JUck School BRANDEN. VERKEERSONGEVALLEN Ondanks het lage peil van ons econo misch leven geeft wat wij thans ooi ons heen zien gebeuren geen beeld van zwakte, geen beeld van een uitgeputte maatschappij, maar het toont ons een bedrijfsleven, dat bezig is zich te her stellen De eisch. dien deze nhjaarsbeurs na drukkelijk de zakenwereld stelt, luidt: bereidt Uw daad Het afgeloopen halfjaar is voor hen, die deze najaarsbeurs hebben voorbe reid, een periode van intensief werken geweest De resultaten er van vallen in twee categorieën uiteen: de eene groep geeft resultaten te zien. de andere: voor uitzichten Wat de resultaten betreft kan gewezen worden op een versterkte groep meubelen, op een zeer bevredigen de deelneming der overige groepen, op d« afdeeling koloniën, speciaal aan eeni- ge Indische voedirtgs- en genotmiddelen gewijd, op de deelneming van de V A. N. K van de smedenpatroons en klom penmakers en de Schoonhovensche goud- en zilverindustrie. Buitenlandsche deelneming. Wat de buitenlandsche deelneming betreft, is die van Duitschland terugge- loopen onder invloed der bekende ge beurtenissen der laatste maanden De Italiaansche sectie komt ditmaal we derom grooter voor den dag dan het vo rige jaar, niet alleen wat plaatsruimte betreft, maar ook wat aantal bedrijfs takken betreft: behalve met ruwe tabak komt Italië thans ook met bewerkte ta bak aan de markt, voorts met textiel katoenen en wollen stotfen en tapijten en met parfumerieën De invoerbelemmeringen, waartoe ook onze regeerinsr °is doe- den nood afge perste verdedigingsmiddelen moeri over gaan, maken natuurlijk voor buiten landsche producenten de deelneming aan de Nederlandsche jaarbeurs niet aanlokkelijk Het onlangs ingediende wetsontwerp tot wijziging van de Crisis wet toont aan dat de regeering met het t>t nog toe gevolgde contineenteerings- stelsel zal breken en in haar nieuwe svsteem van conti.igenteering meer re kening zal gaan houden met feitelijke verschuivingen tusschen de landen, welke leveranciers van Nederland zijn Het is niet onmogelijk, dat door deze voorgestelde wijziging de buitenlandsche deelneming aan onze jaarbeurs gunstig beïnvloed zal worden Het jaarbeursbestuur zet de pogingen 0.1. de Nederlandsche industrie a:i" bui tenlandsche jaarbeurzen collectief te doen deeelnemen. voort In voorberei ding is voorts een afdeeling voor uit vinders, welke aat: de Nederlandsche jaarbeurzen verbonden zal worden Dank zij een< beslising van de Neder landsche Spoorwegen, is thans ook de Nederlandsche Jaarbeurs opgenou.en in de groote internationale regeling, waar bij de buitenlandsche spoorwegen aan bezoekers der internationale jaarbeur zen een korting van 25 op den prijs der gewone biljetten toestaan, zoowel voor de heen- als de terugreis. Zoo varen wij dan uit aldus de heer Graadt van loggen met het onmisken bare gevoel, dat wij. meer dan een half jaar geleden, weer wat wind in de zeilen hebben Het oogenblik is daar om door daden waar te maken het devies, dat ons Hollanders, die de zee lief hebben om haar gevaren en om haar gewin, uit het hart is gegrepen: luctor et emergo; ik worstel maar ik kom boven Op deze als altijd uitstekend geor ganiseerde jaarbeurs zijn ditmaal een groot aantal nieuwe artikelen geëxpo seerd op velerlei gebied Tijdens d^. jaar beurs zullen vele officieele personen en corporaties een bezoek aan Utrecht brengen Morgen zal de Zuid-Afrikaansche ge zant dr H D van Broekhuizen een be zoek brengen Italiaansche zakenmen schen uit Milaan zullen Maandag de jaarbeurs bezoeken terwijl dien dag ook 1e Italiaansche gezant zal komen. DE MOORD TE OSS. De vermoedelijke dadei van den moord op den 40- jarigen