Alkmaarsche Courant. DE ROODE VULPENHOUDER Qemeentecaden Radionieuws Seuilleton JUovUtciaal Tlieuws tand: en Juin&ouw LBinnenland ngnnerd fl/i en dertigste Jaargang. HAANDAG 31 JULI OUDKARSPEL. Geautoriseerde vertaling 0a»r 't Engelsch van Molly Thynne, door A. W v. E.—v R- LIMMEN. LANGENDIJK. VEREENIGING TOT BEVORDERING VAN HET VAK ONDERWIJS IN WEST-FRIESLAND. TEXEL. OTERLEEK. 1933 Ko I78 Lijn 4: Langenberg 10.50-17.55 7«>e«i 17.55-19.20, Frankfort 19.2O-20.20 Z<2 sen 20.20-21.30, München 21 30 21 55 Zeesen 21.55-23.20, Mühlacher 23 20- 24.— zijn Rijk ten odat de de zelf Dinsdag 1 Augustus. Hilversum, 1875 Af. (Uitsluitend VARA). 0 Gramofoonp'aten. 9.— De Notenkra- f«olv. D. Wins en gramofoonplaten. vPRÓ-morgenwijding. 10.15 Uitz. Arb. in de Continubedrijven: De No- krakers o.l.v. D. Wins en Janny van rWen dclamatie 12.- VARA-Kleinorkest lv P Duchant en gramofoonplaten. 1.30 r.ramofoonplaten. 4.— Zenderverzorging. Orgelspel Joh. Jong. 4.45 De Noten- bakers o.l.v. D. Wins en gramofoonplaten. h30 RVU: Dr. M. Eisma: Het leven in het te water. 7.— Causerie over „Zonne zaal" 7 45 Gramofoonplatenreportage. c 15 Herhaiing SOS-berichten. 8.17 VARA- Kleinorkest o.l.v. P.Duchant m. m. v. J. T ammen, zang. 8.45 Vervolg gram. repor tage 9 15 Vervolg orkestconcert. 9 45 Zang annr Fientje de la Mar, aan den vleugel Han 10.Vaz Dias en VARA-Varia. 1015 Vervolg zang. 10.30 „The Hollandia Triree" accordeon. 10.45 Gramofoonplaten 10 50 Vervolg accordeon. 11.-12.— Gramo- [0°Hu?zen,'296 Af. (Uitsluitend KRO). 8— 015 en 10— Gramofoonplaten. 11.— fiiamofoonplaten. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12 151.45 Gramofoonplaten. 2.Vrou wenuur 3 Gramofoonplaten en Piano recital 4 25 Schlagermuziek. 5.— Orgelcon rert en gramofoonplaten. 7.15 Lezing. 7.35 Gramofoonplaten. 7.45 Causerie. 8.— Or- iestconcert en gramofoonplaten. Ca. 8 30 Vaz Dias. 10.35—12.— Schlagermuziek en eramofoonplaten. Daventry, 1554 Af. 10.35 Morgenwijding. 10 50 Tijdsein en berich'en. 12.20 Orgelspel Foort. 1.05 Paramour.t-Astoria-orkest olv Anton. 1.50 Wstern Studio-orkest o.l v F Thomas. 2.35 Concert. P. Wend, sopraan en het „New English"-strijkkwartet. 3.20 Gramofoonmuziek. 4 35 R. Tapponnier en zijn orkest. 5.— Kinderuur. 6.20 Be-.chten 650 Troise en zijn Mandoline-orkest m. m. v I. föhn, tenor. 720 Het Magyar orkest olv.W Hyden. 8.20 Radio-Militairorkest o l v B. W. O'Donnell, m. m. v. J Salisbury, 0 20 Berichten. 9 40 Kamermuziek. D. Helm- rich, alt en het Spencer Dvke Strijkkwartet. 10 55 Voordracht 11.—12 20 Lew Stone en de Monseigneur Band. Pariis Radio-Paris"1714 Af. 8.05, 12.20 en 7.30 Gramofoonplaten. 8.20 .Rigoletto", opera van Verdi f gramofoonpl aten). Kalundborg, 1153 Af. 12 20—2.20 Con cert uit het Bellevue-Strandhotel. 3.205.20 Concert uit rest. „Wivex" 8.20 Uitzending van een revue. 11.20—12.50 Dansmuziek uit rest. „Nimb". Langenberg, 473 Af. 6.25 Gramofoonpl 723 Militair concert o.l.v. Schmidt. 11.50 Gramofoonplaten. i2.20 Concert o.l.v Klosz 1.20 Concert o.l.v. Eysoldt. 5.20 Gramofoon platen 6 20 Concert m. m. v. orkest o.l.v. Maier.kinderkoor o.l.v. Hüsch, mannenkoor ol.v. Morschel, R. Pfarr, bas-bariton. Lei ding: Görlitz. Rome, 441 Af. 9.05 Concert m. m. v. orkest en solisten. 9.50 Radiotooneel. 10.20 Piano recital. M. Ceccarelli. 