tegen schommelingen Hij verklaarde verder, dat het s5'van vrijhandel niet meer kan worden g andnaafd, dat echter des te meer een t keurig onderzoek van de voorstellen j..n veFzachting der handelsbelemmeringen ats f'ttden. Hij kon geen bepaalden m voor de hervatting der conferentie "^en, maar hij zeide: „Vaarwel!", in de wil' h'J na eenige maanden de ver- wgenwoordiaers weder kon begroeten. ,a r«de van MacDonald werd onder PPiaus een resolutie aangenomen, waarin ,co"'erentie haar dank betuigt aan de En- n« iS re£rering. in het bijzonder aan Mac nald en Lord-Mayor van Londen. 16 uur 37 werd de Economische wereldconferentie gesloten, wnmiddel li jk na de sluiting stond het ge- treTV" *eeken van een algemeen ver- le 6 uur nam een leger van schoon- aaksters bezit van de vetrrekken. Een mededeeling der Britsche delegaiie. vnP6 ®r'tsc'1€ delegatie heeft gisteravond de jgende bekendmaking uitgegeven: tn t ^e.econ°mische en monetaire wereld- dat h nt'e verc*aaKd is, meent de delegatie, het moment gekomen is een overzicht te geven van haar standpunten inzake eenige r meest belangrijke onderwerpen van finan ti t u" mon€taire politiek, die ter conferen- oni r{k zijn gebracht, maar niet tot een Piossing werden gevoerd Tijdens eén deel J. c°nferentie heeft zij de gelegenheid ge- ?n<terling overleg te plegen en te her- (jlen 'n het licht der tegenwoordige toestan- va'r\ ^"P'115'68 waartoe op de conferentie tr u- awa gekomen is, voorzoover deze be- ckking hadden op toestanden van voor de nterentie De delegatie is er zeker van, dat overeenkomsten van Ottawa alreeds een uitwerking hebben gehad op vele «kken van interimperieelen handel en dat dit proces waarschijnlijk zal doorzetten, aan gezien de koopkracht van de verschillende be trokken landen grooter wordt Terwijl er nog niet voldoende tijd verloopen is om volledig effect te geven aan de verschillende over eenkomsten, die te Ottawa werden gesloten, is zij er toch van overtuigd, dat de algemeene principes, waarover overeenstemming be stond, gezond zijn. De delegatie bevestigt opnieuw- haar overtuiging, dat een verlaging of verwijdering van de belemmeringen tus schen de landen van het Rijk, gelijk te Ot tawa werd overeengekomen, niet alleen den goederenhandel tusschen deze landen zal vergemakkelijken, maar ook, dat de wereld handel er door zal worden gestimuleerd en vergroot. De delegatie wenscht thans den aandachte te vestigen op principes van mone taire en financieele politiek, die zich hebben voorgedaan zoowel op de wereldconferentie als op die van Ottawa en die van het groot ste belang zijn voor de landen binnen het ge menebest. Ter conferetnie van Ottawa ver klaarden de vertegenwoordigde regeeringen, dat naar haar meening een stijging in de ge heele wereld van het algemeen niveau der groothandelsprijzen in hooge mate wensche- lijk was en voegden daaraan toe, dat zij be reid waren samen te werken met andere lan den bij alle uitvoerbare maatregelen voor het doen stijgen van de groothandelsprijzen. Zij kwamen overeen, dat een stijging der prijzen niet tot stand kon worden gebracht alleen door een monetaire actie, aangezien verschil lende andere factoren, die samenwerkten om de tegenwoordige depressie tot stand te bren gen, eveneens moesten worden gewijzigd of opgeheven alvorens een geneesmiddel zeker was. Aangediend werd. dat internationale actie noodzakelijk zou ziin teneinde verschil lende niet-monetaire factoren, die het prijs niveau drukten, op te heffen. Wat het mone taire gedeelte betreft werden o.a. als midde len genoemd die voorwaarden, die een her leving van de ondernemingszin en den han del zouden steunen, zooals lage