Vtaaq en Aati&od Rechtszaken £eutd* en Nieuws uit België. Lij! Daar ligt hij goed uw sigaret; daar doen pijp of si- gaar geen kwaad. Maarinhetbosch, opdedroge heide.. ROOK NIET IN BOSCH OF HEI den „Kuil der SamenKomst", waar zij, alvo rens nieuwe kennis te verzamelen of den maatschappelijken strijd te aanvaarden, over veel wat moeilijk is hun vertroebeld inzicht kunnen wisselen tegen heldere! blik, vaste lijnen zien en mogelijk een stevig fundament kunnen verkrijgen, waarop zij hun levens beschouwing wellicht vermogen op te bou ■wen. De Amersfoort8che „School" wil een over gangsstadium, wil een tvsschen-oeriode vor men tusschen de lagere en de hoogere school banken, tusschen Ue schoolbanken en het bruisende leven voor de jongeren; zij wil de geestelijke evenwichthersteller zijn voor de ouderen, die niet meer weten wat te denken van alles, wat op hen aanstormt; zij wil rust, kracht, moed geven aan allen die hun tijd willen aandurven, Hoe gTOOt en hoe vele dan ook de vraagstukken zijn, die hij ter oplos sing opwerpt. Een „School voor Wijsbegeerte"? Een School van Wijsheid zeker, die den Mensch voor het Leven sterk wil maken. A. J B. B. P S. Wie meer wil weten over deze „School" en de voorwaarden, om de leergan gen te volgen, wende zich tot het Secreta riaat, Doodenweg B. 20, Tel. 696, Amers foort. Jnqcionden Stukken (buiten verantwoordelijkheid van at fcedact'e. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat de 'edarfie er mede instemt I mobilist kan ik dan ook niet anders dan ten volle accoord gaan met elke critiek welke op onbewaakte overwegen wordt uitgeoefend. Hoevele voorzichtige automobilisten zou den niet reeds door noodlottige omstandig heden, zooals mist, regen, zon, sneeuw enz den dood hebben gevonden op onbewaakte overwegen? En dan spreken we nog maar niet van het aantal voerlieden met paard en wagen. Daarom ook verafschuwen juist de voor zichtige automobilisten de onbewaakte over wegen méér dan de waaghalzen dat doen. O, mijnheer de Redacteur, nogmaals dankend voor de plaatsing, Met hoogachting, SEVEN. (Het pro en contra van al dan niet be waakte overwegen lijkt ons thans wel vol doende bekeken. We zullen de discussie nu maar sluiten. Red. Alkm Crt.) (Van onzen correspondent). Geachte Heer Redacteur! Gaarne verzoek ik U, onderstaande in Uw veelgelezen blad te willen opnemen. Met belangstelling las ik de verschillende ingezonden stukken betreffende onbewaakt overwegen van de heeren mr. Huijer, Cambee en Zoll. Beide laatstgenoemden nemen het nogal op voor de Spoorwegen, daarbij critiek uit oefenende op het automobilisme Ik wil gaarne erkennen dat er wel roeke- looze automobilisten zijn, doch er zijn toch zeker méér voorzichtige. Om nu te meenen, dat de onbewaakte overwegen niet dikwijls de schuld dragen van de ongevallen, omdat ei onvoorzichtige automobilisten zijn, lijkt me toch wel een beetje naïef. In een fabriek moeten op last der arbeUs inspectie alle krachtwerktuigen bescherm-' zijn tegen aanraking der arbeiders en da* is zeer toe te juichen. Er zijn naast ve'e voorzichtige arbeiders echter ook waaghalzen. Hoe zouden de heeren Cambee en Zoll het vinden, indien nu de arbeidsinspectie zou zeggen: „laat die beschermingen maar weg zoolang er nog roekelooze arbeiders nin? Maar omdat er nog roekelooze automobi listen zijn vinden genoemde heeren crit ek