Aqmda Publicaties £ucfitvaact £and: en Jmah&ouw Stad en Omgeving. Weec&ecicht Xucgecliike Stand Jnqenonden SiutikeH ONZE DRUKKERIJ UW DRUKWERK voorzien van de nieuwste machines levert fraai en snel. Vraagt offerte aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v. h. HERMS. COSTER ZOON DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. DE PANDER-POSTJAGER. Transport naar Schiphol KENNEMEPLAND. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Een jongen zwaar gewond. Weeroverzicht. Stedelijk Museum, ingan Breedstraat, eiken werkdag van tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Za terdag van 9 tot 1 uur; Zondag gesloten. Bioscopen. Cinema Americain 7 30 uur, hoofd- nummer Het oude lied (rom.), hoofdrollen Lil Dagover, Lien Deyers, Ida ust en re- lix Bressart. Toegang boven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater, hoofd nummer Vrouwennoodlot (dram hoofdrol len Joan Crawford en Gary Cooper. Toe gang boven 18 jaar. 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer Het blan ke opperhoofd (Wild-Westfilm), hoofdrol George O'Brien. Toegang boven 14 jaar. Donderdag 14 September. 8 uur, Sted Muziekpark, uitvoering Im- manuel (gemengd en kinderkoor). Vrijdag 15 September. 2—5 en 7—9 uur in De Nieuwe Doelen tentoonstelling werkstukken en teekeningen van werkloozen. Zaterdag 16 September. 10—12, 2—5 en 7—9 uur in De Nieuwe Doelen tentoonstelling werkstukken en teeke ningen van werkloozen. Woensdag 20 September. 52e tentoonstelling H. M. v. L. afd Alk maar. STEMMEN BIJ VOLMACHT. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat de kiezer, met inachtneming van het in de Kieswet be paalde bevoegd is BIJ VOLMACHT te stemmen, indien zijn beroep of werkzaam heden medebrengen, dat hij herhaaldelijk ol althans gedurende een gedeelte van het jaar werkzaam pleegt te zijn buiten de gemeente mits zijn afwezigheid, indien hij gedurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin hij al dus werkzaam is, een of meermalen in die gemeente terugkomt, als regel telkens langer dan drie dagen duurt. Mede is bevoegd bij volmacht te stemmen de vrouw, welke gehuwd met een kiezer, die voldoet aan bovenstaande voorwaarden, met haar man, in verband met diens beroep of werkzaamheden, afwezig pleegt te zijn. De aanwijzing van den gemachtigde geschied: eerst nadat de belanghebbende een daartoe strekkend verzoekschrift aan het gemeentebe stuur heeft ingediend; de indiening moet ge schieden vóór 1 J a n u a r i en niet eerder dan 1.0 c t o b e r a s. Formulieren voor deze verzoekschriften zijn van heden af kosteloos verkrijgbaar ter gemeente-secretarie, le Afd. Voor het oomaken der volmacht moeten de kiezers zich in persoon vervoegen ter secre larie. Alkmaar, 14 September 1933. De Burgemeester voornoemd WENDELAAR. De „Kwartel" (thuisreis) is gister te Singapore aangekomen; de Rijstvogel arriveerde te Rangoon. De Pelikaan is heden uit Budapest vertrokken en wordt tusschen drie en vier uur vanmiddag op Schiphol ver wacht. Hedenmorgen is de Oehoe om 8 12 u naar Indië vertrokken Aan boord be vinden zich een passagier voor Bagdad, één voor Medan, twee voor Bu lapest en twee voor Gaza Het toestel heeft 307 207 K G. post; 23 500 K G. pakketpost en 12.955 K G lading In de Panderfabriek te Rijswijk is Dins dagnacht de laatste hand gelegd aan den Pander-Post jager, waarmede luitenant As jes en de K. L. M.