JBiftnenCand 5iidschd(Ua KORTING SALARISSEN Tof het nemen van deze maatregelen fcn ik genoopt geworden doordat zwar® „„„„a king van ernstig wangedrag tegen ka Smit bestaat, terwijl kameraad van ,;(T BRANDEM. VERKEERSONGEVALLEN \foor kleine tuinen. 0PR0EP AAN DEN KLEINEN MIDDENSTAND. j^et bestuur van „Middenstandsfront", /oorzitter de heer P. S. Timmermans te Hiilaard en secretaris de heer J. A. Salverda, Giisb. Japicxstraat 73 te Leeuwarden ver zoekt ons opname van het volgende: Pr is onder onze bevolking een groep nijvere erkers, die bitter lijdt en desniettegenstaan de in het publiek schier geen klachten laat ^De^bijna 250 millioen gulden, die volk en regeering beschikbaar stellen tot leniging van den nood ond de landbouwende bevol king, bewijst reeds afdoende, dat er op het platteland wordt geleden zonder weerga. Maar deze miljoenen, bedoeld tot leniging van den nijpenden nood van de geheele plattelandsbevolking, hebben geen beter re sultaat gehad, dan enkel, dat meerendeels de boeren nog niet ten onder zijn gegaan. Den werkman en den kleinen middenstan der echter hebben zij niet kunnen helpen aan werk, aan voldoende werk om te kunnen leven'. Kan de arbeider evenwel nog z'n loon, zjj het dan al een karig loon, halen door in werkverschaffingsarbeid te werken, de kleine jndustriëele en handeldrijvende middenstan der op ons platteland, die bijna uitsluitend zijn levensonderhoud en dat van zijn gezin „Voet trachten te verdienen door te arbeiden voor en handel te drijven met hen, die betrok ken zijn bij land-, tuinbouw- en veeteeltbedrij ven, heeft geen stut; ook zelfs geen toekomst- vcwachting meer. Zij gaan onherroepelijk ten onder. Gaan zeker ten ondertenzij zij zichzel- ven helpen. la, kleine ambachtsman, kleine midden stander! U zelf helpen. Het groote publiek weet nief van uw lijden, van uw tobben. Het weet niet hoe ge almeer jn 't nauw geraakt. Financieel: de wissels bijna geregeld terug met verzoek „even uit stel", uw crediet bij uw leveranciers is ten einde; uitstel moet worden gevraagd voor de betaling van hypotheekrenten; bij de banken moet worden gebedeld om ooschuiving van den termijn uwer contractueel verplichte af lossingen Maar erger nog! Er zijn er onder l) die zelfs voor de dagelijksche noodzakelijke le vensbehoeften geen geld meer hebben Er zijn gezinnen, waar ondervoeding heerscht. On dervoeding; in dezen tijd; nu men stikt in den overvloed en geer. raad meer weet met het teveel aan voedsel. Is het niet om te schreien? Maar de organisaties dan? De organisa tics voorden Middenstand, wat deden zij? De groote landelijke Middenstandsbonden ke. ren het leed ten plattenlande niet. He laas, het bleef hun onbekend en vond dus tot nog toe in hen geen pleitbezorgers In het „Verslag der werkzaamheden van den Mid- denstandsraad over het jaar 1932 werd zoo goed als niets gemeld over de crisis en nog minder over den toestand van den kleinen middenstander temidden van de vooral hen teisterende malaise Dezer hooge nood schijnt daar onbekend. Wel hebben vele vakorganisaties zich aan eengesloten en treder deze thans vereenigc op tot behartiging van hunne algemeene be langen in den Nederlandschen Industrie- en Handelsraad voor Land- en Tuinbouw, maar hoewel voor den timmerman en den smid, den kleermaker en den winkelier, den schipper en den wagenmaker, den schoenmaker en den schilder van het platteland reeds plaatselijke vereenigingen bestaan en