FOSTER's MflHGPIlLEN DE AVONTUREN VAN WO-WANG EN SIMMY £uchtwact and* en Jxdn&ouw 'JkwUtciaai 'flieuws ^Binnenland EEN GEDURFDE ONTSNAPPING. Dezer dagen brachten twee marechaussees stadsmajoor en eenige arbeiders, zonder toe stemming van dijkgraaf en heemraden, de ter naar binnen te laten stroomen. sluis bij Nauerna openden om het zeewa- Wij vernemen zelfs dat in 1664 het college van de Uitwaterende Sluizen aan Alkmaar deed beteekenen een executie met bevel van b.nnen 24 uren er voor te zorgen, dat de Groote Sloot door de Zijpe behoorlijk werd uitgediept en bij gebreke daarvan in 1868 in den Haag gegijzeld te worden. Grappig doet het aan te lezen, dat het geschil pas 150 jaar later tot een goede oplossing werd gebracht. Het werk bevat voorts hoofdstukken over „Rustiger Tijden'' en „De Nieuwe Tijd", om te eindigen met een lijst van hoofdingelan den. Met het oog op de omvang van de bespre king moeten wij aan de lust om ook uit deze hoofdstukken een en ander aan de lezers me de te deelen, weerstand bieden en volstaan met mede te deelen, dat het werk keurig is uitgevoerd en eenige goedgeslaagde foto's bevat. Wij staan nu voor de viering van het der de eeuwfeest. Ofschoon de tijden voor land en tuinbouw zwaar zijn telt ook thans de polder nog bewoners die door kracht en ver trouwen gedragen worden en die evenals hun voorzaten bij de viering van het tweede eeuwfeest, uiting willen geven aan hun be wondering voor het grootsche werk van de droogmakers. De Alkmaarsche Courant zal bij de vie ring van het derde eeuwfeest wel het eenige blad zijn, dat ook op het tweede eeuwfeest aanwezig was en men zal het dan ook be grijpelijk vinden, dat wij, als redactielid van dat orgaan er ons over verheugen, als lid van het hoofdcomité voor de herdenking van het 300-jarig bestaan van „De Schermeer" aan het welslagen van de feestelijkheden en de tentoonstellingen te kunnen medewerken. Aan de viering van het 3e eeuwfeest, zul len meer bewoners uit de Schermeer deel heb ben aan de feesten, dan bij het 2e het geval was. Geconstateerd mag worden, dat de ge- heele bevolking in eendrachtige samenwer king zich opmaakt om de feesten te doen slagen. Het tweede eeuwfeest was een succes. Wanneer het weer medewerkt, wij zijn ervan overtuigd, dan zal het 3e eeuwfeest het suc ces van het 2e nog overtreffen, omdat daar aan de geheele b^olking deelneemt. Nu het programma hedenavond wordt vastgesteld, hopen wij in een volgend artikel m.'dedee:ing te doen van wat er georganiseerd zal wor den D. A. K. NOODLANDEN KOST HEUSCH DEN KOP NIET! Hoe de vliegkist een haverkist werd R. S(chot) schrijft in de Autokampioen: Gezellig, vertrouwenwekkend regelmatig knetterde de motor. Vollendet was het pano rama boven Keulen, met die gezellige stad daarbeneden, in de verte de heuvels van het Zevengebergte, de zilveren stroom, aan welks boorden nur die Lustigkeit Schuld d'ran is. het was „een dag uit duizend". (Dat bleek trouwens later ook nog wel). En fin, we waren dan goed en wel los van de luchthaven, waar een arrogante meneer streng-disziplinierte startaanwijzingen ge geven had, die we echt-fijn en echt-letterlijk een tikje in den wind konden slaan, hetgeen tot gebarende protesten eenerzijds en een (kwajongensachtig) manuaal anderzijds leidde. En voort joeg de kist, naar München. Een lange, moeizame weg is dat voor aard wormen, die zich hoogst bezwaarlijk enkele tientallen meters verheffen om de bergrug- getjes te überqueren. Voor de PH-EJR was het een stapje en we zagen dan ook al het koele Hofbrau in de steenen potten