DE AVONTUREN VAN WO-WANG EN SIMMY RHEUMATIEK,: EN PASS AKERSLOOT. DEN haalt nu ongeveer de helft van den richt' prijs. De heer Bregman. Oudendijk, was van mee rling, dat zij die door den oorlog de wereld ontwricht hadden, het minst van de crisis hadden te lijden. De boeren zijn verplicht margarine te eten, terwijl hun boter in het buitenland minder opbrengt, dan hier wa gensmeer kost. Spr. oordeelde, dat de minister en de regeeripg de boeren met mooie beloften otn den tuin leiden. Niet voor niets heet de regee- ringscommissaris de regeeringcomediant Het appeltje voor den dorst is zeker niet voor ons bedoeld; ook de inperking van den vee stapel werd door spr aan critiek onderwor pen. Spr. oordeelde, dat de redeneering van den heer Buckman in het orgaan van de F N.Z. geen steek houdt. Hij oordeelde, dat de sociale lasten van de bedrijven af moeten. 'Een van de heeren van den Raad van Ar beid zeide, het is historisch dat als de sociale lasten er niet af konden, men den werkman maar een gulden minder moest be talen. Dit zeggen notabene ambtenaren, die moord en brand schreeuwen, als ze 3 proc. worden gekort. Toen spr. aan den R v A. schreef, dat hij geen geld had om de zegels te betalen, werd hem bericht, dat hij binnen 10 dagen moest betalen met een verhooging van 10 procent. Spr. heeft daarop geant woord, dat hij wel wist, dat in de middel eeuwen de Ned. Staat streng tegen woeke raars optrad, maar dat hij niet wist, dat die Staat hans zelf aan woekeren deed. Toen kreeg hij berich, dat die 10 proc. er maar weer af moesten. (Oelach.) Spr. eindigde met een opwekking om pal te staan tegen den ondergang van den Nederlandschen boe renstand. (Applaus.) De heer Kuiper, voorzitter van de H. M v. L., antwoordde op de vraag van den heer De Wit, dat de heffing zoolang was doorge gaan, omdat de vrees bestond, dat de zuivel- prijzen in Maart en April '33 tot nihil zou den kelderen. Voor die maanden wilde men een reserve vormen. De vrees werd gelukkig niet bewaarheid en wij hebben er toen op aangedrongen de heffing te verlagen en het overschot terug te betalen. Het zijn echter verschillende stroomingen en daarom duur de terubetaling langer, dan ook spr. lief was Spr. bevestigde hierna nog de mededeeling over het besluit van de C.Z.C. en betoogde, dat het voor Nederland, dat in zijn export zoo bemoeilijkt wordt, heel moeilijk is een loonenden prijs voor het product te behouden. De H. M. van L. heeft de regeering rog verzocht alle hotels en restaurants te verplichten kenbaar te maken, of zij al dan niet margarine gebruiken. Spr. oordeelde, dat Nederland zich moet instellen op een loonende productie voor het binnenland met zoo weinig mogelijk export. Ook was hij van meening, dat inkrimping van den veestapel gepaard dient te gaan met inkrimping van de margarineindustrie. Om die industrie ge heel stop te zetten, durft het bureau niet te adviseeren, omdat ook rekening gehouden moet worden met andere belangen. Voorts hield hij een beschouwing over den wereld markt prijs. Het is hoopvol, dat de centrale organisaties elkander in den F.N.Z. hebben gevonden, om eensgezind een beteren toe stand te scheppen. De voorzitter zeide nog, dat hij zich in de vergadering van de F.N.Z. tegen een richt prijs van 5 ct. verklaarde, ornaat de F.N.Z een hoogeren prijs had berekend. Spr. ver klaarde zich daarom voor het vragen van een productieprijs. Die productieprijs kan niet gevraagd worden voor de producten, die naar het buitenland gaan, aangezien het buitenland daarin dumping ziet en dan zeker nog meer belemmeringen zou scheppen. Om alle producten in het binnenland te houden, is ook gevaarlijk, want