de gewestelijke bon den wel werken, to h is er tusschen die orga nisaties geen onderling contact. Zij missen het centrale «raan, dat de a'gemeene belan- fen van al deze kleine middenstanders zal t" ren heh^rtjore,. en bepleiten. En dan zijn daa. nog de honderden, meer no&, de duizenden ongeorganiseerden. Som m.gen hunner zijn nimmer georganiseerd ge weest. Maar honderden van hen hebben na 1929 als leden hunr.er vakvereeniging be dankt, omdathet betalen der contributie tt bezwaarlijk bleek. Helaas! Door verkeerc inzicht. Maar nog droever, omdat de nood hem noopte eerst brood en kleeren te koopen j" groote en kleinere crediteuren te beta en 01 het lidmaatschap der Vakvereeni g'ng moest dan maar worden prijsgegeven. Hfuw wree^ 2'cb dit alles in vreeselijke mate band 3''e ^eze 'n or&an'sator'sch ver hunr' hard dan zou ook de regeering hebben kunnen rneia ^en Pran£enden nood van deze kleine, ders ondergang worstelende middenstan Bij de hopelijk zeer spoedig te verwachten KJpe-de maatregelen voor hulp aan den middenstand is het te vreezen. dat, indien wij ns niet spoedig en stevig organiseeren deze ulp niet voor ons zal zijn, niet in onze rijen a ming en aanvankelijke herleving zal tj0' 0ns voorbijgaan. Het is daarom, dat den 1 lden Juli jl. te oeuwarden is geconstitueerd de Ver „Mid- «nstandsfront als Centrale organisatie \an Bonden en Ver. van den kleineren han- eidrijvenden en industriëelen Middenstand, ten doel hebbende federatief op te treden voor a'le groepen van verschiilenae richting. Dus iratief optreden van de Christelijke, de eutrale en de Roomsch-Katholieke organi saties. Door deze roepen wij de één en een kwart millioen middenstanders van Nederland op om als één man te vragen gelijkberechtiging et andere groepen der bevolking. Om ge- "Jk recht voor allen! vragen vanwege het groote belang ,.2er zaak de medewerking der besturen van e plaatselijke, gewestelijke of provinciale rganisaties, van welk bedrijf dan ook, door "l^t ons in contact te stellen. Wij verzoeken met dringenden ernst de U'zenden ongeorganiseerden middenstan- °ers toe te treden tot onze organisatie. Een- pc- „maakt macht! eindelijk vragen wij van ons geheele volk, *an allen rang en stand, belangstelling en medewerking voor deze inderdaad alge- "«öie, nationale zaak flu, in den wettigen weg, als unne belangen bepleit en zoo lang k gesproken als noodzakelijk was geble en, dan Zou nok rl*> rpowrinor hphhen knnner een man en zoo TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Gisteren is het zesjarige zoontje van den leer Chr. Baas te Tweede Exloërmond Drente) bij bet naar school gaan in het Hoofddiep gevallen en verdronken. PAS OP MET ELECTRICITEIT! O een electrische apparaten ge bruiken, terwijl men een bad neemt. Uit het Centraal verslag 1932 van de ar- xidsm&pectie ontleenen we het volgende: Een verpleegster in een groot ziekenhuis wilde een bad nemen en daarbij tevens het haar wasschen; zij nam een electrischen haar droger meer in de badkamer, 's Avonds miste men haar en bij onderzoek vond de ge neesheer-directeur haar toen gebeel onder water in de badkuip liggen. Den haardroger, aangesloten op het 220 volt gelijkstroomnet door middel van een contactlamphouder die in een boven het bad op circa 2.25 M. hoogte hangenden lamphouder was geschroefd, hieki zij in de hand, stijt tegen het lichaam aange drukt. De geneesheer-directeur trok de con tactstop uit den