vTts aan DE GEVOLGEN OVERLEDEN. straperlo. nederlandsch stoomschip drankbestrijding. VERKEERSONGEVALLEN BRANDEN. Duurder dan een huishouding „nper muizen zich toegang weten te verschaffen r !?u nrovisiekast, slinken de voorraden veel sneller tot uw v groote familie er van eet. Muizen da" *®nns verspreiders van besmettelijke ziekten, zilfl iev. olloon oirr^nhplana TTIflAr nok ppn p «iaat Vijftig muizen in één nacnt te vangen, doch un doosje Rodent verdelgde de Heer A. te K. avonden 113 muizen. Rodent faalt nimmer; .trekt muizen en ratten onweerstaanbaar aan reeds het eerste hapje is doodelijk. Koop dus 'n heden een enkele doos 50 ct of een dub- Ü°ie doos 90 ct en morgen zult U van dit on- ^dierte bevrijd zijn. Imp.: Fa. B. Meindersma. SenHaag. B46 „laats fond) de bepaling op te nemen, dat P en buitenlandsche arbeiders zouden mogen borden aangesteld. Aan dit verzoek kon in verband met den korten termijn tusschen het tijdstip van het verzoek en de aanbesteding peen gevolg worden gegeven. Het college heeft echter vernomen, dat dezer dagen een wetsontwerp tot wering van Wenlandsche arbeidskrachten het departe ment heeft verlaten. In een der Amsterdamsche ziekenhuizen is pverkden een 56-jarige havenarbeider, die circa twee weken geleden, bij het lossen van rollen papier uit ven stoomschip aan de Levantkade aldaar door een rol. die bi] het hijschen uit den strop was geschoten, werd getroffen. Naar aanleiding van de ministerieele cir culaire van 1 Aug. jJ., waarin de uitbrei ding van het zoogenaamde beher.digheids- jpel hier te lande geconstateerd en betreurd wordt, deelde de heer Juf. Perel. die het Straperlo-spel te Schever.ingen, Noordwijk en fandvoort introduceerde, mede, dat dit zelfde spel nergens elders in den lande ge speeld mag of kan worden. Op alle aan vragen om levering van tafels is afwijzend beschikt, omdat aanstonds het standpunt is ingenomen dat dit spel beperkt moest blijven jo? de groote badplaatsen. Na de pertinente weigering is men er toe overgegaan imitatiespelen te organiseeren zoodat thans ook hier te lande o m. het spi- raiospel wordt beoefend Dit spel is intus- schen in Duitschland verboden waar tot in de hoogste rechterlijke instantie is uitge maakt. dat dit geen behendigheidsspel is. In een interview heeft dezer dagen de bur gemeester van Zandvoort reeds gewezen op de uitzonderingspositie die de Nederlandsche badplaatsen innemen, doordat tengevolge van de valuiamoeiiijkheden slechts een gering aantal vreemdelingen ons land kar bezoe ken. Voor Scheven.ngen geldt hetzelfd-. Voor het eerst sedert vele iaren waren Zaterdag j.1 alle hotels der mij. Zeebad Scheveningen geheel bezet. BETALING VAN GELDBOETEN. Op 1 Augustus j.1. is een belangrijke wijzi ging van het Wetboek van St-afrecht in wer king getreden met betrekking tot de betaling van geldboeten. Wie tot geldboete was veroordeeld, ontving tot nu toe een aanmaning van den cr.tvanger, om het verschuldigde bedrag vóór een be paalden datum te voldoen Bleef betaling uit, dan zou de vervangende hechtenis-, of voor minderjarigen tuchtschool-, straf ten uitvoer moeten worden gelegd, maar ook aan nog kon ten alle tijde die ten uitvoerlegging wor den voorkomen, doorcat alsnog de boete werd betaald. Voor vonnissen die na 1 Augustus gewe zen worden zal nu de regeling anders zijn. Blijft betaling der boete voor den in de aan maning genoemden datum uit, dan zal, even als vroeger, de 'en uitvoer'egging van de vervangende straf nog kunnen worden voor komen. Maar voortaan zal dan een hooger hedrag moeten worden betaald dan de boete bedroeg. De verhoogir.g zal zijn een vijfde deel van het bedrag der boete, maar ten min ste een gulden Zoo zal dus. na verloop van den gestelden termijn, door iemand die ver oordeeld was tot vijftig cent boete, moeten worden betaald f 1 50. 