Alkmaarsche Courant. In het paleis van den koning Het Driehonderd-jarig bestaan van de Schermeer. Honderd n/t en dertigste Jaargang. MAANDAG 21 AUGUSTUS JladiouieuMs Qemewtecaden gemeentelijke radio distributie. SeuiMeton Stad en Omgeving jfo. 196 1933 Dinsdag 22 Augustus. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO). Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Orgelconcert p Hasselaar, m. m. v. W. Herckenrath, zing. 11— Declamatie. Mevr. J. Heuff. 11.30 Vervolg orgelconcert. 12.Omroep orkest o.l.v. N. Treep. 215 Gramofoonpl. <2_30 Declamatie Mieke Verstraete. 3.Gra mofoonplaten. 3.45 Zenderverz. 5.— Verha len voor de kleinere kinderen door Ant. van Dijk. 5.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m. v. Henk Noort, zang. 7.Gramofoonpl. 730'Kamerconcert. 8— Vaz Dias. 8.05 Paul Godwin en zijn orkest. 9.— Alex de Haas. 9-20 Vervolg Paul Godwin. 10.— Gramofoonplaten.il.Vaz Dias. 11.10— 12.Uit de „Vereeniging" te Nijmegen: John van Bruck and his boys. Huizen, 296 M. (Uitsluitend KRO). 8.— firaniofoonpl. 9.Hoogmis. 10.Gramo foonpl 11.30 Godsd. halfuurtje. 12.15—1.45 gextetconcert en gramofoonplaten. 2Voor ae vrouw. 3.Solistenconcert en gramofoon platen. 5 10 Voor de kinderen. 5.40 Gramo foonplaten. 6.— Voordracht. 6.15 Schlager- muziek. 7.45 Lezing. 8.— Gramofoonpl. g 10 Lezing. 8 20 Orkestconcert, ca. 8 45 Vaz Dias. 9.15 Radiotooneel. 10.Lezing. 1020 Concert, ca. 10.30 Vaz Dias. 11.— 12 Gramofoonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 1050 Berichten. 12.20 Orgelsepl R. New. 105 Paramount orkest o.l.v. Anton. 1.50 Midland Studio-orkest o.l.v. Cantell. 2.35 Keltisch trio. 3.20 Gramofoonpl. 4.35 R. Tapponnier en zijn orkest. 5.35 Kinderuur. 6 20 Berichten. 650 Radiotooneel. 8.05 Panorecital E. Lush. 8.20 Gramofoonpl. g 45 ^The Game" spel van Ph. Wade. 10.— Berichten. 10.20 Orgelspel H. Dawson 10.50 Lezing. 10.5512.20 Casani-club orkest o.l.v. Kunz. parijs „Radio-Paris"1724 M. 8.05, 12.20 en 7.30 Gramofoonplaten. 8.20 Radiotooneel Ralundborg, 1153 M. 12.202.20 Concert uit het Bellevue Strandhotel. 3.20 L. Preii's instrumentaal ensemble. 7.50 Tivoli-concert- zaal-orkest o.l.v. Höberg. 9.20 Vervolg con cert o.l.v. Schneidler—Ptersen. 11.20 Ver volg concert o.l.v. Felumb. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl 7 23 Concert door „Die frohlichen Fuenf" 11.50 Gramofoonplaten. 12.50 Concert. 150 Concert o.l.v. Eysoldt. 5.20 Concert door „Die frölichen Fuenf" 6.20 Concert, viool piano en tenor. 7.20 Uit Stuttgart, geva rieerd programma m. m. v. Boerenkapel koor en conférencier, o.l.v. O. Seiffert. 8.35 „Erstens kommt esxanders", gev. concert Rome, 441 M. 8,35 Gramofoonpl. 9.0* Militair concert o.l.v. Marchesini. In de pauze, radiotooneel. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1.30 Dito. 5.20 Omroep orkest o.l.v. Walpot. 6.50 en 7.20 Gramo foonplaten. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot 10.30 Gramofoonplaten. 508 M.: 12.20 Om roepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.05 Zang voordracht. 1.30 Gramofoonpl. 1.50 Piano recital. 2.05 Gramofoonpl. 5 20 Radio-svm- phonieorkest o.l.v. Kumps. 6.35 Pianorecital. 6 50 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8 20 Radio-symphonie orkest o.l.v. Kumps. 9.20 Concert uit Knocke, hierna gramofoonplaten Zeesen, 1635 M Deutschlandsender) 8.25 Van de Radio-tentoonstelling te Berlijn: „Von der Maas in an der Memel", gevar. programma m. m. v. cither- en mandoline orkesten, ol.v. Hansen. 