Hlkittaarsciie Courant. In het paleis van den koning Jtadiomeuuis Seuitleian JtecfUszaken Honderd fi/l en dertigste Jaargang. WOENSDAG <6 AUGUSTUS Nieuws uil België. No. 192 1933 Donderdag 17 Augustus. Hilversum, 1875 Ai. (Uitsluitend AVRO). Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10 15 Gramofoonplaten. 10.30 Concert door |0 Wortman, zang en Leni Oosterman, piano. 11 Voordracht door Marie Holtrop. 11.30 Vervolg concert. 12.Ensemble Rent meester en Naaldwijksch Mannenkoor. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Voordracht door John. Hartmann. 3.3.45 Gramofoonplaten. 4. Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Van pijk's origineele Volendammers. 5.Radio- (ooneel voor de kinderen o.l.v. Kommer Kleyn. 5-40 Nwe. Amst. Orkestvr. o.l.v. Nic. v d. Linden. 6.30 Sportpraatje door A. P. v. reeuwen. 7 Vervolg concert. 7.30 Cause rie door J. K. Budde. 8.Vaz Dias. 8.05 Gevariëerd-programma m. m. v. Kovacs laios en zijn orkest, Nono en twee humoris ten. 10-15 Uit het Scala-Thater te Den Haag: „Obedoel je dat?", revue van ijacques van Tol. Dirigent: Pim de la Fuente. 11 30-12-Gramofoonplaten. Ca. 11. Vaz Dias. Huizen, 296 Ai. (8.9.15 en 12.—2. KRO, de NCRV van 9.3012.en 2. 11 30 uur). 8.9.35 en 9.30 Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. H. C. v. d. Brink. 10-45 Gramofoonplaten 11 Orgel concert door L. Blaauw. 12.15 Orkestconcert en gramofoonplaten. z.— Orgelconcert L. Lauenroth. 3.3.30 Gramofoonplaten. 4. Bijbellezing door ds. C. F. Westermann m. bi. v. zang en orgel. 5.— Concert. H. Fran ken, viool. Mevr. C. J. Brandes—Haus, piano en T. Brandes, harmonium. 6.45 Knip cursus. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Journ. week overzicht door C. A. Crayé. 8.Chr. Man nenkoor „Excelsior", o.l.v. A. JJ. Stiegelis en Chr. Harmonie „Het geklank des Konings", o.l.v. A. v. d. Linden. 9.Causerie door A. DSeemann. 9.30 Vervolg concert. 10.30— 11.30 Gramofoonplaten. Ca. 10.Vaz Dias Daventry, 1554 Ai. 10.35 Morgenwijding. jO 50—11.05 Berichten. 12.20 Rutland Square en New Victoria Orkest o.l.v. Austin. 1.35 Gramofoonplaten. 2.35 Midland o.l.v. Cantell. 3.20 Vesper. 4.05 Buxton Sted. orkest o.l.v. Fellowes. 5.05 Northern Studio orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Medvedeff's Balalaika-orkest. 7.20 Bernard Crook-kwintet. 8.20 BBC-Symphonie-orkest o.l.v. Sir Henry Wood, m. m. v. solisten. 10.— Berichten. 10.20 en 10.40 Lezing. 10,45 Gramofoonplaten. 10.5012.20 BBC- Dansorkest o.l.v. H. Hall. Parijs „Radio-Paris"1724 Ai. 8 05, 12.50, 7.30 en 8.20 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 Ai. 12.201.20 Con cert uit hotel Angleterre. 3.055.05 Om roeporkest o.l.v. Reesen m. m. v. I. Jacobsen, piano. 8.30 Operaconcert o.l.v. Gröndahl. 9.30 Reportage. 10.— Volksdansen door le den van het Omroeporkest. 10.45 Zang en piano. 11— Oude Deensche dansmuziek o.l.v. Gröndahl. 11.30—12.50 Dansmuziek uit rest. „Wivex". Langenberg, 473 Ai. 6-25 Gramofoonpl 7.25 Orkestconcert uit Bad Driburg. 11.50 Gramofoonplaten. 12.20 „Die Fröhlichen Fünf". 5.20 Gramofoonplaten. 6.20 Kamer orkest o.l.v. Keiper m. m. v. L. Bromby, so praan. 8.25 Dansmuziek o.l.v. Kneip. 11.05 12.20 Dansmuziek o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 Ai. 8.35 Gramofoonpl. 9.35 Radiotooneel. 10.2511.15 Dansmuziek. Brussel, 338 en 508 Ai. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5 20 Omroeporkest o.l.v. Walpot. 6.50 Omroepkleinorkest o l.v. Lee mans. 7.20 Gramofoonplaten. 