contactlamphouder, waar door de verbinding van den haardroger met het net werd verbroken. De verpleegster ble k te zijn overleden. De geneesheer-directeur constateerde op de rechterborst en den rechterbovenarm vier door electriciteit veroorzaakte brandwonden. Blijkbaar was de haardroger dus door een defect uitwendig onder spanning gekomen. Bij onderzoek van het apparaat bleek de ver warmingsspiraal gebroken te zijn. Hierdoor werd het mogelijk, dat de gebroken einden met de metalen omhulling in aanraking kon den komen, hetgeen dan ook ais de oorzaak van het ongeval moet worden beschouwd. RIJKSPERSONEEL. Wat de regeering zal voorstellen. „De Volkskrant" weet te melden, dat de regeering zal voorstellen bij de reeds toege paste tijdeliike kortingen op de loonen en salarissen van hel rijkspeisoneel nog eene, wederom tijdeürke. te voegen van vijf procent, zoowel voor de gehuwden als de onge- huwden. Bovendien wil de regeering de reeds be staande extra-3 procent-korting vooi de on- genuwden verhoogen en wel met één procent meer voor elk jaar boven den 25-jarigen leef tijd tot een maximum extra-korting voor on- gehuwden zal zijn verkregen van tien procent op 32-jarigen en hoogeren leeftijd. DE ZIEKTE VAN WEIL. Badhuis te Zaandam gesloten. Te Zaandam heeft zich een geval voorge daan van de ziekte van Weil. Het onderzoek heeft echter vrij stellig aangetoond, dat de patiënt de ziekte niet te Zaandam heeft opge- loopen. Wel heeft de man aldaar gezwommen maar niet binnen den tijd, waarop in den regel de ziekteverschijnselen zich openbaren Wel heeft hij binnen dien tijd elders ge zwommen. Toch heeft dit feit. gevoegd bij het groot aantal ratten, dat in de bad- en zweminrich ting en in de omgeving daarvan is waarge nomen den autoriteiten aanleiding gegeven op advies van d e gezondheidscommissie maatregelen te nemen tegen h<d gevaar van besmetting van het openbare water. Als ge volg daarvan is besloten het badhuis te slui ten en over te gaan tot ontratten daarvan door gebruikmaking van ratinin. Het ligt in de bedoeling, wanneer het ont ratten resultaat oplevert en geen nieuwe ge vallen zich openbaren, het badhuis na een dag of tien weer open te stellen De patiënt, die in het gemeentelijk zieken huis verpleegd wordt, is zoo goed als her steld. DE WINDHOOS TE OUWERKERK. Hulp gevraagd. Gistermorgen kwam de raad van Ouwer- kerk bijeen om maatregelen tot steun te be ramen voor hen, die door den windhoos van Maandagavond aanzienlijke schade hebben geleden aan hun eigendommen. De raad besloot een comité op te richten teneinde gelden bijeen te zamelen. Een aan tal jonge meisjes met bussen gewapend, col lecteerden bij de passanten, die per auto, motor of rijwiel de geteisterde plaats komen bezoeken De raad besloot tot een algemeene oproep van het Nederlandsche volk door middel van d€(jdden kunnen worden gegireerd aan den burgemeesetr, (gironummer 87551.) ue schade bedraagt eenige duizenden guldens. ADALBERT SMIT GESCHORST. De heer Adalbert Smit van de Nat. Soc Ned. Arb Partij is als lid geschorst en uit zjjn functies ontslagen. In het orgaan van genoemde partij „ae Bezem" lezen wij de volgende kennisgeving van „rijks-leider" Haighton: „Aan alle leden der N.S.N A P. Heil. Hierbij geef ik aan alle leden der partij kennis, dat kameraad Adalbert Smit is ge schorst als lid der N.S.N A-P geschorst a s redacteur van „de Bezem"; ontslagen als Rijks-Propaganda-Leider; en ontzet uit