Spoct tBianenCand DE RIJP, AKERSLOOT. WIERINGERWAARD. [)e Arbeiderszangvereeniging alhier be taalde aan het zangconcours te Bilthoven m ten pr'js ,n 4e afdeeling. Aantal pun- tenTev°ens werd aan den directeur dier ver eniging. den hee.r A x '"k Dzn. te Beemster, den directeursprijs toegekend. op initiatief van den heer C. A. van Staveren, burgemeester van Graft—De Rijp in deze gemeenten opgericht een comité ten doel hebbende de inwoners op te roepen tot het Nationaal Huldigingsdéfilé op 9 September 1933 voor het 35-jarig Regee. ^„gsjubileum van H. M. de Koningin. GRAFT. De algemeene Synode der Ned. herv. Hrken heeft uit het fonds tot verbetering der schraalste predikantstractementen voor 1934 aan de N.-H. gemeente Oost- en West- Graftdijk toegekend een bijdrage van 300. PETTEN. Onze plaatsgenoote mej. J. Z. Klijnsma, klndergeleidster aan het herstellingsoord, Trein 8.28" alhier, is als zoodanig aange- stedl te Gorssel (O.), sanatorium „Den 01 enhof OUDESLUIS. Aan het bestuur van „Floralia" is toe- stemming verleend tot het houden van een verloting. in verband met het saneeringsplan voor bloembollen heeft Vrijdag de laatste inleve ring van tulpen plaats gehad. Duizenden kilos narcissen en tulpen (hyacinthen zijn hier niet in groote hoeveelheden aanwezig) ,ün oo de inleveringsplaats de Groote Uiter dijk vernietigd. Zondagmorgen hadden we boven onze gemeente een windhoos die hier en daar nog al schade heeft aangericht. Van de kaasfa- briek werden ongeveer 150 dakpannen weg geslingerd, bij den heer K. Zijp een aantal lijnkoekendoozen, bij den heer K. Koster werd een deur uit een boet geslagen enz. De tuinman van der Ham toonde ons twee Fransche suikerperen. Een dezer had een gewicht van 320 gram en de ander 270 alzoo tezamen bijna 6 ons, wat voor een Fransche suikerpeer zeker een bijzonderheid is. De heer A. Tjallema onderwijzer alhier heeft te Haarlem met goed gevolg examen afgelegd voor de hoofdacte. LANGENDIJK. De fatale datum, gesteld voor de inleve ring van bloembollen, gedicteerd door de voorschriften van het saneeringsplan, is ver streken. En over 't geheel kan worden gecon stateerd, dat de verschillende kweekers zich hebben gehouden aan de adviezen, hun van de zijde der organisaties gegeven. Deze heb ben niet stil gezeten en in heel Westfriesland was het een vergaderen zonder eind. Zoowel de afdeelingen van Bloembollencultuur als die van het Holl. Bloembollengenootschap en die van Neutralen Bond en R.K. L.T.B. werden in vergaderingen bijeengeroepen om het saneeringsplan te bespreken. En op al die vergaderingen is duidelijk gebleken, dat alle kweekers zeer gaarne hun medewerking aan het plan geven, doch dat het hier een kwes tie van onmacht geldt, als men eischt, dat een zoo groote hoeveelheid plantgoed, vooral van Danvins, moet worden ingeleverd. In West-Friesland zijn bijna allen, die bollen kweeken, tevens tuinbouwer. Leverde de tuinbouw groote verliezen op, van de bollen kwam tenminste nog wat geld binnen, zoo- cat menige tuinder zich nog redden kan, dank zij zijn bollenkraam. Wie met de bui tengewoon slechte toestanden in den tuin- d°uw bekend is, zal inzien, dat de kweekers, na inlevering van het vastgestelde kwantum v?,„reSeTve€rm2 van het leverbare, niets meer .j-"ne,n missen. Had men de noodige finan- het was