jMditaarsche Courant. In het paleis van den koning Het Driehonderd-jarig bestaan van de Schermeer. Zenuwpijnen overal? AKKER.CACNETS Jladionieuws JeuiUelon £and= en Juin Bauw Honderd fl/i en dertigste Jaargang. WOENSDAG 23 AUGUSTUS Siad en Omgedng jjo. 198 1933 Donderdag 24 Augustus. Hilversum. 1875 M. (Uitsluitend AVRO). Gramofoonpl. 10.Morgenwijding. 1015 Gramofoonplaten. 10.30 Concert door ensemble Otto Hendriks. 12— Omroeporkest 0 1 v. N- Treep. 2.— Declamatie Marianne van Dam. 2.303 45 Residentie-kwartet. 4 Voor zieken en ouden-van-dagen, door jnevr. Ant. van Dijk. 4.30 Gramofoonpl. 5— Radiotooneel voor kinderen o.l.v. Kommer Kieyn. 5-40 Gramofoonplaten. 7— Paul God win en zijn orkest. 7.30 Pianorecital door Ruda Firkusny. 8.— Vaz Dias. 8.05 Vervolg Paul Godwin. 9.— „De val", spel van Burg. Vert. Czopp. Regie: Kommer Kleyn. 11.— Vaz Dias. 11.10 Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. (8.—10.— en 11—2.— KRO(, de NCRV van 10—11— en 2 II 30 uur). 8—9.15 en 10.Gramofoon muziek. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. W. Heerma. 10.45 en 11— Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuurtje. 12 15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2— Gramofoonplaten. 4.— Bijbellezing door dr. J. H. Gunning, m. m. v. solisten. 5.Gramofoonpl. 5.15 Zang door jWa Dorel en gramofoonplaten. 6.15 Gra mofoonplaten. 6.45 Knipcursus. 7.15 Ned. Ghr. Persbureau. 7.30 „Weekoverzicht". 8 Orgelconcert J. Zwart. 9 Ds. H. v. d Els- Vamn: „Melchizedek". 9.30 Kwintetconcert 0lv p. v. d. Hurk. 10.30 Vaz Dias. 10.40 11 30 Gramofoonmuziek. Davenlry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding, IQ50—11.O5 Berichten. 12.20 Rutland Square New Victoria-orkest o.l.v. N. Aus- fin. I-35 Gramofoonplaten. 2.35 Western Studio-orkest o'l.v. Donovan. 3.20 Vesper 4 05 Sted. orkest Buxton, o.l.v. Fellowes. 5 05 Northern Studio-orkest o.l.v. Don H don. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 BBBC-orkest o.l.v. M. Philips. 7.50 Gres ham Singers. 8.20 Rinaldi en zijn Tango hand. 8 45 Gevarieerd programma. 10. Berichten. 10.20 en 10.35 Causerie. 10.40 Gramofoonplaten. 10.5012.20 BBC-dans- orkest o.l.v. H. Hall. Pari/s „Rad: o-Paris", 1724 M. 8 05, 12 50, 7.30 en 8.20 Gramofoonmuziek. Ralundborg, 1153 M. 12.202.20 Con cert uit hotel „Angleterrn". 3.Pianorecital S Olrik. 3.20 Concert uit rest. „Wivex". 8.30 Omroeporkest o.l.v. Gröndahl. 9.45 Gramofoonplaten. 10.35 Vervolg orkestcon cert. 11.3512.20 Dansmuziek uit „Wivex" Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpl 7.23 Militair concert. 10.25 Gramofoonpl. 12— Concert, m. m. v. „Die fröhlichen Fünf". 12.50 Gramofoonplaten. 1.20 Con eert o.l.v. Eysoldt. 6.20 Concert, piano, viool en cello. 7.20 Uit Berlijn: Blaas- en koorcon eert. 8.25 Concert o.l.v. Eysoldt. 10.50 12 20 Concert o.l.v. Eysoldt. Rome, 441 M. 9.05 Gevariëerd concert 11.15 Berichten. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Om- roepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1 30 Gramo foonplaten. 5.20 Radio-Symphonie-orkest 0 l.v. Kumps. 6.50 Gramofoonplaten. 8.20 Radio-Symphonieorkest o.l.v. Kumps. 10.30 Gramofoonpl. 508 M.: 12.20 Gramofoonpl. 1 30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot 6.35 Gramofoon platen. 6.50 Omroepkleinorkest o.l.v. Lee mans. 8.20 Omroeporkest o.l.v. Walpot 9.20 Concert uit Knocke. Hierna gramofoon muziek. Zeesen, 1635 M. (Deutschlandsender) 8 20 Van de Radio-tentoonstelling te Ber lijn: Concert door het verst. Omroeporkest o.l.v. Eibenschütz. 