AlkmaarsGtie Courant. 'n het paleis van den koning JlcuLuwiewxïs feuilleton itumdand Honderd ïi/i en dertigsft Jaargang. HAANDAG 28 AUGUSTUS No- 202 1933 Dinsdag 29 Aug. 1933, Hilversum, 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.Gramofoonpi. 10.Morgendijding JO.15 Gramofoonpi. 10.30 Ensemble O Hen driks. 12.30 Gramofoonpi. 1.30 Kamermu ziek. 2 Declamatie G. Chrispijn-Mulder 2.30 Vervolg concert. 3—3.45 Gramofoon- platen. 4.— Piano-syncopations door Gerda Broekhuizen. 4.30 Kinderkoorzang o. 1 v J Hamel. 5— Kindereuurtje. 5.30 Omroepor kest o. 1. v. N Treep m. m. v. „The Three Syncopators 7.30 Filmpraatje L. J. Jor- daan. 8.Vaz Dias. 8.05 Paul Godwin en zijn orkest m. m. v. Ehler en Hahnel (cither). 10— Zandvoort's Mannenkoor o. 1. v. J. Hamel. 10.20 Omroeporkest o. 1. v. N. Treep m. m. v. Eva Lievenberg (alt). 11 Vaz Dias. 11.1012.Gramofoonmuziek. Huizen, 296 M. KRO-Uitzending. 8. Gramofoonpi. 9.30 Causerie. 10.30 Gramo foonpi- 11-15 Causerie. 12.301 45 Sextet concert. 2— Vrouwenuur. 3— Gramofoon- platen. 3.15 Piano-recital. 3.35 Declamatie 3.50 Gramofoonpi. 4.10 Pianorecital. 4 30 Declamatie. 4.45 Gramofoonpi. 5.30 Cause rie. 5.40 Schlagermuziek. 7.15 Lezing 7.35 Gramofoonpi. 7.45 Causerie. 8— Orkest concert. 10.35 Gramofoonpi. 10.45 Schla germuziek. 11.30—12.Gramofoonpi. 8.30 en 10.30 Vaz Dias. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwij ding. 10.50—11.05 Tijdsein, Berichten. 12.20 Orgelspel R. New. 1.05 Paramount Astoria-orkest o. 1. v. Anton. 1.50 Midland Studio-orkest o. 1. v. F: Cantell. 2.35 Con eert. M. Ritchie (sopraan) en het Grinke- Trio- 3.20 Gramofoonpi. 4.35 R. Tappon- nier's orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berich ten. 6.50 Concert. E. Danieli (sopraan) en M. Head (bariton). 7.20 Walford Hyden en zijn Tzigane-orkest. 8.20 Uit de Bueen's Hall: BBC-Symphonie-orkest o. 1. v. Sir H. Wood m. m. v. Ch. Panzera (tenor) en C. Curzon (piano). Berlioz-Strauss-Program- ma. 10— Berichten. 10.20 BBC-orkest o. 1. v. J. Lewis. 11.15 Voordracht. 11.20—12.20 Het BBC-Dansorkest o. 1. v. Henry Hall Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05; 12.20; 7.30 en 8.20 Gramofoonmuziek. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit rest. „Wive*". 3.20 L. Preii's orkest. 8.20 Piano-recital O. Peters. 10.15 Zangre cital Edith Dam. 10.45 Russische muziek. 11.15—12 50 Dansmuziek o. 1. v. Kai Julian. Langenberg, 473 M. 6.25 Gramofoonpi. 7.23 Sted. orkest Driburg o. 1. v. Ruthefranz. 11.50 Gramofoonpi. 12.20 Populair concert. 1:20 Concert o. 1. v. Eysoldt. 5.20 Concert. 6.20 Gramofoonpi. 7.20 Concert uit Leipzig 8.25 „Tanz durch die Jahrhunderte", pro gramma o. 1. v. H. Keiper. Rome, 441 M. 8.35 Gramofoonpi. 9.05 Gevarieerd concert. Brussel, 338 en 508 M. 338 M. 12.20 Omroepkleinorkest o. 1. v. Leemans. 1.30 Gramofoonpi. 5.20 Radio-symphonie-orkest o. 1. v. Kumps. 6.50 Omroepkleinorkest o. 1. V. Leemans. 7.20 Gramofoonpi. 8.20 Om roeporkest o. 1. v. Walpot. 9.20 Symphonie- concert o. 1. v. Kumps. 10.30 Gramofoonpi. 508 M.: 12.20 Gramofoonpi 12.35 Vioolre cital. 1.30 Omroepkleinorkest o. 1. v. Lee mans. 1.50 Hoornrecital. 5.20 Omroeporkest o. 1. v. Walpot. 6.35 Kamermuziek. 7.25 Gramofoonpi. 8.20 Symphonieconcert o. 1. v. Kumps. 9.20 Concert uit Ostende. Hierna Gramofoonplaten. Deutschlandsender, 1635 M. 8.20 „Poli- fisches Kabarett" met muziek van Walter Gronostay. 