Aqwda Mms&cdamscfie, Jieucs lüeecêedcftt iï VERKEERSONGEVALLEN branden. taris zijn verzekerd, Het bedrijf ondervindt geen stagnatie. van Maandag 21 Aug. 1933 OPGAVE VANNOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. fetir öu Bioscopen. Bioscoop Harmonie, tot en met Woensdag, telkens half 8, hoofdnummer De looper van Marathon (sportfilm), hoofdrollen Hans Brausewetter en Brigitte Helm. Toegang boven 14 jaar. Clarke Gable en Ernest Torrence. Toegang boven 18 jaar. A. B. T., tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer De man met het dubbele gelaat (sens.) Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater tot en met Donderdag el- ken avond half 8 hoofdnummer Het lied aan den Bosporus (rom.), hoofdrollen Gustav Frölich en Jarmila Novotna. Toegang alle leeftijden. Cinema Americain, tot en met Donderdag eiken avond half 8, hoofdnummer Schanda len der jockeyclub (dram.), hoofdrollen Clar Gable en Ernest Torrence. Toegang bo ven 18 jaar. Stedelijk Meseum, ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Woensdag 23 Augustus. 2 uur, verg. polder Schermeer. Heiloo, Lana- en Tuinbouwtentoonstelling, groot concours-hippicjue en demonstratie der landelijke rijvereenigingen. DE BELANGEN VAN DE NEDERLANDSCHE KUNST. Vragen aan den minister van onder wijs. Het bestuur van den Bond van Nederland sche Tooneelschrijvers heeft een adres doen toekomen aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, wien daarin een voorstel wordt gedaan, dat z. i. beoogt de be langen van de Nederlandsche kunst en kunste naars en daarmede van het Nederlandsche volk te bevorderen. De Regeering aldus adressant legge een belasting op: het uitgevoerde vertaalde tooneelsepl: het optreden van buitenlandsche tooneelge- zelschappen hier te lande; het uitgegeven vertaalde boek; de vertaalde schetsen, novellen, romans en tooneelwerken in dagbladen, weekbladen en tijdschriften; het uitgeven van boeken van buitenlandsche schrijvers, al of niet voorzien van inleiding of noten; het vertoonen van de buitenlandsche films; den verkoop van het buitenlandsche schilde rij of beeldhouwwerk en op de tentoonstellin- ge daarvan; buitenlandsche muziekwerken; het uitvoeren in het publiek van buitenland sche muziek; het optreden van buitenlandsche muziek groepen hier te lande (hieronder vall;n zoowel de muziekkapellen in café's als operagezel schappen, koren enz); het herdrukken van het „vrije" boek (waar van de schrijver 75 jaar of langer overleden is); en late de aldus verkregen gelden ten goede komen aan onze eigen kunst, b v. door het be vorderen van het opvoeren van eigenlandsch tooneelwerk, het uitgeven van moeilijk te plaatsen werken, het doen uitvoeren van Ne derlandsche muziek en opera's en het steunen van onze schilder- en beelhouwkunst, zoo dit het beste dient, enz., aangezien dit, volgens adressant een groot volksbelang i.ihcudt: de meestelijke ontwikkeling en ontwaking van de natie, die leiden kan en zal tot een krachtig Nederlands gezind en Nederlands voelend volk Het bestuur van den Bond van Tooneel schrijvers is van meening, dat de voorgestelde maatregelen alleszins gerechtvaardigd en zeer wenschelijk zijn en het verzoekt den minister re in ernstige overweging te willen nemen. MOORDAANSLAG TE MAASTRICHT. Een opzichter van de werkverschaf fing met een mes gesloken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de acht en dertigjarige opzichter bij de werk verschaffing te Maastricht, Louis Giebels zwaar mishandeld. Toen de politie om hall één de