G van Lieshout in de Heide te Oss zekere P van Rooy u:t Oss. een zwager van het slachtoffer, die kort na de misdaad werd gearresteera. is gistermiddag met het lijk geconfronteerd en heeft bekend 1en moord te hebben gepleegd. DE POSITIE VAN DE GEMEENTE SPAARBANK IE ARNHEM. Een verlies van een nullioen In den Arnhemschen gemeenteraad heeft gistermiddag dt heer J J. W Ijssclmuiden het coilege van B. en W geïnterpelleerd over het beleid van het college ten opzichte van de gemeente-spaarbank Deze spaarbank heeft volgens een mededeeling van den heer IJssH xnuiden in den afgeloopen drie iaat een vei lies van bijna tén nullioen gulden geleden als gevolg van de belegging van een groot ieel der fondsen in buiten'atidsche aluta en van Ce daling van hei Enge'sche pond en vai. den dollar. De wethouder van financiën mr M C H de Jong. antwoordde dat de oel-gging buitenlandsche valuta he< gevolg ,s gewees van een desbetreffend raadsbesiun Spi iegde er den nadruk op dat de positie van spaarbank niet ir het minst onrustbat end is Zij kan volkomen aan al haar verplichtingen voldoen Voorshands echter zal de directie der bank geen nieuwe fondsen meer in vreemde valuta beleggen Met de directie oer spaarbank zullen B. en W overieg plegen hoe de verhezen tot kleinste afmetingen zullen kunnen worden teruggebracht. DE NATIONALE VOLKSBEWEGING IN INDIE. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Vliegen in verband met tiet toepas sen in Ned.-Indië van aan de z.g. exorbitante rechten ontleende bevoegdheden tegenovei leiders van de nationale volksbeweging in Ned -Indië; tot het verhinderen van vergade ringen van toegelaten politieke vereenigin gen; betreffende het weigeren door de Indi sche regeering om de door den Volksraad toegestane interpellatie van den heer Tham- rin te beantwoorden en de tegenover ir. Soe- karno genomen maatregelen heeft de heer Colijn, minister van staat, minister van ko loniën, geantwoord: Van stelselmatige toepassing der z.g. exor bitante rechten tegenover leiders vande na tionale volksbeweging in Ned.-Indië is geen sprake. De regeering past deze buitengewone maatregelen slechts toe ten aanzien van per- sonen wier actie gevaarlijk wordt geacht dat de verlaging, door de regeering voorge dl/ilCU, WIC1 dLUC gcvdailijn 6 1,^4 M Hp heloOnmC Var eenige territoriale verovering, waarnaar Ne derland streeft, is het winnen van land uit de zee. SALARISVERLAGING RIJKSPERSONEEL Op ZZaterdag 2 September kwam het algemeen bestuur van de Centrale van Ver- eenigingen van Personeel in 's Rijks Dienst te 's-Gravenhage in vergadering bijeen ter be handeling van de voorstellen der regeering inzake een korting op de salarissen van het rijkspersoneel. De vergadering was algemeen van oordeel, voor de openbare orde, rust en veiligheid, in verband waarmede niet gezegd ka., worden, dat bedoelde maatregelen een belemmering vormen voor een normale politieke ontwik keling. De ondergeteekende houdt zich overtuigd, dat de door de Indische regeering genomen maatregelen tot beperking van het recht van vereeniging en vergadering, naast bescher ming van de openbare rust en orde, juist ten doel hebben te voorkomen, dat de volksbewe ging in verkeerde richting wordt geleid. Het standpunt, door de Indische regeering ingenomen ten aanzien van de interpellatie van het lid van den Volksraad den heer Thamrin, acht de ondergeteekende alleszins uist. De in verband daarmede door den heer Thamrin gestelde vragen zijn door de Indi sche regeering alle volledig beantwoord. De ondergeteekende is bereid aan de Sta- ten-Generaal de verlangde inlichtingen te verstrekken, zoodra hij van de Indische regee ring de daartoe benoodigde