Sport Jieck t£ School £ucfUoaart "Publicaties COMMUNISTISCHE EN NAT.-SOC. ACTIE. In Chili verboden. VERKEERSONGEVALLEN BRANOEN. K.-K. middenstandsbond DE HANZE. Congres ie Zwolle. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan congresseert de RK. Middenstandsbond De Hanze gisteren en vandaag te Zwolle. Om tien uur werd gister een Pontificale Heilige Mis opgedragen door mgr. J. H. G. .lansen, aartsbisschop van Utrecht in de kerk van O. L. Vrouw Hemelvaart te Zwolle. Een Voor zong de Missa Trinitates. Aanwezig waren om. baron van Voorst tot Voorst, commissaris van de koningin in de provincie Overijsel en wethouder R. Tellegen als ver tegenwoordiger van het gemeentebestuur van Zwolle. Na de kerkelijke plechtigheid volgde een beiaard-concert, uitgevoerd door den heer W, Creman, stadsbeiaardier op het carillon van den toren, welke concert was aangeboden door het gemeentebestuur. Hierna volgde een receptie van het hoofd bestuur in gebouw „Odeon", onder de aan wezigen waren o m. de heer Schmal, ver tegenwoordiger van den minister van econo mische zaken en arbeid. Voorts waren aanwezig de burgemeester van Zwolle, baron mr. J. E. J. de Vos van Steenwijk, vertegenwoordigers van het R.K. Werkliedenverbond, den R K- Smeden Pa troonsbond, het K.J.V., Kamers van Koop- derland, terwijl vrijwel alle katholieke organi- derland. terwijl vrijwel ale katholieke organi saties in den lande op de receptie vertegen woordigd waren. In den namiddag heeft de heer H. G. j. van de Sand, als bondsvoor zitter de feestrede uitgesproken. Gistermiddag kwamen eenige telegrafische zelukwenschen binnen, o.a. van de ministers Van Schaik en Deckers. In zijn openings- en begroetingsrede herin nerde de bondsvoorzitter eraan, dat dit de tweede maal is sinds het bestaan van den Bond, dat een bisschop de algemeene verga dering bezoekt. Hierna hield mgr. Janssen een korte toe spraak. Namens den paus schonk hij zijn apostolischen zegen aan het bestuur en de leden. Voorts deelde hij mede, dat het den paus behaagd heeft den bondsvoorzitter den heer H. G. J. v. d. Sand te begiftigen met het kruis pro Ecclesia et Pontifice. Hierna bood de heer C. van Hullenaars uit Utrecht namens de afdeelingen der Hanze het feestgeschenk aan, zijnde een bedrag van 2600. Voorts spraken nog de bondsadviseur pas toor v. d. Heijden, alsmede prof. dr. F. Féron te Roermond. Te vijf uur had de officieele ontvangst ten stadhuize plaats, waar de burgemeester van Zwolle, baron de Vos van Steenwijk den con gressisten heeft toegesproken. „Het bestaan van Zwolle, zeide hij o.m., is niet denkbaar zonder een krachtigen middenstand". De Bondsvoorzitter dankte met eenige wel gekozen woorden. BOYCOTACTIE TEGENGEGAAN. De hoofdcommissaris van politie te Utrecht heeft gister de verspreiding ver boden van de biljetten van het Algemeen Comité van verweer tegen den terreur en ver volging in Duitschland. waarin den zaken lieden en industrieeler, werd aangeraden geen Duitsche producten te koopen vanwege het groote risico, hetwelk dit onder de huidige tijdsomstandigheden met zich meebrengt. lem, die bedankt heeft, werd de heer J. A. de Vries te Overveen gekozen. De afdeeling Rotterdam stelde voor, dat de bondsvoorzitter alleen belast wordt' met de leiding van den bond, los van bijkomende funtiën, zooals penningmeester van het va- cantiefonds, voorzitter van de bedrijfscom- missie, lid der arbitrage-commissie enz Na eenige bespreking werd het voorstel Rotterdam verworpen met 107—28 stemmen De bondsvoorzitter, de heer J. A. de Moei, werd bij enkele candidaatstelling herkozen. Tot penningmeester werd in de plaats van Martens de heer A. A. Meyer uit Amster dam benoemd. Tot redacteur van het bondsorgaan werd benoemd de heer D. N. Verdoes te Rotterdam en tot leden van de commissie van redactie de heeren W. Kok en Joh. H. W. Lutje- harms. 