10.35 Gramofoonpl 11 15 Berichten. Brussel, 338 en 508 Af. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Lauwers 5.20 Gramofoonplaten. 6 50 en 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Gevariëerd programma. 10.30 Gramofoonpl. 508 M 12.20 Gramofoonplaten en vioolrecital. 5 20 Sonatenconcert. 6.35 Orgelconcert. 6 50 Cello-recital. 8 20 Gramofoonpl. 9.20 Con cert uit Ostende. Hierna gramofoonmuziek. Zeesen, 1635 Af. 8 20 Concert uit het Kur- haus te Swinemünde o.l v. P. Scheinpflug m v. G. Baum, bariton. 9.30 ..Der 1 Augst'\ hoorspel van LL Thoma. 9 55 Dansmuziek 1040 en 11.05 Berichten. 11.20—12.20 Con eert uit Hamburg, o.l.v. J. Eibenschütz. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Dinsdag 1 Augustus. ^jn 1Hilversum. fï« 2: Huizen. 3: Lond. Reg. 10.35—10.50, Daven- L?j!°^~11-05, Lond. Reg. 12.20—13.20, Midi. Reg. 13.20—15.20, Daventry 15.20— De raad dezer gemeente vergaderde Vrij dagavond. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. van Sint Pancras berichten, dat aan deze gemeente een bedrag van 108.34 zal wor den overgemaakt als aandeel in het, door die gemeente van de provincie over 1932 uit het aanvullend wegenfonds, ten behoeve van den^ Twuyverweg ontvangen bedrag van 650, welk bedrag reeds is ontvangen. De minister van sociale zaken heeft de rijkssteunregeling voor de transportarbei ders, afkomstig van „Koophandel" verlengd tot en met 12 Augustus 1933. Ingekomen was het verslag van het Prov. Waterleidingbedrijf en van den Keurings dienst voor waren te Alkmaar over 1932. Aangeboden werden de gemeenterekening 1932 en die der Gem. Lihtbedrijven. Van het bestuur der Langendijker Winke- liersvereeniging was een verzoek ingekomen om gedurende de week voorafgaande aan de kermissen in 1933 het sluitingsuur te bepa len op 11 uur. Dit verzoek werd evenals ver leden jaar ingewilligd. Onbewoonbaar verklaarde woningen. B. en W. stelden voor de onbewoonverkla- ring op te heffen van de woningen wijk A nr. 70, eigenaar de heer Van Galen en wijk A nr. 352, eigenares evr. de wed. H. van Ree Ootjers. De voorzitter deelde mede, dat adressan ten hebben verzocht de onbewoonbaarverkla ringen op te heffen. Er is een onderzoek in gesteld door den gemeente-opzichter en de gezondheidsdienst en zijn de woningen naar de eischen der verordening. Het voor stel werd aldus aangenomen. Bij de woning van Van Galen werd de bepaling gemaakt, dat er niet meer dan 2 personen in het huis mogen wonen. B. en W. stelden verder voor, de woning, wijk A nr. 80, eigenaar de heer Jb. de Vet, onbewoonbaar te verklaren op advies van den gemeente-opzihter en de Gezondheids commissie. Inmiddels heeft de eigenaar ge vraagd, de woning te mogen sloopen. Het voorstel werd aangenomen. B. en W. stelden voor, een verordening op het bouwen en de bewoning vast te stellen. De voorzitter merkte op, dat de leden een ontwerp van deze verordening ter inzage hebben ontvangen, waardoor zij gelegenheic hebben gehad van den inhoud kennis te ne men. Spreker deelt verder mede, dat ingevolge art. XXXVIII der wet van 9 Juli 1931 tot wij ziging van de woningwet de gemeenteraad verplicht is om de geldende bouw- en wo ningverordening vóór 19 Aug. 1933 in over eenstemming te brengen met de gewijzigde bepalingen. In verband met de ingevoerde