n.. lidmaatschap van den Rijks-Raad; een en ander met ingang van 9 Augustus 193-3 Kameraad Adalbert Smit mist aas e bevoegdheid om, namens de N.S.N.A P-, op te treden, lezingen te houden, vergaderingen te beleggen, gelden in te zamelen of welke andere handeling ook te verrichten. Tevens geef ik hierbij kennis, dat Kameraa A. van Es, Hohenstrasse 20, Düsse.dorf, is geschorst als lid der N.S.N A.P.; en ge schorst als Gouwleider van de Gouw Dussei dorf en omstreken; ook dit met ingang van bij betorkken schijnt te zijn. E JL onderzoek dienaangaande vindt P Handende den uitslag met ingang van heden aan .kameraad Anton F. Schouten tot waarnemend Rijks-Fropa ganda-Leider; terwijl kameraad Jan Hol ander belast is met de waarneming der redactie van „de Bezem". SCHIEBROEK EN STRAPERLO. De burgemeester gaat te vew. Om het straperlo-spel te weren heeft de gemeenteraad van Schiebroek, zoo verneemt iet Hbld., de politie-verordening aangevuld met de verbodsbepaling voor gelegenheid geven of aanbieding tot deelneming aan spelen, waaruit voor de deelnemers geldelijk verlies of voordeel kan ontstaan. Den burgemeester van Schiebroek gaat dit verbod in zijn formuleering te ver. Z. i. zou den daaronder ook vallen gewone kaartspe len, domino om geld, enz. Hij heeft daarom besloten zijn vergunning aan Arcadia voor de beoefening van het z.g. straperlo-spel niet in te trekken, maar zal vandaag door de politie nroces-verbaal doen opmaken tegen di. en wellicht andere spelen in openbare lokalen. De rechterlijke macht moet dan maar beslissen of de nieuwe beoaling van de Schiebroeksche politie-verordening bindend is of niet. METAALSPLINTERS IN CHOCOLADE. Bij kwaliteits-chocolade onmogelijk. Naar aanleiding van het gepubliceerde rapport van den Keuringsdienst te Haarlem, die metaaisplinters in chocolade had aange troffen, verzoekt de N V. Droste's Cacao- Chocoladefabrieken ons te willen mededeelen. dat de geheele bona-fide chocolade-industrie alle kwaliteits-chocolade met zoodanige zorg bereidt, dat de in het rapport geconstateerde feiten zich daarbij niet kunnen voordoen. Er zij overigens aan herinnerd, dat het gebied van den Keuringsdienst, waarin deze voor vallen zijn geconstateerd, behalve de ge meente Haarlem, geheel Kennemerland en de Zaanstreek omvat". BIER VOOR DE VISSCHEN. Vergeefsche reis naar Amerika. De visschen in de Rijnhaven te Rotterdam zijn sinds Maandag uitermate vroolijk. Zij hebben n.I. een groote bierjool gehad langs de kade van de Holland-Amerika Lijn, waar vriendelijke mannen niet minder dan 21.600 fleschjes bier in het water leeggegooid heb ben, omdat dit brouwsel na 'een vergeefsche reis naar de United States niet meer geschikt was voor Nederlandsche kelen. Zoo stonden daar een half dozijn mannen aan den waterkant, met hun klompen diep wegzakken in een mengsel van schuim en capsules. Met een handigheid, die een gerou tineerd oberkellner hen niet zou verbeteren, ontdeed een van hen de fleschjes van de me talen dopjes, twee anderen goten ze leeg en de rest van het legertje pakten de fleschjes- zelf, die nog wel hun geld waard zijn, weer in de kisten. De arbeid vlotte uitstekend en de mannen boden gul den weinigen kijkers ook een dronk. Doch die maakten van hun aanbod maar liever geen gebruik, zoodat uit sluitend de visschen bij het ledigen van al deze fleschjes wèl gevaren zijn. Mochten hengelaars dezer dagen een visch vangen, die eenigszins boven zijn