1 Tot slot volgde een bespreking over het landelijk collectief contract, waarbij de voor zitter mededeelde, dat het contract op 2 Octo- ber opgezegd zal worden. Het fondsbestuur zal enkele wijzigingen voorstellen. Ook de vacantie-bonnenregeling werd daarbij be sproken. Des avonds vereenigden de afgevaardig den zich aan een maaltijd. Heden wordt de vergadering voortgezet. Het programma vermeldt een autotocht. DE OPSTAND IN CUBA. Nog meer Amerikaansche oor logsschepen naar Cuba. President Roosevelt heeft bekend ge maakt, dat als voorzorgsmaatregel nog verscheidene Amerikaansche oorlogs schepen naar Cuba zijn gezonden. Men neemt aan, dat het hier torpedojagers betreft. Ook het slagschip „Mississipi" en de nieuwe kruiser „Indianapolis" bevinden zich in de Cubaansche wateren. De „In dianapolis" "heeft Woensdag de marine haven Annapolis in Maryland verlaten. Aan boord bevindt zich staatssecretaris Swanson, die, naar verluidt, een in spectietocht zal ondernemen naar de kust. Troepen gereed voor vertrek. Het Amerikaansche ministerie van marine heeft het zevende marineregi ment, dat te Quantico in aryland in gar nizoen ligt, bevel gegeven, zich gereed te houden voor een eventueel vertrek naar Havanna, wanneer op Cuba de toestand ernstiger zal worden. Oorzaak: bolsjewisme? De oorzaak der revolutie op Cuba zou volgens berichten uit Havana het ge volg zijn van bolsjewistische invloeden. Hoewel de leden van de nieuwe Yunta op Cuba verklaren dat zij geen commu nistische, doch slechts radicale arbei ders-idealen nastreven zouden toch ge durende de laatste weken Russische agenten op Cuba propaganda hebben ge maakt voor Bolsjewistische revolutie. De communistische jeugd had zich reeds voor een groot deel in het bezit van levens Het Qiileensche parlement heeft een voor stel aangenomen, op grond waarvan commu nistische en nat.-soc. actie onwettig wordt beschouwd en derhalve verboden is. Aan de gevolgen overleden. Het 8-jarig knaapje Jan Doek uit Zuid- bar ge (Ernmen), dat plotseling achter een wagen den weg overstak en toen overreden werd door een motor, is aan de bekomen ver wondingen in het academisch ziekenhuis te Groningen overleden. Doodgedrukt. De 45-jarige Italiaan Ernesto Marssolo, employe van het Rotterdamsche bureau van i T de Italiaansche Spoorwegen, is gistermiddag van wapenen gesteld. Tal op de Ruige Plaatbrug te Rotterdam bij hetmiddelenwink€,s zlJn oversteken aangereden door een vrachtauto en tusschen dezen auto en een lichtmast be kneld geraaid. Met zware inwendige kneu zingen werd hij overgebracht naar het zie kenhuis op den Coolsingel, waar hij is over leden De heer E. M. had een zoontje bij zich, dat nog juist op tijd kon wegspringen, toen het ongeluk gebeurde. Kind gedood. Ter hoogte van het Rozenbosch, op den rijksstraatweg te Rheden, is gistermiddag het 7-jarige jongetje H. E. door een auto overreden en op slag gedood. CONTINGENTEERING. De Staatscourant bevat een groot aantal beschikkingen van den minister van economi sche zaken, ter uitvoering van wetten, hou dende regeling van den invoer van wollen en halfwollen stoffen, van boter, van gort, van bovenkleeding, van tricotgoederen, van rij wiel buiten- en binnenbanden, van kousen en van schoeisel en leestklaar schoenwerk. Aan de reeds getroffen maatregelen tot regeling van den invoer van genoemde arti kelen wordt materieel niets veranderd STRAATSCHENDERIJEN TE ROTTERDAM. Een groep gearresteerd, van wie wordt vermoedt, dat zij een com- munistischen terreur uitoefenden. Pe