Jijdschciften jCeck School jRecfits<zqke.vi £ucfitoaact branden. WERKLOOSHEID. directeur van den rijksdienst der rkloosbeidsverzekering en arbeidsbe- ■aa*ling deelt mede, dat de werkloos- onder de 606.000 leden van ingeval- werkloosheidsbesluit 1917 gesub- genverde vereenigingen in de week van «i mt 29 Juli heeft bedragen 24 3 ter- il zij iu de week van 3 tot 8 Juli j.1. Ji2 bedroeg. Het werkloosheidspercentage was op qo Januari 1932 292 op 28 Jan 1933 Ijq 7 jg, op 30 Juli 1932 27.1 op 29 Juli 1933 24 Over het eerste halfjaar 1933 is bij een niiddeld ledental van 606.000 uitge keerd een bedrag van pl m. 14 950.000 nver het eerste halfjaar 1933 was dit bij pen gemiddeld ledental van 554 000 pl.m. f 15.390 000 Het aantal verzekerden dat in de week van 3 tot 8 Mei j.1. bijna ine.500 bedroeg, was in de week van 24 (et 29 Juli j l 606 000, zoodat er een ge ringe daling in het aantal verzekerden merkbaar is. gij 1060 organen der openbare arbeids bemiddeling stonden op 29 Juli j.1. in totaal 302.293 werkzoekenden ingeschre ven Hiervan waren er 276 740 werkloos Q.j 8 Juli waren deze getallen resp. 302.407 en 275.925, zoodat het aantal in- eeschrevenen gestegen is met 586 en het aantal werkloorzen daarvan met 815. EEN WETHOUDER RUILEN VOOR EEN URINOIR In de raadsvergadering te Ede is Vrijdag gesproken over het al of niet plaatsen van een urinoir op het Markt plein. Een der leden meende, dat het „een overbodige luxe is. Wel was z i overbodige luxe, dat de gemeente Ede e-. dank zij politieke overleggingen, vier in plaats van drie wethouders op na houdt. Een andei raadslid deed toen het denkbeeld aan de hand wat groote hilariteit verwekte om een wethouder te ruilen voor een urinoir Tnderdaad zou men dan nog geld overhouden. Met dat al bleef het urinoirvraagstuk voor- loopig onopgelost. DE SCHATGRAVERIJ OP DE LUTINE. Dooi de hooge deining is men gister genoodzaakt geweest de werkzaamheden op de .Lutine" te staken De sleepboot „Neptunus" is gistermiddag om zes uur met het materiaal in de haven van Terschelling teruggekeerd. KIPPEN- EN EENDENHOUDERIJ Namens den minister van economi sche zaken maakt de regeeringseonimis- saris voor de uitvoering van de garan tieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhouderij bekend, dat besloten is de verliezen voor den pluim veehouder op de kleinere kippeneieren toi een gewicht van ten hoogste 55 KG per 1000 stuks voor de week an 14 tot en met 19 Augustus a s gedeeltelijk over te nemen ten bedrage van 35 cent per 100 stuks uitgevoerde kleinere eieren. Ten bate van den eendenhouder is voor eendeneieren het over te npmen ge deelte in het verlies in bovengenoemd tijdvak vastgesteld op 30 cents per 100 siuks uitgevoerde eendeneieren. METAALSPLINTERS IN CHOCOLADE. Eigenaardige ontdekking door den keuringsdienst te Haarlem. Blijkens het verslag over het jaar 1932 van den Keuringsdienst van waren voor het gebied Haarlem en Omstreken heeft deze dienst in 1932 te Haarlem 130 monsters ca cao en chocolade genomen. 20 partijen met een gezamenlijk gewicht van 96.7 K G. wer den afgekeurd Omtrent de oorzaak van deze zeer groote hoeveelheid afgekeurde cho.olade deelt het verslag het volgende mede: Van chocolade werd een groot aantal mon sters genomen in verband met het feit, dat in eenige partijen van een bepaalde fabriek ^'splinters werden aangetroffen. Toeval- col a da* onSeveer tegelijkertijd in cho hpt kVa? 6611 andere fabriek, eveneens in splinf -Haar'ern ge'egen> °°k metaal- imers> J'i het van wat anderen vorm, voor- en er eil' mctaal bleek bijna uitsluitend, aanu wa"neer grootere hoeveelheden ve inLaren' u'* Özer *e bestaan. Behal- Slecj.iae ytoco'ade der twee fabrieken, werd snnr„S J ^zondering meer dan geringe 00r n, mefaal gevonden. Getracht werd de te sn van de aanwezigheid van metaal op fout €n' waarbij verschillende mogelijke z*kerH 1aar voren kwamen, maar niet met aann a"e foutbronnen konden worden benfwhezen- Deze kunnen o.a. gelegen heb- fnl J1 aet verwerken-van teruggezonden cho- bladr n St" N'colaas b.v waaraan nog orL ln ,en aluminium vast zaten waartus- niet ZIC^ sP'jkertjes bevonden. Verder leek nes nfnP!