op onbewaakte overwegen ove,bodig'! Uit het geschrijf meen ik te moeten geloo- ven dat die heeren zelf geen practische erva ring hebben omtrent autorijden en zelf nim mer dagelijks aan het stuurwiel hebben gezeten, want dan zouden zij er wel anders over schrijven. Ik rijd reeds vele jaren dagelijks per auto of motorfiets door de provincie Noord- Holland en meen als zeer voorzichtig rijder bekend te staan. Nimmer veroorzaakte ik een aanrijding. Maar ongeveer drie jaren geleden passeerde ik bij mistig weer den onbewaakten overweg bij Schai woude. waar reeds meerdere onge lukken hebben plaats gevonden. Ongeveer 15 meter voor den overweg zet ik den wagen stil en kijk naar beide kanten in den mist en zie geen trein naderen. Ik rijd den overweg over en nauwelijks ben Ik over de rails of met daverend geraas rolt de snetrein HoornAmsterdam achter mij. Was ik nu onvoorzichtig geweest? Als hier een ongeluk was gebeurd, had dan niet de schuld voor 100 pCt. bij de Spoorwegen ge legen? Daar komt nog bij dat genoemde overweg zelfs bij helder weer levensgevaarlijk is. Al het snelverkeer tusschen Hoorn en Am sterdam (en dat is zeer druk) moet over dezen onbewaakten overweg. De verkeersweg is zeer smal met boom beplanting aan beide zijden en nauwelijks vo'doende om 2 auto's te laten passeeren. De onbewaakte overweg ligt v el hooger. zoodat men een tegenkomenden auto pas ont dekt als t»eide wagens op den overweg zijn Om geen aanrijding te krijgen moet men dus vóór zich kijken, maar de onbewaakte over weg noodzaakt *o' zijdelings kijken naar beide zijden, terwijl vanaf Hoorn de spoor baan een boch» maak* en men dus achterom meet zien en naar den kant van Scharwoude is het uitzicht belemmerd door kwtekerijen met broeikassen er huizen Is zoo'n onbewaakte overweg in zoo'n sndverkeersweg geen groot schandaal te noemen? Hoe vinden de heeren den onbewaakten overweg bij Oudesluis vanaf Schagerbrug? Zoo zou ik door kunnen gaan en nog vele dergelijke verdekte moordplaatsen der Ned. Spoorwegen in deze provincie kunnen noemen. Er zijn roekelooze wandelaars, fietsers, motorrijders, automobilisten enz maar er zijn ook onoplettende wisselwachters sein- wachters en machinisten, zooals we herhaal delijk in rechtbankverslagen kunnen lezen Evengoed als een machinist *en sein niet op merkt. kan ook een automobilist een nade renden trein niet opmerken Bovendien mag men aan enkelingen niet de massa beoordeelen. Ais voorzichtig auto- De gedaanteverwisseling van Beauraing, het Ardeensche dorp van de verschijningen, Het geval Tilmant Come en de bedevaart van 5 Aug. Bloei ende handel. Brussel, Aug. 1933. Opnieuw zijn wij te Beauraing geweest, het Ardeensche dorp op twintig kilometer van Dinant en op slechts enkele kilometers van de Fransche grens, waar, zooals wij u reeds vroe ger hebben geschreven, vijf kinderen, behoo- rende lot twee verschillende gezinnen, in De cember 1932 en begin Januari 1933 beweren de verschijning te hebben gezien van de H. Maagd. Er zijn in België nog meer plaatsen, waar personen beweren verschijningen te zien van godsdienstigen aard. Zoo kennen we o. m. een geval, waarin de kerkelijke autoriteiten krachtig moesten optreden tegen de geloovi- gen, die in grooten getale samenstroomden in een Kempisch plaatsje, naar aanleiding van het feit, dat ook daar een verschijning zou hebben plaats