Amstecdamschc Jbwcs ^Binnenland Brieven uit Berlijn Pluimveeteelt. UITGEEST. Mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer breidt zich Steeds meer en meer uit. Thans is er weder een nieuw geval bij gekomen en wel onder het vee van den heer H- Reijne Hz., loopende aan den Lagendijk Dit ie het derde geval binnen enkele dagen tijds. BERGEN. Gevonden: Oude portemonnaie met eenige centen, bankbiljet, badmantel met zwembroek en pet, gekleurde vulpen, rozen krans met bril, broche, Japansch doosje en een schoen, zilveren vulpotlood, nikkelen bril in doos, zilveren armband met steentjes, twee jassen, portemonnaie met eenig geld, pijp, rechter handschoen, nikkelen heeren horloge, rijwielplaatje in étui, kinderpara- pluie, gehaakte jumper, rozenkrans, belas tingplaatje in etui, nikkelen kettinkje, zilve- Ten rozenkrans in etuitje, portemonnaie met eenig kleingeld, eenige ringen met sleutels, klein zwart hondje, zilveren vulpotlood, zak mes, damestasch met inhoud, ceintuur, belas tingplaatje in étui. producten in 1932 een waarde yertegfflr woordigde van niet minder dan j _J.uuu.uw. De zeepindustrie hier te lande vervaardigt producten, die in kwaliteit die der buiten- landsche firma's op dit gebied zelfs ver over treffen. De N.V. Zeepfabrieken „Het Ariteer v/h Gebr. Dobbelman te Nijmegen neemt als een der oudste en grootste hierbij een leiden de positie in. Deze heeft zij grootendeels te danken aan haar ervaring van 2 eeuwen. Een vijftal jaren geleden nam de firma de Eau de Colognefabriek „Caraba" over en ver wierf sindsdien ook op dit speciale terrein een welverdiende reputatie. Niet alleen op industrieel gebied, maar ook op dat van nuttige en waardevolle re clame is de firma Dobbelman in den letterlij ken zin des woords leiding-gevend geweest. Zij was het, die tientallen jaren geleden het eerst hier te lande op het denkbeeld kwam van reclame door middel van plaatjes. Zoo dient de firma Dobbelman ook in dezen economisch zoo moeilijken tijd naast haar commercieele en industrieele belangen lokt, bezig houdt, tot nadenken stemt of in vervoering kan brengen. Hij wekt de dichters, de schrijvers en de componisten, de schilders en de beelhouwers op tot het leveren van tendenzkunst. Niets mag meer „neutraal'' zijn in het huidige Duitschland. De Hitlerdictatuur verfoeit de liberalistische vrijheid, het „1' art pour 1' art" beginsel. Vrijheid? Goed maar in dienst van de nationaal-sociaüstiscbe be ginselen. Kunst wordt slechts op deze basis erkend, moet de verheerlijking van deze Hitleriaansche levensbeschouwing als eind doel hebben. Hoe dat te bereiken is, is nog niet al te duidelijk. Waarschijnlijk ook den heer Göb- bels niet. Maar reeds het streven is schoon En al doende leert men. Voorbeelden van deze nieuwe tendenzkunst zijn nog niet al te talrijk. Tooneel en film bij voorbeeld brengen voorloopig nog bijna uit sluitend prestaties, die heel erg op het ver leden gelijken. Maar men belooft, dat dit spoedig anders zal worden. Eén ding weet men al en voert men door: „vreemde rassen'' ook de cultuur, de hygiëne en de weten- en in de eerste p]aats het' joodsche ras, mo- NIEUWE BEZUINIGINGEN. Bij de Ned. Spoorwegen. Vroeger moest op iederen trein minstens één hoofdconducteur aanwezig zijn. In ver band met de nieuwe bezuinigingen en veran dering der voorschriften, behoeft voortaan op ledige treinen, posttreinen en goederen treinen, echter niet grooter dan 30 wagens, geen hoofdconducteur meer aanwezig te zijn, maar zullen de werkzaamheden van den hoofdconducteur door den machinist of wagenvoerder vervuld worden. Deze maat regel beteekent een aanzienlijke bezuiniging v m treinpersoneel. Deze bepaling is niet van toepassing op p*izigerstreinen. HAVENDIEVEN GEPAKT. Ooede vangst te Rotterdam. De rivierpolitie heeft gisteravond een zeer Igoede vangst gedaan. Zij is er in geslaagd, aldus de Tel., de dieven te arresteeren, die geruimen tijd de havens van Rotterdam