DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DxiqeUitisch Omvzicht De nat.-soc. partijdag te Neurenberg. ^Buitenland No. 07 Zaterdag 2 September 1933 135e Jaargang De leider Adolf Hitter spreekt over het nat.-socialisme als een wereldbeschouwing. PROCLAMATIE VAN HITLER. Wat vandaag de aandacht trekt Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uiigegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. irancr door het geheele Rijk 2.50, Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij vl». HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. t Gisteren is op den partijdag der nationaal- jocialisten te Neurenberg een proclamatie 'van H't'er voorgelezen. In deze proclamatie verklaarde Hitier, dat de krachten, die vijftig jaar lang voortdurend voor den aanval op t Marxisme waren teruggeweken, begrijpelij kerwijze op het moment van den grootsten nood moesten capituleeren. Door den geest alleen kon de terreur niet overwonnen wor den. Degenen, die tientallen jaren slechts met beklagenswaardige geestelijke wapenen had den gevochten, waren niet in staat tot plot seling heroïsche daden. Krachten, die niet voorhanden zijn, kan men niet organiseeren. Degenen, die in 1919 en 1920 den nood van het vaderland zagen en geloofden, dat door een plotselinge wisseling in de leiding der burgerlijke partijen de kracht zou komen om den binnenlandschen vijand te vernietigen, maakten 'n fout. Wanneer men zeventig jaar lang een valsche democratie heeft verheer lijkt, kan men het 71ste jaar niet naar de dic tatuur grijpen. Dat leidt tot komische expe rimenten. Het nationaal-socialisme vond van den eersten dag af aan den vorm, waarin het tegen een dergelijke taak bestand zou blij ken. Hitier schetste in zijn proclamatie den zin van den nat.-soc. partijdag aldus: 1. den leider de mogelijkheid te bieden met de geheele partijleiding in persoonlijk con tact te treden;- 2. de partijgenooten opnieuw met hun lei ding in contact te brengen 3. allen opnieuw in hun vertrouwen in de overwinning te sterken; 4. de groote impulsen te wekken in geeste lijk en psychologisch opzicht voor de voort zetting van den strijd. Het grootste geluk werd het in de procla made genoemd, dat men thans hc' Duitsche volk met het nationaal-socialisme ban vereen zelvigen. In het begin van dit jaar waren er weken, dat men aan den rand van de bolr' wistische chaos stond. De groote geschiede nis-ond.rzoeker M^mmsen noemde de Jod n in het leven der volken een „ferment van ont binding". In Duitschland was deze ontbin ding rteds zeer ver voortgeschred:n. Het na tionaal-socialisme heeft zich hiertegen teweer gesteld, overtuigd van de groote innerlijke waarde van de cultuur der Europj. vol ken en van het Duitsche volk. Zooals het fas cisme het Italiaansche volk heeft gered, heeft het nationaal-socialisme hetzelfde or het Duitsche volk gedaan. Thans rust -p de par tij de geheele verantwoordelijkheid voor den loop der Duitsche geschiedenis. Het erk, dat de beweging te verrichten heeft, is van reus- achtigen omvang. Vooraan staat de overwinning der werk loosheid. Het is noch logisch, noch moreel te rechtvaardigen, op den duur van de werken den een deel van de vrucht van hun arbeid weg te nemen, om hen die niet werken te on derhouden. Niemand heeft het moreele recht te eischen dat anderen werken om zelf niet te moeten werken, doch ieder heeft het recht te eischen, dat de staat middelen en wegen vindt om een ieder werk te verschaffen. De middelen die het nationaal-socialisme aan wendt, zijn