gegevens zai hebben ontvangen. DE REGEERING ZEGT HET TARIEFBESTAND OP. De Nederlandsche regeering heeft het ta riefbestand, gesloten in verband met de eco nomische en monetaire conferentie, opgezegd bij een schrijven van 4 Sept. aan den voor zitter der conferentie. De Nederlandsche regeering betreurt het te moeten vaststellen, dat tot dusver de pogin- S;en van de conferentie geenszins hebben ge- eid tot een stabilisatie van de monetaire ver houdingen, noch tot een vermindering van de belemmeringen van den internationalen han del. Onder deze omstandigheden acht zij zich gerechtigd haar volledige vrijheid van han delen te hernemen en zij ziet zich genood zaakt het bestand op te zeggen met een ter mijn van een maand vanaf den datum van opzegging. EVENREDIGE VRACHTVERDEELING. Bij K.B. is bepaald, dat de besluiten der Kamers van Koophandel en Fabrieken, hou dende instelling van bevrachtingscommissies voor de binnenscheepvaart, in werking tre den op 7 Sept. a.s. Met ingang van genoemden datum is der halve ingevolge artikel 7 der wet van 5 Mei i933 (Stbl. nr. 251) het inladen of in lading nemen in een vaartuig van goederen, voor verveer naar binnen 't rijk gelegen plaatsen, zoomedt het vervoer dier goederen verboden, tenzij dit vervoer gedekt is door een vervoer- bewijs, afgegeven door eene bevrachtings commissie. Schipners die nog niet in het bezit moch ten zijn van een bevrachtingsboekje, zullen derhalve goed doen zich onverwijld te wen den tot de Bevrachtingscommissie, binnen welker district hunne vaartuigen ter be vrachting gereed liggen In herinnering wordt gebracht, dat over treding van het inlaad- en vervoerverbod kan worden gestraft met eene geldboete van ten hoogste duizend gulden. DE KONINGIN IN DE HOOFDSTAD. Geen plaatsen meer voor de huldiging in het Stadion. Het comité voor de huldiging van H.M. de koningin op Zaterdag a.s. in het Stadion deelt mede, dat voor het bywonen van deze huldiging geen plaatsen meer te verkrijgen zijn. Alles is uitverkocht. Al® beknopt officieel program van het koninklijk bezoek aan Amsterdam wordt medegedeeld Dinsdag 5 Sept nam 16 54 uur vertrek uit Den Haag Hollandsche Spoor 17.44 uur aankomst Amsterdam Woensdag 6 Sept nam. 4.45 uur vertrek van het Paleis per auto naar het Rijksmuseum ter bezichtiging van de door de Vereeniging Rembrandt geschonken schilderijen. Donderdag 7 Sept. nam 4.45 uur vertrek van het Paleis pei auto naar kweekschool Leger des Heils te Amstelveen. Vrijdag 8 Sept nam 3 uur defi'eeren voor het Paleis van het bloemencorso der Aals meersche kweekers gevo'gd door rijtoer en bezoek aan crisis-tentoonstelling in het Sted Museum. Za'erdag 9 Sept. nam 2 uur vertrek uit Paleis (rijtuigen) naar het Stadion Nationaal Huldigingsdéfilé na terugkomst ten Paleize in der. laten namiddag is het bezoek aan de hoofJstad afgeloopen. Zooals reeds vroeger werd gemeld, wor den dooi de koningin gedurende Haar ver blijf in de hoofdstad geen audiënties ver leend. VALSCHE RIJWIEI PLAATJES. Te Zaandam heeft de politie in een kost huis matrijzen gevonden voor het vervaar digen van valsche rijwielplaatjes. Ook wer den eenige valsche rijwielplaatjes gevonden zoowel van 1932—1933 als van 1933— 1934 De vermoedelijke maker, een Rotterdam mer, die de laatste jaren te Zaandam woon de, is voortvluchtig. HULDE AAN NEDERLAND. In Engelsch blad Reuter meldt uit Londen, dat in een artikel in de „Observergetiteld „Europe Today" en door Sisley Huddleston onderteekend, o a wordt gezegd: Voor Nederland hebt en wij slechts bewon dering. Het geeft het voorbeeld hoe prestige in internationale lichamen onafhankelijk is var. territorialen omvang. Fikeen luistert als