dan geheel andersmen zou het noodzakelijke plantgoed ecku den huidigen toestand is dit er,niet mogelijk. Werd het „aneerings- vnrrr, rgev°erd in zijn tegenwoordigen n._ menig kweeker-tuinder had als zooda nig afgedaan. apdaar» dat het leverbare, voor zoover OvmJi i', do°^ de nieesten is ingeleverd, ti e, omstig het advies van de organisa- w .smede van de commissie uit de 50 hef „,le?che gemeenten, is ten aanzien van J*'antgoed een afwachtende houding aan- ^™men. De commissie van 5 uit de 10 in H esc'le gemeenten is nog voortdurend ppu/U om het saneeringsplan zoodanig aanv J krijgen, dat het voor deze streek sanJ!? ar 's; en te voorkomen, dat, bij vpLuj van het bedrijf, een ruïneering van ei* -hedrijvers" zou volgen. uil l?e!vrV€rit^n van de Commissie van Vijf veroru-ii ^teiesche Gemeenten en dat der dp lende tuinbouworganisatie's inzake rin™. erde uitvoering van het sanee no» voor het bloembol lenbedrijf heeft biik 01 VCe' 8uccea gehad tot op dit oogen- WeekT^n? 's het resultaat van de verleden van vi ^udkarspel gehouden vergadering die hteembollenkweekers nihil geweest. Van aan rirga-derinK u't wms een adres gericht terwiii6 .u"Vo€rders van het saneeringsplan. aanv vens «en tweetal personen werd zaa' ezen 0,11 naar Haarlem te gaan en de hebhe^H-f aan de heeren bloot te leggen- Ze kr n daar een goede ontvangst gehad, naar We' de £etegenheid hun wenschen kondPn0r^n te hrengen, maar toezeggingen weer nie' w'orden gedaan. Ze zijn even wijs V-i_er,tr?kken als ze er waren aangekomen, dat d eidene kweekers deelden ons mede, nit garantie van den minimumprijs toch docht te heteekenen heeft, als men eerst mum_ !/e aantallen tot aan welke de mini- vrop„ U2,01 w'orden uitgekeerd zijn voor tulpen 175 en voor late 195 bollen per Rijnl. roe. Dit is veel te laag, daar er door een groot aantal kweekers meer leverbaar wordt geteeld. Als dezen hun bollen alle kunnen verkoo- pen is dat niet zoo erg, maar wat moet men aanvangen met die bollen, welke men over houdt, na aan al zijn verplichtingen van in levering en reserveering te hebben voldaan en het toegestane aantal van 175 en 195 is verkocht? Moeten die overblijvend en dan te water worden geworpen of vernietigd? Op die manier zou de kweeker er heele maal niets voor ontvangen, terwijl men toch tegenwoordig het geld zoo best kan gebrui ken. Zal hierdoor de verkoop uit de hand niet worden aangemoedigd? De garantie van den minimumprijs is voor de kweekers, die bollen hebben, waarvan bij na mets kan worden verkocht echter een uitkomst. Zij toch zullen tot aan de boven genoemde getallen den minimumprijs voor hunne producten ontvangen. BLOEMBOLLEN-SANEERINGSPLAN 1933 (EXPORT). „üaai T^0Ldt medegedeeld, is heden af- f.ncndJgd het B' f»enaamd Bloembol- len-Saneenngsplan 1933 (export)*', houden- de regeling van den uitvoer van bloembol len, krachtens de Landbouw-crisiswet 1933 in het leven geroepen. i 's bloembollen-saneerings- plan 1933, voorzoover betreft den export van bloembollen, in werking getreden. Daar dit besluit den tweeden dag na af- kond'gmg werkt, zal dus Maandag 21 Aug. 1933 de uitvoer van bloembollen slechts zijn toegestaan met vergunning van de Neder- landsche Bloembollen Exporteurs Centrale, gevestigd te Haarlem, Wilhelminalaan 41. Met ingang van dien datum vervalt het tij delijk