£aad: en Jmn&cum Spoct £uchtoaact 3mgezonden Stukken Mackt&ecichten WEDSTRIJDEN TE ZUID-SCHARWOUDE. DUALMEET OP DEN HELDERSCHEWEG, DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. BALBO'S KOMST VERWACHT. Valencia gereed. Start Balbo vandaag? De laatste toebereidselen. TOENEMEND LUCHTVERKEER. KENNEMERLAND. Geen dag is de handel hetzelfde en sta biele prijzen zoo als men die vroeger kende, zijn uit den tijd. Derde kwaliteit wil niemand hebben. De sorteering laat veel te wenschen over, en dat is begrijpelijk als er zoo weinig voor terecht komt. Bessen werden ruim aangevoerd en voor mooie bessen was goede vraag. De prijzen .waren vrij hoog, nl. 0-250.40 per slof (inhoud pl.m. 5 pond). Frambozen die ook •ruim werden aangevoerd, golden middelma tig nl. 0.06—0.10 per doosje, extra kwa* liteit een ietsje meer. Bloemkool werd ruitn aangevoerd en gold voor prima kwaliteit, vrij goed. De prijzen waren 6 5013 per 100 stuks. Er kwam veel sla, maar le soort vond koopers. De prijzen waren/ 0 50 2.50 per 100 stuks. Postelein was weinig in trek, de prijzen 0.10—0.20 per kist. Rabarber werd ruimer aangevoerd en de prijs ging nog al, nl. 1504 per 100 bos. Spinazie gold bij geringen aanvoer mid delmatig, en wel 0.15—0.40 per kist. Snijboonen en spercieboonen, die thans ruim worden aangevoerd golden bitter weinig. Wel scheen er soms een vleugje te komen, doch over liet géheel genomen is de prijs laag. We noteerden voor snijboonen 4.50 8 en voor spercieboonen 46.50 per jlOO K G. Laten we echter den nadruk er op [•leggen dat er ook dagen geweest zijn dat de prijs hooger was, doch ook dat de prijs lager was, omdat de fabrieken nog niet op kracht [werken. Tuinboonen werden ruim aange voerd en golden niet hoog. De prijzen bewo gen zich om de 13.50 per 100 K G. Bospeen bleef nog al op prijs, de noteering was 311 per 100 bos, doch 2e kwali teit gold weinig. Druiven werden in beduidende kwantums aangevoerd en golden middelmatig, nl. 40—65 per 100 K.G. Meloenen golden mogal in le kwaliteit, niettemin liep de prijs sterk uiteen en wel van 7.5030 per 1100 stuks. De eerste vruchten als Yellow •Transparant en Janbaasje werden aange voerd en ook enkele partijtjes Kruideniers peren. We noteerden voor appelen 16 ■tf 22 en voor peren 12IQ per 100 Kg. De handel in aardappelen begint een ietsje te vertoeteren. Ronde aardappelen en blauwe eigenheimers, voor zoover goede kwaliteit .golden 23.50 per 100 K.G. De handel 'in tomaten was een ietsje beter. De noteering 6.5015.50 per 100 K.G. De overige aanvoer onveranderde prijzen. LANGENDIJK. Men deelt ons mee, dat de Centrale van Vereenigingen voor den Aardappelen-, Groenten- en Fruithandel zich tot den mi nister heeftg ewend, ten einde de regeering opmerkzaam te maken op den noodtoestand, waarin de handel in bodemproducten ver keert en die niet minder groot is dan die van den land- en tuinbouw. In het bijzonder is de nood der aardappelenhandelaars buitenge woon groot. Hoewel het product bijna waar deloos is, is er van export geen sprake, ter wijl de binnenlandsche groot- en kleinhandel wordt te gronde gericht doer de moordende concurrentie van plattelands-autorijders, die dagelijks de steden inzwerven en zonder het betalen van eenige belasting en gemis aan ventvergunning voor een weekwinst werken, gelijk aan hetgeen en winkelier per dag moet verdienen, om alle onkosten te kunnen vol doen. Ook het personeel der handelaars on dervindt van een en