SPORT EN WEDSTRIJDEN. Pe Alkmaarsche Motorrennen. De Zaanlandsche Zeilwedstrijden op het Alkmaarder Meer. Races, die over 't algemeen zeer spannend verliepen en die de noodige sensatie brachten. Eenige valpartijtjes. Goede tijden. Houtop maakt een nieuw record 88.9 K.M. uursnelheid. Een waardig slot van het zeilseizoen. V.V.V. Alcmaria had gisteren geen be paalde reden tot klagen. Het prachtige zo merweer had weer eenige duizenden bezoe- kers naar het sportpark getrokken, waar een uitstekend programma klaar stond voor hen, die van spannende en snelle races houden. Pie bezoekers kwamen al heel vroeg; om 12 uur reeds stonden de vroegelingen voor de loketten en heel geleidelijk kwamen er meer ipat was van de zijde van het publiek zeer verstandig en voor de bureaulisten heel ge lukkig, omdat thans niet direct een file ge vormd' werd voor de akelig smalle gangetjes der trotsche poort, die werkelijk een sieraad genoemd mag worden, doch dit met een klein Tukwindje spoedig behoort te verdwijnen, om gtraks in de nabije toekomst herrie te voor komen- Peze keer ging het. Het publiek kwam niet in eens opzetten, maar „druppelde'' binnen Maar onaerstelt eens, dat er een 4 tot 5000 bezoekers in een half uurtje door die poor ten moeten! Dat kan niet, nu niet en nooit. Waarmee we maar zeggen willen, dat de nieuwe ingang ook thans weer verre van ideaal bleek. En dan spreken wij nog heele- maal niet over de schoenmisère! Want de losse grintmassa is en blijft hinderlijk voor iecereen. Enfin, Soit! zei Buziau vroeger, toen hij nog op de Alkmaarsche kermis kwam. De baan zag er best uit; was ook best in den morgen. De regens der laatste dagen hadden een stevige grasmat gevormd en net 'zonnetje der laatste 4 uren had voor een harde, droge baan gezorgd. Maar ziet, die droge baan liet groote snelheden toe en die groote snelheden waren oorzaak, dat er in de bochten sterk afgeremd moest worden. Daar kan geen enkele grasmat tegen en ook de Alkmaarsche niet, zoodat langzamerhand in de bochten flinke uithollingen ontstonden, die door de senior-renners netjes ontweken werden, maar die voor de mindere goden oorzaak waren van eenige valpartijtjes En iedereen kent het vak van vallen niet. Dat moeten de nieuwelingen en juniores nog eens afkijken van Jan Rijk! Terwijl anderen eerst geweldig slippen, dan een schuiver maken, 'zich in eenige bochten wringen en tenslotte van hun paard afduikelen en op de een of andere manier op den grond terecht komen, gaat Jan Rijk veel liever kalm zich laten zakken o de vloer. Dat is voor de motor veel beter, omdat die er niet onder lijdt en dat is voor den renner prettiger, omdat dan geen brancard e.d. noodig is- De wedstrijden begonnen om half twee. Natuurlijk, alles verliep vlot. Daar zorgden de geroutineerde wedstrijdleiders wel voor En zoo begonnen we dan met de nieuwelingen. In de 260 M3. klasse starten vier renners, die twee manches zullen rijden. In de eerste manche gaat het direct best. Roos is het snel ste weg, wordt echter achtervolgd door Cor- dang, die in de tweede ronde den kop neemt, 't Wordt dan een fel duel tusschen deze twee In de vierde ronde komt Roos naast Cordang te liggen, maar moet in de bocht weer terug. In de volgende ronde mislukt een tweede aan val, waardoor Roos terrein verliest en dit in de laatste ronde niet kan inhalen. Cordang wint in 3 min. 5.4 sec. Roos is tweede in 3 min. 6.6 sec., v. d Berg derde en Matter vierde. De nieuwelingen 250351 c.M3. stelt ook al vier