laatste maanden wordt Rotterdam on- gemaakt door een of meer communis bsch georiënteerde terreurgroepen, welke des avonds bijeenkomen en zich onledig houden met het ingooien van winkelruiten: vooral bij winkeliers van wie vermoed wordt, dat zij fascistische ideeën aanhangen; het in de war sturen van fascistische vergaderingen en het Mishandelen van fascisten. Bovendien wordt wel eens een winkelruit ingedrukt, met de be doeling kleinigheden uit de etalage weg te nemen. Ge centrale recherche heeft thans een dezer groepen voor een groot deel onschadelijk ge waakt en 5 leden van die bende zijn, ver acht van verschillende delicten, in het huis Van bewaring opgesloten. De groep bestond voornamelijk uit opge schoten jongelui, aangevuld met oudere wannen. Enkelen waren lid van de commu nistische partij. Anderen waren weer lid van communistische neven organisaties. Slechts enkelen waren niet aangesloten, maar allen bezochten geregeld communistische vergade- pngen. Het was ook op die vergaderingen, bat men elkaar leerde kennen en na afloop r rv,men er dan weestal op uit. De 5 aangehoudenen zijn: de gebroeders J K-, respectievelijk 32 en 23 jaar oud, x®"!arige D. v. D., de 20-jarige J. K. en 22-jarige A P. de M. wet onderzoek wordt nog voortgezet. k'ED. STUCADOORSPATROONSBOND. Jaarlijksche vergadering. w oensdagmorgen is in het restaurant nnkmann te Haarlem de 31e jaarlijksche v^fweene vergadering begonnen van den yerlandschen Stucadoorspatroonsbond. Den HZ'tter Was de heer A' de Moet uit -• B€®loten werd de volgende jaarvergade- ring te Zwolle te houden hS* periodieke aftredende bestuursleden, de tin ren A' A' Meyer, Amsterdam en J. Mar-t mus, Groningen, werden herkozen. In den Pwats van den heer E. G. Martens te Haar- Te Enschede. Gistermorgen om kwart over 11 is een felle brand uitgebroken in een perceel aan de Hengelosche straat te Enschede, bewoond door H. Snuveren. In een oogwenk sloegen de vlammen met groote 'elheid naar buiten, waardoor de onmiddellijk daarnaast gelegen opslagplaats van den expediteur Beverdam ernstig gevaar liep. Met man en macht werd het pakhuis ontruimd. De brandweer slaag de erin het vuur in een uur tijds te blus- schen. Het pand is vrijwel geheel vernield. De opslagplaats en een daarnaast gelegen woonhuis bekwamen groote waterschade. Brandje in het stadhuis te Venlo. Tengevolge van kortsluiting is gister ochtend omstreeks elf uur brand ontstaan in de raadsza'al op het stadhuis te Venlo. Een oogenblik dreigde ernstig gevaar voor de kostbare wandversiering, zoodat in allerijl de brandweer werd gealarmeerd. Voordat deze echter verscheen, had het toegeschoten bureaupersoneel met behulp van de aanwe zige brandbluscntoestellen het vuur reeds ge- bluscht, zoodat de brandweer kon inrukken. De aangerichte schade is niet groot. Molen afgebrand. Hedenmorgen brak een felle brand uit in den koren- en touwmolen van de firma Nien- huis te Zoutkamp (Gron.) Het vuur breidde zich zóó snel uit, dat de brandweer, die vreesde, dat ook de naast den molen gelegen huizen in vlammen zouden opgaan, de assis tentie vroeg van de Groninger brandweer. Toen deze reeds halverwege Zoutkamp was genaderd, kreeg zij evenwel bericht, dat de brandweer van Zoutkamp erin .geslaagd was het vuur tot den molen te beperken, zoodai zij kon terugkeeren. De molen is geheel uit gebrand. De omliggende huizen kregen aan merkelijke schade. De oorzaak van den bianu is onbekend. In een boerderij. Gisteravond omstreeks zes uur heeft op .iet boerenerf van den landbouwer A. M. M. Hanse te Schutje (prov. Zeeland) een zeer he vige brand gewoed. Het eerst vatten twee groote strooklampen vlam, vermoedelijk door het overwaaien