°§i.elijk, dat door slijtage van machi- taau bqslijpeu van machineonderdeelen me- HPf P|ln'ers in de chocolade waren gekomen. rnnc,»S-nienva"en van de vroeger nooit ge- nip, ateerde fout aan twee fabrieken, die ter h ?et e'kaar te maken hebben, deed ech- Prn„T vermoeden rijzen, dat verwerkte meta n» b v. cacaoboonen, al door de 'naaiüeeltjes verontreinigd waren vóór zij 10 de fabrieken kwamen. onderzoek wordt voortgezet. ONDERHOUD VAN VAARTEN EN WEGEN. Geschikt voor werkverschaffing heer Van den Heuvel heeft aan den 1 uister van Sociale Zaken gevraagd: nip- den uiinister bekend, dat, ook nanQe de provincie Drente doch ui andere provinciën, noodzakelijke var tot °nderhoud of verbetering kun>Naarlen en w®ger) niet uitgevoerd bp.,,'eri worden, omdat de waterschaps- op- n de uit deze werken voort- knr ^nde kosten niet op de ingelanden nnen verhalen? ovèn de 'uuiister bereid, eventueel in staat g met ziïn collega s van Water en Economische Zaken, bedoelde werken in aanmerking te doen komen °'s objecten voor werkverschaffing? MOTORSCHIP IN BRAND. Gistermorgen is het Hollandsche motor schip Walwi in de haven te Hansweert in brand geraakt. Het schip, dat geladen was met stuk goederen aan boord, zou vertrekken, maar bij het aanzetten van den motor had een ex plosie plaats van de verwarmingslamp met het gevolg dat de machinekamer in brand vloog. De sleepboot „Rie pompte water in de machinekamer. Na drie uur is men erin ge slaagd den brand te blusschen. De machine kamer en de roef zijn geheel uitgebrand. De lading bekwam aanzienlijke waterschade Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. RIJWIELPLAATJES GESTOLEN. Daders >p heeterdaad betrapt. Een politieagent te Amsterdam ontdekte Zaterdagmiddag dat twee mannen bezig waren, van fietsen die door de eigenaars waren neergezet voor het hek van de vacan- tieschool aan de Admiraal de Ruyterweg, de rijwielplaatjes te verwijderen. Hij slaagde er in een der daders onmiddellijk te arresteeren- de andere liep weg doch kon na een tamelijk wilden jacht eveneens worden aangehouden. Het tweetal zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. NAZI-OPMARSCH NAAR NIJMEGEN. Nederlandsche nazi's uit Duitsch- land oorzaak van onrust in Nij megen. Zaterdagavond tegen zeven uur kwamen met een extratram uit Kleef ongeveer tach tig Nederlandsche leden van de N.S.D-A P in uniform te Beek (bij Nijmegen) aan. Zij vormden, aldus vertelt het Hbld., een „opmarsch" naar Nijmegen, dien Neder landsche nazi's in Duitschland georgani seerd hadden. Volgens de berichten, die daaromtrent bij de autoriteiten ontvangen waren, zouden tusschen de 250 en 500 bruin- hemden daaraan deelnemen. Het aantal bleek thans wel iets kleiner te zijn. Van hotel Startjeshof af tot aan de Ne derlandsche douane werd gemarcheerd met een muziekcorps, dat het Horst Wessel-lied speelde. Bij <ie douane werden de slagboo- men neergelaten. De beambten verzochten de heeren zich aan een visitatie te onderwerpen Enkele ijzeren slagwapenen werden in be slag genomen. Daarna stelde men zich weer op, nu op