tappen om dorstige vliegerkelen te laven na een vlucht van een paar uurtjes Daar lag Autc- Strasse KeulenBonn, de tenkoste van vele millioenen geschapen landweg. Ver daarbo ven onze kist, op den luchtweg, die ge-n halve cent eischt voor aanleg of onderhoud Keuien begon in wazig verschiet onzicht baar te worden, de torens van Bonn doem den op We begonnen al zoo'n beetje een schlager van Beethoven te neuriën, op zoek gingen we straks naai zijn geboortehuis. Op de cadans van den uitlaat ging Beethoven's Unvollendete over in het rhytnme van een ode, waarin de blauwoogige lieflijkheid des Rijns bezongen wordt. En dat is fout. Een vlieger moet zich inspireeren op iets waarop je rekenen kunt. Niet op iets „Süsses am Rhein". De fout wreekte zich, want cogen- blikkelijk kwam er een wanverhouding tus- schen het Rheinische en het motorische rythme. Als nu het eerste maar uit de maat geweest was, zou het niet zoo erg geweest zijn. Daar kom je wel overheen. De motor trilde hevig, zei nog even poef, ploef en toen was het stil. Toen voelden we ons zweefvliegers. Ook dat zou niet erg geweest zijn, als je dan maar dien motor, dat lood zware ding, dat nu toch niets meer deed, had kunnen kwijt raken. Maar ofschoon de be trouwbaarheid van het draaien juist iets te kort schoot, de ophanging van het geval was oersolide. Allerlei wijze lessen uit het begin van je vliegersloopbaan, in een leskist boven Waalhaven erin gestampt, komen dan bo ven. Dan citeer je „als de motor er onver wacht uitscheidt, moet er een landing ge maakt worden. Onder dergelijke omstandig heden heet zooiets een nood-landing. Dan moet men. Enfin, 't kwam hierop neer, dat we tegen mekaar zeiden: „nou zal die naar beneden moeten". Hij moest naar be neden. Van uit de hoogte zag het er aanlok kelijk genoeg uit. Groote open stukken, wei nig boomen, geen sloten, enfin, dat zou best gaan. Kijk, daar ginder: een pracht van een stuk grond. Neen, telefoneerde het in de spreekbuis, dat niet dat is zand, jö, je kunt het duidelijk zien. Laten we dat mooie glad de veldje nemen. Dat was op 300 meter hoogte, de grootste helft van de daling had den we toen dus gelukkig al achter den rug. Het mooie veldje bleek prachtige hooge klaver te zijn. Maar dat zie je pas van een meter of tien hoogte. Meloenen of cocosnoo ten zou je veel eerder herkennen, maar ha ver! Wie eet er nu vandaag aan den dag nog haver? De hoogte nam toen snel af. Vijf meter, vier, twee meter, direct daarop hoorde je de havertjes uit de aren pellen door de wielen van het landingsgestel. Een beetje afremmen zou geen kwaad kunnen bij het uitloopen. Toen zag ik mijn kameraad ineens recht onder me zitten, in plaats van voor me. Een schok. Nog een schok en hij was weer voor me, alleen thans met het hoofd naar onder Een watervalvisioen (bleek een benzineval te zijn). Tien seconden later stonden we naast de kist. Alles O.K.!! De eerste noodlanding was goed afgeloopen. We hebben de kist om gekanteld, één vleugel bleek stuk te zijn, een paar staartspanten ih elkaar gerukt en ette lijke mudden haver zouden nimmer des ros sinanten muil bereiken. Dat was de schade. Met groote sprongen naderde er een boer. Een heereboer. En 't bleek een heer te zijn ook. Hij vroeg eerst of we ook dorst hadden. Dat was sympathiek. Iets aardig-blauwoogig- Rheinisch schonk in. Toen hebben we ge praat over de schade aan het land, die op 60 mark begroot werd. Daarop kregen wij meer dorst, teneinde die schade tenminste met gratis wijn te kunnen crediteeren. Toen zijn we gaan praten over de 50 mark, nadat