en oe naburige steden onveilig gemaakt hebben en allerlei scheepsmaterialen, zooals lampen, blikken met olie en benzine en tal van andere zaken van de schepen stalen. '„DE VRIJHEID" IN DUITSCHLAND VERBODEN. Voor onbepaalden tijd. De Tel. verneemt, dat de verspreiding van het staatkundig weekblad „De Vrijheid", orgaan van den Vrijheidsbond, hoofdredac teur mr. J. J. v. Bolhuis, voor onbepaalden tijd in Duitschland verboden is. GRANATEN TE MAASTRICHT. Tijdig ontdekt. De laatste dagen voor haar heropening heeft de St. Servaasbrug min of meer op heete kolen gestaan, meldt de Limb. Koerier Men heeft daar n.1. drie granaten gevon den in een diepen kuil ten noorden van de brug Vermoedelijk zijn die granaten daar terecht gekomen, doordat zij met den stroom van de Maas zijn meegekomen uit het buiten land, toen daar nog over en weer geschoten werd. De gevonden granaten zijn: een granaat van 6 m.M. middellijn, een anti-fank-patroon voor geweer en een anti-tank-granaat van 3 7 m.M. Die oude projectielen zijn erg gevaarlijk, wat ook wel als waarschuwing moge strek ken voor sommigen, die vaak van die droeve herinneringen aan een wreeden' tijd in huls' bewaren. Het kan voorkomen, dat zij met pikrine-zuur of iets dergelijks gevuld zijn. welke massa zich in den loop van den tijd met het metaal van den mantel gaat verbin den. Het projectiel komt dan te bestaan uit bijzonder schokgevoelige zouten. Zelfs door het dreunen alleen reeds, van zwaar verkeer o' iets dergelijks, kunnen zij dan tot ontplof fing geraken. De bij de brug gevonden granaten zijn door den geweermaker Koene naar de kazerne overgebracht. In verband met den ouderdom der voorwerpen heeft men om de bovengenoemde redenen niet tot demontee ring durven overgaan. Van de Hembrug zal iemand naar Maastricht komen, om de granaten tot ont ploffing te brengen. schap. Opgebouwd, uitgebreid en geleid door ondernemingsdurf, gezonde zakelijk heid en zin voor sociale rechtvaardigheid is deze onderneming geworden tot een tast baar en doorslaand argument voor de juist heid van de leuze „Koopt Nederlandsch Fabrikaat!" Bij haa.r tweede eeuwgetij verdient de energieke en levenskrachtige tweehonderd jarige een nationaal eeresaluut! te en gelegd. Heesch. BRANDEN. Geen brand ie Oss. De brand, waarbij twee boerderijen eenige schuren in den asch werden heeft niet gewoed te Oss, doch (N.-Br.) Kapitale boerderij afgebrand. Hedenmorgen te negen uur brandde te Oss door onbekende oorzaak af een kapitale boerderij met groote landbouwschuren van den heer A. van der Wielen in de Heisteeg. Een groote partij hooi, haver en rogge, alsmede het landbouwgereedschap, machines en een groot aantal kippen kwamen in de vlammen om. De brandweer moest wegens gebrek aan water toezien, dat het pand tot den grond toe afbrandde. Verzekering dekt de schade. (Van onzen correspondent). EEN ONDERNEMING MET TWEE EEUWEN ERVARING. In het oude eenvoudige zeepsiedproces, vol gens hetwelk de zgn. zachte of groene zeep werd vervaardigd, is eigenlijk eerst in 1823 een groote ommekeer gekomen, toen Chevreul het resultaat van zijn wetenschappelijke on derzoekingen betreffende de vetten publiceer de. Elke verbetering werd door de firma Dobbelman onmiddellijk in toepassing ge bracht. Zoo was haar fabriek de eerste die in Nijmegen, en wel den 15den Januari 1845, «n merKwaaratgen ra.n.sl gebruik maakte van stoom als beweegkracht ncP,l' ers V2p,k 'e.r Dit initiatief lag geheel in de lijn van de we-l- traditie van bezonnen voortvarendheid, welke ""mor »n steeds door deze firma is hooggehouden tot op den buidigen dag. In 1861 oogstte de fir ma haar eerste officieele lauweren in den vorm van een bekroning van haar fabrikaat op een tentoonstelling te Haarlem. Haar eerste bekroning is later door vele gevolgd, o.a. op exposities te Londen te Am sterdam te Parijs, te San Salvador en elders. Toen in 1S93 de belemmerende accijnswet voor zeep buiten werking werd gesteld kon de onde- neming voor het eerst haar vleugels geheel vrij uit slaan. Overeenkomstig de eischen des tijds kreeg haar onderneming in den loop der jaren een sterk wetenschappelijken inslag. Ons land. dat zoowel om zijn zinnelijk heid als om zijn beschaving een wereldreputa tie geniet, heeft na de Vereenigde Staten met zijn .physical culture" het hoogste zeepver- bruik van alle landen dei aarde n.1. 