Nederlandsch grondgebied. Duitsche commando's weerklonken en ver volgens werd in gesloten gelederen naar Nij megen gemarcheerd. In de groote zaal van de „Harmonie" zou een vergadering worden belegd. De plotselinge, niet van te voren aange kondigde verschijning van de in Hitler-uni- fortti gekleede troep veroorzaakte te Nij megen groote sensatie. In minder dan geen tijd verdrongen zich duizenden aan de voor- en achterzijde van de „Harmonie". Commu nistisch gezinden riepen „rood front'' en „heil Moskou". Het tumult bereite het hoogtepunt, toen de bruinhemden naar buiten kwamen en ge schriften begonnen uit te deelen. Het bleek, dat deze vergadering was be legd door de nationaal-socialistische Neder landsche Arbeiderspartij, leider dr. Van Rappard. Hierbij werd de leuze geuit: „Voor de onderdrukten, tegen de uitbuiters, arbei ders komt in massa's op tegen de reactie''. Er was een sterke macht gemeentepolitie, rijksveldwacht en marechaussee op de been, die wanordelijkheden wist te voorkomen. Toen het tot een handgemeen dreigde te ko men, werd den nazi's gelast de uitdeeling van de geschriften te staken en zich binnen het vergaderlokaal te bewegen, aan welk bevel onmiddellijk werd voldaan. In de vergadering voerde een Nederlan der, die in Duitschland werkzaam is, het woord. Hij trok fel van leer tegen de joden en verkondigde, dat de communisten hun misleiders waren. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Gistermiddag is de 26-jarige Wiersum. wonende te Groningen, bij het zwemmen in het natuurbad te Tinaarlo bij Zuidlareen verdronken. Het slachtoffer was gehuwd. COMMUNISTENRELLETJE. Verbod om spreekkoren te vormen overtreden. Een van communistische zijde georgani seerde optocht, waaraan is deelgenomen door een twintigtal vrouwen en 80 a 90 mannen, is kort voor het middaguur op den hoek van de Prinsengracht en Prinsenstraat te Amsterdam door de politie uit elkaar ge slagen. Wel was toestemming tot demonsteeren gegeven, doch de demonstranten hielden zich niet aan het verbod tot het vormen van spreekkoren. Nadat er drie maal was ge waarschuwd hiermede op te houden, kreeg het detachement politie, dat den optocht be geleidde, opdracht om te ontbinden. Ook in de Westersraat e.o. heeft de politie demon stranten met sabel en gummistok uiteen ge jaagd. Een persoon is gearresteerd. BENZINE-ONTPLOFFING IN KEUKEN Huisvrouw door vallende steenen ernstig gewond. Zondagmiddag circa 12 uur is te Boxmeer een benzine-kooktoestel ontploft ten aUlZ* van den heer N. te St. Antnonis. Mevr. N die bezig was op het toestel te koken, zag plotseling een vlam uitslaan, en snelde ver schrikt de deur uit. Zij was bijna buiten, toen het apparaa explodeerde en werd getroffen door vallen gesteente. Luid kennende viel de ongelukkige neer. Een geneesheer constateerde een ge- compliceerue rechterbeenbreuk, terwijl linkerbeen boven den enkel gebroken w Per brancard is de ongelukkig naar het kenhuis te Boxmeer vervoerd. Haar toes is gelukkig niet verontrustend, naelat De explosie was zóó hevig, dal van ken geen muur is blijven staan en deelte van het huis een ware ruïne Volgens de verklaring van den heer N was er slechte een liter benzine in he toestel toen het gebruikt werd. Het gebeurde ver wekte uiteraard groot opzien in het dorp. Twee boerderijen afgebrand; de oogst verloren. Zaterdagmorgen te tien uur is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uit gebroken in de boerderij van Van Uk te Budel (N.