Alkmaarsche Courant Mcmaria Victrix I. Ked. Politie Elftal. HENGST ALBA. £uchtwacl JMuutieuws Slonst en Wetenschap Spoet Zondag a.s. 3 uur: N#' Honderd vfl en dertigste Jaargang. V VRIJDAG 28 JULI giieuws uit België* DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. NEDERLANDSCHE ZWEEFVLIEGER DOODGEVALLEN. Bij demonstratie te Grijpskerk. DE I-NOVI TE SHOAL HARBOR. Alles weer compleet. Blijft dat zoo? Morgen naar Ierland. ELLY BEINHORN TE BERLIJN AANGEKOMEN. NOBILE ZAL EEN RUSSISCH LUCHTSCHIP BOUWEN! EMIEL EN ZIJN DETECTIVES. Bioscoop-theater Harmorie. DE VIERDAAGSCHE AFSTANDS- MARSCHEN. Communisten veroorzaken rel letjes. BRIDGEWEDSTRIJD TE BERGEN. 176 1933 (Van onzen correspondent) Beroering bij de kleinhandelaars. Huurcontracten zullen mogen verbroken worden. Protest tegen de vestiging van nieuwe magazijnen met eenheidsprijzen, j. Brussel, Juli 1933. tv Brusselsche kleinhandelswereld is in Vroering gekomen, naar aanleiding van ver killende kwesties. De voornaamste zijn de *r'ties van de handelshuurprijzen en van Jr eenheidsprijzen. De eerste is zeer urgent. rv> kleinhandelaars verklaren, dat zij over klast zijn en dat zij het hoofd niet kunnen bieden aan de moeilijkheden, die op hun han Af 1 drukken. De huurprijzen voor de panden, waarin zij hun handel drijven, zijn veelal in Ae voorspoedige jaren vastgesteld en dus be rekend op winstmogelijkheden, welke door de rrisis als sneeuw voor de zon zijn verdwe nen Zij vroegen hulp van de regeering, een verzoek, waaraan deze gevolg heeft gegeven in den vorm van een wetsontwerp, dat door de Kamer reeds in tweede lezing werd goed gekeurd en nu nog alleen maar op de stem ming wacht in den Senaat. Daar deze stem ming te lang uitblijft, volgens de meening van sommigen, vooral van de herbergiers, die het grootste ongeduld aan den dag leg gen zooals steeds! is het zelfs reeds tot een protestactie gekomen, in den vorm van een winkelsluiting, welke overigens slechts een betrekkelijk succes heeft gehad. Deze wet zal een nummer meer zijn bij het arsenaal van uitzonderingswetten, dat sedert den oor log is ontstaan. Zij wil de huurprijzen van den kleinhandel doen verminderen. Zoo heeft de Kamer goedgekeurd, dat een kleinhande laar-huurder, wanneer hij zijn moeilijken toestand kan bewijzen, het recht krijgt straf feloos zijo huurceel te verbreken, wanneer deze is aangegaan vóór 1 Januari 1932, en wel binnen zes maanden na de afkondiging van de wet. Wanneer de gevraagde huur prijs voor een handelsperceel, dus de prijs, die in het huurceel voorkomt, hooger is dan de normale huurwaarde op den dag, dat de aanvraag tot verbreking wordt gedaan, dan zal de verbreking worden toegestaan, op voorwaarde, dat de huurprijs werkelijk over dreven kan worden geacht door den rechter Men zal moeten toegeven, dat dit een vrij gedurfde wetgeving is, welke, zooals het na tionaal verbond van eigenaars ook in een motie heeft verklaard, de eenmaal gesloten contracten aantast en de deur open laat voor allerlei willekeur en arbitraire beslissingen Het staat nog niet vast, dat de Senaat het ontwerp zal goedkeuren. Men neemt noch tans aan, dat er iets moet gebeuren en even goed als men de huurders van bepaalde wo ningen jaren lang tegen hun eigenaars we gens de woninghuuropdrijving heeft be schermd, even moeilijk kan geweigerd wor den de huurders van handelsperceelen te be schermen, ondanks het feit, dat zij te specu latief