DE AVONTUREN VAN WO-WANG EN SIMMY DE STERRENHEMEL 9-16 AUGUSTUS 1933 22 h MT (23 h Zl) ZUIP BERGEN. CASTRICUM NOORDSCHARWOUDE. SCHAGERBRUG. HEERHUGOWAARD. HEILOO. Uit de Pens Wetfel>|k Ingeschreven, Bureau va Induimeelen Eigendom No. 64222 O EERSTE KV.' VOLLE MMN O LAATSTE KVART1ER #NIEUVE EAAN VENUS© KAES JUPITEBQ SAJIJDNUS Q Sterretijd 19 h 12 min. Nog twee maantjes vindt men op deze kaart: 9 Aug. in de Visschen, 12 Aug. komt het L. K. precies op, op het tijdstip waarvoor dit kaartje geteekend werd. (L. K. 13 Aug.) kan worden ontkomen, daar, bij het niet bedingen van een hoogeren prijs de kool niet gesneden wordt. Eerste soort bloemkool werd betaald met 5 30—8 30 en tweede soort met 1.10—2.50. De aanvoer was niet groot In het begin der week was de stem ming voor uien lusteloos, zoodat zilver- nep toen slechts 2 304 opbracht. Er ontwikkelde zich echter later meer kooplust, zoodat toen nog o7 «u werd betaald. Met zilverdrielingen liep het evenzoo. Aanvankelijk gemiddeld 3 opbrengend, werd ze later nog voor Y 3 50 tot 5.40 verkocht. Zilveruien kon den nauwelijks 80 cent bedingen. Gele uien echter vonden meer belangstelling, zoodat daarvoor van 2—3 10 werd betaald. Drielingen brachten van 2 30 tot 3 op en gele nep van 4 105 90. Aangevoerd werden rond 16 spoorwa gens. De aanvoer van wortelen was met groot, de prijs laag n 1. van 2 303-30. Verschillende partijen bieten brachten 60 cent op; maar weinig werd voor 1 of iets meer verkocht. Met den grooteren aanvoer van sla- boonen liepen de prijzen sterk achter uit, zoodat de prijs van 5, aanvanke lijk besteed, zakte tot gemiddeld 2.50. Voor snijboonen werd 3 betaald. Tuinboonen werden voor 1 verkocht den minimumprijs. Voor druiven werd nog een redelijke prijs betaald. Alicante gold 4047, Frankenthaler gemiddeld 45. Met de groote aanvoeren van tomaten is het voorloopig gedaan. Er werden deze week nog 15000 K G. aangevoerd. De handel was maar stug en voor de A-kwaliteit kon ongeveer 13 worden gemaakt, voor B aanvankelijk 14 30, later 11.80. Zoo. zakte ook C van ruim 'f 13 tot 9 en CC. van 3.10 tot 2.50. LANGENDIJK. We vernemen, dat door het Hoofdbe stuur van den Neutralen Bond van Boeren, Land- en Tuinbouwers aan regeering en Tweede Kamer een uitvoerig adres is ge richt, waarin de stichting van een Staats- hypotheekbank wordt bepleit met een rente niet hooger dan die der Rijkspostspaarbank De bollenkweekers hebben lang in het onzekere verkeerd over de vraag, wat er met de bollen zou gebeuren, die onder de zooge naamde misschatting vielen. De minister heeft thans meegedeeld, dat de regeering de minimum-prijzen daarvan garandeert, zoo dat aan die onzekerheid een einde is geko men. Het gevolg van deze mededeeling ls, dat de kweekers er nu op kunnen rekenen, 'dat hun de minimumprijs van die bollen, wel ke overblijven, nadat het voorgeschreven per centage is gereserveerd, zal worden uitbe taald. Ook volgt eruit, dat de exporteur de bollen, die hij eventueel nog zal moeten koo- pen, niet beneden dien minimum-prijs zal kunnen krijgen. Het is niet onbekend, dat er exporteurs zijn, die reeds beneden minimumprijs hebben gekocht en dus ook kweekers, die beneden ;dien prijs hebben verkocht. Men deelt ons mee, dat deze practijken voor den exporteur tot gevolg kunnen hebben, dat hem een ex port-vergunning wordt geweigerd en voor den kweeker een teeltvergunning. Evenwel worden zij, die zich aan deze overtreding hebben schuldig gemaakt, nog in de gelegen heid gesteld, dit aan de Kweekers Centrale mee te deelen, waarna zij op gelijken voet ,zullen worden behandeld als anderen, die de wet niet hebben overtreden. Het