9.10 Kur-orkekst Swinemünde o. 1- v. P. Scheinpflug. 10.20 Berichten. 10.40 Sportpraatje. 11.2012.50 Populair concert o- 1. v. H. Fröhlich. HEERHUGO WAARD. School I en IV worden op geheven. Vrijdagmiddag vergaderde de voltallige raad dezer gemeente onder voorzitterschap van burgemeester van Slooten. Ingekomen waren een paar adressen in verband met het voorstel van B en W tot opheffing van ischolen I en IV Ten eerste een schrijven van de'ouders van de schoolgaande kinderen te Veenhuizen waarin verzocht wordt niet tot opheffing van school IV over te gaan. Deze school wordt bezocht door 46 leerlingen, dat is meer dan andere scholen in deze gemeente. Verder staat de school al zeer langen tijd in een een- plaats nabijheid van kerk en begraaf- Naar de meening van adressanten deed de raad beter met, als er scholen opgeheven moesten worden, in plaats van school IV school III op te heffen. Dan was er eei. schrijven van de ouder- commissie van school III, waarin verzocht werd de oplossing van de schoolkwestie niet te zoeken in het opheffen van school III. Deze school is nas gebouwd en de afstanden zullen gemiddeld korter zijn als school III behouden blijft. Dan was er een verzoek van de landarbei dersorganisaties om de arbeidsbemiddeling ook open te stellen 's avonds van b v half zeven tot half acht. De voorzitter zeide, dat de heer Ruyter wel genegen is één avond in de week daarvoor 11'ef. te blijven, de arbeiders zullen hier waar schijnlijk wel genoegen mee nemen. Aldus besloten. Een schrijven van de wed. Beentjes, waarin zij verzocht, om een tegemoetkoming van 20 voor haar 8-jarig dochtertje, dat vol gens den geneesheer uit Oude Niedorp, zich aan minstens 40 bestralingen van een hoogte- zon moet onderwerpen. Volgens deze dokter is de hoogtezon van het Witte Kruis hier ter plaatse te zwak. Besloten werd eerst den plaatselijken ge neesheer te vragen of de hoogtezon hier wer- lijk te zwak is. Opheffing van scholen. Hierna was aan de orde het voorstel van B en W. tot opheffing van school I en school IV. De voorzitter zeide, dat B. en W. aan de raadsleden inlichtingen heoben gegeven over de kosten van het onderwijs in de laatste jaren, en over de bezuiniging, die de ophef fing van beide scholen vermoedelijk zal mee brengen. Dat er daardoor bezuinigd zal wor den staat volgens spr. vast, al zullen er wel ouders zijn, die hun kinderen in andere ge meenten naar school zullen sturen. De heer Kostelijk zeide B. en W. dankbaar te zijn voor de meer uitgebreide inlichtingen, maar toch bevredigen ze spr. niet geheel, in zonderheid wat betreft het aantal leerlingen, dat naar andere gemeenten zal gaan. Maar dit is voor B. en W. ook moeilijk vast te stel len. Spr. komt met enkele nadere cijfers. Naar school I gaan momenteel 39 leerlinJ van de perceelen nog niet herschat kan wor van de gemeente. De heer Kostelijk heeft wel een berekening gemaakt, maar we kunnen er eigenlijk nog niets van zeggen. De bezuini ging blijft toch altijd belangrijk en daarom wil spr. zeer gaarne zijn medewerking geven aan het voorstel van B. en W., temeer, daar het ook voor de overheid een belangrijke be zuiniging met zich meebrengt. Wel komen er voor de ouders moeilijkheden uit voort, maar in dezen slechten tijd moeten we ons allen offers getroosten. De heer Kooy zeide het geheel met den heer Kostelijk eens te zijn. Als het aantal leerlingen kleiner wordt, dan wordt de be zuiniging minder. Daarom kan spr. zijn stem niet aan het voorstel van B. en W. geven. De heer Krom zeide, dat we slechts kunnen oordeelen over den toestand, zooals die op het oogenblik is. Spr. wilde nog wel eens zien, of die 26 leerlingen uit Veenhuizen werkelijk allen nav. Hoogwoud zullen gaan. Volgens spr. moeten we 2 scholen opheffen. Spr. kon daarom absoluut met B. en W. mee gaan. Alleen vond hij den datum van ingang door B. en W. genoemd, n.1. 