Agenda pMblicati&s ^Binnenland Siad en Omgeving. £uchUuxact lüeet&ecicht GYMNASIUM TE ALKMAAR. HINDERWET. HINDERWET. DRANKWET. (Staatsblad 1931, nr. 476). VERKEERSONGEVALLEN DE POSTVLUCHTEH OP INDIE. GERUCHTEN OVER LINDBERGH'S DOOD. Opschudding in de pers. ^pAhlDEft" Bioscopen. Cinema Americain, tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer De vroolij- ke vrouwtjes van Broadway (filmshow met 14 sterren). Zondag van 2 uur n.m. af doorloopende voorstellingen. A. B. T., tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer Vadertje Langbeen, hoofdrollen Janet Oaynor en Warner Baxter. Toegang voor alle leeftijden. Zondag van 2 uur n.m. af doorloopende voorstellingen. Victoria-theater tot en met Donderdag el- ken avond half 8 hoofdnummer Ein Mann mit Herz, hoofdrol Gustav Fröhlich. Toe gang alle leeftijden. Zondag van 2 uur n.m. af doorloopende voorstellingen. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, telkens half 8. hoofdnummer Het testament van Casp Borly (hum.), hoofdrollen Wolf Albach-Retty en Rose Barsony. Toegang voor alle leeftijden. Zondag van 2 uur n.m. af doorloopende voorstellingen, voorts Woensdagmiddag half 3 vertooning avondprogramma. Het tweede toelatingsexamen zal plaats hebben op MAANDAG 4 SEP TEMBER a.s., des morgens 10 uur. Opgave van candidaten vóór 22 Angnstns a.s. bij den Rector (den heer Dr J. Hemelrijk, Huize „De Spar" te Bergen (N.-H.), met vermelding van naam, voornamen (ook die van ouders of verzorgers), geboortedatum en -plaats, laatstbezochte school en klasse, en idres. Bij besluit van 10 AUGUSTUS 1933 is aan den heer W. DE JAGER, alhier, vergunning verleend tot het oprichten van een wasch- en strijkinrichting, met plaatsing daarin van een stoomketel, een gascompressor en 6 electro-motoren, t.w. 2 van IK P.K., 2 van K PK. en 2 van 3/10 P.K., voor de aandrijving van diverse werktuigen, in het perceel KONINGSTRAAT nr. 5, alhier. Alkmaar, 11 Augustus 1933. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. Bij besluit van 10 Augustus is aan de N. V. Bataafsche import Maatschappij te 's-Gravenhage, vergunning verleend tot het oprichten van een ondergrond- sche benzinebewaarplaats met aftapin richting, in het perceel LAAT nr. 26, alhier. Alkmaar, 11 Augustus 1933. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. R. VEENDORP, lo.-Secretaris. Ingekomen is een verzoek van C. BREED, alhier, om EEN VERLOF A. verlof voor den verkoop van zwak-alco- holischen drank in het klein zoowel voor gebruik ter plaatse, voor welke het verlof geldt, als voor gebruik elders in het perceel PAARDENMARKT nr. 5. Binnen twee weken na dagteekening dezer kan een ieder schriftelijk bezwa ren tegen het verleenen van dit verlof indienen Alkmaar, 11 Augustus 1933. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. R. VEENDORP, lo.-Secretaris. tnist Van een inbraak heeft niemand iets be merkt. Opmerkelijk is dat de zeer waaksche hond vóór de misdaad in den tuin is be dwelmd. Vingerafdrukken en voetsporen der 'ermoedelijke daders zijn genomen. DE CONCENTRATIEKAMPEN. Het Breslausche kamp ontruimd. Naar men van Duitsche zijde mededeelt >ljn de concentratie-kampen te Breslau, die destijds met honderden politieke gevangenen gevuld waren, thans geheel ontruimd. Door de tram gedood. Gisteravond heeft op het tramperron te Zeist een ernstig ongeluk plaats ge had, waarbij de 50-jarige mevr. H uit Amersfoort om het leven kwam Zij