dan verliest men ook voor de toekomst de markt. De toestand verandert bij den dag ook daarom schroomde het bestuur de vergade ring bijeen te roepen. De veebeperking zal zeer waarschijnlijk plaats vinden Het zal vrijwillig geprobeerd worden en 'dat beper king noodig is, bewijst, dat de laatste drie jaar de veestapel met 22 procent toegeno men is. Noodzakelijk is, dat we geen ander vee houden, dan wij met producten van Ned bodem kunnen voeden. Het buitenlandsche voer kost ons in verhouding tot den prijs meer dan de opbrengst. Wij willen meewer ken tot een gedwongen inperking, mits daar mee gepaard gaat inperking van de mar garine-industrie. De heer Bus, Wormerveer, concludeerde, dat de bijl bij verschillende boeren aan den boom hangt. De toezegging van de vorige week, dat de 8 millioen zullen worden uitbetaald, moet zoo spoedig mogelijk Inge last worden. Spr. wees er op, dat 't publiek denkt boerenboter te koopen, omdat de ge mengde dezelfde kleur heeft. Spr. meende dat er aandrang moet worden uitgeoefend om de margarine in witte kleur te verkoopen. De heer Zijp, Twisk, oordeelde, dat ge bleken is, dat cfe regeeringsmenschen in ge breke zijn gebleven hun belofte in te lossen. Het verzet van de massa en niet de besturen van de fabrieken leidde tot deze vergadering. Spr. oordeelde dat het particulier initiatief meer bevorderd moest worden. Beroerder dan het nu is kan het niet. Spreker wil de vertegenwoordigers uit de regeeringscolleges terugnemen, de producten worden duurder gemaakt en er wordt over de geheele linie minder verdiend. Verandering moet er komen. De heer P o s c h, Schellinkhout, oordeel de, dat de marge tusschen den prijs die de producent ontvangt en de consument betaalt, verlaagd moet worden. Door verhooging van het melkgebruik kan voorkomemn worden, dat de koeien moeten worden afgemaakt. Melk is een goed volksvoedsel. De voorzitter zeide het ook scheef te vinden dat de producent 3 cent ontving en -de melkslijter een winstmarge heeft van cent. Het gelukte nog niet déze regeling ver anderd te krijgen, doch wij laten daartoe geen gelegenheid voorbij gaan. De heer Kuiper had van den regeerings commissaris de toezegging van behandeling van deze kwestie gekregen. Verschillende sprekers wezen nog op - de onlogische opvoering van de vaste melk, waardoor in de omgeving van Amsterdam de productie van de melk tot het onmogelijke wordt opgevoerd, met uitschakeling van de regulateur-melk. De heer J e n s m a, Winkel, vroeg of de regeering de uitkeering van de 8 millioen en •pit bchlu, Jtcht, H«P, hoofd-, kl««- «"""wpUn wordt rojieri «OOO f O V •eneMhocrtm op d« meut afdoend» wii" b«itr«den door Tollllablct. I J_j lm. Tool Khaadl noth Uw hut, nocK Uw m»i ku dui worden m- genomen door ben die Andore middelen slecht verdragen. Togél hielp rrr-- andere middelen geen baat brachten. Bh Apoth k Dros-10.SÜ de 1 millioen al heeft goedgekeurd. Spr. was er niet zoo gerust over. De melkprijs is met een toeslag van 1,92 cent 3 cent. In de prak tijk is het een leugen dat de 3 cent gemaakt wordt met steun. De vrije boerenstand gaat niet alleen financieel maar ook moreel ten gronde, omdat den Haag misbruik maakt van den bedroevenden toestand waarin de landbouw verkeert. (Applaus). De heer K o o ij m a n, Blokker, had met verwondering vernomen, dat de laatste drie jaar den veestapel met 22 is toegenomen. Alvorens tot beperking over te gaan wilde hij eerst opruiming houden onder hen, die voor die toename verantwoordelijk zijn en niet hen treffen die normale bedrijven heb ben gehouden. De heer van D ie p e n, Grosthuizen, be toogde, dat de uitkeering van de potjes een bedrag