11 K G. per iaar en per hoofd der bevolk'ng. terwijl het totaal verbruik in ons land aan zeep- gen in de Duitsche Kunstwereld geen rol meer spelen, en waar het practisch doorvoer baar is, wordt zelfs de herinnering aan al wat Joodsche kunst was, ook de allerhoog ste, uit het Duitsche leven weggevaagd Hierin is men radicaal, maar het is ten slotte iets ruiver negatiefs en daarom ook heel wat eenvoudiger door te voeren dan een positieve, nieuwe, eigen prestatie! Deze joodsche invloeden heeft men bijv ook uit de pers verwijderd. De Duitsche pers was, als in vele andfere landen, vóór 1933 sterk joodsch beïnvloed. Het wemelde hier van Joodsche uitgevers, redacteuren, verslag gevers, feuilletonnisten. En het waren, als gewoonlijk, de slechtsten niet. Zuiver van vakstandpunt gezien natuurlijk. Heden is 90 van deze joodsche literalen en journa listen broodeloos, naar het buitenland uitge weken of in gevangenissen in concentratie kampen opgesloten. Een nieuwe journalistiek met voor een groot deel nog ongeoefende journalisten, is in opkomst. Het resultaat is voorloopig bedroevend. De pers in Duitschland is nimmer als ge heel van zeer hoog gehalte geweest. Maar men had hier toch enkele zeer goede kran ten en tijdschriften, en weinige uitstekende dagbladschrijvers. Dat zij niet meer pres teerden lag vooral aan de omstandigheid, dat de laatste jaren het volk en zijn journalistiek zoozeer verpolitiekt was, dat alles en nog wat door partijbril gezien werd, vrijheid van drukpers in bandeloosheid ontaardde, en de persoonlijke hatelijkheid van allerlaagst allooi in de bladen een zoo ontstellend-laag peil be reikte, dat de weinige talentvolle en karakte ristieke journalisten in dezen poel dreigden onder te gaan. Van zulk een laag moreel peil mag heden niet meer gesproken worden. Maar in de paats daarvan is gekomen een onvrijheid, die niet vollediger gedacht kan worden. Wie de Duitsche journalistiek heden volgen wil, be hoeft zich nog slechts op één enkel dagblad te abonneeren. Alle andere bevatten bijna woordelijk denzelfden inhoud, althans wat het zoogenaamd actueele betreft. Meeningen wo-den niet meer uitgesproken, groepsbe langen niet meer verdedigd. De regeering, dr. Göbbels aan den spits, wenscht een pers, die de politiek van het Nieuwe Duitschland verdedigt, of althans niet ongunstig beoor deelt. Partijen kent de staat niet meer. An dere meeningen komen niet tot uiting, in ge sprekken hoogstens in de binnenkamer, in de pers natuurlijk het allerminst. De „groote pers" is van een ongelooflijke eentonigheid de „provinciale" nog slechts bruikbaar voor het aanvullend plaatselijk nieuws De journa listen zijn gee.n vertolkers van de „openbare meening" meer. eenvoudig omdat zulk een meening niet meer bestaat. En nu wacht men af, of de staatspropa- ganda er ook in slagen zal, de veelzijdigheid op kunstgebied te vernietigen en tot een farce te vernederen. De bedoelingen van de regeering zijn zeker goed, maar wie buiten het staatsverband staat, twijfelt er aan of het mogelijk zal zijn onder zulk een onge zonden druk nog gezonde artistieke activiteit en verscheidenheid te doen opleven. Alles is hier propaganda geworden voor één enkele groote idee: eenheidsstaat, een heidsvolk, eenheidsprestatie. Er zullen wei groote kunstenaars zijn, die dit ideaal als net hunne voelen en in deze stemming iets grootsch tot stand brengen. Maar wat zullen de overigen doen, die gisteren nog geheel an ders voelden en zichzelf en hun talent geen geweld kunnen aandoen? Wat zal van het cultureele Duitschland terecht komen? Een ideaalstaat naar de ideeën van dr. Josef Göbbels. Maar ook naar het oordeel van de mensch heid, voor wie ook het nationaal-socialisme ten slotte een episode is? ROLAND. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door onze abonné's worden gezon den aan Dr. te Hennepe, Diergaarde singel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Het werk voor den a.s. winter. De nieuwe plannen in Duitschland Hoewel ik deze week een artikel had willen schrijven over mijn ervaringen te Berlijn, waar ik vorige week een be zoek bracht, wil ik eerst een paar andere zaken van praktisch beling bespreken, daar we anders gevaar ioopen in het vuur van ons betoog ze over het hoofd te zien. Allereerst dan de kwestie van de huis vesting der jonge hennen We weten dat alles wat niet te best gelegd heeft opgeruimd moet worden en velen zullen, zoodra de rui doorzet, een aantal oud« hennen opruimen. Er komt dan ruimte vrij voor de jonge hennen die nu een eind op streek zijn. Voor één ding moet ik echter waarschuwen: plaats geen jonge hennen in de hokken die dpor de oude ontruimd zijn alvorens deze hok ken aan een grondige schoonmaak en ontsmetting onderworpen te hebben. Er zijn heel wat ziekten waarvan de oude hennen de smetstoffen bij zich dragen zonder er zelf veel last van te bacteriën (cholera-bacillen, Klein'sche ziekte-bacillen) ook z.g. filtreerbare, on zichtbare smetstoffen (diphtherie) en a'lerlei parasieten (coccidiën, wormen). Wat zien we dan vaak gebeuren? De jonge dieren zijn prachtig opgegroeid, hadden weinig last van ziekte en zoo dra ze dan een poosje in de winterver blijven zitten treedt allerlei misère op. Dat kunnen we voor een groot deel voorkomen door de hokken en rennen grondig te reinigen. Bij kleine rennetjes is het goed deze een voet diep uit te graven en te ver vangen door versch wit zand. Als we wat oude kippen aanhouden en de jonge er tusschen gaan zetten, wat veel stads- kippenhouders gaan doen, dan is het cerstandig om de oude kippen eerst een wormkuur te doen ondergaan. Geef ze gedurende eenige dagen in het meelvoer ongeveer 1 gram tabaksstof per hen, of vermeng het meel-voer met 2 tabaks- stof. De hennen zullen ongeveer 55 gram meelvoer en 55 gram graanvoer per dag eten, dus krijgen ze op die ma nier ook hun portie tabak binnen. Daar door zullen veel wormen afgedreven worden. Na een week wordt dan de grond uit de ren weggenomen en men is veel smetstof kwijt. Denk nu ook eens om het hok zelf. In den loop va nden zomer kunnen planken losgegaan of gekrompen zijn, kan de dakbedekking losgeraakt zijn, zijn misschien ruiten gescheurd. Kijk dat alles nu eens grondig na. In den zomer is zoo'n kiertje zoo erg niet, in den herfst en winter kan het noodlottig worden. Zcrg daarom dat uw huisvesting gereed is voor den winter. Let vooral op het dak. Denk ook om de verlichting als gij die hebt. Kijk de geleidingen van elec- trlsche lampen na of er niet iets hapert, maak benzinelampen schoon en zorg dat ze weer goed werken. Laat vooral geen dieren in de winter verblijven toe waar iets hapert! Jam mer genoeg heerscht er thans veel ver lamming onder de jonge hennen. Houdt dergelijke dieren niet aan, probeer niet ze te genezen, loop geen enkel risico, le verlamming is een ernstige ziekte wier besmettelijk karakter meer en meer blijkt en zelfs als een dier geneest blijft het gevaarlijk. Zorg voor prima dieren als gij plezier van uw kippen hebben wilt en van een ziekte genezen dieren zijn geen prima dieren. Denk daar voortaan dus goed aan en om u dat goed tte doen onthouden vertel ik de vol gende mop van een Schot Zo<i»'0 kend zijn de Schotten berucht b*. geweldige zuinigheid en bestaan01 vUn over duizenden moppen. Een aardt r" ons gebied is deze: Een Schot in»?,C zich zelf bij een vriend ten eten en Ik kom Zondag en zal een fijne £6?t: meebrengen. De vriend is erg ifeliikï?