werd door haar zuster naar de tram ge bracht en heeft de tram uit Driebergen aangezien voor de tram. waarmede zij moest vertrekken. Toen zij poogde in te stappen, viel ze tusschen twee wa gons in en kreeg eenige voertuigen over het lichaam, waardoor zij onmiddellijk werd gedood. Haar zuster, die dit alles zag, k. eeg een zenuwtoeval en moest naar het ziekenhuis vervoerd worden. DE MOORD BIJ OSS. Bijzonderheden omtrent de arrestatie. Naar aanleiding van den moord, wel ke op een afgelegen weiland op de grens van de gemeenten Berghem en Oss is gep'eegd, kan de N. R. Ct. nog het vol gende mededeelen: pit het politieonderzoek is gebleken dat het slachtoffer op de plaats, waar het lijk is gevonden moet zijn ver in jrd. Het misdrijf vertoont sterke overeenkomst met den moora, welke in November j.1. op dezelfde plaats op den cafhouder J. v d. Pas is geüleegd Het blijft ecehter een mysterie wat de beide mannen kan hebben bewogen zich in het diepst van den nacht op een afge legen weiland te begeven. Waarschijn lijk is minnenijd in het spel. Een aantal personen is een verhoor afgenomen, doch zij zijn allen op vrije voeten gesteld. Een neef van dc veer- slagene, de 19-jarige P. de B wiens ge laat en handen schrammen vertoonen, is gearresteerd en met het lijk gecon fronteerd. Er zou reeeds meermalen twist tus schen beide bloedverwanten zijn ont staan. Ook zou onlangs een vechtpartij hebben plaats gehad, waarbij een van hen messteken opliep, waarvan de littee- kens nog zichtbaar zijn. Ook zou de ver moorde op den avond van het misdrijf in gezelschap van den bewusten neef gezien zijn. Deze blijft echter alle schuld ontkennen. De politie zet het onderzoek voort. DIEFSTAL IN EEN PENSION. Een pensiongast te Scheveningen deed aangifte, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag in een pension in de Dirk Hoo- genraadstraat aldaar een briljantenspeld van 80 en een platina-armband van 400 te hare nadeele zijn ontvreemd. DE WISSELPRIIS VOOR HOLLAND-BELGIE. Voor den jaarlijkschen atletiekwedstrijd tusschen Nederland en België, welke dit jaar a.s. Zondag op de sintelbaan te Amsterdam gehouden wordt, is reeds in 1911 een wis selbeker beschikbaar gesteld. In dat jaar schonk het Rotterdamsch Nieuwsblad den zgn. Nieuwsbladbeker, die nog steeds regel matig aan den winnaar van deze belangwek kende wedstrijden uitgereikt wordt. Thans is hij in het bezit van de K.N.A.U., die verle den jaar de match won. De kans dat dit kleinood, waarop merkwaardige wijze data noch namen gegraveerd zijn, in Neder- landsch bezit blijft, is vrij groot, al zullen onze athleten het stellig niet gemakkelijk hebben. EEN GOUDEN JUBILE. De jubilaris ontving ten koninklijke onderscheiding. De heer C. Bregman, wonende Oude- g acht no. 15, kapitein bij de Alkmaar Packet, herdacht heden zijn 50-jarig dienstverband bij die Maatschappij. Deze dag is den trouwen werker tot een feest dag gemaakt Om 10 uur vanmorgen begaf de direc teur, mr. J. P. Bosman, zich in gezel schap van mr. R. Veendorp, loco-ge meentesecretaris, naar de woning van den jubilaris. Hij wees er op, dat het wel een lange diensttijd is geweest, en dat de heer B. zijn werk altijd met lust en ijver heeft verricht. Spr. bood hem daar bij een enveloppe met inhoud aan. Mr. Veendorp, het woord voerende na mens den burgemeester, die wegens uit- stedigheid verhinderd was, complimen teerde den heer Bregman eveneens, hem de door de