is te verwachten, dat, waar op zoo voorkomende wijze consideratie wordt gebruikt (wat trou wens was te verwachten bij al de onzekerheid, die tot voor de bekendmaking over de mis schatting duurde), dat niemand zich zelf slachtoffer zal maken van een begrijpelijke en vergeeflijke overtreding. De inlevering van tulpen is vastgesteld op 10, 11, 17 en 18 Augustus a.s. Voorloo pig moeten worden ingeleverd de vastgestel de percentages plantgoed en bovendien van de te reserveeren gedeelten 50 zoowel van leverbaar als van plantgoed. Te Noord- scharwoude en Zuidscharwoude zijn de inle veringsdepots gevestigd bij de gemeentelijke vuilnisbelt, te Oudkarpel bij het terrein aan het Vrouwenlaantje, te St. Pancras aan den West-Bovenweg. ZUIDSCHARWOUDE De afdeeling van den Neutralen Bond Van boeren, land- en tuinbouwers verga derde Maandagavond ten huize van den heer P. Schoenmaker, alhier. Een 30-tal leden was aanwezig. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur een onderhoud heeft gehad met B. en W. over hulp bij het aankoopen van kunstmest en het ploegen. De burgemeester zeide echter, dat men de bedrijven niet door de gemeente mocht steu nen. Wethouder du Burck had nog voorgesteld om het via de Bank te doen, met garantie der gemeente, wat evenwel geen resultaat heeft gehad. De heer B. v. d. Wal bracht verslag uit van de gehouden kringbestuursvergadering, waar besloten was tot het voeren van actie Hierna ging men over tot de bespreking van de meeting van a.s. Donderdag. De voorzitter was van meening, dat men actie moest voeren. De 5 millioen moet ver hoogd worden, anders krijgen we niets meer. Er mag niet worden gedemonstreerd. Uit de vergadering gingen stemmen op om we! te demonstreeren. De heer Jb. Kramer betreurde het besluit van den burgemeester. Ook mag er niet zoo worden gesproken, dat de ontevredenheid wordt aangekweekt. Spr. merkte op, dat wij het niet kunnen hel pen, dat een andere organisatie onordelijk demonstreert. Spr. wilde een motie van af keuring aan den burgemeester zenden. De heer du Burck zeide. dat de burgemees ter niet buiten z'n boekje gaat, nu hij den organisatorischen weg bewandelt. Spr. wil de een schrijven aan de commissie van vijf zenden om uiteen te zetten dat het tegenover onzen bond niet rechtvaardig is. dat deze de monstraties worden verboden. De heer B. v. d. Wal meende, dat de bur gemeester zich niet behoeft neer te leggen bij de commissie van vijf. Men zal het hoofdbestuur verzoeken de vijf burgemeesters te schrijven zooals door den heer du Burck is voorgesteld. De voorzitter deed eenige mededeelingen over de samenwerking met den L.T.B., waar van niets kan komen. De heer B. v. d. Wal merkte op, dat de r.k. nooit hebben vergaderd en stelde voor strooibiljetten rond te sturen. Aldus werd besloten. Als volgend punt stond op de agenda: be spreking belastingen. De voorzitter merkte op, dat men wel uit stel kan krijgen, maar dat is geen ontheffing. Men kan ontheffing krijgen van de per- soneele belasting van het vorig jaar, als de schulden worden opgegeven en van grond belasting als men met hypotheekrente ten achter is. Men kan voor dit jaar twee maan den uitstel krijgen. Voor de Hoogheemraadschapslasten kan alleen uitstel worden gegeven tot 3 jaar toe. Een commissie ter bespreking zal uit het bestuur worden samengesteld. Op het gebied van waterleiding, gas en electriciteit zal de Kring verlaging trachten te verkrijgen. Bij de rondvraag deelde de heer S. de Boer Kz. mede, dat de roode en gele kool 5 pond en de witte kool 7 pond mogen zijn. Het gaat van de regeering uit. Spr. gaf de leden in overweging, met de