^Buitenland iBinnenland POSTDUIVENVERENIGING „DE POSTDUIF". NOODWEER BOVEN DEN RHON. Oogst vernield, NOODLOTTIG MISVERSTAND. 15-jarig meisje uit vliegtuig doodgeschoten. AUTO IN AFGROND GESTORT, Drie inzittenden verongelukt DE PLANNEN VAN ROOSEVELT. Een mislukt onderhoud verklaard door het feit, dat <fe geraamde uitgaven wegens subsidie aan het burger lijk armbestuur en ondersteuning van werk- loozen met respectievelijk 46,437 en 20,228 zijn overschreden. Daarbij komt nog, dat de post bijdrage van het rijk in de kosten van ondersteuning van werkloozen 35,240 beneden de raming is gebleven. DE UNION DER VOLKENBONDS- VEREENIGINGEN BIJEEN. Bovengenoemde vereeniging hield rr^rlae 13 Augustus een wedvlucht van Sle. Afstand 241 K M. Wind N. Jvüt Los 7.30 uur. Aankomst als volgt: Th Buissink 11.19 44 t Huiberts 11.21.35 r Rabellng 11.22.34 F. Feijen 11.23 29 Th. Buissink 11.29.06 Mevr Reijmer 11.30 34 w Ijpma 1132.21 Th. Buissink 11.32.33 I Huiberts 11.3307 N. IJpuaa. 11 33.12 j Huiberts 11.33.29 A J. de Wit 11.33.32 v TJpma 11.34.22 r Thie 113646 Th. Buissink 11.38.08 r Rabeling 1139.52 n Pilkes 1140.14 Idem 11«.10 r Rabeling 11.42.12 Idem 11.45.01 n Pilkes 114o46 A. J. de Wit 11.47. Th Buissink 11.4958 A. J. de Wit 11.52.10 D pilkes 11.54.14 r Thie 12.03.53 SPORT IN BEELD. Sport in Beeld heeft deze week op de eere- ►iaats onzen wereldkampioen wielrennen lacques van Egmond Verder ons cricket-elf tal, dat zoo schitterend het Engel^he M C C-team klopte. Elders zien wij van dezen wedstrijd nog enkele geslaagde kieken. Dan is natuurlijk een plaats ingeruimd voor foto's van de nationale zwemkampioen schappen, van de zeilwedstrijden op het Sneekermeer en van den athletiekwedstrijd Nederland—België. Van de artikelen noemen wij: Sportpraat door Meerum Terwogt, Het zeilseizoen door J. G. A. Jansen, De Alpenrit 1933, het dag boek van een leek, en verder wedstrijdversla gen van de Ned. zwemkampioenschappen en van den cricketwedstrijd Nederland—Enge land. Een fraai uitgevoerd nummer, zooals wij dat van Sport in Beeld gewend zijn. In den naaht op Dinsdag heeft boven den J?hon een noodweer gewoed, dat ongeveer 20 minuten aanhield en groote schade heeft aangericht. De geheele oogst, welke nog op de velden lag, werd door hagelslag vernield De boeren zijn wanhopig. Het noodweer trok van Noord-Oost naar Zuid-West. Drie plaatsen zijn het meest geteisterd. Een ongewoon ongeluk heeft giste ren plaats gevonden bij het Sheppey- eiland aan de monding van de Theems, waar een 15-jarig Engelsch schoolmeis je door machinegevveervuur uit een Engelsch gevechtsvliegtuig werd ge dood Het slachtoffer, Jeanne Chester- ton, dat met haar zusje Joan roeide om ee bal van een jonger zusje op te vi - sc ren, bevond zich op ongeveer 500 M uit de kust toen de patrouille van vijf Engelsche gevechtsvliegtuigen naderde en machinegeweervuur opende op eenige boel«n, welke tot doel diendei Een der vliegers zag waarschijnlijk bet roei- bl otje voor een boei aan en schoot hier- °P Ket vijftienjarig meisje werd door ®emge kogels getroffen en op slag ge- 7i° u' terwif haar oudere zuster het ont zielde lichaam naar den kant terug roeide. EEN ENORM KANAAL IN AMERIKA. Thans in bestudeering Het ministerie van de uitvoering van Pen bare werken heeft dezer dagen een plan VQfe ^maakt voor het graven van een anaal dwars door Florida. Het plan mans ter bestudeering voorgelegd aan den staatssecretaris voor binnenlandsche zaken, w het in conferentie me- Roosevelt heeft be sproken. Het kanaal, dat 125 mijl lang zou gorden, zou voor de schepen, die van de ostkust naar Mexico moeten, een groote ujcsbesparing beteekenen doordat een om- van 