10.20 Berichten. 10.45 Causerie over de Duitsche landvlucht 1933 11.05 Weerbericht. 11.2012.50 Dansmu dek o.l.v. Eysoldt. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Donderdag 24 Augustus. 1: Hilversum. D/n 2: Huizen. [1 3: Lond Reg. 10.3510.50, Daven- gy 10.50—11.05, Midi. Reg. 12.20-15 20, Daventry 15.20-24- Langenberg 10.2517.50, Zeesen 17 50—23 20. Langenberg 23.20—24 ^en het desgeschiedenis uit het oude Madrid door F. Marion Crawford. Naar het Engelsch door W, H. C. B. 7) j mii €fg. heel erg, dat ik u ver driet heb gedaan", zei zij met zachte stem wachtte tot hij zou spreken. Maar hij zag 1 °Pe" Heef met zijn hoofd op zijn degen sten. Het deed het meisje pijn, hem zoo te zien lijden. ,z'i m'i genadig", sprak hij eindelijk 5 zachtjes. „God vergeve mij als het mijn nipt 'j ^a* l'e n'€l van rae houdt, dat ik li t anc!€rs voor je ben dan een onvriende- J man- terwijl jij toch het liefste "t, dat ik op de wereld heb, mijn kind" Langzaam hier hij zijn hoofd op en keek ,..ar aan. Zij ontstelde toen ze bemerkte hoe '1 er V.'l^g en was diep getroffen door het- en®! zei. Ziin donkere wangen waren vaal tranen, de steeds in zijn oogen bleven I ,ven bom iets van den blik van iemand, die ha ?ez'cbtsvermogen mist. Zijn gevouwen i n en- die nog op het gevest van ziin degen Kon. beefden eenigszins. olnt r 1(0,1 ilc dat weten?'' riep Dolores uit, II tseling naast hem neerknielend. „Hoe kon zoo iets raden? U liet mii nooit b'"ken dat *an mij hield ben ik dan al die jaren oiind geweest?" „-til kind, stil!" zei hij. „Doe mij niet nog bet moet mijn schuld zijn ge- In aansluiting op hetgeen wij in de vorige nummers schreven over de op 6, 7 en 8 Sept in de Schermeer te houden herdenkingsfeesten tijdens het 3e eeuwfeest van Schermeer's droogmaking schreven, deelen wij mede, dat voor de opvoering van de Oud Hollandsche Bruiloft en De Vrijstermarkt in 1696 een amphitheatersgewijze gebouwde tribune, plaats biedende voor 1500 toeschouwers wordt gemaakt, terwijl een en ander in spe ciale decors ter breedte van 26 M. en ter hoogte van 5 M. wordt opgevoerd. Ook bij slecht weer zal de opvoering door kunnen gaan, aangezien het geheel zoo ge- bouwd wordt, dat beschutting tegen weer en wind kan worden aangebracht. Voor de be lichting is de medewerking van het P.E N. verkregen, dat er zorg voor zal dragen, dat het geheel in een zee van licht gesteld zal worden. De Oud-Hollandsche Boeren bruiloft. Een van de grootste attracties van het derde eeuwfeest der Schermer zal ongetwij feld zijn de oud-Hollandsche Boerenbruiloft. Deze is een demonstratie van een bruiloft zooals die ongeveer 70 tot 80 jaar geleden op het platteland, specifiek in het noordelijk gedeelte van N.H., gehouden werd Vele oude herinneringen zullen bij het zien van dit spel bij u opgewekt worden. U zult weer aanschouwen de uit artistiek en historisch oogpunt zoo schoone Hollandsche sjeesen, waarmede onze groot- en overgrootouders zich naar festiviteiten begaven. Vrouwen en meiskens zullen weer pronken met grootmoe ders kap, bloedkoralen en beugeltasschen, sie raden die steeds zeldzamer op het platteland gedragen worden; kleedingstukken, die men alleen nog van oude schilderijen en gravu res kent, zullen uw oog bekoren. Oude ge bruiken, die u alleen uit overlevering kent, zullen gedemonstreerd