ronde deed, zoo ontleenen wij aan de Crt., in de buurt van den Voedingskanaal- weg vond men hem badend in zijn bloed met een aantal messteken in hoofd, armen en rug. In bewusteloozen toestand werd de on gelukkige door den Geneeskundigen Dienst naar het gesticht Calvariënberg overge bracht, alwaar men ruim twee uren bezig is geweest met het hechten van de steekwonden Een 20-tal steken waren den man toege bracht. Als vermoedelijke dader is nog dienzelfden nacht in arrest gesteld de 24-jarige J. P., ge boren te Coevorden. Alhoewel men nog in het onzekere tast, vermoedt men toch, dat een liefdesgeschiedenis hier in het spel is. Nader kan gemeld worden, dat de getrof fene het naar omstandigheden wel maakt. BOYCOT TEGEN DUITSCHE GOEDEREN. Hoe denkt de regeering hierover? Dr. ir. H. J. Lovink, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van buitenland sche zaken gevraagd: Is het der regeering bekend, dat hier te lande reeds sedert eenigen tijd propaganda wordt gemaakt voor een boycot van Duitsche goederen Zoo ja, vindt de regeering dan vrijheid om eenige inlichtingen te geven over haar stand punt met betrekking tot zulke propaganda? DE PINDAMANNETJES WEER TERUG IN ROTTERDAM. Een prettig reisje gehad naar de filmstudios te Berlijn. Met den laatsten trein uit Berlijn zijn gis teravond ongeveer 80 Chineezen, onder wie een klein aantal vrouwen en kinderen, die fe New-Babelsberg voor de Ufa hadden ge speeld, te Rotterdam teruggekeerd. De poli tie had in verband met de stormachtige be toogingen, die zich eenige weken geleden bij het vertrek dezer -filmsterren'' hadden voor gedaan, uitgebreide maatregelen genomen Alle uitgangen waren afgezet, terwijl verder eenige politie-auto's aanwezig waren om bij eventueele ongeregeldheden arrestanten of anderen zoo snel mogelijk te kunnen wegvoe ren. Deze voorzorgsmaatregelen bleken echter overbodig, zoo lezen we in de „Crt/, want toen de trein met een half uur vertraging arriveerde, en de Chineezen waren uitge stapt, bleken zij zoo opgetogen over hun korte filmcarrière, dat zij direct wel zouden willen terugkeeren. „Men is bij de Ufa meer dan goed voor hen geweest", zoo deelde ons een der leiders mede. Wii hebben het er uitstekend gehad. Be hoorlijk geld verdiend en prettig gewerkt. DE GERUCHTMAKENDE ZAAK ONNES VAN NIJENRODE. Politie-commissaris meldt zich weer. Een onderdeel van de geruchtmakende zaak Onnes van Nijenrode heeft thans een eigenaardige wending gekregen, zoo weet de „Crt." te melden. Het betreft hier den com missaris van het bureau Singel, den heer P. Harrebommée, die in verschillende zaken met den detective Johanknegt, die zich thans in voorarrest bevidt, had samengewerkt, een samenwerking, die achteraf, na de gebeur tenissen te Breukelen, geen genade kon vin den in de oogen van de justitie en van den hoofdcommissaris der Amsterdamsche poli tie. De overtuiging bestond, zoowel bij de ustitie als bij de politie, dat commissaris "arrebommée nooit eenig geldelijk of ander voordeel bij die samenwerking had genoten en tevens dat zijn carrière bij de politie steeds getuigd had van ijver en plichtsbe trachting. De nauwe relaties met Jonanknegt waren echter volgens politie en justitie, op zijn zachtst genomen zeer onvoorzichtig en de meening was dat oolitiefunctionnarissen dubbel moeten oppassen met hun relaties. De coroschef deelde hem toen mede, dat hij door het gebeurde het vertrouwen, ook van de justitie niet meer had en de heer Harrebommée werd goedgekeurd. Van zijn clusie, dat hij moest