DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het eind van het nazi-congres. 1Buitenland No. 208 Directeur: C. KRAK. Qayeliiksch Oveczidit Geen oorlog welke Duitschtand meer eer kan gevendan in den laaislen oorlog is verworven. DE LAATSTE DAG TE NEURENBERG. Maandag 4 September 1933 135e Jaargang Waf vandaag de aandacht trekt URANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, iranco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Gisteren, den laatsten dag van het Rijks- partij-congres te Neurenberg, werd de groote opmarsch gehouden in de enorme Luitpold- arena. Er werd voor Hitier gedefileerd, waarna de laatste zitting van het congres plaats vond. Nadat om drie uur reveille was geblazen, begon om half vijf reeds de opmarsch, waar aan werd deelgenomen door S.A. en S S., zoomede door den Stahlhelm. Het vervoer- corps neemt een belangrijke plaats in. De leden der verschillende groepen van het par tijieger zijn gedekt met gekleurde mutsen, welke onlangs zijn ingevoerd. Om zeven uur is de S.A. binnen de arena aangekomen. Op de tribunes wapperen naast de haken- kruisvlaggen en de officieele rijksvlaggen, de vlaggen van de landen, die hun diploma tieke vertegenwoordigers hebben gezonden De tribune voor 1000 eere-gasten is reeds om zeven uur bezet. Enorme vlaggenparade. De staf der opperste S.A.-leiding is achter de sprekerstribune opgesteld, op een podium waar ook de 60 gouwleiders van het Rijk hun plaatsen hebben. Aan 3 hooge masten zijn 33 M. lange swastica-vlaggen bevestigd. Rechts en links van de eeretribune zijn 5600 vaandels opge steld. De leiding van fleze parade berust bij den Obergruppenführer Schneidhuber en diens plaatsvervanger, den leider der groep Fran ken, v. Obernitz. Om acht uur klinken de fanfares, die de komst aankondigen van Hitier. Het comman da: „S.A.-Stillgestanden!" wordt gegeven Hij begeeft zich naar het groote podium voor de eere-tribune. De chef van den staf van S.A. en S.S. meldt hem, dat 100.000 man S.A., Stahlheim en S.S. aangetreden staan. Hitier spreekt. Hitier heeft de volgende redevoering uit gesproken SA.-mannen, S.S.-mannen, Stahlhelm- mannen. Tien jaren geleder? is het bijna dat de na tionaal socialistische beweging met andere nationale organisaties den eersten grooten opmarsch der jonge Duitsche vrijheidsbe weging heeft gehouden in Neurenberg. De partijdag van ónze beweging is en was steeds de groote legerschouw van haar man ren, die vastbesloten zijn de discipline der volksgemeenschap niet slechts theoretisch, maar ook practisch te verwezenlijken; een gemeenschap zonder aanzien van afkomst, stand, vermogen, ontwikkeling. Een ge meenschap welke zich heeft gevonden, ver enigd in een groot geloof en in een grooten wil, niet slechts voor een stand, niet voor partijen, niet voor beroepen en niet voor j^assen, maar vereenigd voor ons Duitsch- Veertien jaren van nood, ellende en smaad hgpen achter ons In deze veertien jaren heeft zich evenwel tegelijkertijd een nieuw, wonderbaarlijk ideaal in ons Duitsche volk baangebroken. Wij nationaal socialisten kunnen wel zegen: Wanneer allen ontrouw zijn geworden, wij zijn trouw gebleven, en Pas trouw geworden; een bond van onver- breekbaren trouw, onveibreekbare kame raadschap. En wanneer 14 jaren lang de godin van het geluk zich van ons volk heeft gewend, dan weten wij, dat ons volk zelf de schuld daarvan droeg. Maar wij weten ook, °at zij weder haar gezicht tot ons zal wen den, wanneer wij de schuld hebben verzoend De hemel zal getuigen, dat de schuld van ons volk is ingelost, de misdaad