2 wordt 3. 6 wordt 7.20. 50 wordt 60 en zoo voort. Voor wie dus na 1 Augustus tot geldboete ■veroordeeld mocht worden zal het dus zaak z-'m goed op te letten voor we'ken datum ie "°ete moet worden betaa'd Nalatigheid ou nadeelige gevolgen hebben. VERGAAN. Aün den ingang van de Witte Zee. Volgens een Reutei bericht is het Ned. roa,?mSCv'P Alkaïd (groot 4441 ton van de eedenj Nievelt. Goudriaan Co. te Rotter- .5"',aa" den ingang van de Witte Zee ge- j. ncl- Russische iisbreker no 8 het red- r.^^rtuig .Bourevestink" en de „Sovna-r- zijn ter hulp gekomen. Pos'lic van de ..Alkaïd" zou hopeloos bemanning met uitzondering van kapitein, is van boord gegaan. Huldiging van den heer Van der Me uien. Zondag hield de Nederlandsche Vereeni- «hig tot afschaffing van alcoholhoudende wanken te Leeuwarden haar 99e iaarüjksche ergadering onder voorzitterschap van den ?^r P v. d. Meulen Zijn openingswoord ,?d ditmaal een sterk persoonlijk karate'.er. *dat hij 42 jaar lang lid van het hoofd huur is geweest waarvan 35 jaar voor itter, nam hij nu afscheid. Hij herdacht in °ipjv'ucht die 42 jaar p 'f enkele candidaatstelling werd de heer J Weykamp te Baarn als voorzitter be noemd, Daarna was het woord aan den heer J. G Jansonius te Huizum. die een herdenkings ede hield ter huldiging vac den afgetreden °orzitter dré zonder vergoeding al die pen nationaal er internationaal zijn werk heeft verricht. Onder stormachtig applaus werd vervol Kets het door Mension te Delft geschilderd' portret van den heer v d. Meulen onthuld Daarna werden de heer en mevrouw v d. "leulen tot ee re leden benoemd vervolgens sprak de drankwet-inspecteur bi] de negeering en de volksvertegenwoonii- gmg op wordt aangedrongen vLr ïanl iokahteiien een alcoholverbod vast te *t<3ÏÏ en waarin de afdeelingen worden opgewS den gemeenteraad te verzoeken, gebruik te "^en vfn. de bevoegdheid en het gewenschte leggen Plaatselijke verordening vast te Deze motie werd aanvaard Als bestuurslid werd gekozen de heer B. Smit te Groningen. Na een breedvoerige discussie werd aan genomen het voorstel-Deventer, om tot de Arbeiderspers het verzoek te richten geen drankadvertenties op te nemen. STRANDBAD WINTERSWIJK. Zaterdagnamiddag is de nieuwe bad- en zweminrichting te Winterswijk geopend in te genwoordigheid van vele genoodigden. j w,.exP'°'fatie van het bad geschiedt door de Wintersw. Watersport Vereen. De stich- tingskosten bedragen plm. 70.000.. Er is een diep bassin van 50 x 25 M., bassins voor ongeoefenden en voor hen die zich willen vergenoegen met een eenvoudig bad. Achter deze bassins bevindt zich de regeneratievij ver, die tevens als kanovijver wordt gebruikt. Hierin heeft een biologische reiniging van het water plaats. Een strand van 25 M. breed en plm. 5Ó0 M. lang geeft ruimschoots gele genheid om van het strandleven te genieten. Gedurende 8 maanden hebben een honderd tal arbeiders aan de uitvoering gewerkt. GASONTPLOFFING. Zondagavond ongeveei half twaalf is de Haagsche brandweei uitgerukt voor een uitslaanden brand ten huize van een letter kundige aan de Balistraat 69 aldaar. De doch ter des huizes die kort tevoren was thuis gekomen. had een gaslucht waargenomen en had de oorzaak daarvan gezocht in de bad kamer op de tweede verdieping. Zij ontstak daar een lucifei. in de veronderstelling, dat het 'n klein»- lekkage bij de gaskraan was, doch er bi' k zich boven de badkamer, op de zolderverdieping, reeds zooveel gas te heo- ben opgehoopt, dat dit ontplofte. Hevig geschrokken waarschuwde zij de politie- brandweer Op de zolderverdieping waren inmiddels de vlammen door het dak heenge slagen. Het vuur werd met twee stralen op de moiorspuit gebluscht. De brandschade bleef tot de zolderverdieping beperkt. MUGGEN VEROORZAKEN LOOS ALARM. Zondagavond werd de Haagsche brand weer gewaarschuwd, dat