1 October, ver keerd. Hij wenschte dezen gesteld te zien op 1 December. De heer Kostelijk zeide, dat zooals het on derwijs tot nu toe gegeven werd, was het goed. De heer Wagenaar noemde het getal 80 als aantal leerlingen, dat na de ophef fing school II misschien zal bezoeken. Dit getal is zeer gunstig. Dan wordt school II een driemansschool. Maar er kunnen er ook 73 komen, en dan krijgen we aan school II het slechtst denkbare onderwijs. Dan blijft het een tweemaiisschoo! We kunnen, ging spr. verder, naiuurlijk niet oordeelen over den tcekomsiigtn toestand, maar we moeten er wel aan üa:..eu. De heei Wcgenaar zeide het niet eens te zijn met den neer Kostelijk, wanneer deze zegt, dat we hiei met t3 leerlingen het slechtst denkbare onderwijs zullen krijgen. Verder zeide spr. dat de heer Kostelijk alleen denkt aan de belangen van deze gemeente, maar we moeten ook onze nationale belangen zien. Nadat op voorstel van den heer Kroon be sloten was dat de eventueele opheffing zal ingaan op 1 Dec. werd tct stemming over gegaan. Hierbij werd het voorstel van B. en W. om de scholen I en IV op te heffen aangenomen met 8 tegen 3 steramen. Tegen stemde de Vrijz. Dem. fractie. Hierna kwamen B en W. met de gewij zigde supplementoire begrooting over 1933. Deze werd onveranderd goedgekeurd. Hierop volgde aanbieding van de begroo ting over 1934. Deze sloot met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van 168.455,38. Dan komt voor den post onvoorziene uitg. 2921,85 De begrooting wordt o.a. sluitend gemaakt door de personeele belasting met 120 opcen ten te verhoogen, zoodat dit op 200 gebracht wordt en door de gemeentefondsbelasting met 20 opcenten te verhoogen. De begrooting werd onveranderd goedge keurd. De heer Kooy vroeg nog of de huurwaarde GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Dinsdag 29 Augustus. 1: Hilversum. y!n 2: Huizen. yin 3: Daventry 10.35—24.—. 4: Langenberg 10.50—17.40. Zeesen I t" ,20' Leipzig 19.20—20.20. Zee- sen 20.20-24.—. (Een liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. Marion Crawford. Naar het Engelsch door W. H. C. B, U) i,Wat moeten we beginnen vroeg Dolores I al tweemaal geklopt. Ga maar gauw open gen, vermoedelijk zullen daarvan bij ophef fing 9 scholen in andere gemeenten be zoeken. Volgens een deputatie uit Veenhuizen zullen van de 46 leerlingen daar bij ophef fing 26 naar andere gemeenten gaan. Dan houden we hier totaal 120 leerlingen. B. en W. zeggen dat de kosten dan 1981,25 zul len bedragen, dat komt dan neer op 16,50 per leerling. Waar blijft dan de bezuiniging? Spr. zeide, dat als er een tweemansschool eenmansschool moet worden, dat hij dan al tijd mee zal werken aan opheffing. Maar als we zooals hier wat het aantal leerlingen be treft, 4 tweemansscholen in stand kunnen houden, dan moeten ze blijven bestaan. Ver der wees spr. op de 26 leerlingen, die uit Veenhuizen naar Hoogwoud zullen gaan. Hebben B. en W. zich dienaangaande al met B en W. van Hoogwoud in verbinding ge> steld? Spr. wist