ander de nadeelige ge volgen. Gevraagd wordt den handel in te schakelen in samenwerking met den land bouw en minimumprijzen voor in- en verkoop vast te stellen. Kolven. De 50-slagenwedstrijden, ter voorberei ding van de Nationale Kolfwedstrijden, wel ke in het begin van September in de kolf baan van den heer Rijper alhier worden ge houden, zijn uitnemend geslaagd en hebben een buitengewoon prettig verloop gehad. Een groot aantal kolvers heeft er aan deelge nomen. De uitslag was: Gummiballen, eerste klasse: le pr. P. Mo lenaar te Zuidscharwoude 514 p.; 2e pr. J. Goet te Alkmaar, 495 p.; 3e pr G. Hop te Noordscharwoude, 467 p.Serieprijs F. B Wilken te Nieuwe Niedorp, 105 p. Tweede klasse: le pr. C. Vlug te Oud karspel, 456 p.; 2e pr. F. Malleboom te N.- echarwoude, 448 p.; 3e pr. P. Goet te Zuid scharwoude, 436 p.Serieprijs A. Houter te Venhuizen, 104 p. Derde klasse: le pr. L Mallekote te N.- scharwoude 420 p.; 2e pr. W. Kuin te N- scharwoude, 374 p.3e pr. C. Plakman te Oudkarspel, 374 p.; Serieprijs M. de Jong te Spanbroek, 91 p. J s Sajetballen: le pr. H. Ero te Koog aan den pi 2e Pr- Jb- Leguit te Kromme nde, 374 p 3e pr. W Keetman te Nieuwe Niedorp. 361 p^; Serieprijs G. van Tongeren te Krommenie, 98 p. Wielrennen. De rennersclub „Onderling Genoegen" hield haar jaarlijkschen wedstrijd tegen D. T. S. van Zaandam om de beker te Noord scharwoude die het vorige jaar door D. T. S. beschikbaar was gesteld. De vereeniging die de beker tweemaal achtereen won, kwam in het definitief bezit daarvan. Evenals het vorige jaar wisten de jongens van O. G. de overwinning te behalen, dit maal met slechts 1 minuut verschil. Er werd gereden vanaf de fcoedijker Vlot- biug tot het vliegkamp de Kooy en terug, een afstand van 62 K M. O. G kwam uit met een peloton van 6 renners en D T.S. met een van 5 renners. De tijd van de derde aankomende van ieder peloton werd opgenomen. Bij aankomst bleek dat O G de afstand had gereden in 1 uur 48 minuten 23 sec., terwijl D.T S. een tijd maakte van 1 uur 49 minuten 23 sec. Ook reed nog een B-peloton van O G mede, die een tijd maakte van 1 uur 51 minuten 20 sec., wat een beste tijd was. Deze laatste buiten mededinging. Na afloop richtte de voorzitter van O G. eenige woorden tot de winnaars. Het deed spr. genoegen dat onze jongens weder had den weten te winnen, hoewel het hem over den anderen kant weer speet omdat er het volgend jaar geen beker te verrijden zal zijn door de tijdsomstandigheden. Tevens dankte de voorzitter bestuur en leden van D.T.S. voor de goede verstandhouding en hoopte dat zij nog menige keer tegen O.G. zouden uitkomen. De voorzitter van D.T.S. dankte voor de gesproken woorden en deelde mede, dat door hem het volgend jaar een beker wordt uitge loofd, hopende dat dan de renners van D.T.S. winnaar mochten worden, wat met daverend applaus werd begroet. Hierna volgde felicatie en werd aan ieder renner die voor de beide vereenigingen uit kwamen een herinneringsmedaille uitgereikt. De Rijstvogel (uitreis) is in Calcutta aan gekomen; de Ijsvogel (thuisreis) is in Athene gearriveerd en wordt heden op Schip hol verwacht. Hedenmorgen 3 Augustus vertrok het K.L.M.