8.20 Sympho- nie-concert m. m. v. orkest en solisten o.l.v. J Kumps. 10.30 Gramofoonplaten. 508 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. J. Leemans. 1 30 Gramofoonplaten. 5.20 Symphonie-con- iert o.l.v. Kumps. u.35 en 8.20 Gramofoonpl 9 20 Concert uit Ostende. Hierna gramofoon- platenconcert. Zeesen, 1635 Ai. (Deutschlandsender) 8 20 Causerie. 8.35 „Lachelndes Rokoko", hterair-muzikaal programma. 9.35 Dansmu ziek uit Junksenhausen o.l.v. Kneip. 10.40 en 11-05 Berichten. 11.20—12.20 Dansmuziek uit Langenberg. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Donderdag 17 Augustus. Lijn 1: Hilversum. Liin 2: Huizen. Lijn 3: Lond. Reg. 10.35—10.50, Daven try 10.50—11.05, Lond. Reg. 12 20—13 0=; Midi. Reg. 13.05-15.20 Daventry 15 20- 24. Lijn 4: Langenberg 10.50—17.55, Zeesen 17.55-21.35 Langenberg 21.35-22^0 Zeesen 22.4023.20, Langenberg 23.20—^ 24. Een liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. Marion Crawford. Naar het Engelsch door W. H. C. B. EERSTE DEEL HOOFDSTUK I. Twee jonge meisjes zaten in een hooge, hoewel smalle kamer van het oude Moor- sche paleis, waarheen Koning Philips II zijn hof had overgebracht, toen hij Madrid tot hoofdstad had gemaakt. Het was in de maand November op een grauwen namiddag. Koud scheen het licht, dat door de op het Noorden gelegen vensters binnendrongden ganschen morgen had het gemotregend. Thans droogden de steenen van het plein hier en daar op, maar de hemel 'eek nog steeds een looden gewelf boven de 8tad, die in Noordelijke richting lag, donker, na* en stil, alsof het leven onder den grond gekropen was om te ontkomen aan de koude lucht en den doordringenden nevel. Er ston den slechts weinig meubels in de kamer, h!aar de voorwerpen, die er zich bevonden, de door beeldhouwwerk versierde tafel, de sfoelen met hooge rugleuningen en het ge- ticeleerde bronzen vuurbekken droegen den stempel van den tijd, toen de kunst eerst kort ^Jeden herboren was. De wanden waren bekleed met geweven behangsels, groene (Van onzen correspondent) De boetprocessie te Veurme. Een middel- eeuwsche ommegang. - Het ontstaan. - Penitenten. Een indrukwekkend schouwspel. Brussel, Aug. 1933. Veurne het mooie Vlaamsche stadje in den hefvSniïr S Va" wel £ens het V laamsche Oberammergau genoemd. Men kan de vergelijking eenigszins overdreven H ee" 'S het' dat °P den laat- sten Zondag van Juli, wanneer de vermaarde boetprocessie uitgaat in het stadje, Veurne in een mystieke atmosfeer is gedompeld, welke echt Vlaamsch tot uiting komt. Vlaanderen is het land van de kleurige, schilderachtige processies, met veel vertoon van weelde, cos- tumes en klatergoud, van processies, waarin, naast godsdienstige tafereeien, heel wat fol kloristisch ;even voortbestaat, dat uit het dagelijksche bestaan zelf is verdwenen Elke stad, elke gemeente, elk dorp, ja elke parochie heeft een processie, maar niet al'e hebben een historische beteekenis als bloedprocessie van Brugge in Mei, of als de boetprocessie van Veurne in Juli. Daar het slechts een 20- tal kilometers van de kust gelegen is, krijgt Veurne bij den uitgang van den godsdien- stigen stoet zeer veel bezoek van badgasten, die hieraan meestal ook een bezoek verbin den aan het niet verafgelegen Dixmuiden, waar het Vlaamsche IJzerkruis zich verheft aan den Ijzer, en waar de beruchte „boyau de la mort' is gelegen, en ook aan Iep^ren met zijn „Menin Gate" en zijn vele militaire begraafplaatsen en monumenten in de nabije omgeving. Het schouwspel te Veurne is allei- aardigst, want dan is het kermis