gewijzigde bepalingen is het noodzakelijk, dat een nieu we verordening wordt vastgesteld. In opdracht van het bestuur der afd Noordholland der vereeniging van Ned. Ge meenten heeft een commissie, bestaande uit de beide inspecteurs van de volkshuisvesting twee hoofdambtenaren van de provinciale griffie, twee burgemeesters, twee secretaris sen en een gemeente-architect zich belast met een ontwerp-verordening samen te stellen voor niet-stedelijke gemeenten, waarbij meer bepaaldelijk rekening is gehouden met Noordhollandsche toestanden. Dit ontwerp hebben wij getoetst aan de bestaande veror dening en hierbij is rekening gehouden met plaatselijke toestanden, met het resultaat, dat wij het uwe vergadering ter behandeling en vaststelling aanbieden. Deze verordening werd zonder bespreking aangenomen. De gehuwde onderwijzeres Het laatste punt van de agenda vermeldde een voorstel van B. en W. om een verorde ning in het leven te rOk.t>en, betreffende het verleenen van eervol ontslag aan de onder wijzeressen, die in het huwelijk treden. De voorzitter zeide, dat dit punt in B. en W. breedvoerig is besproken. De meerderheid van B. en W. achtte het voor de goede gang van het onderwijs ge wenscht. dat de onderwijzeres, die' trouwt, wordt ontslagen. Men wilde het wisse voor het onwisse nemen. Het onderwijs kan er niet onder lijden, maar ook wel. Dat moet voor oogen worden gehouden. De heer Bakker, de minderheid in B. en W., zeide, er lang over te hebben gedacht maar niet de vrijheid te hebben gevonden, er stem aan te geven. Het moest van het uitgaan, die betaalt de onderwijskrach- toch ook? Spr. is er ten sterkste tegen, at er jaren lang voor de gelijkstelling van man en de vrouw is gestreden. De man en vrouw zijn thans gelijk en moet de vrouw t^if weten, wat zij doet. In het belang der vrijheid kan spr. er zijn stem niet aan geven. De heer Rijper was van meening, dat de onderwijzeres die in het huwelijk treedt, een hoogere roeping heeft te vervullen dan als onderwijzeres. Ook is spr. er niet voor, dat soms door man en vrouw tesamen een dub- L 1 inkomen wordt verdiend. De heer de Boer was het met den heer Tijper eens. Spr. zag er gevaar in bij een eventueele besmettelijke ziekte, waarbij men direct twee onderwijskrachten zou moeten missen. De heer ostelijk had liever dat een ander het had, dan twee uit een gezin. De voorzitter wees erop, dat men met de mutaties moet rekenen op de school bij even tueele vermeerdering van het gezin der onder wijzeres. Niet met den slechten toestand van het oogenblik. Als men straks eens met een tekort aan onderwijskrachten krijgt te kam pen? Wat moet het dan? Het voorstel werd hierna aangenomen met tegen 1 stem, die van den heer Bakker. Daarna sluiting. 66) »Ik zie uw buitentje al," merkte Cynthia •Pottend op. „Het zal vol zitten met allerlei veriatenen en kreupele honden er. daar zult r.Zlch druk mee maken als een hen met een troep kuikens. Mag ik dan bij u komen logee- oom Fayre?" Jl^j0 dikwijls en zoo lang als je wilt. Je ®jlt dan een eerbiedwaardige getrouwde wouw zijn, en je kunt dan als chaperonne an miss Allen diensi doen." „Komt miss A'len ook bij u logeeren? zii W'1 komen. Ik heb het haar nog niet gevraagd." u/'jk hen bli; dat u goede vrienden met haar Zij is een bovenste beste, vindt