theewater is, dan weten zij nu dus, wat daar de oor zaak van was. TASCHJESDIEF. Een goede buit. Een bewoonster van de Amstelkade te Am sterdam heeft bij de politie aangifte gedaan, dat haar in een magazijn in de Kalverstraat haar taschje met 120. alsmede een spaar bankboekje waarop 1570 tegoed, is ont stolen. NIEUW BEROEP VOOR VROUWEN. Een Duitsche inbreekster. Er zijn weinig beroepen meer, in welke de vrouw niet geheel of gedeeltelijk den man heeft verdrongen. Voor zoover ons echter bekend, aldus het Hbld.. had in ons land de vrouw zich tot nu toe niet aan „inbreken" gewaagd. Dieveggen bestaan er sinds eeuwen, maar „inbreekster" is nog wat anders. Nu hebben wij onze eerste Amsterdamsche inbreekster, of eigenlijk, zij is niet zuiver Amsterdamsch, zij is „import" een Duitsche dienstbode. Een kennis van haar diende in de omgeving van den Koninginneweg, en mis schien van die zijde was de 22-jarige Duitsche te weten gekomen, dat „het volk" van haar kennis uitstedig was. In de woning van de afwezige familie drong de jongedame binnen door een raam. dat zij had opengebroken. Zij eigende zich een en ander toe namelijk voor zoover voorloopig is gebleken 170 aan geld en eenige koffers met g<>ed en voor werpen. De inbraak is ontdekt en de politie vond aanleiding de dienstbode te arresteeren De gestolen koffers waren nog in haar bezit maar het geld was weg, mogelijk al naar Duitschland. CENTRAAL PROTESTAN'TSCH COMITÉ VOOR OOSTENRIJKSCHE KINDEREN. De Oostenrijksche en Hcngaarsche pleeg kinderen, die hunne vacantie bij de pleeg ouders in Nederland hebben doorgebracht, zullen op 7 September as weder naar huis terugkeeren. Aanmelding voor deze terugreis kan ge schieden aan het secretariaat van het Cen traal Prot. Comité, Nieuwe'.aan 10, Bussum NAZI'S IN ZUID-LIMBURG Een zonderling doopfeest. Behalve den inval in het café van J. onder I U Mnkii If orlrroHo JinKkan riihn gQ Dcnaivc ucii in»"* -w j. üi Schinveld nabij Kerkrade hebben de rijks- gemeentepolitie wederom in verschillende grensgemeenten onderzoek gedaan naar het ageeren van Duitsche nationaal-socialisten. Voor verschillende der in Schinveld geverba liseerde Duitschers zal het geval nog staartje hebben, aldus de Tel., daar over grens-zetting en tegelijkertijd ontslag uu hun betrekking het gevolg van het deelnemen aan de politieke vergadering kan zijn. De deelnemers aan de vergadering gaven voor op een doopfeest geweest te zijn. Door het strenge toezicht van de politie autoriteiten is het openlijk ageeren van Duit sche nazigezinden in Nederland de laatste weken sterk verminderd. De wrijving aan de wederzijdsche grensstreek blijft voortduren en neemt eer toe dan af. Van socialistische zijde heeft men de laat ste dagen in de mijnstreek in Maastricht en in Valkenburg op uitgebreide schaal circu laires verspreid met het verzoek geen Duit sche waren te koopen en geen reisjes naar Eifel of Rijn te maken; dit laatste speciaal voor toeristen van Valkenburg. Sterk werd in het strooibiljet geageerd tegen de op Duitsch gebied gelegen sportarena bij Kerkrade om de wedstrijden niet te bezoeken. Het doodschieten van een op de baan aan gehouden Duitscher de vorige week en de mishandeling van een Nederlander door nazi-lieden op Duitsch gebied worden er in aangehaald. Het bezoek aan de sportarena was op de beide laatste wedstrijden zeer ma tig. Dit uitdeelen der circulaires vlak aan de grens wekte weer ce verbolgenheid der