koningin verleende onder scheiding van de gouden medaille van de Oranje Nassau Orde overhandigende. Er waren verschillende bloemstukken gezonden, o.a. door de Schippersvereeni- ging Het Noorden, terwijl voorts vele ge- lukwenschen werden aangeboden, schriftelijk zoowel als mondeling. Het personeel van de Alkmaar Packet deed van zijn medeleven blijken door de aan bieding van een tafel en een etagere- tafeltje. De heer Bregman, die dezen dag vrij heeft en in den familiekring doorbrengt, is reeds de derde, die een 50-jarigen diensttijd vervult bij de Alkmaar Packet, wat wel wijst op een prettigen werk kring en goede samenwerking. Wij wenschen den jubilaris geluk met zijn feest van heden en wenschen hem nog vele jaren gezondheid en werklust. DE KAASMARKT. Een internationaal publiek bewoog zich heden op de Kaasmarkt, die als ze niet be stond, uit een oogpunt van vreemdelingen verkeer, moest worden uitgevonden. Het mag zeker van ons gemeentebestuur een daad van wijs beleid worden genoemd om, in overleg met de landbouworganisaties, de wik- en weegloonen te verlagen. De kaasprijzen, die heden iets vaster waren dan de vorige week, noodzaken de zuivelbe- reiders op een fractie van een cent te letten en door deze daad van het gemeentebestuur blijft het voor de producenten van belang hun product op de markt te verkoopen. Ook de handel geeft daaraan de voorkeur. Wel zijn er eenige groote fabrieken, die zonder de markt rechtstreeks aan handelscon cerns verkoopen, doch ook deze verkoop is op den marktprijs gebaseerd, zoodat deze fabrie ken op de markt parasiteeren. De directeu ren van deze fabrieken kan men dan ook ge regeld op de markt aantreffen. Het mooie van het kaasmarktbeeld, dat nog zoo rustgevend aan oude tijden herin nert is wel, dat de markt niet dood is, doch leeft. Vele Alkmaarders hebben tot nog toe ver zuimd eens een indruk te nemen van het stadsbeeld op een Vrijdagmorgen in het zo merseizoen. Zij hebben daardoor iets gemist en wij raden hen daarom de volgende week aan eens een kijkje te gaan nemen. Het zal hun zeker niet berouwen. JHR. J C. W. STRICK VAN I.INSCHOTEN OVERLEDEN. Oud-burgemeester van Beverwijk. In den ouderdom van 74 jaar is heden morgen overleden te Amsterdam de oud burgemeester van Beverwijk, jhr. J. C W. Strick van Linschoten De overledene, ge boren te Bildt, was van 1 Oct 1880—14 Mei 1888 secretaris en ontvanger van Anna- Paulowna en van 1888—1893 secretaris van Haarlemmerliede en van de thans opgeheven gemeente Spaarnewoude. Van 18931898 was jhr. Strick v. Linschoten burgemeester van Texel en van 1898—1933 burgemeester van Beverwijk. De overledene was officier in de orde van Oranje-Nassau. HENCELAARSBOND. De secretaris van den Hengelaarsbond Alkmaar en omstreken verzoekt ons te melden dat de in het vergaderingverslag van ge noemden bond vermelde korpswedstrijd moet zijn een karperwedstrijd. Terwijl met den te houden baarswedstrijd in Sept. de zilveren wisselbeker zal worden vervischt. PLAATSELIJK DIRECTEUR VAN DE A T. O. Met ingang van 15 Augustus wordt de plaatselijk directeur der N.V. van Gent en Loos A. T. O. de heer H. A. G. Klaassen overgeplaatst naar Meppel. Per 1 September is benoemd de heer J. B. Dekker, thans pl. directeur te Assen. MEER HUMANITEIT WEL GEWENSCHT. In ons nummer van Woensdag maakten wij melding van het verlies, door een woon wagenbewoner van zijn ziek paard, dat in Limmen moest worden afgemaakt. Wij