DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. GRATIS De Fransch-Engelsche stap te Berlijn. BaoeUiksch OiwzicAt ^Buitenland 1 PAK RADION Ho. 186 Woensdag 9 Augustus 1933 135e Jaargang De Engefsche regeering acht haar doet door den gedanen stap bereikt, terwijl de Fransche pers op onvrien delijke wijze haar meening zegt. bindt duitschland in? Britsche regeering acht haar doel bereikt. De Fransche meening over Britsche pers meer gematigd. GESPANNEN TOESTAND IN IERLAND. Fascistische opmarsch? Ernstige relletjes te Dublin. De groote opmarsch gaat door. BRITSCHE SPOORWEGTARIEVEN. Prijzen van vóór den oorlog. DRIE OUD-RIJKSDAGLEDEN NAAR CONCENTRATIEKAMP. Ebert, Heilmann en Kiinstler. DE COMMUNISTENVERVOLGING. In Duitschland. DE STAKING IN STRAATSBURG. Ook Mulhouse aangetast. VEROORDEELD WEGENS MOORD. Op politie-wachtmeester. 150 PERSONEN TE MADRID VERGIFTIGD. Door bedorven melk. GROOTE HITTE IN SPANJE. HET HAZARDSPEL IN FRANXRIJK. Zwaardere eischen gesteld. DE VERSCHIJNINGEN TE BEAURAING. Een collectieve waarneming. Een Nederlander door een be roerte getroffen. DE PRECAIRE TOESTAND OP CUBA. Oogenschijnlijk rust in Havanna. Wat vandaag de aandacht trekt (Zie verder eventueele laatste be richten). A 221 CENT ALWEER EEN STAKING. Te Apenrade in Denemarken. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vh. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee blad-n. Wij hebben gisteren in ons overzicht vrij uitvoerig de Duitsch-Oostenrijksche kwestie en de Fransch-Engelsche inmenging weer- eegeven en meenen thans nog enkele nadere bijzonderheden te moeten publiceeren. Zoo wordt uit Londen bericht, dat men daar thans weet, dat de regeering te Berlijn bij de poging tot gelijkschakeling van Oostenrijk wat zal inbinden. Toen verleden week de Italiaansche regee ring te Berlijn een vriendschappelijke démar che ondernam naar aanleiding van de Duitsch-Oostenrijksche spanning, gaf de Duitsche regeering de verzekering, dat zij haar uiterste best zou doen om de vlucht vr.n Duitsche vliegmachines boven Oostenrijksch gebied te beletten, uit welke vliegmachines propaganda-pamfletten tegen de bondsregee- ring te Weenen werden geworpen en dat zi] eveneens zal tegengaan, dat de Oostenrijk- sche regeering aangevallen wordt door mid del van radio-uitzendingen uit Duitschland. Reuter meent voorts te weten dat, toen de Britsche regeering Maandag te Berlijn over deze kwestie deed intervenieeren, zij dit deed met verwijzing naar die verzekering der Duitsche regiering, met het doel om een blijk te geven van haar belangstelling betreffende deze affaire. In verband met dip genoemde verzekering neemt men de berichten uit Ber lijn niet al te ernstig op, welke zeggen dat de Duitsche regeering het viermogendheden- vcrdrag als niet toepasselijk op deze aange- 'egenheid beschouwt De Oostenrijksche zaakgelastigde begaf 2ich gistermiddag, naar Reuter uit Londen meldt, naar het Foreign Office. Men legde hem daar uit, dat het antwoord hetwelk de Duitsche regeering Maandag aan den Britschen zaakgelastigde te Berlijn gat. geen invloed had op de verklaring door de Duitsche regeering aan den Italiaanschen ambassadeur gedaan. Men verklaarde verder aan den Oostenrijk- schen zaakgelastigde, dat de Italiaansche re geering Zondag de Britsche regeering had ingelicht omtrent de verzekeringen, haar in de verklaring aan de Italiaansche regeering door de Duitsche regeering gegeven ten aan zien van de OostenrijkschDuitsche inciden ten De Duitsche regeering gaf haar afkeu- te kennen van de daden van terrorisme, teSen de Oostenrijksche regeering gepleegd, voor welke de Duitsche regeering niet aan- S^nL k°n worden gesteld. zaakgelastigde werd voorts uiteenge- «t t onc*er deze omstandigheden het recht streeks door de Britsche regeer nn gewensch te doel was bereikt en dat de Britsche zaak gelastigde