zijn opgetreden. De meest practische reden hiervoor is, dat, wanneer de eigenaars op hun stuk zouden staan, zij ten slotte hee- lemaal niets uit hun perceel zouden halen, wat nog minder voordeelig is. Het is her haaldelijk gebeurd, dat handelaars hun in boedel zagen verkoopen om de huur te beta len. Na de uitdrijving van den huurder blijft den eigenaar niets anders over dan zijn pand te verhuren tegen een nieuwen prijs, d.i. den pnjs, dien hij van zijn ouden huurder ook had kunnen krijgen. Zoodat de belangen van beide partijen door een dergelijke wet kun nen worden gediend, ten minste indien zij goed worden begrepen. De sluiting van de Kamer heeft de behandeling van deze wet in en Senaat geschorst. Intusschen worden de uitdrijvingen voortgezet. Dit heeft tot de bo venvermelde winkelsluiting geleid. De minis- va VÜn iusdt'e beeft aan de eerste voorzitters laf verschiHende beroepshoven een circu- Sez°nden om hun te verzoeken de uit te zet?611 van bandelaars van 1 Juli af stop zal li' de n'euwe wet op de huurcee'en ppn „.gekeurd zijn. Doch hier is alweer ^J^vjttnflict ontstaan. was reeds gevallen, toen ik vóór m €ers' den hengst, Alba geheeten, «nacht |Z3®' roode hemel omspande te tnn!£ j ^bers en een geheimzinnige stil- zarht, den nacht aan, terwijl de wind streek V3n eene d°rP 'anës bet andere gin,r en sPborloos in de bosschen verloren het 'u'd maalden de raderen van zand wWagent]e' waar°P wij zaten, het donr' ,'J zagen naar de groote vogels, die Vrouw c avondr°od zeilden. Onze gast een bine Gondert, reed zelf den wa- lanrf, waren haar akkers, haar land. Veld m i ï?m aderden wij het omheinde oo He 5 Paarden. Plotseling een gestamp de overW e' d'e 'n avondlicht baadde, aan hoorde ZlI ■Jet;rier booge omheining. Men van vele e )k den onregelmatigen galop Plotcei- ge Paarden steil restiegerde een machtig lichaam denhnnfa0 ?e<i avondlicht omhoog. Een paar- Le trillend °Pwaarts tegen den hemel, snuiven d n5usgaten schenen vonken te bleven h, sterren in het avondrood Paard 7.angen- Met een wijde boog nam het draven T spr?ng °Yer de schutting. Het overzij i,f,r„„an^ere dieren daverde aan de veld. vJII j- rand van het omheinde ttet dier d t ,gebinnik vulde den nacht. °mheininrr z\ vrii Remaakt had uit de DaM^Aui ,e °R ons af- mijn terno-k^ ize' Cabine. Als de hengst houden'' g mst speurt' is h9 niet meer te emotie ïac n!fafdeunaast ons mee- wilde len beteu^eidfgQlrl- u maar met wat stree- gen. Sabine het onstuimige opdrin- hengst liep naast ons mee. de hofstede De Brusselsche rechtbanken beschouwen de circulaire van den minister als onwettelijk en gaan maar voort met de uitdrijvingen te gelasten Een andere zaak is de kwestie van de een heidsprijzen. Het zal wel niemand verwonde ren, dat nu ook in België dit tot een probleem is geworden Slechts een paar jaar geleden heeft de Sorma te Brussel de eerste zaak met eenheidsprijzen gesticht, met succes, zullen we maar zeggen, doch zonder groote uitbrei ding aan de zaken te geven. Nu hebben de bestaande groote magazijnen zich met de eenheidsprijzenkwestie bezig gehouden en in Maart j.1. heeft een dezer magazijnen, de N.V. Priba (laagprijs) opgericht, kapitaal 20 millioen frank, voor de exploitatie van win kels met eenheidsprijzen, terwijl een ander magazijn, waarin de Banque de Bruxelles groote belangen heeft, ook een nieuwe ven nootschap heeft opgericht onder de bena ming Uniprix et Prisunic (eenheidsprijs). Deze