van 7 per koe beteekende, zoodat hij van oordeel was dat andere bronnen moesten worden aangeboord om tot den richtprijs te komen. Verbod van vleeschin- voer uit andere landen was z.i. noodig. De heer Kuiper, voorzitter van de H. v. L. deelde mede, dat de uitkeering van de pot jes nog de goedkeuring van den minister be hoeft. De heer de Haan geloofde niet, dat de minister het goed zou keuren. De voorzitter had gegronde redenen om te veronderstellen, dat de minister het wel zou goedkeuren. Voorts oordeelde hij, dat de directeuren van de fabrieken onderlegd ge noeg waren om hun leden den juisten toestand mede te deelen. De heer J a n s m a, Lutjewinkel, was van oordeel, dat dit op straffe verboden is. De heer F e 1 s t r a, Opmeer, deelde mede, dat zijn fabriek de kaarten vergezeld doet gaan van een circulaire waarin wordt mede gedeeld, dat het slechts een theoretische toe slag is, onder de mededeeling van de heffing die er tegenover staat. De heer 01 i v i e r, Assendelft, zeide, dat zijn fabriek de leugenmededeel ingen, die de heer Burkman op de kaartjes eischt niet op de kaartjes voor de producenten heeft ge plaatst. Devoorzltter geloofde niet, dat er een bron was aan te wijzen om den richtprijs te bereiken. Mogelijk en misschien zullen de graanrechten gelegenheid geven de gelden daarvoor te bestedén. Een der aanwezigen wees er op dat de re geering de boeren wel oorlogswinstbelasting weet op te leggen en deze heeft z.i. ook de plicht om de boeren in hun tekort tegemoet te komen. De heer Ta 1 sma, Wognum, oordeelde, dat er geëischt moet worden. 'De regeering weet ook de tekorten van de Ned. Spoorwe gen wel te dekken. Op een vraag zeide de heer Kuiper nog, dat de wijze van verdeeling van de 8 millioen hem niet bekend was. De heer Groot, Stompetoren, oordeelde het fantasie, dat de boeren in het oosten van ons land voorheen margarine verbruikten, waarom aan de leveranciers van de fabrieken geen ongeregelde boter verschaft kon wor den, zooals de zelfhavers die bekomen. De v o o r z i 11 e r zeide dat de landbouw- vertrouwensmannen steeds er op blijven aan dringen, dat er gelijkheid komt. Het aanwijzen van bronnen om tot een richtprijs te komen lag echter niet in hun macht. Het bestuur van de Crisis Zuivelcentrale is een adviseerend lichaam. De heer Buckman is regeeringscommissaris en behoeft zich niets aan te trekken van dit lichaam. Het is niet aan ons om den minister of den heer Buckman weg te sturen. Spr. ontraadde des ondanks om de voormannen uit te noodigen uit de centrale te treden en den heer Buckman voor adviezen naar de F. N. Z. te verwijzen. Door de besprekingen is de toestand niet verbeterd, alleen als uit de vergadering een motie komt, dat de toestand onhoudbaar is, wordt ons werk misschien vergemakkelijkt. De heer Z ij p stelde voor om aan te drin gen op een heffing van het kapitaal en den boterafzet te bevorderen, door voor de boe ren zonder inkomen en de werkloozen de boter beschikbaar te stellen tegen den prijs van de buitenlandsche markt, n.1. 30 cent per pond. Andere stemmen gingen op om de produc tie stop te zetten. Anderen wilden alle zuivelboeren in Noord holland op een vergadering samen brengen. Op deze vergadering moest men ook den heer Buckman uitnoodigen. De heer Ham: Hij kijkt wel uit. Tenslotte werden verschillende moties in gediend en de vergadering een moment ge schorst voor onderlinge beraadslagingen van het bestuur. De heer K1 a v e r, wethouder van Alkmaar, oordeelde een paar woorden te scherp en gaf den heer Jensma in overweging, de motie meer verzoekend te stellen. Men moet voor komen, dat inen iemand, wien men iets ver zoekt, nijdig