10.20 en 11.05 Ber U.2012.50 Dansmuziek door orkest o.l.v Glahe. Dinsdag 22 Augustus. Lijft 1Hilversum. L'/n 2: Huizen Lijft 3: Daventry 10 35—24.— Litn 4: Langenberg 10 5017.50, Zeesen 17.50—19.20, Mühlacker 19.20-20.20, Zee sen onon 04 SCHAGEN, Vrijdagavond vergaderde de raad dezer gemeente. De voorzitter, burgemeester ComeÜssen deelde mede, dat de eigenaars van de Veld- straat over verbetering straat werden aange- schrevn. Verbetering bleef echter nog uit De algemeene begraafplaats, waarover in de vorige vergadering wegens slecht onder houd geklaagd werd, was op bevredigende wijze veranderd. Ingekomen stukken. Adres-Schagen Winkelweekcommissie om subsidie en electrischen stroom, 500 plus vrij stroomverbruik. B. en W. stelden voor ten aanzien van het stroomverbruik toe te staan tot een maximum van 100, behoudens buiten werking stel ling van de maximale belasting gedurende de Winkelweek. Wat betreft de 500 meen den B. en W. gelet op den toestand der g- meentefinanciën niet verder te mogen gaan dan tot een bijdrage van f 200. De heer Bakker (s.d.a.p.) merkte op. dat ?eij[ert)azin2 heeft gelezen, dat B. en rf willen voteeren voor festiviteiten De heer v. Nuland (r k.) was het grooten- deels met den heer Bakker eens en zou 100 willen voorstellen. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. 200 wilden geven. De heer v. Erp (v.d.) was het met B. en W. eens. Wethouder de Vries (v.d.) merkte op, dat hivr de nadruk wordt gelegd op het woord feest. Het voorstel van B. en W. werd na eenige discussie aangenomen. Brief van Ged. Staten houdende toezen- ding hunner beschikking tot niet-goedkeuring van de begrooting van het Gasbedrijf. B. en W. stelden den raad voor den post van 226 wegens op den directeur der Licht- bedrijven in te houden bedrag voor gelden verkregen uit retourcommissies en steekpen ningen alsnog op de begrooting van het be drijf te brengen. Het voorstel van B. en W. werd verworpen met alleen de wethouders voor. Deze zaak zal thans in hoogste instantie worden uitge vochten. De heer G. L. Snaas bood een bedrag van f 1075 voor een perceel bouwterrein gelegen hoek LaanLauriestraat, groot pl.m 2.15 M2. B. en W. stelden den raad voor, het bouw terrein niet anders dan per M2. te verkoopen en dan voor 5.50 per M2. De geboden prijs besomt 5 per M2. Het voorstel van B. en W. werd verwor pen, het voorstel-Bakker 5 per M2. aangenomen met bepaling, dat de grond niet per stuk doch per M2. zal worden verkocht Het le suppletoire begrooting 1933 werc vastgesteld. Verzoek van het dagelijksch bestuur van de banne en polder Scnagen om een bijdrage in de kosten van verbetering van den Lage- dijkerweg en de Lange en Korte Snevert. De voorzitter deelde mede, dat na de ver gadering van B. en W. nog enkele brieven zijn binnengekomen van de Vereeniging Al gemeen Belang, Schagen Handeldrijvende en Industrieele Middenstandsvereeniging en de R.K. Vereen, de Hanze om adheasie te be tuigen. Thans ligt het in het voornemen van het bestuur van den polder Schagen om niet alleen Lange en Korte Snevert, doch ook den Lagedijkerweg te verbeteren volgens een meer eenvoudig plan. Voor de Lange en Korte Snevert bedraagt de raming 12650 en voor den Lagedijkerweg rond 4000. Het bestuur van den polder vraagt nu een bijdrage van de gemeente voor de