K.B., houdende het algeheele verbod van uitvoer van bloembollen, zooals dat se dert begin Juli 1933 van kracht is geweest BLOEMENTENTOONSTELLING TE HEEMSTEDE. !n het voorjaar 1935 Nadat in December van het vorig jaar de algemeene vereeniging voor bloembollencul tuur te Haarlem in beginsel had uitgespro ken, dat in het jaar 1935 ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der vereeniging weder de groote 10-jaarlijksche internationale ten toonstelling zou worden gehouden, is met de omvangrijke voorbereiding een aanvang ge maakt. Dezer dagen zijn verschillende beslissin gen genomen, waarover thans van de zijde dezer vereeniging de volgende inededeelingen worden verstrekt. De tentoonstelling zal, evenals in 1925, te Heemstede worden gehouden en op dezelfde schaal een demonstratie zijn van het gebruik en de toepassing van bloembollen, planten, bloemen, heesters en boomen voor park en tuinbeplanting. Van de uitgestrekte terreinen van het wandelbosch Groenendaal en naaste omgeving zijn de geschiktste gedeelten door de gemeente Heemstede beschikbaar gesteld. Behalve deze vollegTondstentoonstelling zul len in een daarvoor op te richten hoofd gebouw een reeks van bloemententoonstel lingen worden gehouden, waarop in kassen en warenhuizen in bloei gebrachte bolgewas sen, planten en struiken in grooten getale zul len worden geëxposeerd. Tot voorzitter der tintoonsteilngscommis- sie is benoemd de heer T. M. H van Waveren te Bennebroek. voorzitter van den bond van bloembollenhandelaren. Deze heeft aan het hoofdbestuur voorgelegd een plan met bc> grooting voor aanleg en indeeling van het 20 H A. groote terrein. De ontwerpen zijn tot stand gekomen met medewerking van den heer J- W. Brand, architect te Bennebroek, Wielrennen. EEN WIELERBAAN TE HAARLEM? Op het oogenblik worden onderhandelin gen gevoerd, om in Haarlem of naaste om geving een wielerbaan te stichten. Over de plaats zal deze week beslist worden. De baan zal 200 M. lang worden en de commis sie, die deze aangelegenheid voorbereidt, hoopt het volgend jaar Paschen de eerste wedstrijden te laten houden. VAN EGMOND WORDT PROFESSIONAL. De wereldkampioen wielrenner van Eg- mond, die tot nog toe steeds amateur was, heeft besloten, beroepsrenner te worden. Reeds 2 September a.s. zal hij in den Bosch uitkomen tegen Pijnenburg, Piet van Kem pen, Leene, v. d. Heuvel en v. Oers. Schieten. SCHIETWEDSTRIJDEN VAN BURGERWACHTEN KRING ALKMAAR E. O. Op 12, 13 en 15 Aug. hadden op de schiet baan te Limmen de jaarlijksche schietwed strijden plaats van de Burgerwachten Alk maar e.o. waaraan deelnamen de Burger wachten Alkmaar, Heiloo, Limmen, Heems kerk, Noord- en Zuid-Scharwoude, Span broek, Schoorl, St. Maarten, Broek op Lan- endijk en Harenkarspel, met een totaal van 124 schutters. De uitslagen luiden als volgt: Afdeeling I. Korpswedstrijden. Klasse A. Ie prijs Alkmaar I 241 p.; 2e pr. Alkmaar II 210 p. Klasse B. Ie pr. Alkmaar 1 220 p.J 2e pr. Heiloo 216 p.; 3e pr. Limmen 209 p. Klasse C. Ie pr. Heiloo I 228 p.; 2e pr. Heiloo II 217 p 3e pr. Alkmaar I 208 p.J 4e pr. Limmen II 157 p. Afdeeling II. Korpswedstrijden. Klasse A. Ie prijs Noord-Scharwoude 207 P- Klasse B le pr. Schoorl 210 p.; 2e pr. Heemskerk 193 p.; 3e pr. Noord-Scharwoude 182lp. Klasse C. le prijs Spanbroek I 188 P-, pr. Harenkarspel 185 p.; 3e pr.Ji Langendijk 181 p.; 4e pr. Schoorl 172 p., 5e Negenprijs'atl "b W™' Afd. II. C. Kaandorp, Schoorl. Afd. I. Rozenprijzen. Klasse A. A. Boer- sen Jr., Heiloo. Klasse B. H. Rijkenberg, Alkmaar. Klasse C. P. Ruiter, Heiloo. Afd. II. Rozenprijzen. Klasse A. P. Slot— Frans, N.