DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De regeeringscrisis in Spanje. [Buitenland JL Ho. 217 Donderdag 14 September 1933 135e Jaargang Uit het JUulement Ttnqdiiksch Omczicht In de Spaansche republiek gaat het naar een consolidatie naar rechts, omdat het volk de tinhsche richting al lang moe is. De regeering Lerroux. Waf vandaag de aandacht trekt t m. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uixgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regei meer 0.25, groote ccntracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit drie bladen. DEN HAAG, 13 September 1933. De avondvergadering van de Tweede Kamer is van korten duur geweest dan wij gewoon zijn; reeds om half elf kon der. wij weer huiswaarts keeren, daar wat als spoedeischend werd beschouwd was afgedaan. In de eerste plaats de aanvulling van de Hooger Onderwijswet, strekkende om den betrokken minister te machtigen om aan buitenlanders den toegang tot onze hoogescholen te ontzeggen. Aanlei ding daartoe geven enkele verschijnse ls, die doen bevroeden, dat ve'e buiten landers, met name Duitschers, het voor nemen hebben, nu zij in eigen land niet terecht kunnen, aan onze hoogescholen te gaan studeeren. Men vreest nu zulk een toevloed, dat Nederlandsche studen ten geen plaats zullen vinden op colle ges of in laboratoria en aan den minis ter wil men het mogelijk maken daar voor een stokje te steken door, in over leg met de hoogleeraren, voor bepaalde vakken of faculteiten geen toegang te verleenen aan buitenlanders. Mooi is het voorstel niet. Niet ten onrechte sprak de heer Van der Waeerden (s.d.a.p.) van een verdamping van het asylrecht en betoogde de heer Boon (lib.), dat Neder- laftd hiermede de klok terugzet, maar minister Marchant heeft daartegenover uiteengezet, dat het hemd nu eenmaal nader is dan de rok en al te goed wei eens buurmans gek zou maken. Het wetsontwerp is ten slotte zonder stemmen er dóór gegaan. Hetzelfde is ook het geval geweest met het wetsontwerp tot regeling van de 'insterfing van een ministerie voor So ciale Zfiken. Er is alleen wat gediscus sieerd over de vraag, of het krankzinni genwezen niet van Binnenl. Zaken naar het nieuwe departement moest worden overgebracht. Dat zal echter niet ge schieden. De Tweede Kamer heeft hedenmiddag haar taak volbracht, welke zij op zich had genomen te vervullen voor dat de nieuwe Zitting een aanvang zou nemen. Zij heeft naast de wetsvoorstellen be treffende de beperking van de toelating tot de hoogescholen voor vreemdelingen en het ontwerp op het uniformverbod ook het onttwerp tot invoering van een Ombetbelasting afgehandeld en daarbij weder blijk gegeven van haar bereid- willigheid om. met de Regeering samen te werken. In gewone tijden gelooven wij niet, dat de Regeering er deze belas ting door zou hebben gekregen, maar het gemeen overleg, al ging het weieens niet horten en stooten heeft het toch mogelijk gemaakt, dat hedenmiddag omstreeks zes uur dat laatste voorstel is aanvaard met 68 tegen 6 stemmen. Mie groote politieke partijen hebben er ten slotte haar stem aan gegeven en het stel tegenstanders bestond uit de com munisten, de heeren Vervoorn (plattel Sneevliet (rev.