Nederlandsche economisten spreken. De ONBEWAAKTE OVERWEG. De rijwielhandelaar M. G. Klapwijk uit 's-Gravenzande reed in den nacht van Zater dag op Zondag met zijn auto op den onbe- waakten overweg tusschen Nootdorp en Stompwijk, toen d laatste personen-sneltrein uit Gouda naderde. Op het allerlaatste oogenblik is de bestuurder, toen hij merkte dat een botsing niet meer te vermijden was, van zijn wagen gesprongen. De auto werd door den trein gegrepen en bijna vijf honderd meter meeges/urd. toebehoorde aan den heer Koster schoten en uit zijn garage Was gestolen^ GEEN STRAPERLO TE OVPRsrjj.p Bjj R w/ „o„ - steld, gelet op het feit. dat de belooning van de landsdienaren dooi de verhoogde salaris korting voor 1933 geen behoorlijk levenspeil meer waarborgt en zelfs een consolideering van dit peil in een gewijzigd bezoldigings- Ixsluit, niet zou kunnen worden aanvaard. MOORD OP FABRIEKSDIRECTEUR. De bedrijfsleider als verdacht gearresteerd. Hedennacht is een aanslag gepleegd op den directeur, jhr. C. F. E. van Ingen, van de Woerdensche pannenfabriek. Twee schoten, vermoedelijk met een revolver gelost, waren door zijn lichaam gegaan. Eén had het hoofd getroffen, het andere was op het hart gericht. On middellijk werd hier aan moord ge dacht en nog hedenmorgen omstreeks 7 uur de daad schijnt om 4 uur in den morgen te hebben plaats gehad werd als vermoedelijke dader gearresteerd de bedrijfsleider van de fabriek, de heer de B. Deze is in arrest gesteld. Het on derzoek wordt voortgezet Omtrent de motieve nvan den moordaanslag tast men in het duister. Wij vernemen nader, dat het lijk van het slachtoffer juist vóór zijn woning werd gevonden. Een arbeider, die tus schen 5 uur an half zes de woning pas seerde, vond den heer van Ingen op den weg liggen. Hij waarschuwde onmiddel lijk de politie, die direct daarop ter plaatse was. De gemeente-arts H. J. Ver hagen constateerde den dood. De heer v. Ingen had een of twee scho ten in het hoofd en een schot in het hart De politie stelde onmidde lijk een onderzoek in en er waren ernstige aan wijzingen tegen den bedrijfsleider van d< fabriek de B. Deze werd een nalf uur later gearresteerd, juist toen hij in zijn auto was gestapt en zou wegrijden. Wat er precies gebeurd is, kon nog niet wor den vastgesteld. De B. moet in den nacht ten huize van zijn slachtoffer zijn ge weest. Samen zijn zij uit de woning ge gaan. De heer v. Ingen was in nachtge waad met alleen een broek daarover aangetrokken. Hij droeg ook schoenen. Op den weg heeft de B. zijn directeur doodgeschoten, zonder dat tot dusver de motieven daarvoor bekend zijn. Nabij de plaats van het misdrijf heeft de politie twee hulzen gevonden. Het wapen, waarmee het misdrijf is ge pleegd kon tot dusverre niet worden op gespoord. De Bdie ontkent het misdrijf te hebben gepleegd, doch tegen wien sterke aanwijzingen zijn, wordt heden ter beschikking van de justitie gesteld. VERDRONKEN. Te Beusichem nabij Culemborg is Zondag middag in de rivier de Lek de 16-jarige J van Maurik uit Zoelmor.d verdronken. FILMARCHIEF. Dezer dagen is de organisatie tot stand gekomen van een rijkshistorisch filmarchief, gehuisvest in het algemeen rijksarchief te Den Haag en onder leiding van den alge meen rijksarchivaris. Het rijk begint zijn nieuwe instelling met 1134 films doordat de vereeniging Nea Centieal Filmarchief heeft besloten zichzelf te ontbinden en haar eigen dommen aan het rijk over te geven. Kinderen en lucifers. Gistermorgen is te Zuidwending, gem. Veendam, de boerderij van den heer T. Tjab- bes in brand geraakt en afgebrand. De schuur was geheel gevuld met koren. Van den inboedel kon zoo goed als niets worden gered. De oorzaak wordt gezocht in het spe en met lucifers door kinderen, waardoor achter de boerderij staande pakken stroo vlam vatten. Te Gorredijk. Door onbekende oorzaak zijn de werk plaatsen en pakhuizen van de firma J. Beenen te Gorredijk, fabriek van electrische installa ties, afgebrand. INBRAAK IN EEN KERK TE BLARICUM. Gistermorgen kwam de koster van de r.