-Scharwoude. Klasse B. A. Metze- laar, Z.-Scharwoude. Klasse C. Jb Groot, Spanbroek. Extra-prijs voor hoogsten schutter van alle deelnemers A. Metzelaar, Z.-Scharwoude 59 p. (max. 60). Floogste schuter boven 55 jaar in beide af deelingen H. Metzelaar, Limmen, 41 p. Prijs toegekend door den Burgemeester van Limmen voor hoogste schutter te Limmen V Mooij 49 p. Personeele wedstrijden. Afdeeling I. Klas se A. le prijs A. Boersen, Heiloo, 55 p.; 2e pr. A. J. A. Genefaas, Alkmaar, 54 p.; 3e pr. J. v. Galen, idem, 52 p.; 4e pr. J. Zentveld, idem, 51 p.; 5e pr. J. Buijs. idem, 47 p (24 3/5 sec 6e pr. J. Vogelpoel, idem, 47 p. (27 sec.); 7e pr. S. Admiraal, Limmen, 45 p. Klasse B. le prijs J. Bakker, Alkmaar, 56 p.; 2e pr. M. Klaver, Heiloo, 52 p.; 3e prijs B. Hulskamp, Alkmaar, 49 p. (30 sec.); 4e pr. V. Mooij, Limmen, 49 p. 34 4/5 sec.); 5e pr. H. Rijkenberg, Alkmaar, 47 p.; 6e pr. H. Hanraads, Heiloo, 46 p.; 7e pr. C. Groot, Limmen, 45 p. (35 sec.); 8e pr. C. Weijers, idem, 45 p. (36 4/5 sec. Klasse C. le prijs A. Bijl, Heiloo, 52 p.; 2e pr. P. Ruiter, idem, 51 p.; 3e pr. M. Rei- chart, Alkmaar, 50 p.; 4e pr. D. Metzelaar, Limmen, 49 p.; 5e pr. J. Philips, Alkmaar, 48 p. (34 sec.); 6e pr. P. Biersteker, Heiloo, 48 p. (42 sec.); 7e pr. A. Sengers Jaczn., idem 46 p.; 8e pr. W. Vaske, Alkmaar, 45 p. (40 sec.); 9e pr. C. Admiraal, Heiloo, 45 p. (43 1/5 sec.): 10e pr.. A. Sengers Jzn. 44 p. Afdeeling II. klasse A: le pr. J. Snijders te Zuidscharwoude 47 p.; 2e pr. J. Stoop te Noordscharwoude 46 p.; 3e pr. J. Mul te Noordscharwoude 45 p.; 4e pr. H. Metzelaar te Zuidscharwoude 44 p. Klasse B: le pr. A. Metzelaar te Zuid scharwoude 59 p.; 2e pr. C. Kaandorp te Schoorl 53 p.' 3e pr. J. Kaandorp te Scho:rl 51 p 4e pr. Spaans te Noordscharwoude 50 p.; 5e pr. C. Zomerdijk te St. Maarten 47 p 6e pr. A. Diemeer té Heemskerk 44 p.; 7e pr. L. Diemeer te Heemskerk 43 p. in 34 sec.8e pr. R. v. d. Werf te Heemskerk 43 p in 36 sec. Klasse C: le pr. Jb. Pollé te Schoorl 53 p.; 2e pr. H. Leurink te Noordscharwoude 51 p. 3e pr. G. Pollé te Schoorl 50 p.; 4e pr. Th Schipper te Spanbroek 49 p.; 5e pr. J. Pee- raer te Spanbroek 48 p. in 38 sec.; 6e pr. W. Slot te Broek op Langendrk 48 p. in 39 sec.; 7e pr. D. Rijper te Zuidscharwoude 48 p. in 45 4/5 sec.; 8e pr. G. Dekker te Harenkarspel 47 p.; 9e pr. S. Geertsema te Harenkarspel 44 p.; 10e pr. T. Kossen te Broek op Langen dijk 43 p.; 11e pr. A. Vonk te Noordschar woude 43 p.; 12e pr. Jb. Slot te Broek op Langendijk 42 p. De prijsuitreiking had plaats Zaterdag 19 April j.1. in Hotel-Restaurant H. London Verdronken oord. De heer A. Boersen Sr. reikte met toepas selijke woorden de korpsprijzen en een deel der cersoneele prijzen uit, terwijl de heer H. Metzelaar, commandant B W. Limmen het tweede gedeelte der personeele prijzen overhandigde. Er heerschte een prettige stemming: de organisatie der wedstrijden was weder in goede handen geweest. De heer A. Metzelaar te Zuidscharwoude had als hoogste schutter met niet minder dan 59 p. een aardige ovatie in ontvangst te nemen. Jammer dat aan de uitnoodiging, bij deze prijsuitreiking tegenwoordig te zijn, meerde re burgemeesters, alsmede kapitein Hare maker. mr. Bosscher, commandant B. W Alkmaar, de voorzitter Alkmaar B. W., geen gevolg konden geven om verschillende redenen. Gedurende de wedstrijden gaven burge meester Nieuwenhuizen. kapitein Haremaker en de voorzitter der Alkm. B. W., de heer G. W. de Munk, blijken van belangstelling. 