weergaloos in de geschiedenis. Het is natuurlijk mogelijk dat een maatre gel niet goed blijkt te zijn, maar des te nood zakelijker is het dan elke afbrekende kritiek te verhinderen, want of er duizend critici zijn is onverschillig, doch niet onverschillig is het of een volk door hen te gronde wordt gericht. Het verstand en de vastberadenheid mogen het volk er voor bewaren ooit weer de leuze van het recht der vrije kritiek aan te heffen, waardoor het zijn liefde voor de innerlijke vrijheid van denken en willen zou verliezen. Rede van den leider Gistermiddag heeft Adolf Hitier zelf een groote rede gehouden, waarin hij o.a. het vol gende zeide: Op 30 Jan. 1933 werd de nat.-soc. partij de politieke leiding van het rijk toever trouwd. Eind Maart was de nat.-soc. revo lutie uiterlijk voltooid. Alleen hij, die de ge weldige worsteling niet heeft begrepen, kan meenen, dat daarmede de strijd der wereld beschouwingen geëindigd is. Reeds in het woord „wereldbeschouwing" ligt de plechti ge proclamatie van het besluit, aan alle han delingen een bepaalde opvatting ten grond slag te leggen. Het onverdorven primitieve volk vraagt in zijn instinct de natuurlijkste wereldbeschou wing. Alle historisch aantoonbare wereldbe schouwingen zijn slechts te begrijpen in haar verband met het levensdoel en de levensop vatting van zekere rassen. Het nat.-soc. is een wereldbeschouwing Het wordt de partij dergenen, die eigenlijk naar hun wezen bij een bepaald ras behoo- ren. Het erkent daarbij, ook, dat in ons volk substanties van verschillende rassen zijn. Het nat.-soc. stelt zich op het heroische standpunt van de waardeering van het bloed van ras en persoonlijkheid. Die wereldbe schouwing leidt noodzakelijk tot een nieuwe oriënteering op bijna alle gebieden van het volksleven. De grootte van de uitwerking de zer geweldige revolutie laat zich echter nog niet schatten. Uitgaand van de meening, dat op den duur al het geschapene slechts in stand kan wor den gehouden door dezelfde krachten, die tevoren de dragers der schepping waren, zal het nat.-soc. in het Duitsche volk dominee- renden invloed verschaffen aan de bestand- deelen van het volk, die eeuwen lang deel hebben gehad aan de vorming van het Duit sche volk. Het is de taak van het nat.-socialisme, den Duitschen mensch uit de diepte van een slechts materialistische levensopvatting te verheffen. Er is tweedracht ontstaan onder de volkeren, waarin twee in wezen verschil lende rassen zich naast elkander wilden uit leven. De mensch, die tot bevrediging van zijn leven niets anders noodig heeft dan eten en drinken, heeft nooit hem begrepen, die lie ver het dagelijksch brood ontbeert om de dorst van zijn ziel en den honger van zijn geest te bevredigen. Ook het cultureele beeld van een volk moet worden gevormd naar zijn beste bestanddeelen. Wat den daartoe niet be hoorenden ontbreekt aan innerlijk begrip dan moet door opvoeding tenminste veranderd worden in schuw respect. De wereldbeschou wingen hebben te allen tijd niet slechts het beeld van de politiek, maar ook dat van het cultureele leven gevormd. Want men kan den mensch nooit van de kunst scheiden. Het slagwoord, dat juist de kunst internationaal is, is hol en dom, ieder ras heeft in het boek van de kunst zijn eigen handteekenin"- voor- zoover het niet, zooals b.v. het Jodendom, zonder eigen artistieke productieve capaciteit is. Het ras, dat zijn stempel drukt op hef ge heele leven van een volk, ziet dan ook de taak der kunst met zijn eigen oogen. De nat.