-vliegtuig de Oehoe van Amsterdam naar Batavia. De bemanning bestaat uit de heeren I. W. Smirnoff, gezagvoerder, A. Viruly tweede bestuurder, M. Westrate werktuigkundige en M. L. Koopman radio- telegrafist. De chef der Italiaansche luchtstrijdkrach ten, generaal Valle, is te Dublin aangekomen. Hij is naar Valentia doorgereisd om daar de aankomst van het Italiaansche eskader bij te wonen. Volgens berichten uit St. John op New- Foundland is generaal Balbo voornemens, eerst Woensdagmorgen vroeg naar Ierland te starten. Indien de weersomstandigheden dit toela ten zal Balbo hedenmorgen te 8.20 A.Z.T. vertrekken. De leden der bemanning hebben bevel gekregen een half uur van te voren in hun machines te zijn. Het weer was gister avond volkomen rustig en helder. Ook de weervoorspellingen voor het Noorden van den Atlantischen oceaan zijn gunstig. De resultaten, welke de K.L.M. in het eerste halfjaar van 1933 heeft behaald, zijn zeer verblijdend. In vergelijking met dezelf de periode van het vorig jaar, steeg op de internationale lijnen in Europa het passa giersvervoer met 73 pCt., het goederenver voer met 49 pCt., terwijl de vermeerdering van brief- en pakketpost 22 pCt. bedroeg. Ook de post op de Amsterdam-Batavia-route vertoonde een stijging, en wel van 17 pCt. het gemiddelde gewicht van de over het ge- heele traject (Amsterdam-Batavia of Batavia- Amsterdam) vervoerde post kwam van 257 K.G. per week op 302 K.G.doordat onder weg nog veel buitenlandsche post wordt in geladen, kwam het gemiddelde totaal gewicht per enkele vlucht op 393 K.G. (eerste half jaar 1932: 335 K G.) Het passagiersvervoer op de Indië-route breidde zich sterk uit; in passagiers-kilome ters uitgedrukt, bedroeg dit voor het eerste halfjaar 1933, 1.586.097 tegen 662.908 over dezelfde periode in 1932; dit komt neer op een vermeerdering van 139 pCt. Het aantal aanvragen is inderdaad zeer groot; meermalen moeten passagiers gewei gerd worden wegens gebrek aan plaatsruim te. In de richting BataviaAmsterdam kon den door het station Batavia in de eerste 5 maanden van dit jaar 287.971 passagiers kilometers niet aangenomen worden. HET FRANSCHE LUCHTESKADER. Vertrekt in October naar Afrika. Volgens een Havasbericht heeft Cot, de Fransche minister van luchtvaart, besloten, 'in den loop van October de militaire vlucht van 25.000 kilometer naar Fransch-Afrika te doen uitvoeren door daarvoor uitgezochte be manningen. Het eskader zal onder comman do staan van generaal Vuillemin. Het zal vertrekken uit Istres, via Spanje naar Ma rokko gaan en vervolgens naar Seneral tot Banghi. Het zal via Algerije naar Isties te- rugkeeren. De gemiddelde snelheid van den tocht zal 150 K M. per uur bedragen. DE PLANNEN VOOR EEN TRANSATLANTISCHE VLIEGROUTE. Lindberg naar Stavanger? Men meldt uit Stockholm aan de N. R. Crt. Zooals bekend vertoeft het echtpaar Lind berg thans in opdracht van de Pan Airways op de Westkust van Groenland waar onder zoekingen verricht worden, die verband hou den met de plannen om mettertijd een gere- gelden trans-atlantischen vliegdienst via Groenland en IJsland te openen. Van hun basis Holstenborg uit heeft het echtpaar Lindberg reeds enkele vluchten langs de kust en over het landijs gemaakt en binnenkort zal over het ijs naar Scoresbysund op de oostkust gevlogen worden nadat eerst nog een bezoek aan Godthaab is gebracht. Welk van deze drie plaatsen tusschenstation voor de tians-atlantische vliegroute worden zal hangt van vei- =mde omstandigheden af en kan dus t' niet gezegd worden Aanvankeh .