u niet? Fa 's een bee' goede vrouw," stemde yre wat voorzichtig toe Er was een flik- bevief 'n ^vntbia's oogen, die hem niet erg Zij wierp hem een zijdelingschen blik toe. mii a* een Prachtig idee! Het verwondert W er,n'^ ^rder aan gedach heb!" «aaraan?" vroeg Fayre wantrouwend Wa n Zï.bii u k°mt logeeren natuurlijk Tt Cynthia's onschuldig antwoord. I^a de lunch bezochten zij Grey op zijn „Ik ben blij. dat u komt," zei hii tot Fayre „We zijn een auto op het spoor gekomen, die in York is aangehouden Die reed zonder achterlicht. Als dat onze vriend Page is ge weest. heeft hi) natuurlijk genrobeerd zijn nummerbord te verbergen. In elk geval heb ik er iemand heen gezonden om al de bijzon derheden te weten te komen en die komt morgenvroeg terug We hebben kans dat we den goeden auto te pakken hebben „Dat zal jou wel genoegen noen. Cynthia! Lady Cynthia heeft altijd Page verdacht, verklaarde Fayre. „Nu dr. Gregg een schoone lei heeft is dat het eenige waarop we kunnen afgaan. zei Grey. „liet is eigenaaidig. hoe die dok ter telkens weer in deze zaak voorkomt. Die Baxter stierf in zijn huls. en Gregg teeken- de de overlijd^nsacte /oover wij kunnen-na gaan, lijkt a'les in orde, en B-halve het op graven van Baxter nebben ^wij alles gedaan, om zijn dood te bewijzen „Ik heb geen reden aan te nemen, dat Gregg gisteren iets acuter hield. Hii scheen maar al te graag te vertellen wat hij w'st Ais hij iemand beschermt, doet hii het heel handig." .Ik geloof dat wij dr Gregg nuwel hee- lemaal kunnen uitsehake'en Indertcd had m toch geen reden Baxters dood geheim^ houden, hoe hij ei uu ook over mocht ke",Ik heb zoon sterk gevoel in •hetrekki^ tot dien Page." zei Cynthia toen Grev's kantooi veraten te beu ben St-and terugkeerden Ik ge 00 vast M wij hem zullen vinden en dat alles dan goea De r.-k. kiesvereeniging „Recht en Plicht" lield Vrijdagavond vergadering in het ge bouw „Sint Maarten". Na de opening las de secretaris een circu laire voor van den rijkskieskring Den Helder, waarin werd medegedeeld dat men alleen candidaten kon opgeven vóór 1 Augustus, van lijsten na dien datum ingekomen, zou geen notitie meer genomen kunnen worden. Op verlangen van de vergadering diende het bestuur een voordracht in voor bestuur van den kieskring Zaandam. Gekozen werden mej. Boom te Alkmaar en de heeren Niele te Krommenie, Hemmer te Castricum. J Valke ring Tz. te Limmen en J. Apeldoorn te Eg- mond-Binnen. Voor den partijraad werden candidaat gesteld de heeren Raat te Wervers- hoof, Aengent te Den Helder, Wolff te Pur- merend en Volkering te Limmen en zoo een kamerlid ook lid van den partijraad mag zijn, de heer Groen te Zuidscharwoude. Bij de rondvraag vestigde de secretaris de aandacht op de z.i. onjuiste aanbeveling voor het z.g. politiek advies. De voorzitter gaf z.i. gelegenheid om een paar personen, die zich niet aan de leiding onderwerpen, op deze wijze naar voren te brengen. Spr. dacht een voorstel in te dienen om dat in de toekomst onmogelijk te maken. Hij vroeg het oordeel van den heer Valkering. De heer Valkering was ook geen bewon deraar van die aanbeveling. Als het regle ment gewijzigd wordt en dat zal z. spoedig gebeuren moet men dat voor komen. Vrijdagavond zijn de eerste circulaires van de Kweekers Centrale ontvangen. In de eer