rentevoet en overvloed van geld op korten termijn. Infla- tionnaire middelen werden afgekeurd en. een ordelijke monetaire politiek werd geëischt, teneinde het hoofd te bieden aan heftige spe culatieve bewegingen. Sindsdien is de poli tiek een aanmoedigende mate van succes heeft gehad. Gedurende eenige maanden wa ren er weliswaar groote moeilijkheden te overwinning, maar in de laatste aar maan den neemt het volhardend voeren door het Vereenigd Koninkrijk van een politiek van goedkoop en overvloedig geld toe. Wat het uiteindelijk niveau betreft, waar naar gestreefd moet worden, zijn zij van meening. dat dit niet in nauwkeurige termen kan worden omschreven. Ieder prijsniveau zou tevredenstellend zijn, wanneer dat de normale activiteit van de industrie en de ar- heid herstelt en dat den schuldenlast in overeenstemming brengt met de economische capaciteit. De stijging der prijzen mag niet zoover worden doorgevoerd, dat er een ge- inflationneerde schaal van winsten ontstaat en het evenwicht in tegenovergestelde rich ting wordt verstoord. Zij meenen derhalve, dat de regeeringen met alle middelen die in haar bereik zijn, economische en monetaire, binnen de grenzen van gezonde financiën moeten volharden bij een politiek van doen stijgen der prijzen totdat zal blijken, dat het evenwicht hersteld is. Daarna zullen dan de maatregelen genomen moeten worden om de aldus bereikte positie te stabiliseeren. De con ferentie van Ottawa heeft verklaard, dat het uiteindelijk doel van de monetaire politiek moet zijn het herstel van een tevredenstellen de internationale monetair standaard, waar bij gedacht is niet alleen aan een stabile valutaverhouding tusschen alle landen maar ook een weloverwogen besturing van den internationalen standaard zoo, dat de inter nationale handel en financiën vlot kunnen fuctionneeren. De voornaamste voorwaarden voor een herstel van een internationale mone taire standaard waren aldus werd ver klaard vooral een stijging in de prijzen der goedren in de verschillende landen tot een niveau dat meer in overeenstemming was met het niveau der kosten, met inbegrip van de nschuldenlast en andere vaste en half vaste lasten en de conferentie gaf uiting aan haar opvatting van het belang van hand having van internationale samenwerking met het oog op het zoo veel mogelijk vermij den van groote schommelingen in de koop kracht van de waardestandaard. De onder- teekenende delegaties bevestigen thans wederom, dat het uiteindelijke doel van e monetaire politiek behoort te zijn een nerst van een tevredenstellende internatio gouden standaard, waaronder een 'n tionale samenwerking tot stand «brac kunnen worden en werden gehandhaafd met het oog op een zoo veel mogelijk vermijden van ongewenschte schommelingen in de koopkracht van het goud. Het probleem, waar de wereld zich tegenover ziet geplaatst, is de stabiliteit van valutaverhoudingen te verzoenen met een afzonderlijk land maar in dew ereldprijzen. Een defectieve actie in dit opzicht moet voornamelijk afhangen van in ternationale samenwerking en wanneer de wereldconferentie verder zittingen houdt, moet dit onderwerp van speciaal belang ge acht worden. Intusschen erkennen de onder- teekenende delegaties het belang van de sta biliteit van de valuta tusschen de landen van het Rijk in het belang van den handel. Dit doel zal voortdurend voor oogen gehouden worden bij het vastleggen van haar monet taire politiek en het bereiken daarvan zal worden geholpen door het voeren van een algemeene politiek tot het doen stijgen der prijzen. De interimperieele stabiliteit der va luta's wordt vergemakkelijkt door het feit, dat het Vereenigd Koninkrijk