-k. kerk te Blaricum tot de ontdekking, dat in braak was gepleegd. Het tabernakel op het altaar was geforceerd, de hostie er uit geno men en op het altaar neergelegd. Verder bleek het offerblok van den St. Pieterspen ning leeggehaald te zijn. De dader heeft zich waarschijnlijk Zondagmiddag op het koor laten insluiten en is vertrokken door de hoofdpoort. STAKING IN CONFECTIEFABRIEK. Gisterochtend is bij de N.V. Haagsche Con fectiefabrieken, aan de Warmoezieratraat te Den Haag een staking uitgebroken naar aan leiding van een ingevoerde loonsverlaging. Er zijn ongeveer 30 meisjes en 4 mannen bij het conflict betrokken Het personeel is in verschillende vakbonden georganiseerd. HET BEHENDIGHEIDSSPEL ROMATJO Door °en wijziging in de politieverorde ning heeft de burgemeester van Doorn de machtiging gekregen het spel Romatjo in hotel Hoogenoord te doen verbieden, van welke macht;ging hij waarschijnlijk dadelijk gebruik zal maken. Het is zoo goed als zeker, dat de directie dan toch door zal gaan met spelen en daartoe een vereeniging op zal richten, waarvan men tegen een kleine som lid zal kunnen woiden. Het crisiscomité over weegt nog of men de geschonken 100 van de directie zal accepteeren. DE „BEMINDE KLANT" MOET HET MAAR SNAPPEN. De „instellingen Denolin" spreken. Brussel spreekt en vertaalt het Neder landsch uitstekend. Het volgende is er het bewijs van: Brussel den 7den Juli 1933 Instellingen DENOLIN Genees- en Welriekend Planten Plantenbehoorend Drogerijen Bijzonderheid van thee in dozen aan de merk ea firma van den klant Handel Register No 882. Telephoon 43 07.76 Heer en bemind klant. Te dien einde, wij hebben een huis aange- koopen, welke, genade aan de verbetering van haar gereedschap, zal ons toelaten te antwoorden akn het vertrouwen dk U ons tot nu toe getuigenis gegeven hebt, met U produkten van eerste qualiteit en aan de gun stiee prijzen te leveren. Gelief onze nieuw addres te aanteekenen 42. Neerstalle Steenweg, Vorst-Brussel, Tele phoon: 43.07 76. Aanvaard. Heer en bemind klant, onze op rechte groeten. INSTELLINGEN DENOLIN B. en W. van Overschie (Z-Ht aanvraag ingekomen om een vermin., eeft het gelegenheid geven van straperlo tot vergunningslokaal. Indien de verin, 10 r een jaar zou worden verleend w». m? bereid terstond in de kas /an maatschan "I01 hulpbetoon een bedrag van 5000 Ja*"* en voorts 1.20 voor eiken bezoeker rten De burgemeester heeft afwijzend 0n verzoek beschikt op grond van art. lft) de algemeene politieverordening. vaD STEEKPARTIJ TE TUBBERGEN. In de buurtschap Albergen, onder de meente Tubbergen, is nabij „de Pook" 5®" vechtpartij geschied. Zondagavond kw»! een zekere A. per rijwiel over den weg fa sen, toen hij wat kort langs zekeren G. ~!j en deze in woede ontstoken A. een klap bracht, zoodat deze ter aarde viel. DaanT ontstond een worsteling. G. greep zijn*? en gaf A. een paar steken in den rug. ujj verwondde hem zoo ernstig, dat A. terstoS vervoerd. Zijn toestand is ernstig. G. i$ J arresteerd en heeft een bekentenis afgekyH Het mes is in beslag genomen. EEN PAMFLET IN BESLAG GENOMEN De roode Dinsdag Gisteravond heeft, op last van den officier- van justitie, de Amsterdamsche politie <k exemplaren in beslag genomen van het blad De Roode Dinsdag waarmee werd gecolpor. teerd. De colporteurs zijn naar