-1 over de bout die hem te wachten - atif UGfJ cf en ontvangt zijn vriend den volaena 1 /DnHnfr m*»t nnpn arman Zondag met open armen. Deze heeft I k ter den beloofden bout niet bij zich als hij er om vraagt komt het lakoni«£Q antwoord: „Ja, ik wou hem ook a brengen, maarhij is weer beter worden!" Kijk, de mop is goed, maar^ Schot die wel den zieken haan cadea wou doen, doch h<m hield toen hij beter was geworden, was toch «kt slim, want zoo'n haan deugt niet! Ruim op wat ziek is, wacht geen genezing af dat is heusch het beste en waar gij den duur het verste mee komt. We beleven nu den tijd waarin oo£ d« pluimveestapel ingekrompen zal moeten worden. Van alle kanten wordt er gead. viseerd om geen dieren aan te houden die niet goed voor den leg zijn en dat is heel nuttig, maar minstens «ven nut tig is het ook geen enkel dier aan te houden dat niet kerngezond is. We weten niet wat er later wear komen zal maar voorloopig weet ik wei dat een onzer grootste afnemers, Duitschland, hard zijn best doet den in! voer zoo sterk mogelijk te beperken, Dat geldt zoowel voor eieren als voor geslacht pluimvee en de nieuwe leiders op pluimveegebied, die ik deze week te Berlijn sprak, steken hun plannen in geen enkel opzicht onder stoelen of ban ken. Het geheele organisatiewezen op pluimveegebied is gereorganiseerd en gecentraliseerd onder één leider, die weer drie chefs onder zich heeft voor de volgende afdeelingen: bedrijfspluimvee, tentoonstellingswezen, stamboek wezen. In het kort komt het toekomstplan op het volgende neer: De boeren-pluimvee- houderij moet rendabel worden en om dit met succes te kunnen doen moeten aan de boeren alleen dieren vai goede afstamming geleverd worden. Teneinde de belangstelling voor de pluimveehou- derij te bevorderen moet het tentoon stellingswezen te hulp geroepen worden en aldus moeten de drie groote afdee lingen samen werken om de pluimvee houderij vooruit te helpen en import onnoodig te maken Dr. TE HENNEPE. Een van de meest interessante verschijnse len in het Nieuwe Duitschland is zeker de officieele propaganda, die als zoo belangrijk beschouwd wordt, dat men er een bijzonder rijksministerie voor opgericht heeft onder lei ding van een der meest vooraanstaande nat.- socialisten, den jeugdigen Rijnlander dr. Josef Göbbels wiens naam de laatste jaren en zeker de jongste zeven maanden bijna dagelijks in de wereldpers wordt ver meld. Een hoogst merkwaardige persoonlijkheid, deze Josef Göbbels. Door velen vereerd, door anderen, niet minder velen, als hoogst ge vaarlijk en intrigant beschouwd; maar hoe het ook zij, een man met idee'en en met een ongelooflijke werkkracht en energie. Klein van stuk, een mager gelaat, waarin neus en onderkaak bijzonder opvallen, scher pe plooien om een grooten mond, getuigend van veel gebruik dezer spieren, wat niet ver wonderen kan als men bedenkt, dat deze dr. Göbbels, wien het lot sedert zijn kinderjaren een te kort been beschoren heeft, na Adolf Hitier de vlotste en vlijtigste spreker van het Nieuwe Duitschland is. Een Germaansch type is Göbbels alles behalve, eerder Fransch of Waalsch, donker somber-melancholiek, met als een straal zon neschijn aan duistren hemel een goedaardi gen glimlach, een lachen van mond en oogen, dat op zulke momenten wel voor hem vermag in te nemen. Men heeft dit uiterlijk als ver klaring gevoelt voor een fanatisme, een aan verbittering grenzende hartstochtj die dezen kleinen man langs kronkelwegen ten slotte tot in de voorste rijen gebracht heeft. Maar of zulke hypothesen juist ziin, valt voor den buitenstaander moeilijk te beoordeelen. We weten alleen, dat zeker 75 pCt. van alle, meest uiterst dankbare, idee'n, waarmede het nationaal-socialisme in Duitschland volk en buitenland verrast heeft, uit het brein van dezen jeugdigen katholiek, jurist, philosoof, dichter en vooral reclameijagent van meer dan levensgroote afmeting dit laatste dan natuurlijk figuurlijk bedoeld ontsproten zijn. En dat is, hoe men verder