niet of ze daar al die leer lingen kunnen ontvangen. Mischien moet ook daar de school wel worden opgeheven. Spr. zeide verder nog wel op het onderwijs te willen bezuinigen, als dit er niet door ge schaad wordt. Maar hier is van bezuiniging bijna geen sprake. De voorzitter zeide, dat de inspecteur nog niets kon zeggen over het al dan niet blijven voortbestaan van de school te Hoogwoud. De heer Wagenaar zeide, dat we in de eerste plaats moeten letten op de belangen schijnlijk wakker, want men hoorde zijn boos brommende stem. „Heks! tooverkol! Moeder van boosdoe ners! Laat mij met rust ik slaap. Probeei je mij mijn vrouw met je smerige klauwen van 't lijf te scheuren. Er klopt niemand; je hoort zeker den wijn in je ooren bonzen De vrouw, die de keuken had schoonge maakt, was waarschijnlijk gewend aan die wooiden, want zij lachte er om. „Wijn maakt wel slaperig, maar klopt niet op de deuren,'' antwoordde zij. „Er is den. Dit is zeer noodig. Wel zullen de ge meente-inkomsten daardoor dalen, maar vele perceelen kunnen zoo niet verhuurd worden Besloten weid in deze richting te werken. Tenslotte vroeg de heer Wagenaar of B en W. iets al gesproken hadden over de bag- gerregeling. De voorzitter zeide, dat dit nog niet was gebeurd, maar de baggerregeling zal zoo spoedig mogelijk weer ingesteld worden. Hierna sluiting. EGMONDBINNEN. Vrijdagavond vergaderde de Raad de zer gemeente onder voorzitterschap van bur gemeister Bos. De heer de Waard was met kennisgeving afwezig. Aan den heer W. Rozemeyer werd ont heffing verleend van de betaling van school geld 1932 en 1933. Een schrijven van den minister van Soci ale Zaken houdende verlenging steunrege ling tot 1 Juli en 26 Aug. en medeopneming in de steunregeling van de bouwvakarbei ders. Dit schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van D. v. d. Woude om ver goeding voor vervoer van een zijner kinde ren, dat de O L. school alhier bezoekt P een wanhopigen fluistertoon. nez antwoordde niet dadelijk en Dolores ernaalde haar vraag. Zij trachtte de deur f openen, maar die was van buiten stevig floten. „We moeten toch iets doen!" uisterde zij, „want hier blijven wachten, «unnen we niet." H„"\W€et heusch ni€t wat we moeten a°en, antwoordde Inez. „Wie had nu ook *unnen denken dat Eudaldo in slaap zou Stallen? In elk geval is 't een zeker ken dat vader hier niet in de buurt is." aaf elk oogenblik kan hij komen. Wij eten iets doen en heel gauw ook doen!" Een geschuifel en een diepe geeuw kon digden aan dat Eudaldo uit zijn stoel kwam De beide meisje hoorden dat hij naar de ver ste deur liep, en dat de vrouw wegging en de deur achter zich sloot, zoodra zij hoor de dat Eudaldo werkelijk wakker was. Ioen riep Inez zachtjes: „Eudaldo! Ik was het, die klopte je moet me hieruit laten kom wat dichter bij." „Dona Inez"? vroeg de oude man, stil- staande „Stil toch!" antwoordde het meisje. „Kom dichter bij." Toen hij dit gedaan had, vervolgde zij. T, Vil XiV-W zal zachtjes klooDen" sprak Inez. P P H I Jemand, die het hoort, zal 'denken dat er „De Generaal heeft mij bij vergissing opge^ aan de buitendeur wordt geklopt, en als hij sloten; hij wist niet dat ik hier was, toen hij le'opendoet, zal men hem wakker maken." de deur afsloot. Ik heb.honger eni dorst,ik *1 bonsde met haar kleine vuist driemaal heb 't zoo koud Eudaldo - laat mij er uit dan ga ik naar de hertogin Alvarez, om dij haar dochtertje te