-Br.) Binnen eenige minuten ston 1 alles in lichtelaaie, waarna het vuur zich mededeelde aan de kapital# boerderij van den heer J. Duisters, wel ke eveneens geheel in de vlammen is op gegaan De geheele oogst is door den brand vernield. Kinderen spelen met lucifers. Bij den landbouwer Stolwijk aan den Noorderweg 79 in den IJpolder ontstond Zaterdagmorgen brand in den stal, vermoe delijk door het spelen met lucifers. De stal is uitgebrand. Met veel moeite slaagde men erin, ondanks gebrek aan water, het woon huis te behoudién. Bakkerij afgebrand. In het dorpje Tricht (Geld.) brak Zaterdag avond te ongeveer half negen brand uit in de bakkerij van den heer Verbeek. Het pand brandde vrijwel geheel af. De brandweer wist de belendende perceelen, het gemeentehuis en de zuivelfabriek te behou den. Boerderij afgebrand. Zaterdagavond te omstreeks 6 uur ont stond tengevolge van hooibroei brand in de boerderij van den heer G. van Selm te Vin- keveen (Utrecht). De spuiten van Vinkeveen en Wilnis trachtten tevergeefs het vuur te dooven. De boerderij brandde geheel af, een groot gedeelte van het huisraad kon echter worden gered. Twee boerderijen te Bubel afge brand. Zaterdagmorgen is te Budel brand uitge broken in de boerderij van E. Spoedig vatte ook de aangrenzende boerderij van den land bouwer D. vlam. Beide boerderijen zijn tot den grond toe afgebrand. Het vee en een deel van den inboedel konden worden gered. Twee boerderijen en drie Hooiber gen verbrand door hooibroei. Zaterdabmiddag ongeveer half vijf brak naar de rt. verneemt, door broei brand uit in een hooiberg bij de boerderij, bewoond door den landbouwer De H. te Linschoten, welke brand door den krachtigen wind spoe dig oversloeg op de boerderij, diel weldra in lichtelaaie stond. De beide handspuiten van de gemeente Linschoten waren niet bij machte, het vuur te stuiten, zoodat de hulp van de Woerden- sche brandweer werd gerequieerd. Inmiddels was ook de naastbij gelegen boerderij bewoond door den landbouwer v. d. H., door de vlamen aangetast, benevens een tweetal hooibergen. Door het krachtig optreden van de Woerdensche brandweer kon de schuur, waarin men al zooveel moge lijk huisraad had opgeslagen, alsmede een zomerhuisje gespaard blijven. De beide boer derijen en de drie hooibergen werden even wel een prooi der vlammen. Alles behoorde aan de familie Ribbius Pellebier te Utrecht. De politie had handen vol werk om de honderden nieuwsgierigen die per rijwiel naar den brand kwamen kij ken, op een behoorlijken afstand van het vuur te houden. Gebouwen en inboedel wa ren verzekerd. Voorts bespreekt hij de vlotte wetgeving onder het huidige ministerie, het bak zeil halen van Zaandams gemeenteraad en den burgemeester van Koog aan de koningin-moeder. G. de Vries geeft bet slot van „Beklimming van den Zaan en ten slotte den verjaardag der Ternataanschen vuurberg". Verder het vervolg van het feuilleton. KORTE BERICHTEN. Op den Amstel te Amsterdam, bij den aanlegsteiger van de gemeentepont, is Zaterdag een motorbootje, waarvan het roer onklaar was geraakt, door een motorschip overvaren. Het motorbootje is gezonken. De twee mannen, die er in zaten, wisten zich zwemmende te red den. Te Delft is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een 67-jarige koopman uit Brielle aangehouden, in 't bezit van een paard, dat hij dien nacht uit een weiland onder de gemeente Overschie had go- stolen. Woensdag 6 Sptember a.s. zal de aartsdiocesane r. k. Middenstandbond zijn 25-jarig bestaan vieren te Zwolle, waar de bond voor 25 jaren werd opge richt. In 85-jarigen ouderdom is te 's-Gra- venhage overleden de oud-directeur der Topografische Inrichting, kolonel S. P Lindhout. Woensdag j.1. is te Spa, 85 jaar oud overleden de