- soc. beweging en regeering kan O'op cul tureel gebied niet dulden, dat charlatans plotseling van vlag veranderen en in den nieuwen staat het hoogste woord voeren op het gebied van kunst en cultuurpolitiek. In geen geval zullen wij de cultureele uitingen van ons Rijk laten vervalschen door deze elementen, want de staat is van ons en niet van hen. Deze nieuwe staat zal echter aan de ver zorging van de cultuur een geheel andere opmerkzaamheid schenken dan de >.jde. Mo gen de Duitsche kunstenaars zich bewust zijn van de taak, die de natie hun toever trouwt. Daar dwaasheid en onrecht de we reld schijnt te beheerschen, roepen wij hen op, mede te werken aan de trotsche verdedi ging van het Duitsche volk door dj Duitsche kunst. kamer van Eckert een briefje gevonden met een handschrift, dat van een ontwikkeling getuigde, waarbij die van Eckert ver ten achter staat; het adres van prof. Lessing was genoteerd. In een dorp in de buurt van Marienbad is verder een nationaal-socialist in hechtenis genomen, voor wiens huis op den dag van den moord drie motorfietsen hebben gestaan met Duitsche nummerplaten. Boven dien heeft de gendarmerie bewijzen gekregen, dat Eckert in den middag voor den moord met zijn fiets in de buurt van de Beiersche grens is geweest. Hij schijnt zich daar te hebben opgehouden om bij voorbaat zijn vlucht te dekken. In de onmiddellijke nabij heid van de villa Edelweiss heeft men een patroonhuls gevonden, waarin een van de kogels die bij de sectie zijn gevonden pas*. Verder heeft men later op drie uur afstand van de Duitsch-Loheemsche grens in Neu- dorf en Dürmaut een revolver gevonden, waarin nog een patroon zat en waarop de andere kogel, die van kleiner kaliber is, paste. Het stoffelijk overschot. Het stoffelijk overschot van prof. Lessing zal later naar Palestina worden overge bracht. De Palestijnschi arbeiderspartij Poa- lezion heeft de weduwe aangeboden voor het transport te zorgen. Dit is echter op het oogenblik niet mogelijk Het lijk zal dan Ov,k voorloopig te Praag worden bijgezet in een der graven, die de ge meente Marienbad heeft aangeb len. Deze ter aardebestelling zal een ii .iem karakter dragen. Later wordt in Marienbad een groote rouwplechtigheid gen uden. NEEF VAN GOERING IN DE BERGEN VERONGELUKT? Volgens een bericht uit Triënt heeft de student Lips uit Mün'chen, een neef van Goe ring, bij een bergbestijging zware verwon dingen opgeloopen, doordat hij door losge raakt gesteente werd getroffen. NEDERLANDER AAN DE GRENS AANGEHOUDEN. Te Geilenkirchen is een Nederlander gearresteerd, die er van beschuldigd werd, het voornemen te hebben, onge veer 1000 mark, verkregen op een reis- cheque, over de Nederlandsche grens te smokkelen. De marken zijn in beslag genomen. ONTPLOFFING OP ENGELSCH TANKSCHIP. Vijf dooden. Ten gevolge van een ernstige ontploffing aan boord van het Engelsche tankschip „Athelqueen" in de buurt van de Oshina- eilanden zijn vijf opvarenden gedood. DE BRAND IN HET RIJKSDAGGEBOUW. Het alibi van Torgler. De Deutsche Allgemeine Zeitung pu bliceert in haar Zaterdagochtend-editie ®en opzienbarend artikel onder den "tel* „Torgler's alibi, afleidingsmanoeu vre der communisten vóór de brand stichting!" Zij schrijft hierin: „Tot de van brandstichting in den Rijksdag beschuldigden behoort zooals bekend is de vroegere leider der com munistische fractie Torgler. Torgler heeft het met een bijna meesterlijke vir tuositeit klaargespeeld de sporen der misdadige actie der communisten uit te vagen. Binnen het kader van deze af leidingsmanoeuvre valt ook