ïdberg verklaard, dat hij van Groen.a:i„ ^.aect naar Amerika terug zou keeren zoodat van een bezoek aan Euro pa ditmaal geen sprake zou kunnen zijn. Se dert enkele dagen circuleeren in de Scandi- naafsche pers echter geruchten volgens welke Lindberg van Angmagsalik naar Reykjavik zou vliegen en deze worden nu bevestigd en aangevuld door de mededeeling, dat de Noorsche Vacum Oii Company 50 liter olie en 500 liter benzine, die speciaal voor vlieg tuigen bestemd zijn, sedert Zaterdag te Sta vanger ter beschikking van Lindberg houdt. Opdracht hiertoe is kori geleden door de Pan American Airways gegeven en de kans is dus zeer groot, dat het echtpaar Lindberg zijn reis via Reykjavik naar Noorwegen voortzet Bernt Balchen, de bekende Noorsche vlie ger, die nu naar het Zuidpoolgebied is ver trokken, heeft de vorige week langdurige be sprekingen gevoerd met Noorsche lucht vaartautoriteiten. Hij is een der adviseurs van de Pan Americain Airways en het is vrij zeker, dat hij zijn opdrachtgevers aangera den heeft Lindberg nu ook naar Noorwegen te zenden. Balchen zou Bergen de aangewe zen plaats voor een tusschenstation achten, daar Stavanger te zuidelijk en Trondheim te ver naar het Noorden ligt. In Denemarken verwacht men, dat Kopenhagen eindstation van den trans-atlantischen vliegdienst zal worden, omdat hier meestal vrij spoedig aan sluiting naar Arasterdam—Londen—Parijs en naar de groote steden in Midden-Europa te krijgen is. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname ui de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt Mijnheer de redacteur! In de Grondwet leest men: „Allen die zich op het grondgebied van het Rijk bevinden hebben gelijke aanspraak op bescherming van personen en goederen". Deze grondwettelijke bepaling schijnt voor Bergen evenwel een doode letter te zijn. Wat toch is het geval? Als bewoner van een gedeelte van het per ceel aan de Eeuwige Laan no. 8 te Bergen dat geheel is omrasterd, heb ik aldaar langs een laantje eenige vruchtboomen geplant en nu gaat, bijna geen jaar voorbij of in mindere of meerdere mate worden de vruchten, zelfs nog geheel onrijp, door menschen- of kinder handen weggehaald. Meerdere malen heb ik daarvan aangifte gedaan maar het onderzoek, indien al eenig onderzoek moest hebben plaats gehad, heeft tot dusverre niet tot eenig resultaat geleid, hetgeen ik toch in mijn voormalige betrek king had moeten ervaren. Nu zijn dit seizoen vóór 1 Augustus we derom alle appelen en peren, die aan de hoo rnen hingen gestolen, er is er niet één meer te bekennen, en nu kwam mij, bij het consta- teeren van dit feit, bovengenoemde grond wettelijke bepaling in de gedachten, te meer waar volgens mijne zienswijze de politie te Bergen niet goed functior.neert. Alle belangen van inwoners van Bergen, die niet voor niets zulk een hooge belasting betalen, worden aan het verkeer, dat daar mede in ddirect verband staat, en de bad plaats opgeofferd. Men ziet nimmer speciaal in het seizoen, een opsporingsambtenaar,.surveilleeren op de eenige doeltreffende wijzi1,' zsoals zulks eer tijds acht te geschieden en wel op rustige kalme wijze te voet, waarbij niet steeds van de hoofdwegen moet worden gebruik ge maakt, daar immers door het heen en weer vliegen per motorrijwiel of per fiets tusschen Bergen en Bergen aan Zee een dergelijk er- gelijk feit, waarvan ik wederom de dupe ben geworden, nimmer kan worden geconsta teerd. Als verontschuldiging moge dienen, ten minste als het als zoodanig mag worden aangemerkt, dat Bergen niet de eenige ge meente is, waar het politietoezicht te veel en ten nadeele van de vaste belasting betalende