Nederlandsche musicus en muziekpaedagoog J Abels Tak, die vooral als muziekleeraar te Amsterdam zeer bekend was Hij is o.m leeraar ge weest aan de Amsterdamsche kweek school voor onderwijzers. „Op den Uitkijk'tijdschrift voor het Chr. gezin. Het nieuwe nummer wordt geopend door A. Janse met een stemmig artikel „De groote afreis van den mensch", waarin hij uiteenzet, dat 't mogelijk is om gelukkig te zijn zelfs bij het sterven Drs. A B W M. Kok wijdt een artikel aan den Deenschen „profeet en ziener Gundtvig, wiens 150sten geboortedag op 8 September aanstaande herdacht wordt. In „De Calumet, de vre despijp" schetst dr. A. van Deursen de plechtige handeling van het rooken bij de Indianen. Willem de Merode wijdt een artikel aan den dichter Albert Verweij, dien hij stelt tegenover Kloos. De „Uitkijk buiten onze grenzen" be handelt het concordaat Duitsch'and roomsche kerk Ds. Meijster schrijft over de kerk Madonna del Sasso te Lo- carno. In zijn „Uitkijk binnen onze grenzen" beveelt dr. J. Veldkamp aan om werkloozen te belasten met het be waken van ove-wegen, waarmee lan twee belangen tegelijk gediend worden: practische bestrijding der werkloosheid en bescherming van menschenlevens. Te Haarlem zijn voor het examen hoofdacte geslaagd de heeren A. J. Koe nis te Heiloo en J. H. ten Have te Alk maar. Door mw. A. W. SangersVan Hoorn, onderwijzeres aan de op inbare lagere school te Bergen is tegen 1 Oc- tober a.s. eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Onze oud-plaatsgenoot, de heer F. van 't Sant, thans onderwijzer te de Goorn, gemeente Berkhout, behaalde te LTtrecht de akte Fransch L. O. De heer G C. de Boer te Hoorn be haalde te Den Haag de acte l.o. handteeke- nen. De heer A. J. Koeries te Heiloo is te Haarlem geslaagd voor het hoofdacte-exa- men. DE OPHEFFING VAN KLEINE SCHOLEN. Vragen van het Kamerlid mei. Groeneweg. Mej. Groeneweg heeft aan den minister van onderwijs de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat de cir culaire betreffende opheffing vgn openbare scholen, op 20 Juli 1.1. vanwege het departe ment verzonden aan verschillende burge meesters, groote onrust heeft gewekt en twij fel heeft doen rijzen aan de juistheid van 's ministers opvatting omtrent het karakter van de openbare school, die niet alleen is he; onderwijsinstituut voor haar principieele voorstanders, maar ook de school is voor hen, die geen gelegenheid ter plaatse vinden voor bijzonder onderwijs naar eigen begin selen? 2. Is de minister bereid, b.v. door wijzi ging in de redactie van genoemde circulaire, maatregelen te treffen om te voorkomen, dat al te haastig voorstellen tot opheffing wor den voorbereid en aangenomen, waarbij de burgerij geen tijd wordt gelaten om zich een bezonken oordee) te vormen en het ophef fingsbesluit achteraf zal gevoeld worden als een overrompeling? 3. Is de minister bereid om met verdere bezuinigingsmaatregelen, waarvan de g volgen voor onderwijs en /of personeel niet meer te achterhalen ziin, te wachten tot Z E. de gelegenheid gevonden heeft zijp orogram van bezuiniging voor de naaste toekomst kenbaar te maken aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voor zoover mogelijk daarover met de Volksvertegenwoordiging overleg te plegen? VROUWELIJKE PROFESSOREN IN TURKIJE. Een Reuter-telegram uit Istamboel meldt: Onder de nieuwe professoren aan de univer siteit van Istamboel bevinden zich drie vrou wen. Dit is de eerste maal, dat vrouwen in Turkije een leerstoel krijgen. ONTSLAG ONDERWIJZEND PERSONEEL TE ROTTERDAM. B. en W. van Rotterdam stellen den raad voor aan negen hoofden van scholen