-soc.) en Pius Arts (onafh. iath.). Eer het zoover was, hebben we intus- schen heel wat redevoeringen moeten aanhooren. Aan de orde waren enkel de tabellen, die welke de artikelen voor de ^eeldeverteringsbelasting aan wees, en dit welke de vrijstellinge vermeldden en het was soms alsof we naar een duo luisterden. Wanneer we niet den heer 7 ter Laan (s.d.a.p.) hoorden, dan was de heer Kortenhorst (r k.) aan het woord, terwijl zich nu en dan een ander stemge luid daartusschen deed hooren. Wij ho- pen, dat onze lezers geen uitvoerig, de sprekers op den voet volgend verslag van ons verwachten; wij zouden hen ®iet alleen teleur moeten stellen, maar onleesbaar te worden. Wij bepalen ons hij ons pogen daartoe ook gevaar loopen dus liever tot enkele hoofdpunten. Bij de vaststelling van de tabel der artikelen, die onder de weeldebelasting zullen vallen wist de heer IJzerman (s d.a.p) te voorkomen, dat beeldhouw werk hooger belast zou worden dan schilderijen. Zijn desbetreffend amende ment werd door minister Oud overge- homen. De heer Kortenhorst deed vergeefsche P°f>ingen brandkasten, shafls van zijde en eiectrische ventilatoren buiten deze asting to brengen en op protest van en minister trok hij zijn amendementen eer in Een amendement van den heer t6r .Laan om eiectrische kookappara- n niet als weeldeartikelen te beschou- 3(fn w,er(l door de Kamer met 52 tegen stemmen verworpen Vergeefs heeft J^'ffens de heer J ter Laan getracht hoope klokken, eenvoudige fototoe- wllii1 Gn goedkoope haarden buiten de eeutebelasting te brengen- Ook dj heer *^nenhorst slaagde er niet in horloges n "Rsieraden vrij te doen stellen. Even ongelukkig was hierop weder de heer f r T b?ntwerk van beneden 7 5 en damestaschjes beneden 4 van de weeldebelasting te bevrrden, evenals goedkoope radiotoestellen en luidspree- kers De poging van den heer Korten horst om goedkoope meubelen van de weeldeverterings belasting to redden mislukte eveneens. Wel was hij gelukkig met zijn voorstel om niet linoleum van 2 m.M. dikte doch linoleum tot 4 m M van belasting vrij te stellen. De minister v -n fin:.nciën nam het over De tabe. betreffende den aanslag voor de weel Je- ei terir.gsbelasting werd hierop zonder stemming goedgekeurd. Bij de hierop volgende vaststelling van de vriistellingen is hetzolfde sul letje voortgezet. Stippen wij aan, dat de heer Lovink (c.h.) van den minister heeft weten te verkrijgen vrijstelling van bloembollen, de heer J ter Laan, die van boeken. Blijkbaar kreeg echter mi nister Oud van dit pingelspelletje ge- noag en hij zette uiteen, dat hij nu u »g enkel op recept gereed gemaakte ge neesmiddelen, wilde vrij geven, terwijl hij later nog vrijstelling toestond voor eiectrische energie dienende voor bema ling, landbouw en industrie Maar ondanks den aandrang van den heer Van Rappart (lib.) bleef hij weige ren fruit vrij te stellen en bij het amen dement van den heer Knottenbelt (lib.) om de tthee vrij te stellen, deelde hij mede zoo spoedig mogelijk met een her ziening van het tarief voor invoerrech ten en dus ook voor thee te zullen komen, waarop de heer Knottenbelt zijn amendement maar weer introk Ten slot te is ook deze tabel zonder stemming goedgekeurd, waarna de wet ls aange nomen. De Kamer heeft hierna nog eenige ontwerpen aanvaard, waarvan het voor naamste, tot instelling van den ^.lectri- citeitsraad, tot een korte bespreking tusschen minister Kalff en den heer Van der Waerde (s.d.a.p.) stof heeft be geven De vergadering is daarop geslo ten. De Eerste Kamer heeft heden, nadat de Voorzitter in een zeer korte openbare vergadering van den aftredenden heer J. Koster (lib.) afscheid had genomen, do wet op het Uniformverbod en die tot wering van buitenlanders aan onre hoo- escholen in de afdeelingen behandeld. Zij zullen vermoedelijk reeds Vrijdag i s. in openbare vergadering aan de orde