blijven. He-usch, Eudaldo, 't was niet de bedoeling van den üeneraa- mij ook op te sluiten." „Hij heeft mij omtrent U ook niets ge zegd", antwoordde de knecht, in twijfel ver- keerende. „Maar ik weet niet Hij aar zelde nog. „Toe, Eudaldo," smeekte nez, „ik heb t zoo koud en ben hier zoo alleen j.,f ^at geluid maakte niet den minsten in- °P Eudaldo's diejsen slaap. Na een fU^J^ëenbUkken bonsde zij weer, iets har- Golores hield haar adem in, en toen ge- keurde wat Inez had gedacht: er ging een 'h^open 611 een vrouwenstem werd ge-1 -Eudaldo, Eudaldo! Er klopt iemand Qe buitendeur!" E*e vrouw schudde den ouden man waar aan „Maar Dona Dolores is er toch ook nog," merkte hij op. Dolores hield zich, terwijl zij nauwelijks adem durfde te halen, aan de deurpost vast „Hij sloot haar in de binnenste zitkamer op. Hoe zou ik de deur durven open te ma ken. Je kunt gerust binnenkomen en kloppen zij zal je niet antwoorden." „Bent u er zeker van dat Dona Dolores binnen is?" vroeg Eudaldo op meer tegemoet komenden toon. ..Absoluut zeker!" antwoordde Inez vo>- komen naar waarheid. „Laat me er alsje blieft uit!" Langzaam schoof de man den grendel te rug; Dolores' hart klopte nauwelijks en zij maakte zich voor het gevaar gereed, want maar al te goed wetende dat de trouwe die naar banger was voor zijn meester dan vcor den duivel en alle booze geesten, begreep zij. dat hij haar het passeeren desnoods mét ge weld zou beletten, als hij haar herkende. „Dank je. Eudaldo dank je wel!" riep Inez uit, toen de klink van de deur af was En maak nu ook de buitendeur voor me open," zei ze met haar mond op de plaats waar de deur openging. Toen. trok ze zich in de duisternis terug De deur was nu heeleaal open en Eudaldo liep naar den ingang. Dolores kwam met ge bogen hoofd naar voren en trachtte de ma nier van loopen van haar zuster na te boot sen. Nog nooit had een afstand haar zoo lang toegeschenen, als dit tot de vooideur. die Eudaldo reeds voor haar openmaakte Maar zij durfde haar gang niet te versnellen want hoewel Inez zich in huis met volkomen zekerheid bewoog, liep zij altijd met een ze kere weloverwogen voorzichtigheid, en stond dikwijls stil als zij een kamer overstak. Het blinde meisje, dat precies het aantal wist B. en W. stelden voor dit verzoek af te wij zen in verband met de wijziging in de L.0 - wet, waarin de afstand van 4 K M. wordt verhoogd tot 5. Dit geldt zoowel voor Openb.Iager als voor bijzonder onderwijs. De raad besloot, tevens als bezuinigings maatregel, het verzoek af te wijzen. Boven dien werd besloten ook de vergoeding in te trekken met ingong van 1 Sept. a s. van die kinderen, die vergoeding ontvingen, omdat zij meer dan 4 K M. van bedoelde school ver wijderd woonden. Van B. en W. van Alkmaar was een ver zoek ingekomen de kosten te garandeeren voor het kind Dehé dat O. L. onderwijs al daar volgt. Besloten werd de kosten te ga randeeren, omdat het kind anders te vee! zou gedupeerd worden, nu dit het laatste jaar was voor het eindexamen. Aanbieding rekening 19321933 van de RK. Woningbouwvereeniging. Deze reke ning sloot helaas nog slechter dan andere jaren, daar bovendien door werkloosheid van de huurders er een huurachterstand was van 287.70. Het nadeelig slot bedroeg 1440.33, dit was 280.meer dan vo rig jaar. Op voorstel van B. en W werd be sloten het nadeelig slot te dekken. Een woord van dank werd gebracht voor de keurige arministratie. Een schrijven