inle vering der bloembollen tot 't laatst te wach ten, omdat er door de comm. uit de 50 West- friesche gemeente in wordt gewerkt, dat niet meer dan 35 pCt. van het plantgoed moet worden ingeleverd. Hierna werden nog eenige besprekingen aangaande de kweekerscentrale gevoerd, waaruit bleek, dat het daar nog lang niet in orde is. BEVERWIJK. Snelle wasdom, Aan de vit- veiling te Beverwijk werd Maandag met Assendelft volwassen Spinazie aangevoerd welke 20 Juli op opgespoten bagger werd gezaaid. Txovinciaal Tlieums Dansavond Ina Cortez. Dat het optreden van Ina Cortez en haar partner ondanks den mooien zomeravond voor Bergen een succes is geweest, be wees wel het enthousiasme, waarmede dit danspaar door de talrijke toeschouwers werd ontvangen. Het was dan ook inderdaad een welkome afwisseling voor de honderden bad gasten. De tot in alle hoeken gevulde zaal van „De Rustende Jager" (hetgeen aan een ver lichtingsavond deed denken), heeft genoten van een klein, doch daardoor aan kwaliteit winnend programma. Sympathiek deed 't aan, 't programma te openen met een optre den van de 8-jarige Mannie-koning, die op onberispelijke wijze voor ons danste de be kende „Parade der tinnen Soldaatjes". Dit openingsnummer, dat van een serieuze be oefening der danskunst betuigde, deed direct alle harten winnen voor het kleine meiske. Een hartelijk applaus was hier volkomen op z'n plaats. Nadat „The Mad Hatters", de vele dans- lustigen voor enkele foxtrots hadden opge- eischt, ging ten tweede male het doek op en onder ademlooze stilte demonstreerde Ina Cortez en Aron Englander een moderne En- gelsche Valse, die na een eenigszins nerveus begin, tenslotte uitstekend ten tooneele werd gebracht, al konnen we de daarop volgende Tango meer apprecieeren. Gevangen in een bundel licht van schelle kleuren bewoog zich het danspaar met .charme en elegance over het tooneel en een krachtig applaus viel hen ten deel. Het laatste optreden van Mannie Koning was wederom een succes voor het jeugdige danseresje, dat het ver kan brengen. Zij be zit een onmiskenbare lenigheid en juist daardoor kan ze verzekerd zijn van een glo rieuze dansloopbaan. De clou van den avond was echter de Rus sische Solodans van Ina Cortez. In deze dans zag men haar, zich gevend voor de kunst, er alles aan opofferend. Dit was in alle opzichten af. Moge het danspaar het niet bij één keer laten, het internationaal tintje, dat het giste ren aan het oude Bergen gaf, heeft den vuurproef glorieus doorstaan. Strandfeest. Onder begunstiging van schitterend zomer weer had Zaterdag 5 Aug. weder het jaarlijk- schi strandfeest plaats. Een kleine 500 kinderen van allerlei leeftijd namen er aan deel. Verschillende wedstrijden werden gehouden, w.o. zakloopen, mastklimmen, hardloopen, touwtrekken, maar het voornaamste was toch het maken van zandfiguren. Met groote toe wijding werd door de kinderen gewerkt en werkelijk aardige ontwerpen werden uitge voerd. Voor de jury vaak een moeilijke taak om te oordeelen. Na afloop werden de kinderen onthaald op limonade, koek, krentenbrood en zelfs ijs. De Commissie, bestaande uit Zuster Plas, en de heeren v. Weenen en Beumer kunnen met tevredenheid op hun werk terugzien. We wenschen hen toe, dat ze nog vele jaren met hun onbaatzuchtige toewijding het Strandfeest mogen dienen. Aanbesteding Gymnastieklokaal. Maandagmiddag werd in „Concordia" alhier door B. W. dezer gemeente een aanbesteding gehouden van het te bouwen nieuwen gymnastieklokaal achter de o.l. school, alhier, met bijkomende werken. De begrooting was 10.500 buiten de verwarming. Er waren 10 biljetten ingekomen. Hoogste was