Lange en Korte Snevert gedurende 8 jaar en voor den Lagedijkerweg gedurende 5 jaar, tot de helft van het na aftrek der Provinciale bijdrage overblijvend kostenbedrag. Vaste cijfers van deze bedragen kunnen niet worden verstrekt, aangezien deze afhan gen van de bijdrage der provincie. Wat den Lagedijkerweg betreft, moet nog rekening worden gehouden met de omstandigheid, dat deze na 2 of 3 jaar in verband met de tot stand koming van het kanaal en den provin cialen weg, van het aanvullend wegenplan wordt afgevoerd, waardoor dan de provin ciale biidrage komt te vervallen. Volgens gegevens, door het polderbestuur verstrekt, zou de jaarlijksche bijdrage der ge meente voor Lange en Korte Snevert gedu rende 8 jaar bedragen pl.m. 500 per jaar en voor den Lagedijkerweg gedurende 5 jaar pl.m. 280 per jaar. Bij dit laatste bedrag is rekening gehou Een liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. Marion Crawford. Naar het Engelsch door W. H. C. B Dolores en haar zuster zaten nog in cte *®mer, toen de deur open ging en een knecht grijs haar en in rood en geel gekleed, kamer binnen kwam om twee brandende waskaarsen in zware bronzen kandelaars op rj'ri te plaatsen. Een oogenblik later kwam tendolza binnen, die zich nog niet had nnt- uaan var. u—xi-7:.-„ ont spo- en -liuuiza oinnen, die zich nog niet nao rjfn van zijn borstharnas. Zijn groote rinkelden aan zijn zware rijlaarzen *'jn lang, van een korfgevest voorzien ^aard, sleepte over de marmeren vloer. Hij "as nu blootshoofd en zijn kort geknipte, f->we-n<k ^aar omgaf als een nauw sluitend 'je.van ijzergrauw fluweel zijn energie- J h°ofd. Hij bleef bij de tafel staan en leun- met zijn knokige rechterhand op, v ZHn beide handschoenen hield. De kaar verlichtten van onderen een geel licht in lf oogen, die boos keken. tcJn uCtmatig stonden de beide meisjes op, vlai! vader binnen kwam, maar beleven een naas* e'kaar, terwijl zij. als om zich te- fW een gemeenschappelijken vijand te ver- toch8eTI' elkaars handen vasthielden. 2Ü zou de harde man zijn leven voor reii dochters, sinds zij op de wereld *en gaarne hebben willen geven. Z heej goed, maar beefden toch. En ieder wa wis- Jullie hebben mij tot het voorwerp van spot van het geheele hof gemaakt, begon hij, langzaam sprekende, terwijl zijn stem van toorn trilde. „Wat heb je^ ter verdedi ging hiertegen in te brengen?" Hij sprak tot Dolores, die eenigszins bleek werd. Er lag iets zoo hardvochtigs in zijn toon en houding, dat zij een stap achteruit deed, niet uit vrees, maar zooals een dapper man eenigszins zou uitwijken, als iemand hem plotseling met een wapen zou bedrei gen. Dadelijk kwam Inez naar voren en niet als protest een harer blanke handen op, ter wijl zij haar blinde gezicht wendde naar haar vaders lichtende oogen. „Ik heb 't niet tegen jou," sprak hij ruw. „maar tegen jou,' vervolgde hij, zich tot L*o- lores wendende, terwijl de tafel onder zijn hand schudde. „Door welken duivel was je bezeten om mij en je zelf tot schande te maken, door dij het raam te staan en tegen Don Jan te glim lachen, alsof hij de overwinnaar was in een stierengevecht en jij het mooiste meisjes onder de toeschouwers, met alle menscnen uit Madrid, vanaf Zijne Majesteit den Ko ningin tot den minsten bedelaar als toe schouwer? Weet je dan niet meer wat zedig heid, wat schaamtegevoel is? Kun je niet zooveel vrouwelijke intuitie, om te begrijp dat