-piloot Geysendorffer bin nenkort een zeer snelle postvlucht van 4 dag naar Indië willen maken. De zilverkleurige, drie-motorige machine is gisteren gedemonteerd en opgeladen op een schuit waarmede zij naar de Amster- damsche vlïeghaven Schiphol zal worden ge bracht. Daar wordt de machine weer in el kaar gezet en dan zal zij worden ingevlogen door piloot Geysendorffer, die den construc teur, den heer Slot, als passagier zal meene men op deze eerste vlucht. Wanneer deze proefvlucht gemaakt zal worden, kan uit den aard der zaak nog niet precies worden op gegeven. 'Boven verwachting is de aanvoer van boonen veel grooter geweest dan men verwachtte. Het zijn echter niet alleen boonen die hier geteelt zijn, doch ook van elders. Aan de vraag naar goede kwaliteit kon worden voldaan, zonder dat er een te veel kwam wat de prijzen zou drukken. D+ noteering der prijzen liep in stijgende lijn en eiken marktdag hooger Snijboonen golden van 8 tot 26 De aanvoer van dikke boonen was zoo groot als we om dezen tijd vso het jaar zelden hebben gezien. De prijzen waren redelijk, nl. 4 50 kf 10 50. Tros- boonen werden in kleiner partijtjes aan gevoerd en de prijs was niet hoog, nl. 12 k f 18 alles per 100 K G. Bospeen. dat ruim werd aangevoerd, gaf een luie handel te zien en prijzen als die der vorige week en wel van 3.50 7 per 100 bos. Op de slahandel is geen peil te trekken. Den eenen dag is er een levendige handel en gaat alles weg en den anderen dag is er geen goed bod te krijgen en verhuizen honderden kis ten naar de vuilnisbelt. De prijzen wa ren 010 0.40 per kist. Bloemkool werd in kleine partijen en middelmatige kwaliteit aangevoerd. De handel was vrij vlug en de prijzen re le lijk nl. 8.50 k f 16 per 100 stuks. An dijvie, waarvan de aanvoeren vermin deren gaf een matige handel te zien met prijzen van 0 15 k f 0-35 per kist. Postelein trok meer de aandacht en een ietsje beter prijs. De noteering 0 35 0 45 per kist. Tomaten, die een paar weken een lage prijs opbrachten, maak ten een opleving mee met prijzen van 8 tot 16 per 100 K G. Roode en gele kool, die we tot heden niet noemden, begint een produc te worden dat zoo vroeg in het seizoen de aandacht vraagt. De prijzen wa re?. niet hoog, nl. 4 a 5 per 100 stuks. Groene kool had weinig belangstelling en prijzen van 2 a 2 75 per 100 stuks. Meloenen werden zeer ruim aangevoerd en in groote verscheidenheid. De prij zen voor eerste soort konden zich onge veer handhaven, doch overigens was het misere. De noteering was 0 06 tot 0 22 per stuk De aanvoer van druiven wps van beteekenis. doch de prijzen laag, n.1. 28 50 k 36 per 100 K Geen prij. je waardoor de cultuur in de put komt. De aanvoer van vruchten was voor een plaats als hier van beteekenis. De kwaliteit laat echter veel te wenschen over. Mooi gave tafelperen en appelen waren gezocht en werdén goed betaald. De prijzen varieerden voor le soort van 28 tot 35 en voor 2e soort 10 tot 15 alles per 100 K G. De overige aanvoer onveranderde prijzen. DE AARDAPPELSTEUNREGELING 1933. Haar uitvoering in Noord- en Zuid- Holland. Uit de talrijke verzoeken om inlichtingen bij de Gewestelijke Aardappel Organisaties voor Noord-Holland en voor Zuid-Holland, beide gevestigd te 's-Gravenhage, Anna Pau- lownastraat 20, blijkt, dat zeer velen, zoo wel in de stad als op het land van Noord- en Zuid-Holland nog niet goed weten op welke wijze deze steunregeling werkt, waar men zijn moet om vervoerbewijzen te halen, welke bevoegdheden de politie heeft, enz. enz. Deze onwetendheid is zeer begrijpelijk, doch zij bemoeilijkt de uitvoering. Het doel der aardappelsteunregeling 191)3 is den