gehad. Het was zoo duidelijk, dat er zinsbegoocheling of bedrog betrokken was in deze zaak, dat de kerkelijke overheid na eenigen tijd remde. Doch met Beauraing is di: niet gebeurd. Men heeft ter plaatse onmid dellijk na de eerste verschijningen personen gevonden, o. m. een van de plaatselijke dok ters, die zich met het geval gingen bezighou den en zeer wetenschappelijk uitziende versla ge gingen schrijven over de ondervragingen van de kinderen. Van plaatselijk werd de be langstelling geleidelijk grooter en ten slotte ging heel de katholieke wereld van België zich voor de verschijningen van Beauraing interes seeren. Ook priesters hielden zich met de kinderen bezig. De kerk zweeg. Er kwam geen waarschuwing tegen de zoogenaamde verschijningen-geschiedenis en ook in verband met de miraculeuse genezingen, welke te Beauraing zouden hebben plaats gehad, heeft de kerk zich. voor zoover wij weten, niet uit gelaten. Het is een houding, die men kan goed- of afkeuren en wij zullen onze meening niet formuleeren. Deze afwachtende houding, om haar dan maar zoo te noemen, werd echter niet gevolgd door de meeste Belgische roomsch-katholieke bladen, die alles, wat er te Beauraing is gebeurd, zoo maar ^klakkeloos voor klinkende munt hebben aanvaard en in elk geval de verschijningsgeschiedenis als waar en juist aan hun lezers hebben voorge steld. En bij de verhalen van de mirakelen werd slechts een licht- of geen voorbehoud gemaakt. De verschijningen verwekten een waarlijk reusachtigen volkstoeloop te Beauraing, doch in de laatste maanden was de belangstelling eenigszins verminderd. Er kwamen nog wel pelgrims, maar ln veel minder aantal dan vroeger, ten hoogste een 200 per dag, terwijl onmiddellijk na de „verschijningen" dagelijks ruim 10.000 pelgrims naar Beauraing reisden Plots is hierin verandering gekomen en dit weer door een reeks verschijningen, deze maal niet meer aan de kinderen, die, zooals vroeger nog steeds om 7 uur 's avonds naar de imitatie grot van Lourdes, in den tuin van het klooster der zusters van de christelijke leer, gaan bid den, maar aan een reeds bejaard man, een me taaiarbeider, Tilmant Come. De maand Mei wa« voor Beauraing een hopelooze maand ge weest, alhoewel zij de Mariamaand is en bijge volg veel belangstelling van katholieke pel grims was verwacht. Op 11 Juni kwam Tilmant Come naar de grot met een hevige pijn in den rug, door een ziekte aan de ruggegraat. Hij voelde plotseling, dat hij genezen was en, naar hij verklaarde, had hij een verschijning gezien die hem zou gezegd hebben: „Tot morgen 's Anderdaags is hij teruggekeerd naar de imi tatiegrot, die allesbehalve schilderachtig of mooi is en weer zag hij de verschijning, die hem zou gezegd hebben, dat zij is gekomen voor de glorie van België en om het Belgische grondgebied tegen een inval te verdedigen. Op 15 Juni was er nogmaals een verschijning voor Tilmant Come en in een volgende verschijning op 18 Juni, zou zij hebben gezegd, dat op Augustus een groote bedevaart moest worden ingericht. De man voegde er bij, dat de ver schijning hem een geheim had medegedeeld hetwelk hij slechts op 5 Augustus aan de grot zelf zou onthullen. Van katholieke zijde werd deze „openbaring" niet onverdeeld gunstig onthaald en men gaf zelfs toe, dat het niet is bewezen, dat Tilmant Come op miraculeuse wijze van zijn kwaal was