Onze JColonieu 0&Uwmland J>xa(riHciaal Uieums £atuu mjmui&ouux SCHOORL. DE STREEK. ST. PANCRAS. KOEDIJK. ANNA PAULOWNA. RONDOM DEN OELER WATERMOLEN. Ons dorp heeft weder van alles mede gemaakt. De ouderen hebben feest gevierd, de kinderen eveneens. De leerlingen van de o.l. school in de kom hebben hun jaarlijksche schoolreisje gehad, deren keer naar s Gravenhage en Omstre- keil- En nit reisje is, zooals alle reisjes van deze school trouwens, uitstekend bevallen. Te Scheveningen was het verbazend warm op de boulevard, in de Tweede Kamer was het zeer deftig, in het Schoolmuseum buitenge woon aardig en leerzaam en de speeltuin te Groenendaal ondeer de hooge boomen was een groote attractie. De bustocht was er mooi en de kinderen waren zeer tevreden over alles. Zoo ging het ook de Groeter jeugd, die een tocht heeft gemaakt over den afsluitdijk naar Friesland. Een tegenbezoek dus van de zeer vele feestgangeres welke uit het Friesche land naar Hollands' duin en strand komen Tot zoover de feesten van de jeugd. En nu de ouderen. In bussen van de Jong, en in een aantal auto's hebben de oudste Schoorlaars Amsterdam bezocht, en gevaren door de ha vens. Ze kwamen laat weer in Schoorl terug; de talrijke dorpsgenooten en het fanfare corps hadden al een uur de wacht. Dit laat ste was zoo erg niet, het korps hield er den moed wel in, en dat de oudjes laat waren is het beste bewijs dat de tocht is bevallen. Trouwens, dat wezen de gezichten wel uit. Op de tonen der muziek hielden ze zelfs nog een rondedans op het dorpsplein. Een hunner fungeerde voor dansmeester. Maar de oud ste, bijna al 90 jaar, gaf er den brui aan en wilde naar huis. Uit was de pret, maar allen waren het eens: het was een genoegelijke dag geweest. Tengevolge van het schrale grasgewas is de vraag naar aardappelen nogal groot, zoo dat de „doorgedraaide" aardappelen gere geld door de veehouders werden weggehaald. De aanvoer en handel in consumptiesoorten loopt vrij vlot; de blauwen gelden tot 1.25; Eigenheimers liepen op tot 1.05 per baal. Hoe gevaarlijk het is om plotseling over te steken, ondervond de melkboer J. Koedijk, toen hij met zijn motorbakfiets aankwam en een kind van den heer H., met een z.g.n. kar retje waarin een speelkameraadje gezeten was, plotseling den weg overstak. Door het plotseling krachtig remmen ge raakte de motorbakfiets over den kop. Her kind, gezeten in het karretje, geraakte geheel onder het vehikel maar bekwam wonder bo ven wonder slechts enkele schaafwonden On geveer 70 liter melk ging verloren. De mo torbakfiets bekwam eenige materieele scha de. De heer Koedijk kwam met den schrik vrij. De schade zal door den heer H. wor den vergoed. De asphalteering van den Benedenweg is thans gereed gekomen. De eertijds zoovee' besproken hobbelige onderweg is thans her schapen in een prachtig vlak wegdek. Het cachet der gemeente zal indien de bijkomende werkzaamheden zijn voltooid, veel verbe teren. Het z.g.n. tomatenaaltje begint zich in verscheidene kassen te vertoonen het micros copisch kleine beestje kan zich zoo onrustba rend ontwikkelen dat in enke'e jaren geen tomaten meer kunnen worden geteeld. Door 't springen van een voorband ge raakte de bestuurder van een vrachtauto de macht over zijn stuur kwijt en botste tegen 'n telefoonpaal, welke bij den grond afknapte Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. over genoemde maanden in 1932 slechts 12 milltoen K.G. bedroeg. Hoewel 1932 reeds een zeer slecht jaar voor onzen export is geweest, worden wij thans gecontingenteerd op 50 pCt. van de geëxporteerde hoeveelheid in dat ongunstige jaar. Zooals reeds gemeld is, mogen wij thans slechts 8 mill. K.G. aardappelen uit voeren. Toch mogen