aardappelverbouwer voor de aardap oels, welke in Nederland geconsumeerd wor den, een loonenden prijs te geven. De Neder landsche consument verbruikt echter lang niet alle aanwezige consumptieaardappelen Het overschot is, o.m. door invoerbelemme- ringen van andere landen, zeer groot. Daar om is de voorraad consumptie-aardaopelen kunstmatig verkleind, door alleen tot deze categorie te verklaren de maten van 3560 m.M. en een lengte van maximaal 8 c.M Alleen deze maten worden beschouwd als consumptie-aardappelen. Alleen deze maten mogen in consumptie worden gebracht. Een ieder, die zich hieraan niet houdt, is in over treding. Het is goed hier den handel en de veilingsbesturen op te wijzen. Het Crisisaardappelbesluit van 1 Septem ber j.1. (St.bl. 466) bepaalt namelijk in arti kel 2, dat het vervoeren van aardappelen slechts is toegestaan krachtens schriftelijke vergunning, af te geven door een crisisorga nisatie. Als zoodanig is door den minister aangewezen (2 September j.1 de Neder landsche Aardappel-Centrale. In deze Mi- nisterieele beschikking zijn o.m. ook genoem de maten opgenomen en een heffing van f 1 per 100 K G. Zonder schriftelijke vergunning van de Nederlandsche Aardappel Centrale is dus het vervoer in Nederland verboden en vol gens artikel 31 van de Landbouw Crisiswer 1933 (St.bl. 261) krachtens welke het Crisis- Aardappelbesluit is genomen, zijn met het opsporen van de overtredingen o.m. belast de ambtenaren van Rijks en Gemeentepoli tie en zij, die daartoe door onzen minister zijn aangewezen (b v. controleurs). Het spreekt vanzelf, dat de verleiding om zonder vergunning te vervoeren groot is De vergunning wordt eerst afgegeven, indien minstens de minimum-prijs betaald is en bovendien een heffing van 1 per 100 K G nog verhoogd met een zeker bedrag, dai wisselt met de plaats van bestemming. Men kan door frauduleus vervoer minstens deze 1 per 100 K G. ontloopen, terwijl di teler zelf bovendien nog ontloopt de inhou ding van 1/4 van den minimumprijs. De vastgestelde minimumprijs wordt n.1. voor- loopig slechts voor 3/4 uitbetaald. Het an dere 1/4 dient naast de heffing, om even tueel onverkochte consumptie-aardappelen voor 3/4 der minimumprijzen op te koopen. Voor Noord-Holland en Zuid Holland is de kans op frauduleus vervoer groot. Vooral omdat de groote consumptiecentra in deze provincies liggen en niet alleen op de andere provincies, doch vooral op de naaste omge ving hun aantrekkingskracht uitoefenen. Daarom zal meer dan elders in Noord-Hol- land en Zuid-Holland de regeling pas goed kunnen loopen, indien gemeente- en rijks politie krachtdadig medehelpen, ieder ver- voer, dat niet door een bewijs der Neder landsche Aardappel Centrale gedekt is on mogelijk te maken. Zoo spoedig mogelijk zullen overal ver tegenwoordigers en controleurs der Geweste lijke Aardappel Organisaties worden aange steld. In de kleine plaatsen wordt gaarne een beroep gedaan op de gemeente-secretarie, op veilingsbesturen. boerenleenbanken of op andere gevestigde adressen, terwijl in de groote re steden contact met den georgani- seerden aardappelhandel op prijs wordt ge steld. Deze plaatselijke vertegenwoordigers zullen in staat zijn, nadere voorlichting aan telers, handelaren en anderen te verstrek ken, betalingen in ontvangst te nemen en vervoerbewijzen af te geven of in te nemen Voor export en voor vervoer van goedge keurd pootgoed kunnen gratis vervoerbewij zen, dus zonder iets te heffen, worden afge gegeven, indien een en ander op behoorlijke uijze