twee ondernemingen, die practisch el kander hebben verstaan, hebben grootsche plannen. De eerste heeft aan de stad Brussel voorstellen gedaan om een vleugel van de centrale hallen te huren en de andere zal binnen eenige dagen reeds twee groote win kels openen, een in de bovenstad en een an der naast haar bestaande magazijnen in de Nieuwstraat. Dit gaat alweer niet zonder protest en verzet van de kleinhandelaars Dezen nemen de argumenten over, welke men in de Duitsche kranten voldoende heeft kun nen lezen, uitgezonderd wat betreft de om standigheid, dat de leiders van de winkels met eenheidsprijzen Joden zouden kunnen zijn. Het Nationaal Verbond van den Mid denstand heeft onmiddellijk te Brussel een congres belegd om tegen de vestiging van groote winkels met eenheidsprijzen op te ko men en dat congres heeft dan ook een motie aangenomen, waarin de 77.820 leden van het verbond verklaren tegen de eenheidsprij zen te zijn en vragen aan het gemeentebe stuur geen initiatief te steunen dat een der gelijk magazijn zou willen vestigen en b.v. de gevraagde stadslokalen niet in huur af te staan. De kleinhandelaars beschouwen zich nu eenmaal alléén als de middenstand. De vele bedienden, gepensionneerden, klein in dustrieelen, fabrikanten enz., die de groote meerderheid vormen van de verbruikers en die dus belang hebben bij vermindering der levensduurte, worden niet onder den midden stand geteld. De kleinhandelaars vreezen de mededinging van de nieuwe magazijnen, die door rationalisatie in den aankoop van goe deren voor nuttig, dagelijksch en courant ge bruik, en in de distributie ervan op groote schaal onder het publiek, veel goedkoopere waren aan den man zullen brengen. Zij be rekenen, dat de nieuwe magazijnen ongeveer voor 50 millioen frank zaken zullen doen jaarlijks, wat neerkomt op tenminste het za kencijfer van 200 kleinhandelaars van ge middelde beteekenis. Wat er zooal wordt aangehaald tegen de winkels met eenheids prijzen weet u zelf voldoende De argumen ten hier zijn dezelfde als elders en komen neer op de noodzakelijkheid van de verdedi ging van de reeds zwaar beproefde klein handelaars tegen een door grootkapitaal en groot-industrie georganiseerde concurrentie, die, nog meer dan de crisis reeds heeft ge daan, hun welstand zal doen verminderen. Deze verdediging zou bestaan in het verbod van de magazijnen met eenheidsprijzen, naar het voorbeeld van Hitier. Dit streven zal weinig kans hebben. De magazijnen met eenheidsprijzen hebben de gunst van het publiek, dat zijn be'ang ziet: goedkoop inkoopen. Van deze zijde wordt aangetoond, dat tegen de groote magazijnen 30 of 40 jaar geleden dezelfde bezwaren wer den aangevoerd als nu, maar dat deze den kleinhandel niet hebben benadeeld, integen deel. Dat de omzet van de winkels met een heidsprijzen slechts een klein gedeelte vormt van den algemeenen omzet. Dat alleen nieu we behoeften worden geschapen. Dat ratio nalisatie in de distributie, bij de nieuwe, reusachtige productievormen, niet kan uit blijven. Dat elke poging, om het verschil tus- schen den productieprijs en den kleinhandels prijs hetwelk nu 60 tot 70 pCt. bedraagt te verminderen, door de verbruikers met veel sympathie wordt onthaald. Dat de uit breidingsmogelijkheden voor de nieuwe soort winkels beperkt zijn tot steden met 60.000 in woners. Enz. Kortom, het verbod, dat de kleinhandelaars wenschen, zal wel een vro me wensch