en 91 onderwijzers en onderwijzeressen, alzoo ge zamenlijk aan honderd personen, eervol ont slag te verleenen wegens opheffing hunner betrekking. DE OPRUIING TE TIEL. Roestam Effendi cassatie aangeteekend. Naar wij vernemen, heeft het communis tisch Tweede Kamerlid Roestam Effendi, pro pagandist. wonende te Amsterdam cassatie aangeteekend tegen het arrest van het ge rechtshof te Arnhem, waarbij hij wegens op ruiïng was veroordeeld tot 1 maand gevan genisstraf. Zooals men weet, werd deze op ruiïng gepleegd in een communistische ver gadering te Tiel, waar hij. evenals zijn partij genoot Louis de Visser, als spreker optrad Door de rechtbank te Tiel was hij aanvanke lijk veroordeeld tot f 300 boete subs. één maand hechtenis, doch na ingesteld hooger beroep door het O.M. aldaar, veranderde het gerechtshof te Arnhem deze straf in 1 maand gevangenisstraf. Deze zaak komt binnenkort voor de Hooge Raad. DE INBRAAK IN HET „CULLINAN HOUSE" TE AMSTERDAM. De vacantie-kamer der Amsterdamsche rechtbank behandelde eergisteren de zaak gen een 30-jarigen koopman, verdacht van inbraak in het „Cullinan House" in de Kal verstraat te Amsterdam. Deze inbraak werd gepleegd in den nacht van 29 op 30 Mei j.1. Uit ae juwelierszaak waren een groot aantal ringen, hangers er broches de meesten bezet met diamanten briljanten of andere steenen, weggenomen De buit had een inkoopwaarde van 5600 Na zijn slag geslagen te hebben is de in breker waarschijnlijk langs denzelfden weg teruggegaan. Het mocht de politie reeds spoedig geluk ken eenige arrestaties in deze zaak te doen. Bij verschillende personen doch niet bij verdachte zijn kostbaarheden, in den be- wusten nacht uit het „Cullinan House" ge roofd, teruggevonden. Behalve drie mannen werden ook twee vrou wen gearresteerd, doch een van deze twee werd later vrijgeslaten en buiten vervolging gesteld. De zaken van de drie andere verdachten, die zich te verantwoorden hadden wegens heling subs. schuldheling, werden afzonder lijk behandeld. E>e van diefstal verdachte man draagt den bijnaam „Willem de Vliegenier", in somimge cringen gezien ook de belangstelling op de publieke tribune welbekend. Hij ont kende met klem iets met deze „kraak" te ma ken te hebben. Nadat de eigenaar van de zaak, de winkel- uffrouw en eenige politiebeambten formeele verklaringen hadden afgelegd, werd een me deverdachte wiens zaak apart behandeld wordt als getuige gehoord. Hij verklaarde, dat „Willem de Vliegenier" hem een aantal ringen met diamanten bezet, te koop had aangeboden. Aanvankelijk vertrouwde hij het zaakje niet, maar ten slotte had hij ze toch maar gekocht. De prijs was niet bijster hoog, den volgen den avond was verd. teruggekomen met een ander partijtje. De vrouw van dezen getuige kwam de verklaringen van haar man bevesti gen, verd. noemde hun verklaringen echter leugens. Verachtes stiefmoeder die buiten vervol ging is gesteld maakte van haar verschoo- ningsrecht gebruik. De verd. meende een alibi te kunnen bewij zen met een getuige, die echter niet versche nen was. Hij vroeg aanhouding van de zaak, om deze getuige een juffrouw alsnog te doen hooren. De rechtbank besloot aan het verzoek van verd. gehoor te geven en de zaak terug te wijzen naar den rechtercommissaris om deze get. te doen hooren en haar verklaringen te onderzoeken. In verband hiermede zou ook de behande ling van de zaken tegen de andere verdach ten voor onbepaalden tijd uitgesteld moeten worden. De verdedigers van de drie andere ver dachten vroegen in verband met dit lange uit stel ontslag uit de preventieve hechtenis voor hun cliënten. Na raadkamer