te Veurne en de Groote Markt staat volgepropt met kramen en kermistenten. Er zal nooit een processie plaats 'hebben in een Vlaamsche gemeente, zonder kermis, en omgekeerd zal er zelden een kermis zijn zonder processie. Het is alsof godsdienstige ingetogenheid en wereldsche uitgelatenheid hand in hand gaan bij deze gelegenheden. Veurne is dan gevuld met boeren van ver uit oen omtrek, met bad- gasten en vreemdelingen, en terwijl de pick- up schreeuwt van de caroussels, de halfnaakte boksers een voldoend aantal toeschouwers trachten bijeen te krijgen of een paar danse ressen de nieuwsgierigheid van het publiek trachten gaande te maker, door vreemde na'uwspannende costumes, worden plechtig de voorbereidselen tot de processie getroffen in de St. Walburgajkerk, een van de beziens waardigheden van Veurne, die door den oor log niet zoo veel heeft geleden, al kregen de kerktorens heel wat granaten in hun flanken en al werden de mooie geschilderde glas ramen verbrijzeld De voorbereiding van de processie neemt niet veel tijd in beslag, al thans niet zooveel als andere, traditioneele godsdienstige ommegangen. Want de boet processie is de eenvoud zelf, in strijd met andere, die een aaneenschakeling zijn van weelderige groepen en tafereeien. De oorsprong van de processie gaat terug tot de 12de eeuw. De legende verhaalt, dat in deze eeuw de Vlaamsche graaf Robrecht van Jeruzalem uit Palestina terugkeerde en nabij de Vlaamsche kust zijn schip in groot gevaar kwam door een storm. Aan boord bevond zich een kostbare reliquie, een stuk van het kruis, die door den graaf was meegebracht. In den hoogsten nood beloofde de graaf, dat hij, als de storm bedaarde, de reliquie zou schenken aan de eerste kerk, welke zichtbaar zou worden. De storm bedaarde en aan den horizon verscheen de toren van St. Walburga. De graaf hield het gegeven woord en met een groot gevolg en een groote menigte pel grims bracht hij de reliquie naar Veurne Een plaat van Willem van Thielt. die in 1699 is overleden, en die op kleine banieren is ge reproduceerd, herinnert nog aan deze ge schiedenis. In elk geval werd de reliquie te Veurne vereerd en in een processie rondge dragen. Uit een handschrift van 1241 blijtt dat toen ook de reis van graaf Robrecht werd uitgebeeld. De stadsrekeningen bevat-en elk jaar posten in verband met dejirocessie^die bosschen voorstellende, bevolkt door allerlei dieren, die elkaar in stijve hogingen, voortdurende verbazing aanstaarden. Aan de onderzijde van dit behangsel liep een g sneden notenhouten lambrizeering terwijl de paneelen en gecanne^rde ziistukken van de deur uit hetzelfde donkere hout bestonden Hier waren korbeelden aangebracht in vorm van gekronkelde acan hus-blad£"n een plank te steunen, die als een >roo"lijs| eenigszins over de deur uitstak. Drie g derde Italiaansche vazen, gevuld met bloem blaadjes der laatste zomersche rozen en zorg vuldig afgesloten, opdat de zwakke geu verloren zou gaan, stonden op onderling ge lijke afstanden op die plank, terwijl haar houd rijpte voor toekomstig gebruik. Het vuur, dat nog onder de hoop witte het groote vuurbekken smeulde, verspreidde een beetje warmte in de kille kamer. De beide meisjes zaten tegenover elkaar aan de tafel. Eén hield een lange veeren pe in haar rechterhand en vóór haar lagen - scheidene vellen papier, bedekt met een j handschrift. Haar oogen volgden lan8 de lijnen, waarin zij van tijd tot tij Q(ren betering aanbracht. Terwijl zij las, haar lippen zich om onhoorbare w vormen. Nu en