blijven. Tenminste wat dat betreft zal de beroering in de kleinhandelswereld wel een storm in een glas water zijn. tegemoet. Sabine Gondert praatte met hem als met een mensch. En niemand, die dezen avond mede aanwe zig was, zal het betwisten, dat het dier de stem zijner vrouw verstond. Kort daarop zaten wij aan den disch en praatten over den terugrit, over Alba, den hengst en over dieren in het algemeen. „Ik zal nooit meer met autos dweepen", zei Sabine. „Toen mijn man nog leefde, heb ben wij heel wat reizen met den wagen ge daan, maar ik kan u wel verzekeren, dat een rit op Alba mij duizendmaal meer zegt. Als je het ademen van het dier maar voelt, zijn bloed, zijn wil, zijn onstuimigheid, als je zelf eens zoo snel moet ademen om het dier, dan beteekent dat eerst waarachtige emotie Het karakter van het dier maakt zich meester van zijn ruiter met een angstaanjagende macht, en moet er zich tegen verzetten als tegen de vrees in het eigen bloed Een derge lijke rit beteekent bevrijding, beteekent avon tuur, is naderbij-komen tot alle schepselen. Ik beken eerlijk, ik kan met Alba praten zoo als slechts met weinig menschen. Ik kan met Alba bidden, want hij is immers het mach tige, trillende dier, wiens kracht zich in dienst en deemoed omzet, wanneer ik het wil. Goede ruiters zijn nooit laf of sluw. Dat is de macht van het dier. Het verstaat ook de men schen, om te zetten!" Zij sprak op een heerzuchtige manier. Wij zwegen aanvankelijk; wij reden n.1. geen van allen paard. Maar beneden op de binnen plaats, stonden onze motorfietsen. Wij moes ten hun staal verdedigen. „Ook onze motorfietsen maken ons^anders; die hebben even groote macht op ons", zei ik. „Er bestaat ook tusschen mensch en machine een kameraadschap!" „Dat is dwaasheid", zei Sabine, „want er bestaat aeen trouw tusschen mensch. en Gistermorgen te 10.10 uur is het K.L.M.- vliegtuig de „Rijstvogel" naar Indië ver trokken. Aan boord bevinden zich twee pas sagiers voor Boedapest, twee voor Singa pore, één voor Batavia. Meegenomen is 264.805 K.G. briefpost, 1.900 ÏCG. pakket- post en 32.7 K G. lading. De Rijstvogel (uitreis) is gister te Boedapest gearriveerd; de Ijsvogel (thuisreis) landde te Rangoon; de Snip (uitreis) is te Alorstar aangekomen. De Snip is te Bandoeng geland. De bekende sportvlieger A. Stoll, die gis teravond te Grijpskerk een demonstratie gaf met een zweefvliegtuig, is van geringe hoogte neergestort en op een muur terechtgekomen. In zorgwekkenden toestand werd hij over gebracht naar het Diaconessenhuis te Gro ningen, waar hij is overleden. Naar uit Shoal Harbor wordt gemeld, is het vliegtuig van Balbo's eskader, de I-novi, die op het Prins Edward-eiland een nood landing had verricht, na reparatie van de waterpomp te Shoal Harbor aangekomen. Nu het luchteskader van generaal Balbo te Show Harbour weer compleet is, is alles ge reed voor den start. Naar verluidt, zou ge neraal Balbo echter hebben besloten, heden niet meer te vertrekken, doch den start uit te stellen tot Zondag, om dan naar Valencia, aan de westkust van Ierland te vertrekken. Generaal Balbo is voornemens morgen om half acht M.E.T. met zijn eskader naar Valen cia (Ierland) te starten. De definitieve beslis sing hangt al van de weerberichten, die op het oogenblik nog ongunstig zijn. Te Rome is bericht ontvangen van New- Foundland, dat het Italiaansche eskader, in dien de omstandigheden gunstig zijn, reeds