is geboet, de schande is wegge ruimd. De mannen van November zijn ten vaI gebracht en hun macht is voorbij. De wereld moet in onze bijeenkomst hier niet de uitdrukking zien van den wensch Jmbwe lauweren te oogsten op het slagveld, "et Duitsche Volk is zich er van bewust, dat €r geen oorlog zal kunnen komen, welke ons ooit meer zou geven dan wij in den laatste nebben verworven. Want het was meer eer i jaar lang eervol, dapper en moedig and te houden voor een overmacht, dan dat "et een eer was met zijn 20-en één te over: winnen. j Wij 'hebben niet noodig voor de geschie- "«nis de eer van ons volk op het slagveld te „nambteeren. Daar heeft niemand ze ons ontnomen! Slechts één oneer is overcns ge- *omen. Niet in het Westen en niet in het Oos- «n. maar in de Heimat. Deze oneer hebben wq weer goedgemaakt. En zoo moet ook dit mets ander ziin dan de groote eo Plech tige erkenning van een Duitsche Volksge meenschap, welke wij met zorg willen op- kweeken, opdat zij nimmer ineenstort. Herdenking gevallen kameraden Nadat Hitier de vlaggen en vaandels had geprezen als symbool der Duitsche natie, die niet van de vaderen was ontvangen, maar die „door ons zelf'' is geschapen, herdacht hij de voor de beweging gevallen partijgenooten. Niet de hemel schenkt den volken leven, vrijheid en brood, maar zij zelf moeten door hun arbeid en hun deugden leven en zijn. Zij moeten deze steeds opnieuw verwerven om ze te bezitten. Wij willen niets zijn voor ons, maar alles voor ons volk. Wij willen niets bevechten voor ons, maar alles slechts voor Duitschland. Vervolgens wijdde Hitier 150 nieuwe stormvaandels en 126 nieuwe standaards in. waarna een veldgodsdienstoefening werd ge- nouden. Nadat de chef van den staf der S A., Roehm, Hitier namens de 2 millioen kame raden den onverbrekelijken vrouw en volg zaamheid te allen tijde en op iedere plaats had verzekerd, werd afgemarcheerd. De nat. soc. kern. Gisteravond heeft Hitier in de Festhalle een redevoering gehouden, waarin hij ver klaarde, dat menigeen zich thans de volgen de vragen stelt: 1.) Waarom wordt zoo'n partijbijeenkomst gehouden en 2.) hoe zijn al die menschen tot je gekomen? Hoe is het mogelijk, dat die mannen, dat alles doen zonder er voor betaald te worden? Deze vragen heb ik mij gesteld, voordat ik dit werk ben begonnen. Het is een zeer moei lijke vraag. Van de beantwoording ervan hangt het lot af der Duitsche natie. Wan neer ik jarenlang in alle omstandigheden aan de overwinning der nationaal-socialisti- sche beweging heb geloofd, dan kwam deze rotsvaste overtuiging voort uit een grondig doordenken van de levens- en ontwikkelings wetten. Wanneer ik nu na de overwinning in plaats van, zooals tot nu toe. slechts voor de leiders, spreek over deze gedachten, dan is dat om twee redenen: 1. De tegenstander kan ze thans ook rustig leeren kennen en 2 de gezonde beweging moet deze erkenning voor de toekomst opvatten als een blijvende verplidhting, ze nimmer te vergeten en haar leerstellingen steeds te volgen. In de natuur bestaan geen onverklaarbare toevallen. Wat den menschen ongeregeld voorkomt, is in waarheid slechts alleen voor hèm onbegrijpelijk. Iedere ontwikkeling ver loopt volgens de wet van oorzaak en gevolg De afschuw voor het zoeken naar en ook het vinden van de oorzaken steekt den menseh diep in het bloed. Onaangenaam zijn steeds die waarheden, welke een aanval beteekenen op lief geworden laster en toch zal men een permapente genezing van zieke toestanden slechts dan bereiken, wanneer men haar oor zaken opheldert. Pas dan wordt het inner