er brand was uit gebroken in den toren van de geref. kerk aan de Fahrenheitstraat. Toen de brandweer met een motorspuit van den post Archimedes- straat ter plaatse kwam en een onderzoek in stelde naar de wolken, welke uit den toren schenen te komen, bleek, dat deze wolken niet uit rook, maar uit muggen bestonden. HET NAGEMAAKTE BANKBILJET. Het echte door den zoon zoek ge maakt. Inzake het valsche bankbiljet van 1000, dat een oude vrouw uit de Tollenstraat te Amsterdam Zaterdag op het postkantoor in de Borgerstraat te Amsterdam ter inwisse ling had aangeboden, wordt nader gemeld, dat het biljet van een echt exemplaar was nageteekend door een inwonenden zoon. Het oudje had het twintigje in de 100.000 a.o. met drie biljetten van 1000 uitbetaald gekre gen. Uit „liefhebberij" zegt de zoon er een te hebben nagemaakt. Maar het model is intus- schen verdwenen, van de drie echte zijn er maar twee echte over. De zoon beweert even wel, dat er maar twee van duizend geweest zijn, de moeder houdt vol dat er drie wa ren MEISJE IN MANNENKLEEREN. Was bijna niet te herkennen. Zondagmorgen heeft de rijksveldwacht te Middelaar bij Mook aangehouden een 25- jarig meisje uit Hilversum, wier opsporing verzocht was als verdacht van diefstal, op lichting enz. Dit meisje was ter beschikking van de re geering gesteld, doch voorwaardelijk vrijge laten. Zij maakte zich echter daarna weder om schuldig aan het wegnemen van een spaarbankboekje van een vriendin en vlucht te in mannenkleeding. Bij haar arrestatie was zij dan ook gekleed in lange grijze broek en een blauwe jas, verder had zij een pet op en een hoornen bril, zoodat zij vrij wel niet te herkennen was. Alleen haar eenigszins manke gang heeft haar verraden. Zij had te Mook bij een kunstschilder intrek genomen Toen de rijksveldwacht daar kwam, vluchtte zij door de achterdeur doen werd later in een tentenkamp in de buur aangehouden en naar Hilversum overge bracht. KOLONIALE RESERVE TE NIJMEGEN. De werving weder opengesteld. Het instituut van aanbevolen mili tairen wordt opgeheven. De correspondent van het Hbld. te Nijme gen meldt: Sinds eenige jaren was de werving van mi litairen bestemd voor het leger in Ned.-Indie, bij de Koloniale Reserve gesloten. Men zal zich wellicht herinneren, dat verleden jaar aan de Europeesche manschappen van net Indisch leger gelegenheid werd gegeven, om vrijwillig ,,af te vloeien", van welke gelegen heid een zeer groot aanial gebruik gemaa heeft. De sterkte van het te Nijmegen ge gerde korps, de Koloniale Reserve, wa» reeds zeer geslonken, maar sindsdien tot een minimum teruggebracht, thans, de officieren inbegrepen, P niet meer dan ongeveer 25 man o - laatste manschappen, die naar ming aan bijzondere eischen betreffende al- gemeene ontwikkeling moesten voldoen en na aankomst in Indië bestemd waren om zoo spoedig mogelijk op een kaderschool te wor den geplaatst, ter opleiding voor den onder- officiersrang. Deze regeling heeft ongeveer een tiental jaren bestaan, maar de practijk heeft uitge wezen, dat daardoor de promotiekans voor de gewone militairen uiterst gering was, het geen aan den goeden geest in het leger veel afbreuk heeft gedaan. Hieraan o.m. moet het worden toegeschreven, dat zoovele Europee sche manschappen van de gelegenheid tot vrijwillige afvloeiing gebruik wenschten te maken. Reden van bestaan had het instituut van aanbevolen militairen overigens zoo goed als niet meer, daar de laatste jaren bij de werving steeds een zeer strenge selectie werd toegepast. Intusschen is het dringend noodzakelijk gebleken het contingent Europeesche militai ren in Ned.