je jouw naam en de mijne voor de hee e wereld te grabbel hebt gegooid r „Vader! In 's hemelsnaam zeg zulke dingen niet dat mag en zal ik niet Dolores' gezicht was spierwit gew terwijl zij Inez zachtjes op zij en, toornigen man in de oogen keek. 1 stond tusschen hen. „Heb je één woord gezegd, dat niet de den met de zooeven genoemde afvoering van het aanvullend wegenplan. Volgens gege vens door den voorzitter van den Polder ver strekt, zou het verloop der bijdrage voor den Lagedijkerweg zijn als volgt: Voor het le jaar pl.m. f 200, voor het 2e aar pl.m. 180, voor het 3e jaar pl.m 160 en bij afvoering van het aanvullend wegenplan na het 3e jaar, voor het 4e en 5e jaar pl.m. 420 a 4-40; alzoo gemiddeld pl.m. 280. Dat genoemde wegen naar het hart van de gemeente Schagen in erbarmelijken toestand verkeeren, blijkt voldoende uit de omstandig heid, dat de plaats wordt gemeden door automobilisten uit deze en andere provinciën en waar bij de vorige behandeling de bezwa ren naast het hooge bedrag, in hoofdzaak golden het eeuwigdurende van de bijdrage, wilden B. en W. er in het bijzonder de aan dacht op vestigen, dat nu de bijdragen ge vraagd worden voor resp 8 en 5 jaar. In verband met het feit, dat de verbetering van genoemde wegen met spoed ter hand moet worden genomen, stelden B. en W. voor de gevraagde bijdrage voor rekening van de gemeente te nemen, gedurende genoemde tijdvakken. De heer v. Nuland deed zich kenmerken als een tegenstander van dit voorstel. De voorzitter deelde mede, dat in 1868 de wegen door de gemeente aan het polderbe stuur zijn overgedragen, doch dat thans de omstandigheden wat betreft het verkeer ge heel zijn veranderd. Wij mogen toch niet ver langen, dat het polderbestuur de wegen alle voor haar rekening verbetert, gezien het be lang van de gemeente. De heer v. Nuland wees op de polders Wie- ringerwaard en Koegras, die wel bijtijds het belang inzagen om gelden uit de wegenbe lasting te krijgen. De heer de Veer (v.b.) drong met klem op aanneming aan. De heer Bakker drong op spoed aan. De heer v. Erp wilde een limiet zien vast gesteld. Nu weten wij niet, waar we aan toe zijn. De voorzitter merkte op, dat het de vraag zal zijn of het polderbestuur dit zal aan nemen. Het voorstel van B. en W. werd na nog wat heen en weer gepraat aangenomen met 81 stem (van Nuland tegen). De Bouwverordening werd aangenomen met enkele opmerkingen, welke zullen worden aangevuld of gewijzigd. Voorloopige vaststelling gemeenterekening dienst 1932. De heer v. Nuland wilde den post armen zorg in comité behandelen. De heer Bakker bracht dank uit aan het adres van den heer Mol, ambtenaar ter secre tarie, voor den steun en hulp bij het na zien ondervonden. Na de comitévergadering werd de gemeen terekening aldus vastgesteld. Rondvraag. De heer v. Erp vroeg herziening vastrecht GEB. De voorzitter deelde mede, dat dit verband houdt met rapport betreffende al of niet overdoen G.E.B. aan P.E.N. Dit zal in Sep tember nader worden behandeld. De heer Orsel (s.d.a.p.) vroeg inteekenin- gen omtrent wachtweeken WierJngermeer- polder. De voorzitter beantwoordde hem. De heer Bakker vernam, dat er met de huurders van de Middenstandswoningen wil lekeurig wordt omgesprongen, een en ander in verband met verschillende huurprijzen Momenteel staan er 4 leeg en deze kwestie kan er toe leiden, dat er straks 6 leeg zullen staan. Spreker wilde met 't oog