een rede voering, welke de communist Torgler op <13 Februari 1933 in de laatste zitting van den ouden Pruisischen staatsraad heeft gehouden. Hij probeerde daarin behalve woeste gemeenheden te uiten tegen de uationaal-socialistische regee- ring, zich ook een alibi te verschaffen voor komende communistische misda den. Zijn uiteenzettingen, welke men toentertijd nog niet heeft ku.men be grijpen en die door de spannende ge beurtenissen der Februari-dagen niet de Boodige aandacht trokken, spraken voor zich. Hij verklaarde o. m.: „Voor deze uiteenzetting passen echter mededeelin- 8en en geruchten, welke ons dezer da- jL i zijn geworden en welke ons ken baar maken, wat voor" de komende da gen tot 5 Maart nog te wachten is. Men beeft ons medegedeeld, dat een paar agen voor de verkiezing ik weet niet P of op 3 Maart een aanslae op den beer Adolf Hitier in scène zal worden gezet. Hem zal daarbij niets overkomen, aar het zal zoo ongeveer P'ken op den aanslag 0p Wilhelm I, welke de socia- '«tenwet ten gevolge heeft gehad. Aldus a een ideologische voorbereiding woi- en getroffen voor een woeste ophitsing e?en de communisten en de ccmmu- bistische partij, de ideologische basis voor mandaatsintrekkingen en andere verboden, welke men in het voornemen heeft en welke op deze wijze zouden moeten worden voorbereid". De DAZ voegt hieraan toe: „Deze re devoering is op 23 Februari 1933 gehou den. Op 27 Februari ging de Rijksdag in brand. Het is niet onze taak het hoogste Duitsche gerechtshof voor te zijn bij de veroordeeling van den beschuldigden Torgler, het is evenwel onze plicht open lijk vast te stellen, dat reeds on 23 Fe bruari de leider der communistische fractie Torgler de communistische en joodsche wereldpers het wachtwoord voor de hetze heeft gegeven, welke na de schandelijke misdaad van den Rijks dagbrand in de wereld wordt bedreven. Torgler heeft volgens de beruchte me thode der communisten geprobeerd de te plegen misdaad voor te stellen als een provocatie, om zich daarmede zelf een alibi te scheppen. Zijn bedoeling is doorzien en het zou hem thans zeer ze ker liever zijn geweest, indien de geme moreerde redevoering niet zou zijn ge houden. DE MOORD OP PROF. LESSING TE MARIENBAD. De sectie van het lijk. Gister is de obstructie op het lijk van prof. Lessing verricht, dat daarna door den offi cier van justitie is vrijgelaten, aldus de N. R. Crt. De sectie heeft aangetoond, dat er uit twee verschillende revolvers twee schoten zijn gelost. Eén kogel heeft men terug ge vonden in de rechteroogkas en de andere in de voorlob van de rechter hersenhelft. Beide schoten moesten onmiddellijk den dood ten gevolge hebben. Een typische veemmoord. De politie, die er geen enkel oogenblik meer aan twijfelt, dat men te doen heeft met een typischen veemmoord, neemt maatrege len die een tweeledig doel hebben. Men namelijk in de eerste plaats deze moordzaak in het bijzonder tot voliedige klaarhea brem gen, doch daarnaast wil men paal en perk stellen aan de agitatie der nazis in het Wes telijk deel van Br-' emen ip het algemeen, waardoor immers de reputatie van het land in gevaar dreigt te komen. In de 7 voornaamste standplaatsen van de gendarmerie zijn, zoo als wij reeds hebben gemeld, de daar gesta tioneerde corpsen met bijzondere colonnes motorrijders versterkt De uitzonderingspositie die men bij de be strijding van de nazi-terreur aan de Bo- heemsche internationale badplaatsen had toe gekend en die daarin bestond dat men in het belang van het v eemdelingenverkee. het de gasten