ook over hem denke moge, een reusachtige prestatie! Ware Göbbels in de Vereenigde Staten groot ge v/orden. dan zou hii stellig de propaganoa- chef van een wereldfirma en na jaren zelf millionnair geworden zijn. In het anders zich ontwikkelende Duitsch land is hij Rijksminister voor Volksvoorlich ting en Prooaganda geworden, een ambt, dat in de wereld zeker een unicum is en nog wel eenigen tijd blijven zal. Aan duizend en een dingen merken we hans het werken van de zen merkwaardigen minister. Dingen, die ons erbazen niet zelden te- hier en daar met be wondering vervullen Zijn hoofddoel schijnt wel te zijn, het Duitsche volk absoluut niet meer tot rust te laten komen. Deze onvermoeibare dr. Göbbels zit over al achter. Hij schrijft en ontwerpt, organi seert en ruimt op, illustreert en illumineert, dicht en componeert met woorden en klan ken, maar vooral door het medium van zijn ontelbare meer of minder gelukkige, doch vrijwel altijd oorspronkelijke invallen! Hitier zelf zit ook vol met zulke invallen, al heeft hij veel aan Italië en aan Sovjet-Rusland ontleend. Maar sedert Hitier meer staats man dan partijchef is, kan men niet verwach ten, dat deze geniale propagandist en volks leider alles alleen tot stand brengt. Göbbels heeft hier een deel van de regeeringstaak overgenomen. En Göbbels werkt. Hij is de ooperste leider van alles wat met de pers, de film, het theater, de opera, het concert te maken heeft; hij ontwerpt de plannen voor volksfeesten, huldigingen staatsbegrafenissen, vuurwerken historische i ^uuer er zen veel last van te hehhpn herdenkingen, en alles, wat verder de massa NTet alleen smetstoffen in den vorm van van Vrijdag 25 Aug. 1933, OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N, V. (Ontvangen per diaadlooze telefoon). Koers van heden te: STAATSLEENINGEN. 5 Nederl. 1932 4 X 1917 4 H 1931 BANK-INSTELLINGEN. Handel Mpij. Cert. v 1000 Koloniale Bank Ned. lnd. Handelsbank D. Reichsbank INDUStR. OND. BINNENL. Alg Kunstzijde Unie - v. Berkels Patent Calvé Delft Cert. Küchenm. Acc. Nederl. Ford Philips Gloeit. Gem. Bezit Unilever INDUSTR1. OND. BUITENL. Am. Smelting Anaconda Ass. Gas Electr. Bethleh Steel Cities Service General Aviation Steel comm Studebaker U. S. Leather Zweedsche Lucifers CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. lnd. Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions ,0 MIJNBOUW. Alg Explor. Mij. Boeton Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr, Kon. Petr, Perlak Continental Oil Shell Union RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat Rubber Hessa Rubber Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Holl. Amerika lijn - Gem. Eig. Kon. Ned Stoomboot NieV. Goudriaan Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oostkust Oude Deli Seoembab AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Railw. Cert. Union Pacific Wabasb tjNoteering per 50, 'Exdividend. fExclaim. Vorige koers lW/i» 10l»/s 99>/8 60 62 58 87'/, 261 h lsl/s 60V, 1157, 173»/< 900/g 251 §1'V.6 I6/.o 2 2'/, *l.t 3ö'7I« «V, 8»/, 297, 202% 10- 75V, 36i/, 26.UU 124'/, 121/, 105 150'/, 172'/, 9c8/< t8/:o 968/, 4<7/s *V« 30'/, 17 17 12'/, 153/, 55'/, 137 2SVe 136 1401/, 46'/, 21 888/, pl.m. 1.30 264/8 60 138'/, 174-'/, 91»/, 26 12'/, 28'/s-9 27, 39% "88/, 203.'/, pl.m. 1.45 pl.m. 2.00 171»/,-5 1 9/l6 29 203-8/, 12 1751-V, 96% ll8/s 61/, 978/,-8 2 i/g 121/, 136 26 141 201 89 38/s 174}-5 ÏD/ie 978/, 2028/- 551/, 3*/a 117» 67, 551/4 pl.m. 2.16 1748/, 12»/* 2&%9 2028/, 1748/, 67, 981/, 27» 3% PROLONGATIE Vorige koere 1 pCt. Heden 1 WISSELKOERSEN AMSTERDAM- New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch. Kopenhagen Stockholm Oslo t Italië a i_ NIET OFFICIEEL. 100 II. ■1—1» l.l-i.i Vorige koers 1 788/, 81- 59 00 9./U% 34,59 47.93 36 50 42 15 41 15 13.04 Koers op heden 2 uvt 1.761/, 8.12'/, 59.U2 9.70'/, 34 58 47 93 42.C5 41.05 13.08

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7