verlost, doch men stelde vast, dat het geval een nieuwe periode van devotie voor Beauraing had ingeluid en er werd niet veel gedaan om het katholieke pu bliek voorlichting te geven. De Belgische ka tholieke bladen hebben wel mededeelingen verspreid, echter in een toon, die niet twijfelde aan de echtheid van de verschijningen en de mededeelingen gingen dan over de groote be devaart van 5 Augustus. Men weet, welk een vloedgolf van nieuwsgierigheid en mystieke ge voelens hierdoor is ontstaan. Tilmant Come is een man van 58 jaar, van katholieke afkomst. Sommigen beweren, ook zijn vrouw heeft het gezegd, dat hij socialist is geweest, maar de socialisten spreken dit tegen In elk geval bezocht hij geregeld de kerk en nam hij deel aan allerlei katholieke onderne mingen, bezocht hij Lourdes en Lisieux, waar hij in 1929 zelfs zou genezen zijn, op miracu leuse wijze natuurlijk, van een ziekte aan zijn handen. Tijdens den oorlog was hij hulpveld. -..achter en sommige dorpsgenooten beweren. dat hij als dusdanig met Duitsche hulp her haaldelijk zijn wraak op sommige persoonlijke vijanden heeft gekoeld. Te Mettet, het plaatsje waaruit Tilmant Come afkomstig is, gelooft men niet veel van zijn rugkwaal. Hij zou zelfs naar sommigen beweren, den dag vóór zijn zoogenaamde miraculeuse genezing thuis een graanveld hebben gemaaid en hij zou ook het plan hebben gehad spoedig opnieuw aan het werk te gaan in de fabriek. Desondanks was de beloofde onthulling en de zoogenaamde genezing het sein van een ware rush op Beauraing op 5 Augustus. Uit alle steden van het land zijn, naar men weet, bedevaarders vertrokken naar het Ar deensche plaatsje, dat er volstrekt niet is op berekend een zoo groot aantal personen te ontvangen. Er waren dan ook speciale maat regelen getroffen voor de handhaving van de orde en de verzekering van de veiligheid der pelgrims. Er waren 130 bereden en onbere den gendarmen ter plaatse gekomen, onder bevel van een kapitein en in de gemeente was het één-richtingverkeer ingevoerd. Tientallen bordjes waren aangebracht met het opschrift, in het Fransch en in het Nederlandsch: „Doorgaan", „Enkele richting". Op vele plaatsen waren Nederlandsche opschriften geplaatst, want Beauraing heeft er zich hee- lemaal op ingericht YTaamsch-sprekende landgenooten en ook vele Nederlanders te ontvangen. Den dag van de bedevaart zagen wij ten minste 25 Nederlandsche toerauto's en vele particuliere wagens. Voor auto's was er geen kans Beauraing binnen te rijden. Slechts Roode Kruis-wagens hadden hier voor teostemming, evenals de auto's, die be stemd waren om de 2000 zieken naar de grot te voeren, die, door alle verkeersmidde len aangebracht, op de plaats van de zooge naamde verschijningen wilden bidden. De auto's moesten op weiden langs den weg worden gestald en op den weg van Beauraing naar Dinant stonden de auto's tot op ruim een uur gaans van de gemeente. Het was een ware verkeersopstopping. Zelden zagen wij zooveel toerauto's bij elkaar. Bovendien wa ren niet minder dan 35 extra-treinen inge legd en was het stationspersoneel moeten versterkt worden met 50 bedienden. Het aan tal personen, dat te Beauraing is geweest, mag men, volgens onze schatting, dan ook gerust bij de 100.000 zoeken. Het hoogste aantal reizigers, dat, langs de statie, enkele maanden te Beauraing was geweest, bedroeg op één dag 