heengaan. Door de ge beurtenissen was zijn zenuwgesteld aange tast en op medisch advies bleef hij eenige maanden buiten dienst, waarna keurig voor pensioen zou volgen. Deze keuring nu heeft zeer kort geleden plaats gehad, met het resultaat, dat de heer Harrebommée werd goedgekeurd. Van zpn voornemen om den dienst te verlaten heeft hij. zoo wij vernemen, thans afgezien en hij zal zich dan ook weer bij den corpschef gaar. melden. Inmiddels heeft een andere commis saris zijn plaats aan bet bureau Singel reeds ingenomen, conform de aanwijzing van den hoofdcommissaris. VERDRINKINGSGE'.' ALLEN. Kindje verdronken. Gisterochtend is het éénjarige dochtertje van den heer Beurskes te Tegelen (Limburg) is een beek gevallen en verdronken. Arme kleine. Zaterdagavond is het 15-jarig zoontje van den heer G. v. B. in het zwembad te Slie- drecht, verdronken. 10-jarig zoontje verdronken. Zaterdagmiddag is het 10-jarig zoontje van de wed. De Jong te Gie^endam in de Merwede verdronken. Het lijkje is opge haald. Lijk aangespoeld te Scheveningen. Hedenmorgen is op het strand te Scheve ningen het lijk aangespoeld van den 23-jari- gen jongeman uit Rotterdam, waarnaar reeds sinds 15 Aug. gezocht werd. Jong meisje in den Rijn verdron ken. Gisteravond is onder Opheusden bij Wa- feningen een 22-jarige mej. Methorst uit de, die in gezelschap van haar verloofde in den Rijn was gaan baden, door den stroom meegesleurd en verdronken. Het lijk is tot heden nog niet gevonden. Bij een botsing gedood. Zaterdag is te Onstwedde de heer K. Sen- ncma, bouwkundig opzichter uit Mussel- kanaal, met zijn motor in botsing gekomen met een grooten expeditie-auto. Den heer Sen- nema werd de borstkas ingedrukt; de dood trad onmiddellijk in. Een motorrijder gedood, zijn meisje zwaar gewond. Gisterochtend om tien minuten voor half elf reed op de Mathenesserdijk nabij de Mathenesserbrug de 25-jarige J. S. de Bree uit de Busken Huetstraat, met een motorfiets, op de duo waarvan gezeten was zijn 25-jarl ge verloofde mej. S. Hazelhorst uit de Boom gaardstraat. Van den anderen kant naderde een melkauto, waartegen de motorrijder, die vermoedelijk de bocht te kort nam, is opge botst. Beiden werden tegen den grond gesmakt, waarbij de motorfietsrijder op slag gedood werd. De duorijdster is met een zware sche delbreuk in hoogst ernstigen toestand in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Bijna weer een ernstig ongeluk bij de beruchte brug te Rotterdam. De Koninginnebrug over de Koningshaven te Rotterdam waar onlangs een echtpaar uit Dordrecht den dood vond, heeft gisteren bij na een nieuw slachtoffer gemaakt. Thans motorrijder door de stoplichten, brugkleppen langzaam om- hpf f' Pt brugwachter zag ,jen man 0p tl £lr'aatSte inblik, en kon nog juist het mechanisme van de brug tot stilstand brengen waardoor de klep gelukkig nS ver der openging. 6 Brand in ten draadfabiek. Vrijdagmorgen ongeveer half vier is brand uitgebroken in de draad- en draadnagel fabriek van Hilarius Co. aan het Noorder-Buiten- Spaame te Haar.em Een waker ontdekte den brand in de pakkerij. Toen de brandweer kwam stonden de pakkerij en poetserij, ge legen in het middengedeelte van tiet gebouw in brand. Dit middengedeelte is uitgebrand. De oorzaak is onbekend; gebouw en inyen- Brandstichting. Bij het onderzoek naar de oorzaak van den brand, die Vrijcag de woning van den heer J. Oosterwijk te Zuidbroek, toebehoorende aan de familie Kroon te Sappemeer heeft af gebrand, heeft de justitie te Winschoten ter men gevonden den commensaal