dan vereende ee<ere lijks merkbare glimlach een J schoonheid aan haar gelaat r,e'eideliik er ook meer glans in haar oogen Goddelijk verdween die g'imlach en zij gansche dachtig en ingespannen, alsof haar gansche vÜ] die dazen meer voorkwam, en thans nog een welkome gelegenheid was voor de rede rijkers om mysteriespelen op te voeren, om. voor de rederijkerskamers „Arm in de Borze" en „Van Zinne Jonc". In den beginne had deze godsdiensdge plechtigheid en vrij lu guber karakter, want men zag toen een zon derling tooneel. dat het spel van de levenden en de dooden werd genoemd, en waarbij een doodkist werd meegedragen. Er werd af en toe op een veer geduwd, die het deksel der kist deed openspringen en waardoor een ge raamte omhoog kwam. Maar hiernaast wer den prijzen uitgeloofd voor de mooiste kleeding, er werd veel wijn geschonken, in de 16e eeuw werd een reus meegedragen, en een monsterkop, „Knaptand", die de toe schouwers verschrikte door te doen alsof hij bijten wou. Het was toen zooals nu: de pro cessie gaf dikwijls aanleiding tot braspar tijen en drinkgelagen. Geleidelijk nochtans werd in het begin van de 17de eeuw de pro cessie van wat banaal was gezuiverd en in 1650 kreeg zij een gansch andere wending door de handelingen van twee Fransche sol daten, Mathurin le Jeusne en Mannaert, die tot het Fransche garnizoen behoorden, dat Veurne toen bezat. E>eze meenden in hun bijgeloof, dat zij door een geroosterde hostie niet meer in den strijd zouden kunnen ge troffen worden, maar een andere lezing ver telt, dat zij een toovermiddel wenschten, waardoor zij alle deuren voor zich zouden zien opengaan. Le Jeusne ging ter communie en verstopte de hostie, die hij ontving in een zakdoek, waarna hij haar met Mannaert roosterde. Deze schijnt toen krankzinnig te zijn geworden en hij schreeuwde op straat uit, wat zij hadden gedaan. Mannaert werd aan een paal gebonden en op de Groote Markt te Veurne gedood, terwijl Le Jeusne op de hoeken der straten in het openbaar zijn misdaden moest belijden, waarna hij werd geworgd en zijn lijk verbrand werd. En om de zonden uit te wisschen, werd de processie omgewerkt tot een groote boetedoening. Vier jaar te voren reeds waren penitenten opge nomen in de processie om ziekten en oorlog af te weren maar nu werd deze groep ver sterkt en de godsdienstige ommegang kreeg van toen af den naam van boetprocessie. Alles wat vroolijk was. werd geweerd. Er werd nog wel een doodkist meegedragen, en later stapten mannen in de processie, die in een lijkkleed gehuld waren, doch dit akelige ver dween daarna ook. En nu nog gaat de processie steeds elk jaar uit, vrijwel zooals vroeger, met de peniten ten en de vele naïve beelden, die, naar men ons verzekerde, zeer oud zijn. Maanden vooraf worden aanplakbrieven verspreid door de geestelijkheid, waarin wordt bekend ge maakt, dat zij, die boete willen doen, zich kunnen laten inschrijven bij den secretaris van de Sodaliteit te Veurne. De boete be staat dan in de deelneming aan de processie, gekleed in een lange, grauwe en ruwe pij, met de cagoel over het 'hoofd dat is een kap met twee gaten voor de oogen die de boetelingen onkenbaar maakt. In de meeste groepen komen boetelingen voor. Wie zwak is en vreest, dat hij gedurende twee uren geen grooten last zal kunnen dragen, veelal in groote hitte en blootvoets, kan gewoon in de processie meestappen, met de pij aan. Maar wie waarlijk als boeteling meegaat, draagt niet alleen de pij, maar is blootvoets en draagt op den schouder een zwaar