een polife bureau gebracht. Tegen hen is proces-verbas opgemaakt. Naar men ons meldt, zou een en ander zijn in het blad voor den voorzitter van den raad geschied in opdracht van de regeering, daai van ministers beleedigende passages voor. rwamen. Doodelijk motorongeval. Gistermiddag reed de onderofficier der ge nie J. K. op zijn motor op den Amsterdam- schen straatweg uit Utrecht in de richting Zuilen. Door onbekende oorzaak slipte de motor plotseling, waardoor de berijder tegen een vrachtauto vloog. Met een schedelfrac tuur werd de man opgenomen en per auto van den G.G.D. naar het militair hospitaal vervoerd, waar hij kort na aankomst is over- 'eden. Goed afgeloopen. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur is een auto met eenige matrozen in het water van de Oudezijds Voorburgwal gere den, welk ongeval gelukkig geen ernstige ge volgen heeft gehad. De auto, een snorder, stond op de brug bij de Bethaniestraat, toen de vier matrozen wilden instappen. Drie hunner zaten reeds in den wagen en de vier de maakte zich gereed in te stappen, toen de auto, die klaarblijkelijk op achterwaarts rij den stond ingeschakeld, plotseling begon te rollen en achteruit het water in reed. In het water kantelde de auto om. De vierde ma troos sprong onmiddellijk te water en slaag de er in de drenkelingen behouden op het droge te brengen. Gezamenlijk zijn zij naar het politiebureau Warmoesstraat gegaan, waar zij van droge kleeren werden voorzien Dronken fietser doodgereden Gistermiddag is de 31-jarige ongehuwde wielrijder A J. Jacobs, die vermoedelijk on der den invloed van sterken drank verkeerde, nabij den overweg in den rijksweg Arnhem Nijmegen te Eist aangereden door een auto, bestuurd door den 30-jarigen reiziger M. van Dam uit Voorburg. De man werc van zijn fiets geslingerd en werd dermate gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk na het ongeluk overleed. De automobilist heeft nog getracht het ongeluk te vermijden door het stuur om te gooien De wagen kwam hier door in een sloot terecht. De bestuurder werd echter niet gewond. Het ongeluk ver oorzaakte groote stagnatie in het verkeer. Kind gedood. Zondagavond is te Zuid-Barger (gem Emmen) de 8-jarige J. Doek, toen hij plot seling achter een wagen wegliep, door een motorfiets, bestuurd door den jeugdigen C Hulst, aangereden Het kind ls zwaar ge wond naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd, waar het is overleden. Gedood op een kruispunt. Gistermiddag omstreeks 6 uur reedt op den rijksweg Amsterdam-—Amersfoort onder de gemeente Laren op het gedeelte tusschen de Vredelaan en de Witte Bergen, alwaar het fietspad het PlukZevenend dezen weg kruist, de ongeveer 60-jarige R Bartsch, wo nende te Eemnes, per rijwiel. Uit de richting Bussum naderde met groote snelheid een auto het kruispunt van den rijksweg met het fietspad. De bestuurder van den auto, de heer Prins, directeur van de N.V. Houthan del v.h. G. Prins Czn. te Nijkerk, heeft, naar hij verklaarde. B. over het fietspad zien aan komen. doch heeft gemeend, dat deze we] zou wachten om den rijksweg over te steken nadat de auto hem zou zijn gepasseerd. De heer B. heeft dit evenwel niet gedaan. Daar de bestuurder van den auto op het laatste oogenblik zag, dat B. niet stopte, heeft hij nog getracht uit alle macht te remmen om zoodoende een aanrijding te voorkomen. De heer B. kwam evenwel met zooveel kracht tegen de rechterzijde van den auto terecht en vervolgens op het wegdek, dat hij. naar de verklaring van den geneeskundige, op slag aood moet zijn geweest. Het stoffelijk over schot is per politie-brancard naar het Si Jan-ziekenhuis te Laren gebracht. De auto