wordt bewezen. Reeds zijn ia Noord-Holland en Zuid-Hol land vele plaatselijke kantoorhouders be noemd, terwijl de benoeming van anderen in voorbereiding is. Inzonderheid in Noord- Holland treden veilingen veelal als zoo danig op. Aan de veilingen, waar aardappe len worden verkocht, wordt gelegenheid ge geven, met de Gewestelijke Organisatie een contract af te sluiten, opdat het veilen voort gang kan hebben. De plaatselijke autoritei ten, inzonderheid de politie, wier medewer king over het geheel niets te wenschen over laat, worden verzocht, zich bij moeilijkheden zooveel dit mogelijk is, met kantoorhouders, controleurs of districtskantoren'te verstaan De Gewestelijke Organisaties te Den Haag zijn voroloopig te bereiken op de telefoon nummers 391179 en 337233. T. BASJES. t Op 76-jarigen leeftijd is in „Huize Wester- lichr' overleden de heer T. Basjes. De heer Basjes, die vroeger gemeenteveldwachter in Heerhugowaard was, trad daarna in dienst van de firma de Lange en de Moraaz. Hij was hier ter stede, ook doordat hij meerma len zijn diensten als afslager verleende, een poplaire en door zeer velen gewaarweerde figuur. EXAMEN POLITIEDIPLOMA. Voor het te Den Haag gehouden examen politiediploma algemeene Nederlandsche po litiebond slaagden mej. K. H. M. Terhorst, alhier, en de heer J. Hartog te Beverwijk. Gistermiddag werd op een onbewaakten overweg aan den rijksweg AlkmaarDen Helder tusschen Schoorl en Koedijk een vrachtauto, geladen met bloembollen door de tractortram, welke om 5.30 uur uit Schoorl vertrekt, van achteren gegrepen, waardoor het 16-jarig zoontje van den bestuurder, den heer J. B. Koster uit Beverwijk op de rails werd geslingerd. Met een hersenschudding werd de knaap opgenomen en naar het zie kenhuis te Alkmaar vervoerd. De toestand van het jeugdige slachtoffer was van dien aard, dat hem onmiddellijk de Heilige Sa cramenten moesten worden toegediend. De vrachtauto, die uit de richting Den Helder kwam en op weg was naar Alkmaar, kreeg slechts geringe schade. Hoewel het uitzicht ter plaatse niet belem merd wordt, is het toch moeilijk den trein te zien aankomen, aangezien de tram in onge veer gelijke richting den weg kruist. De chauffeur en een naasf hem zittend jong- mensch kwamen er zonder letsel af. Tot 8 uur was men ter plaatse bezig met het opruimen van de bloembollen, waarvan honderden kapot werden gereden. Onbegrij pelijk is het, dat het drie kwartier duurde, al vorens de verwonde jongen naar Alkmaar kon worden vervoerd. Tientallen automobilis ten stopten om het gebeurde in oogenschouw te nemen. Geen van hen nam echter het ini tiatief om een dokter te waarschuwen en ten slotte werd de jongen per autobus naar Alk maar vervoerd, na aankomst van een Alk- maarsch medicus, die echter zonder verband- trommel aankwam. Naar wij bij informatie in het ziekenhuis vernemen is de toestand van den jongen ern stig. Hij is nog steeds buiten kennis en heeft een onrustigen nacht doorgebracht. IS DAT UW HOND? Bij N. v. d. Steen, wonende Boezemsingel 5, is een jonge Hollandsche herdershond te rug te krijgen, die gisteravond door hem al daar is opgevangen. Het dier draagt een halsband met penning. BUURTVEREENIOING RITSEVOORT-KOORSTRAAT. De buurtvereeniging RitsevoortKoor straat, heeft besloten de beide straten te ver sieren en te verlichten, ter gelegenheid van de 8-Octoberfeesten. FAILISSEMENTEN. De rechtbank heeft heden in staat van faillissement verklaard: 1. C. Smit, koopman en vrachtrijder, wo nende te Den Helder. Rechter-commissaris mr. Ubbens, curator mr. Santman. 