van vonken, welke afkomstig moesten zijn van een hoop kaf, dat werd ver brand. Het vuur sloeg over naar een groote kapschuur en vervolgens naar de landbouw- schuur, welke geheel met tarwe was gevu d Deze schuren zijn geheel door het vuur ver woest. De boerderij zelf, „De Hooge Meet genaamd, kon worden behouden. Het vee liep in de weide. De motorspuit van Kerlpverve, die vrij spoedig ter laatse was, weigerde eerst water te geven. Later lukte dit wel en heeft men bovendien nog met een straal op de waterlei ding het vuur bestreden. s Molen afgebrand. Gistermorgen is brand uitgebroken in den molen van den heer Hermans te Ottersum (Limburg). De brandweer kon weinig uit richten. De wieken van den graanmolen vie len met donderend geraas neer, waardoor de woning van de wed. v. d. Loo vrij ernstig werd beschadigd. De geheele molen, de in boedel en een groote voorraad meel gingen verloren. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. De schade wordt door verzeke ring gedekt. KORTE BERICHTEN. Het nieuwe gebouw derAmsterdarn- sche grafische school aan pintelstraat e Amsterdai* gebouwd door de architect Heineke en Kuipers, zal morgen*°rde" ,fe opend. De 900 leerlingen der school zul er de allermodernste outil^geaanrefe^ - Te 's-Gravenhage is op 8£jar^en tijd de oud-hoogleeraar yan de T|hnische Hoogeschool te Delft prof. dr. O. Schouten overleden zijn geplunderd. De regeering heeft verklaard, dat zij in te geheele republiek veldkeukens zal opstellen om voedsel te verstrekken. Voorts zouden drastische bezuinigings maatregelen in het voornemen liggen. Alles gereed voor den strijd. Voor Cuba liggen thans een slapschip, twee kruisers en vier torpedobootjagers Staatssecretaris Huil heeft te Washington verklaard, dat de U.S.A, neutraal blijven. Uit het binnenland komen slechts schaars berichten binnen betreffende plaatselijke bot singen. De beweringen, dat Sovjet invloeden in het spel zouden zijn, zijn tot nu toe nog niet bewezen. GEEN DWANGMAATREGELEN TEGEN FORD. Tusschen president Roosevelt en generaal Johnson heeft een bespreking plaats gevon den over de weigering van Ford op de auto code te onderteekenen verluidt, dat de regeering geen dwangmaatregelen tegen Ford wil nemen, maar druk wil uitoefenen door de openbare meening. De regeering kan niets tegen Ford uitrichten zoolang hii de codevoorwaarden nakomt, aan den anderen kant heeft Ford niet het recht den blauwen adelaar te gebruiken zoolang hij de code niet onderteekent. KrhVt Ford reen orH»r« meer' Hoewel Ford weigerachtig bliift den code voor de automobiel industrie te teekenen heeft hii de loonen van tal van werklieden verhoord en den werktijd teruggebracht In dien Ford blijft weigeren, zal hij geen blauwe arend en ook geen orders van de regeering ontvangen. 7000 WON'NCiFN IN TEXAS VERWOEST. 24 dooden, 600 gewonden. Volgens een mededeeling van het Ro^de Kruis heeft de wervelstorm in Texas 24 doo den geëischt en 600 gewonden. 7000 wonin gen zijn vernield. AMERIKAANcrHF PATROUILLE OVERVALT EN. Zeventien dooden. Naar uit Manilla wordt gemeld, heeft een Moro-stam een afdeeling Amerikaansche gendarmes op het eiland Jolo in een hinder laag gelokt en overvallen. Een Ameri- kaansch luitenant en 6 gendarmes werden gedood. In het verbitterde gevecht, dat daar op volgde, en waarbij talrijke mannen ge wond werden, zijn de aanvoerder der Moro's, Mahamoed, en elf andere inboorlingen ge dood. Maatregelen tegen goudhamsteren. Ir. de Vereenigde Staten zijn nog altijd -'«u personen, die hoeveelheden goud van min stens 8 850.000 in hun bezit nebben dat»! bij de crisis in Maart bij de banken hebben opgenomen. Ambtenaren van het departement van Fi nanciën