600 mijl erdoor wordt afgesneden, net kanaal zou loopen van de Swanesriver naar de St. John. De kosten worden geraamd °P 150 millioen dollar. BIOSCOOPBRAND IN POLEN. Tijdens de paniek vele gewonden en 1 meisje gedood. In de Oost-Galicische stad Zaghorze bij Lemberg brak tijdens de filmvoorstelling brand uit in een bioscooptheater. Er ont stond een paniek en het publiek probeerde uaar buiten te stormen, waarbij veel perso den vielen en onder den voet werden geloopen ooor de zich voor de deuren verdringende bezoekers. Het hulp-geroep van degenen, die merbij gewond werden, verhoogde de pa- 'ekstemming. Pas na eenigen tijd slaagde de!uge forsche mannelijke bezoekers er in, de brde te herstellen, zoodat het publiek vrij P .M.aig op geregelde wijze het theater kon 'aten. Het vuur greep inmiddels snel om heen en de geheele inventaris werd een Prooi der vlammen. verschillende personen zijn tijdens de pa niek gewond, achteraf bleek een klein meis je het theater niet tijd verlaten te hebben en 10 na .,1 - -t.ii„t.u ie iiju ümgeaomen. Bij den terugkeer van het Stilfer Joch is een Milaansche auto met 4 inzittenden te Bazel in een afgrond gestort. Een der inzit tenden slaagde er in, zich door uit den wagen te springen in veiligheid te brengen. De drie anderen verdwenen in den afgrond De na sporingen hebben tot dusverre geen resultaat opgeleverd. Men neemt aan, dat de lijken zijn meegesleurd door een in den afgrond stroomenden wilden beek. De uitvoering van Roosevelt's plannen vooral voorzoover zij gebaseerd zijn op dé samenwerking tusschen werkgevers en werk nemers, stuiten herhaaldelijk op onvoorziene moeilijkheden. Gisteren zouden vertegenwoor digers van de staalindustrie confereeren met de staatssecretaresse van arbeid, Frances Perkins, over de loonen en arbeiderstijden in de staalindustrie. Toen de vertegenwoordi gers der staalindustriëelen, w.o Eugène Grace, president van de Bethlem Steelcorpo- ration en W. K. Irvin van de United States Steelcorporatonen, in het gebouw van het de partement arriveerde, stonden zij, o.a. den voorzitter van de Americain federation of labour, het Amerikaansche vakverbond, Wil- liam Green, die als lid van de adviseerende arbeidscommissie toegewezen voor de staal industrie de besprking zou bijwonen. De staalindustriëelen wisselden daarop slechts enkele woorden met staatssecr. Per kins en verlieten het departement. EEN LUGUBER ONOELUK. 4 dooden in rijdenden auto. Te Malvern in den staat Arkanses heeft zich gisteren een geheimzinnig en luguber voorval voorgedaan. Langs den weg zag men met groote vaart een auto rijden, die van rechts naar links slingerde en stuurloos leek te zijn. Inderdaad moest dat het geval zijn, want na eenigen tijd week de auto naar een kant van den weg uit, sloeg van den berm en bleef met de radiator in den grond geboord staan. Onmiddellijk snelde men toe en kwam men tot de ontdekking, dat in den auto 4 personen zaten, bij wie de levensgeesten geweken ble ken te zijn. Een man aan het stuur, een vrouw en 2 kinderen zaten recht in den auto en moesten korten tijd geleden zijn overleden. Een 4-jarig meisje was echter geheel nor maal en werd huilend uit den wagen getild. Het kind wist niet meer te vertellen, dan dat zij 4 jaar oud was. Waar zij vandaan kwam en wie de andere personen waren kon zij de politie niet mededeelen. De politie stelde een onderzoek in, waarbij een man kwam verklaren, dat hij ko-t te voren iemand uit den auto had zien springen. De geheele om geving wordt afgezocht naar verdachten. Het onderzoek en de sectie hebben niet dade lijk resultaat opgeleverd. Het schijnt echter vrijwel zeker dat de in zittenden door vergiftiging om het leven zijn gekomen. FORMULIEREN TIJDELIJKE GRAANBEURS. De stichting „Tijdelijke Graancentrale" verzoekt de handelaars en molenaars, die geen formulier van de rogge-inventarisatie hebben ontvangen ,dit alsnog te willen aanvragen bij de stichting „Tijdelijke Graancentrale", Riouwstraat 176. Den Haag. 22 ANTHRACIETMIJNEN STILGELEGD. Uitbreiding verwacht Gisteren hebben zich r.og 1400 mijnwer kers aangesloten bij de loonstaking m de anthracietmijnen van Zuid-West Wales. 