DAGBLAD VOOR.ALKMAAR EN OMSTREKEN. De toestand in Sovjet-Rusland. Qageliiksch OmvzicH ^Buitenland No. 198 Woensdag 23 Augustus 1933 135e Jaargang Hoe staat het nu werkelijk met de oogst in Sovjet-Rusland IDEAAL IS HET NOG LANG NIET! UIT HET DERDE RIJK. Wat vandaag de aandacht trekt,.. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Wij moeten nog eens het een en ander ver Rusland vertellen in ons overzicht en al weer beginnen wij met den stand van den Men weet nu al wel, hoe angstvallig de Sovjet-regeering er dit jaar voor gewaakt heeft, dat bij de kolchozboeren ook niet de schijn van verdenking kon rijzen, dat niet ten volle ernst gemaakt zou worden met de toezegging van de regeering, dat na de af dracht van de graanbelasting en de reservee ring van verschillende fondsen het geheele overschot van den oogst te hunner beschik king zou blijven. Uitdrukkelijk was het dan ook aan sowjet- en partij-organisaties verbo den, om de kolchozy de vorming van verdere fondsen op te leggen en daardoor de hoe veelheid graan te verminderen, die naar het aantal werkdagen verdeeld moest worden on der de boeren. Met name ook de vaststelling van contra-plannen, min of meer onvrijwil lige besluiten van collectieve bedrijven, om aan den staat een extra-hoeveelheid graan af te leveren, zijn onder geen voorwendsel gedoogd. Thans echter is volgens de N.R.Crt. een gemeenschappelijke toelichting van den raad van volkscommissarissen van de sowjet- unie en het centrale comité van de commu nistische partij verschenen, waarin te lezen staat, dat „als de kolchozy het zelf willen, zij het recht hebben om bij besluit van de al- gemeene vergadering van den kolchoz, bij gewoond door ten minste twee derden van de kolchozniki, ook andere fondsen in de kol chozy in te stellen, als een fonds tot uitbrei ding van het ondeelbare kapitaal van den Kolchoz en fondsen tot versteunverleening aan invaliden, gezinnen van Roode soldaten en tot het oderhoud van kinderczèches" Hoe wel deze fondsen dus niet van boven af wor den opgelegd en heel iets anders ziin dan contraplannen, die in de eerste plaats den staat en niet den boeren zelf ten goede ko men, wekt dit besluit toch den indruk, dat de sowjetregeering bij den huidigen stand van den oogst en de stemming onder de boeren weer iets meer durft te ondernemen, daar er al heel gauw uit deze toelichting weer een zachte drang te construeeren valt Het is niet zoo gemakkelijk, om zich een juiste voorstel ling te vormen van de toestanden, die dit jaar op het platteland in Rusland heerschen, toestanden, die bovendien bij zoo'n groote uitgestrektheid ook aanzienlijk uiteen zullen loopen. Maar juist een besluit als het onder havige, wekt den indruk, dat de sowjetmacht in haar gevoel den voet weer aan den grond gekregen beeft. De terughoudendheid der staats- landbouwbedrijven. De Prawda schrijft, dat terwijl dit jaar „in den arbeid van de sowchozy een nieuwe blad zijde is opgeslagen en eens en voor goed een einde moet komen aan het gebrek aan orga nisatie en de onvastheid, die voor de vorige jaren karakteristiek waren", „de practijk uit wijst, dat sommige leiders van soychozy hun nieuwe taak vergeten". „Inplaats van een bo!sjewis*:schen strijd te voeren tegen de verliezen en de diefstallen van graan en den oogst goed te organiseereninplaats van on- beoerkt te strijden voor de toeeigening van de nieuwe techniek, in het bijzonder van de combines, streven deze lieden er naar zich te verzekeren tegen de verliezen en diefstal len van het graan door den werkelijken oogst te verkleinen, waardoor zij den weg opgaan van bedrog van den proietarischen staat. Er zijn niet weinig gevallen bekend, waarin directeuren van sowchozy zich met het te klein voorstellen van den oogst hebben bezig gehouden. In andere gevallen, waarin de goede vooruitzichten op den oogst reeds vast stonden en het duidelijk was, dat de sow chozy den staat veel meer graan, dan door het plan was bepaald, konden afdragen, trachtten de leiders van de sowchozy dit te verzwijgen, de belangen van den staat uit het oog verliezend en trachtend zichzelf te vrij waren. Gezegd moet worden, dat dergelijke neigingen ook bij het volkscommissariaat