op gemeente belang B. en W. uitnoodigen deze zaak voor beide partijen op bevredigende wijze op te lossen. De voorzitter deed toezegging. De raad ging in comité. Voor kennisgeving aangenomen. Nog was ingekomen een verzoek van en kele bewoners aan den Voorweg te Heems- kerkerduin inzake aansluiting op de water leiding. Na enkele discussie werd besloten daartoe de noodige stappen bij het bedrijf te doen. daar volgens enkele leden het water, wat door hem dagelijksch gebruikt wordt, zoo goed als ondeugdelijk is. Hierna volgde punt 3 der agenda: Aanbie- ding gemeenterekening, die van het G. E. B. en het B. A., dienst 1932. In de commissie van rapporteurs hebben zitting de heeren A. E. de.Wildt, J. C. D. de Wilde en P. Klaasse. De gemeenterekening sloot met een ont- vangstcijfer, groot 129919,73 en uitgaaf van 158337,75, nadeelig saldo dus van 28418.02, terwijl de kapitaaldienstcijfers aantoonen van ontvangsten f 79859.11, uit gaven f 76654,25. batig saldo f 3197,86. HEEMSKERK. De raad kwam Vrijdagmiddag 2.30 uur bijeen. Afwezig met kennisgeving was de heer C. Beentjes. Ingekomen was een schrijven van den heer C. Beentjes, waarin hij ontslag neemt als lid van den raad. Voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was nog een missieve, inhou dende kon. besluit inzake een aan den heer Johs. Henneman in de vergadering van 29 Juni 11. toegestaan verzoek betreffende weder opbouw van een complex fabrieksgebouwen met afwijking van de oude rooilijn. In dit schrijven wordt den raad op het hart gedrukt, dit besluit te doen opschorsen tot 1 Februari e.k. zuivere waarheid was?" vroeg Mendoza. „Weet niet heel het hof dat je Don Jan van Oostenrijk liefhebt „Laat de heele wereld 't weten!" riep het meisje dapper uit. „Schaam ik mij er voor dat ik den dappersten, den besten man op aarde liefheb?" „Wel zeker: laat de heele wereld weten dat je bereid bent zijn speelbal te werden „Neen, vader, zijn vrouw!" Dolores' stem was vast en helder, toen zij haar vader in de rede viel. „Zijn vrotfw," herhaalde zij op trotschen toon. „en morgen aan den dag, als U en de Koning het ons niet zouden be letten. God gaf mij U als vader", maar noch God, noch eenig mensch gaf U het recht mij te beleedigen, en zoolang ik nog de kracht heb om te spreken, zal ik U het antwoord niet schuldig blijven. Als U mij niet hadt te gengewerkt, zou ik al vandaag de vrouw van Don Jan van Oostenrijk geworden zijn - en dan zijn „speelbal" - ja, zeker, en zijn sla vin, zijn dienares, alles wat U maar wilt! Ik heb hem lief en zou met mijn handen voor hem wiHen werken, even bereid als ik ben mijn bloed en mijn leven voor hem te laten, als God mij dat geluk en die genade zou schenken, nu U niet toestaat om zijn vrouw te worden!" „Zijn vrouw!" riep Mendoza met eer. wreeden spotlach uit. „Zijn vrouw van daag zijn vrouw worden en morgen verstoo ten door een pennestreek en het verdraaien van een woord, waardoor je huwelijk ongel dig zou worden verklaard, om Don Jan te laten trouwen met een weduwe van Konin klijken bloede, zooals Koningin Mary van Schotland. Zijn vrouw!" Hij lachte bitter. „U hebt wel een hoogen dunk van Uw Burgerlijk Armbestuur: Ontv. f 3949053, uitgaven 39805,79, nadeelig saldo 315,26. G E B.: Baten 33899,45, lasten 32721,93; kap. dienst: inkomsten 21452,16, uitgaven f 5478,94. Alvorens men tot de rondvraag overging, gaf de voorzitter aan wethouder Henneman