er eerst eenige Ferngesprache waren afgewik keld, wat den localen telefoondienst volko men ontwrichtte. Interlocale gesprekken. das gibts sonst nicht. Om tot een accoord te komen, moesten yve met den heereboer terug naar de kist, die in middels onder bewaking was gekomen van de noodhulpbrigade der hulppolitie. „Heil", zei de hulppolitie, toen we bij de PH-EJR kwamen. „Ja, heil geweist" zei mijn mede- noodlander in onvervalscht Rotterdamsch. Toen snapte hij het en heeft hij een paar keer écht ge-„heil"d. En dat ging erin als koek. Er kwamen nog meer uniformen. Ook een Landjager op een peerd, zóó overvrien- delijk en zoo trotsch, dat hij als jager best zelf dien buit kon hebben neergehaald. Met zijn knol was het net een bok op onze haver kist! Maar den grootsten bok hadden wij toch geschoten. Och, ja, als het rondgaat, krijgen we allemaal een beurt. Toen zijn we met z'n drieën op een tractor naar het stationnetje gegaan, nadat er nog het een en ander afgepraat, afbetaald en af- getelefoneerd was. De bagage was gered, maar bij het openen van de koffers stroomde ook daar de benzine uit, zoodat de inventaris eerst nog even aan de spanlijnen moest dro gen. In den trein zaten de menschen te snul ven, waarop ik gezegd heb, dat ik ook vond dat het „so entsetzlich nach Benzin" stonk. En vlak daarop zaten we in de schaduw van den Dom den schrik weg te drinken. Eigenlijk was er geen sprake van schrik of kwaadheid geweest, maar wegdrinken is al tijd goed. En het humeur was dus toch voor treffelijk, ofschoon wij umsiedeln moesten naar den spoortrein, de meest gebonden ver- voermanier, die er is. Alléén, bij het verlaten van het mooie Keulsche „Lokal" vielen er even een paar harde woorden. Toen we op stonden jammerde de muziek natuurlijk aus- gerechnet: „Flieger, grüsz mir die Sonne. Dat was teveel! Ik heb deze ervaringen geboekstaafd (zoo heet dat immers), om u duidelijk te maken, dat noodlanden heusch niet „den kop" be hoeft te kosten. Een gebroken krukas dwong hier tot dalen. Krukassen breken anders nooit. Maar u ziet, als het gebeurt, dan. gebeurt er eigenlijk nog niets Vliegen blijft fijn, de kist is haast klaar en dan gaan we op nieuw. (Maar niet noodlanden). HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Invoermonopolie granen Het dagelijksch bestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heetf zich in verband met de tot standkoming van het in voermonopolie voor granen tot het Kon. Ned Landbouw-Comité gewend met een schrijven, waarin erkend wordt, dat het doel, de gra nen, welke in Nederland verbouw worden in prijs te verhoogen, toejuiching verdient. Het meent, dat het thans ae taak der pro vinciale en plaatselijke landbouworganisa ties is de gemengde en akkerbedrijven op te wekken tot uitbreiding van graanbouw over te gaan. Aan het K. N. L. C. wordt verzocht, zich in dezen geest tot de aangesloten organisa ties te wenden. Voorts wordt gewaardeerd, dat voorshands niet het systeem is gevolgd, hetwelk wel eens is gepropageerd, om de ingevoerde granen met een zoo hoog recht te belasten, dat al leen reeds daardoor de binnenlandsche prij zen op vooroorlogsch niveau zouden worden gebracht. Dit zou een invoerrecht van min stens 4 beteekend hebben, in plaats van 1 als thans is vastgesteld, omdat het niet wel mogelijk zou zijn geweest, zelfs met be hulp van het volle bedrag der hooge invoer rechten, de varkens, pluimvee- en zuivelprij- zen bij de verdubbelde voederprijzen aan te passen. De daarvoor noodzakelijke beper king der productie zou enorm zijn. Intusschen