wij, aldus deelde men ons mede, bij alle bezorgdheid voor de toekomst van onzen export, niet ontvereden zijn over het in de huidige omstandigheden bereikte resultaar. Aanvankelijk wenschte de Engel- sche regeering ons slechts een contingent van 4 millioen toe te staan! Nadat onderhande lingen met de betrokken autoriteiten, waar bij de Nederlandsche belangen door den landhouwconsulent te Londen, den heer Ger ritsen, werden behartigd, hadden plaats ge had, heeft men ons echter het dubbele van de ons toegedachte hoeveelheid toegestaan. "De heer G. H Raat uit Alkmaar is met ingang van 1 September 1933 be noemd tot ambtenaar ter secretaris. Bij koninklijk besluit is benoemd, met Ingang van 1 October 1933. tot heemraad den Anna Paulownapolder de heer I Bezelman, alhier. °R. COLIJN OVER DEN LANDBOUW Regeering zal het reorganisatie proces bevorderen. Dat de tegenwoordige regeering wel dege "jk en zéér duidelijk inziet, waar de agrari «che schoen wringt, blijkt uit het antwoord van dr. Colijn op een adres der 3 centrale landbouworganisaties. Dr. Colijn zegt o.a.: „De belemmeringen, die aan den export van agrarische producten in den weg wor den gelegd, alsmede de verminderde koop kracht van ons eigen volk zijn oorzaak, dat omvorming van het bedrijf noodzakelijk De regeering hoopt er in te slagen, die maatregelen te treffen', welke noodzakelijk Jijn, om dit proces te bevorderen, opdat onze bodem productie zich zoo spoedig mogelijk aanpasse aan de beheften van dezen tijd". ENGELAND EN ONZE AARDAPPELEN. Een gevoelige stag tien gevoelige .«"6 Maar aanleiding van het bericht betreffen de de contingenteering van den invoer van aardappelen in Engeland vernemen wij van welingelichte zijde, dat de maatregelen **r Engelsche regeering, hoewel niet onver dachts komende, tóch onzen reeds zoo zwaar ^troffen export opnieuw een gevoeligen «lag toebrengen. IN ederland is steeds het voornaamste ex- 'and voor aardappelen naar Engeland g weest. In de maanden Sept.—Dec. 1930 exporteerde Nederland 24 millioen KG. ardappeien naar Engeland, in 1931 konden 'J onzen export in die maanden vermeerde- 5? lot 80 millioen K.G. Toen kwam het fngelsche invoerrecht op aardappelen van 1 poog sterling per ton, waardoor onze fxport „MARINE-STRAFZAKEN. Aneta seinde aan het Hbld.: Het Hoog Militair Gerechtshof verooiv deeide den korporaal-schrijver bij de marine J. F X. van der Linden tot zes maanden ge- vangenisstraf, onder aftrek van den tijd door gebracht in preventieve hechtenis, met ont slag uit den dienst zonder ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen. De eisch was gelijkluidend, doch met ontzetting. Inheemsche dienstweigeraars. Het Hoog Militair Gerechtshof ving de behandeling aan van de appél-zaken van tien Inheemsche dienstweigeraars. Een der be klaagden, de stoker der evrste klasse Óetjoe, verklaarde dat hij dienst had geweigerd om dat hij het onrechtvaardig achtte dat den In heemsche schepelingen 7 en den Holland- schen schepelingen 4 werd gekort. Be klaagde bleef liever in dienst, doch verzocht het Hof, wanneer hij werd ontslagen, hem tevens te ontzetten uit de bevoegdheid weder bij de militaire macht te dienen, daar hij dan in oorlogstijd ook niet wenschte op te ko men. BIJ EEN AUTO-ONGELUK GEDOOD. De kapitein der infanterie P. F Kenninck, militair bestuurder van Kendari (Zuidoost- Celebes) is, blijkens een Aneta-bericht aan het Hbld., tijdens een tournée per auto naar Palangga verongelukt. Hij is overleden aan de bekomen verwondingen. VIJF GULDEN PER MELK- OF KALFKOE. Op de vergad nrig van den N.