14.000 Men kan dan ook begrij pen, dat er in de gemeente zaken werden ge daan, wat zeer normaal is natuurlijk, want waar een massa personen samen komt, moet worden gegeten en gedronken. Wij vernamen, dat er niet minder dan 50 wagons bier te Beauraing waren aangeko men in de week, die de bedevaart vooraf ging De verkoopers waren bescheiden en vroegen geen overdreven prijzen. Er is in de gemeente, sedert de zes maan den dat de drukte duurt, een groote bedrijvig heid ontstaan. Er wordt gebouwd en de win kels breiden en rusten zich moderner uit. De kleine café's hebben een steedsch aanzien ge kregen en in plaats van de baas is het nu een gargon die u bedient, terwijl elke kamer nu wordt gebruikt om gasten te herbergen. Beauraing wordt waarlijk steeds. En hierbij komt dan de straathandel. Wie ooit wel eens een Vlaamsch bedevaartsoord heeft bezocht, kan zich best voorstellen wat Beauraing aan het worden is. De handel in godsdienstige voorwerpen heeft een uitbreiding genomen, die iedereen met verbazing vaststelt. De „H Maagd van Beaurairg" wordt in alle vor men verkocht: in pleister, in karton, in koper, in den vorm van een schilderij, in hout, enz Medailles worden te koop gesteld. Op één dag werden 40.000 postkaarten verkocht met het beeld van de verschijning, zooals de kin deren dit hebben opgegeven en dat vrijwel in niets vrschilt met de traditioneele Mariabeel den. De H. Maagd van Beauraing is een naam, die in de kerkelijke geschiedenis nog niet bestaat, maar wie te Beauraing rond wandelt moet den indruk krijgen, dat de naam is. Hierbij komt dan (Uitsluitend 2e hands artikelen). Van 1—6 regels M eent bij vooruit- hiitaHr.g te voldoen. Prima Divan 9.50, pracht Buffet z g. a. n. 27.50, Kinderbadkuip met kraan 5, Uitschuiftafel 2.50, Ledikant 2.d0, mooi Kamerscherm 5.50 enz. DEKKER, Laat 182. Pracht electrische Plano voor café, dancing, enz. z. g. a. n. voor elk aanne melijk bod, prima Duitsche kruissnarige Piano voor 75. DEKKER, Laat 182. ziet in diens handeling niet direct een van afpersing. Hij wil geenszins de goedkeuren, maar kan deze wel begriii*„ aa<1 zien de geestestoestand van verdachter^6* heeft reeds veel geleden door z'n voorn e en is tengevolge van z'n daad door 7-n i nieraden hij was fascist los" <*>1 a' Hij vraagt daarom groote clementie van dachte. Zijn oordeel over de juistheid v tuigenverklaringen refereerend aan wJ*" deel van de rechtbank, vraagt hii vei-Jj?*"' ling tot den tijd in voorarrest doorg^f^! met voorwaardelijke ter beschikkingen?11 van de regeering. De rechtbank bepaalde de uitspraak ov» 14 dagen. r Prima Mangel z. g a. n. 17.50, Dienst bodekastje 4 50, mooi Kapokbed 7 50, Kinderledikant 2.50, Gasstel (2 ylams) z. g. a. n. 6.50, mooie Canapé 12-50, enz. DEKKER, Laat 182. TE KOOP ARIEL MOTOR 5 P K. zijkl in g. staat. Desk. onderz. toeg. 175. Gar. W. WiJKER, Kanaaldijk 21. TE KOOP een prima DAMESRIJWIEL 10, JONGENSRIJWIELE'vanaf 8.50, HEERENRIJWIELEN vanaf 11. I.IMMERHC—18. EEN PECHVOGEL Inbrekers gaf uit huishoudster het gestolen geld 7," rug, zelf een daalder te veel. Begin Juli kwam een inwoner v»« Bussum, die met zijn hulshoudster avondwandeling had gemaakt, bij terugkeer in huis tot de ontdekking dit er ongenood bezoek was geweest D bewoner ging aan 't speren door ziin huis en ontdekte een man onder ziin bed. Deze liet zich niet gemakkelijk