niet lastig maakte en er naar streef de hen zoo min mogeliik van de politiemaat regelen te doen gevoelen, zal hoogst waar schijnlijk komen te ver allen. Intusschen heb ben de genoemde égards een averechtsch ge volg gehad. Een groot aantal bezoekers voel- der zich niet meer veilig en hebben hun vertrek vervroegd. De pers eischt maatregelen. „Onze grens, alduc het blad van Benesj, Ceske Slovo, die tot nog toe niet alleen een streep op de landkaart, maar een stevige slag boom tegen de zedelijke infectie van het Hit- lerianisme was, blijkt op gevoelige punten bedenkelijk poreus, doch zij moet stevig en betrouwbaar zijn, opdat het voor de geheele wereld duidelijk is, dat Marijnbad in Tsjecho- Slowakije ligt". Het sociaal democratische bied Pravo Lidu voegt er nog aan toe: „Deze moord is voor ons een slag in het aangezicht Ons land wordt van over de grenzen belaagd. Wij staan daarbij niet alleen en daarom ook zijn deze maatregelen in ons grensgebied on voldoende. Het gaat hier om een kwestie van internationale oruv, hetgeen beteekent dat de daartoe aanwezige internationale instantie het hakenkruis dient tt dwingen het inter nationale recht te eerbiedigen. Wij hopen dan ook dat in de plaats van de verschillende demarches der staten te Berlijn, een collec tieve stap van der Volkenbond wordt onder- nonen". Andere bladen eischen een verbod van de nationaal-socialistische partij in Tsjecho-Slowakije, die just te Aussig haar congres houdt. Onderzoek en vondsten. In den loop van den nacht zijn uit alle deel en van Bohemen patrouilles gendarmen naar Marienbad gekomen. Om vijf uur trok men er op uit met de plaatselijke politie, 20 man gendarmes en 400 rechercheurs, terwijl 30 detectieves, uit Praag ontboden, met huis zoekingen begonnen. Daarbii heeft men in da COMMUNISTISCH GYMNASIAST. GEARRESTEERD. In de binnenstad te Leipzig is een 19-jari ge leerling der hoogste klasse van het gym nasium gearresteerd bij het aanbrengen van communistische plakkaten. Hij zal zich te verantwoorden hebben wegens hoogverraad voor het Rijksgerechtshof. VIJFTIEN DOODEN DOOR EEN VLOEDGOLF. Bij San Alezo te Vera Cruz (midden- Amerika) spoelden vrouwen de wasch in de rivier, toen plotseling een hooge vloedgolf over den oever sloeg. Zes vrouwen en negen kinderen werden meegesleurd en verdronken. BEKENTENIS NA 14 JAAR. In Tannhausen bij Wuestegiersdorf (Duitschland) werd in Februari 1919 de lompenhandelaar Kannig dood in zijn bed gevonden. Thans eheft de dader zich bn de politie gemeld en een bekentenis aigelegd. DE TOESTAND VAN LORD GREY. Gisteren is geen noemenswaardige veran dering in den toestand van Lord Grey getre den. Daar niet het minste teeken van vooruit gang is te bespeuren, blijft men een groote bezorgdheid koesteren. Ford maakt zijn eigen code (Bui tenland). Ontploffing op Engelsch tank schip, 5 dooden (Buitenland). Vijftien dooden door een vloed golf in Midden-Amerika. De partijdag der nat. soc. te Neu renberg. (Dag. Overzicht). De moord op prof. Lessing (Bui tenland). Cycloon op Cuba richt geweldige verwoestingen aan. (Buitenland) Een nieuwe partij in Ierland o l v. generaal O'Duffy. (Buitenland). De generale synode der geref ker ken neemt een beslissing aan over uitbreiding van den bundel „Eenige Gezangen". (Kerk en School). De vermindering der rijksuitkee- ringen uit de gemeentefondsbelas ting. (Binnenland). Nieuwe wet op de scheepshypo- theekbanken in Duitschland. (Bin nenland.) De .berooving" aan de Siimon- straat te Amsterdam blijkt gefin geerd te zijn geweest (Binnenland). (Zie verder eventueel laatste be richten). worden behandeld. Uitlevering aan Oosten rijk zal door de Italiaansche regeering niet worden toegestaan, zoodra vastgesteld ;s, dat Hofer zich wegens een politiek vergrijp in een Oostenrijksche gevangenis heeft be vonden. Hofer zou het plan hebben, Italië te verlaten, wanneer zijn verwonding het toe laat. DE NIEUWE VERORDENING OP Dt WEERBAARHEID GEPUBLICEERD. De nieuwe verordening te Weenen op de weerbaarheid, welke door het Oostenrijksche ministerie voor legerzaken is aangekondigd, is thans gepubliceerd. Zij heeft betrekking op de recruteering voor een diensttijd van zes maanden, waarna slechts één jaar ver lof wordt toegestaan. Het contingent be draagt, zooals bekend, 8000 man. De nieuwe verordening wordt voorloopig genoemd. In de teïstvolgende dagen zullen de recruter reeds worden opgeroepen. OOSTENRIJKSCHE PROFESSOREN TEGEN DOLLFUSS. Tien hoogleeraren en docenten aan de universiteit van Weenen richten in een te Berlijn uitgegeven geschrift scherpe aanval len tegen de politiek van Dollfuss. HABICHT REIST HOFER TEGEMOET. De leider van de NSDAP in Oostenrijk; Habicht, die thans te Neurenberg vertoeft, heeft, naar wij vernemen, het plan naar Bozen te verstrekken om den uit de hechtenis ontsnapten gouwleider Hofer af te halen voor een bezoek aan Neurenberg. Hofer in het ziekenhuis te Brixen. Franz Hofer is op bevel van de Italiaan sche autoriteiten overgebracht naar het zie kenhuis te Brixen. waar ziin beenwond zal BISSCHOP DR. SCHREIBER OVERLEDEN. Bisschop dr. Schreiber is gisteravond om half twaalf in het Hedwigsziekenhuis te Ber lijn na een langdurig ziekbed overleden. Aan het sterfbed bevond zich het geheele Komkapittel. Dr Schreiber, die op 3 Augustus 1872 te Somborn bij Gelnhausen is geboren als zoon van een meubelmaker, was van 1921 tot 1930 de eerste bisschop van het herstelde bisdom Meissen en vervolgens de eerste bisschop van het herstelde bisdom Berlijn. TUSSCHENTIJDSCHE VERKIEZING. In Clay Cross vond gisteren een tusschen- tijdsche verkiezing voor het Lagerhuis plaats.. De Labourcandidaat Arthur Hen- derson stond daar tegenover den nationalen candidaat Moores en den communist Pollitt. Vandaag zal de uitslag bekend worden ge maakt. Bij de vorige verkiezingen in dit district behaalde de Labourcandidaat eer meerderheid van 9552 stemmen. DE PACIFICATIE VAN MAROKKO. De militaire maatregelen in het midden gedeelte van het Atlas-gebergte kunnen na de onderwerping der laatste inboorlingen- stammen als geëindigd worden beschouwd. Generaal Hure en de geheele generale staf hebben het gebied van den strijd verlaten eu zijn naar Rabat teruggekeerd. De pacificatie is daarmede echter niet voltooid. Het is waarschijnlijk, dat het operatiegebied naar het zuiden zal worden verplaatst. TREEDT DE EGYPTISCHE PREMIER AF? Naar de Times uit Caïro meldt, kan het af treden van den Egyptischen premier Sidky Pasja ieder oogenblik worden verwacht Waarschijnlijk heeft hij zijn medeministers reeds op de hoogte gesteld van zijn plan om af te treden. Hij zal den koning onmiddellijk na zijn terugkeer uit Frankrijk zijn ontslag aanvraag overhandigen. De andere ministers hebben tevergeefs getracht, hem van zijn voornemen af te brengen. Indien de koning het ontslag aanvaardt, zal waarschijnlijk een coalitie worden gevormd, waaraan alle artijen met uitzondering van de Wafd-pariij zullen deelnemen. Wie de functie van pre mier op zich zou nemen, is nog niet bekend.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1