ste wordt den kweekers bekend gemaakt dat het volgens den Minister van Economische Zaken volstrekt ontoelaatbaar is te achten, dat intusschen aangeslotenen der Bloembol- lenkweekers Centrale en Bloembollenexpor teurs-Centrale bloembollen beneden de vast gestelde minimumprijzen worden verhandeld Aan hen, die op dit punt door eigen schuld te kort blijken te komen, zal bij aanvraag van teel- of exportvergunning bedoelde han del als overtreding worden aangerekend en zoo noodig vergunning onthouden worden Hen, die reeds in dit opzicht te kort zijn ge schoten wordt aangeraden dit aan de Ne- derl. Kweekers Centrale mede te deelen, op dat het wosfjehersteld. Zij, die de bewuste mededeelingTrfft doen, zullen de consequen ties hebben te dragen.. Men zij gewaar schuwd. De tweede circulaire maakt er den kweeker op attent, dat iedere bloembollenkweeker moet zijn aangesloten bij de Kweekers-Cen trale, voor aanmelding zijn formulieren be schikbaar op het gemeentehuis. Aangeraden wordt, indien aangifte nog niet is geschied de zaak dadelijk na ontvangst der circulaire in orde te maken. Als uiterste datum, waar- od de formulieren door de Centrale moeten zijn ontvangen, heeft men den 29sten Juli, dus vandaag gesteld. Opgave op dc juiste tijd is dus onmogelijk. Wij vertrouwen ech ter, dat er wel eenige dispensatie zal worden ver'eend. Hierdoor hebben de kweekers dus het be voor John zal afloopen U kunt het verbeel ding noemen als u wilt. maar dit is de eer ste keer, dat ik mij werkelijk hoopvol ge stemd voel. Het leven lijkt nu plotseling heel anders!" Fayre maakte zich opeens bezorgd over haar. Er was iets ontzettend droevigs .n haar optimisme en hij wist. dat het op een jammerlijken lossen grond steunde .Reken er niet te veel op." smeekte hu terwijl hü zich droevig bewust was van het feit dat hij hri a!ti;d scheen te moeten ziin. die koud water ovpr haar geestdrift moest werpen. ..Het is tenslotte misschien weer "^Dat is het niet," verklaarde zii stellig Ik kan u niet zeggen, hoe ik dat weet maar ik weet het. en u zult zien dat ik ge'i'k -heb. Het is eigenaardig dal Sybill Kean hetzelfde heeft bedacht als ik Wist u dat? Zii vertelde het mij. toen zij ziek op StaveVy lag De verwilderde blik kwam weer in Fayes oouen. Hij had zijn eigen zorgen voor een oogenblik vergeten, meen-es'eept als hii was door Cvnthia's geestdrift, maar nu zii terug keerden, waren zij in geen enkel opzicht ver minderd. Cvnthia die verdiept was in haar ei "-en gedachten merkte ziin afgetrokkenheid niet op „Het was dien avond, voordat ik bij de Campbell's in Carhsle ging logeeren. Ik ver teld* haar niet waarom ik er heen ging om dat wij overeen waren gekomen, dat het be ter voor haar w?s in het geheel niet over die zaak te praten. Wij hadden John's naam in het ueh^ei niet geroemd maar to»n ik haar goeden nacht wenschte keek zij mij zoo eigen wijs gekregen, dat de Kweekers-Centrale met de werkzaamheden bezig is, doch men vraagt zich angstig af, wat er van moet komen. Als men de veilingen nagaat, hoeveel partijen bollen er den minimumprijs niet kunnen op brengen en welke de tuinders weer naar huis moeten brengen, wordt het koud om het hart. Men mag niet beneden den minimumprijs verkoopen, doch waar moet men er dan mee heen? Men kan ze toch niet te water wer