werd besloten de behande ling van de drie andere zaken toch plaats te doen hebben. Verdacht van heling. De De 30-jarige J. J. B. stond daarop te recht verdacht van heling van een gedeelte van de gestolen sieraden uit het Cullinan House. Ook bij de behandeling van deze zaak kwam er een kink in den kabel. Verd. stond er n.1. op, dat de inspecteur van politie v. d. Heul, die het onderzoek in deze zaak heeft geleid, wordt gehoord. Daar de inspecteur in het buitenland ver toeft, werd deze zaak geschorst tot 12 Sep tember a.s. Nog een verdachte. Een winkeljuffrouw nam de plaats van ver dachte in het bankje in. Ook haar was he ling ten laste gelegd, zij legde een bekente nis af. Oorspronkelijk had ze zich van den domme gehouden, thans verklaarde zij, dat ze de ringen gekocht had van den vorigen verd. J. J. B., voor het luttel bedrag van ƒ5, ook had ze enkele ringen in commissie gekre gen van B. Verd. had geweten, dat het ge stolen goed was, waar het gestolen was wist ze niet, maar wel had ze over den „Vliege nier" hooren praten. De officier requireerde wegens heling een gevangenisstraf van drie maanden met aftrel van voorarrest. Vonnis 18 Augustus. De vierde man. Tenslotte stond de 38-iarige ovenbouwer A. J. de R. terecht, verdacht van heling, subs. schuldheling van kostbaarheden uit het „Cullinan-House" afkomstig. Verd ontkende, wel had hij één ring ge kocht en er een aantal in bewaring gehad, doch hij zou niet hebben geweten, dat ze van diefstal afkomstig waren. Volgens de winkeljuffrouw, die in deze zaak als getuige werd gehoord, wist verd. wel degelijk, dat ze van diefstal afkomstig waren. De officier van jujstitie requireerde we gens heling en het vervoeren en verbergen van gestolen goed een gevangenisstraf van één jaar. Vonnis 18 Augustus. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De „Pelikaan" (uitreis) is te Djask geland; de „Snip" (thuisreis) kwam Zaterdag te Jodhipur. LINDBERGH NAAR IJSLAND GESTART. Lindbergh is Zaterdag om 15 30 uur van Julianahaab naar IJsland gestart. Lindbergh te Angmagsalik. Het echtpaar Lindbergh is Zaterdag te gen half negen des avonds na een vlucht van nauwelijks vijf uur te Angmagsalik aan de Oostkust van Groenland aangekomen. In dien de weersomstandigheden gunstig waren zouden de Lindberghs gister naar Reykjavik zijn gevlogen Boven IJsland hangt op he' oogenblik een dichte mist. TWEE FRANSCHE VLIEGTUIGEN NEERGESCHOTEN? In Marokko. In het Marokkaansche strijdgebied zou den volgens een bericht uit Rabat twee Fran- sche militaire vliegtuigen neergestort zijn. Warschijnlijk zijn zij door inboorlingen neer geschoten. De inzittenden, een kapitein er drie onderofficieren kwamen om het leven. LUCHTVAARTTENTOONSTELLING. Te Hamburg geopend. De Duitsche Luchtvaarttentoonstelling, die reeds Zaterdag voor bezoekers toeganke lijk was, is gisteren door staatssecretaris Milch plechtig geopend in het kader van een nationale demonstratie voor de gedachte van een Duitsch luchtvaart. Spr. wees op het verdrag van Versailles, dat Duitschland belet om, gelijk alle overige vol ken, in de luchtvaart een plaats in te nemen. Door 't verbod van militaire luchtvaart staat Duitschland open voor vijandelijke luchtaan vallen. Daarom moet Duitschland op dit ge bied rechtsgelijkheid eischen, dan wel moe ten de andere landen hun militaire luchtvaart afschaffen. Wat de luchtsport betreft, de schoonste sport, die er misschien bestaat, hieraan doen thans reeds duizenden jonge mannen. Al staan voor al dezen de noodige vliegtuigen nog niet ter beschikking, gehoopt

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7