van het Nationaal Crisis Comité houdende beschikbaarstelling van 32.50 voor extar hulp aan werkloozen ge durende het 2de halfjaar 1933. De raad stel de eenzelide bedrag beschikbaar, waarvoor tegen den herfst kleeding en schoeisel zal worden gekocht. Van Alkmaar kwam een verzoek in om een kleine financieele bijdrage voor verbetering van den Hoeverweg. De gemeente Alkmaar heeft zich op het standpunt gesteld, dat de belanghebbende gemeenten iets kunnen bij dragen als blijk van waardeering voor»h<t te verrichten werk, wat ook zoozeer in het belang van deze "^meente is. Zij fcoudi ech ter de regeling van breedte en hoedanig heid van den weg geheel aan zich De weg zal een kruinbreedte krijgen van 11V» M. ter wijl er een rijwielpad van 2 M. en voetpad van 1 M. breedte zal komen. De raad besloot op voorstel van B. en W. een jaarlijksche bijdrage te verleenen van 100.tot wederopzegging, ieder jaar op nieuw vast te stellen er. voor uiterlijk i0 jaar. De heer H. Levering reclameerde voor zijn straatbelasting. De aanslag bleek echter juist te zijn. De heer J Bruinenberg reclameerde voor diezelfde belasting daar hij meende, dat al leen zij die vuilnis afgeven, hieronder vallen. Ook dit was niet juist begrepen, dit was een straatbelasting, waaronder rioleering, vuil nis. straatveiichting etc. vallen. De heer Frankenberg had een zoo goed ah nieuwe schrijfmachine aangeboden voor 175.wanneer hiervoor dan de oude werd ingeruild. Deze was zonder reparati niet meer bruikbaar. De Raad machtigde tot aankoop. Van. de heeren Joh. Mooy en Jac Wisse was een verzoek ingekomen om vergoeding voor vervoer van hun kind naar de Chr school te Alkmaar. Deze verzoeken werden afgewezen. Op voorstel van den Gem. Ontvanger werden een viertal schoolgeldaanslagen on inbaar verklaard. Van St. Deus dedit was een aanbeveling ingekomen voor benoeming van den heer A. Witteberg tot lid-werknemer W V. en A.B. inplaats van den heer C. Moison die deze gemeente had verlaten. De Raad ging met dit voorstel accoord. Van Ged. St. was bericht ingekomen, dat het Prov. Landgoed was gemachtigd in de ze gemeente eenig werk uit te voeren, met mededeeling dat de gemeente zich echter aan de voorwaarden zal moeten houden n.1. 5.per week en fier man bij te passen. De Raad opperde, zooals reeds vaker, hier tegen bezwaren. Er valt echter niet aan te ontkomen; men meende dat ook verscheide ne bouwertjes hier wel een hulp zouden wil len hebben, indien de gemeente 5.bij paste. Het Rijk staat dit echter niet toe. De voorzitter wilde gaarne nog eens pro- beeren. wat in dit opzicht nog bereikt kan worden. De heeren waren het er echter over eens, dat aan een dergelijke regeling zeer veel bezwaren vastzitten en het mogelijk nog werkloozen zou kwecken. Bericht werd ontvangen, dat de uitkee ring uit het Wegenfonds voor den Venne- watersweg f 200— bedroeg over 1932 Van den heer Nic. Meyne kwam een ver zoek in om ook zijn perceel aan het Elec- trisch net aan te sluiten. De voorzitter deelde mede, dat er geen oude palen meer waren. Snreker was het met den heer Bras eens. da: het voor dcfl heer Mevne jammer was, dat hij nu de eeni- ge in dezen hoek bleef, die geen Elecrr, kreeg. Het is echter een groote afstanden deze eene aansluiting zou zeker ruim 300.