deelnemers, waarvan Koning niet aan de start komt. Merkelbach is hier verreweg de snelste en wint zonder ook maar even be dreigd te worden in 3 min. 16 sec. Tweede is d. As in 3 min. 30.2 sec. en derde is de Graai. Dan volgt de eerste serie der nieuwelin- 8en 351—500 c.M3. Ook deze rit verloopt onaêr spanning, doordat Bolhaar veel beter dan zijn twee concurrenten en al dadelijk P tiental malen voor is. Huykman en riaaras..zorgen voor een beetje sensatie bij s£jd om de tweede plaats, die tenslotte or Huykman bezet wordt, t- Bolhaar in 3 min. 9.8 sec., 2. Huykman min. 21.6 sec.; 3 Raams in 3 min. 23 sec. tweede serie levert de eerste valpartij *n D komt niet op. zoodat Eeninkwinkel «n Kompelman rond gaan tollen, 't Begin is c [1 sae' cn het tweetal rijdt zoo nu en dan s ouder aan schouder In de vierde ronde j" Rompelman een gevaarlijke schuiver n duikelt. Hij valt vrij ongelukkig en kneust ijin schouder. Half bewusteloos wordt hij in'dragen, maar later op den middag f"aPt hij weer op. Eeninkwinkel is dus eerste 3 min. 24.2 sec. tva dit begin volgen de Juniores. In de 250 c.M3. klasse starten 5 renners eerste manche. Versluis valt al direct oen start, doch rijdt even later weer door. Vle^ °yerige zetten er dadelijk een flink cLjje 'n en liggen op onderlinge at- v van 5 M van elkaar. De meesten neoben veel last van de Noordelijke bocht, j ?r,een'ge schuivers gemaakt worden tonn i V€r£iwijnt na een ronde van het de™ van Hoogstraten de gemoe id 'n ^w^ing brengt door een snelle rit den donderende schuivers. Hij wint in Mru.^°e^en van 3 min. 5 sec. Tweede is bernüf ln 3 min 11 sec., derde van Adels- rf® e" vierde Versluis. 350 pn w de eerste serie juniores 251— doehV j Lans schittert door afwezigheid, valt h overigen zorgen, dat dit niet op zeili« j tr'° 's zeer snel weg en stormt ge en bït L0r bochten. Alles ligt bij elkaar in h! kn<?,tert heel gezellig Stolte is de held gas Kr! Serie' H'i i'gt eerst derde; een dot late- hem eerst op de tweede en even °P de eerste plaats, zonder dat de twee anderen er iets tegen kunnen doen. Alleen het blijft kleven en vooral Tekeen rijdt goed' De spannende rit eindigt in de overwinning van Stolte in 3 min. 2 sec. Tweede is Teeken in 3 min. 2.4 sec. en derde Rijnders in 3 min 2.8 sec. De tweede serie telt twee deelnemers; v: Ekris en Rehorst. Eestgenoemde heeft een vlotte start, maar Rehorst haalt heel gelei delijk op en weet zelfs in de derde ronde met v. Ekris gelijk te komen. De volgende drie ronden brengt ons een hard duel tusschen de twee renners, maar steeds weer weet v. Ekris de aanvallen af te slaan. Een mooie race zonder gevaarlijke mo menten. v. Ekris wint in 3 min. 15 sec. en Rehorst doet er een seconde langer over. De eerste serie juniores 351—500 c.M3. brengt drie renners aan den start, aangezien de Vries acte d' absence geeft. Het trio zit bij elkaar met v. Dinther voorop, 't Gaat heel hard en het davert door de bochten. Haring rijdt verduiveld goed. Hij maakt een paar schuivers, doch houdt best vol. Eventjes heeft hij de leiding, maar 10 M. verder klopt v Dinther hem in de bocht en wint tenslotte onder zeer groote spanning in den fraaien tijd van 2 min. 58.4 sec. Haring werd tweede in 2 min. 58.8 sec. en Hamers derde in 3 min. 1.4 sec. De tweede serie telt drie deelnemers, n.1 v. Gent, v. Aartsen en Pollé. Pollé valt al gauw in de Noordelijke bocht, doch mankeert niets. v. Gent wint onbedreigd in 3 min. 2 4 sec. De twee anderen rijden over, omdat Pollé gevallen is door