worden; zooals o.a. het versieren der kopjes en glaasjes van het bruidspaar. Door de heeren zal uit de lange Goudsche pijp gerookt worden. Dikkerjes- koek, janhagel, tulband, brood met braie vleisch en bessenpent met rezainen en beskuit zullen den bruiloftsdisch sieren. Oude liedjes weerklinken, o.a. het wel komstlied: Welkom vrienden!" bij elkander (3 maal) Heffen wij nu met den ander! Roem der vriendschap aan. (2 maal) Vroolijk rolt ons leven henen (3 maal) Hier, waar wij ons met u vereenen, In deez' vriendenkring. (2 maal) en Mijnheer van Straalen, Die brave kapitein, En die regeert er zijn volkje, Zoo groot als zoo klein. De brandewijnskom zal weer rondgaan onder het zingen van: Waarmee maken wij bruigom vet? Met gemalen boonen, Gemalen boonen, garste meel, Haal het sop maar door je keel. Hupsa Keesie, hupsa Keesie, Altijd heb je tierelier en altijd heb je dorst. Een gebruik, dat zich in dezen tijd van hygiëne moeilijk voor te stellen is. De violen der muzikanten zullen de jonkies weer uitnoodigen ten dans. Vier en twintig jongelui demonstreeren u de oude boerendansen ingestudeerd onder lei ding van mej. Margadant te Alkmaar, leera- res gymnastiek M.O. Tegenwoordig komen deze dansen in de diverse jeugdbewegingen weer zeer in zwang Deze dansen zijn wel een groot contrast met onze moderne dan sen als rumba, Slo Fox, enz. Op de bruiloft zal gekozen worden een ceremoniemeester en een cantor (voorzanger of zangeres). Toen ons opgedragen werd, deze bruiloft saam te stellen, moesten wij ons wenden tot zeer oude menschen, vooral ook tot muzikan ten, die vroeger op die bruiloften speelden, om gegevens. Wij kregen spoedig zoo veel gegevens, dat wij moesten zeggen: Ja. dat is alles goed en wel, maar die bruiloft mag niet ruim 24 uur duren, want dat was de duur van zoo'n bruiloft. Daarom hebben wij de voornaamste en aardigste gebruiken en lied jes uitgekozen. Ook de speeches moesten wij Hij werd kalmer, en hoewel zijn gezicht heel ernstig en bedroefd stond, herkreeg het zijn natuurlijke, donkere kleur, en zijn han den beefden niet meer. Het meisjes was ie jong en haar aard verschilde te veel van den zijnen om hem te begrijpen, maar vlug be sefte zij dat hij niet de man was, zooals hij haar altijd had toegeschenen. „O, had ik 't maar geweten!" riep zij diep ongelukkig uit. „Had ik 't maar kunnen ra den, dan was ik heel anders geweest. Ik schrok altijd van u, was altijd bang voor u. zoolang ik mij kan herinneren ik dacht dat u niet om ons gaf, en dat wij u steeds mishaagden. Hoe konden wij het weten. Menaoza hief een zijner handen op en vat te de haren zoo zachtjes als het hem maai mogelijk was. Zijn oogen werden weer hei der en zijn emotie van zooeven verdween weer naar de diepten, waaruit zij was gere zen „Wij zullen elkaar nooit heelemaal begrij pen," sprak hij rustig. ,.Jij kunt niet inzien, dat het de plicht van een man is om te doen wat rechtvaardig is voor zijn kinderen, lie ver dan dat hij dit beginsel prijs geeft, op dat zij hem liefhebben. Dolores dacht dat daartusschen wel een middenweg was, maar ze zei niets en net haar hand in de zijne, blij dat hij vriende ij. was, maar toch, evenals hij zelf, voelende, dat er nooit een waarachtige 0V®Tfen?l®^£ ming tusschen hen kon bestaan De had te lang bestaan en was te breed „Je bent koppig, meisje." zei hij, k woord met het hoofd kinikkende, „1- R pig. denk maar eens goed na. Het is geen