Joh. Faust te N. Niedorp 11.100, laagste Jb. Balder te Broek op Langendijk 9.250. De burgemeester deelde mede, dat het wel in de bedoeling van B. W, had gelegen, de gunning direct te doen plaats vinden, doch naar aanleiding van een expressie- schrijven van Ged. Staten, waarin werd ge adviseerd, de gunning, in verband met de zoo even aangenomen wet op het L.O. aan te houden. Kon men hiertoe niet overgaan zoodat het nog niet vast staat, of er wel een gymnastieklokaal zal komen. De kermis Zondag, de eerste dag van de kermis, is weer voorbij. Door het mooie weer, was het eigenlijk te mooi om kennis te vieren, zoo dat velen naar het strand gingen en het op het terrein zeer stil was. Tegen den avond werd het drukker. De beide danslokaliteiten trokken veel jongelui tot zich, ondanks de warmte die daar binnen heerschte. Ook de bioscoop werd door velen bezocht, al zal het bezoek wel minder geweest zijn als anders. Door de kramerijen werden wel zaken ge daan, doch ook hier was het te bespeuren, dat er crisis is. Alles heeft een rustig en or delijk verloop gehad. Maandagmiddag werd in „Concordia" diverse attractiewedstrijden gehouden, waar van de uitslagen als volgt zijn: Dames: le pr. T. Klein, 2e pr. A. Ludeke, 3de pr. G. Keeman. Heeren: le pr. P. Scheltus, 2de pr. G. de Geus, 3de pr. J. Kuiper. Maandagavond hadden wij het genoegen om den Veluwschen dichterzanger Jan van Riemsdijk met zijn gezelschap te zien op treden. De opkomst had grooter kunnen zijn Het programma bestond uit een Non-stop cabaret-revue, waarin de verschillende artis- ten optraden met veel succes. Een jazz-orkest onder leiding van Siem Spruit zorgde voor een aangename afwis seling. Overigens was ook dezen tweeden kermis dag niet druk. De Mosselenbrugput ondergeloopen. Maandagavond is de werkput van de nieuwe Mosselenbrug ondergeloopen, niet door verbreking van den damwand, maar vermoedelijk door een wel. Het water borrel de uit den grond vandaan en in een mini mum van tijd was het water in den put ge lijk aan het peil van het Ambacht. Gereed schappen als kruiwagens e.d. dreven in het water rond. 'Onze plaatsgenoot, de heer A. N. Nap is geslaagd voor diploma boekhouden van de vereeniging van leeraren in de handelswetenschappen. PETTEN. Aanbesteding bouwen jeugdherberg. Door den architect K. P. Zuurbier te Schoorl werd gister namens de Pettemer- Jeugdherbergstichting aanbesteed het bou wen van een jeugdherberg alhier. Er werd als volgt ingeschreven: L. Mooy te Schoorl, a. 14995, b. 14645; C. Noort te Bergen, a. 15300, b. 14540; C. de Leeuw te 't Zand, a. 16050, b. 15300; E. Roozing te Petten, a. 17279, b. 14459; P. Dekker te Harenkarspel, a. 17379, b. f 14559; Kleyne en Bleeker te Assendelft, a. 17499, b. f 16585; C Jonker en Schoonewil te Alkmaar, a. 17890, b. 17350; D. Eriks ie Petten, a. 18025, b. 17500; J. Faus te N. Niedorp, a. 18300, b. 17850; C. Vriesman te Petten, a. 18500, b. f 18000; J. Apeldoorn te Egmond-Binnen, a. 18970, b. f 18450; P. W. Schipper te Hilversum, a 18975, b. 18125; Stippe- riaan, Wardenaar en Faber te Schagen, a. 19188, b. 18758; Jb. Feyen te Alkmaar, a. 19702, b. 18676; Den Das en Schuit te Bergen, a. 19975, b. 19180; P. Doorn te St. Maartensbrug, a. 20000, b. 19500; C. de Graaf te Alkmaar, a. f 20500, b. 20000; C. Hoogvorst te Schoorl, a. 20600; IJ. Kroonenburg te Heiloo, a. 21450, b. 20800 en J. Stolt te IJmuiden, a. f 21740, b. 20785. De inschrijvingsommen onder b zijn met eenige vereenvoudigingen. In de Vrijdagavond op initiatief van de afdeeling Heerhugowaard van Volksonder wijs gehouden vergadering in lokaal Rus, onder voorzitterschap van den heer