houten kruis mee op den tocht. Geen enkele deel nemer mag de processie verlaten en slechts af en toe wordt even gerust. Wie zijn de boete lingen? Vanwaar komen zij? Dat weet het publiek niet. De St. Walburgadcerk blijft voor en na de processie gesloten en de toeschou wer ziet alleen, hoe elegante, kle;ne schoen tjes van onder een pij uitkomen of hoe een naar de mode gekleed heer het kruis voort sleept. Het is onbetwistbaar een indrukwek kend schouwspel, deze groep boetelingen, die dit jaar zeer talrijk waren. Burgers geven hun soms een glas water. Iedereen kan als boeteling, optreden. Naar zijn afkomst of op vattingen wordt niet gevraagd. Iedereen kan een kruis dragen. De processie zelf telde 42 groepen, die, buiten de boetelingen, uitsluitend godsdien stige tafereeien uitbeeldden. Maar dit alles is zeer ongekunsteld, zeer eenvoudig en er is slechts weinig luister. Bij andere processies worden bloemen over den weg gestrooid en worden de gevels versierd. Te Veurne is hier van geen spoor. De processiegangers stappen over de naakte, harde straatsteenen en zon der dat er iets wordt versierd. De deelnemers van vele groepen spreken en handelen, waar door de processie meer leven krijgt. Hun rol len zijn soms zeer lang en beslaan een 50-tal dicht bedrukte bladzijden in de „Beschrij ving der vermaarde processie, die jaarlijks wordt uitgesteld binnen de stad Veurne. op den laatsten Zondag der maand Juli, ten vier ure namiddagDe declamators mannen, vrouwen, meisjes en jonge lieden zijn per sonen uit het volk, die hun rol ernstig opvat ten, al is hun talent niet in verhouding tot hun goeden wil. Maar bet geheel is als een schilderij van promitieven. vol mystiek ge voel, vol middeleeuwsche atmosfeer, met een zekere benauwenis. Het is waarlijk alsof men een paar eeuwen is teruggekeerd in het ver leden. Ook toen luidde de klok zooals nu, tijdens de processie, van den stoeren toren der St. Niklaaskerk Nauwelijks is de laatste groep voorbij of het kermisgejoel laait weer op In de barak ken is tijdens den ommegang alles stilgelegd, maar nu wordt de schade ingehaald, is de drukte nog grooter. Nu komen de liedjeszan gers weer voor den dag en de bedelaars, die onafscheidbaar zijn van iedere Vlaamsche kermis. En straks verlaten ook de boetelin gen hun pij en keeren zij tot het moderne leven terug. RIJWIELDIEFSTAL UIT NOOD. Voor de vacantiekamer van de rechtbank te den Haag had zich gister te verantwoor den de 37-jarige gewezen kantoorbediende H. Wisselaar die, alhoewel nog een straf moetende ondergaan, zich opnieuw aan dief stal van een drietal onbeheerd staande rij wielen te dezer stede had schuldig gemaakt. Verdachte zeide tot dit misdrijf te zijn ge vallen, omdat hem geen andere uitweg over bleef. Het O.M. achtte met het oog op de recidive een gestrenge straf noodig en eisch te ditmaal 2 jaar gevangenisstraf. j EEN FLESSCHENTREKKER. Eisch anderhalf jaar. De 41-jarige gedetineerde koopman J. Wieling, die reeds eenige vonnissen ter zake van oplichting achter den rug heeft, had zich gister opnieuw voor de Haagsche recht bank te verantwoorden wegens een serie door hem gepleegde oplichtingen en wegens het koopen van goederen, zonder volledige betaling te laten volgen. Uit het verhoor van een groot aantal ge tuigen viel af te leiden, dat verdachte zich tegenover hen had voorgedaan als iemand, die in goede financieele omstandigheden ver keerde, in Ned-Indië had gewoond en aldaar belangrijke zaken had gedaan Uit dien hoof de had hij een tantième te goed van 