inwoners op het „verkeer" is geconcentreerd waardoor andere belangen in het gedrang komen en dat het volgens mijn bescheiden meening meer dan tijd is dat de hoofden der politie, dit zijn de burgemeesters, Procureur Generaals en Inspecteurs der Rijksveld wacht te dien aanzien een eenigszins andere koers volgen. Met dank voor de plaatsing. D. BASTERT. Bergen, 1 Aug. 1933. Mijnheer de redacteur! Verzoeke beleefd eenige plaatsruimte in uw blad en daarvoor bij voorbaat mijn har- telijken dank. Publiceerde de directie van N.V. Van Hoogenstraaten en Co. in Alkmaar ook in uw blad de schitterende loonen, die er na de loonsverlaging aan die fabriek worden be taald voor boonenafhalen, waarbij zij het laat voorkomen alsof het vergeleken bij Lei den nog een goudnvjn is, dan is het zeker hier op zijn plaats, om ook eens de keerzijde der medaille te laten zien. Als groote gezin nen met alle hens aan dek boonen afhalen van 's morgens een uur of negen tot 's nachts een uur of twaalf (van 69 kunnen ze voor de fabriek wachten op boonen) dan konden ze voor de loonsverlaging de kapitale som van pl.m. ƒ14 per week verdienen. Daar voor worden de kinderen vanaf een jaar of vijf oud op een verschrikkelijke manier ge- exploiteercf, we hebben meermalen kleine kin deren, die met een handwagen stonden te wachten op boonen bij de fabriek, slapende gevonden omdat ze tot.... drie uur 's nachts hadden zitten boonen afhalen. De lezer, die de cijfers niet vertrouwt, kan het zelf contro leeren door eens een dag boonen af te halen. Van de kinderen wordt de vacantie gesto len en als de firma Van Hoogenstraaten daarvan moet bestaan, was het toch eerlijk beter, dat zij failliet ging. In mijn „Beknopt Leerboek der Schoolhygiëne" van A. Mei link. lees ik op blz. 1 „Het is een algemeen bekend feit, dat de jonge leerlingen na eenige maanden school bezoek er lichamelijk niet op vooruitgegaan zijn. Had de jeugdige scholier een frissche blos, na eenige weken is die soms verdwenen en vervangen door een „schooltint". Uit tal van onderzoekingen is gebleken, dat geduren de de groote vacanties het lichaamsgewicht toeneemt, in enkele gevallen evenveel als in het overige gedeelte van het jaar. Menig on derwijzer, die zijn klasse weer overziet na zoo'n paar weken van vrijheid voor de leer lingen, zal het getroffen hebben, hoeveel flinker en gezonder de kinderen er uit zien". Ik denk dat dit flink en gezond gezicht den onderwijzer ook wel zal treffen, die een klas se kinderen-boonenafhalers bezit, want deze kinderexploitatie spot met elke schoolhygiëne. Dit schandaal is nog mogelijk in Nederland met honderdduizenden werklooze mannen in het jaar des Heeren 1933, 59 jaren nadat de beroemde wet-Van Houten op den kinderar beid werd aangenomen. ci d o, JAAP NORDER. St Pancras, 31 Juli 1933. St. Pancras, Augustus '33. Zeer geachte Heer Redacteur! Beleefd verzoekt ondergeteekende een plaatsje in Uw veel gelezen blad, waar voor bij voorbaat hartelijk dank. Voor de verkiezingen voor de Tweede Kamer in dit jaar heb ik de gelegenheid ge kregen in Uw blad hier het één en an der over te schrijven en heb ik als mijn vaste overtuiging weergegeven, dat de tuinbouwer in de Kamer vertegenwoor digd moest zijn door vakgenooten, men schen uit de practijk. Zij weten wat tuinbouw is en hoe groot de ellende is, welke onder die tuinbouwers heerscht en hoe er gehandeld dient te worden, om die menschen het hoofd boven water te houden. Een