maakt. Woorden als immoreel en schande wilde hij veranderen. De heer Jensma nam er genoegen mede het woord immoreel door „vindt het onjuist" te vervangen en schande in „betreurt het" De heer Feldstra oordeelde, dat men niet mocht vergeten, dat de kaasprijs beter is door de regeeringsmaatregelen van de boter. Hij gaf een uiteenzetting van de z.g. wereldprijs voor de boter waaruit bleek, dat de wereldprijs thans iets bijzonders is. De toeslag is gebaseerd op de heffing van vet in de kaas en de boter. Voor kaas is geen wereldprijs en daar gevoelt men 'e heffing op het vet, dat er in zit niet zoo zeer. Wij moeten voorzichtig zijn niet te spreken van immoreel. Degene, die alleen boter maakte, kan weinig afdingen op de bewering, dat de toeslag er is. Spr. geloofde overigens niet, dat men een coöperatieve fabriek kan verplichten, den toeslag op de melkkaart te zetten. Spr. heeft dit nooit gedaan. De boekhouding van een coöperatieve fa briek is voor de crisis-zuivelcentrale voor controle voldoende. De motie van qen lieer Jensma werd hier na met stemonthouding van den heer Feldstra met algemeene stemmen aangenomen. De motie zal ter kennisse worden gebracht van de F. N. Z., den regeeringscommissaris en de regeering. De heer Koopman drong er nog op aan, dat de leden van de crisis-zuivel-centrale aftreden, wanneer de heer Buckman ingaat tegen haar besluiten. De voorzitter betoogde, dat de ad viezen van de centrale nooit eenstemmig zijn, omdat daarin verschillende groepen ver tegenwoordigd zijn. Spr. oordeelde voorts een nieuwe vergade ring van alle zuivelproducenten niet nood zakelijk, aangezien alle belanghebbenden aan wezig hadden kunnen zijn. Spr. was van ooraeel, dat de alge meene vergadering van de H. M. v. L., die de volgende maand in Alkmaar wordt gehou den, ook een gelegenheid is om op de on houdbaarheid van den toestand te wijzen en wekte op, dit met inachtneming van de be leefdheid te doen. Treedt men te revolutionnair op, dan weet spr., dat men van bovenaf geen steun krijgt Laat men leeren uit het gebeurde met bet blad „Het Anker". Nadat de heer Klaver in een uitvoerig betoog te kennen had gegeven, dat de ver gadering wel bewezen heeft, dat de vertegen woordigers ten volle 't vertrouwen verdienen en een waarschuwend woord tegen het vormen van potjes in den Haag had gespro ken, sloot de voorzitter om 5 uur de ver gadering. Qemeentecaden De raad dezer gemeente vergaderde Woensdagmorgen in voltallige zitting. Ingekomen stukken. Schrijven minister van financiën houden de de vaststelling van de uitkeering per in woner over het uitkeeringsjaar 1933/34 op 10.601,45. Ingekomen een schrijven van de Midden- standsvereeniging „De Hanze" alhier om spoedige beslissing vastrechttarief motoren B. en W. stelden voor afwijzend op dit ver zoek te beschikken. De heer SchoutenEr wordt tp veel belas ting betaald voor de motoren. De voorzitter: In verband met de tijdsom standigheden gaat het stroomgebruik achter uit. Op verschillende tijdstippen is het vast rechttarief verlaagd. In 1932 was het vast recht voor motoren 1 P.K. 3 per maand 10 P.K. 8.75 per maand, meermalen zijn de kosten verlaagd. Nu is 1 P.K. 0.75 per maand en zoo vervolgens iedere meerdere P.K. 25 ct. per maand hooger. Eveneens is dit het geval voor de K.W.U.