voor de staatslandbouwbedrijven bestonden Het grootste deel van de leiding van dit volkscommissariaat stelde niet de vraag of de sowchozy een groote hoeveelheid graan konden afleveren, zelfs toen ten eenenmale duidelijk de goede oogstverwachtingen in de kolchozy vaststonden. De truts en sowchozy oriënteerden zich uitsluitend op de uitvoering van de plannen van graanafgifte, die boven dien nog verkleind werden, en niet op de af gifte van de heele warenproductie aan den staat. In het volkscommissariaat werden de uit de provincie afkomstige signalen ver waarloosd. dat de tendenties, om de oogst- voaruitzichten te laag aan te slaan, uit het apparaat van he volkscommissariaat voor dc staatslandbouwbedrijven afkomstig waren E>e leidende functionnarissen van het volks commissariaat verlaagden bij de beschou wing en goedkeuring van de plannen van de trusts de oogstverwachtingen. De plaatsver vangende volkscommissaris Groejewski lachte bij zijn bezoek aan de sowchozy de functionnarissen, zelfs partijlooze specialis ten, uit, die van een goeden oogst spraken en bracht zelf correcties aan in den zin van ver laging van de oogstverwachting Dat alles dient als aanwijzing, dat in het systeem van het volkscommissariaat voor de staatsland bouwbedrijven fouten gemaakt zijn, die tijdig gecorrigeerd zijn door inmenging van hei centrale comité en van de regeering''. Niet alles is ideaal De order, waarin de volkscommissaris voor de zware industrie de gebreken heeft aangewezen in de oritwikkeling van het metaalkombinaat van Magnitogorsk, blijkt daar ter plaatse heel wat deining te hebben veroorzaakt. Ordzjonikidze's bezwaren gin gen alleerst uit naar den wanordelijken staat van den woningbouw. Totdusver was er in de stad niet één huis voltooid, rioleering ont brak, overal was er vervuiling. Vuil waren ook de barakken, waarvan vele daken lekten; vuil was het ook in de eethuizen. Ook in de bedrijven zelf klaagde Ordzjonikidze over het vele stof en vuil, naast andere tekort komingen die een goede exploitatie in den weg staan. Ordzjonikidze stelde den eisch, dat het kombinaat van Magnitogorsk bin nenkort een model moet zijn van goed werk. zoowel wat den bouw als wat de exploitatie betreft en hij gelastte de dienovereenkomstige maatregelen, terwijl de chef van de heele on derneming, toen nog Mysjkof, de opdracht kreeg dagelijks rapport uit te brengen over den gang van zaken. O.a. werd de zorg voor het zindelijk hou den van de stad afgenomen van den stedelij ken sowjet en overgebracht naar de commu nale afdeeling van het kombinaat. De leiding van den sowjet beschouwde dat, als een in breuk op haar rechten en de voorzitter begon dan ook met ontslag te nemen. Daar hier over niet het stedelijke, maar het geweste lijke comité te beslissen had, werd „op 7 Augustus op 70 KM. van de stad, in een vijver, bij de bouwvallen van een verwoesten molen" al badend door de verschillende be trokkenen uitgemaakt, dat de voorzitter naar het gewestelijk centrum zou gaan en dat in- tusschen geen besluiten genomen zouden worden en men zich van de uitvoering van den order van den volkscommissaris zou ont houden. In de partijcel van den stedelijken sowjet werd dit besluit aldus gemotiveerd, dat „in den order het punt over den stede lijken sowjet ^klaarblijkelijk wemelt van druk fouten. Deze fouten moeten verbeterd wor den. De behandeling wordt aangehouden tot dat deze verbeteringen in druk verschenen zijn." In een volgende vergadering betoogde Mvsikof dat als zijn artikel in de Izwestija, waarin hij het regeeringsplan voor den op bouw van Magnitostroj herzag, voor den or der van Ordionikid/o verschenen was, er niets gebeurd zou zijn'' gens een bericht van de Petit Parisienne weer opgelaaid zoodat nieuwe maatregelen moes ten worden genomen. Bij de opruimingswerk zaamheden ontplofte een granaat. Een Rus sische arbeider werd zoo ernstig gewond, dat men voor het behoud van zijn leven vreest. Voorloopig zijn de opruimingswerkzaam heden gestaakt daar men verdere ontploffin gen vreest. TANKAUTO NABII BORDEAUX ONTPLOFT. Vermoedelijk 1 doode en 1 gewonde. Een ernstige ontploffing heeft gister middag te Bordeaux plaats gehad. Een