pen? Van tuinderszijde deelde men ons mee, dat de draaihartigheid in de verschillende koolsoorten de laatste dagen weer in zeer ernstige mate is opgetreden. Al meer en meer blijkt, dat in het zoogenaamde Ambacht niet meer met het gewenschte succes kool kan worden verbouwd. Verschillende tuinders waren er in de laatste jaren reeds toe over gegaan in de polders kool te verbouwen, doch, gezien de slechte vooruitzichten en de betrekkelijke hooge pachten daar, heeft men het nu er weer maar op gewaagd hier wat meer kool uit te planten. Gezien den tegen woordigen stand, ziet het er met den teelt niet best uit. Uit het jaarverslag over het afgeloopen boekjaar van de vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland heb ben de ontvangsten 1694.82 bedragen, de uitgaven 7666,96, zoodat de netto-kosten 5071.14 bedragen. In dit bedrag wordt door het Rijk 70 pCt. en door de gemeente 30 pCt. bijgedragen in verhouding tot het aan tal leerlingen uit iedere gemeente. gedurende de laatste weken. Reeds is de uit betaling voor de vroege aardappelen ter wil le van West-friesland bespoedigd en het be drag, hoezeer ook nog beneden kostprijs,, hooger gesteid dan de voornemens waren. Bij de verdere uitvoering der steunregeling j zal bijzonder op de belangen van de streek' worden acht geslagen. GEEN TOESLAG OP NEKKEN. De Nederlandsche varkenscentrale maakt, bekend, dat met ingang van heden geen toe-i slag meer zal worden gegeven bij den uit voer van nekken. NIEUWE NIEDORP. Naar we vernemen heeft men op de ge houden vergadering van de afd Winkel, N.-Niedorp en Omstreken van het Holl. Bloembollenkweekersgenootschap besloten aan de kweekerscentrale te Haarlem het ver zoek te richten de vastgestelde hoeveelheden in te komen plantgoed voor vroege- en late tulpen te willen herzien en te verminderen, aangezien vele kweekers de hun opgelegde verplichtingen niet zullen kunnen nakomen doordat door hen den vorigen herfst de on dereinden der partijen zoodanig zijn vernie tigd dat zonder saneering reeds dit jaar bij hen een belangrijke inkrimping zou plaats vinden. Vooral de in te leveren hoeveelheid late fulpen zal oorzaak zijn, dat de kwee kers bij lange na niet de toegestane 65 oppervlak zullen kunnen betalen. SCHAGERBRUG. De heer A. N. Nap alhier is geslaagd voor praktijk-diploma boekhouden „Mercu- rius". Door het bestuur dezer gemeente zal een gedeelte van het strand nabij De Cocks- dorp gehuurd worden, om daar tenten te doen plaatsen ten gerieve der vreemdelingen, die dit jaar ook te De Cocksdorp zeer talrijk zijn. De jaarlijksche schouw der kerkelijke landerijen en bouwakkers zal Maandag a.s. plaats vinden. DE AARDBEIENOOGST IN KENNEMERLAND. T egengevallen. De uitkomsten van de nu toe verwerkten oogst zijn niet gunstig; er zijn over het al gemeen zeer lage prijzen aan de veilingen betaald. Bij de r.k. coöp. tuindervereeniging „Ken- nemerland" werden aangevoerd 1.056.343 k.g. met een opbrengst van 155.522, tegen 1.467.201 k.g. voor 238.037 in 19312; aan de Beverwijksche Exportveiling 560.855k.g opbrengst f 82.942, (vorig jaar 820.000 k.g opbrengst 137.234) en aan de Vrije Veiling 342.285 k.g. opbrengst 51.933, tegen 493.843 k.g. voor 81 047 in 1932. In totaal was de aanvoer 1.959 483 g.g met een opbrengst van f 290.397, tegen 2.781.044 