20.000 dat in Februari j.1. zou worden uitbetaald. Onder dergelijke voorspiegelingen waren door W. o.m. gekocht een Chevrolet, eer, Dodge, een Ford, een Buick en een Rockney, waarvan de leveranciers achtereenvolgens verklaarden, dat zij door het vertrouwen dat verdachte had weten te wekken, tot levering waren overgegaan. Oorspronkelijk was er sprake geweest van huurkoop, maar ver dachte had hun gezegd principieele bezware tegen deze transactie te hebben. Ten slotte was de levering tot stand gekomen tegen con tante betaling van enkele honderden guldens alsmede afgifte van een accept, waarvan en kele op naam waren van een inmiddels ontslagen ambtenaar bij een der departe menten, op wien W. beweerde een vordering groot 6000 te hebben in verband met ie participatie in een zaak, welke ten doel had de uitgave van een adresboek van Indische Handelsadressen. Toen de betrokkenen hun accepten aanboden, bleef betaling uit, terwijl W. de geleverde auto's met uitzondering van de Fora van de hand had gedaan. Met den leverancier van deze laatste werd een schik king getroffen, waardoor deze geen schade ondervond. Het getuigenverhoor met de over en weer gestelde vragen nam geruimen tijd in beslag en de verschillende verkla ringen werden door W. bestreden. Bij diens ondervraging door den president, beaamde W., dat hij een slechte reputatie heeft, doch waar al zijn pogingen om werk of steun te krijgen faalden, had hij dit middel gekozen om in zijn levensonderhoud te voorzien. Tegenover de verklaringen van den hier boven genoemden ambtenaar hield W. vol, dat hij van plan was persoonlijk naar Indië te gaan teneinde te trachten op verschillen de plaatsen advertentie-contracten af te slui ten. Java zou het terrein van exploitatie zijn Daartegenover stonden de getuigenverkla ringen, dat W. bij den aankoop verzocht had om een z.g. Deli-nummer, omdat hij daar mede hier te lande kon rijden zonder wegen belasting e.d. te voldoen. Over deze kwestie werden hem door een der rechters verschil lende vragen gesteld en werd hem tevens on der het oog gebracht, dat hij bij den rechter commissaris had erkend de auto's te hebben gekocht met het doel om die zonder volledi- ge betaling weer te verkoopen. Verdachte =ss wel voorkomt, en had diepliggende grijze oogen. Haar gedistingeerde gelaatstrekken, haar blanke hals en mooi gevormde ooren waren de uiterlijke kenteekenen van 't voor name Gothische ras Ars zij niet glimlachte, was haar gezicht droevig en soms verliet de teere kleur, die haar eigen was haar wangen waardoor zij eenigszins bleek werd en men zou dan denken, dat zij zwak was. Dan tril den de beweeglijke neusvleugels bijna on zichtbaar en de mooi gebogen lippen sloten zich als om een geheim te bewaren. Maar dat gebeurde slechts zelden, want meestal was haar blik rustig en stond haar mond vriendelijk. Het was een gezicht dat toewij ding, vrouwelijke moed en meer gevoeligheid dan overheerschende energie uitdrukte. Het meisje was een volwassen vrouw, meer dan twintig jaar oud, maar de uitdrukking van haar gelaat was nog die van het heel jonge meisje, en al lag er soms wat droefheid in haar blik, een man zou gemakkelijk genoeg hebben geraden dat die voorkwam uit haar hart en slechts één oorzaak had. die noch bestend uit een plotseling verdriet, noch uit een lang verholen smart, maar die ontsproot uit liefde. De man, aan wien Maria DolorcS de Mendoza haar hart en haar ziel en haar hoop had geschonken, maar voor wiens le ven zij steeds in angst verkeerde en die haar