- prijs, voorheen 30 ct. thans 17 ct. tot 500 K.W.U., voor iedere 500 K.W.U. meer 1 cent minder. Over 1932 is op krachttarief f 86 winst gemaakt, gaat men nog meer verlagen, dan krijgt men denzelfden slechten finan- cieelen toestand als vroeger. De heer Blokker: Is er veel werk, dan gaat de prijs wel, maar met weinig werk drukt het zwaar op het bedrijf. De voorzitter: B, en W. zijn er ook voor om zoo laag mogelijk te 'gaan, maar het be drijf kan' toch niet op losSe schroeven komen te staan. Het voorstel Van B. en W. werd aangenomen. Schrijven van dezelfde vereeniging om een beslissing op het verzoek verbindingsweg Julianaweg—Kerklaan. De voorzitter: De indertijd door B. en W gepleegde onderhandelingen hebben tot geen resultaat geleid, terwijl het gewenscht ge oordeeld wordt deze aangelegenheid alsnog aan te houden tot de tijden beter worden en de gelegenheid tot grondaankoop gunstiger. Zijwegen aanleggen is met het oog op het verkeer niet gewenscht. Getracht zal worden deze aangelegenheid nader te overwegen. Van dezelfde vereeniging verzoek om op gevaarlijke punten in ae gemeente verkeers- spiegels aan te brengen, maximum snelheid van 20 K.M. per uur en rechtsch verkeer in te voeren. De voorzitter: 1. verkeersspiegels kosten pl.m. 75 per stuk; 2. de maximumsnelheid wordt elders opgevoerd tot 40 K.M. per uur en in veel gemeenten vrij gelaten; 3. rechts verkeer heeft men in de wet geregeld, maar zooals het hier bedoeld wordt, is het prac- tisch niet uit te voeren, B. en W. stelden voor dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. De heer Groot achtte een bord gevaarlijke kruizing voldoende. De voorzitter; B. en W. zullen zich nog eens beraden en naar beste weten deze zaak afwerken, hetzij met borden of bij wijze 'van proef een spiegel plaatsen bij Melker. AIzoo besloten. De maximumsnelheid en het rechtsche ver keer kwamen als zijnde practisch onuitvoer baar, althans wat dit laatste betreft, niet verder in bespreking. Schrijven Hoogheemraadschap aanwijzing gevolgmachtigde verkiezingen. Als gemach ticde was aan<*eweren de burgemeester, die als nu wederom werd aangewezen. Verzoek van het comité tot herdenking van het 300-jarig bestaan van de Schermeer om deel te nemen in het garantiefonds tot een bedrag van 200. De voorzitter: Hoewel het geen tijd is om festiviteiten te houden, kan het niet ontkend worden, dat de gemeente Akersloot een groot gedeelte van de Schermeer tot zijn gemeente kan rekenen en voor waardeering van de be volking van dat gedeelte stelden B. en W voor met het oog op de financiën van de ge meente voor 100 deel te nemen in net garantiefonds behoudens goedkeuring van Ged. Staten. De heer Groot deelde mede, wat er alzoo zal gebeuren en adviseerde ook deze f 100 voor dit doel te verleenen. De voorzitter zeide, dat de verstandhou ding en samenwerking met het polderbestuur altijd voorbeeldig is geweest. Met algemeene stemmen werd besloten voor 100 deel te nemen in het garantie fonds. Eervol ontslag werd met algemeene stem men op verzoek verleend aan den heer P. Timme alhier met ingang van 1 Oct. a.s. als gemeentewerkman wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. Verzoek Zwartedijkspolder om, zoo moge lijk, verlaging van het stroomtarief. B. en W. meendén volgens ingekomen rapport af wijzend te moeten beschikken. De heer Berkhout: Deze polder is te zwaar belast. De jaarlijksche kosten zijn voor de gemeente 280. Het verbruik is niet on gunstig, als men berekent rente en afschrij ving molen, dan zijn ze nog goedkooper uit. Het P.E.N. wilde dezen polder niet van stroom voorzien. De heer Berkhout: Zouden de speruren niet kunnen eindigen om 9 uur 's avonds. Nu is het 11 uur. De voorzitter: Dit is met het P.E.N., die deze zaak regelt, te bespreken. Het voorstel van B. en W. werd met algemeene stemmen aangenomen. In verband met de vraag van het lid N. Polle om te onderzoeken of vervallen verkla ring van den grondslag-paarden van de per- soneele belasting mogelijk is, deelde de voor