komen. Sinds koning Alfonso als gevolg van de gebeurtenissen in Spaansch Marokko en de daaruit voortvloeiende dictatuur, zijn troon verloren zag gaan, is het aan het nieuwe re gime nog niet gelukt de hevig opgezweepte hartstochten tot bedaren te brengen en de politieke stroomingen, die elkaar kruisen en op elkaar inbotsen, in rustige beddingen sa men te brengen. Nadat de toestand in Spanje korten tijd rustig was, is in het land thans de ruzie, wie er al dan niet zal verder regee- ren, in al haar hevigheid opgelaaid. Men is te Madrid van meening, dat het lot van de nieuwe regeering in hoofdzaak afhankelijk is van de houding der socialisten. Wanneer dezen een positieven arbeid niet mogelijk maken, verwacht men ontbinding van het parlement in October en nieuwe ver kiezingen in November. De burgerlijke pers van Madrid aanvaardt over het algemeen de regeering-Lerroux, hoe wel de rechterzijde deze oplossing „het min ste van twee kwaden" noemt. Herhaaldelijk is in de laatste maanden gebleken hoe zoo wel van uiterst rechts als van uiterst links het leven van de nieuw gevormde republiek wordt bedreigd; telkens weer moest de re geering zich te weer stellen tegen samen zweringen en complotten van die zijde om haar omver te werpen. Maar ook onder de verschillend gekleurde republikeinsche par tijen bleek het vaak moeilijk de tegenstellin gen zoo goed mogelijk te overbruggen, ter wijl het dikwijls de grootste moeite kostte tusschen de republikeinsche en socialistische richtingen in de regeering den uiterlijken vrede te bewaren. Het wringt en dringt in de Spaant» re publiek nog schier op elk gebied, maar tel kens weer krijgt men den indruk, dat het, zij het langzaam, de richting uitgaat naar een consolidatie naar rechts en dat het volk in breede kringen de meer linksche richting van een deel van zijn regeerders moe wordt. Deze meer rechts georiënteerde beweging kwam o.a. duidelijk tot uiting bij de gemeen teraadsverkiezingen in April 1.1., aldus h-, Hbld., waarbij de republikeinsche groepen groote successen behaalde, zoodat hun verte genwoordigers in de Cortes op grond daar van veel krasser geloofden te kunnen optre den tegen de socialistisch ingestelde regee ring-Azana. Reeds toen scheen het tot een crisis te zullen komen, doch de minister-pre sident meende aan de gemeenteraadsverkie zingen geen politieke beteekenis te moeten hechten (hoewel indertijd de koning wel de gelijk de politieke consequenties trok uit den uitslag van gemeenteraadsverkcezingenL>e premier bleef aan, doch zag sindsdien de oppositie der republikeinsche partijen steeds groeien en feller worden. In Juni meende president Zamora van de gelegenheid, dat een nieuwe minister van fi nanciën benoemd moest worden, gebruikte kunnen maken om de basis van het kabinet- Azana naar rechts uit te bouwen, tene den overheerschenden ï.ivloed van d-L ^fn listen te beperken. Deze poging stuitte toen af op de besliste weigering der radicalen onder Lerroux om deel u.t ternaken van een regeering. waarin ook soc-al-sten zaten, met het gevolg, dat hij den afgetreden minister president Azana opnieuw de opdracht tot ka binetsformatie moest "geven, waarvan het optreden van een, wat de partijverdeeling betreft, slechts nauwelijks gewijzigde regee ring-Azana het uitvloeisel was. Naar het uiterlijk was de crisis daarmede opgelost; maar de diepere oorzaken voor de weinige stabiliteit der regeering waren niet weggenomen en men kon in Juni reeds voor zien, dat het spoedig tot een herhaling zou komen. Deze heeft dan ook niet