- moeten kosten. Besloten werd Meyne voor- loopig nog niet aan te sluiten. Van den heer G. Apeldoorn kwam een verzoek in om een woning die hij verhuur de te Wimmenum door 2 gezinnen te laten bewonen. B. en W. stelden voor het verzoek af te wijzen op advies van den gemeente-opzich ter. De heeren Bras en van Dam hadden ech ter zelf de woning bekeken en meenden, da< deze heel goed voor 2 gezinnen in orde was te maken. De voorzitter stelde voor dan nog geen beslissing te nemen, spreker zou dan per soonlijk met wethouder Dekker het huis gaar zien. (Word* vervolgd.) STEUN EN WONINGHUREN. Naar huurverlaging. Eenigen tijd geleden vernamen wij uit een communiqué van het Nederlandsch Cot- respondentie-Bureau, dat de regeering er in geslaagd was een sluitende begrooting te ontwerpen. Dit op zichzelf tot verheugenis stemmende resultaat ware volgens dez» mededeeling echter alleen te bereiken, indien de volksvertegenwoordiging haar goedkeu ring zou willen hechten aan allerlei voor een aldus opgemaakte begrooting noodzakelijke maatregelen. Er is reden om aan te nemen, dat daartoe o.a. ook een voorstel tot wijziging der rege ling in zake werkloosheidssteun en -uitkee- ringen zal moeten behooren. Immers de daaraan verbonden kosten, dit is buiten kijf, leggen zulke zware, en steeds toenemende lasten op de openbare kassen, dat dit op den duur tot ondragelijke en dus onmogelijk* consequenties zou leiden, aldus het Hbld. Op zichzelf zou de noodzakelijkheid om de publieke financiën voor ondermijning te be hoeden een rechtvaardiging zijn van onge twijfeld harde maatregelen die de bestaande steun- en u'tkeeringsregeling eventueel zou aantasten. Maar het is wenschelijk dat tege lijkertijd dan naar mogelijkheid worde ge streefd voor verlaging van de kosten van levens-onderhoud. Dit laatste doel wordt in deze tijden van beschermende handelspoli tiek wel eens uit het oog verloren bij het zoe ken naar behoud van werkgelegenheid Voor heden bepa'en wij ons nu W een enkele op merking over de wenschelijkheid om ver laging van woninghnren te bevorderen, het geen ook in verband met den omvang der steunbedragen van groot be'ang ware. Men bedenke maar eens hoe bii de op dit oogen blik «rpldende steunnormen b v. in Amster dam Rijk en gemeente aan de f 13.50 die ge huwden en kostwinners kriigen (waarboven zij dan nog per kind 1 50 „kindertoeslag" genieten) voor woninghuur toevoegen het volle bedra» van be' verschil tusschen een weekhuur van 3 50 en of tweederden van bet verschil tusschen een huurprijs van 6 en 8. Da'ing der huren zou dus een niet te on derschatten vermindering van de met den steun gemoeid gaande publieke uitgaven op leveren. Nu is daling van woninghuren het best te bewerkstelligen door ruimere gelegenheid te schepoen tot het bouwen van goedkoope wo ningen. Daaraan bestaat vooral in de groote sleden dringend behoefte, doch het is in het bijzonder de maar al te veelvuldig gevolgde gemeentelijke woningbouwpolitiek. die hier een hinderliike sta-in-den-weg vormt. Oo veel ruimere schaal dan thans in den regel het geval is. dienen particuliere wo ningbouwers zich in staat gesteld te zien minder kostbare woning te bouwen, terwijl van de zijde der gemeentelijke overheid o m bij de uitgifte van bouwgrond het stellen van al te kostbare eischen. waaraan de woningen moeten voldoen achterwege hoort te blijven, met inachtneming» natuurlijk van de belan gen der volksgezondheid Voorts zouden de gemeenten dan ook met een lageren erf- van de eene deur naar de andere, luisterde met heel haar wonderlijk scherpe gehoor of alles goed ging