-Indië weder aan te vullen en in verband daarmede wordt, naar ons van be voegde zijde wordt medegedeeld, de werving bij de Koloniale Reserve weder opengesteld. Het ligt in de bedoeling nog in den loop van dit jaar 125 manschappen aan te werven, terwijl de aanneming naar alle waarschijn lijkheid ook het volgend jaar wordt voort gezet In de eerste plaats komen voor aanneming in aanmerking, zij, die zich eenige jaren ge leden voor dienstneming hebben aangemeld, voor zoover zij daartoe nog bereid zijn of de leeftijdsgrens niet hebben overschreden. 'Aan de betrokkenen is daartoe thans een oproe ping verzonden. Vermoedelijk zal het ver- eischte contingent op deze wijze voor dit jaar worden verkregen, zoodat voorloopig geen publieke oproeping noodig is. Het instituut van aanbevolen militairen zal, zoo werd voorts medegedeeld, voorloo pig worden opgeheven, zoodat voor ieder, die thans bij het Ned. Indisch leger dienst neemt, de kans bestaat den hoogsten onderof ficiersrang te bereiken, hetgeen, practisch ge sproken, tot nu toe alleen het geval was voor de aanbevolen militairen. Niet alleen wordt door dezen maatregel de mogelijkheid geopend om aan het peil der voor uitzen ding bestemde militairen de hoogst mogelijke eischen te stellen, men verwacht er tevens van, dat het den geest in het leger ten goede zal komen. DE „LUTINE". De werkzaamheden verloopen vlot. Gistermiddag is men wederom begonnen om den toren, welke op het Lutinewrak is ge plaatst, leeg te zuigen, om hem zoodoende dieper te doen zakken. De toren is thans on geveer twee meter gezakt. Morgen zal men bij gunstig weer de twee cylinder op den toren plaatsen. Het is nu een kwestie van eenige dagen, indien het weer althans gunstig blijft, dat de toren het wrak van de Lutine zal heb ben bereikt. Het geheele werk verloopt precies zooals de heer Beckers zich dit had voorge steld. GEEN COLLECTIEF CONTRACT IN DE APOTHEKEN. In verband met de in nog vele apotheken ongunstige arbeidsvoorwaarden voor de assistenten heeft de Algemeente Apothekers- assistentenbond zich gericht tot het hoofd bestuur van de Nederlandsche Mij. tot be vordering van de pharmaarie, waarin aange drongen werd op het tot stand komen van een collectief contract tusschen de organisaties van werkgevers en werknemers. De apothe- kersbond heeft thans aan den assistenten bond bericht, dat deze werkgevers vereen i- ging gezien de onzekere tijden en den nog onzekerder toestand het tijdstip om tot in voering van een collectief contract over te gaan, nog niet gekomen achtte. uitgezonden, waren z.g. oanne. ren, d.w.z. manschappen, die b« de aanne aanbevolen militai- KNAAP VERDRONKEN BIJ HET SPELEN. Gistermiddag is de 11-jarige jongen H. van Hemsbergen, gewoond hebbende in de Osseweistraat te Rotterdam bii het spelen aan den waterkant -311 de Coolhaven te water gevallen. Een burger heeft den knaap na eenigen tijd dreggen opgehaald, waarna de Geneeskun dige Dienst geruimen tijd is bezig geweest met te trachten de levensgeesten weer op te wekken, hetgeen echter niet mocht gelukken HET ROMATJO-SPEL TE AMSTERDAM. Sinds korten tijd werd zooals wij heb ben medegedeeld aan de leden van een in de hoofdstad opgerichte ontspanningsver- eeniging „Entre Nousgelegenheid gegeven zich in de Touzclause „Bellevue': aan de Marnixstraat te Amsterdam in besloten kring onledig te houden met de beoefening van een spej in de klasse van het stiaperlo, het zoogenaamde „Romatjo Naar wij thans vernemen, heeft de directie van genoemd etablissement de met „Entre Nous" aangegane huurovereenkomst opge zegd, hetgeen geschied is op aandrang van overheidswege, van welke zijde men er sterk tegen gekant is, dat in een gebouw van openbare vermakelijkheden aan een vereeni- ging, welke genoemde doeleinden nastreeft, onderdak wordt veneend Elders in Am sterdam zal echt'r de vereeniging in een „Cercle privé" de zaak op denzelfden voet voortzetten. ZAKKENROLLERIJ. Op het Stationsplein te Utrecht is een 71- jarige timmerman een portefeuille met 1000 kwijtgeraakt