zitter mede, dat de opbrengst van dezen grondslag in hoofdsom en opcenten over 1932 675 bedroeg. Waar vrijstelling van dezen grondslag in hoofdsom tevens herzie ning van andere grondslagen der personeele belasting met zien brengt, wil het B. en W. voorkomen, dat elke verandering in de hef fing van de personeele belasting dient te worden tegengegaan. Met algemeene stemmen werd na eenige discussie het advies van B. en W. aangeno men. Aangeboden werd de gemeenterekening 1932, de rekening van het G.E.B. en van het Burgerl. Armbestuur 1932. Door den heer A. G. de Wit, pachter van het Gem. Pontveer, is een verzoek ingediend om het pontveer voor het tijdvak van 1 Febr 1934 tot 1 Febr. 193'5 onderhands te mogen pachten voor den verminderden pachtsom. De voorzitter deelde mede, dat de pacht tijd 1 Febr. 1934 afloopt. Van het recht van 3 optiejaren kan nog gebruik worden ge maakt. De tegenwoordige pachtsom bedraagt 1315 en is gezien de tijdsomstandigheden, waardoor de opbrengsten van het café en het pontveer sterk zijn teruggeloopen, wel te hoog. B. en W. adviseerden dan ook het pontveer van 1 Febr. 1934 tot 1 Febr. 1935 aan den heer A. G. de Wit onderhands te verpachten voor een pachtsom van 900. De heer Schut: Wij hebben hierover frac tievergadering gehouden en zijn er niet voor om voor 400 minder het pontveer te gunnen onderhands, maar op nieuw te verpachten dan kan hij als ieder ander er naar in schrijven. De Wit kan van zijn optiejaren gebruik maken of niet. De voorzitter; de Wit heeft 2 maal ge vraagd om verlaging, maar dit is iederen keer geweigerd. Er heerscht crisis ook onder de caféhouders. De tijd van hoogconjunctuur is voorbij. Dusver voorgaande jaren was de pacht gemiddeld 551 per jaar. Met den pontwachter is een compromis tot stand ge komen van 90 per jaar. De Wit wilde eerst 800 geven. Ook deze menschen maken de crisis mee, want het cafébezoek is niet groot. Voor pachters van landhuur is ook verla ging toegestaan. (Wordt vervolgd.) Nu «en» een rebui. Heel gemakkelijk: OP: PASS: EN OPPASSEN. Denkt U daar aan achter het (tuur van auto, motor of flati? Stad en OtnqzuuiQ ROODE JEUGDAVOND IN STED. MUZIEKTUIN. Rede van den heer Suurhoff Gisteravond gaf de A. J. C. insamemvJ king met den plaatselijken Jeugdraad in Sted. muziektuin 'n propaganda-jeugdavon die bedoeld was als opwekking tot de te nationale jeugddemonstratie op 17 <JL ber te Amsterdam. ptem Nadat Kees Torenvliet met een kort woorri de vele belangstellenden van harte welkom had geheeten en in het kort het doel van de zen avond had uiteengezet, daarbij de metK deeling doende, dat de N.A.S.B. (de sportb door onvoorziene omstandigheden verhinï derd was, aan dezen avond mede te werken werd het programma geopend met eeniga liederen, gezongen door de A. J. C. en ge volgd door verschillende volksdansen, die onder de goede leiding van Wim Kaagman een vlot verloop hadden. Ook het daarop volgend mandoline-con cert getuigde van ernstige studie en werd door de aanwezigen met een krachtig ap. plaus beloond. Als spreker trad op de heer Suurhof f, die zijn rede begon met de opmerking, dat al sprak hij ditmaal uitsluitend voor de jonge- ren, dit in geen geval wilde zeggen, dat de ouderen hierbij niet betrokken zouden zijn. Immers, zoo vervolgde spr., zonder de steun van de ouderen kunnen de jonge arbei ders hun idealen niet verwezenlijken. We weten, aldus spr., dat ook thans weer een belangrijk financieel offer gevraagd wordt om op 17 Sept. a.s. te Amsterdam mee te demonstreeren. Onwillekeurig rijst dan de vraag, of dit wel in dezen tijd ge- rechtvaardigd is, meer dan ooit is het zaak thans op het geld te letten. En