22 mijnen liggen geheel stil. Voor hedenavond zullen waarschijnlijk nog 1000 arbeiders in staking gaan, daar hun opzeggingstermijn vandaag ten einde loopt. DE BESCHADIGDE SLUISDEUR VAN TERNEUZEN. Gistermiddag werd met de drijvende bok Walcheren de beschadigde deur van de uieuwt sluis te Ttrcituzen, naar de werf De Schelde te Vlissingen vervoerd. Tengevolge van den zwaren golfslag brak ter hoogte van het Sloe een heistelling, welke in zee stortte. De Walcheren was hierdoor genood zaakt terug te keeren in de haven van ler- neuzen. De sluisdeur die in de kleine bok be vestigd was, kreeg hierbij geen schade, rer soonlijke ongelukken hadden hierbij niet plaats. BESTELAUTO TE WATER GEREDEN- Toen gisteravond om zes uur een chauf feur zijn bestelauto neerzette voor het per ceel Marnixstraat 212 te Amsterdam en d cabine verliet om een paar bestedmgen a r geven, is zijn wagen, waarschijnlijk doorda de handremmen uiet waren vastgezet. eigen beweging gaan rijden r ^„u^urracfit komen in het water van de Lijnbaansgractit De kraanwagen van de brandweer hielt den zwaren drenkeling kort daarna ond r groote belangstelling van het publiek op het droge gebracht. DE GEMEENTEREKENING VAN ZAANDAM. Een enorm tekort. Uit de aan Zaandam's gemeenteraad over gelegde gemeenterekening en rekeningen v takken van dienst over 1932 blijkt, dat de inkomsten van den kapitaal® 12.798.382.69 hebben bedragen en ae uui gaven 15,818,292.03, zoodat het nadeeiig slot op den buitengewonen diens 3,019,909.34, dat door leening moet wor dienst werd OTtvaneen 5,080,476.64 en uitgegeven 5,167^. zoodat deze dienst een nadeeiig slot aanwijst van 87,056.85 n w wordt Dit nadeeiig slot, zeggen B. en w., worat HET BERGINGSWERK VAN DE LUTINE. Den geheelen dag is men gister bezig ge weest met het leegpompen van den Lutine- toren, hetgeen volkomen gelukt is. De toren zakt geleidelijk naar beneden. Gistermiddag zou de tweede cylinder op den toren geplaatst worden. De wind kwam echter wederom uit Westelijke richting, zooat men met al het materiaal weer naar de haven van Terschel ling moest terugkeeren. Het succes dat gister geboekt werd. is buitengewoon groot. Indien het weer verandert, zal onmiddellijk met het plaatsen van de tweede cylinder b^ gonnen worden. OOK OOSTZAAN NOODLIJDEND. In de Maandagavond gehouden raadsver gadering werd de gemeenterekening over het jaar 1932 aangeboden, welke een nadeeiig saldo op den gewonen dienst aanwijst van ruim 42.000. De raad behandelde de door Ged. Staten ingediende tweede nota van op merkingen over de begrooting 1933, zoodat mogJijk de goedkeuring daarvan binnen en kele weken zal zijn te verwachten. Deze be grooting wijst een nadeeiig saldo aan van f 41.000, zoodat de gemeente als noodlij dend kan worden aangemerkt en een bijdrage van het Rijk in de kosten van de gemeente huishouding noodig heeft. EEN PRIJSVRAAG VOOR DEN VREDE. Ook een Nederlander prijswinnaar. Het vorige jaar heeft The New History Foundation" te New York een prijsvraag uitgeschreven: „Hoe kan de jeugd van de universiteiten en scholen bijdragen tot de verwezenliiking van de Vereenigde Staten van de wereld?" Alleen studenten in Europa