-Brabant- schen Chr. Boerenbond heeft de Regeerings- zuivelcommissaris, de heer L. Bückmann, medegedeeld, dat voor iedere melk- of kali koe, nat of droog, die op het oogenblik bij de Rundveecentrale is ingeschreven, uit de „zui velpot" van acht millioen vijf gulden zal wor den uitgekeerd. DE SPOORWEGEN EN DE HULDIGING VAN H M. DE KONINGIN OP 9 SEP TEMBER AS. TE AMSTERDAM. Naar wij vernemen, maken de Nederland sche Spoorwegen het een ieder al heel ge makkelijk om tegen speciaal gered uceeren den prijs op 9 September a s. naar Amsterdam te reizen ter gelegenheid van de huldiging van de koningin in het Stadion. Eiken, bezoeker zoowel als mede defilee- rende kan, van 4 tot en met 7 September a.s. een speciaal retourkaartje 3e klasse direct koopen aan het station in zijn woonplaats. Op dit kaartje mag op Zaterdag 9 September a.s. gereisd worden met eiken trein naar ver kiezing (geen D-tiein) naar Amsterdam, aan komende vóór 15 uur aldaar. DE BEROOVING TE AMSTERDAM. De aangevallenezegt thans dat zij gefingeerd is. De zaak van den kassier van den Amster- damsche Woningdienst heeft plotseling een andere wending genomen. De politieautoriteiten hadden den beroof den man gister nog uoodig voor het geven van inlichtingen om nadere verklaringen Hij was echter nergens te vinden en was ook niet in zijn betrekking verschenen bij den Wo ningdienst. Gisteravond heeft hij zich echter bi]_ de po litie gemeld en toen verteld, dat de geheele zaak een doorgestoken kaart is geweest Bei de personen, de kassier en de beroofde had den de zaak samen op touw gezet om de drie duizend gulden te kunnen deelen. De kassier een jongeman van 24 jaar is (har.s ook op gesloten en de zaak zal nu nog verder onder zocht worden. WEELDEBELASTING De ver. van faonkar.ten op electr, technisch gebied in Nederland heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin wordt aange drongen op aanneming van het a^"°ement van den heer Kortenhorst c.s. tot het lichte van de weeldebelasting uit het ontwerp to heffing van een omzetbelasting. DUITSCHE SCHEEPSHYPOTHEEK- BANKEN. De nieuwe wet dient tol uitschake ling van buitenlandschen, speciaal Nederlandschen invloed. Een der Duitsche correspondenten van het M De wet'op "de Duitsche hypotheekbanken De wet oo de D. hypotheekbanken is thans met de toelichting verschenen. Daar de Nea. scheepshypotheekbanken in ster^® bij de Rijijscheepvaart betrokken zij de nieuwe wet duidelijk de tend®" ciaa1 komt, om buitenlandschen lnvl^ds^^_ der Duitsche geldgevers de buitenlaadsgw» voornamelijk de Nederlandsche banken, hun invloed in Duitschland voortdurend hebben uitgebreid. Aan drie later opgerichte Duit sche banken is het niet gelukt, dezen voor sprong weer in te halen. De afhankelijkheid van de buitenlandsche kapitaalmarkt heeft tot gevolg gehad, dat de buitenlandsche banken hun invloed er voor gebruikten, om de schepen in het buitenland te laten bou wen; een ontwikkeling, die zich in de laatste jaren met het oog op de onvoldoende bezet ting der Duitsche werven daar in bijzondere mate heeft doen gevoelen De regeering acht het voorts niet gewenscht, dat scheepsruimte van Duitsche eigenaren onder een buiten landsche vlag wordt gesteld, speciaal met het oog daarop, dat door het Vredesverdrag een aanzienlijke scheepsruimte uit de Rijn- scheepvaart moest worden afgeleverd. Een der redenen, weshalve de Ehiitsche scheeoshvpotheekbanken de concurrentie met de oudere Nederlandsche banken niet met het gewenschte resultaat ter hand konden nemen, was de rechtsonzekerheid der Duit sche pandbrieven. Om dezen misstand ten gunste van hypotheekbanken uit den weg te ruimen, moet aan deze pandbrieven door de wet dezelfde zekerheid verschaft worden, als aan de pandbrieven der grondcredietbanken. GEMEENTEFONDSUITKEERINGEN Het voornemen tot verlaging. Onlangs is gemeld, dat bij de regeering