koppigheid. t is mijn hart dat' snorkt." antwoordde Do ores „Fn bo vendien," voegde zij er glimlachend aan toe, tot een minimum bejoerken. Daarom zullen alleen de bruidegom, de ceremoniemeester en de cantor spreken, terwijl een tweetal kleine gasten een wenschje zullen opzeggen. Als cantor zal optreden peet Maartje, wel ke rol zal vertolkt worden door Ma Bierman uit Oosthuizen, de bekende West-Friesche voordrachtkunstenares, terwijl als ceremo niemeester fungeert haar partner uit de Hoornsche revue's Jan de Boer uit Hoorn, alom bekend als Gerebrand. Deze twee artis- ten zulen voor u de ware West-Friesche ty pen uitbeelden. Het geheel zal uit folkloristisch en histo risch oogpunt een waardige weergave van het plattelandsleven van een eeuw geleden zijn. Een N.H. Vrijstersmarkt in 1696 of Tetjeroen te Schermerhorn. Tijdens de oud-Hollandsche Bruiloft wordt opgevoerd: Een Noord-Hollandsche Vrijster- markt in 1696 of Tetjeroen te Schermerhorn. Dit kluchtspel is een waardige representant van den oud-Hollandschen boer, de humor, waarmee onze voorouders zich amuseerden. Oorspronkelijk is het geschreven in de 18de eeuw en in 1834 omgewerkt door C. Alex van Ray. Deze schrijft in zijn voorwoord o.m.: Het blijkt wijders, dat het hierboven door mij aangehaald kluchtspel, hoe onkiesch ook in veler oog. jaarlijks te Amsterdam op den ouden schouwburg gespeeld werd, doorgaans met veel toeloop, en dat 't tevens 'n geliefd stuk was bij de kermissen te Zaandam en Wormerveer, wanneer er zeer vele toevoeg sels met zang en dans werden ingevlochten. Ook blijkt, dat hij in het belang der goede zeden en gekuischten smaak noodig geoor deeld heeft, veranderingen te maken. Wie was Tetjeroen? De bewerker schrijft hiervan: Tetjeroen was een Amsterdamsche spreeuw (guit) die bij openbare volksverma ken zeer gezocht was. Men schijnt vroeger veel belang in dezen Tetjeroen gesteld te heb ben; wij lezen tenminste, dat hij in 1697 zijn dagelijks verblijf hield in het wijnhuis de Olifant, op de Botermarkt te Amsterdam, al waar Czaar Peter de Groote zich meermalen met hem inliet en aan hem een groot aanbod heeft gedaan, indien hij naar Rusland wilde verhuizen. Later moet hij in het huis Blauwe Jan geheeten, zijn aangenomen om 's avonds het gezelschap te vermaken en daarna heeft zijn schoonzoon een wijnhuis of zoo genoem den gemeenen haard, op de Nieuwe Markt gekocht of aangelegd. Wanneer de schoonva der aldaar komen zoude, om zijn kunsten en grappen uit te kramen, dan werd zulks des voormiddags door het steken van de trom pet uit een bovenkamer aangekondigd. Zoo schijnt de signeur ook eens op de bekende vrijstersmarkt te Schermerhorn te zijn ge weest om zijn snakerijen aldaar uit te halen. De korte inhoud van het spel volgt onder staand: Karei Vlierhof, een jong, welbemid- deld Amsterdamsch koopman, bemint een jong weeuwtje, Maria Stein. Deze vrijage vindt tegenwerking van Maria's oom, Arie Haspel, een oude vrijgezel, wonende te Scher merhorn. De oude Arie begeerde Maria voor zich zelve. Om dit heerschap een poets te bakken zijn voornoemde Vlierhof met zijn knecht Jan en de welbekende guit (Tetje roen) ter vrijstersmarkt getogen. Als het spel begint, is de inschrijving voor de vrijsters markt bijna ten einde. De schout, Leendert van der Scharen, die tevens de kastelein is van de herberg De Valk met zijn schepenen en goemannen, schrijft juist de laatste lief hebsters in, n.1. Krientje