een ongelukkig cou peeren van v. Aartsen. Deze tweede rit is zeer goed, maar in de laatste ronde valt Pollé weer in de Noorderbocht. De motor vliegt door de afrastering en neemt een bad in de sloot, terwijl de renner zelf er vrij goed afkomt Een brancard is niet noodig! v. Aart sen wint dus, maar komt niet in de finale wegens te slechten tijd. De Seniores in actie! Dan is eindelijk het moment der groote mannen er weer. Licht geschut is er niet bij, zoodat dadelijk begon wordt met de 350 c.M3. klasse. Ir. de eerste serie starten v. d. Berg, Oos- terbaan, Jac. Al en Bosman. Alsjeblieft, daar zijn zij. Denderend ronken de motoren. Alles zit strak gespannen. Dan valt de vlag en weg stuiven de duivels. Het viertal zit bijna op elkaar en niemand kan uitloopen. De renners zoeken hun positie en rijden als duivels. Hard, heel hard gaat het en de vlag getjes langs de baan worden gemilimeterd Eindelijk komt er teekening in den strijd Bosman, die de leiding heeft, loopt iets uit, maar de katerachtige Oosterbaan rent hem achterna en jaagt hem op. Het gaat ontzet end hard tusschen dit twee, en het publiek juicht en is enthousiast. Zoo gaat het op de finisch aan. Nog eens probeert Oosterbaan het in de bocht, om Bosman te passeeren, maar 't gaat niet. En onder enorme span ning wint laatstgenoemde in 2 min. sec. terwijl Oosterbaan een tijd van 2 min. sec. maakt. Jac. Al is derde en v. d. Berg vierde geworden. De tweede serie brengt Westerop, Kuyper, v. Dijk en Breeman aan den start. Hetzelfde fraaie bochtenwerk is hier weer te genieten In de tweede ronde snort van Dijk naar vo ren en leidt met zijn Lady. Hij loopt ver uit en wint totaal onbedreigd in 2 min. 55 sec. Tweede wordt Kuyper in 3 min. 4.2 sec. en derde Breeman in 3 min. 26.4 sec. De derde serie: Puck van Latum verschijnt voor het eerst in Alkmaar in de seniores- klasse. Alles zit vol spanning te wachten op den start. Rang! daar gaan ze. En onze v. Latum ligt in derde positie achter Hartman en de Jong. Maar als er een ronde gereden is, vliegt van Latum alles voorbij in de Noor derbocht en neemt zeer resoluut de leiding Het gaat heel erg hard en de motoren gieren soms door de bochten. Spanning is er ge noeg, want alles blijft bij elkaar. En nog wordt de strijd feller, als het achtertrio pro beert, om een betere plaats te krijgen. Zoo gaat de laatste ronde in en nog blijft alles bij elkaar. Het davert door de bochten, het blik semt op de rechte einde en als tenslotte het laas te rechte eind nadert, is van Latum nog niet zeker van de eerste plaats. Een scnuiver en hij kan vierde zijn! Maar 't gebeurt niet en onder enorm gejuich wint v. Latum. 1 v Latum in 2 min. 51.8 sec., 2. de Jong in 2 min. 54.2 sec., 3. Hartman in 2 min 55.4 sec. 4. Poldervaart i n2 min. 56 sec. Dan komt het allerzwaarste geschut in de baan, de 500 c.M3. knapen! In de eerste serie starten Schot, Moeke, v. Wingerden en Houtop. Ha! de Utrechtenaar Houtop zal eens eventjes demonstreeren. hoe .snel en safe het nationale merk is. Hij zit oervast op zijn Eysink en neemt maar direct de leiding. Er is geen bij houden aan en hoewel v. Winger- het best houdt, kan hij in de verste slechts de schim van Houtop ontdekken. In den razend snellen tijd van 2 min. 46.4 sec wint Houtop met een gemiddelde van ongeveer 84.5 K.M. Tweede is v. Wingerden in 2 min. 51.6 sec. en derde Moeke. De tweede serie brengt Rijk, Hartman, v Dijk en J. de Ridder aan den start. De twee eersten gaan heel snel, doch ook van Dijk rijdt