mochten er aan deelnemen. De uitslag Is: eerste prijs (300 dollars) voor den heer Rus- sell M. Cooper, student te Genève; een sup- pletoire eerste prijs voor den Parijschen stu dent René Billeres. Tot de overige vijftien prijswinnaars behoort o.a. de heer E. Duy- vene de Wit, student te Utrecht. GEBREK AAN DRINKWATER. Tengevolge van de aanhoudende droogte ontstaat in geheel Zeeland gebrek aan drink water voor mensch en dier op die plaatsen, welke van watervoorziening door middel van de drinkwaterleiding zijn verstoken. De regenbakken staan in het algemeen zeer laag, de putten in de weilanden staan voor een groot deel droog. Ook het voedsel voor het vee in de weilanden wordt schaarsch. EEN ZEER BIJZONDER ONGEVAL. Een trein tegen een scheepsmast ge reden. Bij de spoorbrug over het kanaal door Zuid-Beveland is een eigenaardig ongeval gebeurd, dat naar omstandigheden goed is afgeloopen. De sleepbootkapitein C. van Bu ren van Rotterdam wilde met zijn boot „Cor- nelia" de gesloten spoorbrug passeeren door onder het vaste deel (gelegen aan de west zijde van het kanaal) door te varen. De ge streken mast kwam daarbij in aanraking met de brug en knapte gedeeltelijk af, het restee- rende deel van den mast schoot omhoog en stak onder de brugleuning. Op dit oogenblik passeerde de trein Vlissingen—Roosendaal; de locomotief reed tegen het omhoog steken de deel van den mast, dat opnieuw afbrak De leuning en een steunijzer van de brug zijn daarbij beschadigd. GEMEENTERAAD VAN ALMELO. Conflict met Ged. Staten? Blijkbaar stuurt de raad van Almelo op een conflict aan met Ged. Staten, zegt het Hbld., want ook de hoofdwensch van dit col- lege, gesteld bij de terugzending der begroo ting voor 1933, om de gemeente te plaatsen in ae tweede klasse der gemeentefondsbelas ting voor den dienst 1933/34, werd Maan dagavond verworpen met twaalf tegen elf stemmen. De soc.-dem. fractie had een voorstel in gediend om aan de regeering te verzoeken de personeele belasting te wijzigen in dien zin, aat ook voor inwonende kinderen, die ouder zijn dan 20 jaar en het jaar, voorafgaande aan het belastingjaar, onafgebroken werk loos zijn geweest, aftrek te verleenen. Besloten werd, dat B. en W. deze zaak aanhangig zullen maken bij de Vereeniging van Ned. Gemeenten. KIND IN KOKEND WATER GEVALLEN. Aan brandwonden overleden. Het 3-jarig zoontje van den heer Muizert uit Broekhuizervorst (L.) kwam bij het spe len in een kuip met kokend water te vallen en liep daarbij zulke ernstige brandwonden op, dat het kind is overleden. (Reeds in een deel van onze vorige oplaag gemeld.) UITNOODIOING VOOR DIEVEN. Komt U vooral binnen. Een alleenwonende dame in de Rustenbur gerstraat te Amsterdam is zoo handig ge weest om, toen zij een boodschap ging doen, ten gerieve van een vriendin, die op bezoek zou komen, een briefje aan de deur te han gen met het opschrift: „Je kunt wel binnen gaande sleutel hangt aan het haakje achter het raampje". In plaats van de verwachte vriendin ver scheen een ongenoode gast die gaarne van de vriendelijke uitnoodig'ug gebruik maakte. Hij heeft de woning bezocht en haar na een „doktersvisite", weer verlaten met dankbare medeneming van 120; evenwel had hij niet de beleefdheid, zijn visitekaartje achter te laten. Vrijwel in elk land, ook in Amerika, dat niet tot den Volkenbond behoort, bestaan Votkenbondsvereenigingen Deze hebben de zeer bepaalde taak om het Volkenbonds- pacifisme te dienen. De vtvdesgedachte in het algemeen, hoe edelmoedig ook en hoezeer met warmte gesteund door millioenen en nog eens millioenen, heeft siechts in den Volken bond en in de daarmede verbonden of daar van uitgegane