Vermoedelijk is hem die porte feuille ontrold. INBREKERS AANGEHOUDEN. Met behulp van valsche sleutels is inge broken in een woning aan de Schiekade- Westzijde te Rotterdam. Er is 200 gestolen uit een linnenkast en voorts een aantal sie raden. waarvan de waarde wordt geschat op f 500. Als verdacht van deze inbraak zijn twee mannen aangehouden, een 28-jarige metselaar, die een bekende is van de politie, en een 43-jarige opperman. Beiden zijn in bewaring gesteld ONGELUK IN EEN BADINRICHTING. In de zweminrichting aan de Liesbosch te Utrecht is Zaterdagmiddag een 11-jarig meisje uit de Amstelstraat aldaar bij het af dalen in het zwembad van een trapje ge gleden en met het achterhoofd tegen de be schoeiing gebotst. Zij zonk onmiddellijk en toen men haar naar boven bracht was zij bewusteloos. Korten tijd daarna is zij over leden. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Zondagmorgen is in de Maas nabij de Oude Plantage te Rotterdam bij het zwem men een 29-jarige man aan den Feyenoord- dijk plotseling weggezonken. Zijn kameraad wist hem met een haak op te halen. Hoewel men nog geruimen tijd bezig geweest is met de toepassing van kunstmatige ademhaling, bleken de levensgeesten reeds geweken De man laat een vrouw en twee kinderen achter. Gisteravond omstreeks half acht is de 19-jarige bakkersknecht J. C. van Barneveld uit Amerongen bij het zwemmen in den Rijn onder die gemeente, verdronken. Bij het baden verdronken. Gistermiddag is te Wageningen bij het baden in den Rijn verdronken de negenjarige P. den Uil. Autobandiet rijdt door na een aanrijding. Gisteravond omstreeks half zeven is op den Amsterdamschen Weg nabij de uitspan ning „Het Planken-Wambuis" onder de ge meente Ede het zesjarig zoontje van den heer de H. uit Oosterbeek door een auto aan gereden. Het ventje werd in ernstigen toe stand per ziekenauto naar het Diaconessen- hius overgebracht. De auto. die de aanrijding veroorzaakte, is doorgereden. Auto met drie geestelijken te water; geen persoonlijke ongelukken. Op den Haarlemmerweg tusschen het kruithuis en Amsterdam had gisteravond tegen half elf een auto-ongeluk plaats, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Een auto, waarin zich drie r.k. geestelijken uit Beverwijk bevonden, reed in de richting Haarlem. Van de tegenovergestelde richting naderde een vrachtauto en kort daarachter reed een personenauto. Ongeveer op het oogenblik, dat de beide eerstgenoemde auto's elkaar passeerden, wilde de personenauto den vrachtauto voorbijrijden. Door dit ge vaarlijke coupeeren kwam het linkervoorwiel van den auto, waarin de geestelijken zaten, in aanraking met het linkerachterwiel van den coupeerenden auto. Het gevolg was, dat de bestuurder van den auto met de geestelij ken zijn stuur kwijt raakte en via het rijwiel pad in het water reed. Gelukkig is het daar ter plaatse niet diep, zoodat de geestelijken zich zelf in veiligheid konden steilen en met den schrik vrij kwamen. Minder goed ver ging het een Amsterdamsch agent, die juist op dat punt op het rijwielpad reed en die werd aangereden. Met beenwonden moest de man door den G. G. en G. D. naar het Tes- selschadeziekenhuis worden overgebracht. Het duurde nog geruimen tijd voor de auto weer op het droge was gebracht. Stuurinrichting 'defect; drie ge wonden. Zondagmorgen reed in een bocht van den Steenwijkerstraatweg, dicht bij Meppel, een vijf-persoons auto, bestuurd door een heer uit Amsterdam, tegen een boom, vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting. De auto werd van voren totaal vernield. De be stuurder kreeg een wond aan het onderlijf en snijwonden aan de handen. Zijn naast hem zittende echtgenoote liep snijwonden op aan gelaat en handen, evenals de op de achter bank zittende dame, eveneens uit Amsterdam. Een andere inzittende bleef