vergunning de nieuwe bouwverordening nog eens te bespreken. Spr. beweeide dat deze nieuwe verorde ning soepeler zal werker, als ooit te voren het geval zal geweest zijn. hoewel spr. er kende dat door deze verordening de rexolutie- bouw sterk bevorderd zal worden. Na 't eind van zijn betoog stelde hij voor de bestaande rooilijn in de kom van het dorp te niet te doen, welk voorstel door weth. v. Duivenvoorde ondersteund werd. doch na breedvoerige besprekingen met 7 tegen 3 stemmen verworpen werd Na rondvraag volgde sluiting. De geheele Schermeer maakt zich 6, 7 en 8 Sept. op om het 3e eeuwfeest van de droog making te herdenken en verwacht mag wor den, dat een groot deel van Alkmaar's be volking daaraan deel zal hebben. Tusschen Alkmaar en de Schermeer heb ben steeds nauwe betrekkingen bestaan. Wie daarover iets meer wil weten leze het door mr. J. Belonje in opdracht van hoofd ingelanden samengestelde gedenkboek, dat men reeds weken in de etalages van de ver schillende boekhandelaren uitgestald vindt. De schrijver merkt terecht op, dat wij, 20 eeuwers, ons moeilijk kunnen voorstellen hoe het mogelijk is, dat dié uitgebreide grond- en grasvlakte met talrijke wegen, met huizen be zet en doorsneden met vaarten, eens een meer moet hebben uitgemaakt. En toch, zoo vervolgt hij, heeft hier een meer gelegen, al in de middeleeuwen, van grooten omvang, dat herhaaldelijk dermate nadeel en gevaar opleverde voor de oeverbe woners, eenvoudige dorps„buren" als ze wa ren, dat de landsregeering reeds in oude tij den middelen tot verdediging daartegen heeft beraamd. Meermalen schijnen er plannen ontstaan te zijn tot bedijking van de Schermeer. Dank zij den grooten invloed welke Alkmaar in deze kon ontplooien en het groote belang dal de stad bij de droogmaking had, gelukte het aan twee invloedrijke Alkmaarders E. Jacot en mr. M. van Oudesteyn een groepje kapi taalkrachtige ondernemers te vormen om op naam van Alkmaar octrooi te vragen en in middels de bedijking voor te bereiden. Interessant is het in het werk te lezen wel ke moeilijkheden door deze groep onderne mers overwonnen moesten worden. Almaar, Hoorn en de Uitwaterende slui zen eischten bezwarende contracten. In dezen tijd, waarin, terecht opgetreden wordt tegen ambtenaren die steekpenningen opstrijken, doet het wel eigenaardig aan te lezen, dat de machthebbenden in die dagen niet alleen voor de vroedschappen, doch ook voor zich persoonlijk stukken land opeisch- ten voor de medewerking die ze als overheid verleenden. Ook de toenmalige heer van Heiloo en ter Coulster, die een eigen octrooi-aanvrage om de Z.-Schermer afzonderlijk te bedijken, liet varen, leert men in 't gedenkboek eveneens als 'n veeleischend op voordeelen belust heer ken nen. Waar de grootere heeren in zelfzucht voorgingen, lag het voor de hand, dat de kleinere, de dorpen om den rand van het tot verdwijnen gedoemde watervlak, zich even eens niet onbetuigd lieten in het streven oni hun zelfzucht te bevredigen. Heel wat was er noodig alvorens men het octrooi voor de droogmaking, dat 26 Sept. 1631 verleend werd, verkreeg. Voorts lezen wij dat één honderste gedeei te van den nieuwen grond moest worden af gestaan voor het stichten van een kerk en kerkelijke diensten. Ten aanzien van het bestuur kregen de verkrijgers van het octrooi het recht zelf hoofdingelanden aan te wijzen, alsmede heemraden en f>ersonen in dienst van