verdragen een reëelen onder grond. De VoHcenbondsvereenigingen hebben tot eerste taak om den Volkenbond, zijn grondgedachte, zijn samenstelling, zijn arbeid bekend te maken. Zij hebben niet, geiijfc on- ingewijden veelal aannemen, tot taak om alles wat de Volkenbond doet of laat, goed te praten; integendeel zij moeten, juist door oe leemten van zijn werk duidelijk tentoon te stellen, doen zien hoezeer zijn werk onvol ledig en onvolmaakt is. Zij moeten zoodoen de tot critiek aanleiding geven en die critiek kitensiveeren. Maar ook die critiek van de openbare meening, van de groote massa leiden, opdat daaruit alweer een reëel resul taat kan voortkomen, dat tot verbetering van de werking, tot versterking van de kracht van den Volkenbond kan leiden. Indien één werk internationaal is, dan wel dat van de Volkenbondsvereenigingen Elk op zich zelf vermogen zij weinig, allen tezamen vertegenwoordigen zij hel meest autoritair en het meest deskundig de openbare meening tegenover den Volkenbond zelf. De Union der Volkenbondsvereenijzii.gen, van wcike de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede de Nederlandsche sectie is. komt daartoe eens per jaar in Congres samen, en neemt daar een reete resoluties aan over actueeie en be langrijke vraagstukken. Dat op deze con gressen het aantal resoluties, dat aangenomen wordt, niet wal erg groot is, wie zal het tegenspreken? Er zijn resoluties, die te in direct in verband met het werk van Jen Vol kenbond staan, maar die van bepaalde zijdé, gelijk dat in elke organisatie en congres ge schiedt, een weinig worden overdreven. Er zijn andere resoluties, die men te veelvuldig herhaalt en daardoor eerder van kracht ont doet dan versterkt Maar in het geheel van deze, enkele tientallen resoluties, zijn er veie, die de aandacht meer dan waard zijn. Nu ligt het uiteraard op den weg van de nationale Volkenbondsvereenigingen om deze resoluties en hare beteekenis onder de aan dacht te brengen van de respectieve regee ringen. Dat gebeurt telken jare, ook in Ne derland Ook dit jaar zijn de resoluties van het congres, dat in de heerlijke mooie zomer- stad Montreux werd gehouden, aan den mi nister aangeboden, en van deze resoluties is de aandacht op een aantal gevestigd, die ge acht mogen worden in het bijzonder Neder landsche belangstelling te kunnen ceelachtig worden. Dat is reeds dadelijk net geval met een drietal resoluties, die in de sectie der min derheden zijn aangenomen. Een daarvan heeft betrekking op de taak, die op den Volken bond rust als garant van de rechten der min derheden krachtens de tractaten, die in 1919 e.v. jaren te Versailles en elders zijn ge sloten, en is voorzien van een bijlage, waarin door een Comité van vijf vooraanstaande per soonlijkheden uit de Union suggesties op dit stuk worden ontwikkeld. Een tweede betreft een hervorming in de procedure der min derheden in den Volkenbond, en kan in zoo verre de Nederlandsche regeering niet onver schillig laten, wijl reeds in 1928 op hel Con gres, te 's-Gravenhage gehouden, aan zoo danige hervorming in den vorm van instel ling eener permanente Minderhedeneommissie aandacht werd geschonken, en door onzen minister van Buitonlandsche Zaken te Genève in September d a.v. deze gedachte werd over genomen. De derde resolutie heeft op het brandend z.g.n. Jodenvraagstuk betrekking. Deze resolutie stelt vast, dat tan aanzien van de Joden in Duitschland in elk geval de rechten van den mensch, gelijk dezt op het Congres te Montreux nog eens duidelijk zijn geformuleerd, zijn overtreden. Niet alleen wordt daarop de aandacht van de Duitsche delegatie op het Congres gevestigd, maar ook wordt de