Japikse, Fijtje Ste vens en Bregje v. Douw, 'n oude vrijster, die reeds sedert 16 jaren ter vrijstersmarkt gaat en steeds teleurgesteld, zonder a.s. echtge noot is weergekeerd. Jochem, knecht bij van der Scharen en dorpsbede, brengt van der Scharen het ontstellende bericht, dat de drie reizigers, die gisteravond in zijn herberg al gestapt zijn, verdwenen zijn. In hun plaats zitten er nu een welgestelde boerenknaap (Vlierhof), een oude saffraankleurige Kra ker (Tetjeroen) en een broodmagere boerin, daar geen einde aan is (Jan). Als het drietal verschijnt, beluisteren van der Scharen en Jochem hun plannen. Met geld wordt echter hun mond gesnoerd. Tetjeroen gaat door als de vader, terwijl Vlierhof en Jan zijn kinderen voorstellen, resp. als Lauw en Elsje. Arie Haspel is door hen 'n brief gezonden, dat 'n jong lief m?:«i' hem wenscht te spreken Als hij verschijnt, ontdekt hij Jan a's boerin verkleed en doe' haar een liefdesverklaring, vooral nadat hij hoort dat haar vader een rijk vetweider uit de Beemster is. Zij toont wederliefde en ver zocht Arie om met haar vader te s reken. Het onderhoud tusschen Arie en Tetjeroen (als de vader) toont ons de zotternijen van den guib Brechtje van Douw verheft zich ondertus- schen op Karei Vierhof. Als Maria Stein en haar kamenier Geertje verschijnen, begrijpen zij van de situatie niets, maar Tetjeroen stelt hen ge rust, dat alles in orde komt. Als de vrijstersmarkt met muziek en na voorlezing van de oorspronkelijke keuren en privelegien van Tobias van Pottenrooden ge opend is, volvoert Tetjeroen zijn listig plan. Hij zorgt, dat Arie Haspel zijn toestemming tot het huwelijk van Maria Stein en Karei Vlierhof geeft en van zijn verliefdheid gansch genezen is. De liedjes die gezongen worden zijn ver vaardigd op oude vaderlandsche zangwijzen. De muzikale leiding berust bij den heer H. J. Zaal, koordirigent te Alkmaar Regisseur van het stuk is de heer Joh. Ridderikhof te Hoorn. „ik ben uw dochter en u bent zelf ook ni.t erg zachtzinnig en toegeeflijk, nietwaar?" „Neen," antwoordde hij weifelend, „mis schien niet." Zijn trekken ontspanden zich een beetje en hij glimlachte bijna ook. Het was alsof de vrede was geteekend en de moei.ijkheden uit den weg waren geruimd maar het was slechts "c'-ijn, want voor Men- doza was het even onmoge'ijk toe te geven, als het voor Dolores zou zijn haar liefde voor Don Jan op te geven. Zij zag dit niet in en dacht dat er een werkelijke verande ring in zijn slemming was gekomen en hij zou verg Jen dat h«* gedreigd had ha; naat Las Huelgas te zenden. „Wat geschied is kan niet onced'an wr den gemaakt", zei hij, opnieuw bedroefd wordende. „Je zult nooit vo kon; n ge.ooven dat je gedurende hee' mijn leven tnijn alles bent geweest. Hoe zou het ock rnd°rs heb ben kunnen zijn, mijn kind Ik ben heel een zaam. Je moeder s bijna ach'tien jaar deed en Rcdrigo Plotseling hie d hij op. want hij had den naam van zijn z*on ncnooit in 1 jzi'n van het me'sje uitgesproken, sinds Rodrigo hem had ver'-teo om zijn e n weg te paan. „Ik geloof dat Rodrigo mijn hart heeft ge broken," zei de oude man na een art n-uze zijn stem in bedwan houdende, w-ardoor zij koud en onverschillig klonk „En als er nog iets van overgeb'even is, zal jij dat rest je wel kapot maken Hij stond op, en haar hand l^s'aterde wendde hij zich af met de ruwheid van den strengen, harden man. die niet opnhuw aan zijn gemoedsaandoening wilde