k.g. met een opbrengst van 456.318 in 1932. De gemiddelde prijs was 14.50 per 100 k.g. een aanmerkelijk verschil met het vorige jaar toen 16.41 per 100 k.g. werd betaald UITVOER VAN AARDAPPELEN. Kosten één cent per 100 K.G Met ingang van morgen is het bedrag ter bestrijding van kosten voor den uitvoer van aardappelen door den minister vastgesteld op één cent per 100 kilo. Het bedrag moet vóór afgifte van het certificaat worden vol daan. DE NOOD IN WESTFRIESLAND De minister zal op de belangen der Streek bijzonder acht slaan. De minister van economische zaken heeft aan den burgemeester van Grootebroek, in antwoord op een telegram van een commissie uit vijftig West-friesche gemeentebesturen, getelegrafeerd: „De nood in den tuinbouw en vooral in West-friesland heeft mijn ernstige aandacht aardig aan en zei alsof zij wist, dat het waar was: „Maak ie niet bezorgd. Cynthia, John zal niet veroordeeld worden. Daar ben ik zeker van!" Fayre staarde haar verbaasd aan. „Zei Sybill dat? Gaf zij daar een reden voor op? „Neen. maar zij scheen er eigenaardig ze ker van te zijn. Bijna, a'sof zij iets wist. Zij zei niets meer en zag er zoo wanhopig ziek en moe uit, dat ik gauw wegging. Denkt u dat zij een soort van tweede gez;cht had oom Fayre? Dat hebben menschen, die erg z;ek zijn geweest, wel meer, is het niet? Ik ben er zeker van. dat zij het niet alleen maar zei om mij gerust te stellen!" De zorsreleijkee trekken in Fayre's gezicht werden scherper. ,-Ik weet het niet", zei hij, „en ik kan het niet begrijpen. Ik had den indruk, dat zij meerever de heele zaak tobde, dan goed voor haar was. Het is nooit bij mij opgekomen dat zij ook maar de minste hoop had. Ik hoop alleen, dat zij geliik had. Weet je, dat zij weer prg ziek is geweest?" „Ja. Edward schreef het aan Bitl. Hij was dwaas om haar weg te halen, voordat zij werkelijk be'er was. Het was dr. Gregg's schu'd omdat die zei, dat zij mocht gaan Het is vreemd, maar hij oordeelde net als jij Hij ze', dat zij 700 vreeselijk over die zaak tobde, dat zij die atmosfeer weg moest, om dat zij anders geen kans had beter te werden En zij is de eenige, die mij werkelijk hoop heeft gegeven". „Je houdt heel veel van Sybil, is het NATURA-BONS VOOR WERK- LOOZEN-STEUN. De handel tegen het rapport der Commissie-Lambooy. Nu de commissie van advies inzake ver leening van steun in natura door het uit-j brengen van haar rapport uitvoering heeft gegeven aan de door den vorigen minister van binnenlandschen zaken gegeven op dracht, hebben de besturen van den Koninkl, Ned. Middenstandsbond, den Ned. r.k. Mid denstandsbond, de Vereeniging v. d. chr. Handeldr. en Industr. Middenstand in Ned., den Ned. Grossiersbond en het Comité tot beu hartiging van de belangen van de grootwin kelbedrijven in levensmiddelen in Nederland zich tot den minister van sociale zaken (on der wien deze materie thans ressorteert) ge wend, teneinde hun bezwaren kenbaar te maken. Aan het desbetreffende adres ontlee- nen wij het volgende: De commissie heeft in meerderheid een af wijzend standpunt ingenomen ten aanzien van de verstrekking van steun in natura en voert daarvoor ethische, opvoedkundige en practische gronden aan. Zonder in beoor deeling te treden van de juistheid der gebe zigde argumenten, kunnen adressanten niet