beteekent een invoerrecht van 1 per 100 K G. toch nog een prijsverhoo ging der voor veevoeding bestemde granen van omstreeks 25 en een verhooging van productiekosten'voor onze varkens- en pluim veehouders van omstreeks 20 pet. Deze be lasting kan de verliezen dezer producenten slechts verhoogen. Ten zeerste wordt dan ook betreurd, dat in de officieele berichtgeving gezwegen wordt over deze zoo uiterst belangrijke zij de van het vraagstuk. De varkens- «m pluim veehouders hebben toch het recht ie weten in hoeverre de voederprijsstijging weder door prijsverbetering van varkens en eieren kan en zal worden goedgemaakt. Temeer waar aangenomen mag worden, dat aan deze be langen wel degelijk is gedacht, wordt dit stilzwijgen ten zeerste betreur i. Aan het K.N.L.C. wordt verzocht, zich spoedig tot den minister van economische zaken te willen wenden met het dringend verzoek, mede te deelen, in hoevere en op wel ke w.ijze de prijzen van varkens en eieren kunnen en zullen worden aangepast bij de verhooging der voederprijzen. Eerst indien hierover licht is verspreid, zal beoordeeling van den maatregel in zijn vollen omvang mogelijk zijn. - HEEMSKERK. Op 6 Sept. vindt hier aan de G. v. As- sendelftste een nationale ringrijderij plaats met paard en kar om fraaie prijzen terwijl den volgenden dag aan de Marquettelaan een handicap-draverij wordt gehouden om prijzen van 300 als maximum. In verband met het 30 jarig bestaan onzer vereeniging „Koninginnedag" zal eerstge noemde sport een bijzonder karakter dragen. BEVERWIJK. Salariskorting op gemeentepersoneel. B. en W. van Beverwijk hebben het geor ganiseerd overleg een" voorstel doen toeko men om op de salarissen en loonen van het gemeentepersoneel een korting toe te passen van 5 pCt. voor de gehuwden en 10 pCt. Ook de tweede verkooping van lever bare bloembollen, uitgeschreven door 't Cen trum op 18 dezer, had weinig te beteekenen, daar de meeste bollen den minimumprijs niet halen konden. Voor enkele ouderwetsehe soorten als D. T. la Candeur en Lak van Haarlem bestaat nog interesse, intusschen doet het ons vreemd aan, dat de inbreng van diverse irissen nog zoo onbeteekenend is. Deze bollen valien toch niet onder het saneeringsplan. TEXEL. In een vergadering van de afd. Texel van H.B.G., Donderdag te Den Burg gehou den, bleek, dat de bloembollenkweekers op Texel zeer verontwaardigd zijn over de wijze van saneering der bloembollen. Aangezien de teelt van Dubb. v. Sion en Gulden Spur nog zeer rendabel is, verkeert men hier in buitengewone omstandigheden, daar juist deze bollen hier veel geteeld worden, 't Voor nemen bestaat om ook op Texel het kweekers- bedrijf 50 in te krimpen, niettegenstaande alle protesten van besturen van Bloembollen- kweekersvereenigingen en 't gemeentebe stuur. De voorzitter van H.B.G., de heer Ch D. Dijt, noemde het een onverantwoordelijke daad om het eenige landbouwbedrijf dat op Texel nog flinke uitkomsten geeft, op zulke wijze af te maken. Bovendien was de voorzit ter van meening, dat de Centrale commissie, die de regeering adviseert, niet goed was sa mengesteld, wijl hierin enkel personen zit ting hebben uit de „Bollenstreek'' en geen enkele uit het Noorden van Noordholland. Een lid dezer commissie heeft zelfs kweeke- rijen in Amrika, zoodat zijn belangen in strijd zijn met die der narcissenkweekers. De heer Parlevliet waarschuwde den voor zitter de regeering niet te prikkelen, daar men wellicht, gezien de omstandigheden voor Texel, een uitzondering wil maken. De heer Dijt verklaarde zijn persoonlijke meening