Zaterdagochtend vroeg uit Shol Harbour naar Ierland zal vertrekken. Na een vlucht van vier maanden om Afrika is Elly Beinhom hedenmiddag te Berlijn te ruggekeerd. Op het vliegveld Tempelhof werd zij door een geestdriftige menigte ontvangen. De Italiaansche generaal Nobilé heeft een nieuw contract met de Sovjet-regeering on derteekend als constructeur bij den bouw van Russische luchtschepen. Het contract loopt tot 1936. Nobilé heeft voorgesteld een nieuw lucht schip te bouwen met een inhoud van 20.000 M3. en een actieradium van ongeveer 7500 K.M. Dit luchtschip zal worden bestemd voor een vasten dienst tusschen Moskou en Wladiwostok. Deze speciale film, die Zondagmiddag en Woensdagmiddag, benevens Donderdag avond in de Harmonie zal worden vertoond, (andere avonden gaat Ein toller Ei..fall) heeft overal een geweldig succes behaald en de volgende persuittreksels zullen zeker de overtuiging geven, dat hier speciaal voor de jeugd iets boeiends is te zien. „De Te le graaf: Deze, naar een be kend jongensboek vervaardigde film, begint met een fantastisch goeden opzet van een jongen die naar Berlijn reist, met een voor zijn grootmoeder bestemd geldbedrag in den zak, dat hem onderweg door een sinister in dividu ontroofd wordt. In den trein wordt de jongen door bonbons bedwelmd en hij be staal. Het paard denkt en voelt; het handelt ernaar. Het kan dingen doen, zonder dat menschen het willen. Dat kan de machine niet!" Wij gaven het op; Sabine hield al te veel van dieren. Onze motorfietsen stonden op de binnen plaats en de schuur nam ze op en ze waren geborgen en hun hart sliep, totdat wij den klop van hun leven door de handles mogelijk maakten. Het hart van den hengst echter sloeg al door en het werd door voorgevoelens gegre pen, waarvan geen mensch iets speurde. Ik heb gelezen, dat in de prairiën de honden de groote kudden naar de schaapskooien opdrij ven, voordat de storm losbarst; zij weten dit uren van tevoren Ik heb gelezen, dat, voordat er groote overstroomingen plaats grijpen, enorme le gers van zwervende ratten het bedreigde gebied verlaten; zij weten dit van tevoren. Ik heb gezien, dat de hengst Alba den dood zijner meesteres wist, voordat er een mensch was, die hiervan iets vermoedde. Het gebeurde aldus: wij waren vele weken op het landgoed gelogeerd. Op zekeren mor- ken werd Sabine Gondert aan de telefoon ge roepen: Zij moest direct naar de stad komen. Niemand van ons kreeg permissie haar te vergezellen. Zij chauffeurde zelf. Zij was heel triest. De laatste, met wien zij nog wat praatte, was Alba, die in de stal stond. Bij het vallen van den avond was zij nog niet teruggekeerd. Een winderige, regenachtige nacht zette in. Om negen uur 's morgens deelden de knechten mede, dat Alba buitensporig ze nuwachtig was, zoodat hij de andere paar den in de stal bijna gek maakte. De onrust bij het dier werd steeds grooter Twee uren later werd Alba naar de binnen plaats geleid, daar men hem in een andere leeft nu een droom, die als filmopname in derdaad beklemmend en vol voortreffelijke vondsten is Van de „ouderen" dient Fritz Rasp geme moreerd, een onheimelijk schurk, een pracht- creatie van een roover, met valsch-vriendelij- ke gezelschapsmanieren en het gemeenste masker dat men ooit in een misdadigersal- bum tegenkwam. Niet te verwonderen dat men hem daar ten slotte terugvond. „Algemeen Handelsblad": „Emil und die Detektive" is een merkwaardige