een wetsontwerp in voorbereiding is tot ge leidelijke vermindering van de uitkeeringen die uit de gemeentefondsbelasting aan de gemeenten worden gedaan. Zooals men weet zijn die bedragen voor vijf jaren vastgesteld, in 1931 werd de eerste uitkeering verstrekt, in 1935 zal de laatste van deze vijfjarige periode geschieden. Naar verluidt, gaan de regeeringvoor nemens in die richting dat de fondsuitkee- ringen in 1935, in afwijking van het aanvan kelijk bepaalde, met 12Y2 procent zullen worden verminderd, voor 1936 zou een hoo- ger percentage worden afgetrokken. Is het Hbla. echter goed ingelicht, dan zou voor het belastingjaar 1934 aan deze uitkeerin gen nog niet worden getornd doch beoogt het spoedig tot wet verheffen van bedoeld ontwerp de gemeentebesturen in de gelegen heid te stellen, met de vermindering van die bron van inkomsten bij het opmaken der be grootingen voor 1935, tijdig te rekenen. KIND GEBOREN TUSSCHEN LONDEN EN DEN HOEK. Aan boord van een der schepen van de Batavierlijn is in den nacht van Woensdag op Donderdag een gebeurtenis voorgevallen, die gedurende de meer dan 100 jaren van het bestaan der lijn nog niet in haar geschiede nis was opgeteekend. De „Batavier II" is met één passagier meer den Nieuwen Waterweg binnengevaren, dan waarmee het schip de Theems had verlaten. Een dame uit Bloemendaal werd aan boord verblijd met de geboorte van een dochter. Op passagiersschepen die lange trajecten afleggen en die dap ook een dokter aan boord hebben, zijn dergelijke voorvallen ook bekend, maar op al haar overtochten van Engeland naar Nederland en omgekeerd is deze de eerste geboorte die de passagierslijn boekstaaft. Het kind is op den ochtend van den 31sten Aug. om 4.33 uur geboren toen het schip nog anderhalf uur stoomen van den Hoek verwij derd was. Kapitein Zwart, die als ambtenaar van den burgerlijken stand heeft gefungeerd, heeft het uur der geboorte, zoomede de plaats opgeteekend. Te Hoek van Holland is de hulp van dr Knip ingeroepen. Deze heeft de moeder en kina aan boord bezocht en den toestand wel bevonden. Hij was vol lof over de wijze, waarop de stewardess hulp verleend had en hij had er geen bezwaar tegen dat moeder en kind met het schip doorreisden naar Rotter dam, vanwaar zij per ziekenauto werd over gebracht naar hun woonplaats Bloemen daal. MOEILIJKE VERHUISPARTIJ. Schoten gelost? Het Hbld. vertelt: Op de Rozengracht bij de Prinsengracht te Amsterdam staat een café. De houder er van is tevens eigenaar van het perceel; de bovenverdiepingen heeft hij verhuurd; oa. aan een Letlander, die een groote huurschuld schijnt te hebben. De let wilde verhuizen, maar de eigenaar was daar niet op gesteld daar hij de meubelen als pand voor de huur wenschte te houden. Intusschen was hem ter oore gekomen, dat de Let in stilte er met zijn boeltje zou vandoor gaan. Dat zou dan gis ternacht gebeuren. Nu heeft de woning twee uitgangen; één ervan had de eigenaar me een hangslot doen sluiten, zooaat daaruit „ontsnappen" niet mogelijk was, de andere deed hij bewaken. Gisternacht reed een verhuiswagen voor en de Let begon zijn meubelen in te laden, waar de eigenaar zich tegen verzette. Er ontstond daarbij een woordenwisseling, tij dens welke, volgens verklaring van den eige naar, de Let schoten uit een revolver zou heb ben gelost. De Let is naar het politiebureau gebracht. Hij beweert evenwel niet te hebben geschoteneen revolver is niet gevondenhet is mogelijk, dat hij het in de Prinsengracht heeft gegooid. Wel is een patroonhuls vóór de deur ontdekt, maar het is niet zeker of die pas is afgeschoten. De eigenaar heeft nog verder verklaard, dat er vijf malen zou zijn geschoten, eerst driemalen boven, daarna nog twee