niet onder stoelen en banken te willen steken. Als dit van hem als voorzitter verlangd wordt, treedt spr. liever als zoodanig af. Besloten werd na veel discussie, telegra fisch een audiëntie bij den minister aan te vragen en zich ook te wenden tot H. M. de koningin, de Eerste en Tweede Kamer en minister Colijn. KERMISDRAMA IN BRABANT. Een kermisganger doodgestoken. Gister heeft op den len kermisdag 'n vecht partij met doodelijken afloop plaats gehad. Te Anrooy kregen 2 bekende vechtersbazen twist. Al spoedig kwamen er messen bij te pas en het duurde niet lang of een der man nen, zekere Pooters, kreeg een steek in den halsslagader. De andere vechtersbaas, Wil- lems geheeten, kreeg een snede in den lip Toen geneeskundige hulp ter plaatse ver scheen, bleek Poorters reeds te zijn doodge bloed. De politie heeft Willems gearresteerd. BRANDEND AMERIKAANSCH SCHIP. Bemanning en passagiers in volle zee door de „Herkules" gered. Bij den directeur van de Koninklijke Neder- landsche Stoomboot Maatschappij te Amster dam is gisteren een radiotelegram binnenge komen van kapitein H. J. C. Zindler, gezag voerder van het s.s. „Herkules", waarin de redding wordt gemeld van bemanning en passagiers van de Amerikaansche houten viermastschoener „Augusta G. Hilton". De schoener was op weg van Bermuda naar de Azoren en werd in den middag van Vrijdag 18 Aug. op 37 graden 26N.B. en 40 gra den 51 W.L. brandende aangetroffen. De zee was kalm zoodat de redding van de 46 personen, passagiers inbegrepen, vlot verliep. De schoener brandde als een fakkel en ging geheel verloren. De „Herkules" was 9 Aug. van Amsterdam vertrokken en is op weg naar Portorico, waar de schipbreukelingen aan land zullen worden gezet. Indien gij voortdurend last hebt van schele hoofdpijn als gevolg van eep slechte spijsvertering, gebruik dan eens een poosje Poster s Maagplllen, het betrouwbare, zacht werkende laxeermiddel. Alom ver^tllgbaat t f 0.69 tm flacon. VALSCHE RIJWIELPLAATJES. De politie te Rotterdam heeft een geraffineerde namakerij van rijwielplaatjes ontdekt. Op 1 Augustus is het nieuwe belastingjaar voor de rijwielbelasting ingegaan en dit jaar was nauwelijks eenige dagen oud, toen reeds bleek dat er vele valsche rijwielbelastingmer- ken in omloop waren. De exemplaren, die on der de oogen der politieambtenaren kwamen, bleken buitengewoon goed te zijn nagemaakt. Op 8 Aug. hebben rechercheurs van de ri vierpolitie te Rotterdam in samenwerking met de rechercheurs van de centrale recherche in verband met een andere zaak twee man nen aangehouden aan de Waalhaven, die op de komst van de politieambtenaren een pakje wegwierpen, dat een aantal valsche rijwiel plaatjes bleek te bevatten. In den avond van den 7den Aug. kwam een man de centrale recherche waarschuwen, dat hem belastingplaatjes waren aangeboden, ver onder de waarde. De aanbieder, een Duit- scher, had verteld reeds twaalf plaatjes te hebben afgeleverd. De politie stelde een on derzoek in en haar bleek, dat deze Duitscher was een man die aan den Schiedamschen dijk woont en zijn kost verdient met het venten van gebrande nootjes op den Coolsingel. Hij werd aangehouden op het oogenblik dat hij in een café aan de Karrensteeg 50 valsche plaatjes afleverde. De man had van een water- stooker een kamertje gehuurd in de Zwanen- steeg, een zijstraatje van den Schiedamschen dijk, waar hij zijn nootjes brandde. De huur van zijn kamertje had hij met een valsch rij wielplaatje betaald Voorts had hij er nog een paar in zijn bezit. Onder het dak van het kamertje aan de