goed. Jammer, dat de echte strijd slechts 1 K ronde duurt, want Rijk heeft met erger nis de verschillende valpartijen gezien en wil nu met alle geweld demonstreeren, hoe men vallen moet. Hij slipt in een kuil en hoe wel hij in volle snelheid is, vleit hij zich heel kalm naast de motor in 't gras. Geen schram metje aan zijn body, geen grassprietje aan zijn kar. Dat is beheersching Intusschen is hij uit den strijd, al rijdt n.j ook verder. De overigen rijden verder in een snel tempo en Hartman wint tenslotte 2 min. 50 sec. v. Dijk is tweede in 2 m-n 58.2 sec., terwijl de Ridder en Rijk resp. en 4de zijn. Dan is het pauze en wij krijgen een demon stratie te zien van den acrobaat. Weijnveld, een Hagenaar in rood-wit ge streept shirt, die eenige staaltjes van zijn kunnen liet zien. Het kopjeduikelen en achteruit loopen op handen en voeten was nog maar een kleinigheidhet zwaarst waren zijn toeren met een paar stoelen, die hij met zijn tanden van den grond lichtte en dan met een ruk rechtop omhoog stak. Vervolgens nam hij vier stoelen in den mond en maakte er een ritje mee. Na de thee. Na de pauze beginnen wij met de demi finales seniores tot 350 c.M.3. In de eerste starten Bosman, v. Dijk en de Jong. Het gaat dadelijk ontzettend hard en de heer en milimeteren de vlaggetjes. De spanning neemt elke seconde toe en telkens rijdt het rio naast elkaar door de bochten v. Dijk is de snelste en verliest geen tijd in de bochten. Alles op alles zet hij, als hij Bosman tracht te passeeren. Twee ronden lang duurt het gevecht en dan is v. Dijk heer en meester van het terrein. Hij wint in 2 min 51.4 sec. Tweede is Bosman in 2 min. 51 6 sec. en derde de Jong in 2 min 56.2 sec. De tijden wijzen op strijd! De tweede demi-finale wordt een heroïken strijd tusschen v. Latum, Oosterbaan en Hartman. Opnieuw gaat v. Latum buitenom en neemt den kop; echter niet dan na een fel duel met Oosterbaan, dien hij na een ronde voorbij vliegt. Zelfs moet Oosterbaan in de volgende ronde Hartman nog laten passee ren, die meteen maar een poging doet, om v. Latum achter zich te laten. De Lady is echter te snel voor hem, al is de achterstand klein. Zoo gaat het nog drie ronden lang en mei een enormen rush vliegt de Alkmaarder als eerste over de streep. 1 v. Latum in 2 min. 53.2 sec.; 2 Hartman in 2 min. 56.8 sec.; 3 Oosterbaan in 3 min. 0.4 sec. De tweede manche der nieuwelingen volgt. De jongelingen rijden werkelijk goed en snel en weer blijkt Cordang de snelste, 't Wordt een flinke vechtpartij tusschen hem en Roos, maar Roos is toch zwakker en moet tenslotte wijken. In de laatste ronde valt v. d. Berg, die derde ligt, in de Noorderbocht, maar hem mankeert blijkbaar niets. Later klaagt hij over duizeligheid en een paar dagen rust zal dus noodig zijn. Intusschen heeft Roos de eerste plaats tenslotte moeten afstaan aan Cordang, doch ontvangt een applausje van het publiek. 1. Cordang in 3 min. 7.8 sec.; 2. Roos in 3 min. 9.4 sec.; 3. Matter; 4. v. d. Berg. Uitslag: 1. Cordang, Swalmen (O K Suprème) 2 ptn.; 2. Roos, Hoorn (Ariel), 4 ptn.3. Matter; 4. v. d. Berg. Dan volgt de 2de manche nieuwelingen tot 350 c.M3. Merkelbach is weer verreweg de snelste en wint zooals hij wil. Er is eigenlijk alleen nog strijd tusschen de Graaf en v. d. As om de tweede plaats, doch v. d. As is nog iets beter. Merkelbach wint in 3 min. 18,6 sec. 1. Merkelbach, A'dam (B. S. A.) 2 pnt.; 2. v d. As, den Haag (Royal Enf.) 4 pnt.; 3. de Graaf, Rotterdam (Norton) 6 pnt. De volgende rit is ook al heel kalm. Het zijn de finalis en in de 500 c.M3. voor nieu welingen Bolhaar, Eeninkwinkel, Huykman en Raams. 