lijke verloop der gebeurtenissen in het leven der volken begrijpelijk, dan verliest het raad selachtige van de opkomst en het verganke lijke van volken zijn mysterie. Geen volk dal pas eenmaal het hellend vlak is afgegaan, zal dit teruggaan, behalve door een positie! rekening houden met deze erkenning Geluk kig is het volk, dat reeds van nature de ver maners en daarmede zijn redders bezit. Hitler's opbouw Om de krachten van het volkslichaam te erkennen, is het evenwel eerst noodig zijn op bouw te begrijpen. Bijna alle volken der wereld zijn thans opgebouwd uit bestanddee- len van verschillende rassen. Deze oer-ele- menten zijn de dragers van van elkander al- wijkende bekwaamheden. Slechts in de meest primitieve functies des levens kan een gelijkheid voor alle menschen worden opge nomen. Het verschil, dat bestaat tusschen ne laatste menschensoorten, nog z.g. menschen en onze hoogstontwikkelde rassen, is groo- ter dan tusschen de minstontwikkelde men schen en de hoogste apensoorten. Indien er op deze wereld eenige rassen niet zouden bestaan, welke op het oogenbük het cultu- reele peil der wereld bepaalt, dan zou in het geheel geen sprake zijn van een menschelijke cultuur. Een blik in de natie toont thans aan, dat scheppingen van een zuiver ras niet al leen lichamelijk, maar ook in wezen en in be kwaamheid min of meer gelijkwaardig zijn. Deze gelijkheid is de grootste hmderpaa voor de vorming van een hoogere arbeidsg - meenschap. Want indien iedere hoogere ral- tuur haar stempel ontvangt van prefaties, welke slechts te danken zijn aan een concen tratie van menschelijke arbeidskrachten da 1 moet een groot aantal individuen n deel va, ?ijn indivicjueele yrijheid opofferen, om zich PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. te schikken naar den wil van een enkeling. De beide begrippen: „bevelen en gehoorza men" krijgen evenwel een geheel andere, dwingender beteekenis, wanneer menschen van verschillende waardigheid op elkander botsen en nooit door het sterkere deel een ge meenschappelijke verbinding wordt tot stand gebracht. Het hoogere ras onderwerpt zich aan het lagere en gaat daarmede een ver houding aan, welke thans twee niet gelijk waardige rassen omvat. Daarmede pas ge schiedt de onderwerping van een aantal menschen aan den wil van vaak slechts wei nigen. Evenmin als de wilde mustang vrij willig of ook maar met vreugde het juk der menschen op zich neemt, evenmin is dat bij een volk met de macht van een ander. COMMUNISTISCHE DEMONSTRATIES. Voor Duitsche gezantschap te Sofia. Naar aanleiding van den voor gisteren aangekondigden communistischen jeugddag was de politie van Sofia gereed gebracht voor alarm. De dag verliep echter rustig. Gisteravond schoolden echter een veertig tal jonge communisten, waaronder studen ten en gymnasiasten voor het Duitsche ge zantschapsgebouw samen onder het uiten van dreigementen. De menigte trachtte den voor de deur opgestelde politieagent te verdrijven en te ontwapenen. De politie loste echter en kele schoten in de lucht. Toen dit niet hielp schoot zij op de menigte, waarbij een man door een schot in de buik ernstig werd ge wond. Intusschen was bereden politie gear riveerd, die de demonstranten verjoeg. Hier bij werden verscheiden personen gewond. Ongeveer 15 arrestaties werden verricht. AAN PADDENSTOELVERGIFTIGING GESTORVEN. Te Ruhwinkel in Holstein is een rentenier en zijn echtgenoote plotseling gestorven. Een dokter constateerde paddenstoelvergifti ging- MOORD NA 12 JAAR OPGEHELDERD. Op 28 Aug. 1921 werd de Stahlhelmman Dueben door