Zwanensteeg vond de politie een pak met 46 valsche plaatjes. Nader is gebleken, dat ook een aan lager wal geraakte stuurman, die met den aange houdene in hetzelfde logement aan den Schie damschen dijk woont, plaatjes in omloop had gebracht en bij een kastelein aan den Schie damschen dijk werd een pak met 743 valsche plaatjes gevonden Na een grondig verhoor bekende de aangehoudene dat de plaatjes ge maakt waren door zijn in Pforzheim wonen- nen vader, die ze naar Hamburg had gezon den, waar hij ze in ontvangst genomen heeft. Met ongeveer duizend plaatjes, die hij in zijn kleeren verborgen had, is hij naar Rotterdam gereisd. Een van de rechercheurs, die naar Ham burg ter onderzoek vertrok, vond er 3500. loos goudsmit, had zelf de stempels vervaar- De vader van den aangehoudene, een werk- digd. In totaal zijn 4500 plaatjes gemaakt. Het plan was om er 20.000 aan te maken. De stempels konden op een koperpletterij in Pforzheim in beslag genomen worden. NEDERLANDSCH CONSUL GEARRESTEERD. Te Hannover. Op grond van een gerechtelijk arrestatie bevel is de bankdirecteur Tiefers, Neder- landsch consul te Hannover, wegens verden king van corruptie gearresteerd en naar het huis van bewaring 'overgebracht. DE BANNELINGEN IN BOVEN- DIGOEL. De interneeringsbesluiten van O.O. gevraagd. den De heer H. Sneevliet, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van koloniën ge vraagd 1. Is de minister bereid een nominatieve opgave te verstrekken van de interneerings besluiten door den Gouverneur-Generaal in Nederlandsch-Indië genomen, die tot depor tatie naar het bannelingenkamp aan den Boven-Digoel hebben geleid? 2. Kan ih de sub 1 bedoelde opgave mede- deeling worden gedaan van de leeftijden, be roepen, plaatsen van herkomst der bannelin gen en van de motieven, die tot de toepassing van het interneeringsrecht hebben geleid? 3. Kan in de sub 1 bedoelde opgave aan- teekening worden gehouden van de data der verleende vergunningen tot terugkeer uit het bannelingenkamp? 4. kan in diezelfde opgave aanteekening worden gehouden van de voorgekomen sterf- fevallen onder de bannelingen, met vermei ing van de doodsoorzaak? 5 Kunen de opgaven bedoeld sub 3 e„\. worden verstrekt ook voor gezinsleden de bannelingen naar het kamp aan' j Boven-Digoel zijn gevolgd? 11 6. Kan mededeeling worden gedaan de thans geldende regelen, die" voor bel levensonderhoud van de zoogenaamde on verzoenlijken' gelden? "n 7. In geval de minister bereid is zijn mede. werking te verleenen voor de verstrekking, van de bovenbedoelde gegevens, kan dan voor het vervolg in het „Indische verslag" de aanvulling van die gegevens van jaar tot jaar worden bewerkstelligd? Bij het onmogelijke af. per trein een Belg naar de grens om als on- gewenschte vreemdeling te worden uitge wezen. Nabij Zevenbergen begaf de man zich naar het toilet. Hij kroop daar door den trechter van de W C. en liet zich uit den trein vallen De roekelooze ontvluchting liep voor den Belg zonder arm- of beenbreuken af. Wat versuft en met eenige lichte ontvellingen aan het hoofd kwam hij er af Maar hij lag vlak voor een wachtpost. De dienstdoende baan- wachter was aanstonds bij de hand om den reiziger, dien hij verongelukt waande, hulp te verleenen. Op de vraag hoe hij zoo plotse ling onder den trein vandaan kwam, gaf de Belg voor, uit den coupé te zijn gevallet». Deze mededeeling wekte eenig wantrouwen. De volgende vraag van den baanwachter, gold daarom het kaartje van den „veronge lukte". Maar dat had papa, die in den voorsten wagen van den trein zat. Gauw een