te Berlijn de Duitsche regeering "ierva" Maandag in kennis stelde, ondpr ^id'ng van de vertoogen, die zouden zijn genouden, als het anders geweest was. uegevcu de Duitsche verzekeringen, hoopt Britsche regeering, dat de incidenten zich zullen herhalen. Duitschland's antwoord. ^en wist, zegt het Hbld., dat het stilzwij gen van Italië de Hitleriaansche regeering er toe zou aanmoedigen de Fransch—Engeische stap af te wijzen, maar men had niet ver wacht dat zij dat zou durven doen op een zoo afdoende en bijna beleedigende wijze. Die indruk is hier des te sterker, omdat de commentaren van de officieele Duitsche pers agentschappen Frankrijk op directe wijze aanvallen, met de beschuldiging dat het nog erger dingen tegenover Duitschland heeft ge daan dan Duitschland tegenover Oostenrijk. Het is onjuist dat Radio-Straatsburg een campagne tegen het Hitlerisme voert. De me- dedeelingen van dit station zijn absoluut juist. Het is eveneens onjuist dat men in Frankrijk de Duitsche emigranten toestaat politieke actie te voeren Zij maken gebruik van de persvrijheid, maar men verbiedt hen zelfs op politieke bijeenkomsten te spreken. Het „Journal" constateert, dat wij zijn te ruggekeerd naar een politieleen toestand, ge lijk aan dien van voor 1914, en geeft den raad de EngelschFransche overeenkomst te handhaven als de beste waarborg. Het „Petit Journal'' spreekt over het bankroet van het pact van vier, waarvan de witte broodsweken kort geweest zijn. De „Petit Parisien", het officieuse blad, betreurt het onvriendschappelijke antwoord op een vriendschappelijk stap. De meeningen van de Londensche pers over de houding der Duitsche rijksregeering en haar antwoord op den stap der diploma tieke vertegenwoordigers van Frankrijk Engeland loopen uiteen. Sommige bladen spreken van een „uitda ging", welke in tegenstelling staat tot de drie maanden geleden door rijkskanselier Hitier gehouden rede. Andere zijn weer van mee ning, dat men den toon van het Duitsche antwoord niet al te ernstig behoeft op te vat ten en gelooven, dat de Duitsche regeering ervoor zal zorg dragen, dat in de radio-rede voeringen verder geen krenkende uitingen meer gebezigd worden. De Berlijnsche vertegenwoordigers van de „Times" schrijft: De toon van de gisteravond gepubliceerde officieele mededeeling toont duidelijk aan, dat de Duitsche regeering niet bereid is iets te doen tot verlichting van den toestand. De wensch naar een vriendelijk gezind Enge land zal bezwaarlijk leiden tot een serieuse wijziging in de poiitiek tegenover Oostenrijk. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" is van meening, dat de propaganda-maatregelen, waarop aanmer king gemaakt is, zullen ophouden en hij ge looft, dat met een spoedige verbetering in de betrekkingen tusschen Duitschland en Oos tenrijk gerekend kan worden. De diplomatieke correspondent van de „Morning Post" zegt: Het officieele antwoord der rijksregeering toont geen tegemoetkoming. Doch naar ver luidt, zou Berlijn reeds hebben laten blijken, in de toekomst zijn best te zullen doen, om dergelijke incidenten te vermijden. Officieele Londensche kringen zijn van meening, dat rijkskanselier Hitier voorne mens is, zijn in Mei gedane belofte, volgens welke Duitschland onder alle omstandighe den zal handelen in het kader der bestaande verdragen, zal nakomen. -P? spanning in Ierland is toegenomen. Het 'lnt dat het lersche republikeinsche leger 5? contra-coup beraamt tegen de fascisti- n hib uwhemden. Af deelingen van het re publikeinsche leger zouden voornemens zijn e a.s. Zondag te houden parade der fascis- cn te Dublin onmogelijk te maken, door de ascisten in alle deelen van het land te ver- 'nu n naar Dublin te gaan. Lht plan heeft groote onrust in regeerings- r"ingen te weeggebracht De fascistenleider Kcneraal O'Duffy heeft verklaard den op- juarsch in