ongedeerd. Door een auto gedood. Zondag is te Kerkrade een tienjarig jon getje door een auto aangereden en gedood. Vasthouden aan een rijdenden auto. Gistermiddag is de 17-jarige wielrijder J. Kennen uit Roggel, terwij! hij zich vasthield aan een vrachtauto, die over den weg reed met zijn rijwiel, gevallen. In zorgwekkenden toestand is hij opgenomen en in zijn ouder lijke woning binnengedragen. Men vreest voor zijn leven. Op een rijdenden tram gesprongen. Gistermiddag wilde de lompenhandelaar P. v. N te Noordwijk in beschonken toe stand op de rijdende tram der N.Z.H. Tram wegmaatschappij springen nabij de Halte Molenstraat te Noordwijk-binnen Hij kwam daarbij te vallen en geraakte onder de wielen der tram. waarbij hem een been onder de knieschijf werd afgereden. Het tramverkeer ondervond ongeveer 20 minuten vertraging. Door een auto overreden en gedood Gisteravond is in de Visseringstraat te IJmuiden het driejarige dochtertje van den heer D. uit die straat onder een vrachtauto van den expediteur v. d Molen te Beverwijk geraakt. Het rechtervoorwiel ging het kind over het hood. waardoor het onmiddellijk werd gedood. Bcerderij afgebrand. Hedenmorgen brak brand uit in de boer derij van F. van Tongeren aan den Langen Amerikaweg 12 te Beekbergen, gemeente Apeldoorn. De boerderij en de schuur brand den geheel af. Van de inventaris kon niets worden gered. Een geit kwam in de vlam men om. De brandweer uit Apeldoorn en Beekbergen verrichtten het blusschingswerk. Zolderbrand te Amsterdam. Gisteravond omstreeks acht uur is de zolder verdieping van perceel le Jan v. d. Heijden- straat 38 geheel uitgebrand. Te ruim half acht werd een agent van politie door een ruim 20- jarigen jongen gewaarschuwd, dat brand was uitgebroken op den zolder van genoemd per ceel, waarin hij woonde. Binnen korten tijd was de brandweer het vuur meester en wist dit te beperken tot den zolder van perceel 38. Deze brandde echter geheel uit. Het vuur had gretig voedsel gevonden in het op den voor* zolder opgeslagen timmer- en brandhout. D® voorzolders en de middenzolder waren in ge- bruik bij verschillende personen. Allen zijn verzekerd. De oorzaak van den brand ia onbekend. De twintigjarige jongen, die den agenl waarschuwde, werd wegens zijn vreemd gedrag gearresteerd. Een onderzoek naar eventueel® brandstichting zal worden ingesteld. In het voormalige Uranium-holel te Rotterdam; Brandstichting? In den nacht van Zaterdag op Zondag is brand ontdekt in het vroegere Uranium-hotel aan den Breeden Hilledijk. Dit hotel is een vrijstaand houten gebouw, dat vroeger regel matig gebruikt werd voor het huisvesten van Poolsche landverhuizers, die via Rotter dam naar Amerika trokken. Tot voor drie weken was het in gebruik bij Chineezen van Katendrecht, die er hun pindakoekjes bereid den. Na het vertrek van de Chineezen stond het gebouw leeg. De brand woedde op de zolderverdieping en na eenigen tijd sloegen de vlammen fel door de ruiten naar buiten, terwijl ook het dak werd aangetast. De brandweer wist het vuur tot de zolderverdie ping te beperken. Het gebouw behoorde den laatsten tijd in eigendom toe aan den aannemer van sloop werk Slooten te Waddinxveen. Op het ge bouw had hij een vrij hooge verzekering ge sloten. De politie heeft als verdacht van brandstichting een nachtwaker aangehouden, die echter ontkent zich aan dit misdrijf te hebben schuldig gemaakt. Felle brand te Vlaardingen. Maandagavond tegen half twaalf is een hevige brand uitgebroken bij de N.V. Ver- eenigde Touwfabrieken te Vlaardingen. De brand is vermoedelijk ontstaan achter de toonkamer, greep zeer snel om zich heen en in een oogwenk stond het geheele gebouw in lichterlaaie. Achtereenvolgens werd de opslagplaats van hennep en de daarachter gelegen spin nerij aangetast, et vuur vond gretig voed sel in het