verwachting uitgesproken, dat van de zijde van de Duitsche Vereeniging alle krachten zullen worden ingespannen om in Duitschland te verkrijgen het herstel van burgerlijke en politieke gelijkheid in over eenstemming met de beginselen van den Volkenbond en van de Union. Lord Robert Ocil, de tegenwoordige voorzitter van de Union, voegde aan deze resolutie een schrij ven toe, waarop weeT een antwoord van dr. Schnee, den leider der Duitsche delegatie, is gekomen. Dat totdus ver ook deze resolutie de zaak niet verder heeft gebracht, kan niet verbazen, maar niettemin is het goed, dat de uitspraak is gedaan- Op het terrein der economische en sociale aangelegenheden trekt een resolutie over de Conventie van Ouchy de bijzondere aandacht. Deze resolutie houdt een algemeene erken ning van de juistheid van de grondbeginsel len van Ouchy in, en spreekt de wensend ijk- heid uit, dat de regeeringen, die deze con ventie/opengesteld voor allen, tot dusver niet onderteekenden, aan haar grondbeginse len ernstige aandacht zullen schenken. Ge heel een volgorde van overwegingen wordt ten gunste van deze conventie vastgesteld. Evenzeer echtei ais het twijfelachtig is, dat de Asaemblée van den Volkenootid, wellicht nog minder bereid dan wel in staat zal zijn om naar dezen wenk te luisteren, evenmin zal zij rechtstreeks kunnen overgaan tot de instelling van het onderzoek, van haar ge vraagd omtrent het nut en de noodzakelijk heid eener internationale hulptaal. De Union zelve spreekt zich niet ui* welke hulptaal dit zijn zai; vraagt a. een van den Volkenbond een eigen onderzoek, en, leidt dit onderzoek in de gewenschfe richting, het nemen van maatregelen, die het noodig effect kunnen sorteeren. In de reeks der talrijke politieke en juri dische vraagstukken vervullen ontwapening en veiligheid de hoofdrol. Ongetwijfeld, de behandeling van bepaalde vraagstukken is van belang, de internationale bescherming van de rechten van den mensch is van groote beteekenis; samenwerking tusschen de Staten ten aanzien van m-sdaden op hun grondge bied begaan tegen of door een vreemdeling, kan van groot politiek belang zijn. Maar het gaat thans om ontwapening en veiligheid. Daar is de z.g.n. moreeie ontwapening, de ontwapening van den geest, waaraan allen kunnen medewerken. En daar is de ontwape ning, die politieke veiligheid kan brengen. Het Congres van de Union heeft zich reeds ie Budapest in 1931 en te Parijs in 1932 over de te volgen gedragslijn uitgesproken. Zij' heeft deze gedragslijn nog eens bekrachtigd. Ln zij streeft dus m de richting van het Pact van Parijs (Kellogg); van de instandhouding en hernieuwing van alle middelen, door den Volkenbond reeds tegen den oorlog beraamd. Maar tegelijkertijd streeft zij naar veiligheid, veiligheid in den meest uitgebreiden zin. niet in de eerste plaats door wapengeweld, maar door geheel een reeks maatregelen die, in onderling verband gebracht, de veiligheid' nader kan brengen en zoodoende eerder tot het overgaan van ontwapening kan doen be- sluiten. De Union der Volkenbondsvereenigingen is door minister Beelaerts van Blokland in dertijd de voorhoede van den Volkenbond geheeten. Door een aantal van de resoluties, die zij te Montreux heeft aangenomen, maakt zij zich dezen naam ongetwijfeld waardig, al moet worden afgewacht of zij erin zal slagen de noodige kracht te ontwikkelen ten einde de doorzetting dezer resoluties V helpen bevorderen. UITVOERING DER WET VRACHTVERDEELING BINNEN VAART. Ten gerieve van de schippers en scheep vaartonderuemingen geven wij onderstaand een korte toelichting op de uitvoering van bovenstaande wet, zoo ais deze gegevens ons verstrekt werden