't Gaat kalm en totaal zonder spanning. Eeninkwinkel wint in 3 min. 12 sec. en Bolhaar is tweede in 3 min. 14,4 sec Uitslag; 1. Eeninkwinkel, Arnhem (Ariel) in 3 min. 12 sec.; 2. Bolhaar, Heerde (Norton) in 3 min. 14,4 sec.; 3. Raams, Dordrecht (Nor ton); 4. Huykman, den Haag (B. S. A.) v. Latum verliest! Aan den start komen v. Latum, v. Dijk, Bosman en de Jong voor de finale seniores tot 350 c.M3. Het is een zeer snelle start van alle ren ners, doch vooral Bosman is vlug weg. De volgorde na een ronde is: Bosman, v. Latum, v. Dijk en de Jong en alles is vlak bij elkaar. Dan gaat v. Dijk er van door en passeert v. Latum, die vermoeid schijnt te zijn. Hij slipt even, doch rijdt verdeiDan, even later, moet v. Dijk stoppen wegens motorpech en is Van Latum dus weer tweede. Hij kan Bosman echter niet meer bereiken en deze wint. 1. Bosman, den Haag (Velocette) in 2 min. 49,6 sec.; 2. v. Latum, Alkmaar (Lady) in 2 min. 53,8 sec.; 3. de Jong, den Haag (Royal Enf.) in 2 min. 57,2 sec.; 4. v. Dijk, Amster dam (Lady) gevallen. Houtop wint verdiend! In de finale 500 c.M3. voor senioren star ten Houtop, Hartman, v. Wingerden en v. Dijk. Het viertal is snel weg en rijdt enorm hard. Naast elkaar stuiven ze door de boch ten en niemand an in de eerste ronde een voorsprong krijgen. Houtop komt dan even naar voren, maar veel verschil is er niet. Er volgen schuivertjes, die doen rillen, maar de renners blijven meester van hun machines. Dat is strijd, felle strijd. Houtop ligt eerste, vlak achter hem Hartman, dan volgt v. Wingerden en tenslotte de taaie v. Dijk. In de laatste ronde maakt Houtop een slippertje en daardoor komt Hartman naast hem. De laatste bocht moet de beslissing brengen. Samen rennen ze hem doo», doch Houtop is iets sneller en Haver* als eerste door de finisch. 1. Houtop, Utrecht 'Eysink) in 2 min. 48,4 sec.; 2. Hartman, Amsterdam (Royal Enf.) in 2 min. 49,4 sec.; 3. v Dijk, A'dam (Lady) in 2 min. 51 sec.; 3. v. Wingerden, Dordrecht (Motosacoche) in 2 min. 51,6 sec. De 2e manche juniores tot 250 levert to taal geen strijd p v. Hoogstraten is ver voor en wint totaal onbedreigd in 3 min. 9,6 sec. Versluis, tweede, heft er 3 min 14,8 sec. voor noodig en v. Ad Jsbergen zelfs 3 min. 18,4 sec. Uitslag: 1. v. Hoogstrate, Flerik (Royal Enf.) 2 pnt.; 2. v. Adelsbe.gen, A'dam (Excelsior) 6 ptn.; 3. Versluis, Cappelle a. d. IJsel (O. H. Suprème) 6 ptn.; 4. J. Moejes, Heerhugo- waard (Ariel) 6 ptn. De finale seniores tot 350 c.M3. mislukt. Aan den start komen Stolten, v. Ekris, Teeken en Rijnders. Spoedig verdwijnen Stolten en Teeken en dan is er geen strijd meer. Rijnders wint. 1. Rijnders. den Haag (Velocette) in 3 min 8 sec.; 2. v. Ekris, Breukelen (Eysink) in 3 min. 9,6 sec.; 3. Stolte; 4. Teeken. Als slot der kortebaanwedstrijden de finale juniores tot 500 M3. De renners v. Dintker, v. Aartsen, Haring en Hamers zullen dit robbertje uitvechten. 