film, in de eerste plaats omdat de Duitsche film industrie, die zich nooit eerder heeft ge waagd aan een rolprent waarin kinderen de hoofdrollen spelen, en dit terrein altijd heeft overgelaten aan de Amerikanen, plotseling heeft laten zien, dat men ook dit genre films in Berlijn uitnemend weet te maken. Zooals von Cramm en Prenn bewezen hebben, dat men in Duitschland tennissen kan, zoo be wijzen Emil Tischbeih en zijn kornuiten dat men ook in Duitschland Jackie Coogans en Jackie Coopers heeft Hoe hij, geassisteerd door Gustaaf, het Vliegende Hert, Pony Hütchen, Mittenzwei, Dienstag, en wat voor bijnamen zijn jeug dige helpers verder mogen hebben, Fritz Rasp het vuur na aan de misdadige schenen legt, en hem overwint, verklap ik niet, maar wel kan ik u vertellen dat deze aardige film, door Gerhard Lamprecht gert&isseerd, u doet verlangen zelf nog een jongen te zijn, tuk op avontuur, en nog niet geplaagd door de beslommeringen en verantwoordelijkhe den die wij alleen een poosje plegen te verge ten in de bioscoop „Het Volk': Als de film „Emiel en z'n Detectives" uit is, klinkt applaus. Dit is al een uitzondering in een bioscoop. Maar nóg uitzonderlijker is het, dat het sein tot het ap- plaudissement gegeven wordt door kinder handen. Jongens van een jaar of veertien, die zich dol op den vacantiemiddag hebben ge amuseerd, die genoten hebben. DE ITALIAANSCHE OPERA IN- ALKMAAR. Zcoals bekend organiseert de Directie gedurende de maand Augustus een zo- mcrconcerttournée door ons land, waar bij de nieuwe geëngageerde artisten zich doen hooren. De opera-concerten, welke in de ver schillende plaatsen worden gegeven mo gen zich in een groote populariteit ver heugen en trots de zomerwarmte wor den de concertzalen steeds tot den nok gevuld. Men geniet van den schoonen zang der Italianen en verheugt zich bij voorbaat op het komende winterseizoen. Ook in Alkmaar zal wederom een concert worden gegeven en wel op Woensdag 2 Augustus a s. in de schouw burg ,,'t Gulden Vlies". Ten gehoore zul len worden gebracht fragmenten uit de opera's Bohème, Butterfly, Parelvis- schers, Barbiere di Siviglia, Cavalleria Rusticana. Hamlet, Andrea Chenier, Mefistofele, enz. De solisten ,die dit jaar aan de zomer- concertournée deelnemen zijn de alhier reeds overbekende tenore leggero Luigi Fort en de bariton Leo Piccioli, verder soprano lirico Maria Carbone, mezzo- soprano Bianca Serena, tenore lirico Giuseppe Bentonelli, basso Zambelli. Als Maestro accompagnatore zal weder om optreden Vincenzo Marini Ook de derde dag van de vierdaagsche was warm, was zelfs zeer heet. De leiding besloot dan ook de bepakking der militaire deelnemers te verlichten. De deelnemers blij ven echter goed gestemd en loopen opgewekt hun kilometertjes. Natuurlijk waren er ook gisteren weer uitvallers, in totaal 23, zoodat het totale aantal steeg tot 159. Tijdens den derden dag hebben zich eenige relletjes voorgedaan. Reeds den geheelen mid dag had een groep communisten, waaronder zich ook eenige sociaal-democraten bevonden, op den Groenenwoudschenweg te Nijmegen, stal van de oudere paarden wilde isoleeren. Doch hij rukte zich los. De knechten waren niet in staat hem te houden. Luid-hinnekend draafde het dier al maar de plaats rond. Niemand waagde het hem te grijpen. Alba was wild Al zijn energie had zich ontketend Zijn hoeven spatten vuur, als hij de wilde jacht in de rondte begon. Het kreeg een be nauwend