toch vragen wij dit offer, in de vaste overtuiging, dat we hiermee op kernachtige wijze getui gen van de ontzaglijke moeilijkheden, vaar- mee de werklooze jeugd thans te kamoen heeft. Spr. schatte het aantal jeugdige werkloo zen op 70.000; de regeering had 't nog niet noodig geacht, naar de juistheid van dit cy. fer een onderzoek in te stellen. Evenmin als de regeering er zich iets van aantrok, dat deze jeugd van alle steun ver- stoken is en voor het meerendeel aangewe zen is op de vaak zelfsteuntrekkende ouders Maar nog; meer gevaren omringen het werklooze kind, gevaren van moreelen aard. Is het wonder, dat het prikkelbaar wordt en zoekt naar een anderen uitweg? De werkgevers maken er misbruik van, loonsverlagingen zijn aan de orde van den dag, vacantie wordt het werkend mensch ontnomen en de jonge arbeiders gaan gebukt onder het denkbeeld, geen enkel vooruitzicht te hebben, zoo ontstaan dan de eeuwig du rende verlovingen, de levens worden ge knapt en maar al te vaak is er bij de ouders een groot gebrek aan meeleven. Een ieder is er dus van overtuigd, dat de jeugd in groo- ten nood verkeert. Maar ondanks dit alles, moet het offer, om naar Amsterdam te trek ken, gebracht worden met een verheugd hart Daar toch, zullen we demonstreeren tegen groote gevaren van tweeerlei aard. We wil len niet worden een prooi van moedeloos heid en onverschilligheid, dat in de eerste plaats. In de tweede plaats willen we strij den tegen het schijn-radicalisme, het zich bedrinken aan groote woorden en holle phrasen. Strijden zullen we tegen de „broodvree#^ waardoor de jeugd is aangetast, de vrees, om het baantje te verliezen wanneer ze eer lijk voor hun idealen uitkomen. Onze jeugd, zoo vervolgde spr., staat te genover grootere problemen en lastiger vraagstukken dan vóór den oorlog, eendeels het gevolg van dien oorlog, anderdeels het gevolg van de tegenwoordig heerschende matheid en slapte. Een duidelijk symptoon noemde spr. de sportverdwazing. Dat is geen gezonde sportbeoefening, de jeugd voelt zich innerlijk zwak en geeft er op deze ma nier het cachet aan uiterlijk toch sterk te lijken. De arbeidersportbond zal aan de jeugd la ten zien, naast een sterk lichaam, het ideaal voor een betere samenleving. Met dit doel is de dag van 17 September, belegd, hij zal staan in het teeken van 3 „Jeugd, bezint UI". Zoekt steun door onderlinge kameraad schap en ge zult niet vertwijfelen. Fascisme en communisme noemde spr. twee lingbroeders. Beide verlangen naar eea „sterke" man. Ze durven er niet vooruit ko men, dat ook zij aan dit alles mede schuld hebben. Op andere kunnen ze schelden, de fascisten op de joden, de communisten op de democratie. Wij soc. democraten zeggen ,,'t Is onze eigefl schuld!" Typeerend vond spr. het volgende: In Duitschland zegt men: Hit Ier de met J- „Als jij die kaars boven je hoofd houdt, heb ik beter ji ze' Sjm „en zal ik probeeren die deur open te krijgen Doch hoe hij al met een spijker in het slot morrelde, de deur was niet open te krijgen. Tenslotte bonkten zij er met vollen kracht tegen aan, het baatte echter niets, de deur gal geen centimeter mee en moesten zij hier dus bun pogingen staken. 102. Dan maar de andere geprobeerd. Hier hadden ie .f1?6! succes. Deze deur ging zonder veel moeite open en hij kaarslicht gal deze ruimte zoo'n eigenaardige aanblik, dat z stomverbaasd in de deuropening bleven staan. Aan den Wa® stond een wapenuitrusting en verder zagen ze verschillena rijkversierde met koper beslagen kisten en kofiers. „Zeker e« andere geheime bergplaats, zullen we die koffers eens o** xieu, Snor

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6