't Wordt een goede race, v. Dinther is de snelste en heeft de leiding, v. Aartsen pro beert hem te verrassen, maar verrast zich zelf en blijft dus tweede. Zijn bochtenwerk is lang niet snel genoeg en in de vijfde ronde valt hij uit. 1. v. Dinther, Arnhem (Ariel) in 2 min. 57,6 sec. 2. Haring, Amsterdam (B. S. A.) in 3 min. 0.4 sec. 3. Hamers, Heerlen (New Imperial) in 3 min. 1.2 sec. 4. v. Aartsen. Er volgen nog twee langebaanwedstrijden over 12 ronden. In de eerste starten 17 seni or-renners in de klasse tot 350 cM3. De massastart is zeer mooi, doch niet zonder ge vaar. Alles blijft bij elkaar en 't gaat heel erg hard. v. Latum, nu uitgerust, komt na 2 ronden aan den kop en behoudt die tot de 8ste ronde. Dan komt er een leelijke valpar tij. Poldervaart slipt voor de start en slingert even. Wel houdt hij het, maar de Jong kan hem niet meer ontwijken en valt. Hij wordt met een gebroken rib opgenomen. Intusschen nadert v. Latum weer, terwijl de Jong nog in de baan ligt. Hij twijfelt en ook al doordat er met de witte vlag ge zwaaid wordt ten teeken, dat men buitenom moet gaan. Zijn wijfelen brengt Bosman op de eerste plaats. Dan zet v. Latum alles open en nadert Bosman weer. In den Zuide lijken bocht zal hij hem passeeren, doch Bos man rijdt uit de baan, 2 meter oinnen de vlaggen en wint nog net. v. Latum protesteert daartegen en hij krijgt gelijk. De Alkmaarder kre°g dus zeer verdiend den eersten prijs na een sensationeele rit, die een beetje onregel matig verliep. 1. v. Latum in 5 min. 39.8 sec.; 2. Boa man in 5 min. 39.4 sec.; 3. Jac. Al in 5 min. 45,4 sec.; 4. Poldervaart; 5. v. d. Berg. De slotrace brengt de seniores tot 5UU cM3. aan den start. Het zijn er acht en op nieuw blijkt, hoe razend snel de Eysink y« Houtop is. Hij zit direct aan den kop en is ver voor, loopt meer en meer uit en maakt in de 7e ronde eventjes een nieuw ronderecord op de grasbaan. Met een gemiddelde van 88.9 K.M. maakt hij de snelste ronde, ooit op een grasbaan gemaakt. Een pracht pres tatie van Houtop en voor het nationale pro duct. Helaas, even later krijgt hij machinepech en moet stoppen. Daardoor wordt v. Dijk eer ste na een felle kamp. 1. v. Dijk in 5 min 42.6 2. J. Rijk, den Haag (C. V. U.) in 5 min. 47,8 sec.; 3, Hartman in 5 min. 50,8 sec.; 4. v. Winger den; 5. Schot; 6. J. de Ridder. Dat is het einde van den dag De motor races zijn voorbii. Zij waren goed geslaag"" De eerste dag. Midden in het polderland, verscholen achter riet en dik gebladerte, aan den rand van het Alkmaarder meer, ligt daar het dorpje Akersloot. Van verre roept het spitse kerktorentje ons reeds het welkom toe, waar mee iedere zeiler bij He jaar'ijksche zeilwed strijden van de Z.Z.V. wordt ontvangen Het stof, dat onze auto op het smalle grintweg- getje maakt dwarrelt wat omhoog doch blijft dan, als een rookgordijn over den weg han gen. waaruit we reeus afleidden, dat er wei nig wind zou staan op het meer. Met het bootje van Verduin stoomen we naar het eilandje, waar de jury zich, bij gebrek aan starttoren die verleden w.°k door brand verwoest is haar zetel heeft opgeslagen in een tent op een stalen dekschuit, van waar uit toch nog gemakkelijk de wedstrijden te volgen zijn. Strak welft het blauw van den hemel over ons heen als een azuren coupe Rimpelloos ligt het water, het is er warm, broeierig en de zeiltjes der jachten hangen slap, bewe- genloos. Ook thans bleek het maar al te duidelijk, dat, wanneer er één sport is, waar het al of niet slagen van wedstrijden uitsluitend zal afhangen van het weer, dan is dat de zeil- sport. De zon gaf haar honderd procent, de wind bleef angstvallig weg. Niets dan een rimpcl- looze wateroppervlakte, waardoor 't voor de zeilers één groote drijfpartij zou worden. De all-round-zeiler wenscht wind en niets dan wind, want dat is het materiaal, wr-.rmee hij werken kan, ongeacht van welke steflcte hij ook is. Voor de wedstrijden zelf was een flinke deelname binnengekomen. De beste zeilers hadden voor deze nationale- en onderlinge wedstrijden ingeschreven; we noemen hier slechts de gebr. Maas in de jollenklasse, de Vries Lentsch en Hans Nathan in de regen boogklasse en de Rotterdamsch; B.M.