enkele maal hen ik verno men, dat een tuinder hiervoor onge schikt zou zijn, omdat zoo iemand te dom is. Mijn antwoord was hierop, dat zoo het nu gaat wijl er verstandige heeren aan 't roer staan, het den tuinder niet naar wensch gaat en om het ver keerd te doen is men niet zoo gauw te dom. Een stedeling kan niet oordeelen over den gang van zaken op 't platteland Er zijn er die ternauwernood begrijpen, dat de aardappelen eerst gerooid moeten worden, alvorens men ze kan schillen. Nooit en nimmer zal er voldoende aan dacht aan den land- en tuinbouw ge schonken worden, zoolang de plattelan der niet in voldoenden getale in Den Haag is vertegenwoordigd. Zoo tusschen de bedrijven door zijn wij thans zoo ver gevorderd, dat de Europeesche hoofd schotel de aardappel op d9 mest vaalt wordt gedeponeerd. De groente zal denzelfden weg of liever gezegd deze zelfde mesthoop opgaan. Welk een wantoestand, tienduizenden kilogrammen menschelijk voedsel op de belt, en dan leven we nog wel in de be schaafde eeuw. Zoo iets doet denken aan ergerlijke baldadigheid, en wandaden, die misschien nog nooit zijn voorgeko men. Men wil beweren, dat er te veel ge teeld wordt, doch dit zal wel niet waar zijn. De verschillende regeerders in de verschillende landen zullen hier wel de schuldigen van zijn. Hoe groot zou het aantal wagonladingen zijn indien de hooge tolmuren er niet waren en de be talingen weer normaal verliepen wel ke onze oostelijke grenzen over zouden gaan? Men leest dat in bepaalde streken de menschen den hongerdood sterven en is het dan verantwoord, dat wij al dit voedsel vernietigen? Zijn deze streken niet to bereiken of is er geen gelegenheid, zooals scheepsruime enz om al die ton nen aardappelen of desnoods in meel oin- omgezet te vervoeren? Zijn de kosten te groot voor dergelijk vervoer, of kan het geld wat hiervoor noodig is, nuttiger be steed worden? M.i. kunnen de offers hiervoor niet te groot zijn en zal er veel geld nutteloozer verspild worden. Het zou van naastenliefde getuigen, indien men behoeftigen zou geven van onzen overvloed. Al is dit laatste niet te ver wezenlijken, dan nog zal de oogst niet te groot zijn, indien Duitschland het land was van voor enkele jaren terug Laten we dus niet zeggen, dat er te veel geteeld wordt. Ook zou er geen melk en boter te veel zijn en zou men de dieren niet be hoeven af te slachten, zooals momenteel op het te volgen programma staat aange geven. Wie durft het aantal liters melk en het aantal kilogrammen boter te schatten, welke zelfs nog wel in 't bin nenland geplaatst zouden kunnen wor den indien niet zoo werd belast? Eertijds hebben we gezongen van Holland met je malsche weiden en thans mogen die wei den niet meer malsch zijn, omdat het vee moet worden afgeslacht, dus de op brengst van die weiden overcompleet zal zijn. Dit alles doet ons pijnlijk aan en 't is te hopen voor hen, dat zij, aan wier toedoen het is te wijten, dat dergelijke toestanden zich openbaren, nooit ge brek zullen krijgen aan een maal aard appelen met wat groente of aan melk en boter. In de groote bladen wordt hoege naamd niets gemeld over den nood waarin de tuinder verkeert. Wij lezen daarin, dat Camera een bokspartij heeft geleverd, dat mej. den Ouden goed kan zwemmen, dat v. Kempen hard kan fiet sen, dat Bergers 100 M. kan loopen in 10.4 sec. enz., enz. Dit zijn prestaties en indien de bladen groot genoeg waren, werden dergelijke figuren er nog levens groot