groo te tankauto, die nadat de tank was geledigd in reparatie werd gegeven, is ontploft. De ontploffing was zoo hevig, dat stuk ken ijzer tot op 60 M. afstand wegvlogen, 'n Groot aantal vensterruiten in de omgeving werd vernield. Een arbeider die met werk zaamheden aan den auto bezig was, verloor een arm en kreeg ernstige inwendige kneu zingen. Hij werd in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Een andere ar beider werd tegen den grond geslingerd en werd ernstig gewond. In een op verscheidene meters afstand ge legen woning werd een vrouw tegen den grond geslagen. Ook zij meest zich onder ge neeskundige behandeling stellen. Op onge veer 20 M. afstand werd van het huis het dak nagenoeg geheel afgeslagen. Het ongeluk zou te wijten zijn aan een nalatigheid van den eigenaar van den tankauto die vergeten had de luchtkranen te openen. Buitenlanders behoeven den Hitler groet niet te brengen. Plaatsvervanger van Adolf Hitier, Hess, ttaakt bekend: »Het is in alle landen gebruik dat bij het 'ugen der volksliederen, het groeten der Sgcn enz. buitenlanders het land, dat zij oezoeken, eeren door zich van hun plaatsen j* verheffen, resp. den hoed af te nemen. Dit J® een vanzelfsprekende plicht van internati- °ale beleefdheid, welker inachtneming ven zeer verwacht wordt van iedeien in het buitenland vertoevenden Duitscher als van berindt tm'tenlander- die zich in Duitschland j^!et verwachten kan men van een buiten lij? hii een in z'in 'and niet gebruike- JKen groet brengt, zooals bijv. den „Duit- echen groet" door het opheffen van den enter arm, evenmin als b.v. van een protes tant verlangd wordt, dat hij bij het betreden an een katholieke kerk een kruis maakt Optreden tegen de KPD. De afdeeling Recklinghausen der staats politie heeft in de afgeloopen dagen opnieuw actie ingezet tegen de KPD. 30 commu nistische functionnarissen zijn gearresteerd. <1 leider van den berichtendienst D is geanesteerd. In een woning erden oneer zijn leiding cursussen gehou- ^van den illegalen Roode Erontstrijdérs- ond. In deze bijeenkomsten werd volgens staatspolitie onderricht gegeven over de ']ze waarop bruggen en gebouwen moeten iJ1 opgeblazen. Overigens werd vast gesteld dat verscheidene communisten her- jjjaldelijk wapens hebben gekocht Bij den Jerancier dezer wapens werden in beslag 8 nomen: 4 infanieriegeweren. 4 jachtgewe er1- flobertbuks. 10 trommelrevolvers. 4 Rerpistolen, 2 groote Mauserpistolen, 700 P'stoolpatronen, 67 intar.teriegeweer-patro- n- 105 revo'verpatronen en 260 patronen tachtgeweren. Habicht opnieuw voor de radio. Dinsdagavond heeft Landesir.spector Ha bicht opnieuw voor de Beiersche radio-om roep gesproken over de „ontrechting der nationaal-socialisten in Oostenrijk". Hij be sloot zijn redevoering met de woorden: „Men kan duizenden in de kerkers opsluiten, dui zenden uit het vaderland wegjagen en het staatsburgeriecht ontrooven, niets zal de nationaal-socialisten afhouden van den strijd om een vrij Duitsch- )ostenrijk. Met ons is het recht! Met ons is het doel! Met ons is het geloof aan de overwinning! Communisten gearresteerd. De' politie te Keulen heeft geconstateerd, dat in hel district Keulen getracht is weder een organisatie van den Strijdhond tegen het Fascisme in het leven te roepen. Zeventien personen zijn gearresteerd. De schietpartij op den Alexander- platz. In verband met het incident op den Alexan- derplatz te Berlijn, waar twee SA-mannen door een hulpagent van politie werden neer geschoten, is de hulpagent Richter gearres teerd. Hii zal zich te verantwoorden hebben wegens dooaslag en poging tot doodslag. Vervolging wegens voorbereiding tot hoogverraad. De politie te Dusseldorp deelt mede: Na een langdurig onderzoek is het gelukt van begin Juni tot midden Juli van dit jaar in net geheel 94 communistische functionna rissen te arresteeren. die deel hadden seh^ aan den illegalen wederopbouw der K-r.u. In verband met het overstelpende .bewijs- materiaal bleef den gearresteerden niets an- ders over dan een bekentenis af te Jeggen> zoodat 49 personen, waaronder 4 bekenoe communistische Rijksdag- en Landdaga g vaardigden gerechtelijk zullen worden v - volgd. Ook de