is in beslag genomen. Botsing met een gestolen auto; de dieven verdwenen in de duisternis. Te Veendam zijn Zondagnacht twee auto tegen elkaar gebotst. De eene auto eigendom van den heer Jager te Heiligerlee. bleef vrij wel onbeschadigd, doch de ander kwam ge deeltelijk over het kanaal te hangen en werd in elkaar gedrukt. Toen de twee passagiers eruit waren geholpen, verdw nen ze in de duisternis. Bij onderzoek bleek, dat de auto naar het ziekenhuis te Aumelo moest Ziet gij muggen, lang van poot, Aarzelt niet, maar slaat ze dood. In tegenwoordigheid van den burge meester en den wethouder van onderwijs is Zaterdagnamiddag officiéél de eerste Mon tessorischool te Groningen geopend, die ge plaatst is op het open terrein aan den Helper Oostsingel. HET VAKONDERWIJS IN WESTFRIESLAND. Uit goede bron vernemen we, dat het aantal teekenscholen van de Vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs in West friesland met 2 zal worden verminderd, doordien uit bezuinigingsoogpunt de scholen te Grootebroek en Wervershoof zullen wor den opgeheven en gecombineerd met andere. Ook op verschillende posten der nog bestaan, de scholen moet worden bezuinigd. N Panorama brengt bijzonderheden over den arbeid voor de Lutine. Het weekblad heeft in teressante opnamen van de bevolking van Somaliland, vertelt in geïllustreerden vorm van de warmte, welke te Utrecht per abonne ment wordt geleverd en geeft prachtige op namen van wilde paarden en hun omgéving. Het laat zien hoe dieren gemarteld worden en geeft een vergelijking tusschen gebeurte nissen van nu en van 25 jaar geleden. Men ziet hoe het in een jeugdherberg toegaat en neemt kennis van de voornaamste gebeurte nissen in binnen- en buitenland in foto-vorm. Verhalen en novellen zijn er ditmaal van Norma Patterson, van William Atcock, van M. Mazarolli en van G. FrederickHeard. De Vriend des huizes, maand schrift voor het chr. gezin. In „Van maand tot maand" spreekt ds. H. Kluin, de hoofdredacteur, over psychologie in preek en paedagogiek en in gestichten, alsmede over een Duitsch protest tegen de vereering van het hakenkruis. H. v' n Linde geeft een schets van den vaak zware» taak der kommiezen in den strijd tegen smok kelaars. Het goed iecht der zending wordt aangegeven door J Haantjes. "T van Malsen wijdt een artikel aan Hendri Pierson (1834—1923). Over Westland s roem, de druiventeelt. wordt geschreven doo Alie Prins. In Brieven uit Indië beschn U. A. U. RenesBoldingh een evangelisa tocht in het oerwoud. Verder derland der wetenschap" en „Kroniek het Boek", het vervolg van H. Enema s verlorene", eenige gedichtjes, een houtsnede van Joh. Melse „Willebrord^ te Zoutelande" en een paar goed reproducties „Isaak zegent Jacob". de^ senpoort te Zwolle en een kiek uit venland. Ook overigens is dit nu goed geïllustreerd. tf' Het gedeelte „Lectuur voor de ®efl geeft het vervolg van „Elfrioa praatje over struisvogels en voor de sten vertellingen „Het uitgestelde Pa en andere, alsmede raadsels „De Huishouding", voor de moderne htdsvrou Een artikel over de Alkmaarsche markt (van U. G. Dorhout) opent bet nummer; de grootste van de drie da ^„ge plaatste foto's toont een bekend ka laar uit Alkmaar. De artikel aan de Montessori-onderw i) eefl terwijl zij voorts ook nog schril" Maar- „Schoolbuitenhuis" (in het Maat tenshuis te Doorn Geheimen ui (recepten) zijn eveneens van haar .^vving Stermien Manger vervolgt haar post®3 over „Voeding en hygiëne -— „«-middel "T schrijft over vleesch als voeding 0fficie^ Verder „De Sleutelmand en mededeelingen van den Ned voor huishoudingsorgamsatie, vervolg van het feuilleton.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 8