16, 17 en 18 September a.s. vinden te Over- veen de provinciale wedstrijden plaats, waar aan ook door vele schutters uit den kring Alkmaar e.o. wordt deelgenomen. DE MERWEDEBRUG NADERT HAAR VOLTOOING. Tegen 15 September gereed? De autoriteiten van 's Rijks waterstaat rekenen er op, dat de nieuwe brug in den Muiderstraatweg over het Merwedekanaal, op 15 Sept. a.s. gereed te hebben, ongerekend mogelijke vertraging door slecht weer. Men herinnert zich nog de ontzettende moeilijkhe den, waarmee men te kampen heeft gehad om de bogen op de peilers te leggen, alsmede het incident, wat er zich destijds bij heeft voorgedaan. Thans wordt het wegdek op de brug gemaakt, zoodat over een kleine maand de brug voor het publiek toegankelijk zal worden gesteld. DE VISCHWINKELIERS ÏN NOOD. Vragen aan de regeering. De vischwinkeliers te Rotterdam hebben een telegram aan den minister van economi sche zaken verzonden, Waarin zij een audiën tie verzoeken om hun noodtoestand te mogen bepleiten. In ruil voor hun avondvergunning moeten de vischwinkels in den namiddag en den vooravond gesloten zijn. De gemeenteraad heeft indertijd toegegeven dat de verorde ning op dit punt herziening behoefde, maar die herziening is niet tot stand gekomen, daar er geen eenstemmigheid heerschte om trent een ander punt dat tegelijk hiermede aan de orde werd gesteld Hoewel er sindsdien ettelijke vischwinkels verdwenen zijn is nog geen poging weer on dernomen om het den vischwinkeliers moge lijk te maken hun bedrijf te voeren op een wiize zooals dat in andere steden onder de zelfde rijksregeling geschiedt. DE R K. ARB. PARTIJ BLIJFT BESTAAN. Tegen het besluit te Apeldoorn. Het bestuur van de afdeeling Den Haag van de R.K. Arbeiderspartij deelt mede, dal het van zijn leden opdracht heeft gekregen, in verband met het fusiebesluit op het te Apeldoorn gëhouden congres, zich niet als afdeeling van de K.D.A.P. te beschouwen, zich daarbij beroepende op de Beginselver klaring van 2 Juli 1932. De afdeeling Den Haag wenscht op den daarin aangegeven weg voort te gaan. De R.K. Arbeiderspartij blijft met negen afdeelingen bestaan. Ook de partij-secretaris, de heer r. Hoogduin, v. d. Neerstraat 148, 's-Gravenage, zal voorloopig het pa^ii- secretariaat blijven waarnemen. KANAAL LUIK—MAASTRICHT GESTREMD. Schip gezonken. Vrijdagavond zonk boven St. Pieter in het kanaal Luik—Maastricht een oud Belgisch schip, metende 340 ton, geladen met graan Daar het schip, elders lek geraakt, precies boven de vaargeul lag, was de vaart al spoe dig gestremd. Het betreffende kanaalpand werd een paar decimeter afgelaten, zoodat het schip op den bodem ligt. Wegens het niet tijdig arriveeren van behoorlijk bergingsma teriaal, werd het Zondagnamiddag eer met het overladen in een ander vaartuig begon nen kon worden. Dit geschiedde door een ploeg werklieden