Duit schers op, die den verspreiders weinig liefe lijks beloofden. Zoo wordt de versfandhou- ding al slechter en slechter. De Duitsche autoriteiten schijnen echter meer dan vroeger thans acht te geven op de wijze van werken der nazi-partijlieden en een te heftig optreden te veroordeelen. Eenige Führer in het Akensche grensgebied werden wegens machtsmisbruik tegenover buitenlan ders ernstig gestraft. Officiéél is het ook door do Duitsche autoriteiten verboden aan Duit schers, die in Nederland woonachtig zijn, in Duitschland vergaderingen van politieken aard te beleggen. In werkelijkheid wordt hier echter niet de hand aan gehouden. DOODELIJKE DUIK IN HET UDDELERMEER. Ondanks het waarschuwen van den badmeester. De 31-jarige H. G. van Laarhoven, hotel houder te Amsterdam, dook in de zwem inrichting te Uddel (gemeente Apeldoorn) ondanks waarschuwing van den badmeester op een zeer ondiepe plaats. Hij kwam hoogst ongelukkig terecht. In het ziekenhuis te Apeldoorn is hij Zondag, na een dag van smartelijk lijden, overleden. De man was ge huwd en vader van twee kinderen. Aanzienlijke schade. Gisterochtend ongeveer 4 uur is brand uit gebroken in het alleenstaand woonhuis van Jen heer F. der Kers te Huininga. Het ge heele gebouw brandde af. Van den inboedel kon niets worden gered. De schade, welke ongeveer 10.000 bedraagt, wordt door ver zekering gedekt. De brand is vermoedelijk ontstaan in de keuken. Een brandweer zonder water. Maandagnacht ontstond door het zware onweer brand in een arbeiderswoning in den Dishoek, bewoond door de families Van der Link en Van der Hurk. De brand ontstond in de woning van de familie Van der Link en werd het eerst otdekt door Van der Hurk. Hij wekte de bewoners, die zich ternauwernood in veiligheid konden brengen. De brandweer kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. Korten tijd later stond het geheele pand in lichtelaaie. De inboedel van Van der Hurk, die niet verzekerd was, is gered, terwijl die van Van der Link, die wel verzekerd was, een prooi der vlammen werd. Ook het huis was ver zekerd. Aangereden en gedood. Een vrachtauto uit de gemeente Zutphen reed Maandagavond op den weg naar Gor- sel een 1 O-jarigen jongen aan. De knaap kwam met het hoofd op het asphalt terecht en was onmiddellijk dood. Jongetje te Utrecht gedood. Gistermorgen is op den Amsterdamschen straatweg onder de gemeente Zuilen een noodlottige aanrijding gebeurd, dat een vijf jarig jongetje het leven heeft gekost. Het jongetje, van G. uit de St. Ludgerus- straat, stak ter hoogte van de St. Ludgerus- kerk plotseling vanachter een auto den Am sterdamschen straatweg over en lette blijk baar niet op een auto, welke uit de richting Amsterdam naderde, aldus de Tel. De be stuurder van dezen auto kon niet meer tijdig stoppen met het gevolg, dat de auto het jon getje ter zijde greep en tegen den grond wierp. De wielen van den auto gingen het jongetje over het lichaam heen, ten gevolge waarvan het kind vreeselijk werd gewond. Het ventje werd in vrijwel hopeloozen toe stand per auto van den G. G. en G. D. naar de rijksklinieken vervoerd, waar het na aan komst is overleden. Den bestuurder van den auto treft geen schuld. Wielrijder doodgereden. Toen de heer Boss uit Valkenswaard (N.B.) Zaterdagavond met zijn auto tusschen Maar- heezen en Leenden reed, stak plotseling een wielrijder vlak voor hem den weg over; een aanrijding was onvermijdelijk. De >..geluk- kige werd tegen den grond geslingerd en kreeg een zware hersenschudding en inwen dige kneuz;ngen. Het bleek te zjjn de sigaren fabrikant Schijvens, eveneens uit Valkens waard, die per fiets van een familiebezoek uit Weert terugkeerde. Een ontboden genees heer liet den ongelukkige per auto naar het R.K. Binnengasthuis te Eindhoven overbren gen, waar hij, zonder tot bewustzijn te ko men, aan de gevolgen van de aanrijding is overleden. Auto door tram gegrepen te Voor burg; bestuurder gedood. Gisteravond omstreeks acht uur is bij de halte Weverslaan te Voorburg een luxe-auto, bestuurd door den ongeveer 40-jarigen heer Steinman uit Voorburg, opgereden tegen een in volle vaart rijdende versnelde tram van den dienst Den HaagLeiden, komende uit de richting Leiden. E)e auto werd over een afstand van 40 M. meegesleurd en geheel vernield De heer S de eenige inzittende werd zwaar gewond uit de wrakstukken van den auto te voorschijn gehaald. Hij werd naar het ziekenhuis St. Antoniushove ver voerd, waar hij kort na aankomst is overle den. Omtrent de toedracht van dit ongeluk ver- Het winnen van bloemzaden. Door den mooien zomer hebben we in onzen bloementuin wel eer van ons werk. Waar we met zorg hebben gewerkt groeit en bloeit alles weelderig. Na de bloem komt het zaad en ook daarvoor is de zomer zeer gunstig. Het einddoel van de plant is niet de bloem maar het zaad en vooral voor zaadvorming is veel voedsel noodig. Daar om zien we dat een plant, waaraan rijpende zaden hangen, en gewoonlijk minder fleurig gaat uitzien. Waar het ons alleen om deQ bloei te doen is dienen we dus alle uitgebloei de bloemen steeds tijdig weg te nemen An ders is het wanneer we van een bepaalde soort zaad willen winnen. Dan laten we een enkele plant rustig zaad vormen. In veel ge vallen is het al voldoende wanneer we aan een plant enkele uitgebloeide bloemen daar voor sparen. Wanneer dit zaad voldoende rijp is wordt het bij droog weer, in drogen toestand afgesneden. We kunnen zelf zaad winnen van éénjarige bloemplanten als: Anthirrinum of leeuwenbekken, Tagetes of afrikanen, Calendula of goudsbloemen, Cen- taurea of korenbloemen, Heüanthus of zon nebloem, asters, viooltjes, Trapaeolum of O.I. ke<-s en vele andere .Ook van tweejarige bloemplanten als: Cheiranthus Cheiri of muurbloemen. Lunaria biennes of Judaspen ning, Digitalis of vingerhoedskruid, Dianthus barbatus of duizend schoonen, Camponula medium e.a. kunnen we zelf zaad winnen. Zelfs kunen we zaad winnen van sommige vaste planten, als: Delphimum of riddersporen, Athaea rosea of stokrozen, Aconitum of minnikskap, Gaillardia, Lych- nis, Rudbeckia, Pyrethrum, Primula enz. Bij het zaad winnen gaan we nauwkeurig te werk. Zoo winnen we alleen zaad van goed groeiende planten met verschillende goede eigenschappen omtrent kleur, bloeirijkheid, bloemgrootte en wat verder als een goede eigenschao kan worden aangemerkt. Het ge wonnen zaad voorzien we direct van een dui delijk etiquet om verwarring te voorkomen. We bewaren het droog en niet te warm tot de tijd van zaaien is aangebroken. Verder is de beste bewaarplaats het natuurlijke om hulsel, de droge vrucht waarin zich het zaad bevind. Peulvruchten laten we dus in de peulen, kokervruchtjes in de kokertjes enz. Deze wikkelen we dan in een papieren zak of krant, waarmede we het ophangen. Waar we van bepaalde bloemsoorten verschillende variëteiten hebben uitgeplant is zelf zaad