lang op zich laten wachten; gisteren is de Spaansche regeering opnieuw afgetreden, op grond van de mee ning geen voldoende meerderheid meer in de volksvertegenwoordiging te hebben. Deze tactische zet van Azana stelt thans de repu blikeinsche oppositie, die in zich zelf ook ver deeld is, voor de moeilijke beslissing de erfe nis te aanvaarden, óf wederom Azana als redder uit den nood te laten optreden. Geheel onverwachts is de nieuwe crisis niet uitgebroken. Een opmerkelijke aanwijzing voor hetgeen er gaande was en voor de voortgaande ontwikkeling in meer rechtsche richting, leverde de verkiezing dezer dagen op van 15 bijzittende leden voor het nieuw- ingestelde staatsgerechtshof, welke verkie zing geschiedde door de 9500 gemeenteraden van het land. Deze verkiezing, die als zooda nig geen politiek karakter bedoelde te heb ben, is, naar de Madrileensche correspondent van de „Frankf. Z." meldt, intusschen toch tot een politieke demonstratie geworden en heeft door haar uitslag aangetoond, dat de regeering-Azana aanmerkelijk aan aanhang heeft ingeboet. Tevens wijst de uitslag op een ruk naar rechts. Voor de vijftien gekozenen toch be- hooren er slechts vijf tot de regeeringspar- tijen, terwijl zeven oppositioneelen werden aangewezen, waaronder zelfs een uitgespro ken monarchist. De drie overigen worden zelfs beschouwd als min of meer verkapte tegenstanders van de republiek. De volgelin gen van Lerroux kregen vier zetels. Dit karakter van den uitslag is des te meer symptomatisch, als men bedenkt, dat het staatsgerechtshof geroepen is de constitutie te waarborgen en dat de tegenstanders der regeering de herziening van de grondwet tot verkiezingsleuze hadden gemaakt. In de Cortes heeft de republikeinsche lei der Lerroux in verband met een en ander aan de regeering namens de oppositie den eisch gesteld om de consequenties te trekken uit het feit, dat haar positie steeds zwakker wordt. Azana verklaarde in antwoord op dezen eisch, dat de verkiezing voor het staatsge rechtshof geen politieke maatstaf was voor de stemming van het volk. Deze kon slechts tot uiting komen bij algemeene verkiezingen Waarop Lerroux repliceerde, dat eiken dag. dat de regeering Azana langer aan het be wind bleef, het gevaar voor de republiek grooter werd. Het slot van het debat was de aanneming van een motie van vertrouwen in de regeering door de ministerieele meerder heid, terwijl de geheele oppositie zich van stemming onthield. Deze gebeurtenissen hebben blijkbaar voor Azana de beslissing gebracht om president Zamora de portefeuilles ter beschikking te stellen. Daarmede is deze voor een, onder de gege ven omstandigheden, allesbehalve gemakke lijke taak gesteld. Het verluidt, dat een oplossing van de cri sis gezocht zal worden in een poging om te komen tot een republikeinsche concentratie, met uitsluiting van de socialisten en commu nisten; een minderheidsregeering derhalve, die echter den steun zou hebben van de rech terzijde en de agrariërs. Men zal moeten afwachten of werkelijk langs dien weg een regeling mogelijk zal blijken en of een combinatie zonder de socia listen dit keer op een voldoend stevige basis gesteld kan worden, om eenige levensmoge lijkheid te hebben. Te Madrid wordt vermoed, dat de bespre kingen tusschen den president van de repu bliek en de politieke leiders wel eenige dagen zullen duren, zoodat de oplossing van de crisis niet voor het einde van de volgende week verwacht wordt. NAZI-METHODEN. Joden gedwongen mee te spelen in Horst-Wesselfilm. Aan de „Times" wordt