te vervolgen wegens schuld aan brand. De man beweerde dat deze brand is ontstaan door een ontplof fing bij het aanmaken van een kachel met petroleum. De brand in hotel „Velserend". Brandstichting? De officier van justitie te Haarlem heeft na den brand in Hotel „Velserend'" te Santpoort een langdurig onderzoek ingesteld naar de oorzaak. Het gevolg hiervan is geweest, naar de politie te Velsen mededeelde, dat de eigenaar van het hotel naar het Huis van Bewaring te Haarlem is overgebracht, omdat verdenking van brandstichting gerezen is. Kapitale boerderij afgebrand. Gisterochtend is te Wildervank de kapitale boerderij van de wed. Wiersma, bewoond door den landbouwer Suir, door brand ver woest. Het woongedeelte kon worden behou den. De geheele graanoogst werd een prooi der vlammen. De schade wordt door ver zekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. Het parket heeft een onderzoek ingesteld. Auto verbrand te Zaandam. Een vrachtauto van den circusondernemer M., die op een weiland aan de Pieter Ghij- senlaau te Zaandam stond, geraakt gister avond volgens de Tel. door een nog niet op gehelderde oorzaak in brand. De wagen was binnen een kwartier geheel verniejd. De brandweer V. W. IIV bluschte met een straal van de motorspuit het vuur. Verzekering dekt de schade. REGEERINGSHULP VOOR NIJVERDAL? Het standpunt nog niet bepaald. Wij hebben reeds melding gemaakt van de aankondiging door de directie der Kon. Stoomweverij te Nijverdal van een nieuwe loonsverlaging voor de wevers. Er hebben nog geruchten de ronde gedaan, aldus de Crt., dat het niet mogelijk gebleken zou zijn van regeeringszijde voor Nijverdal hulp te krijgen. De Haagsche correspondent verneemt nu van bevoegde zijde, dat dit niet met de feiten overeenstemt. De regeering heeft haar stand punt in deze zaak nog niet bepaald. Zij on derzoekt momenteel of en zoo ja op welke wijze hulp aan Nijverdal kan worden ver leend. Het is uiteraard nog niet te zeggen of de steun eventueel geboden zal worden in den vorm en in de mate als door de belang hebbenden is verzocht. FRIESCHE HULDE AAN DE KONINGIN. Feesten te Leeuwarden. Met het oog op den verjaardag van H. M. de Koningin en het 35-jarig regeeringsjubi- leum heeft het Christen-jongeren-comité te Leeuwarden het initiatief genomen, om op 31 Augustus aldaar een huldebetuiging voor ge heel Friesland te houden. Het ligt in de bedoeling om des middag op het sportterrein te Huizum bij Leeuwarden een samenkomst te houden, waar verschillen de mannen van naam he woord zullen voeren. Na afloop is er een fakkeloptocht, georgani seerd door het 31-Augustus-comité en tot slot vuurwerk. DE ZAAK-DS. A. M. BERKHOFF. Buitengewone Synode der Chr. Oeref. kerk. De zaak van ds. A. M. Berkhoff, Christ. Geref predikant te Sneek, zal op een buiten gewone generale synode der Carist. Geref. kerk behandeld worden. Naar bekend is predikt ds. Berkhoff het chiliasme (leer van het 1000-jarig rijk). De generale synode te Rotterdam sprak naar aanleiding van een ingekomen bezwaar schrift uit, dat de kerk het chiliasme ver wierp, doch dat zij ds. B. in zijn privé-ge- voelen wilde dragen. Ds. B. ging sindsdien echter voort met de openlijke propaganda van zijn gevoelen. Hierna besloot de generale synode van Zwolle een commissie te benoe men die met ds. B. samen3preken moest en die, indien deze samensprekingen niet tot een bevredigend resultaat zouden leiden, een bui engewone generale synode zou doen bijeen komen. Het laatste is thans het geval. De commissie beeft, nu gebleken is, dat overeen stemming niet mogelijk was, aan den kerke- raad van Zwolle verzocht, de buitengewone generale synode bijeen te roepen. KORTE BERICHTEN. Lochem heeft thans, evenais Oisterwijk in Noord-Brabant, het 700-jarig bestaan als stad met verschillende feestelijkheden ge vierd De traditioneele historische optocht en de volksdansen ontbraken dan ook niet. (Ontvangen per dtaadlooze telefoon). Koers van heden te: Vorige koers STAATSLEENINGEN. 