wederkeerig gansch zijn liefde had gegeven, was een man uit duizenden, braaf en op recht, maar hij was krijgsman, een aanvoer der, die steeds zijn leven in het krijgsgewoel stortte, evenals Douglas het kistje, dat Bru- ce's hart bevatte, daarheen wierp, waar het hardst gestreden werd, om het weer te her zeide, dat hij zulks gedaan had uit angst om in arrest te blijven, hetgeen door een der rechters een dwaze manier van doen werd genoemd. Nadat verdachte nog uitvoerig zijn verschillende transacties had uiteenge zet, was het woord aan mr. Polman voor het requisitoir. E>e officier zeide kort te kunnen zijn, daar z.i voldoende was gebleken, dat alle hande lingen van W. er op gericht geweest waren om de menschen met valsche voorspiege lingen te bedriegen en dat de verhouding met getuige W„ die zonder zelf iets te bezit ten maar accepten afgaf, daarop wees. De verschillende aanwijzigingen omtrent de schuld en den opzet van verdachte om de menschen op te lichten zijn te sterk om eeni- gen twijfel over te laten. Spr. was van meening dat in dezen moei lijken tijd meer dan ooit de bonafide-handel tegen dergelijke menschen moet worden be schermd en vorderde ten slotte wegens op lichting meermalen gepleegd en wegen! flesschentrekkerij tegen W. anderhalf jaa' gevangenisstraf. ONGEWENSCHTE BEZOEKERS Twee bezoekers van café „Centraal* aan den Brediusweg te Amsterdam maakten zich daar op 22 Juli van dit jse.r meester van een geldkistje, waarin zich ongeveer 350 aan bankpapier en een aandeel bevond. Zij waren kort voor het sluitingsuur gekomen en hadden eenigen tijd bij de toonbank staan pra- te v.. Toen de eigenaar de zaak sloot, be merkte hij, dat het kistje, dat onder de toonbank stond, verdwenen was. In ge zelschap van de beide mannen was nog eeu derde persoon, die in den auto had gewacht. Het drietal werd binnen 24 uur gearresteerd, net geld werd teruggevon den. De verdachten R uit Hilversum en W. uit Bussum, recidivist, werden wegens diefstal in vereeniging resp. veroordeeld tot acht en vijf maanden gevangenis straf. Het O M had tegen ieder twee jaar ge- eischt De derde pe. soon, v. R., kreeg vii' maanden wegens heling. overen of te sterven. De man, dien zij lief had, was Don Jan van Oostenrijk, de zoon van wijlen den grooten Keizer Karei de Vijfde, de oom van den overleden Don Car- los en een halfbroeder van Koning Philips II van Sphnje de man. die lauweren oogst te te land en ter zee, die Granada voor de tweede maal den Mooren ontnam even dapper als zijn overgrootvader dit had ge daan, maar cp minder wreede wijze de man, die bij Lepanto overwon, die zich de haat van zijn stiefbroeder op den hals haal de en die tot onuitwischbare schande voor Spanjes geschiedenis, door vergif om het le ven zou komen. In de maand Jupi van het vorige jaar was hij uit Madrid vertrokken om de Mooren ten onder te brengen, die in hevigen opstand wa ren gekomen tegen het hardvochtige Spaan- sche bewind. Hij had van Dolores de Men doza een uur voordat hij te paard steeg, oo een frisschen zomerochtend in de vroegte af scheid genomen op een eenzaam terras, waar zij dikwijls waren samengekomen, bo ven s Konings vertrekken. Daar groeiden ro zen bijna in 't wild in groote aarden potten, waar de een of andere Moorsche vrouw ze heel lang geleden had geplant. Dolores kon er ongezien met haar blinde zuster heen gaan. die haar altijd trouw hielp, onder voorwendsel, dat zij daar het arme meisje kon laten genieten van de frissche lucht. Want Inez. haar zuster, leed niet