uit Berlijn gemeld, dat het eerst thans mogelijk is de geschie denis te vertellen van de opmerkelijke ge beurtenissen op 11 Augustus in de Grena- dierstrasse, een hoofdstraat van de Berlijn- sche Jodenbuurt, welker bewoners op dien dag door in uniform gekleede nazi's in sa menwerking met de politie gedwongen waren deel te nemen aan massa-tooneelen, waarbij de Joden werden fgeschilderd op een ma nier, er op berekend lichtgeloovige menschen tegen hen op te zetten De scènes werden op genomen voor de Horst-Wissel-film, welke op romantische wijze het leven schildert van den nazi-student Horst Wessel. De belangrijkste scène welke op 11 Augus tus werd verfilmd was een marsch van stormafdeelingen. welke door Horst Wessel werden geleid. Tegen den middag versche nen -nazi's in .uniform in de Gredanierstrasse en dwongen daar de bewoners tot deel neming. Jodes met baarden en personen met uitgesproken Joodsch type werden bij voor keur uitgekozen en tot hen behoorden twee rabbijnen. De Joden moesten langs een lad der op de daken van laaggebouwde huizen klimmen en als de nazi-optocht voorbijtrok roepen: „Weg met de Nazi's'', dood aan het fascisme", „Rocd Front" of „Heil Moskou'', met de bijbehoorende gebaren. Velen hunner wisten zoo weinig van deze dingen af, dat zij den nazi-groet brachten, terwijl zij commu nistische strijdkreten aanhieven, inplaats van den communistischen groet te brengen. Om deze redenen meest de scène herhaaldelijk worden overgedaan. De Joden kregen ook stukken turf, die steenen moesten verbeelden welke zij naar de marcheerende troepen moesten werpen. De vertooning duurde drie uren. De geheele opzet van deze film is, aldus de „Times" de Joden te vereenzelvigen met de communisten en er is bij de Joden veel angstig vermoeden over het effect op de be volking, in het bijzonder in de landelijke districten, waar de Joodsche families prac- tisch geïsoleerd worden, wanneer deze film zal worden vertoond DE 3RAND IN HET RÏJKSDAGSGEBOUW. Inleidende zitting van de Inter nationale commissie te Londen. Gistermiddag heeft een inleidende zit ting plaats gehad van de Internationale Juristencommissie inzake den brand in het Rijksdaggebouw in een kamer, waar gewoonlijk de disciplinaire processen tegen Engelsche advocaten worden be handeld De zitting geschiedde met gesloten deuren en was gewijd aan het karakter van de eigenlijke rechtszitting, die van daag begintt De pers wordt niet toege laten Men verwacht dat ongeveer 15 getuigen zullen verschijnen. GEEN BRUINE HEMDEN IN HET BUITENLAND. Een verordening van Rudolf Hess. De Völkische Beobachter publiceert een bericht van de N-S.K. uit München volgens hetwelk de plaatsvervanger van den leider Rudolf Hess, de volgende verordening heeft uitgevaardigd: Er wordt nogmaals op gewezen, dat het dragen van bruine hemden voor tijdelijk in het buitenland vertoevende nationaal socia listen verboden is In het buitenland vertoe vende leiders der N. S. D. A P. hebben het recht bij overtreding rapport op te ma ken. Het niet gerechtigd dragen van het bruine hemd kan reden geven tot het uitslui ten uit de partij en tot veroordeeling van straffen op grond van de beschikking van den rijkspresident d.d. 21 Maart 1933. DE KOMENDE WINTER. De strijd tegen den nood. In de eerste drie uur na de demonstratie voor de wintercampagne te Berlijn is reeds voor meer dan 2 millioen R.M. geteekend op de lijsten. De Tweede Kamer heeft het ont- werp-oinzetbelasting met 68 tegen 6 stemmen aangenomen. (Uit het Parlement). De regeeringscrisis