zullen echter naar genrM worot^ maatregelen tegen deze goud-oppotters reAan iederen hamsteraar is medegedeeld, dat het hamsteren van goud een strafbaar feit is. waarop tien jaar gevangenisstraf ot een boete van S 10.000 staat. Als gevolg hiervan is reeds een hoeyee heid goud, ter waarde van 27 mill. vrijwil lig naar de banken teruggebracht. Het departement van Justitie heeft aan 5000 personen, wier namen voorkomen op de lijst van personen, die goud hebben op?e™; men, een waarschuwing gezonden, doch 28U personen hebben hieraan nog geen gevolg gegeven.- HERRIOT „OVERSTE VAN HET ROODE LEGER". Volgens een bericht uit Warschau van het agentschap „Sudest" heeft de Rhssische volkscommissaris van het ministerie van oor log bij gelegenheid van een intieme feestelijk heid den voormaligen Franschen premier Herriot den titel verleend van overste van het Roode Leger. Herriot dankte voor de eerbetuiging en wees er o.a. op, dat hij de zoon was van een voormalig officier. Dit nieuwe bewijs van vriendschap van het Rus sisch-Fransche overeenstemming te bevorde ren om den vrede en de democratie te dienen. Het „Journal des Débats" herinnert er aan, dat ook de Fransche communisten Doriot, Cachin en Vaillant Couturier be noemd zijn tot hooge officiersrangen in het Roode Leger. Met de benoeming van Herriot wordt dit officierscorps aangevuld. ENGELSCHE HEIDEBRAND GEBLUSCHT. Door de inspanning van 2000 soldaten, vele honderden brandweerlieden en duizen den burgers is het gelukt, den grooten heide brand meester te worden, die in Zuid-Enge- land een gebied van 15 K.M. in het vierkant volledig heeft verwoest. Honderden fazan ten, hazen, konijnen en andere dieren heb ben het leven verloren. Men slaagde er in. uitbreiding van het vuur te verminderen vóór de vlammen woningen hadden bereikt. Gis termiddag toen men meende, het vuur reeds gebluscht te hebben, schoten de vlammen weder 10 M. hoog op, zoodat de troepen opnieuw werden gealarmeerd. De comman dant van het kamp van Aldershot leidde per soonlijk zijn troepen, die waren uitgerust met stalen helmen en gasmaskers, om tegen warmte en rook beschermd te zijn. Het blus- schingwerk werd zeer bemoeilijkt door het gebrek aan water. ZESTIG PERSONEN VERGIFTIGD. Zestig deelnemers aan een bruiloftsmaal te Rochechouart nabij Parijs zijn ziek ge worden na het eten van krabben en vleesch pasteitjes. Bij zeer velen van hen waren de vergiftigingsverschijnselen zoo ernstig, dai men het ergste vreesde. Nadat medische hulp was verleend, konden echter de meeste gas ten naar hun woningen terugkeeren. Eenige verkeeren nog in levensgevaar. INBOORLINGEN-ONLUSTEN. In Noord-Australië. In Arnhemland aan de Noordkust van Australië zijn volgens officieele rapporten der districtsbesturen, ernstige onlusten on der districtsbesturen ernstige onlusten on- teiten hebben de regeering te Canberra ver zocht, troepen te zenden tot het uitvoeren van een strafexpeditie. Verschillende missie stations bevinden zich in het grootste gevaar Volgens andere berichten hebben blanken zich laten verleiden tot het plegen van wan daden tegenover de inboorlingen, die uit wraak politie-agenten en Japansche visschers zouden hebben vermoord. AUTOWEG DOOR DEN MONT-BLANC? Volgens berichten in Italiaansche bladen is aan het Italiaansche ministerie voor open bare werken een nieuw plan tot doorgraving van den Mont-Blanc voorgelegd. In tegen stelling tot de reeds jaren bestaande plannen bedoelt dit project niet den aanleg van een spoorweg, maar van een autoweg. De door graving zou voor drie kwart op Fransch en voor een kwart gedeelte op Italiaansch ge bied geschieden. De financiering zou worden verzorgd door een