tot Dolores veilig en we! heelemaal buiten was. Dolores kon niet meer dan enkele passen van de deur verwijderd zijn geweest, toen Inez onwillekeurig schrok, want zij hoorde buiten, ver weg, een geluid, maar zoo ver weg, dat Dolores het onmogelijk kon hebben vernomen, maar Inez met haar veel scher per gehoor wel. Haar zuster terugroepen zou gelijk staan met elke verdere poging van ontsnappen in duigen te doen vallen; haar door te laten loopen; leek bijna even nood lottig zij had wel luidkeels willen schreeu wen van angst Maar Dolores was al buiten en een oogenblik later sloeg de zware deur weer dicht. Als een geest sloop Inez weg en ging naar Dolores' kamer, want Eudaldo zou naar alle waarschijnlijkheid komen klop pen, waar hij dacht dat Dolores gevangen zat. En dat deed hij ook, een verwensching mompelend tegen het lampje, dat uitgegaan was, zoodat het in de kleine hal donker was. Hij klopte en sprak door de deur heen, ter wijl hij herhaaldelijk op smeekenden toon aanbood eten en vuur te brengen. Want hij hield veel van de beide zusters, maar angst voor den ouden Mendoza was het dominee- rende element in zijn leven. Tenslotte schudde hij zijn hoofd en ging mismoedig het lampje weer aansteken; toen grendelde hij de deur achter zich, in de vol- e overtuiging dat hij Inez uitgelaten had en dat Dolores in de verste kamer was. .Toen Inez hem hoorde weggaan, wierp zij zij zich op Dolores' bed en begroef haar ge zicht in het kussen, snikkende om haar vree- selijke eenzaamheid. Ook huilde zij om iets dat zij zelf niet goed bgreep en dat haar juist daarom zoo pijnlijk aandeed een ge voel, dat leek op een hevige, lichamelijke pijn, maar dat zij toch aanvoelde als iets, dat een bron van aardsche zaligheid had kun nen zijn. Zij kon niet begrijpen dat het liefde was, liefde, die, zooals zij had hooren zeg gen, zoowel voor vrouwen als mannen het hoogste geluk beteekende en hen tot wezens van hoogere orde maakte. Zoo lag zij daar in haar eenzaamheid met brandende tranen haar hart uit te snikken. Buiten in den erridor deed Dolores eenige stappen, zich heiinnerde dat Inez haar had gezegd met de linkerarm den muur te blij ven aanraken. En toen hoorde ook zij het geen reeds veel eerder haar zusters oor had getroffen Een oogenblik stond zij stil, sp3n de haar oogen in om in het halfduister van een enkele lamp te zien Zij zag echter niets, maar hoorde het geluid dichter bij komen. Toen stak zij vlug den corridor over naar den naastbij gelegen u-fbouw, om zich daar te verbergen. Tot haar schrik merkte zij dat het licht der volle maan zoo helder ats daglicht naar binnen stroomde en dat zij zich niet kon verbergen Inez had geen be grip van maanlicnt Zij drukte zich tegen den muur en maakte zich zoo kein als zij maar kon, want het was mogelijk dat iemand, die voorbij kwam. zou doorloopen zonder om te zien. Zenuwachtig en uitgepuJ door alles wat zij sinds den mid dag had doorgemaakt, hied zij haar adem in en wachtte. De regelmatige stap van een man, die rijlaarzen en sporen droeg, kwam meedoo- genloos in haar richting, zonder haast, zon der ophouden. Niemand anders, die sporen droeg, dan haar vader kwam hierlangs Ademloos luisterde zij naar de holklinkende echo der voetstappen en keek langs den muur van den uitbouw. Dadelijk zou zij zijn magere gestalte met den korten, grijzen baard in het witte maanlicht zien. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5