aanzien. Een buitengewone angst had zich van het dier meester gemaakt. Het was goed, dat de hoofdpoort gesloten was. De razernij bij het paard werd steeds erger. Plotseling beukte Alba met zijn hoeven wild tegen de poort. Het hengsel brak. Met een eigenaardig schril geluid verdween het dier in den avond. Wij luisterden aandachtig en in het stille uur namen wij nog geruimen tijd zijn onbeteugelden galop waar. Den volgenden morgen werd er van de politie getelefoneerd, dat er een ongeluk met den auto was gebeurd en dat men mevrouw Gondert onder den versplinterden wagen dood had aangetroffen. Echter had men den hengst Alba eveneens in haar nabijheid be merkt, met zweet overdekt en trillend over het gansche lichaam. Het nabije terrein ver ried, dat het dier urenlang om de plek van het ongeluk moest hebben rondgedraafd. Als oorzaak van het ongeluk v erd een breuk aan het stuurrad geconstateerd. Bij de begrafenis moest, naar Sabine's uitersten wil, het paard mee gevoerd wor den. Het liep achter de kist mee, evenals de naaste bloedverwanten. Zijn blik was heel bijzonder. Het kan zijn, dat het kwam, omdat Alba sedert dagen niets meer had willen eten; hij deed het niet, noch goed- noch kwaadschiks. Nooit tevoren zou ik geloofd hebben, dat er in het oog van een dier een zóó mensche- lijke droefheid kon leven, INGANG ZUIDERHOUTLAAN. die ongeveer een half uur gaans lang is, de deelnemers aan de vierdaagsche afstands- marschen opgewacht en wanneer dan weer een groepje militairen of matrozen passeerde, deze begroet met sarrende uitroepen en ge schreeuw van „Heil Moskou! Leve de Zeven Provinciën". De politie had deze menschen reeds eenige malen gewaarschuwd, doch dit had klaar blijkelijk weinig effect, althans toen een groep mariniers en matrozen van ongeveer vijftig man, onder commando van een officier de Groene wou dsche weg kwam afmarcheeren be gon wederom het tartende geroep, dat ge paard ging met het brengen van den com- munistischen groet. Hoe de toestand zich nu verder ontwikkeld heeft, valt betrekkelijk lastig uit te maken, zooveel is echter zeker, dat in een oogwenk een vrij hevige vechtpartij gaande was, waar bij de gesarde mariniers gebruik maakten van hun geweerkolven en er op los sloegen. Volgens verschillende getuigen zouden de communisten niet alleen met geschreeuw, maar ook met het aannemen van een zeer dreigende houding alles hebben gedaan, wat slechts mogelijk was om een vechtpartij tot stand te brengen. De politie kon ons echter over het eigenlijke verloop van de vechtpartij nog slechts weinig mededeelen, aangezien slechts een deel der getuigen verhoord was en deze tot nog toe een zeer partijdige kijk hadden gegeven op het gebeurde. Nader vernemen wij nog, dat een S.D.A.P.- er tijdens de vechtparten een zoodanige klap heeft opgeloopen, van wien staat niet vast, dat hij eenigen tijd bewusteloos ter aarde heeft gelegen. Verder is een vrachtauto op het detache ment van de Amsterdamsche burgerwacht ingereden. Men vermoedt dat hier kwaadwil ligheid in het spel is, zoodat een streng on derzoek is ingesteld. Vandaag de laatste dag. Er zullen nu wel heel weinig uitvallers komen. Het weer i? koeler en het einde in zicht..,.! Niet minder dan 64 dames en heeren heb ben gisteravond met de grootste animo deel genomen aan den bridgewedstrijd in het Oranje-Hotel. Zij schenen van de warmte niet de minste last te hebben. Zoodra zij met hun vier