toegeven. Dolores schrok er eenigszins van, wan: zij was nog onder den indruk van hef vrien» delijke gesprek van zooeven, maar zijn toon STOMPETOREN. De tuinbouwvereeniging „De Schermer" vergaderde Zaterdagavond in café Renses te Stompetoren. Door afwezigheid van den voorzitter werd deze functie waargenomen door het bestuurs lid den heer Jb. Bakker Bij de ingekomen stukken was een verzoek van het Herdenkingscomité, om een finan- cieele bijdrage voor het maken van een pers- voersilo op het tentoonstellingsterrein. De heer Bürmann. voorzitter der land bouwtentoonstellingscommissie, die ter zake volkomen op de hoogte was, deelde mede, dat met genoemde persvo-rsilo gedurende de tentoonstelling gedemonstreerd za! worden. Van deskundigen had spr. vernomen, dat deze nieuwe manier van inkuilen dat volgens het systeem van professor Visser te Wapeningen zal geschieden, slechts een waardeverlies brengt van 14 pet., terwijl de oude methode, welke tot dusver hier in de Schermeer ge volgd werd. een waardeverlies geeft van 60 pet. Deze nieuwe methode wordt in Duitsch- land en Fin'and al zeer veel toegepast In aansluiting op deze demonstratie zal de heer Lienesch. leeraar rijkslandbouwschool te Schagen, op een nog nader vast te stellen datum een lezing houden. Ook de vereeniging Noordhollandsth Noor derkwartier het Veevoeder Bureau de afdee ding der Holl. Mij. van Landbouw de Scher meer zegden reeds financieelen steun toe. Spr. achtte deze demonstratie voor vee houder en landbouwer van groot belang. Na deze beschouwing werd het verzoek met algemeene stemmen aangenomen. Hierna kwam in behandeling een aanvraag om voor de te houden tentoonstelling een medaille beschikbaar te stellen. Na eenige besprekingen werd besloten hiervoor 5 te geven. Vervolgens stelde de heer Jb. Bakker voor, om aan alle leden van deze vereeniging een doorloopende entreekaart voor de herden kingsfeesten aan te bieden. Volgens spr. zou elk lid hiervoor toch wel belangstelling hebben en het betalen van entree zal door den treurigen toestand in de tuinbouwbedrijven een groot bezwaar ziin. Daar het saldo der kas van de vereeniging zeer gunstig is. was dat voor hem ook een reden, om met dit voorstel te komen. Ook dit voorstel werd, na een korte dis cussie met algemeene stemmen aangenomen. Na eenige huishoudelijke besprekingen volgde de rondvraag, waarna sluiting. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. Uit de gehouden vergadering van de Commissie van Vijf uit de 50 Westfriesche gemeenten met de verschillende tuindersor ganisaties is gebleken dat de nood in den tuinbouw van Langendijk en omgeving de volle belangstelling der regeering heeft, doch dat, in verband met den toestand van 's lands financiën niet een steun zal worden verleend, die zich uitstrekt tot garandeering van den productieprijs. Er zullen nu verschil lende constructieve midd.len worden aange wend, om te trachten den tuinbouw te red den. De tuinders weten nu ongeveer, wat ze van de regeering kunnen verwachten en kun nen slechts in afwachting leven van de resul- tate, welke die constructieve middelen zullen opleveren. Het ware te wenschen, dat de tuinders bui en houding kwetsten haar. „U vergist U," sprak zij ernstig. „Aange zien u mij gezegd hebt, dat u van mij houdt zal ik heusch mijn best deen u niet meer te kwetsen of te mishagen. Ik zal doen wat ik kan wat ik kan.' De laatste woorden herhaalde zij lang zaam