malen bij de straatdeur. Gaten van kogels zijn niet ge vonden en niemand heeft eenig letsel gekre gen. NEDERLANDSCHE DELEGATIE NAAR HET INTERNATIONAAL PLUIMVEECONGRES. Door den minister van Economische Zaken zijn, mede namens den minister van Koloniën, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist aangewezen als verte genwoordigers van de Nederlandsche Regeering en van Nederlandsch Indië op het van 6 tot 15 September a.s. te Rome te houden internationaal congres £oor pluimveeteelt; Ir. D. S. Huizinga, inspecteur van het landbouw-onderwijs, tevens hoofd van den binnenlandschen landbouwvoor- lichtingsdienst, te 's-Gravenhage, voor zitter van de delegatie; Dr. J. J. L. van Rijn, lid van het per manente comité van het Internationaal Landbouw-instituut, te Rome, plaatsver vangend voorzitter; P. J. van Haaren, voorzitter van de Nederlandsche Federatie van vereeni- gingen van Bedrijfspluimveehouders, te Tilburg; Dr. B. J. C te Hennepe, bacterioloog aan de Rijksseruminrichting te Rotter dam; -e J. Mantel, te Huis ter Heide; Ir. J. G. Tukker, rijkspluimveeteelt- consulent en directeur van het rijks instituut voor pluimveeteelt, te Beek bergen, secretaris. CERTIFICATEN VOOR UITVOER VAN AARDAPPELEN NAAR ENGELAND. De minister van economische zaken heeft bepaald, dat met ingang van heden voor den uitvoer van aardappelen naar Engeland certificaten zullen worden af gegeven. Hiermede is belast de heer Mr. L. Niemóller te 's-Gravenhage. Het bedrag, ter bestrijding van de kosten, verbonde aan het afgeven dier certifi caten, is vastgesteld op 0.05 p. 100 K.G. PRIJS CRISIS-BOTERMERK. De crisis-zuivel-centrale maakt be kend, dat voor de week van 3 tot en met 9 September de prijs van het crisis- b^termerk is vastgesteld op 1 per K.G. n die van de vervoervergunning voor buitenlandsche boter op 1.10 per K.G. EEN VERZOEK OM INVRIJHEIDSTELLING. Naar wij vernemen, heeft Mr. E. O. Gold- stein den minister van justitie verzocht de onmiddellijke invrijheidstelling te gelasten van zijn cliënt, den heer Is. Leenes. Zooals men zich zal herinneren, werd in December 1932 de gevangenhouding van den heer Lee- ne bevoien terzake van gestelde verduistering gepleegd op 8 Augustus i932 en voorts ter zake van oplichting, welke gepleegd zou zijn in het begin van 1932. Bij de dagvaar ding voor de terechtzitting werd aan hem echter alleen verduistering, op verschillende data gepleegd, ten laatste gelegd, en bij het vonnis der Haagsche rechtbank werd de heer Leenes alleen veroordeeld wegens verduiste ring gepleegd op 26 Januari 1932, terwijl hij van alle andere te laste gelegde verduiste ringen, dus ook die waarvoor zijn gevangen houding was bevolen, werd vrijgesproken, met opheffing te dien aanzien van de voor- loopige hechtenis. Mr. Goldstein stelt thans, dat, waar de een leenes niet is gedagvaard wegens oplichting, binnen 30 dagen na de laatste verlenging van het te dier zake gegeven bevel tot gevangen houding, dat bevel, wat dit feit betreft, daar mede was vervallen. Nu ook de rechtbank ten opzichte van het andere punt de voor- loopige hechtenis heeft opgeheven, bestaat er volgens Mr. Goldstein geen enkel recht meer, om den heer Leenes nog langer vast te houden. Aangezien de advocaat-generaal bij het Haagsche hof. Mr. Speyaard van Woerden bij welk Hof de zaak in hooger beroep nog hangend is, het verzoek tot in vrijheidsstel ling heeft geweigerd, heeft de heer Goldstein zich tot den minister gewend, omdat het Wetboek van Strafvordering geen rechts middel aanwijst, om bij de rechterlijke in stanties de gevraagde invrijheidsstelling te verkrijgen. DE OMZETBELASTING. De Algemeente Vereeniging voor Bloem-» bollencultuur te Haarlem heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin wordt ver zocht het artikel bloembollen op te nemen onder de vrijstellingen, vermeld in Tabel B 1 van het wetsontwerp tot heffing van een omzetbelasting. DE STAKING IN HET STUCADOORS- BEDRIJF TE AMSTERDAM. Tegen het openbaar gezag gericht, zegt het scheidsgerecht voor de bouw bedrijven. Naar aanleiding van de staking in het stu- cadoorsbedrijf hebben B en W. van Amster dam het scheidsgerecht voor de bouwvakken uitgenoodigd zich met deze aangelegenheid bezig te houden en omtrent de rechtmatig heid van deze staking eer» uitspraak te doen. Deze uitspraak is thans ter kennis van B. en W. gebracht. De conclusie ervan luidt als volgt: Het scheidsgerecht acht, voorzoover het betreft de stakende leden van de organisaties die partij zijn bij het collectieve Arbeidscon tract voor het stucadoorsbedrijf, deze sta king onrechtmatig daar zij in strijd is met de tariefoyereenkomst die op wensch der regee ring is gesloten. Ten aanzien van de stakende leven van or ganisaties, die niet partij zijn bij de collec tieve arbeidsovereenkomst en van ongeorga niseerde stakende stucadoors en opperlieden, zou de staking slechts dan rechtmatig zijn, indien er een regeling zou bestaan, waar door collectieve arbeidsovereenkomsten voor een geheel bedrijf bindend konden worden verklaard en een dergelijke verklaring voor het stucadoorsbedrijf was tot stand gekomen Dit neemt echter niet weg, dat deze staking moet worden beschouwd als een, die tegen het openbaar gezag is gericht. Het scheids gerecht heeft dan ook tenolotte nog de vraag besproken, of eenige maatregel moest wor den getroffen, ten aanzien van de stucadoors, die verklaren niet te kunnen werken, hetzij doordat zij door het staken van de opper lieden geen materialen kunnen krijgen, het zij doordat zij door molest of bedreiging met molest verhinderd worden te arbeiden. Het meent, dat op alle manieren moet worden getracht, deze werklieden in pogingen om het werk te hervatten te steunen en dat overi gens de stucadoors pat roons, bij wie zich een dergelijk geval voordoet, dit aanhangig ♦^Ecoren te ffigkefl bij. d&. arbitragecommissie In het hartje van Twente, dicht bij de bosscheu van Twickel, tusschen Delden en Hengelo, ligt het gehucht Oele, zoo als het op de kaart staat, Eule, zooals het wordt uitgesproken. Een net van landwegen en fietspaden slingert er zich 'angs schilderachtige Twentsche boerderijen door hoog en lager geboom te. langs akkers en korenvelden, en maakt het mogelijk in deze omgeving volop van aanttrekkelijk natuurschoon te genieten. Len van de meest interessante plekjes in deze contreien is de Oeler watermo len met zijn draaiend rad, zijn snelstroo- mend water, zijn pittoreske molenge bouw. Wie in Twente over watermolens spreekt, denkt niet aan draaiende wie ken door den rappen wind bewogen, niet aan ranke molengestalten met hun kruisen slaande door de lucht, zichtbaar in de vlakke velden wijd en zijd in 't rond, zooals wij ze in het polderland kennen en liefhebben. Zulke watermo lens bezit Twente niet. Hier zijn het de wentelende raderen, door de beken m*»t hun snellen stroom en hun sterk verval be.vogen, door waterkracht dus aange dreven, die een minder van ver al opval lende, maar een toch ook zeer karakte ristieke tooi van het landschap vormen. Er zijn er helaas maar weinige meer van over. Van de windwatermolens uit het polderland mogen wij hopen, dat er velen gespaard zullen blijven, dank zij de verbeterde methode van het sy steem Dekker, door de vereeniging de Hollandsche Molen met succes gepro pageerd. Maar over het lot van de Twentsche molens moeten wij wel zeer bezorgd zijn. Mr. G J. ter Kuile heetf over deze Tv/entsche