winnen veelal niet raadzaam; de kans voor verbateren is dan te groot. Zoo geeft b.v. het zelf zaad winnen van Lathyrus gewoonlijk slechte resultaten. nemen wij nog, dat de heer S. voor een stil staande tram had gestopt, even later gaf hij weer gas om deze te passeeren, doch blijk baar zag hij de uit tegenovergestelde rich ting komende tram niet naderen, met boven genoemd noodlottig gevolg. De auto, die circa tachtig meter werd mee gesleurd, werd geheel versplinterd. De wa genbestuurder werd ten gevolge van dit on geluk door een zenuwtoeval getroffen en ia in bewusteloozen toestand eveneens naar de St. Anthoniushove vervoerd. De dienst on dervond belangrijke vertraging. De burge meester was als hulpofficier van justitie op het terrein aanwezig. Auto-ongeluk met doodetijken afloop. Gistermiddag omstreeks drie uur had op den Arnhemschen weg ter hoogte van de Hertenkop te Leusden bij Amersfoort een ernstig auto-ongeluk plaats met doodelijken afloop. Toen een auto, bestuurd door den heer T. uit Woudenberg met matige snelheid een zandweg passeerde, kwam hieruit een paard gerend, dat op hol sloeg en met een gedeelte van het lemoen achter zich op het voorstuk van den auto sprong. De bestuur der gooide hierop het stuur om, waardoor de wagen tegen 'n boom botste. Hierbij liep een der vier inzittenden, de heer de Greef uit Leusden, 'n zware hersenschudding op Hij werd naar het ziekenhuis de Lichtenberg vervoerd, doch bleek bij aankomst overleden te zijn. Auto door een vitrine. Gisteravond reed de personenauto van den koopman Van O. uit Tilburg door de groote vitrine van de heerenmodezaak Stern- veld. De auto, waarvan de remmen waren vastgezet, stond op het Marktplein, waar de weg sterk helt. Zonder dat dit door iemand werd opgemerkt, zette de auto zich in bewe ging en kwam in de vitrine van het modema gazijn terecht. Gelukkig passeerde er op dat drukke punt toevallig niemand, zoo meldt de Tel., anders waren er wellicht persoonlijke ongelukken te betreuren geweest. Nu beperk te de schade zich tot een vernielde etalage en eenige beschadigde costuums. Merkwaardig genoeg is dit de vijfde maal in twee jaar tijds, dat de etalage van deze zaak door een auto werd vernield. Bij controle door de po litie bleek, dat de handrem van den auto nief in orde was. Tegen den bestuurder is ter zake proces-verbaal opgemaakt. KORTE BERICHTEN. De koningin, de prins en de prinse* stellen zich voor den verjaardag van n m. de koningin door te brengen ten paleize Soest- dijk. Prinses Juliana heeft gisteren de ver gadering van den raad van state bijgewoond. Tot partij-secretaris der Katholieke Democratische Arbeiderspartij is benoemd de heer Koopman te Hilversum. Panorama brengt aardige bijzonderheden over een school van Geisha's, die in Japan is gevestigd en van een boerenbruiloft in Giethoorn, waar bruid en bruidegom natuur lijk per punter naar het raadhuis vertrekken. De Glanzende doodkist" is een geïllustreer de beschrijving van de parel visscherij, waarin uitkomt hoe duur in werkelijkheid de parels betaald moeten worden. Aardige foto's doen zien hoe onze steden en wegen overstroomd zijn met paaltjes, die allerlei bijzonderheden vermelden en waarvan er drie verschijnen als één genoeg zou zijn. In teressant zijn de foto's van de Chewsure, het land, dat het uiteinde der wereld genoemd wordt. Verhalen en novellen ziin er ditmaal

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7