lichtbrandbare materiaal. De sme derij kon voorloopig nog gespaard blijven, doch omstreeks half een liep deze, evenals de belendende perceelen, groot gevaar. Tegen half een breidde de brand zich steeds verder uit. De vuurzee woedde over een totale oppervlakte van 2000 M2 bij een diep te van 60 meter. In het magazijn lagen 500 balen hennep opgeslagen, die een gretig voedsel vormden voor het vuur. Het vuur werd nog gevoed door olie uit een zich in de smederij bevindende tank, waarvan een af tapkraan loopt naar de fabriek. Van de be lendende perceelen had het dak van de N.V. Autogarage „Vari" reeds vlam gevat. In al lerijl moest men hier eenige vaten benzine in veiligheid brengen. Omstreeks kwart voor twee had men den brand zoo goed als onder de knie en was ge vaar voor uitbreiding geweken. Totaal uitgebrand zijn de toonkamer en voorts het magazijn en een pakhuis en de hekelarij. De spinnerij waarvan het voorste gedeelte reeds in brand stond, kon zoo goed als behouden blijven. Op den zolder van de hekelarij stonden een aantal niet in gebruik zijnde motoren, welke een prooi der vlammen werden. De oorzaak. Omstreeks half twaalf ontdekte de heer J. Lagerwaard van de autogarage „Vari" klei ne vlammetjes in het tankgebouwtje van de fabriek die zich naar de spinnerij verplaat sten en daar weldra hoog opschoten. In de tank bevindt zich een mechanisme om de olie steeds in beweging te houden. Vermoedelijk is de as van het roerwerk warm geloopen en is zoo de brand ontstaan. Des avonds om tien uur hadden de laatste arbiders de fabriek, waarin des nachts niet gewerkt wordt, verlaten. De schade is momenteel nog niet vast te stellen, doch zal waarschijnlijk eenige tonnen bedragen, daar zeer vele machines verbrand zijn. De drijvende spuit was gerequireerd, doch kon geen dienst doen, daar zij, doordat zij niet over den drempel van een sluis kon komen, het terrein van den brand niet berei ken. Hofstede afgebrand door hooibroei. Gistermiddag is te Eist (Betuwe) tengevolge van hooibroei brand ontstaan in de hofstede van de wed. Van Ralen. Het geheele achter huis ging in vlammen op, het voorhuis kon door de brandweer, die met een motorspuit aanwezig was, worden behouden. Alles is ver zekerd. De 93-jarige bewoonster, die in zieke- lijken toestand verkeert, is door omwonenden uit het brandende perceel gered. Op last van een geneesheer is zij naar het ziekenhuis overgebracht. Korenbrand te Emmen door kinderen aangestoken? Zondagmiddag te pl m 4 uur werden omwonenden verrast door een hevig geknetter in de korenbulten, staande aan den Weerdirgerweg te Emmen. Toen men uitkeek wat dit geknetter kon beteekenen, bleek, dat brand was ont staan in een aantal in de laatste dagen der vorige week gezette korenmijten. Het eigenaardige geratel moet worden toegeschreven aan het springen der za den. Direct werd de brandweer gealar meerd, welke na eenigen tijd met de spuit verscheen doch niets tegen 'le vuurzee kon uitrichten Men spuitte dan ook maar even en trachtte toen de mij ten omver te halen, wat niet gelukte De ontwikkelde hitte was hevig, waardoor de brandweerlieden het vuur ook niet dicht konden naderen. Het vuur bleef zeer langen tijd branden. Nog tegen den avond sloegen de vlammen op. De mijten behoorden aan de eigenaars h Ensing, H Koops en L. Kroeze. De brand was ontstaan aan de lijzijde van het mijtencomplex, zoodat even- tueelt vonken uit schoorsteenen of uit de tram als men al wil aannemen dat deze op een afstand van 20 M. brand zouden kunnen veroorzaken met het vrijwel windstille weer niet debet kun nen zijn aan deze vernietiging. In dit verband wordt er op gewezen dat het den laatsten tijd ,ot ergernis van velen hoe langer hoe meer voorkomt, dat kleine iongens met lucifers en sigaretten in

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7