onbekende daders doodgescho ten. Thans deelt de politie mede, dat zij over tuigend bijwijs verzameld heeft tegen den arbeider Zierau en den veldwachter Eisfeld. DE FRANSCHE BUITENLANDSCHE POLITIEK. Rede van Paul Boncour. De Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft gister in Trebeurden in Bretagne een politieke redevoering gehouden ter gele genheid van de inwijding van een gedenk- teeken ter eere van Briand. Paul boncour wees er o.m. op, dat de reis van den minister president naar de Ooste lijke provinciën ter bezichtiging van de ver dedigingswerken het juiste antwoord was op zekere handelingen, die, om het zacht uit te drukken, de atmosfeer van den vrede versto ren, welke noodzakelijk is voor de weder oprichting van Europa. Aan het slot van zijn redevoering legde Boncour den nadruk op de noodzakelijkheid van een onafhankelijk Oostenrijk en van vrije economische overeenkomsten tusschen de Balkanstaten en de Midden-Europeesche lan den. Een reorganisatie van Centraal-Europa is echter alleen mogelijk met hulp van Italië. Wanneer de pogingen van Tardieu tot het scheppen van een fonafederatie mislukt zijn door zekere omstandigheden, kan spreker thans in zijn kwaliteit van minister van bui tenlandsche zaken met eenige discretie ver klaren, dat de laatste onderhandelingen in deze richting de verwachtingen van Frank rijk schijnen te zullen verwerkelijken. DE TOESTAND IN IERLAND. De Valera's positie wankelend? De Valera heeft in een onderhoud ver klaart, dat hij nog in de naaste toe komst verkiezingen zal uitschrijven. In geen geval zal hij er naar streven een Ier- sche republiek te stichten, tenzij hem daartoe een bijzonder mandaat zal worden gegeven. De Valera heeft de hoop uitgesproken in alle belangrijke kwesties toch den steun te zullen vinden van de acht labourafgevaardigden in het parlement, hoewel deze onlangs te ken nen hebben gegeven hem geen steun meer te verleenen. Indien de labourafgevaardigden de Valera hun steun zouden onthouden zou diens meerderheid in het parlement nog slechts 'n stem zijn waardoor zijn positie on houdbaar zou worden. Welke houding de Va lera zal aannemen tegenover de blauwhem- den van O'Duffy na hun aaneensluiting met de aanhangers van Cosgrave tot de nieuwe nationale partij, heeft hij nog niet duidelijk verklaard. Hij zeide slechts in geen geval onwettig optreden te zullen dulden. O'Duffy deelde mede, dat hij de jeugdorganisaties der blauwhemden onvoorwaardelijk zal handha ven. HET OOSTENRIJKSCHE LEGER. De mogendheden keuren de leger- organisaties goed. Zaterdag is ook te Rome en te Parijs het Oostenrijksche verzoek betreffende oprich ting van een militair hulpcorps gepubliceerd. De antwoord-nota's van de Italiaansche en Fransche ministeriën van buitenlandsche za ken komen overeen met het antwoord van den Engelschen minister van buitenlandsche za ken. Engelsche goedkeuring. Het accoord met Oostenrijk inzake de vor ming van een militair hulpcorps is van En gelsche zijde bevestigd in een nota-wisseling, welker inhoud door het Engelsche ministerie van buitenlandsche zaken wordt gepubli ceerd. Oostenrijk wijst in zijn nota op den bui tengewonen binnenlandsch- en buitenland politieken toestand, die bijzondere maatrege len eischt en legt er den nadruk op, dat de bestaande gendarmerie en politie op den duur niet voldoende zijn, om de orde en de open bare veiligheid te handhaven. Na de verkla ring, dat een aanvulling van gendarmerie en politie uit financieele overwegingen niet in aanmerking komt en dat een versterking van het bondsleger niet