met emmertjes. Daar het schip niet ver van sluis Lanoye (België) zonk, ligt daar nu een lange rij van schepen te wachten. Heel onverwacht functionneert dus de veelbesproken „stop Lanoye''. EEN 14-JARIOE DIEF. Vroeg rijp! De recherche in Amersfoort heeft aange houden het veertienjarig zoontje van de familie V. dat bekend heeft zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van geld uit kleedingsstukken in de zweminrichting. Na dat al geruimen tijd vermoedens tegen den knaap bestonden, werd hij dezer dagen be trapt bij het wegnemen van gewaarmerkt geld. Drie jaar geleden maakte hij zich schuldig aan diefstal van twaalf rijwielen. POLITIEKE STRIJD TE ZAANDAM Fascisten niet bang voor overmacht. Te Zaandam zijn Zaterdagavond twee fascisten, de gebroeders Smit, toen zij van een kaartavondje bij een kennis naar huis keerden, op de Noorderbrug door een groep van 15 communisten aangevallen. In plaats van voor de overmacht te wijken hebben zij hun aanvallers krachtig te woord gestaan, zoodanig zelfs, dat een der com munisten een ongewild bad in de Zaan had moeten nemen, als niet juist op tijd de poli tie ter plaatse was gekomen De communist, die reeds aan de andere zijde van de brug leuning hing, heeft het aan de politie te dan ken, dat hij op het droge is gebleven. De kameraden waren allen op de komst van de politie op de vlucht geslagen. Een aer gebroeders Smit heeft een klacht bij de politie ingediend, omdat de commu nist de Kort zijn kleeren had beschadigd, door daarop een groote hoeveelheid inkt te werpen. EEN VLIEGENDE MEERVALFAMILIE. Per K.L.M. naar Londen. Een dikke gemoedelijke meervalmoeder met zes kinderen reisde gistermorgen per K.L.M. naar Londen. Deze gewichtige personages (een totaal gewicht van 150 K.G.) voelden zich ver buiten hun element in hun element en zullen den heer D. Spaargaren Pzn., die hen te Aalsmeer ving, ongetwijfeld dank baar zijn voor deze prachtige en snelle reis. BEZUINIGING. Ontslag op grond van leeftijd en dienstjaren. Wij lezen in de Rotterdammer: Naar wij vernemen wordt in regeerings- kringen een nieuwe en tamelijk ongewone be zuinigingsmaatregel overwogen. Het zou n.1. de bedoeling zijn, vervroegd ontslag, met recht op pensioen naar dienst tijd, te verleenen aan personen in overheids dienst, wier leeftijd, vermeerderd met het aantal dienstjaren, 90 bedraagt. Iemand die 60 jaar oud is en 30 dienstjaren heeft, zou dus voor vervroegde pensionneering in aan merking komen. Deze bezuiniging zou vooral daarom doel treffend geacht worden, omdat ze bij niet- vervulling van de vacature onmiddellijk voor deel oplevert en bij handhaving van de be trekking de werkloosheid zou verminderen. SOEPELER TOEPASSING VAN CONTINGENTEERINGEN. Wijziging crisis-invoerwet. De regeering heeft bij de Staten-Generaal een wetsontwerp ingediend tot wijziging der crisisinvoerwet. In it ontwerp wordt voorge steld de regeering meer bevoegdheid tot het spoedig treffen van maatregelen te geven. „De omslachtige en tijdroovende procedu re die nu in art. 3 der Crisisinvoerwet is voorgeschreven, dient vervangen te worden", aldus minister V erschuur in zijn memorie van toelichting, door de volgende bepalin gen: Na het nemen van een besluit omtrent de contingenteering wordt daarvan zoo spoedig mogelijk door den minister