verbintenissen heeft met andere landen met betrekking tot de toekomstige behandeling van het pond sterling en volledige vrijheid van handelen houdt in dit opzicht. Het toetreden van an dere landen tot een politiek van gelijke richt lijnen zou het mogelijk maken valutastabili- teit over een nog grooter gebied te bereiken en te handhaven. Onder de factoren, die werken voor een economisch herstel van de landen van het ge- meenbest wordt speciaal belang gehecht aan de daling van de rentevoet van leening op langen termijn. De onderteekenende delega ties me rken met voldoeing op, welke vooruit gang in die richting is gemaakt zoowel als in de hervatting van overzeesche leeningen op de Londesche markt. Zij zijn het er over eens, dat verdere vooruitgang in dezen nut tig zal zijn. De onderteekenende delegaties zijn overeengekomen, dat zij hare regeerin gen zullen aanbevelen elkander te raadple gen van tijd tot tijd over de economische en monetaire politiek teneinde haar gemeen schappelijk doel te stellen en zulke maat regelen te nemen, dat deze tot het bereiken daarvan kunnen leiden. ^Buitenland HET PROCES VAN DER LUBBE. Wordt reeds in September behandeld. In verband met een ontvangst van de pers door den rijkscomissaris voor justitie Frank is abusievelijk medegedeeld, dat het proces tegen Van der Lubbe eind November of be gin December een aanvang zou nemen. Officieel wordt thans medegedeeld, dat de behandeling van de zaak tegen Van der Lubbe in de eerste helft van September kan worden verwacht. BURGEMEESTER VAN KEULEN ONTSLAGEN. Naar de „Kölnische Zeitung" verneemt is de eerste burgemeester der stad Adenauer ontslagen op grond van de wet tot herstel van het beroepsambtenaarschap. DUITSCHE HARINGSTEUN. Grootere vangst verwacht. Bij de verdeeling der middelen uit het werkverschaffingsprogramma is ook de Duit- sche zeevisscherij niet vergeten. Drie millioen R.M. is uitgetrokken tot het verstrekken van ieeningen voor den bouw van haringloggers en een even groote bedrag voor den bouw van visschersstoomschepen. Officieel wordt medegedeeld, dat de uit breiding van de haringvloot dringend ge- wenscht is, daar de Duitsche behoefte aan zoutevisch meer dan een millioen vaten per jaar bedraagt, welke behoefte slechts voor een kwart gedeelte door Duitsche visscherij wordt gedekt. Door den bouw van nieuwe loggers zal de Duitsche vischvangst met 200.000 vaten worden vergroot. GOERING TE AKEN. Gisteren is Goering te Aken aangekomen. Bii den ouden „Ponttor", waar hij o.a door den Hitlerjeugd werd begroet, hield hij een korte toespraak. In den middag werd den Pruisischen premier de eereburgerbnef van de stad Aken op het stadhuis overhandigd. Daarna woonde Goering de ruiterwedstrijden bij- WARENHUIZEN GEDUPEERD. Mogen geen restaurants meer exploiteeren. Het ministerie voor economische zaken heeft besloten, dat de groote Münchener ma gazijnen na 15 Augustus geen restaurants meer mogen exploiteeren. In tegenstelling met andersluidende ge ruchten wordt medegedeeld, dat buitenlan ders op grond van hun internationaal rijbe wiis iederen buitenlandschen of Duitschen wagen kunnen besturen, die een internatio naal of Duitsch toelatingsbewijs heeft. Bui tenlanders, die reeds een jaar een buiten- landsch rijbewijs hebhen of kunnen aantoo- nen, dat zij reeds een jaar in het bezit van een buitenlandsch rijbewijs zijn. verkrijgen op verzoek een Duitsch rijbewijs. Slechts kennis van de belangrijkste Duitsche ver keersregelen wordt vereischt. CREMATIE MAX VON SCHILLING. Onder groote belangstelling. Gisteren had de crematieplechtigheid voor den overleden president van de Pruisische Academie van Kunsten, Max