5 Nederl. 1932 1817/l6 4H 1917. IOD/jb 4 1931 i i i 9 9®/, BANKINSTELLINGEN. Handel Mpij. Cert. v. 1000 62 Koloniale Bank 68l/a Ned. Ind. Handelsbank öl 7a D. Reichsbank 83 INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Küchenm. Acc. Nederl. Ford Philips Gloeil. Gem. Bezit Unilever INDUSTR1. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Ass. Gas Electr. Bethleh. Steel Cities Service General Aviation Steel corom. Studebaker U, S, Leatber Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH, H, V. A Java Cultuur Ned, ind. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions MIJNBOUW, Alg Explor. Mij. 126 Boeton 12V» Redjang Lebong104 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 151®/. Kon, Petr174 Perlak10d/4 Continental Oil 117/_i« Shell UnionL9/16 RUBBERS. Amsterd. Rubber 1OG6/ 0 Deli Bat. Rubber 4 i/s Hessa Rubber 39*/. Serbadiadi29®/. In tere. Rubber 2% SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn 17 Gem. Eig. 11 Kon. Ned Stoomboot12®/. Niev. Goudriaan16 Scheepvaart Unie 58 TABAKKEN. Deli Batavia ..••<•••>1 'Ü'/j Oostkust 25'/j Oude Deli 13 A/a Senembah 147 AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 44"/8 Southern Railw. Cert. 20'/, Union Pacific Wabash §Noteering per 50, 'Exdividend, PROLONGATIE Vorige koers fExclaim. 26®/. l*7/s 60Vs Wi 141 Va lW/s 92 25»/s fil2l/a 1% 29'/, 27/8 5'/a 39V,6 4®/s 9Vie 31 Va 212»/8 124 fc3 42 27.00 pl.m. pl.m. 1.30 1.45 26i/»-7 267,4 60 - 141 178»/, 1787, 92j-3( 937, Ï2«/s 1 1 1 297/:» - f 2®/g 39®/s-i 9 214 213®/4-4 126 12 104 1 1 1 175-7, 117» l~è-9/J 6|-7/:o 100}.»/ 100}-»/, 47 40 2®/8 17 13 1377,-4 26 1351/» 147 "37, pl.m. 2.00 261 - v/s 141V, list-®/, 12 29|-7/lt 25/s 213*/.-4 175 117, 63/ö'7/lü pl.m. 2.15 178}-®/, 937, 297/ig V/s-nht 175 11 Va 6H/:« lOlj-Va 10H/.-i 32®/g 32®/s 1 pCt. Heden 1 pet. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. NIET OFFICIEEL. New-York Londen Brussel (Belga) Bazel Weeoen p. Sch. 100 i Vorige koers 1 8H/, 819 58.98 9./0V/8 34,58 47.81 36 65 42 30 41 35 13,02 Koers op heden 2 uur 1.811/8 8.13 59.Ut 9.70 V. 34 57 47 82 36 60 42 30 41 35 13.02 naar waarnemingen, verricht in den mor»»* van 21 Aiimict,"""gea van 21 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Nederl M*. Instituut te De Bildt Hoogste barometerstand 765.0 mM te Coruna. a Laagste barometerstand 748.3 mM te Lerwick. Verwachting, geldig tot den avond van 22 Augustus: 4 Meest matige Zuidwestelijke tot Westelijk, wind; half tot zwaar bewolkt; regenbui» met kans op onweer; weinig verandering i. temperatuur. 