deden een beroep op menschenvrien- den om aan den inspecteur van dierenbe scherming, den heer Verwer, Baanstraat, al hier, een bijdrage te verstrekken, om het on gelukkige gezin een nieuw paard te kunnen verschaffen. Nog slechts weinigen gaven aan dien oproep gehoor. Wij begrijpen dit. De inkomens van velen zijn minder geworden en daarmede is tevens de lust om anderen te helpen gedaald. Inmiddels is de nood van het gezin, man, vrouw en drie kinderen, gestegen, doordat de ket van den hen vergezellenden woonwa gen van een ander gezin is gestolen en veel tijd verloren ging om dit beest op te sporen. De rijkspolitie is er in de Beemster, waar het paard in handen was van een paarden handelaar, is geslaagd het beest op te spo ren, doch het beest keerde kreupel terug, zoo dat eenige dagen noodig zijn voor het herstel van dit dier. Inmiddels is er in de beide gezinnen brood gebrek otstaan. In Limmen kunnen zij geen vergunning krijgen om te venten en heden morgen zagen de vrouwen zich genoodzaakt een beroep op den burgemeester van Limmen te doen om in hun nooddruft te voorzien. Elke steun werd echter geweigerd. De bur gemeester adviseerde om het kreupele paard voor beide wagens te spannen en zoo op Alk maar af te trekken. In het platteland heerscht nu eenmaal de meening, dat het beter van een stad kan dan van een dorp. De toestand van de hit was echter'van dien aard, dat men het beest deze zware taak niet kon opleggen en tenslotte gaf de burge meester aan beide vrouwen een broodbon waarop zij ieder van een bakker een brood van 16 cent ontvangen en samen vier pakjes margarine van 11 cent. De vrouwen zijn daarop naar Alkmaar getogen om te trachten met venten hier eenig geld te bekomen. Een vergunning werd hen echter ook hier geweigerd en ten einde raad verschenen de vrouwen (twee zorgelijke ar beiderstypes, niet van het gewone woonwa gensoort) op ons redactie-bureau en deden hun droevig relaas. Wij willen liever werken, doch kunnen dit nergens bekomen. Een behandeling als in Limmen is ons echter nimmer overkomen. In Medemblik werd ons dochtertje, dat aan on dervoeding lijdt, nog met melk en eieren ge voed. Hier weigerde de burgemeester zelfs er zich van te overtuigen, dat het ons aan alles ontbrak, zoo vertelde één harer. Wij hebben voor de eerste nood druft ingegrepen, doch vertrouwen er op dat onze lezers den heer Verwer in staat zul len stellen de menschen in het bezit van den onmisbaren helper zullen stellen, opdat zij hun zorgvol leven, in hoop op betere tijden, kunnen doorkomen. Wij weten ook, dat het voor een paard niet prettig is, zulke arme lieden tot meester te hebben, doch wij weten ook, dat er langs den weg altijd nog wel een hap klaver en een em mer water voor het beest valt te bekomen en kregen positief den indruk, dat bij deze men schen een zindelijke verzorging van het beest gewaarborgd is. Ook zij maakten in hun armoede een zindelijken indruk. In vele plattelandsgemeenten is het met de financiën treurig gesteld en daardoor is de taak van de overheid zeer moeilijk en moet er door de gezagsdragers wel eens hardvochti ger worden opgetreden, dan zij zelve als mensch wenschelijk oordeelen. Toch zijn wij van oordeel, dat de hoogheid van het gezag er mee gediend is, als het gezag zich hoog gedraagt en in ieder den mensch blijft zien, en ook de mensch moet evenals het dier voor verkommering worden behoed, ook al brengt dit voor een gemeente, zooals