Glas, zette, nadat door den voorzitter 'n inleiding was gehouden naar aanleiding van het prae-advies van B. en W., hetwelk in de raadsvergadering van 7 Augustus behandeld zou worden, als eerste spreker de heer Koste lijk de gronden uiteen, waarop door hem een verdaging van de beslissing van den raad wenschelijk werd geacht. Spr. meende, dat een dergelijk vérgaande en diep in het volksleven ingrijpende beslis sing eerst door den Raad kon genomen wor den, nadat de leden volkomen op de hoogte zouden zijn met het leerlingental, dat na een opheffing van twee scholen voor de gemeen te zou overblijven, aangezien het bij hem vaststond, dat meerdere leerlingen uit den rand der gemeente dan naar scholen buiten de gemeente zouden gaan. De heer Post was de overtuiging toege daan, dat vele ouders hun kinderen liever in de gemeente op school hielden, zelfs als dit een offer hunnerzij ds beteekende. De heer Jofriet was het hiermede niet eens en wees er op dat thans reeds meerdere kin deren de school te Oude Niedorp bezochten. Eveneens werd het woord gevoerd door den heer Daalder uit Alkmaar, die wees op wat in enkele naburige gemeenten plaats vond. Hij meende, dat in een gezamenlijke actie kracht moest worden gezocht. De heer Kooij (gemeenteraadslid) wees op de moeilijke positie, ingenomen door een raadslid, overtuigd voorstander van open baar onderwijs, als hij in een vergadering afbraak van het zoolang verdedigde onder wijs moet stellen tegenover gemeentelijk fi nancieel belang. De heer Jofriet was het met den heer Kostelijk eens, dat de tijd van voorbereiding te kort is geweest. De heer Daalder meende nog, dat men in deze het eigenlijk gevoelen van Gedeputeer den niet kent. De heer Bruin was van opinie, dat er maar één antwoord in deze mogelijk was, n.1. op positie tot het uiterste. De heer Post meende, dat een raadslid, tevens lid van Volksonderwijs maar één mee ning kon huldigen en wel deze: Wij kunnen aan dit voorstel niet medewerken. Besloten werd een verzoek aan den raad te richten om alsnog op grond van onvoor bereidheid een beslissing te verdagen. De vereeniging „Volkshuisvesting" hield Maandagavond een aandeelhoudersvergade ring in „De Rustende Jager". De voorzitter, de heer K. Veldkamp, deel de mede, dat de vergadering een 4-tal maan den later dan gewoonlijk werd gehouden als gevolg van ernstige ziekte van den secreta ris en ook van spreker zelf. Niettemin heeft de regeering de balans en verlies- en winst rekening goedgekeurd, zoodat het werk geen stagnatie ondervond. De rekening werd goedgekeurd. Op de ba lans komen de gebouwen voor op een bedrag van 29.533.22Va, de balans sloot in ont vangsten en uitgaven met een bedrag van 30861.71. De winst- en verliesrekening had een eindbedrag van 2040 68. Het na- deelig saldo over het dienstjaar wordt door het rijk en de gemeente gedekt. Aan de aan deelhouders werd 4 pCt. uitgekeerd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Krom herkozen. Na veel aandrang stelde de voorzitter zich weer beschikbaar, mits men niet geheel op hem rekende. Herkozen werd de heer Jhr. N. van Fo- reest als commissaris. Prof. Kortenhorst over de politiek van minister Verschuur. „Er gaapt een kloof." Dr. L. G. Kortenhorst, lid van de Tweede Kamer, heeft in „De R.K. Werkgever", or gaan van de Algemeene R.K. Werkgeversver- eeniging, een artikel geschreven, dat een fel- le bestrijding inhoudt van de politiek van mr. T. J. Verschuur, minister van economi sche zaken. Wij ontleenen aan zijn betoog: Minister Verschuur moet zelf weten of hij het verantwoorden kan om ook nu nog, nu alle landen een autarkisch stelsel hebben in