8 Weero verzicht. De depressie in het noordwesten blijft al» stationnair minimum op het noordelijk deel der Noordzee liggen. Langs den zuidrand trekken secundaire depressies, die het weer afwisselend een buiig karakter geven met tusschen de buien opklaringen. Langs de westzijde der depressies komen koele luchtmassa s uit het noorden die op Hs land temperaturen beneden de 10 graden geven. Een onweersdepressie gaf in het afgeloo. pen etmaal in Duitschla*d en Zwitserland zware onweersregen. In Engeland vielen on veel stations kleine hoeveelheden regen Het laat zich aanzien, dat het weer type zich aanvankelijk weinig zal wijzigen en dat het weer koel en regenachtig blijven zal met van tijd tot tijd regenbuitjes met kans op on weer. HOOG- EN IAAO WATER TE BERGEN AAN ZEE. (In Zomertijd). Augustus. Hoog water Laag water dat. v m. nam. v m. nam 22 4.56 5 18 1.24 IV) 23 5 27 5.51 208 220 24 5.59 6.23 2.40 251 25 6 33 6.56 312 3 23 HOOG- EN LAAG WATER TE EGMOND AAN ZEE. (In Zomertijd). Augustus. Hoog water Laag water dat vin. nam. v.m. nam. 22 4.53 5.15 1.12 1.3« 23 5 24 5 48 1.56 208 24 5.56 6 20 2.28 2.39 25 6 30 6.53 3.00 311 Zoowel de burgemeester van Giethoorn als de burgemeester van SchiobnHt hebben het straperlo-spel in hun respectievelijke ge meenten verboden. De heer M. J. Timmermans Hzn., de bijna 100-jarige hoofd-directeur van de Mij. voor verzekering „Noord-Brabairt" heeft te Waalwijk den dag herdacht, dat hij voor 75 jaar aan het hoofd van deze onderneming kwam. HET DRAMA TE NIEUWKOOP. Een onderhoud met de hoofdfigtk renuiteenloopende lezingen. Omtrent het drama te Nieuwkoop lezen we in de Crt. nog het volgende: Te Nieuwkoop, dat verleden week in op schudding werd gebracht door het drama, waarbij de 22-jarige Van der Weyden door een schot (naar men meent uit het geweer van een oud-brigadecommandant van de rijksveldwacht) ernstig is gewond, zijn de gemoederen wat gekalmeerd nu de oud-veld wachter uit het dorp vertrokken is. Wij hebben Zaterdag een onderhoud ge had met de twee hoofdfiguren uit deze tra gische geschiedenis. Als men met hen spreekt, krijgt men deernis met beiden, zoo wel met den jongen, die waarschijnlijk het licht zijner oogen zal moeten missen, als met den man, door wiens toedoen het nood lottige schot zou gevallen zijn. Het eerste bezoek gold het slachtoffer. Door de lange witgetegelde gangen van het St. Elisabeth-Gesticht te Leiden, waarin stemmig zwart-gekleede nonnen haar liefde werk verrichten, kwamen wij op kamer 202, waar wij het slachtoffer in beklagenswaar- digen toestand aantroffen. Aan zijn rustige ademhaling zagen Wj dat hij sliep en eerst na eenigen tijd, toen n.i zich omdraaide, konden wij vermoeden, dat hij ontwaakt was, want zijn beide oogen lig gen verborgen onder verband. „Slaan jeMj d. Weyden?" vroegen wii. En als antwoord kwam: „Is daar iemand?" Het was een antwoord dat ons diep want gevoelden hoe vreeslijk het moet zyn voor een krachtigen jongen kerel om hulpbe hoevend daar neer te liggen en zelfs niet kan zien of iemand naast zijn bed staat. Zijn g** laat, hals en rechterbovenarm vertoonen o - telbare kleine wondjes; zelfs in oor en m° zijn hagelkorrels doorgedrongen^. (^racfd „Vertel nu eens eerlijk, van der Weyde°> vroegen wij hem, hoe alles gegaan is'- „Meneer, zei hij, ik ben nog nooit aan fuiken van den veldwachter geweest en middag dacht ik niet aan stroopen. Je toch niet midden op den dag fuiken van ander lichten. Gewaarschuwd heeft ni] nooit en daar heeft hij ook geen reden gehad''. jen Wij vroegen hem vervolgens of hi] heeft dat de oud-veldwaehter oo bem.®„ j 0p Zeker heb ik dat gezien. Hij st tusschen het riet en had zijn geweer ri» handen Tk riep nog: ..Niet schieten, m .^i" maar hii zei. „wat doe ie aan mnn en tegeüikertijd ging het schot af. wen- De richting van het schot in znni arm zou er op kunnen wiizen dat £e, Wevden zijn arm heeft opgeheven om ej. laat te beschermen. Een "root a^n 1 fa korrels is in de achterzijde van aeD

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2