mededeeling ge daan aan de Staten-Generaal, vergezeld van een toelichting. Deze procedure ondervangt naar de mee ning van den minister alle bezwaren zonder in het euvel te vervallen, dat de volksverte genwoordiging zich geen oordeel kan vormen over de gevoerde contingenteeringspolitiek. De minister geeft de verzekering de Kamer even volledig te zullen inlichten als tot dus verre geschiedde bij het indienen van contin- genteeringsontwerpen, terwijl hij ook gaarne bereid bluft alle inlichtingen te verschaffen, die hij ook tot nu toe onverplicht aan de Sta ten-Generaal gaf. De regeering acht het voorts noodig thans wtT te vragen een verlenging der bevoegd heden uit hoofde van de crisisinvoerwet. Als de nu geldende contingenteeringen verlengd zullen moeten worden, zullen maatregelen moeten kunnen worden afgekondigd, die tot 1 Januari 1935 van kracht gullen moeten zijn. De verlenging van den termijn waar voor de wet geldt is daarom als een urgente maatregel te beschouwen. Afgezien van deze technische reden meent de minister, dat de ontwikkeling van de in ternationale verhoudingen er op wijst dat be voegdheden als de onderhavige vooralsnog niet kunnen worden gemist. Het verloop der Monetaire en Economische Conferentie te Londen is volgens den minister een meer dan voldoende aanwijzing voor de juisheid van dit standpunt. De wijzigingen. De eerste wijziging in artikel 1 dezer wet, die wordt voorgesteld, strekt er toe de goede ren waarop de te nemen maatregelen betrek king hebben, nader te bepalen en eenheid van redactie te verwezenlijken met de over» eenkomstige bepaling in de retorsiewet. De tweede wijziging in dit artikel acht de minister noodzakelijk om iets vrijer te zijn in de keuze van een basistijdvak. Het minimum van twee jaar i9 in de practijk wel eens be zwaarlijk gebleken bij de keuze van de meest juiste basisperiode. Daar in de toekomst meer overleg met het buitenland zat plaats hebben, acht de regeering een dwingend voorschrift hier minder op zijn plaats. Een andere wijziging in de redactie be oogt de gewenschte machtiging ten behoeve van bepaald aangewezen landen voor bijzon dere conctingenten te krijgen Een ander deel van het gewijzigde artikel beoogt de mogelijkheid te openen de verlee ning van invoervergunning op grond van bijzondere contingenten, toegewezen aan be paalde landen, afhankelijk te stel'en van be paalde voorwaarden, welke, zooal9 zich thans laat aanzien, vermoedelijk alleen in bijzondere omstandigheden zullen worden gesteld. Zij kunnen er toe bijdragen om ab normale concurrentie bij ruimere contingen ten te beperken. In deze tüden van plotselin ge valutaconcurrentie of dumping kan een dergelijke bevoegdheid naar het oordeel van den minister nuttig werken Het is bij voor baat niet uitgesloten, dat bij het ov.'rleg dat met het buitenland kan plaats hebben over de verleening van bijzondere contingen'en,, over deze voorwaarden gesproken zal worden. De gevraagde bevoegdheid geeft dan de gelegen heid de noodige voorwaarden aan belang- hebbende importeurs te stellen, ten einde na leving van eventueele afspraken te kunnen waaroorgen. VOEDSELVEROIFTIGINO Bij leden van het St. Romboutskoor. Naar wij vernemen hebben zich Zondag bij een twintigtal leden van het beroemde St. Romboutskoor uit Mechelen, allen semira- risten, die