nalaten met voldoening gewag te maken van de uitspraak der commissie, dat bij eventuee le steunverleening in natura het bestaande) distributie-apparaat moet worden intact ge-j laten, aangezien de uitschakeling van deni handeldrijvenden middenstand, vooral van! het kleinbedrijf, onmiddellijk een nieuwe ca tegorie van werkloozen in het leven zou roe pen. Ook de meening der commissie, dat over-, heidsdistributie van eerste levensbehoeften! geen voordeel voor de gemeenschap zal be- teekenen, wordt dezerzijds volkomen onder schreven. Het moge trouwens worden betwij feld, of er wel een systeem van steunverlee ning in natura denkbaar is, dat niet ten na- deele strekt van bepaalde groepen van het bedrijfsleven. j Hoewel ten zeerste erkentelijk voor het feit, dat de commissie voor het ontwerpen van haar plan is uitgegaan van het stand punt, dat het bestaande distributie-apparaat niet aangetast moet worden, hebben de vo rengenoemde organisaties tegen het systeem het principieele bezwaar, dat feitelijk een deel der lasten van de voorzieningen ten be hoeve van werkloozen en behoeftigen, welke op de geheele gemeenschap behooren te druk ken, zouden worden afgewenteld op een be paalde groep van het bedrijfsleven, i.c. de fa brikanten of grossiers en kleinhandelaren, die betrokken zullen worden in de boncircu latie. Naast deze bedenking hebben zij nog een tweede tegenwerping van principieelen aard, n.1., dat de commissie uitgaat van 't niet ge motiveerde standpunt, dat de winstmarge in den handel inzonderheid onder de huidi ge ongunstige economische omstandigheden toelaat om een hooge reductie van 4, 8 0! 12 pCt. te geven. In de meeste gevallen is zulks absoluut onmogelijk, zoodat het door haar ontworpen systeem ertoe leiden zou, dat met verlies zou moeten worden geleverd. Deze prinipieele bedenkingen kriigen nrg niet?" vroeg hij nadenkend. „Natuurlijk! Zij is altijd een heele steun voor mij geweest en zij is een lieve vrouw. Weet u,als ik thans soms hopeloos vervolgd werd met allerlei dingen, bleef ik weken ach tereen bij haar in Linden, en zij was een engel voor John van het begin af aan. Ik zou heel wat voor Sybil over hebben, en toch ben ik van nature geen onzelfzuchtig per soontje", eindigde zij openhartig. Fayre maakte geen toespeling meer op de zaak en toen Cynthia haar voornemen te ken nen gaf, naar de Kean's te gaan om te zien of het haar toegestaan zou worden Sybil te bezoeken, wandelde hij met haar mee tot de deur, maar hij bood niet aan mee naar bin nen te gaan. Inplaats daarvan nam hij een bus en ging aar Richmond. Daar gekomen ging hij naar het park en wandelde tot hij doodmoe was. Het was laat toen hij bij het station kwam en den trein naar Londen nam, en hij was uitgeput van de zware lichaams inspanning en door gebrek aan voedsel, maar eindelijk was hij tot een gedeeltelijke oplossing van zijn moeilijkheden gekomen. Hij at wat in de club en viel daarna letter lijk in bed neer. En dezen keer sliep hij wel. Hij wachtte, tot zij stoelen hadden gevon den onder de boomen en ging toen recht op zijn doel af. „Je bent een ongewoon persoontje, Cyn thia" zei hij waardeerend. „Ik heb ie mid den in een drukken morgen weggehaald en je hebt zelfs geen enkele vraag gedaan." Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5