-zeiler Broeders. Toen Zaterdag om 10.50 uur de 45 M2- klasse het programma opende en in een fraaien start deze prachtige M-boot-n banen gingen zeilen, woei er over het meer een zuchtje van uit het Oosten, nauweliiks voldoende om de zeilen te doen bolstaan. Even daarna liep Hellema uit, or> den voet gevolgd door de M-16 van Molenaar. I> overige drie schepen bleven een straat achter en het ging tusschen beide eerstgenoemden. Bij het ronden van de boei kwam de M-16 iets boven wind te liggen en reeds toen was te zien. dat het zou spannen wie v-1 hen eerste door de finish zou gaan. Dat tenslotte Molenaar winnaar werd, is grootendeels te danken aan het feit, dat zijn schip op geluk kige wijze van een gunstig vlaagje wind wist gebruik te maken. Inmiddels waren de 7 ingeschreven regen bogen, allen zonder valschen start hun tocht begonnen. Bij de eerste boei was het koppe' reeds eenigszins uit elkaar „gewaaid"; de „Woelwater'' van Hans Nauta kon het tegen zijn sterkere broeders niet bolwerken. Het dichtst bij hem bevonden zich de bijna onafscheidelijke „Snip" en „Duke", waarvan de eerste zich, na de tweede boei, losmaakte en een eind naar voren schoot, zelfs bij de veruitgeloopen „Saenden" kwam. Ondertusschen was de wind wat doorge- koen en een licht briesje bracht, althans voor enkele uren, wat gang in de schepen. Een levendige aanblik vertoonde tegen 1 uur het meer, waar tal van fraaie jachten en kruisers als in een mierennest door elkaar kropen. Doch lang duurde dit verrassend zeiltafreel niet. Donkere, dreigende onweers koppen verschenen aan de egaal blauwe lucht, om niet lang daarna de zonnestralen over het water weg te nemen. Algemeen werd onweer verwacht, doch daarvoor zijn we ge spaard gebleven. Tegen den namiddag kwam het zonnetje weer om een hoekje kijken en maakt de valwind plaats voor een loopende wind. In de Sterklasse hadden maar twee sche- j>en ingeschreven en zooals te voren reeds te verwachten was. werd deze race door v. d. Heuvel met 13 min. voorsprong ge wonnen. Keurig was de start van de damesjoller al braakt de strijd om he eerste plaats was geen verrassing mej. Karreman werd onbe dreigd een, evenals mej. T. de Visser geen concurrentie had voor de tweede plaats. De wedstrijden waarvoor toch ieder zei ler alle aandacht heeft, zijn die der heeren- jollen. Zonder aan de zeilencapaciteiten der overige zeilers afbreuk te zijn, werd toch al gemeen verondersteld, dat Bob Maas met gemak zou winnen. En zie m^t moeite weid hij zich Zaterdag derde te plaaisen. Tegen een uur of vier was de warmte op het eiland zoo diukkerd geworden en de wind zoo tot het mirimum beperkt, dat d*. jury besloot, er iets eerder een eind aan tv» maken en de banen ging afkort: n Een verrssing was de overwinning van Libel in de Scheldeljolklasse. Immers stuur man Zwikker die sinds jaar en dag in schrijft en deelneemt met zijn scheidejol, had! het, ondanks zijn groo* zeiierstalent, nooit tot een prijs kunnen brengen en zie voor hem begon op het Alkmaarder meer de Victorie. De uitslagen van den eersten dag luiden: 45 m2 kruiserklasse: 1. Föhn, bestuurd door P. Molenaar, 2 uur 44 min.; 2. Riete piet, van J. Hellema, 2 uur 44 min. 40 sec. Regenboogklasse: 1. Saenden, L. de Wit, 2 uur 39 min.; 