ieder geval te laten doorgaan, of h door de politie wordt verboden of niet. ,'j zullen het regeeringsverbod negeeren n in onze blauwe hemden marcheeren". Gistoravond braken te Dublin ernstige blusten uit, die tot vanmorgen vtoeg voortduurden. In een dauslokaal kwa men leden van het lersche republikein sche leger in botsing met de fascisten in blauwhemden gestoken. De politie greep in en maakte gebruik van den gummi stok, doch kon, wegens de overmacht der beide vechtende groepen, niets uit richten Het geheele politiecorps van Dublin werd gemobliseerd en in het een trum der stad samengetrokken. Verschillende fascistische leidors, o a de secretaris der organisatie generaal Cronin en overste Ryan, werden ernstig gewond en moesten door de politie in veiligheid worden gebracht. Meer dan 15 personen werden gewond. Toen de leider der parlementaire oppositie oud- mirj -president «dosgrave per auto voor het danslokaal, waar de fascisten zien hadden samengetrokken, arriveerde, werd zijn auto met 'n hagel van steen'' gebombardeerd Op aanwijzing va" politie moest hij tot vroeg in den oen in het danslokaal blijven, aangezie menigte bleef dreigen Tweenaa -tormde men het lokaal, doch len werd men door de politie gg dreven. Jongelui trachtten rails en leidingdra den te vernielen om het verkeer tot stil stand te brengen. De leider der lersche fascisten-orga nisatie generaal O'Duwy publiceert een verklaring, waarin hij zegt, dat de op a.s. Zondag bepaalde massale op marsch der fas risten in elk geval zal doorgaan. „Ik heb den heiligen plicht aan den kop van den stoet te marcheeren en van dezen plicht laat ik mij nooit afbrengen'.' De groote Britsche spoorwegmaatschap pijen maken bekend, dat zij tot einde 1933 de speciale zomertarieven voor reizigers zullen handhaven. De terugreis kost dus evenals voor den oorlog 1 d. per mijl. DANSVERBOD IN DUITSCHLAND. Alleen nog maar de oude walsjes. Op de eerste bijeenkomst der Rijksberoeps- vereeniging van Duitsche dansleeraren (ge houden onder voorzitterschap van den „Reichsfachschaftsleiter" der vakgroep van dansleeraren van den nationaal-socialistischen leeraren bond) werden na de verkiezing van de leden der rijkscommissie voor den Duit- schen dans in de Reichsfachschaft de volgen de dansen met algemeene stemmen als Duit sche dansen erkend: In de groep algemeene dansen: 1. de „Marschdans". 2. de „Rheinlaender" in den ouden en den nieuwen vorm, 3. de wals in den ouden en den nieuwen vorm, 4. de lang zame wals, 5. in plaats van de fox-trott de „wisselstap", een dans in vierkwartsmaat en 6. de „galop". In de groep gezelschapsdans zullen worden gedanst 1. een „begroetingsreidans". 2. een vroo- lijke vlugge gezelschapsdans, de „Friedrichs- hainer", 3. een aan den volksdans ontleende „Gleichschrittler". een geheel nieuwe dans vorm, 4. in plaats van de vroegere „quadrille" de z.g. „Achter". Door deze nieuwe dansvormen zullen dus de fox-trott, de one-step en de tango van het parket verdwijnen. NOODWEDER IN WURTEMBERG. Er heeft een hevig noodweder gewoed in de districten Herrenberg en Rottenburg Te Bondorf werd een boerenarbeider door den bliksem gedood, terwijl een ander door den zelfden bliksemstraal ernstig werd gewond. Te Seebronn vielen hagelsteenen ter grootte van duiveneieren. De te velde staande gerst en haver is wel voor 40 pet. vermeld. De plaats werd gedeeltelijk onder water gezet. HITLERGROET. In de Pruisische scholen. De Pruisische minister van onderwijs heeft een beschikking uitgevaardigd, waarbij de onderwijzers en leerlingen aan de Pruisische scholen elkaar wederzijds en onderling den Hitlergroet moeten brengen. De Duitsche geheime staatspolitie heeft, naar het Wolffbur. meldt, gisteren de drie vroegere Rijksdagafgev. Kiinst ler. Heilmann en Ebert in „Schutzhaft" genomen. Zij zijn terstond naar het con centratiekamp te