den polder aan te stellen. Ook verkregen zij het recht om een drietal aan de staten aan te bieden, waaruit den dijkgraaf werd gekozen, de z.g. hooge noch de lage jurisdictie bleef aan de Grafelijkheid van Holland gereser veerd. Voor de octrooianten was bijzonder be langrijk de bepaling, dat zij het recht kregen alle noodige gronden voor het werk te ont eigen, tegen den prijs door neutrale personen vast te stellen en ten tweede werd door de Koning, vader, door te veronderstellen dat hij zoo n onrechtmatige daad in Spanje zou toelaten Terwijl Dolores zoo sprak, had zij zich in haar voile lengte uitgestrekt, en zij bleef on beweeglijk staan, wachtend op een weder woord. Het duurde lang voordat dit kwam, hoe wel Mendoza haar vast in de oogen bleef zien en zijn lippen zich meermalen bewegen, alsof hij op het punt stond te spreken. Zij had hem een houw toegebracht, d;e moeilijk was te pareeren, dat wist zij. Inez stond zwijgend naast haar, zwaar ademhalend, terwijl zij toehoorde. „Je denkt zeker dat ik daarop niet te ant woorden heb," begon hij eindelijk kalmer en op anderen toon. „Misschien heb je gelijk, want wat zou ik nog kunnen zeggen nu je elk begrip van schaamte, eerbied en gehoor zaamheid hebt verloren? Verwacht je soms, dat ik met je zal verteeren en trachten je te overtuigen dat ik gelijk heb, inplaats van je te dwingen eerbied voor mij en je zelf te heb ben? Goddank heb ik nog nooit gevraagd naar wat mijn Koning dacht, noch naar zijn beweegredenen of zijn opperste recht om naar volkomen goeddunken te handelen in het belang van Spanje's eer en glorie. Mijn leven en alles wat ik bezit, behoort hem toe. hij mag er bij de gratie van zijn goddelijk recht mee doen wat hij wil. Dat is mijn ge loof en mijn wet en als ik heb gefaald jou daarin groot te brengen, dan heb ik een groote zonde begaan, die mij hiernamaals zal worden aangerekend, hoewel ik, zoover ik kan nagaan, gedaan heb wat ik kon." Mendoza hief zijn degen met scheede op staten een commissie ingesteld om alle ge schillen over de bedijking te berechten, waar door tal van moeilijkheden werden opge ruimd en menig hooge eisch van aangrenzen de naburen tot juister proporties werden te ruggebracht. Dat alle voorloopige bezwaren inmiddels te boven gekomen waren en dat degenen, van wie wij het werk der droogmaking nu met erkentelijkheid gedenken, ondanks tegenkan ting en daarin verdisconteerde wegen, tot een goed einde hebben gebracht, schrijft mr. Be lonje toe aan het feit, dat de ondernemers mannen waren behoorende niet alleen tot de eerste en meest kapitaalkrachtigen van Hol land, maar ook, dat bij de ferme, voor hun taak berekende lieden kracht en vertrouwen steeds een weg hebben gewezen. Als ontwerpers zagen wij eerst alleen Alk maarsche regenten optreden, die later samen werkten met hun hooggeplaatste Amster- damsche vrienden en beschermers, uit de ge slachten Pauw, Cromhout en Oetgens, die omstreeks 1628 in het groote Amsterdam door compromis, gezag en macht hadden we ten te verdeelen. Over de uitvoering van het werk in de ver deeling van de gronden (het werk werd in de iente van 1633 aangevat) bevat het gedenk boek voorts belangrijke mededeelingen. Het werk werd opgedragen aan den ver- nuftigen meester molenmaker uit de Riip, Leeghwater, de universeele deskundige bij uitnemendheid, die reeds tusschen de jaren 1608—1612 als ingenieur aan de droogma king van de