in afgebeeld ook. Wanneer een tuinder 30 a 40 jaar in de slikschuit heeft gestaan beteekent niets, althans het is niet waard om vermeld te worden Intusschen hooren we thans in de tuinbouwstreken alle mogelijke wan klanken en niet zonder reden. De regee ring is hier de schuldige van; een enkele maal komt zij nog wel eens met een be lofte, maar daar blijft het wel wat bij. De tuinders hebben getoond, bezield te zijn met taaie volharding en dat zij het er niet zoo rauw bij laten zitten, tot zij op eens, hoe kan het anders, lam gesla gen, totaal uitgeput te gronde moeten gaan om nimmer meer op te staan. Mocht er straks door den nood gedre ven eens een tuinder zijn die zich te bui ten gaat, dan zal hij worden gestraft en de schuldige, dat is hij, die beloften deed en het daarbij liet, zal vrij blijven rond wandelen. Om voor totalen ondergang ge spaard te blijven zijn we aangewezen op de regeering en men weet het, die houdt zich op den achtergrond en zoo lang de tuinders zoo verdeeld blijven, hebben ze nergens anders aan te denken', dan aan totalen ondergang. Men zal be zield moeten zijn met één gedachte en één doel, het doet niet terzake of men L. T. B.-er, Christelijke dan wel Neutrale Bonder is, men is tuinder en daarmee af en deze verkeeren in nood en die dienen geholpen te worden, daar hebben zij recht op. Ze hebben gewerkt in 't belang der menschheid, ze hebben in dienst ge staan van hun Vaderland, ze hebben in de mobilisatie het volk als 't ware ge voed, ze hebben belasting betaald en ze hebben aan de grenzen gestaan in nijpen de koude, in sneeuwvlagen en in wind, ze hebben gewaakt over hen die thuis bleven en ze hebben ook gewaakt i er gevaar dreigde. Nooit hebben zif kunnen denken, dat dat land wa& n en waarover zij waakten, hun eens lottig zou worden. Nu de wakers tk°0<i" zelf steun noodig hebben, wordt hu helpende hand niet toegestoken v alle weldaden die zij hebben m r doen voor land en volk, ontvanjren thans hun loon, n.1. bitteren nood H<L Zi' er nu gehandeld moeten worden om nog iets te bereiken, nu alle moireirL8" moeite van hoofden van gemeenten verschillende vereenigingen enz VaQ niet hebben mogen baten? Meu h^' spreken van staken, geen produrtl^ meer aan te voeren, doch ook dit zeer moeilijk zijn door te voeren omdÜ laten we ons dagelijksche taaltje ma« gebruiken alle hoofden moeilijk in zak zijn te krijgen. Doch in elk g«v«ï moet er iets gedaan worden, doch all eerst zal er geen geweld mogen wortW gebruikt, aangezien men hiermee abCi. luut nooit en nergens iets mee be-eike kan. M.i. zal een betooging nuttig effc^ kunnen afwerpen, maar dan zal dat oótr een massale betooging moeten zijn van al't tuinders en wat daarmee verwant i« uit West-Friesland en uit Kennemer land. Laten van verschillende richtingen en van ieder een twee- of drietal tuinders zoo'n massale betooging bewerkstelligen Laten zij in de verschillende plaatselijk» bladen de tuinders oproepen om op door hen te bepalen terrein en dag van hun aanwezigheid blijk te geven Verschillende sprekers moeten worden uitgenoodigd en een aantal Kamerleden mogen hier niet ontbreken en dan zai hier zeer zeker kracht van kunnen uit gaan. Als het spreekwoord „Eendracht maakt macht" ooit waarheid heeft mo gen inhouden, zal dat hier zeker blijken Wie neemt het initiatief, wie is hier toe bereid? Eén is er al en wacht niet, want er is haast bij. Geachte Heer Redacteur, lezers en le^e- ressen, ik heb mijn best gedaan zoo kort en zoo goed mogelijk mijn gedachten om trent den nood weer te geven en ik weet dat er zijn die het anders en allicht beter denken te weten, doch laten deze dan een anderen en beteren weg aangeven Laten we allen bij elkaar komen, van 't getal gaat de kracht uit en we zeggen ook, dat twee gekken meer weten dan één. Nogmaals hartelijk dank voor de door U verleende ruimte. M de Redacteur verblijf ik, Hoogachtend, Tj. KOELEMEI.T Jr, St. Pancras. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Aug. >33. 400 st. Bloemkool le s. 8 70, 2e s. 1.70 per 100 stuks; 72000 K.G. Roode kool les. 1—/ 1.30; 15000 K.G. Gele kool les. 1 1.20; 4700 K.G. Witte kool les. 40 90 cent; 5OÖ0 K.G. Uien: gele dnelingai 2.802.90, zilver drielingen i 3— 3.60, gele nep 5 305.60, zihmqi 4.80—5.70; 2100 K.G. Slaboonen 410 -ƒ 5.20; 975 K.G. Bieten 1.30-/ 140; 67000 K.G. Aardappelen: Sch. muizen 0.751.70; Eigenheimers 1 40180 Blauwe 1.40—2, Drielingen 0 75 en Duc of York 0 90, alles per iOO K.G 1500 bos Wortelen 2.30—2 80 per 100 bos. NOORDSCHARWOUDE, 1 Aug. 1933. 96200 K.G. Aardappelen: Schotsche mui zen ƒ0.751.40, Gr. Schotsche muizen 0.751, BI. Eigenheimers 1.20—2, Drielingen 0.75; 1400 K.G. Uien: Drielin gen f 2.302.80, Gele Nep 4 60— 5.20; 8400 K.G. Zilveruien: Zilveruien 50—80 cent, Drielingen 3 504 70, Zil- vernep 3 60—6.20; 4600 K G. Spercie boonen 4.205 70; 37 K G. Sniiboonen 3; 100 K.G. Kroter 0.60; 6500 K.G. Roode kool 110900 K.G. Witte kool 0.40-/ 0.80; 600 K G. Gele kool 1, alles per 100 K G.; 400 bos Boswortelen 2.90—4.40 per 100 bos. WARMENHUIZEN, 1 Aug. 1933. Sch. muizen 0.751.90, grove C.75080, drielingen 7580 cent; Eigenheimers 1.20 2.40; Gele Nep f 5.10; uien drielingen 2.30; Zilvernep 4.50--/ 5.40. drielingen 2.80—4.20, uien 0.80; Roode kool 1 1.10; Gele kool 1.10; Slaboonen 4.80—5.90; Beten 0.60—0 70. Aanvoerê 57000 K.G. Aardappplen; 600 K G, Gele Nep 25 K G Uien; 4850 K.G. Zilveruien; 6300 K G. Roode kool; 550 K.G. Gele kool; 785 K G. Slaboonen en 550 K.G. Bieten. PURMEREND, 1 Aug. 1933. -Afslag' vereeniging Beemster, Purmerend en Om streken". Aardappelen: Sch. muizen 19—40 cent, BI. Eigenheimers 1940 cent, Kleine: Schotsche muizen 1938 een: en Blauwe 19 cent per kist, 25 K.G Slaboonen; dubbele 5660 cent, dubb z. dr. 89 99 cent per kist, 15 K.G.Snijboonen: Stok 1-05— 1.42. Stam (breede) 30—87 cent per kist, 15 K G.; Tuinboonen 16 cent per kist, 15 K.G.; Roode Aalbessen 832 por 1W K.G.Zwarte bessen 27 per 100 K_u Klapbessen 3075 cent per 100 K.G.; "e ziken 3.20—5.40 per 100; Komkommers 0.80 per 100; Roode kool 2-f 3 60 per 100; Spinazie 4053 ct. per mand. 6 K-U» Andijvie 45—53 cent per 100 krop; Worte 9 per 100 bos; Uien 0.50 per 25 Appels: Yellow Tra:sparant 9 'n-J*-. 100 K.G. Peren: Janbaasie f 2—f K, - denierspeer 6—19, Suikerpeer ƒ3 1 alles per 100 i(.G. ZAANDAM, 31 Juli 1935. Veiling*** „De Zaanstreek". Sla 15—46 cent P*r W Andijvie 20—60 cent oei kist; ReajA5~sel- cent per bos; Pieterselie 2 cent per bos, derie 59 cent per tos; Uien 1—3 q hns: AArrtannpIpn f 1f 9 10 oef Citroenen 4.20 per 100; Slaboonen - cent per pond; Snijboonen 114—5 c j. pond; Doppers VA—4H cent Pi Komkommers 13 cent per stuk; K' c<0t 5614 cent per bos; Posteleiln 10--. per per kleine kist; Roode kool 5—6/* .ugur- stuk; Tomaten 5146 ct. per P°n i ifct ken 19 cent per pond; Aalbessen per pond; Yellow 6—9 cent per P°na

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8