gevoerd, voor de Nederlandsche nijverheid het stelsel van den eenzijdig vrijen invoer te verdedigen. Maar het ware onoprecht, dezen ongetwij. feld werkzamen bewindsman in het onzekere te laten over het feit, dat zijn inzicht op een hoogst belangrijk punt door het katholieke volk niet wordt gedeeld. Integendeel, blijkens het gepubliceerde eco. nomisch urgentie-program der vier katholie ke organisaties, moet minister Verschuur be. schouwd worden als de voornaamste tegen- stander van de desiderata, die onderB de katholieken leven. Wanneer de katholieke staatspartij naar oorzaken zoekt, waarom breede groepen van hen, die bij de laatste verkiezingen aan haar hun stem gaven, thans rebelsch worden en heil zoeken bij andere meest fascistische formaties, dan behoeft men werkelijk niet ver te zoeken. De ontevredenheid richt zich tegen de eco nomische politiek der regeering, waarin een katholiek minister precies het omgekeerde doet van hetgeen de katholieke kiezers had den mogen hopen. Het vertrouwen in het beleid op econo misch gebied is in de weinige maanden, dat het kabinet-Colijn aan het bewind is, zien- deroogen getaand. Niet alleen, dat minister Verschuur het economisch urgentieprogram der katholieke sociale organisaties niet onderschrijft, ook meet worden vastgesteld, dat deze minister op de meeste punten een verklaard tegen stander is van de aanbevolen politiek en dat voorzoover hij de woorden van het program hier en daar zou kunnen overnemen, zijn ge- heele wezen in opstand verkeert tegen den geest van wat gevraagd wordt. Wij schrijven deze harde waarheden wer kelijk niet voor ons genoegen en nog veel minder is het ons erom te doen minister Ver schuur, dien wij als mensch hoogachten, onaangenaam te zijn. In het parlement hebben wij nu ongeveer vier jaren lang de economische politiek van minister Verschuur, voorzoover het de in dustrie en de bevordering van den export be trof, in alle toonaarden bestreden. Dat beleid heeft de industrie tot den rand van den ondergang gebracht. De overgroote meerderheid der katholieken en zij niet alleen deelt ons standpunt en zij vraagt zich af: moet die politiek nog langer worden volgehouden? De industrieelen, de arbeiders, de boeren en de middenstanders, zien geen enkel pers pectief. De bevoegdheden, die de regeering verkreeg, liggen voor een goed deel onge bruikt: clearingwet en crisisinvoerwet. „Er gaapt een kloof tusschen het katholie ke volk en minister Verschuur, die niet t« overbruggen schijnt". tBitwetdand WERING VAN BUITENLANDSCHE ARBEIDSKRACHTEN? In den Arnhemschen gemeenteraad is gis termiddag bij interpellatie de aandacht ge vestigd op de geruchten, als zouden bij den aanleg van de opritten voor de vaste brug over den Rijn Duitsche arbeidskrachten te werk gesteld worden. Van de zijde van en W. werd medege deeld, dat bij een onderdeel van het brugge* werk thans reeds enkele Duitschers in dienst zijn genomen. Toen B. en W. dit vernamen, hebben zij zich telegrafisch tot den minister van waterstaat gewend en dezen verzocht in de bestekvoorwaarden van de noordelijke en zuidelijke opritten van de brug (welke aan besteding op 1 Augustus j.1. te Den Haag Li-Woeng, zoo heette de rechter, deed elke middag voor de thee een dutje en schrok nu wakker door het lawaai in de hall. „Wat is dat toch voor gezeur", bromde hij humeurig. 84. Hij schoof met een verstoord gezicht het gordijn opzij1 0 fj?n' ,wat reden van dat rumoer was. Sim schrok zoo g«' weidïg door deze gevreesde verschijning, dat hij het blad oebehooren aan des rechters voeten liet nederdalen»

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6