overigen zijn in he genomen. Schupo's moeten een Arisch uiterlijk hebben. Bij de keuring va" f^^voigens' een functie van polit^agent mw verordening van den rruiss van binnenlandsche zaken nauwkeurig gelet worden op de Arische afstamming der can- didaten. Candidaten, die niet van Arische af stamming zijn of die geen Arisch uiterlijk hebhen, moeten alleen reeds daarom als „niet geschikt" worden afgewezen. ONGELUK IN DE BERGEN. Sedert 16 Augustus werden in het Duit sche Wettersteingebergte Oberregierungsrat dr. Reinhard* en zijn 19-jarige zoon vermist Gisteren zijn hun lijken in den Schuesselkar gevonden. DE ZWEMSTER RUTH LITZIG OVERLEDEN. De 19-jarige zwemster Ruth Litzig, die het wereldrecord „langzwemmen" op haar naam heeft gebracht door bijna 79 uur in het water te blijven, en die daarna volkomen uitgeput naar een ziekenhuis te Dresden moest wor den gebracht, is Dinsdagmiddag te 4 uur overleden. Sedert haar aankomst in het zie kenhuis is zij buiten bewustzijn geweest. Het hart kon slechts door voortdurende kamferin- spuitingen in werking worden gehouden. Verwacht wordt, dat deze gebeurtenis nog een naspel zal hebben in de vervolging van hen. die dit „sportieve" evenement hebben ge organiseerd. VEROORDEELD WEGENS GRUWELPROPAGANDA. De speciale rechtbank te Breslau heeft vonnis gewezen tegen den 60-jarigen Roe meen Harry Diamant, verdacht van gruwel propaganda. Diamant werd veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf en uitwijzing uit Duitschland na het ondergaan der gevange nisstraf. DE BRAND IN HET MUNITIEDEPOT NABIJ LILLE. Het vuur weer opgelaaid; een arbeider door granaat zwaar gewond. De brand in het ondergrondsche munitie depot te Aire sur Ie Lys nabij Rijssel is vo DE TOESTAND OP IERLAND. Politieke relletjes te Cork. Bij een politieke botsing te Cork zijn drie Blauwhemden neergeslagen. Een hunner werd het uniform van het lijf gerukt. Het verbod van de blauwhemden in Ierland. Generaal O'Durfy, de leider der blauw hemden heeft de verordening der Iersche re geering om zijn organisatie te ontbinden, kalm opgenomen. Hij verklaarde, dat de na tionale garde tenslotte het oordeel van het volk zal afwachten. De vroegere minister van financiën Blyth, die lid is geworden van de organisatie van O'Duffy verklaarde, dat de nationale garde rustig de arrestaties af wacht DE BESPREKINGEN TUSSCHEN MUSSOLINI EN DOLLFUS. Italiaansche perssteun. Gayda schrijft in de „Giornale d'ltalia" naar aanleiding van de besprekingen te Ric- cione: Italië heeft sedert het einde van den oorlog voortdurend op de bres gestaan voor de levensvatbaarheid en de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Het is de plicht van het Oostenrijkse!^ volk. zich ook zelf te sterken door e^n vasten nationalen wil. Die wil ont breekt geenszins bij de regeering-Dolifuss, hij wordt bewezen door zijn actieve politiek. Als in ieder land zijn er ook in Oostenrijk jonge, krachtige elementen, die strijden voor de nationale idee. zonder daarbij den zin voor internationale verantwoordelijkheid te verliezen. Het is te hopen, dat op het oogen- blik geen verdere storingen in Oostenrijk op treden. nu het land bezig is. het staatsgezag te bevestigen. De medewerking van Italië op economisch en politiek gebied is van belang, daar zij een waarborg is voor de onafhanke lijkheid en de gelijkheid van alle staten. Sauerwein over de besprekingen. Sauerwein komt in de „Paris Soir" tot de conclusie, dat de hl de Fransche pers aan het onderhoud te Riccione vastgeknoopte be schouwingen onjuist zijn of op de feiten vooruitloofien. Italië denkt er niet aan zich in te laten met de hem toegedichte plannen be- reffende de politieke reorganisatie van Mid den-Europa. De eerste stappen van Mussolini zijn veel voorzichtiger Een feit is slechts, dat Oostenrijk in ieder geval moet worden ge sterkt. Daarom heeft Mussolini voorgesteld, Oostenrijk faciliteiten voor zijn uitvoer te verleenen. Die faciliteiten moeten bestaan in goede handelsverdragen en in de inrichting van vrije zones in de uitvoerhavens. Het is onbetwistbaar, dat Triëst daarvoor het eerst in aanmerking komt Het verzoek om verhoo- gir.g van de weennacht met 8000 man heeft Mussolini