en met onbewusien nadruk. Dadelijk wendde hij zijn gezicht weer naar haar toe. „Beloof mij dan dat je Don Jan van Oos tenrijk nooit meer zult weerzien, dat je zult vergeten hem ooit te hebben liefgehad, dat je hem heeenral uit je gedachten zult ban nen, en dat je gehoorzaam het huwelijk zult aanvaarden, dat ik voor je zal beramen." Woorden van weigering van zulk een ge hocrzaamneid kwamen het meisje reeds op de lippen, geheel klaar en scherp. Maar zij zou d:e nu niet uitspreken, opdat niet nog boozere woorden de hare zouden beantwoor den. Zij keek h;ar vader recht in de oogen, haar hoofd een oogenbiik trots omhoog hou dende. Teen, güm'achte om de onmogelijk- he.d van het geen hij wenschte, wendde zij zich van hem af, liep zwijgend naar het raam, dat zij wijd opende, en leunende op de steenen vens erbr.nk. keek zij naar buiten. De maan stend thans veel hooger en over goot het plein met haar witte licht. Het was haar bedoeling de d:scussie te staken zonder opnieuw boosheid te verwek ken, maar zij had geen s'echter middel kun nen kiezen om. wat er nog was overgoble ven van de vriendelijke s'emm ng haars va ders, geheel te verdrijven. Hij verhief thans zijn stem niet, toen hij haar volgde en begon te streken. „Uns je weigert dat te doen?" vroeg hij met iets onheilspellends in zijn toon. Van die verschietende pijnen, dan hier, dan daar? Ze blijven weg met één of twee van die Volgens ricipt vat* Apothikpr Dumont ten regeeringshulp en buiten de te nemen constructieve maatregelen zich zelf konden redden. Gelukkig was er op onze veilingen in de afgeloopen week een betere stemming waar te remen. De aardappels b.v. konden gemakkelijker worden verkocht en brachten iets betere prijzen op. Dit gold zoowel de Schotsche muizen als de Eigenheimers Voor puike Schotten, voor binnenlandsch verbruik bestemd, werd een prijs besteed tot 2 40. wat in de laatste weken niet meer was voor gekomen. Er kwamen dagen, dat voor mini mum-prijs zelfs niet werd verkocht en alle partijen meer dan 75 cent opbrachten. Er was dus heel weinig, gelukkig, voor de belten bestemd. Ook bij Eigenheimers kwam die be tere stemming tot uiting. De mooiste partijen brachten tot 2.80 op, terwijl voor blauwe Eigenheimers tot 2.70 werd betaald. Voor Duken was minder belangstelling, zoodat d?ze slechts 75 cent konden opbrengen, even als drielingen. De totale aanvoer aan beide veilingen beliep ongeveer 75 spoorwagens. De prijzen, deze week voor roode kool be steed, vergelijkende met die van vorige we ken, vallen ten gunste van deze week uit. De laatste weken was het grootste gedeelte on verkoopbaar en het was een uitzondering als men meer dan den minimum-prijs van 1 maakte. Nu echter werd bijna alles verkocht en voor hoogere prijzen van de hand gedaan. Vooral in het laatst der week was de stem ming gunstiger. Zoo werden Zaterdag aan de Broeker veiling prijzen van 1 50 tot 3 betaald, te Noord-Scharwoude 1.80-3 10. Aangevoerd werden 27 spoorwagens. Ook met de witte kool ging het beter. Was voor dit artikel de vorige week al een betere tenr'enz merkb°ar, deze week was dit in nog sterkere mate het geval. Slechts een paar maal is het voorgekomen, dat een partijtje voor 50 en 80 cent per 100 K G. werd ver kocht; overigens bracht het aangevoerde 1 op en een be'angri'k dee' van de meest ge wilde bracht 1 50—1 80 op. De aanvoer be'ien 17 spoorwagens Ongeveer op dezelfde wijze ging het met de gele