Oranienbvrg overge bracht. In de plaats van deze drie Mar xisten is een aantal arbeiders, dat tot nog toe in het concentratiekamp ver bleef, vrijgelaten. Ebert is de vroegere hoofdredacteur van de sociaal-democra tische ..Brandenburger Zeitung" en zoon van den eersten Rijkspresident. Door de geheime staatspolitie is een huiszoeking gehouden in de Siemens- fabrieken te Jerlijn, waarbij communis tische vlugschriften zijn gevonden, waar in werd opgewekt tot staking en sabo tage. 15 arbeiders zijn gearresteerd en naar concentratiekamp overgebracht. Zij worden beschuldigd van hoogverraad. De leider der geheime staatspolitie waarschuwt ieder uitdeeler van com munistische en andere vlugschriften, dat hij voor verscheidene jaren naar een concentratiekamp zal worden gezonden De staking te Straatsburg heeft zich thans uitgebreid tot Mulhouse, waar de bouwvakarbeiders gistermiddag het werk hebben neergelegd. In de avond uren vond een door de communistische ea socialistische vakvereenigingen ge meenschappelijk bijeen geroepen zitting plaats, waarin werd voorgesteld de algemeene staking uit te roepen. De politie heeft reeds vérgaande voorzorgs maatregelen getroffen. Arbeiders in de drukkersbedrijven hebben zich wel is waar tegen een sympothiestaking ver klaard, doch tot steun aan de stakers een crediet van 20.000 franken toege staan. Twee arbeiders zijn door de rechtbank te Dortmund veroordeeld tot resp. 12 en 10 ja ren tuchthuissraf onder beschuldiging van moord op een politiewachtmeester. Te Madrid zijn 150 personen na het ge bruik van bedorven melk ziek geworden. Ver schillende patiënten verkeeren in levensge vaar. Reeds sedert 7 weken heerscht in Spanje groote hitte. In Madrid is de temperatuur de laatste dagen gestegen tot 40 graden Celsius. Uit Andaluzie komen zelfs berichten over temperaturen tot 45 graden Celsius. Het „Journal Officiel" publiceert eeni- ge uitvoeringsbepalingen inzake het goedkeuren van roulette en trente-et- quarante. Een bijzondere commissie bij het ministerie var. binnenlandsche za ken wordt belast met het onderzoek der aanvragen der Casinos. De licentie komt onmiddellijk te vervallen, wanneer het Casino niet meer in staat mocht zijn de inzetten der spelers uit te betalen Voor toegang in de speelzalen worden dag kaarten tot den prijs van 5 en 10 francs uitgegeven. De Casinos moeten belang rijke garanties stellen om een normaal verloop van het spel te waarborgen. De N.R.C.-correspondent te Brussel meld de gisteravond: De katholieke bladen melden, dat ongeveer 200 bedevaartgangers te Beauraing onder wie een aalmoezenier van het klooster te Ise- gem, Zondag op hun beurt de z.g. verschij ning van Beauraing hebben gezien. De bede vaarders zagen eerst de meidoorn, waarin de verschijningen steeds hebben plaats gehad, daarna zagen zij de verschijning in drie fa sen; eerst zagen zij een onduidelijke mensche- lijke vorm, vervolgens een aangezicht het welk van hemelsche schoonheid was en als derde fase zagen zij een kolossaal stand beeld, dat de verschijning voorstelde met het kind Jezus op den schoot. De verschijning was objectief, want, zoo verklaarde de aal moezenier, er werd een hand voor mijn oogen geplaatst en toen zag ik de verschijning niet meer. Hij besluit hieruit, dat zij dus niet alleen in zijn verbeelding bestond. Te Beauraing is de Nederlander van Kel- lebeeke uit Goes, die met vrienden per rijwiel was gekomen, bij de grot door een beroerte getroffen en overleden. DE STRIJD TEGEN DE NAZI'S. In Weenen. Inzake de in verband met den inval in het nat.