in overleg met Londen en Parijs welwillend opgenomen. Besluiten kunnen echter eerst worden genomen, wanneer de Oostenrijksche regeering vaste plannen heeft voorgelegd. Het kan niet anders of Musso lini heeft bepaalde plannen aangaande de toe komstige formatie van Midden-Europa. Die plannen hebben echter niet den vorm van een diplomatiek initiatief aangenomen. LIJK NA 15 JAAR GEBORGEN. In het Lotschendal op den Lang-gletscher (Zwitserland) is het lijk gevonden van een ongeveer 40-iarig man. dat daar van 10 tot 15 jaar in het ijs moet hebben Belegen. Het lijk is nog niet geïdentificeerd. De toestand in Sovjet-Rusland. (Dag. Overzicht.) Toulon door een boschbrand be dreigd. (Buitenland.) Buitenlanders behoeven den Hitler groet niet te brengen. (Buitenland De lange-afstandszwemster Ruth Litzig te Essen overleden. (Buiten land) Groote deelen van Syrië door de inwoners verlaten (Buitenland Noodweer boven Noord-Itaiië. (Buitenland) Te Voorburg is een luxe auto door de tram uit Leiden gegrepen, waar bij de bestuurder van den auto om het leven is gekomen. (Verkeerson gevallen.) Op den Arnhemschen weg nabij Leusden is een hollend paard op een auto gesprongen, waardoor de auto tegen een boom vloog en een der inzittenden werd gedood. (Ver keersongevallen.) Wat de regeering zal voorstellen met de salariskorting van het rijks personeel. (Binnenland.) Het badhuis te Zaar.dam gesloten wegens de ziekte van Weil (Bin nenland.) Geen ziekte van Weii te Alkmaar (Stad en omgeving.) (Zie verder eventueele laatste be* richten). COMMUNISTEN EN ANARCHISTEN GEARRESTEERD. Te Fontana Martina in de nabijheid van Locarno, in Zwitserland, zi>n verscheidene uit Duitschland afkomstige personen gear resteerd, die zich hebben schuldig gemaakt aan communistische- en anarchistische actie. Eenige documenten zijn in beslag genomen. Ook te Ascona zijn verschillende personen in hechtenis genomen. Alle arrestanten zijn naar Locarno overgebracht. Volgens de „Cittadino" wilden zij in Duitschland en Zwitserland revolutionnaire bewegingen in het leven roepen en werden zij door buiten landsch kapitaal gesteund. HET NIEUWE ENGELSCHE VLOOTPROGRAMMA. Belangrijke uitbreidingen Britsche marine. der De marine medewerker van de „Daily Telegraph" verklaart in een artikel, dat de vloot-programma's van Amerika, Japan, Frankrijk en Italië de Engelsehe maritieme autoriteiten dwingen maatregelen te nemen om een verdere verzwakking van de Engel- sche zeestrijdkrachten te voorkomen. De regeering zou in verband hiermede nog voor de indiening van de nieuwe begrooting met een nieuwe vloot-verdedigingswet komen. Men verwacht, dat dr admiraliteit de vol gende eischen zal stellen om aan de behoef ten van de marine te voldoen: Vijf-en-twintig nieuwe kruisers, die in grootte en uitrusting gelijkwaardig zijn aan de beste buitenlandsche kruisers. Een jaarlijksche contingent van 15 tot 18 torpedojagers, om de achterstand van Enge land in deze klasse in te halen. Een uitgebreid program voor duikbooten. Belangrijke versterking van het maritieme vlieger-corps. Vermeerdering van het personeel der marine met minstens 10.000 man en uitbrei ding van de vlootmanoevres. In het artikel wordt verder verklaart, dat naar verhouding de Engelsche vloot thans niet sterker is dan 150 jaar geleden. Vooral het Amerikaansche vloot programma heeft Engeland zeer verrast, daar men aangeno men had, dat de Amerikanen de grootste waard zouden hechten aan een ontwapening ter zee. TOULON DOOR EEN BOSCHBRAND BEDREIGD. Te Faverolles in de nabijheid van Toulon is gisteren een boschbrand uitgebroken, die door den sterken wind zich snel uitbreidde. De vlammen bedreigen een der dichtst bevolkte wijken van Toulon. Militairen zijn gerequireerd, die trachten, door het graven van slooten het vuur in te sluiten. De bereigde wijk van Lyon gevrij waard voor het vuur. De groote boschbrand, die Dinsdag in de nabijheid van Toulon is uitgebroken, woedt voort. Het is de gendarmerie met behulp dei militairen echter gelukt de bedreigde wijk van Lyon tegen het vuur te beschermen. Men verwacht, dat de brand nog twee of drie da gen zal duren.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1