kool. Er moest niets meer naar de belt. Een zeldzaamheid was het, als de mi nimum-prijs werd besteed. De mooiste par tijen bracllten in het laatst der week 2.30 op; te Noordsch;rwoude is er nog gele kool verkocht voor 2.70. De groote of die vaa iets afwijkende kwaliteit werd voor 1.20 1.70 verhandeld. Aanvoer 8 spoorwagens. Voor bloemkool werden beste prijzen be taald. De mooiste bracht ruim 19 op, tweede soort 45. De aanvoer is echter klein, ook door het sterke optreden der draai- hartigheid. Van uien werden ongeveer 13 spoorwagens verhandeld. De stemming voor dit product was niet slechter, voor nep zelfs aanmerkelijk beter dan de vorige week. Voor zilveruien werd 80 cent tot 1 be'aald, voor zi'.verdrie- lingen 1.20--/ 2.10. terwijl voor zilvernep oneeveer 2 meer werd besteed dan de vorige week. De prijzen van de laatste dagen varieerden van /-6—9.50. Gele uien brach ten 1.702 90 op, al naar gelang van kwaliteit, gele drielingen 1.10—2.30, gele Nep 2.90—4 40. Wortelen brachten iets minder op nl. 1.90—/ 3.50. Voor slaboonen werd de stemming iets gunstiger, altham, in de tweede helft der week. Aanvankelijk w°rd voor de mooiste 34.50 bptaald, later brachten de meest gewilde partijen 6.60—8 op. Minder mooie werden toen voor 23.50 verkocht. Voor Snijboonen werd 5—8 betaald nl. voor de mooiste: andere golden 24.50. Aanvoer rond 44000 K G. Een scherpe daling van de tomatenprijs was deze week helaas te constateeren, zoo dat voor A-kwaliteit gemiddeld maar 3.50 werd betaald, voor B 3.60, terwijl C 2.10 opbracht en CC voor den minimumprijs van de hand ging. Voor druiven werd gemiddeld 35 be taald. Bieten waren nog weinig in trek, toch werd er iets meer voor betaald dan vorige weken nl. ƒ0.80ƒ1.70. Rr barber voor een deel onverkoopbaar; overigens werd ze voor 1 verkocht. „U vraagt het onmogelijke," antwoordde zij zonder om te zien. „Ik heb niet geweigerd want hierin heb ik geen wil, geen keus. U kunt met mij doen wat u wilt, want u hebt macht over mijn uiterlijk leven en schoot die macht te kort, dan zou de Koning u wel helpen. Maar verder reikt uw macht niet, noch over mijn hart, noch over mijn ziel. Ik heb hem lief en deed dit al lang. Ik zal hem blijven liefhebben tot mijn dood en in het hiernamaals. Hoe zou ik hem dan uit mijn gedachten kunnen bannen? Het is krankzinnig om dat mij te vragen." Zij hield een oogenbiik op, terwijl hij met de tanden op elkaar geklemd achter haar stond en de hak van een van zijn zware laarzen op den vloer knarste. „En wat uw dreigement betreft," vervolg- 'de zij, „u zult Don Jan niet dooden, het zelfs niet eens probeeren, want hij is 's Ko- nings broeder. Als ik hem vanavond kan ontmoeten, zal ik het doen en daarbij zal hij geen gevaar loopen. Want ik onderstel dat u hem niet ter sluiks zult vermoorden. Neen! Dan zult u hem ook heelemaal niet aanvallen. Breng me morgen of overmorgen als de hoffeesten voor hem voorbij zijn en u zelf geen dienst hebt, naar Las Huelgas, en met zoo weinig mogelijk schandaal. Maar ben ik er eenmaal, plaats dan een sterke macht van gewapende mannen om mij daar te houden, want anders ontsnap ik. En dan ga ik naar Don Jan. Dat is alles was ik u heb te zeggen ';t is mijn laatste woord" „Ik geef je het mijne en het was mijn eerewcord,-' zei Mendoza. „Indien Don Jan tracht hier binnen te komen, zal ik hem doo den. Morgen ga ik naar Las Huelgas." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5