von Schilling, plaats gehad. Aanwezig waren o.a. vertegen woordigers der rijksregeering en van regee ringen der landen, de Berlijnsche burge meester Sahm, de Fransche gezant Fran^ois Poncet, vertegenwoordigers der gezantschap pen van Italië, België en Bulgarije. Na de rouwplechtigheid werd de kist met het stoffelijk overschot overgebracht naar het crematorium. Na een orgelvoordracht werd ten gehoore gebracht een deel van het Strijk kwartet in C-mol van von Schilling. Onder de klanken van het orgelspel zonk de kist langzaam in de diepte. WEER EEN TER DOOD VEROORDEELDE. De rechtbank te Bamberg heeft Lorenz Schiefer, verdacht van moord op een SA- man, ter dood veroordeeld. HITTEGOLF IN FRANKRIJK. De groote hittegolf, die reeds geruimen tijd boven Frankrijk hing, is in den loop van gisteren nog intenser geworden. De thermo meter wees in Parijs reeds om 10 uur des morgens 31 graden Celsius aan en steeg in den loop van den middag tot bijna 36 gra den. Vier slachtoffers in Londen. Gisteren was het de heetste dag van het jaar in Londen. De temperatuur steeg tot 33,5 graden Celsius. Er heerschte een druk kende zwoelte. Tot dusverre zijn 4 personen tengevolge van de hitte omgekomen. Gister middag is het hevig begonnen te onweeren. In enkele deelen der stad werd groote schade aangericht. ALS TROTZKI IN FRANKRIJK IS. Gaat Herriot naar Rusland. De „Matin" meldt, dat de vroegere Fran- sche premier Herriot zich 3 Augustus te Marseille naar Istanboel zal inschepen. Van- «daar zal hij zich naar Rusland begeven en waarschijnlijk over Polen naar Frankrijk terugkeeren. DE HEILIGE ROK IN TRIER. Ook de koningin van België aanwezig. Ondanks de groote hitte stroomen de pel grims herwaarts om den heiligen rok te zien. Gistermiddag verscheen plotseling de koningin van België, begeleid door haar huis geestelijke en een hofdame. Zij vertrok spoe dig weer in haar auto. ENGELSCH OFFICIER GEARRESTEERD. Dit leidt tot hevige kamer debatten. In den vroegen morgen van 14 dezer wan delde een luitenant-vlieger in een straat nabij Victoriastation te Londen, een zwaren hand koffer dragende. Plotseling reed een gesloten auto hem achterop, waaruit een man sprong, die vroeg: „wat zit in dien koffer?'' De offi cier, meenende met bandieten te doen te heb ben, antwoordde: „bemoei ie met je eigen zaken", waarop arrestatie volgde. Steeds vol gens het verhaal van het slachtoffer werden zijn armen op den rug gebonden en werd hij naar een naburig politiebureau geleid. Te voet. De politie verklaart dat één der detecti ves zijn legitimatiekaart toonde, doch de of- cier deelde mede, dat hij eerst op weg naar het bureau besefte, met politie te doen te hebben. Op het bureau bleek reeds na enkele mi nuten de onschuld van den officier, doch toen deze om verontschuldigingen voor het gebeurde vroeg, antwoordde een der inspec teurs: „I'm damned, if I'm going to apolo- gise". Dat is de voorgeschiedenis van een geval dat thans in het Lagerhuis wordt ter sprake gebracht. Sir John Gilmore, minister van binnenlandsche zaken, die twee malen had geweigerd om ten gunste van den officier tusschenbeiden te komen, werd door een ver ontwaardigd Lagerhuis gedwongen om toe te geven. De minister moest beloven den offi cier bij zich te laten komen, teneinde diens le zing van het gebeurde aan te hooren, en dat lord Trenchard, hoofd der politie, een onder zoek zou instellen. Een openbaar onderzoek werd echter door den minister geweigerd. De lezing van het verslag der Lagerhuis zitting is interessant. De kreet „Shame!" werd herhaaldelijk gehoord. Toen de minister opmerkte dat niets zou ziin gebeurd. indien De economische conferentie ver