door den waarnemend secretaris van do bevrachtingscommissie „U". Oudegracht 18z t» Alkmaar. Zoodra de wet in werking zal treden (waarschijnlijk op 7 September as.) is het inladen of in lading nemen en ver voeren van goederen in elk vaartuig verboden, tenzij op een of andere wijze de bevrachtingscommissie hare goed keuring hieraan gegeven heeft. De schipper van ieder vaartuig dat z g „losse vrachten" verveert ,ook al is he schip eigendom van een geregelde beurtvaartonderneming, dient in het be zit te zijn van een „Bevrachtingsboekje". Slechts indien hij dit bezit, is het hem mogelijk door de bevrachtingscommissie een vracht toegewezen te krijgen. De aanvraagformulieren voor een bevrach tingsboekje zijn thans reeds verkrijg baar bij het secretariaat van de Bevrach tingscommissie te Alkmaar en verder aan de gemeente-seretarieën in het district der commissie buiten Alkmaar (kop van Noordholland behalve West friesland). De commissie is o.a. bevoegd onthef fing van het verbod tot inladen of ver voer te verleenen: a- aan beurtvaartondernemingen, die geregeld goederenvervoer onderhouden volgens vaste vaartrou es en volgens van tevoren aangekondigde dienstrege ling; b. aan ondernemingen, die zelf vaar tuigen in eigendom hebben; c. aan schippers, die uitsluitend met eigen handel varen, terwijl zij ca haar goedkeuring kan hechten aan bevrach tingsovereenkomsten buiten haar tus- schenkomst gesloten indien: d. de overeenkomst berust op vaste relatiën tusschen vervoerder er ver lader, welke sedert 15 April 1932 hebben bestaan; e. de overeenkomst betrekking heeft op zoogenaamd campagnevervoer, zoo als suikerbieten vervoer. Voor het verkrijgen van de onder a, b en 1 gonoemde ontheffingen en de on der d en e genoamde goedkeuringen moei gebruik gemaakt worden van for mulieren, die uitsluitend verkrijgbaar zijn bij het kantoor der Bevrachtings commissie, Oudegracht 182 te Alkmaar, alwaar tevens nadere inlirhtincen wor den verstrekt (kantooruren van 912 IK5, Zaterdags »an 9—12). DE NAZI-INTOCHT TE NIJMEGEN Vragen van 2 liberale raadsleden. In verband met het bezoek op Zaterdag avond, dat in Duitschland wonende Ntder- landsche naLai.ua socialisten aan Nijmegen hebben gebracht, hebben twee libe^aie ge meenteraadsleden, de heeren ten Dam Ham en Gautzsch, aan wethouder Busser, plaats vervangend burgemeester, gevraagd of hij 'n de vandaag te houden raaasvergadet.ng me- dedeeiingen wilde doen betreffende de lier op genoemden avond in de Harmonie gehol- den vergadering, zulks mede naar aanlei ding van de persberichten over de gebeurte nissen. Verder vragen zij hem den raad te lichten of in den vervolge dergelijke ongewenschte betoogingen, die ongeregeldheden inoeUn ui' lokken, zullen worden verboden. SOC. DEM. BESTUURSLID GEARRESTEERD. Tijdens een bezoek aan Duitsch'and Blijkens een bericht in Het Volk, is de se cretaris van den Nijmeegschen bestuurders- bond, de sociaal-democraat H. M. Spansier, te Kleef, toen hij daar Zaterdag vertoefde, gearresteerd. Hij was in gezelschap van ze keren C. die later op vrije voeten is gesteld. Het sociaal-democratische Tweede Kamer lid Albarda heeft gisterochtend de bemidde ling en tusschenkomst verzocht van den mi nister van buitenlandsche zaken, jhr. de Graeff. STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Te Stellendam in Zuid-Holland. De gespannen toestand, welke den laatsten tijd onder de Stellendarasche visschers heerchte, heeft thans tot een uitbarsting ge leid. Tien visschers hebben geweigerd uit te va ren, daar hun pellersbaas Math. Janssen geen 15 ct., maar slechts 7 ct. per K.G. aar-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7