h£ handelen een oogenblik later kwan! Wegens vertrek TE KOOP KIPPEN- d: heer des huizes met zijn gast de tra HOK, ENG. LEDIKANT, VULKACHEL afrollen. Beneden werden zij opgewacht I door de huishoudster, die vechten bii! zaak en het geld hoofdzaak vond Zif had intusschen geld vermist en .0m meerde den onbekende dit thans teru* te geven. Waarschijnlijk had de bezol ker meer respect voor de booze blikken van de huishoudster dan voor de spier krachten des huisheers: hij werd bs! deesd, gaf alles terug en meer dan dat. hij betaalde zelfs anderhalve gulden te! veel. De man wist te ontvluchten, maar werd door de politie achter struiken in naburige tuinen ontdekt. Met de peCh van het teveel terugbetaalde geld, kwam nu die van zijn arrestatie. En daarbij kwam, dat hij de voor de inbraak ge kochte werktuigen niet noodig had ge had, want de deur was niet op slot, en bovendien had hij het nummer, waar hij op bezoek wilde g&an, opgeschreven maar bleek aan 't verkeerde adres te zijn geweest Tegen den man, die volledig bekende, eischte de officier voor de vacantleka! mer der Amsterdamsche rechtbank zey maanden gevangenisstraf. vees voor reeds honderd jaren oud de handel in kaarsen, in levensmiddelen van allerlei aard. De verschijning heeft zelfs vorm gegeven tan een nieuwe koek-speciali- teit. in den aard van de harde Dinantsche koek. Een pasteibakkerij heeft zich naar den naam der verschijning genoemd. Op vele hoeken van de straten zijn kramen verrezen, die frieten verkoopen en die geld bij hoopen verdienen. De bij elke bedevaart plaats behoorende bedelaars zijn natuurlijk aanwezig. Hun wordt niets in den weg ge legd. Alleen is het hun verboden in de on middellijke nabijheid van de grot hun bedrijf uit te oefenen. Niet alleen de particulieren doen hun voordeel met de nieuwe belang stelling, maar ook de spoorwegmaatschappij die verscheidene gronden in eigendom bezit vlak bij de plaats der verschijningen Een stuk grond van 76 vierkanten Meter, dat vlak tegenover de grot ligt. is door de maat schappij verhuurd geworden tegen 42 000 fr 's jaars. Twee andere stroken grond, die echter minder goed zijn gelegen, vonden liefhebbers; het eene, 95 vierkante Meter tegen 12.000 fr. per jaar. het andere, 115 vier kante Meter, tegen 19.000 fr. Dit zal u, meer dan wat ook, een denkbeeld geven van den ommekeer, die heeft plaats gehad in de ge meente. waar tientallen gebouwen verrijzen die nu reeds, te midden van mortel en kalk worden gebruikt om allerlei waren te ver koopen. Er wordt op alle manieren geld ge wonnen te Beauraing. Zoo is er iemand, die geen plaats had om een handel te beginnen Hij vond er een middel op en schreef op zijn deur: „Cabinet. 0.25 frs." Men weet wat dit beteekent. En dit enkele woord bleek voor de kas van dezen inwoner van Beauraing een geniale vondst te zijn. Er wordt ook op af stand zaken gedaan, want in een blad uit Noord-Frankrijk werd een aankondiging aan getroffen, luidende, dat al wie zich niet per soonlijk naar Beauraing kon begeven, tegen opzending van 10 fr. een foto kon bekomen van de verschijning, een medaille van Beau raing en een zakje aarde van Beauraing Deze straattooneelen, de drukte van de bedevaarders, de tooneelen met de zieken aan de grot, dit alles schept een atmosfeer, welke volledig aansluit bij de onthulling en de visioenen van iemand als Tilmant Come. op wiens verklaringen en de reactie, welke zij hebben uitgelokt, wij in een volgenden brief nader terug komen. met toebehooren. NTEUWPOORTSLAAN IOO. KANO TE KOOP Moet weg. Spoed. ALBERS, L. Oudorp C 75. VOOR OUD: GOUDEN en DIAMAN TEN RINGEN en BROCHES, ZILVER SCHEPVVERK. DE ROVER, Boterstraat 14. TE KOOP AANGEBODEN BOEKEN voor de H. B. S. Ie en 2e klas. RUSSENPLEIN 2, Bergen. TE KOOP AANGEBODEN 1 HEEREN- en DAMESRIJWIEL z. g. a. n. te zamen 25. S. VISSER, B. Bosstr. 