-soc. lokaal in Weenen gearresteerden is tegen 5 vari de 15 door de politie in arrest gestelden het onderzoek beëindigd. De staatspolitie zal tegen hen een proces wegens hoogverraad beginnen. Het onderzoek tegen de overige 10 is nog niet beëindigd. DE JAPANSCHE TROEPEN. Terug achter den Grooten Muur. Ter nakoming van de bij het Japansch- Chineesche wapenstilstandsverdrag vastge stelde voorwaarden hebben de laatste Ja- pansche troepen fnans het gebied ten Zuiden van den Grooten Muut verlaten. In de straten van Havana is na 24 bewo gen uren, althans uiterlijk, de rust hersteld. In werkelijkheid wacht iedereen echter met spanning af, wat de volgende stappen van president Machado zullen zijn. De Amerikaansche ambassadeur Welles heeft een bemiddelingsvoorstel gedaan, dat o.a. inhoudt vernieuwing van den Senaat in 1935, vernieuwing van de Kamer voor de helft in 1935, en voor de overige helft in De gespannen toestand in Ierland. (Buitenland). Vijftien kinderen te New York door vloedgolf weggespoeld. (Bui tenland). Dansverbod in Duitschland. (Bui tenland). De staking te Straatsbui a breidt zich uit. (Buitenland). De gemeenteraad van Oterleek be sloot met 6 tegen één stem om niet in te gaan op het verzoek van den minister om de school te Oterleek op te heffen. (Gemeenteraden). De raad van Heerhugowaard be sloot een beslissing over opheffing van twee scholen te verdagen, er vóór 1 Sept. uitspraak te doen. (Ge meenteraden). Eenige doodc-lijke verkeersonge vallen. (Binnenland). Kanovaarder op tragische wijze verongelukt te Alphen aan den Rijn. (Binnenland). De zaak van den kassier van de Boerenleenbank te Schalkwijk, die 41.000 verduisterde, voor de Utrechtsche rechtbank. Eisch IX jaar gevangenisstraf. (Rechtszaken). Zweefvlieger doodgevallen nabij Soesterbcrg. (Luchtvaart). Balbo op de Azoren geland. Een vliegtuig bij den start naar Lis sabon in zee gestort; een doode, 3 gewonden. (Luchtvaart). Zie de advertentie op pagina 4 1ste blad. 1937 en voorts, dat president Machado eeni- gen tijd met verlof zal gaan en den staatsse cretaris Carlos del Cespedos de bevoegdheid van waarnemend president zal geven. Na een bespreking tusschen Welles en Magador wees Machado deze voorstellen echter af. De verhouding tusschen Amerika en Cuba verscherpt. Inmiddels zijn door de Amerkaansche stap pen de verhoudngen tusschen Cuba en de Ver. Staten verscherpt. Een Cubaansciie ver- tegenwoordger Herinnerde in een radiorede eraan, dat het Cubaansche volk den grond- wettelijken plicht heeft in geval van interven tie van een vreemde mogendheid naar de wa penen te grijpen. In het congres diende men een voorstel in, om den Zuid-Amerikaanschen regeeringen te verzoeken, hun standpunt bekend te maken. Inmiddels hebben regeeringstroepen 't radio station van de Amerikaansche „Internationa' Broadcasting Compagny" bezet. DOOR VLOEDGOLF VERRAST. 15 kinderen weggespoeld. Te Rockaway Beach bij New-York zijn 50 op een zandbank spelenoe kinderen plotse ling door een vloedgolf verrast. 15 kinderen werden weggespoeld. Strandwachters en politiemannen ijlden onmiddellijk te hu'p en slaagden er in 8 kinderen te redden. Duizen den badgasten geraakten in de grootste op winding. Tot dusverre is nog slechts één lijk geborgen. De andere kinderen worden nog vermist. Gistermiddag hebben de leiders der vak vereenigingen en der sociaal-democratische partij zich naar den commissaris van politie begeven. Zij eischten de terugtrekking der politie uit de haven, aangezien het een zuiver politieke aangelegenheid betreft. De commis saris van politie weigerde de politiebeambten terug te roepen en wees er bij het ter sprake brengen van de uitroeping van de algemeene staking op, dat deze bij de eenige maanden geleden uitgevaardigde Deensche wet straf baar is, aangezien vóór 1934 niet mag wor den gestaakt. Niettemin werd de algemeene staking uit geroepen Een groot aantal vakvereenigingen heeft het parool opgevolgd. (Het betreft hier een conflict in de haven van Apenrade, waar de havenarbeiders wei geren een schip te lossen, dat een hakenkruis- vlas voertL

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1