doelmatig is, wordt de vorming van een militair hulpcorps voorge steld. De duur van 1 jaar zou dan verlengd kunnen worden. Het militair hulpcorps zal een deel der bewapende macht vormen en ressorteeren onder den minister voor leger- wezen. De duur van den diensttijd zou be dragen 5, hoogstens 6 maanden en zou bij wijze van uitzondering verlengd kunnen wor den tot 1 jaar. De Engelsche minister van buitenland sche zaken dankt in zijn nota voor de in lichtingen betreffenden den ernstigen toe stand in Oostenrijk, die het voor Oostenrijk noodig maakt, het bondsleger tijdelijk op de volle sterkte van 30.000 man te brengen en zegt dan verder: „Onder bijzondere inacht neming van het tijdelijke en buitengewone karakter van de vermelde troepen, alsmede ook met het oog op het feit, dat het leger uit vrijwilligers wordt gerecruteerd en dat de sterkte en de bewapening niet de grenzen van 't verdrag van St.-Germain zullen overschrij den, zal de Engelsche regeering geen be zwaar maken tegen de oprichting en de in standhouding van dit militaire hulpcorps, zoolang de bijzondere omstandigheden, waarop in de Oostenrijksche nota wordt ge wezen, bestaan, onder welke omstandigheden de terroristische veldtocht tegen de tegen woordige Oostenrijksche regeering, alsmede de door bondskanselier Dollfuss genomen verdedigingsmaatregelen tegen de betreffen de onrustverwekkende elementen een eerste plaats innemen". DUITSCHE ENQUETE- COMMISSIE. Voor het bankwezen. Woensdag vindt de constitueerende zitting plaats van de enquete-commissie voor het bankwezen 1933 onder voorzitterschap van D. Schacht, president van de Duitsche rijks bank. De commissie bevat buiten de leden van het bankcuratorium 9 andere deskundi gen op het gebied van geld en credietwezen Aan de constitueerende vergadering neemt ook staatssecretaris Feder deel. MINISTER VAN MARINE OVERLEDEN. De minister van marine, Georges Leygues, is Zaterdagmiddag te half twee te Saint Clard oveneden. HENDERSON GEKOZEN. Bij de tusschentijdsche verkiezing voor het Lagerhuis in het district Clay Cress is de Labourcandidaat Henderson gekozen. Hij verkreeg 21.931 stemmen, tegenover den na- tionalen candidaat Moors 6293 en den com munist Pollitt 3434 stemmen. VREESELIJK DRAMA. Door revolverkogels gedood. Zaterdagnacht heeft in het bosch van Kin- kempois de grafmaker van Anfleur bij Luik, die met zijn politiehond in de buurt van het gehucht Sart Tilman vertoefde, tegen een helling twee lijken gevonden, die reeds in verren stat van ontbinding waren. De man, Renard geheeten, waarschuwde de politie. De plaatselijke politie stelde een onderzoek in. Met het gezicht in de aarde gedrukt trof men een vrouw aan en op eenige meters af stand een man, die 'n revolver nog in de rech terhand gekneld hield. Identiteitspapieren den niet gevonden, doch in een vestzak van werden niet gevonden, doch in 'n vestzak van Albert H., accijnsbediende te Houten bij L trecht. Het voorloopig onderzoek wees uit, dat op 26 Augustus door een man en een vrouw een taxi was genomen op het maar schalk Fochplein te Luik om hen naar het gedenkteeken te Sart Tilman te brengen. De chauffeur had dit gedaan. Hij was te onge veer drie uur daar aangekomen, waarna het paar was uitgestapt en gezegd had, dat hij wachten moest. Toen om 6 uur nog niemand was verschenen heeft de man de politie in kennis gesteld van zijn wedervaren. Doch bij de politie werd hierover niets meer bekend. Het verzoek om den beklaagde in den rijksdagbrand te verdedigen is door de familie ingetrokken. (Bin nenland.) Te Kinderdijk is overleden