Beemster arbeidde en die zijn medewerking had verleend bij de tot stand- koming van de polders de Purmer, de Wor- mer, en de Heerhugowaard en wiens kloe'.e plannen wij kennen om ook het zoo groote Haarlemmermeer nog tot land te maken. Mei 1634 vingen de 36 molens met malen aan. Dit malen moest tijdelijk worden stop gezet en het is interessant in het gedenkboek de moeilijkheden te lezen die zich voordeden. Pas Juni 1635 kon men besluiten de kabels af te steken. De bemalingsinstallaties werden voltooid door 'n 14 kleine poldermolens voor on derbemaling te plaatsen. Dat vele polderjongens bij de droogma king werk vonden blijkt uit de mededeeling, dat in de Schermer in 1634 er niet minder dan 44 keeten en twee huizen te vinden wa ren, waarin de „neringe van biertappen" werd uitgeoefend. De boedelscheiding of verkaveling van de grond tusschen de ingelanden had 25 Oct. 1635 ten stadhuize te Alkmaar ten overstaan van het gerecht bij loting plaats. Dat het verblijf in het nieuwe land geen onverdeeld genot werd, blijkt ons uit het hoofdstuk „ontwikkeling", waarin wij lezen hoe reeds in 1636 vele menschen daar aan de thyphus stierven. Desondanks werd er gewerkt, geploegd, gezaaid en getimmerd en weldra v:rrezen er verschillende plaatsen en hofsteden, en dit ondanks een spoedig resultaat van al dat werken uitbleef. De moeilijkheden om tot een regeling van het onderwijs en het kerkelijke leven te komen worden in het gedenkboek op zeer lezenswaardige wijze beschreven. Hoogst interessant is het voorts te lezen van de rechtskwesties, die zich tusschen het bestuur van de Uitwaterende Sluizen en dat van de Schermeer in de 17e eeuw voordeden, ingevolge klachten van de bewoners uit Gees terambacht, Bergen, Schoorl, Groet, Camp en Petten. Wij lezen zelfs van twee Alkmaar sche burgemeesters die op 4 Juni 1648, als echte revolutionnairen in gezelschap van den en legde zijn rechterhand op het kruis van het korfgevest „God de Koning Spanje!" sprak hij plechtig, terwijl hij er telkens bij elk de zer geloofsartikelen zijn lippen op drukte. „Ik wensch uw geloof niet aan het wan kelen te brengen," zei Dolores koel. „Dat zou trouwens onmogelijk zijn „Even onmogelijk als om wijziging te brengen in mijn besluit," antwoordde Men doza, terwijl hij zijn langen degen weer op den vloer deed rusten. „En hoe luidt uw besluit?" vroeg het meisje, hem nog steeds aankijkende. Niets in zijn gezich waarschuwde haar, toen hij langen tijd haar aanzag zonder te antwoorden, dat onheil en gevaar nabij wa ren. Zij ging vlak voor Inez staan, vlak te gen haar aan, om haar aandacht te trekken. Een houding aannemende, die bijna uittar tend was, begon zij vlug achtereen te spre ken en haar handen, waarin zij den aan Don Jan geschreven, zoo klein mogelijk opge vouwen brief had, hield zij op den rug. Zij had dien brief ter hoogte van de pols in een harer nauwe mouwen gestopt, om hem aan Inez in handen te spelen niet wetende wat er elk oogenblik kon gebeuren— om hem aan Don Jan te doen ter hand stellen. „Wat hebt u nu wel over mij beslist?" vroeg zij opnieuw en vervolgde toen zonder op een antwoord te wachten: „Op welke ma nier bent u van het hof wegzenden om mij wter in Valladolid te laten wonen? Gaat u mij onder de hoede plaatsen van de een of andere zure, oude vrouw, die mij geen oogen blik uit het oog zal verliezen?" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5