in dit geval, lasten met zien, die men liever niet wil dra gen. Het ventverbod moge in deze tijden in het leven zijn geroepen om de bevolking den last te besparen steeds naar de deur te moeten gaan, toch zijn wij van oordeel, dat 't grootste deel van de bevolking zich bewust is van de wetenschap geen zekerheid te hebben hoe het hun nakomelingen zal gaan en dat zij daar om liever deze moeilijkheid in het leven dra gen, dan zich dezen last te besparen en de we tenscjjap, dat daardoor medemenschen ver kommeren. Onderdruk thans uw gevoel van naasten liefde en humaniteit niet, doch doe een daad door, hoe klein ook, een bijdrage aan den heer Verwer te zenden. JAARLIJKSCH UITSTAPJE VOOR DE KINDEREN VAN D. E. S. n v£or den zesden keer gaat de Vereen. L. 5. met ruim 400 kinderen morgen naar Egmond aan Zee. i 1 uur. is de afraarsch vanuit de le nddwarsstraat en Boomkampstraat, met de trommelslagers van „Halter" en „Turn- bif deWR?rrnah klnderen elkaar ontmoeten UB en dan gezamenlijk naar het station gaan om met de tram van 1,49 te vertrekken. Des avonds half acht komen ze terug en worden afgehaald door het mu ziekcorps „St. Louis", waarna de volgende route wordt gewandeld: Stationsweg, Zo- cherstraat, Schagenstraat, Eikelenbergstraat, Hulststraat, Boomkampstraat, waarna de kinderen van Landstraat en omgeving met de muziek voorop verder gaan naar den Speeltuin aan de Landstraat langs Wester- weg, Lindenlaan, Singel en Landstraten. Op de speeltuinen Boomkampstraat en Landstraat worden de kinderen ook nog ont haald. GESLAAGD. De heer J. C. Vis, alhier is geslaagd voor het examen Duitsche handelscorrespondentie van de Federatie van Handels- en Kantoor- bediendenvereenigingen in Nederland. CONCERT MUZIEKTUIN DOOR ST. CAECILIA, DIR. P. N. JOOSEN. Programma voor het Zondagavond van 810 uur in den Sted. Muziektuin te geven concert door de r.-k. Harm. „St. Caecilia", dir. P. N. Joosen. 1. Through Bolts and bars. Marsch. E. Urbadn. 2. Orphée aux Enfers Ouverture J. Offenbach 3. Norma Ouverture de 1'opera Bellini. 4. Marion Suite de Ballet S. Vlessing. 1. Prelude. 2. Rigauden. 3. Badinage. 4. Intermezzo. 5. Gavotte. 6. Rendo. Finale. Pauze. 5. Royal-Chasseur Fantaisie H. Fernand 6. Valse Interrempue Legende L. Montagne. 7. Frans Schubert Fantaisie A. Floris. 8. Finale. P.S. Met de nummers 2 en 3 is op het j.1. gehouden concours te Leidschendam een eer ste prijs mede behaald. LICHT OP! Heden voor rijwielen en motorrijtuigen en andere voertuigen te 9.03 uur licht op. BOERDERIJ AFGEBRAND TE OUDE NIEDORP. Hedenmorgen te ongeveer 4 uur werden de bewoners van Oude Niedorp opgeschrikt door het geroep van brand. Het bleek, dat de mooiste boerderij terplaatse, bewoond door den heer J. Liefhebber en eigendom van den heer G. Liefhebber te Alkmaar, in lichte laaie stcnd Dc plaatselijke brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon tegen de vuur zee weinig uitrichten. Zelfs met assistentie van de motorspuit uit Heerhugowaard was er geen houden aan, omdat de groote hoeveel heden hooi een ware vuurzee veroorzaakten. De boerderij brandde to'aal af; de geheele inboedel, alsmede verschillende landbouw gereedschappen gingen verloren. S'echts me* moeite kon een belendend perceel behouden worden. Het gebouw en inventaris waren verze kerd bij de onderlingen brandverzekering te Mfdwoud. De brand ontstond door hooibroei Gisterochtend om 10.05 vertrok van de vlieghaven