Fransch-Italiaansche groep, waarbij Frankrijk het grootste deel voor zijn rekening zou nemep BETERE BEWAKING VAN GEVANGENEN. Een delegatie uit Tirol is gisteren door Dollfuss ontvangen. Zij drong aan op betere bewaking in de gevangenissen. Wanneer dat niet kan worden bereikt, aldus de dele gatie kunnen concentratie- of werkkampen worden ingericht. Gisteren en vandaag hebben weder een aantal huiszoekingen en arrestaties plaats gehad. NORMAN DAVIS NAAR BERLIJN. Spreken over de ontwaoenintj. Norman Davis heeft verklaard, dat hij het voornemen heeft, gedurende zijn ver blijf in Europa ook een bezoek aan Ber lijn t© brengen om daar met de leid-in de instanties een onderhoud te hebben over de ontwapningskwestie. Waar schijnlijk zal zijn bezoek aan Berlijn plaats vinden in aansluiting op de be sprekingen te Parijs, waarheen Davis zich de volgende week zal oegeven. Gistermorgen heeft Davis een bespre king van anderhalf uur gehad met den Engelschen minister van buitenland sche zaken, Simon, waarin Simon breed voerig de grondslagen voor de bespre kingen te Parijs uiteenzette en waarbij het ontwapeningsvraagstuk van alle zijden werd besproken. Hieruit besluiten politieke kringen, dat buiten de Engel- sche voorstellen betreffende ontwape ning te land ook gesproken is over ont wapening ter zee en in de lucht. Men verwacht, dat Norman Davis ook een bezoek aan Rome zal brengen. Met be trekking tot de bereidwilligheid van Amerika inzake het sluiten van non agressiepacten verklaarde Norman Da vis, dat men deze niet moet verwisse'en rnet de voorstellen voor een Europeesch pact tot wederzijdsche steunverleening. Amerika heeft tegen een dergelijk pact op zichzelf niets in te brengen, maar zou er zich nooit bij aansluiten, zoodat in dit opzicht de Amerikaansche politiek niet is veranderd De Amerikaansche gezant te Bern is te Londen aangekomen, om met Nor man Davis te beraadslagen over den toestand in Europa en den stand der ontwapeningsbesprekingen. Kegelen. BONDSWEDSTRIJDEN TE UTRECHT. Op Zaterdag 23 en Zondag 24 Sept. a.s. zullen in Utrecht de bondenwedstrijden van den Ned. Kegelbond plaats vinden. In 't geheel dingen 25 bonden mede, iedere bond wordt vertegenwoordigd door tien af gevaardigden die ieder 2 x 10 ballen werpen- Voor Alkmaar zijn aangewezen de heeren M. Bak, C. B. Balder, L. Boom, R. Brugman, dr. J. M. van Dam, Joh. Diepen, O J. Gene* faas, A. Köllmann, C. H. de Lange en M. Olie. Reserve zijn de heeren J. H. de Haas, G. A. Blauw, B. Masée, C. A. Witte, J. M. Jan sen (Schagen) en mevr. v. d. Heuvel. Volledigheidshalve vermelden wij nog dat op Zaterdag den 23sten a.s. de bonden Den Haag, Alkmaar, Apeldoorn, Eindhoven, Amersfoort, Breda, Amsterdam en Arnhe a zullen uitkomen, terwijl op Zondag d.a.v. de navolgende bonden hunne krachten zullen beproeven, t.w. Utrecht, Veluwe, Maastricht, Nijmegen, Twente, Rotterdam, Zwolle, 'v Hertogenbosch, Tilburg, Noord-Nederland, De'ft, Haarlem, Heerlen. Valkenburg, O.-Oel derland, Helmond en H.-Noordpunt, Concu' rentie genoeg voor onze stadgenooten Wielrennen. LANGE AFSTANDSRIT. Door de ren- en tourvereen. Onderling Genoegen te Noordscharwoude werd een lan ge afstandsrit gehouden voor de A- en B- klasse. De te rijden afstand was voc de A- klasse 128 K.M., voor de B-klasse 80 K.M. Voor klasse A startten 4 renners, waarvan nr. 1 was de heer Joh. Renaud, nr. 2 G. Jongsma en nr. 3 A. Kossen. Nr. 4 heeft do rit opgegeven wegens bandenpetü. Van ae B-klasse, waarvan e. 9 startten, was nr. 1 Oostdijk, nr. 2 Riddebc en nr 3 G. Zeeman. De anderen hebben de rit opge- geven. De tijd van nr. 1 in de A-klasse was 3 u. 50 m., van de B-klasse 4 uur 26 m. Te Zaandam is gistermorgen