Zaterdagavond in het Kurhaus te Scheveningen een concert hebben gegeven en daarna in het Aloysiuscol'ege te 's-Graven- hage logeerden, vergiftigingsverschijnselen voorgedaan. Hun ongesteldheid was van dien aard, dat zij niet konden meewerken aan de uitvoering van de misgezangen door het St. Romboutskoor in de kerk van St. Antonius Abt, bij gelegenheid van het gouden priester feest van pastoor v. d. Ven, aldus de Resb. Bij informatie ter plaatse is ons gebleken, dat het mogelijk is, doch niet met zekerheid uit te maken, dat deze ongesteldheid aan het gebruik van spijzen te wijten is Zeker is, dat er alleen versche groenten gebruikt zijn, zoo dat de oorzaak niet in het nuttigen van blik- groenten gezocht kan worden. Het onder zoek is inmiddels nog gaande. Gelukkig kunnen wij hier nog aan toevoe gen, dat zich geen enkel ernstig geval heeft voorgedaan, zoodat de meeste leden van het koor reeds naar hun land konden terugkee- ren. De achtergeblevenen zijn gistermiddag naar Mechelen vertrokken. HET DRAMA TE NIEUWKOOP. De Nieuwkoopsche oud-veldwachter te Leiden gemolesteerd. De gepensionneerde rijksveldwachter T. uit Nieuwkoop, die verdacht wordt van een poging tot moord op den 22-jarigen v. d. \V. is, gelijk reeds gemeld, uit Nieuwkoop ver trokken, waarna hij onderdak gezocht en gevonden had bij zijn schoonzuster aan de Hooge Wcerd te Leiden. Echter ook daar laten de Nieuwkoopers hem, zoo ontleenen we aan de N R.Crt., niet met rust. Zondagavond veroorzaakten zij een op'oop voor het huis van deze schoonzuster te Leiden en dreigden nog eens terug te zul len komen. v. d. W. gaat in het academisch ziekenhuis te Leiden, waar hij ter verpleging was opge nomen, goed vooruit, doch met het overgfr bleven oog kan hij nog niets zien. DE NEDERLANDSCHE JEUGD. - Door Fransche oogen gezien. De Temps, het groote Parijsche blad, heeft in deze zomerweken een reeks feuilletons ge publiceerd over de hedendaagsche jeugd itl de verschillende landen van Europa. In haat nummer van gisteren teekent zij met overtui ging het portret van de NederlandschC jeugd. Wij ontleenen aan het beeld de vol gende trekken: ....de historie heeft ons geleerd, dat het Xederlandsche volk, al komt het langzaam in beweging, onder ernstige omstandigheden toch tot een magnifieke opleving in staat is. wanneer de jonge Hollanders zullen komefl f^ataan tegenover de zware verantwoorde- lijkheid van een leven, dat van dag tot dag moeilijker wordt, dan zullen zij zich zeker weten te ontdoen van de verouderde romp slomp van een al te eng particularisme en hun instinctieve, praktische intelligentie aan wenden om met jonge methoden de vraag stukken van den nieuwen tijd op te lossen. Dan zal men ongetwijfeld vaststellen, dat zij, onder een ruwen schors, die kuischelijk hun gevoelens verbergt, wel degelijk in staat zijn tot edelmoedigheid en geestdrift Op het oogenblik, nu zij zich meer bekom meren over den uitslag van roeiwedstrijden, laten zij zonder bitterheid, zonder afgunst rijpe of bejaarde mannen zich bezig houden met het lot van het land en aan den tegen wind het hoofd bieden. KORTE BERICHTEN. Op 7 October zal de heer Jan vaa Zutphen „Oome Jan", de bekende en po pulaire strijder tegen de tuberculose zeventig iaar wordea.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7