41. Éénpersoons KANO TE KOOP GE VRAAGD. Brieven met prijsopg. onder letter L 307 bureau van dit blad. Veerenbed met peluw en 2 kussens twee pers. spotprijs 12.50, pracht eiken houten Luidspreker 7.50, Karpetten 7.50, Schrijfbureau 27 50, Brandkast enz. z. g. a. n. J. L. SOSTMAN Jr., Ver kooplokaal Ridderstraat 10. Ledikanten, Bedstellen, Aupingma- trassen. Dekens, Dressoirs Kasten, Ta fels, Stoelen, Spiegels. Fornuizen, Man gels, Divans voor spotprijs z. g. a.n. J. L. SOSTMAN Jr., Verkooplokaal, Ridderstraat 10. TE KOOP AANGEBODEN BOEKEN H. B. S. Ie tot 5e klasse. Bezichtiging 12iVi en 67 uur. EGMONDERSTRAAT 4. HANDELSSCHOOL BOEKEN voor le klas TER OVERNAME GEVRAAGD. Brieven letter N 309 bur. v. d. blad HIJ TRACHTTE EEN POLITIEAGENT OMVER TE RIJDEN. De gespanen toestand te Amsterdam tusschen snorders en politie is voor de laatste partij niet zonder gevaren. Er is reeds eerder verslag gemaakt van een strafzaak tegen een snorder, die ge tracht had ?n agent, die hem tot stop pen maande, aan te rijden. De agent bracht het er levend af, ^-ot snel ter zijde te springen. handeld voor de Vacantiekamer der Een dergelijk geval is thans weer be- Amsterdamsche Rechtbank. Nu had een snorder op het Rokin met zijn auto een agent, die daar met speciale dienst tegen snorders belast was, in 't nauw bracht; ook ditmaal liep 't goed af en reed de snorder zijn doel mis. Tegen den man, die ontkende het op den agent te hebben voorzien gehad is acht maanden gevangenisstraf geëischt wegens poging tot zware mishandeling Uitspraak 18 Augustus. AFPERSING. Voor de rechtbank te Breda stond Woens dag terecht J. F. A. C. C., oud 21 jaar, wo nende te Breda, zonder beroep, thans gedeti neerd in het huis van bewaring te Breda; ter zake: dat hij te Breda op verschillende --t tijdstippen in Mei en Juni 1933 telkens met tuige a dcharge gehoord, verklaarde dat het oogmerk zich wederrechtelijk te bevoor- handelsgeld was. INBRAAK BIJ DE HEMA TE AMSTERDAM. Toen in den ochtend van 2 Juni 14. het personeel van het Hema-filiaal in de Kinkerstraat te Amsterdam zijn werk zaamheden wilde beginnen, bleek dat er 's nachts een bezoeker was geweest, die met succes de brandkast had bewerkt. De brandkast was aan de achterzijde opengescheurd en er bleek een bedrag van ruim 330 aan klein geld te zijn ontvreemd. Oorspronkelijk dacht men, dat de bezoeker(s) zich had(ften) laten insluiten, totdat men in een der lokalen een gat ontdekte in het plafond. Dit gat correspondeerde met een gat ln het trapportaal van een perceel aan ds Tol lensstraat, welke perceel aan het Hema- gebouw grenst. IVerdacht van deze inbraak heeft gis ter voor de vacantiekamer Ier Amster damsche rechtbank een 38-jarige werk man terecht gestaan. Hij ontkende den diefstal te hebben gepleegd en gaf toe enkele dagen voor de inbraak in het trapportaal van net perceel aan de Tol lensstraat werkzaam