Schiphol de Pelikaan met 276 kg. 541 gr. post, 6.4 kg. pakketpost en 21 kg. 28 gr. goederen. Aan boord bevonden zich vijf passagiers, waarvan een voor Boe dapest, één voor Athene, één voor Karachi en twee voor Calcutta. De Oehoe is te Batavia aangekomen. De Snip (thuisreis) te Calcutta aange komen. De „Pelikaan" op de (uitreis) is gister te Boedapest aangekomen. EEN VLIEGBOOT TE AMSTERDAM. Gistermiddag om half vijf is een Dornier- Wal-vliegboot, die met 3 man equipage des morgens van Friedrichshafen was ver trokken, op het buiten-IJ voor het marine vliegkamp te Schellingwoude neerge streken. De vliegboot onder commando van captain Merz die ook vroeger reeds te Amsterdam was bij het bezoek van de Do X waarvan hij toen piloot was, is heden morgen om 8.55 uur weer vertrokken met bestemming naar Strademunde. Naar verluidt is deze vliegboot aan Rus land verkocht. Captain Merz is benoemd tot commandant van de Do X, die momenteel te Passau is en binnenkort weer enkele vluchten zal ondernemen. De wereldpers werd vannacht in opschud ding gebracht door de vele, uiteenloopende geruchten over een mogelijk doodelijk onge luk van den vlieger Lindbergh. Hoe zich een dergelijk gerucht over de we reld verspreidt, laten we hieronder volgen: Het 1ste telegram uit New-York luidde: Volgens alhier ontvangen, maar nog niet bevestigde berichten uit Groenland zou Lind bergh doodelijk verongelukt zijn. Uit Londen ontvingen we het volgende be richt: De te dezer stede verspreide geruchten, volgens welke de Amerikaansche vlieger Lind bergh op Groenland doodelijk zou zijn ver ongelukt waren om middernacht nog niet bevestigd. Het radiostation op Groenland, dat tot 11 uur des avonds had gewerkt, heeft tot dien tijd niets gemeld over een start van Lind bergh, noch over een ongeval. Er verluidde, dat Lindbergh in verband met de weersomstandigheden in het geheel niet wilde opstijgen. Twee uur te voren was in Londen bekend geworden, dat Lindbergh zijn voornemen om te starten uitgesteld had Het telegram uit Kopenhagen bevatte het volgende: Te dezer stede was tot 1 uur in den afge- loopen nacht nog niets bekend over een on geluk, dat Lindbergh zou zijn overkomen Noch het Groenland-bestuur, noch de pers heeft een bevestiging ontvangen van het ge- ruch, dat hier dan ook voor ongegrond ge houden wordt. Ook van een start van Lind- berg uit Julianahaab op Groenland naar IJsland is hier niets bekend. naar waarnemingen, verricht in den morpen van 11 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.3 m.M. te Groningen en Hannover. Laagste barometerstand 752.8 mM. te Haparanda. Verwachting, geldig tot den avond van 11 Augustus: Zwakke tot matigen wind, aanvankelijk uit Oostelijke richtingen, later mogelijk veran- derlijk, gedeeltelijk bewolkt, mogelijk eenige regen of onweer, zelfde temperatuur. Weeroverzicht. Het hooge drukgebied over de Britsche eilanden heeft zich naar O.- en N.-zijde uit- gebreid. Over Scandinavië vulde de depressie op. Een zwak minimum trok Noordwaarts er bevindt zich thans een diepe kern over Bre- tagne. Deze kern heeft in den loop van den nacht eenig onweer gebracht in W.- en Z.- Frankrijk. Te Guernsey (een Engelsch Ka naaleiland) viel 9 mM. neerslag. Overigens waren in deze omgeving de afgetapte hoe veelheden nog gering. De meeste regen viel over Scandinavië waar Stensele 11 en Stinn 7 mM. neerslag had. Rond de Oostzee waait het nog krachtig. Overigens is het vrij rus tig weer. Het is waarschijnlijk dat de boven genoemde kern, die ten Z.