spellen aan een tafel gereed waren, zochten zij verfrissching in den tuin, maar nauwelijks was het teeken voor een volgende ronde gegeven of ieder plaatste zich weer met ambitie aan zijn tafel om te trachten met zijn partner samen het mooiste resultaat uit de vier spellen te halen. Verschillende nieu welingen op dezen wedstrijd hebben een uit stekenden indruk gemaakt. Zij zullen onge twijfeld een prettigen indruk van de drive hebben meegenomen. Vele bekende paren, ook al behoorden zij niet tot de eerstaanko- menden hebben hun reputatie bevestigd. Ook al is men niet nummer één, dan kan men toch de overtuiging hebben goed te hebben gespeeld. Er blijft echter nog steeds een ge luksfactor enbridge is een spel. De uitslag laten wij hieronder volgen (be rekend volgens de rangnummers per tafel): Groep A, oneven, 8 paren: 1. de heeren P< Tuyn en J. H. Voort te Alkmaar, 18 p.; 2. de heer en mevr. J. Lind Azn. te Alkmaar, 33 p. Verder werden behaald 34 p. door A7, 36 p. door A 15, 38 p. door A 11, 41 p. door A 3, 42 p. door Al en 46 p. door A9. Groep A, even, 8 paren: 1. Mej. v. Dijk en de heer A. Bing te Alkmaar, 25 p.2. de hee ren G. Cloeck en B. Finkensieper te Alk maar, 26 p. Verder werden behaald: 30 p. door A 6, 31 p. door A 12, 40 p. door A 10, 43 p. door A 4, 44 p. door A 16, 49 p. door A2. Groep B, oneven, 8 paren: 1. de heer en mevr. B. Schoen te Alkmaar, 26 p.; 2. de heeren Poons en v. d. Rijn te Bergen, 26'A p. Verder werden behaald: 32 p. door B 1, 36 p. door B 11, 37 p. door B 7, 40 K p. door B 3, 42 p. door B 9 en 48 p. door B 13. Groep B, even, 8 paren1Mevr. Berkhou wer en mevr. Wasterval te Alkmaar, 25p. 2. de heeren Blokker en Blom te Bergen, 27 In den nacht na de begrafenis brak Alba los. Hij vertrapt de schutting en de men schen, die zich op straat bevonden, meenden een spook te zien. Vlak vóór de lichtbundels der auto's stak hij over en benam den adem aan de wagenbestuurders, die de grootste moeite hadden om, ondanks het heen-en- weer slingeren van hun wagen, het rechte spoor te houden, als de rondrazende hengst plotseling opdook. Ten slotte, toen hij uitge put raakte, wist men hem te vangen en kon hij afdoende gebonden worden. Men behan delde hem goed. maar hij was valsch, zooals nooit tevoren. Hij at niets, hoeveel moeite men zich ook gaf. Machteloos moesten we het aanzien, dat de hengst langzaam ver hongerde. De knecht echter, die door Sabine Gondert destijds was aangewezen als zijn verzorger, kwam op zekeren morgen rapporteeren, dat hij Alba dien nacht had doodgeschoten. „Ik kon het niet langer meer aanzien", zei hij. De landeigenaar gaf hem vijftig mark daarvoor. Wij begroeven den hengst met buitenge wone plechtigheid. Alle menschen uit Eet dorp waren mede aanwezig. „Het is van belang" zei de burgemees ter „dat het dier fatsoenlijk wordt begra ven. Anders maakt het bijgeloof zich van dit gebeurde meester en bij stormnachten zouden de menschen zich dan verbeelden den hengst te zien rondjagen, op zoek naar een betere rustplaats. Slechts als een ieder het nu con- stateeren kan, hoe het doode paard wordt ter aarde besteld, zal men rustig zijn". Ook doode dieren hebben een uitdrukking op hun gezicht. De doode hengst Alba, die buitengewoon gehecht was aan zijn meeste res, zag er uit als een, die na eindelooze on rust ten slotte „op honk" «komen was en de rust had gevonden-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9