daagd. (Dag. Overzicht.) Bij het opendraaien van de Vaalt- brug te Utrecht is gister een zes jarig jongetje doodgedrukt. (Binnen land.) Te Reeuwijk een bootenloods af gebrand. (Binnenland) Balbo zal morgen naar Ierland starten. (Luchtvaart) Nederlandsche zweefvlieger dood gevallen. (Luchtvaart.) Relletjes bij de vierdaagsche af- standsmarschen. (Sport.) Ernstige brand in een garage te Hippolytushoef. Stad en omgeving.) (Zie eventueel verder laatste berichten.) de officier nota had genomen van de legiti matiekaart der politie, werd geroepen: „het was nog volslagen donker!" MASSA-ONTSLAG. In de Engelsche mijnen, In verband met slapte in het bedrijf zijn door de Holminde en And Southusor-directie 750 mijnwerkers van de orrisonmijn te Eun- vueld in Durham ontslagen, aangezien de mijn gesloten wordt. Ook de Coreorsonmijn in Leicestershire wordt gesloten, waardoor tusschen de 500 en 600 mijnwerkers zijn ontslagen. EEN ENGELSCHE NATIONALITEIT VOOR PROF. EINSTEIN. Volgens de „Daily Tel." worden momen teel pogingen in het werk gesteld, om na turalisatie tot Engelschman te verkrijgen voor prof. Einstein, die zich momenteel in Engeland bevindt. De gastheer van prof. Einstein, de conservatieve oud-minister en lagerhuislid Locker Lampson, heeft besloten een desbetreffend verzoek te richten tot den Britschen minister van binnenlandsche zaken en de Engelsche regeering, teneinde onthef fing te verkrijgen von de gebruikelijke voor waarde, dat naturalisatie pas kan geschieden na een verblijf van minstens vijf jaar op En- gelsch gebied. Naar de meening van Engelsche juristen bestaan er weinig bezwaren tegen het toe staan van een u:tzondering op deze clausule. Waarschijnlijk zal men prof. Einstein een leerstoel aan een Engelsche universiteit of aan een universiteit in een der Britsche do minions aanbieden. SPANJE ERKENT SOWJET-RUSLAND. De president heeft een decreet ondertee kend, waarbij Spanje Sowjet-Rusland erkent. De formaliteiten tot het herstel der diploma tieke betrekkingen zullen naar verluidt door den Russischen ambassadeur Dowgalewski worden verricht. Als toekomstig ambassa deur van de Sowjet in Madrid zal waar- chijnlijk de vroegere Russische volkscommis saris Loenatsjarski worden benoemd. Twee bevorderlijke factoren. De diplomatieke medewerker van de Daily Tel. merkt op, dat de erkenning van Sovjet- Rusland door Spanje door een tweetal facto ren in het bizonder is bevorderd. De eerste is een omvangrijke RussischSpaansche pe- troleum-overeenkomst, die dezer dagen tot stand is gekomen en waarbij Rusland olie le vert voor de Spaansche marine. De tweede factor is de toenadering tusschen Moskou en Parijs, die veel invloed op Madrid schijnt te hebben gehad, aangezien de Spaansche di plomatiek den laatsten tijd zeer nauw samen werkt met de Fransche. DE DEENSCHE KONINKLIJKE FAMILIE. Brengt een bezoek aan Duitsch- land. De koning en de koningin van Denemar ken zijn omstreeks den middag aan boord van het koninklijke jacht „Danebrog" naai Duitschland vertrokken. Doel van hun zee reis is Warnemünde. Een particulier bezoek zal worden gebracht aan de familieleden van koningin Alexandrine, geboren Hertogin van Mecklenburg. HEVIGE AARDBEVINGEN. In de streek van Tsjivril nabij Angora zijn vijf hevige aardbevingen waargenomen, waarbij 43 huizen zijn ingestort. Of er men- schenlevens zijn te betreuren, is nog niet be kend. MIJNONTPLOFFING- Vier dooden, zeven vermisten. In een kolenmijn te Zongoeldak nabij Istanboel in Turkije heeft een ernstige ont ploffing plaats gehad. Tot nu toe zijn 4 lij ken geborgen. Zeven mijnwerkers worden nog vermist

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1