in Spanje. (Dag. Overzicht). Het Bruinhoek over den Rijksdag brand. (Buitenland). Beroemde diamant gestolen te Londen (Buitenland). De mijnwerkersstaking in Stier marken. (Buitenland). Ernstig ongeluk op overweg te Schoorldam (Stad en omgeving). Toeneming werkloosheid (Bin nenland). Demonstratieve vergadering van den Kon. Ned Middenstandsbond op 20 Sept. (Binnenlend). Het gemeentebestuur van Leeu warden verbiedt het maken van muziek en het houder, van toespra ken op, aan of boven straten en openbaar water (Binnenland) Botsing tusschen trein en auto bij Linne (L) (Binnenland.) (Zie verder eventueel laatste be richten). EEN VLIEGER-HUWELIJK. Uit Hamburg meldt men, dat gistermid dag de militaire vlieger Theo Osterkamp met de Hamburgsche sportvliegster Maria Pogge is gehuwd. De vroegere kroonprins was bij de gasten. Aan dé feesttnM maakte staatssecretaris Milch oa. bekend dat gene raal Goering, minister voor luchtvaart, den bruidegom den dolk voor bijzondere d'ensten verleend had, een onderscheiding welke voor het eerst gegeven is. NORMAN DAVIS PAS DINSDAG NAAR GENEVfc. Eerst smeken met MacDonald. Norman Davis zal voorloopig nog te London blijven, totdat hij met MacDonald zal hebben gesproken over de kwestie der ontwapening. Hij kan dus op zijn vroegst Dinsdag in Parijs zijn, zoodat hij niet zal kunnen deelnemen aan de besprekingen var de beide eerste dagen te Parijs. HERRIOT TE PARI IS TERUGGEKEERD Met smaadgeroep ontvangen. Herriot is gisteren van zijn Russische reis te Parijs teruggekeerd en is onmiddellijk naar Lyon doorgereisd. Hij weigerde een verklaring af te leggen. Bij het verlaten van het stationsgebouw werd hij door een groep aanhangers van de Patriottistische jeugd met gefluit en smaadgeroep ontvangen DE STAKING IN STIERMARKEN. Opheffing noodverordening. De stakingsbeweging in Stiermarken om vat 5000 mijnwerkers, van wie zich de helft onder de aarde bevindt. De arbeidsautoritei- ten hebben poolshoogte genomen en ver klaard, dat het leven der mijnwerkers gevaar loopt, wanneer zij nog langer beneden blij ven. Reeds 30 ziektegevallen hebben zich voorgedaan. De bijlegging van het conflict is moeilijk, doordat de ondernemers in strijd met een re- geeringsverordening zouden komen, wanneer zij een bepaald deel der eischen van de mijn werkers zouden inwilligen. De mijnwerkers hebben de regeering verzocht om opheffing van deze noodverordening. Critieke toestand. De staking in het steenkolengebied van Stiermarken heeft zich thans uitgebreid tot de mijnen van Seegraben en Fohnsdorf. Te Koeflach verblijven de mijnwerkers reeds gedurende 5 dagen in de mijnen. Darmbe- zwaren deden zich bij hen voor, zoodat een dokter in de mijn moest afdalen. Daar de hoofdverlichting uitgeschakeld is, verkeeren de mijnwerkers voor het grootste deel in het duister, daar zij hun lampen sparen Gisteren zijn vrouwen te Koeflach binnengedrongen in de directiebureaux, waar zij bedreigingen uitten. Te Fohnsdorf heeft de directie der mijnen het eiectrische licht doen uitschake len, terwijl de toevoer van levensmiddelen en water is afgesloten. Te Seegraben wordt de toevoer van water en droge levensmiddelen toegelaten. DRIEVOUDIGE MOORD. Te Weenen. Te Klosterneuburg heeft een zekere Karl Neubauer zijn vriendin en haar zuster door messteken gedood. Tevoren had hij zijn hospita door een revolver schot zoo zwaar gewond, dat zij later is overl ïden N-» riin wandaad bracht Neu bauer zich een doodelijk schot in het hoofd toe.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 1