te zijn geweest om een lek in de gasleiding te verhelpen. Verdachte zeide daartoe opdracht te hebben gekregen van een onbekenden man. Wat deze reparatie betreft, kwam uit de getuigenverklaringen nog vast te s'aan, dat verdachte in de Hemam&ga- zijnen was geweest om te vragen de hoofdkraan van het gas te mogen af sluiten, omdat hij dan in 't naastgelegen portaal veiliger kon werken. Een be diende was met hem meegegaan, ook later, toen hij de hoofdkraan weer kwarn ontsluiten. Hij was daarna nog naar de cantine van den warenwinkel gegaan en had daar zelfs gevraagd om de handen te wasschen. Bij een huiszoeking bij verdachte had men ongeveer 225 klein geld gevonden en enkele werktuigen. Verdachte zeid®> dat dit de opbrengst was van zijn ver kochten kolenhandel; zijn vrouw, als g«- deelen, opzettelijk zijn moedér in haar lichaam heeft geknepen en op 25 Juni met het zelfde oogmerk, terwijl hij dreigend een vaas in de hoogte hield, zijn moeder heeft toegevoegd de woorden: „Geef je geld, of de vaas gaat er aan", ten einde haar te dwin gen tot afgifte van eenig bedrag in geld In deze zaak werden moeder en twee zusters van verdachte als getuige gehoord. Verdachte ontkent zijn moeder te hebben mishandeld, heeft haar slechts éénmaal bii polsen gepakt 't Overige erkent hij. De moeder van verdachte zegt, dat de af- de De officier van justitie was van m®9" ning, dat de verdachte een paar dagen tevoren de situatie is komen opnem®n> vreemd is, dat de opdracht voor le r9^ paratie in het trapportaal van en on bekenden man was gekomen. Ge»®® daarbij het feit, dat bij verdachte >bulS veel klein geld is gevonden en bij zijn vrouw niet voldoende hebben sproken wat zij omtrent de her kon'* zouden zeggen achtte de officier di stal bewezen. Tegen verdachte, die vo diefstallen reeds enkele malen 1' persing meerdere malen plaats vond. Zij was oordeeld, werd een jaar en vier Ut®*® bang. Soms gaf zij geld uit angst, soms riep den gevangenisstraf geëischt ze de hulp der politie in. Verdachte pakte haar meermalen bij de polsen vast en stomp te haar, als ze 't geld niet wilde geven Ook beide zusters verklaarden aldus Meer malen werd aan verdachte op deze wijze tot 10 uitbetaald. Met gesloten deuren werd een psychia trisch rapport van verdachte voorgelezen Bij de heropening der openbare zitting houdt de officier van justitie, mr. O E G graaf van Limburg Stirum zijn requisitoir Hij acht het ten laste gelegde bewezen Hii acht mede in verband met de houding van verdachte een toezicht van maximum 4 y, jaar bij een voorwaardelijke veroordeelin« van verdachte te kort. Hij vraagt daarom 8 weken gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en beschikbaarstelling van de regee ring van verdachte. Mr. Rubbens. verdediger yan verdachte. HÉT BLOEMBOLLENSANEERINGS* 1 LAN' Teeltbeschikhrt De minister van economische zaken bepaald, dat de vergunning voor hef van bloembollen uitsluitend zal ^or® leend door de vereeniging „Neder' (e Bloembollenkweekerscentrale", g®*®*1 Haarlem. -]aIrt- Het percentage van de in het vorig jaar beteelde oppervlakte, dat y,aYfL worden beteeld, is door den tninis <- gesteld voor: le. hyacinthen 56; a]l« tulpen 80; 3e. Darwin-, Mendel-, 1® 8f. andere tulpen 65; 4e. Narcissen *•'-'-1--'— -- _-U dA fijt wijking hiervan bedraagt

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 10