de heer Jan Les. (Binnenland.) In de gemeente Oostwold (Wester kwartier, Gron.) is een geheime distilleerderij ontdekt. (Binnen land) De Unie van chr. onderwijzers en onderwijzeressen dient een bezwaar in tegen het tweede ontwerp-Mar- chant tot bezuiniging op het 1 o. (Kerk en School.) Amendementen op het wetsont werp tot hefifng van een omzetbe lasting. (Binnenland.) Netten in beslag genomen van vis- schers op het IJselmeer, wegens het visschen zonder vergunning. (Bin nenland.) Op de kermis te Winsum een stoomcaroussel uitgebrand. (Bin nenland.) Aardappelsteunregeling 1933. (Land- en Tuinbouw.) Het einde van het nazi-congres. (Dag Overzicht.) Vier kinderen verdronken tijdens roeitochtje op het eiland Rügen. (Buitenland De Valera's positie wankelend? (Buitenland.) Twee ernstige ongevallen in Frankrijk. (Buitenland.) (Zie verder eventueel laatste be richten). Zondag is het parket te Luik op de plaats van het gebeurde gekomen. Het bleek, dat de man de vrouw had gedood door twee schoten in het hoofd toen ze blijkbaar te rusten lag. Daarna heeft de man zich een revolverkogel door het hoofd gejaagd. De identiteit van de vrouw is nog niet vastgesteld. TWEE ERNSTIGE ONGEVALLEN. 15 dooden, 9 gewonden. Twee ernstige ongevallen bij Metz en bij Dijon hebben gister 15 dooden en 9 gewon den geëischt. In Merlebach aan de Moezel waren ongeveer 20 arbeiders met springstof fen aan het werk in een steengroeve, toen een patroon te vroeg ontplofte, waardoor alle arbeiders verscheidene meters ver werden weggeslingerd. Zeven hunner werden door de rondvliegende steenbrokken afschuwelijk verminkt, negen anderen bekwamen zoo zware verwondingen, dat zij naar het zieken huis moesten worden vervoerd. Auto door trein verbrijzeld. Het tweede ongeluk geschiedde bij een spoorwegovergang in Quince in de nabijheid van Dijon. Een particuliere auto, waarin wa ren gezeten de eigenaar van den wagen, zijn vrouw, hun vier kinderen en een twaalfjarig meisje, was tot voor de gesloten spoorboo- men gereden, toen de baanwachter, op ver zoek van den eigenaar van den wagen de boomen nog weer opende om hem gelegen heid te geven te passeeren. Op hetzelfde oogenbük naderde m vollen vaart de snel trein ParijsMarseille en sleepte de auto mede tot in het station en drukte haar daar vast tusschen de locomotief en den rand van het perron. Alle inzittenden van den auto waren op slag dood. DE CYCLOON BOVEN CUBA. Tot nu toe 80 dooden en 450 ge wonden. Groote schade. Uit de geteisterde gebieden op Cuba wordt gemeld, dat tot nu toe 80 dooden en 450 ge wonden te betreuren zijn. De suikerplantages hebben buitengewoon ernstig geleden. In de haven van Saguala Grande zijn 8 schepen gezonken. Uit Puerta de Caibarie wordt ge meld, dat een Duitsch s.s. een 14 kustvaar tuigen welke in de meeste gevallen met sui ker waren geladen in de haven zijn gezon ken. Tal van kleinere booten zijn geheel ver nield. BRUTALE OVERVAL TE CHICAGO. De bandieten vestigen een record. Bandieten te Chicago hebben Zondag zoo iets als een record gevestigd, toen zij in een Hulp Up 100 vrouwen en 90 mannen heb ben uitgeschud. Den bandieten zijn ongeveer 2850 dollar in geld en juweelen ter waarde van tusschen de 5000 en 10000 dollar in han den gevallen, althans volgens de verklaringen van de gasten van Crystal Lodge waar de overval plaats had. Toen de bandieten het huis binnenkwamen losten zij verscheidene schoten in het plafond, terwijl zij de 190 gasten dwongen plat te gaan liggen met het gezicht op deq grond.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1