watermolens een bijzonder aardig boek geschreven en in de uitgave van 1922 vertelt deze kenner van het Twentsche land en de Twentsche zeden, dat er nog dertien in leven zijn geble ven, waarvan er echter maar een zestal meer in gebruik ziin. Nu de stroompjes ook in dit mooie land steeds meer ge kanaliseerd en genormaliseerd worden, nu, meer dan vroeger, tijden van water- armoede afgewisseld worden met tijde- lijken overvloed, nu het groote kanalen- plan van Twente naar den Rijn in uit voering genomen is en daardoor het stroomwater op de kanalen zal worden afgevoerd, nu hangt het dreigende Da- mocleszwaard steeds gevaarlijker boven de oude Twentsche molens. Alleen het stroomgebied van den Dinkel blijft bui ter. deze plannen en zal dus zijn ouden luister bewaren. Voorlóopig staat daar echter nog mèt de anderen ook de Oeler molen. Wij troffen bij ons bezoek den molenaar juist bezig met het afbikken van een der zware molensteenen en maakten met hem een praatje. Hij vertelde onn in zijn gemoedelijke Twentsche dialect een en ander van zijn molen en van de andere watermolens uit dit gebied. In Je omge ving van Delden staat er nog een, de oliemolen van Azelo, op korten afstand van het kasteel Twickel. Ook deze beke ken we, maar daarvan is alleen het molengebouw met zijn kleurige roode dak overgebleven, het rad, dat op de foto in mr. ter Kuile's boek nog voorkomt, is sindsdien weggenomen. Ontluisterd, als een schoone, maar weemoedige her innering aan vroeger jaren, toen het water zijn ruischend lied zong rond het draaiend rad, staat de rest van den molen er nog. Onverdeeld aantrekkelijk is het trou wens rondom den Oeler molen ook al niet meer. Sinds het fabriekswater van Enschede afstroomt op de Twickeler teken, is ook het water, dat het Oeler molenraad in beweging zet, verontrei nigd en in plaats van frisch helder beek water is het een vuilblauw, onwelrie kend vocht, dat door de beddingen stroomt Pogingen om deze verontreini ging te neutraliseeren zijn vruchteloos geweest. Zoo is het verhaal van de Twentsche molens in menig opzicht een tragedie in onzen tijd. Mogen de enkelen, die den strijd nog dapper volhouden, nog vele jaren hun rad laten wentelen en mo»en zij allen, ook wanneer zij stil worden ge zet, als droeve maar toch schoone resten van vergane glorie bewaard blijven Ook dan zullen zij interessante verschijnin gen blijven in het prachtige Twe. tsche landschap. A. L. B welke is ingësteM Wrarbfcns de coliecteve arbeidsovreenkomst v»xn het stucadoorsbe drijf. VERDRRONKEN BIJ HET ZWEMMEN. Het geval te Scheveningen. Zooals reeds gemeld is Donderdagmiddag bij het baden in de zee te Scheveningen tusschen de Buitenhaven en den Vuurtoren een 17-ja- rige jongeman verdronken. Het slachtoffer was geen Duitsche, doch een Belgische jongen, afkomstig uit Hergenrath (België) en hij had zich ondanks het feit, dat hij niet voldoende kon zwemmen, toch te ver in zee gewaagd. Zijn vriend, een 16-jarige jongen uit Herbestal (België), was in zijn nabijheid, doch kon hem geen hulp verleenec. daar ook hij de zwemkunst niet voldoende machtig was. Een inwoner van Voorburg poogde den drenkehng nog op te duiken, doch tever geefs. Na ongeveer 20 minuten spoelde hij aan. De G.G.D. was daarna nog circa drie kwartier bezig de levensgeesten op te wek ken, echter zonder resultaat. De beide jongens waren daags te voren te Scheveningen aangekomen en logeerden in de Jeugdherberg in de Vijzelstraat. KORTE BERICHTEN. De minister van financiën mr. Oud is van zijn verlof teruggekeerd en heeft hedenoch tend zijn ambtsbezigheden hervat. De Leeuwarder botomoteering is heden! yas [gesteld op 63 ets. per kilo»

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 11