2. Snip, H. J. Swart, 2 uur 39 min. 30 sec.; 3. Duke, J. C v. d. Velde, 2 uur 44 min. 35 sec. Sterjollen: 1. Sirius, D. v. d. Heuvel, 3 uur 30 min. Damesjollen: Ideaal II, E. Karreman, 2 uur 32 min. 38 sec.; 2. Elf, C. de Visser, 2 uur 48 min. 56 sec. B. M. klasse: 1. Margot,e, J. Broeders, 2 uur 53 min. 55 sec.; 2. Trauae, J. H. Fust, 3 uur 17 min. 5 sec.; 3. De Jutter, P. W. Bot, 3 uur 35 min. 26 sec. B-jollen: 1. Anny, mevr. Bernhard-Alberts, 2 uur 17 min. 40 sec.; 2. d'Artagnan, W. v. d. Valk, 2 uur 18 min. 19 sec.; 3. Kabouter, Ut. Molenaar, 2 uur 24 min. 2 sec.; 4. Semar, P. Bussemaker, 2 uur 24 min. 4 sec-. Groepswedstrijden 12 m2 klasse: 1. Nieu- wediep. Nolles, 2 uur 29 min. 55 sec.; 2. Loosdecht, Westermann, 2 uur 31 min. 53 sec. Groepswedstrijden, 12 voetsjollen: 1. Win dekind II, J. Maas (Loosdrecht) 1 uur 25 min. 27 sec.; 2. Bern, Bussemaker Jr. (Loos drecht) 1 uur 26 min. 51 sec.; 3. Duimelo* Verkade (Zaanlandsche Zeilvereeniging), 1 uur 27 min. 10 sec.; 4. Ans, Landsman (Z. Z.V.) 1 uur 27 min. 53 sec.; 5. Hunter, Bohre (Loosdrecht) 1 uur 28 min. 42 sec.; 6. Jager, Van Lynen Noomen (Z.Z.V.) 1 uur 30 min. 2 sec. Scheldejollen: 1. Libel, C. P. Zwikker, 2 uur 20 min. 40 sec.2. Eureka, J. de Vries, 2 uur 20 min. 47 sec. 12 m2 klasse: 1. Catharina, W. de Vries Lentsch, 1 uur 25 min. 15 sec.2. De Noord, A. Westermann, 1 uur 52 min. 50 sec.; 3. Aloha, G. Nolles, 1 uur 58 min. 50 sec.; 4. Leonore, P. v. Zutphen, 1 uur 59 min. 37 sec. 12-voetsjollen A senioren: 1. Ideaal II, Karreman, 1 uur 42 min. 12 sec.; 2. De Glipper II, Kaghelland, 1 uur 42 min. 53 sec.; 3. Bern, Bob Maas, 1 uur 43 m. 45 sec.; 4. Pinguin, Bussemaker, 1 uur 45 min. 1# sec. De tweede dag. Over alle linies Zaansche zeilersvreugd. Een heerlijk zonnetje en een krachtige wind. De Zondag zou het hoogtepunt worden Het pierement op het eilandje pruttelde den hee- len dag door en de trambewoners (een aar dige vondst overigens) maakten van plezier 's morgens vroeg al een dansje. De jury glun derde, de bootjes stijgerden van ongeduld, 't leek, alsof er den geheelen zomer nog geen enkele Zondag als deze was geweest. Precies om 10 uur klonk het eerste kanon schot over het meer, het voorbereidingssein voor de zeildajaks, de zes bootjes Lagen reeds klaar om den strijd met elkaar aan te bin den. Zonder veel moeite zeilde Rakker als eer ste door de finish, ongeveer een half uur la ter de Woelwater van Couwenhoven. Ongetwijfeld de fraaiste race was die in de M-klasse. Bij de eerste boei lagen de Walta en de Föhn schouder aan schouder, voortdu rend elkaar den wind afloevend. Verspreid lagen de drie overige schepen. Langzamer hand voegde de Rietepiet zich bij dit tweetal en toen begon het spelletje opnieuw, thans gedrieën. In de regenboogklasse bleek ook den twee den dag de Wit favoriet. Fel werd gestreden om 4e tweede plaats. Het specifiek Alkmaar- dermeerzeilen is de groote deelname in de Sharpie-klasse. De ranke bootjes doorklief den het wateroppervlakte en de meerendeels jeugdige zeilers gingen zich nog al eens te buiten aan overtredingen, zoodat in deze klasse alleen de hoofdprijs kon worden toe gekend, terwijl niet minder dan drie protes ten moesten worden uitgezocht. Margotje van Broeders liep evenals Zater dag een flink stuk uit op zijn concurrenten. Spannend werd de race in de jollen A- klasse, waar Bob Maas zijn naam als beste zeiler, hoog hield door het eerste de finish lijn te passeeren.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7