telefoontje naar Oudenbosch, waar de trein moest stoppen, 's Baanwachters verslag van het gebeurde gaf aanleiding tot een onder zoek en daar vond men de twee marechaus sees. die nog steeds de wacht hielden voor het deurtje, waarvan het opschrift „bezet" hen in de overtuiging hield, dat hun arrestant nog altijd binnen was. TEGEN DE „BRUINE OPMARSCHEN» Vragen gesteld aan de regeering. Mevrouw mr. B. BakkerNort, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van bin nenlandsche zaken gevraagd: Is de minister niet van oordeel, dat een politieke optocht van Nederlandsche natio- naal-socialisten, vergezeld door Duitsche geestverwanten in uniform, zooals onlangs is gehouden van de Nederandsche grens naar een vergaderlokaal in Nijmegen, in strijd is met de regeeringscirculaires, die hieromtrent zijn uitgegaan aan de hoofden der gemeen ten? En acht de minister het niet noodig in de zen streng op te treden, opdat herhaling in de toekomst zooveel mogelijk vermeden wordt? DE NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. Ingrijpen van de regeering gevraagd. De heer H. Sneevliet, lid van de Tweede Kamer, heeft den minister van buitenland- sche zaken gevraagd: Is het den minister bekend, dat van Neder landsche arbeiders, woonachtig in Neder land en werkende in Rheine, Gronau, Nord- horn, Emstadten en andere plaatsen in Duitschland wordt gevorderd, dat zij op straffe van ontslag zich hebben aan te slui ten bij nationaal-socialistische organisaties (de N.S.B.O.)? Is de minister bereid stappen te onderne men bij de Duitsche regeering, die ertoe kun nen leiden, dat aan dezen onrechtmatigen dwang op Nederlandsche arbeiders een eind* wordt gemaakt? DIEFSTAL IN AMSTERDAM. Inbreker op heeterdaad betrapK Zaterdag is in het perceel 210 aan den Overtoom in Amsterdam een inbreker op heeterdaad betrapt. Het was omstreeks negen uur in den avond, dat de bewoonster van de belétage tij dens afwezigheid van haar echtgenoot voor ongeveer een kwartier haar woning verliet. Toen zij terugkwam ontdekte zij, dat het slot van de deur niet in orde was. Zij haalde er een buurman bij, die op het vermoeden van de aanwezigheid van ongenoode gasten naar binnen ging. In de gang trof hij een jongeman aan, die inderdaad een ongewenscht bezoek aan de woning had gebracht. De buurman wist den inbreker, die probeerde te ontvluchten, in be dwang te houden tot de politie kwam. De agenten van het bureau Leidscheplein die op de waarschuwing verschenen, fouil leerden den man en vonden op hem eenige geldstukken. Hij werd gearresteerd en in het politiebureau opgesloten. De aangehoudene is een „veelbelovend jongmensch, dat' relaties placht te onderhoU den met individuen, die bij justitie en politi in een slecht blaadje staan. 10a De ,ei|enaardige stoet sloop nu behoedzaam door de onderaardsche gewelven. Simmy liep heel voorzichtig, want hij moes natuurlijk danig oppassen om zijn ijzerwinkel niet uit f aar,.i6 fn vallen. Op een viersprong stonden zij besluite- k'W j'en welke gang zij nu zouden nemen. Wo- 2.,flc.h te de muren en ontdekte een wandbord met groote sleutels en knoppen* peinsde Simmy, ,i^a s raar Att> dafl^CD heefl 106. „Wat doen we nou Sim?" „Ja nog niet zoo makkelijk. Je weet niet waar die gangen ueen voeren. Bekijk eerst dat bord eens goed, Wo-Wang, want ik kan mijn wraakproduct niet loslaten". „Er zit onder elke kn°P een kaartje, maar het schrift is onleesbaar. O, wacht eens, dit kan ik nog net ontcijferen „kamer zijvleugel" las hij. „Probeer

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6