-W. van ons land gelegen is, zich met de Zuidwestelijke of Westelijke bovenluchtstrooming naar onze omgeving beweegt. Aanvankelijk zal de wind nog wel Oost blijven, later veranderlijk. Hoe wel de kans op regen en onweersverschijnse len vrij groot is, is het de vraag of er veel neerslag zal vallen, want de temperatuurs verschillen tusschen een Oostelijke en West» lijke luchtstrooming, zullen niet zeer ge worden. HOOG- EN IAAG WATER TE BERGEN AAN ZEE. (In Zomertijd). Augustus. Hoog water Laag water dat. v.m. nam. v.m. nam. 12 8 21 8 44 4 56 5.06 13 9.06 9.34 - 5 32 5 45 14 10.06 10.37 6.15 6.34 15 11.14 11.52 7 16 7.47 16 0.38 8.36 9.12 17 1.16 2.02 9.56 10.29 18 2.27 2.57 1105 11.29 19 3.12 3.37 11.54 - HOOG- EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. (In Zomertijd). Augustus. Hoog water Laag water dat. v.m. nam. v.m. nam. 12 8.18 8 41 4.44 4.54 13 9.03 9.31 5 20 533 14 10.03 10.34 6.C3 622 15 11.11 11.49 7.04 735 16 0.35 8.24 900 17 1.13 1.59 9.44 10.17 18 2.24 2.54 10 53 1117 19 3.09 3.34 11.42 En vanmorgen vroeg uit New-York: Het bericht uit Groenland, volgens het welk Lindbergh doodelijk zou zijn veronge- lukt, is niet bevestigd. Het betreft hier klaar blijkelijk een ongecontroleerd gerucht. Terwijl we tenslotte het laatste telegram ontvingen uit Kopenhagen Lindbergh bevindt zich veilig te Juliana- haff op Groenland. Het valsche gerucht schijnt te zijn ontstaan door een verminkt radiogram. Te New-York werden reeds extra-edities uitgegeven, die het alarmeerende nieuws brachten. PANDER'S POSTVLIEGTUIG. Wordt ingevlogen door Asjes en Geijsendorffer. Bij de Fa. H. Pander en Zonen te Den Haag staat, zooals bekend een driemotonge vliegmachine op stapel, speciaal gebouwd om met een kruissnelheid van 300 K.M. per uur de luchtpost naar Indië te brengen. Er heeft zich een Comité Snelpost ge* vormd om o.m. de mogelijkheden, die dit toe stel biedt, te bestudeeren. Daartoe zal aller eerst een studievlucht worden gemaakt doof een der beste koppels vliegers, die ons land kan voortbrengen, nl. door D. L. Asjes, jachtvlieger van Soesterberg en Geysendon- fer, welke ervaren verkeerspiloot welwillend ter beschikking is gesteld door de K. L. M. Ook de bouw van het toestel vordert naar wensch. Op de werf van de firma H. Pander, en Zonen te Rijswijk heerscht, speciaal in o afdeeling Constructie, groote drukte. n°u'* bewerkers en metaalbewerkers arbeiden daar naast en door elkander aan de verwezen'»* king van het ontwerp van den constructeu den heer T. E. Slot. .V Alles in dit toestel is toegespits op sneiri De ronde romp is glad als de huid van e bruinvisch. Twee van de drie motoren Z1ln den vleugel gebouwd en worden door een r steem van bekleeding, dat voldoende wen toevoer geeft voor de koeling, maar zoo mogelijk schadelijke weerstand voorkom groote wielen van het landingsgestel wo met een eenvoudig mechaniek in de gondels opgeklapt. ron. Romp en vleugel zijn gereed. Aan oe structie van de staart wordt de 'aa,s ^af gelegd. Men is druk bezig het in",e n landingsgestel aan de romp te montee De motoren zijn Wright Whirlwinds, zelfde type dus, dat Lindbergh ove* Oceaan bracht en Wiley Post rond teerd- wereld. Een daarvan is reeds gfj eeg E>e beide andere komen binnen enkele aan- _r(x}tt Met het s.s. „Statendam" is een

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2