alleen door haar blindheid, maar ook door alles wat een overgevoelig schepseltje met zeer veel ver beeldingskracht kon gevoelen. Zij was volslagen blind, en hoewel zij, KANTOORBEDIENDE VEROORDEELD. Een jeugdige kantoorbediende, woon* achtig te Muiden en vroeger werkzaam op het kantoor van de fa Van Houten te Weesp, werd gister door de vacantie kamer der rechtbank wegens verduiste ring in dienstbetrekking, oplichting ;n poging tot brandstichting conform den eisch van het O M veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk De proeftijd door te brengen onder toezicht van het Leger des Heils werd bepaald op drie jaar. De bediende had zich in de periode van Mei 1931Mei 1932 meester ge maakt van ca. 350. Zoo had hij rem- bourszendingen niet afgedragen en val sche kassabons in betaling afgegeven Ten slotte had hij, waarschijnlijk uit angst voor ontdekking, brand gesticht in de binderij van het kantoorgebouw. Door gebrek aan tocht was het vuurtje vanzelf uitgegaan, zonder noemenswaar dige schade aan te richten. OPLICHTING VAN DE VERZEKERINGMAATSCHAPPIJ. Een 32-jarige Amsterdammer werd gister door de vacantiekamer der Am- sterdamsche rechtbank wegens oplich ting conform den eisch tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De man had van een verzekering 2300 ontvangen als vergoeding voor geieden bedrijfsschade; een machine, die hij voor zijn bedrijf gebruikte, had door het lek worden van een waterleiding buis. schade geleden. Later bleek, dat de man zelf de buizen had vernield, zoodat de waterschade opzettelijk was toege bracht om de verzekeringssom machtig te worden. Voorts had hij aangifte bij de politie gedaan, dat in den nacht van 26 op 27 April bij hem was ingebroken en 4500 uit een geldkistje was weggenomen. Bij zijn verhoor gaf hij toe, dat beide geval len gefingeerd waren. Beter dan kinine slikken Is het muggen dood te tikken. evenals andere kinderen ziende was geboren, had zij geen herinnering meer aan wat licht eigenlijk was. Door roodvonk was haar ge zichtvermogen vernietigd. Moederloos vanaf haar geboorte, en haar vader dikwijls afwe zig door langdurige veldtochten, was zif overgeleverd geweest aan de genade van een hartelooze verzorgster, die veel hield van de blonde, kleine Dolores, maar die de jongere zuster, zoodra zij den leeftijd van begrijpen had bereikt, heimelijk kwelde, door haar steeds te doen gelooven dat zij terugstootend leelijk, ja, bijna een monster was. Later, toen de verzorgster was heengegaan, en Dolores iets ouder was, had deze alles, wat maar mogelijk was, in het werk gesteld om de gruwzame wond in Inez' ziel te doen gene zen en haar aan het verstand te brengen, dat zij zacht, donker haar had, een droevig en vriendelijk gezichtje, met geheel gesloten oogen en een mooi mondje, dat zij zoo ge voelvol en aandoenlijk kon vertrekken, als iets haar kwetste want zij voelde zich spoedig gekwest. Zij was altijd erg bleek en droeg haar gelaat meer opwaarts gericht dan menschen, die kunnen zien, dit doen en daar zij de normale lengte van een vrouw had en zeer tenger en fijn gebouwd was, gaf haar dat een air van waardigheid, die bijna op trots geleek, wanneer zij beleedigd of ge kwetst was. Maar de wond, die de verzorg ster haar zieltje had toegebracht, was zoo diep en blijvend geweest, dat zij nooit vol komen kon gelooven, dat zij niet iets terug- stootends had voor hen, die haar zagen; nooit geloofde zij dat zij soms in zekeren ziv bijna mooi was. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5