op ruim 80-jarigen leeftijd overleden de neer J. Zwart, pastoor van de parochie van den HL Bonifacius aldaar en eere-kanunnik van het kathedraal kapittel van Haarlem. Gedurende 35 jaar heeft hij de herderlijke bediening te Zaandam uitgoefend, en sinds 56 jaar was hij priester. Ds. A. F. L. van Dijk, predikant bij de doopsgezinde gemeente te Surhuisterveen (Fr.) heeft om principieele redenen zijn amb neergelegd. Hij was sinds 1932 predikant EEN CONFLICT IN DE CHR. GEREF. KERK. De synode der chr. geref. kerk heeft uitvoe- rig gesproken over de vraag of ds. A. M. Berkhoff nog wel zuiver in de leer mag wor den genoemd. Het ter zake door deputaten opgesteld rapport, waarin geconcludeerd werd, dat dien predikant verboden moet wor den zijn privé-gevoelen over het 1000-jarig» rijk en omtrent de leer van de tweeërlei op standing in woord en geschrift te verbreiden, werd aanvaard. Als antwoord daarop ver klaarde ds. Berkhoff, uit de chr. geref kerk te treden, waarop hij de vergadering verliet. GEEN JAPANSCHE PRESSIE. Op China. De speaker van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat er geen wijziging is gekomen in de Japansche politiek jegens China. Hij dementeerde de berichten, volgens wel ke Japan pressie op China zou willen uitoefenen om directe onderhandelingen te bewerken over de tusschen de beide landen bestaande kwesties. De Chineesche leiders, o w. Tsjang- Kai-Sjek, Soeng, Wang-Tsjing-Wei en Hoeang-Foe. vergaderen op het oogen blik te Koeling, waar ook de politiek jegens Japan zal worden besproken In Jaran wordt deze conferentie met be langstelling gevolgd. WAAR GEBEUREN DE MEESTE ONGELUKKEN? Binnenshuis, zegt de statistiek. Volgens een statistiek van een Amerikaan sche verzekeringsmaatschappij, gebeuren 7 van de 8 ongelukken bij de verzekerden thuis, alcus Reuter. Een onderzoek van de 117.477 gevallen, waarin een verzoek om schadever-1 goeding was ingediend, bracht aan het licht, dat slechts een van elke acht ver-1 zekerden een ongeval had gekregen in trei nen, booten, vliegtuigen en andere openbare middelen van vervoer. De meeste verzekerden bleken verwondin gen te hebben opgeloopen bij het vallen over haardkleedjes( het struikelen over drempels en gladgewreven vloeren; er was ook een aan tal personen, die bij het uit het bed vallen J ongelukkig waren terechtgekomen. DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. Aan boord van de „Pelikaan", dat gister te Singapore aankwam, bevonden zien de vlieger Kingsford Smith, die naar Europa gaat en Lady Kingsford Smith, die haar echtgenoot tot Singapore begeleidt. De „Ijsvogel" is gisteravond te 20.58 op Schiphol geland; de „Snip" (uitreis) arriveerde te Rangoon Hedenmorgen om 7.45 uur is het K L. M-vliegtuig de „Rijstvogel" naar Inaië vertrokken. Aan boord bevinden zich twee passagiers voor Budapest, één voor Calcutta, één voor Rangoon en één voor Medan. Eerste bestuurder is Beek man daar de heer Soers, die oorspron kelijk zou meegaan, wegens ongesteld- üe-d verhinderd is. Het vliegtuig neemt mee: 279.238 K G. briefpost; 21.950 KG pakketpost; 4020 K G. lading. Burgemeester en wethouders van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1366 is opgenomen hun besluit van 29 AUGUSTUS 1933 tot wijziging van hunne besluiten ter uitvoering van de Motor- en Rijwielverorde ning. Dit besluit is heden afgekondigd en gedu rende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing gelegd. Het is aldaar tevens in afdruk, tegen betaling der kosten verkrijg baar. 7 Alkmaar, 7 September 1933. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester, ■A. KOEL MA. Secretari*.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 7