2. J. Beschoef, bloembollenkweeker en -handelaar te Den Helder. Rechter-commis saris mr. Krabbe, curator mr. Eecen. 3. S. H. Brink, wonende te Den Helder. Rechter-commissaris mr. Ledeboer, curator mr. Buiskool. DE VOERMAN ONDER DEN WAGEN. De vrachtrijder K. Schipfier wilde gister middag met zijn wagen bij het hek van de Lagere school in de Koog te Zuidscharwoude keeren. Zijdeling van den wagen waren lange pijpen vastgebonden en deze geraakten bij het keeren aan voornoemd hek vast. Het paard echter trok den wagen verder en het gevolg was, dat de wagen en ook het paard op den grond vielen. De voerman kwam on der den wagen terecht. De voormalige stal houder, de heer K. de B., ging op den kop van het paard'zitten en gaf aan inmiddels toegeschoten menschen instructies. Voor zoo ver mogelijk werd het dier nu losgemaakt en het maakte van deze gelegenheid gebruik om op te staan. Daarna werd de voerman uit zijn hachelijke positie verlost. De wagen bleek voor direct gebruik onge schikt De voerman, de heer C. KL, was zoo welwillend zijn wagen den heer S. in bruik leen af te staan. Deze laatste klaagde wel wer pijn in zijn been, doch was toch in staat oe reis naar Alkmaar te kunnen voortzetten. OPENING ZAAK. Hedenmiddag opent de heer G. J Ooster broek in het perceel Koningstraat B 1 een slagerij. Het is niet de eerste maal, dat hier een dergelijke zaak is gevestigd, integendeel, reeds vele jaren koopt men daar vleeschwa- ren. De heer Oosterbroek, die een achttal ja ren geleden werkzaam was bij den toenmali- gen bewoner, hééft thans de zaak overgeno men van den lateren eigenaar, den heer ee- ken, en, zooals gezegd, zal hij haar vandaag heropenen. Een keur van verschillende vlee- zen en worstsoorten is in den winkel en de koelcel aanwezig, zoodat een ieder naar be lieven bediend kan worden. EEN MOOI STUK WERK. Door den heer Klinkert, fotograaf, Lange- straat alhier, werden wij in de gelegenheid gesteld een door hem vervaardigde groote kleurenfoto te zien van de door den heer Hel ders uit den Haag opgestelde stand van land en tuinbouwproducten op de tentoonstelling, die de vorige week ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van de Schermeer wend gehouden. Als regel zijn wij geen bewonderaars van kleurfoto's, aangezien als regel de kleuren te scherp worden wee: gegeven. Deze foto maakt hierop een gunstige uizondering en kan waarlijk een kunstwerk worden ge noemd. Morgen zal men haar in de étalage van den heer Klinkert kunnen bewonderen. DE LANDBOUWTENTOONSTELLING OP A.S. WOENSDAG. Het is aan den heer Koorn gelukt, om, met behulp van de firma Hoed. de prachtige stand van de firma Zaadnoordijk. voorstel lende de kaart van de Schermeer. uitgevoerd in verschillende zaden, in haar geheel van de tentoonstelling in de Schermeer naar Alkmaar te vervoeren. Men moet dus de volgende week op de landbouwtentoonstelling o.m. ook dit prach tig stuk werk zien, dat op zich zelf reeds een bezoek aan de Korenbeurs waard is. BOND VAN JONGE LIBERALEN. De afdeeling Allerraar van den Bond van Jonge Liberalen hield gisteren in „de Unie" een openbare vergadering. Nadat de voorzit ter, dr. H. J. P. Huizenga, de vergadering met een kort woo:fi geopend had, gaf hij het woord aan mr. dr. F. Hollander, voorzitter van het hoofdbestuur van den Bond, voor hel uitspreken van eer rede, getiteld: „Liberalis me, zeker nu!" Spr. begon zijn rede met een beschouwing ovei communisme en fascisme, van welke beide bewegingen hij verreden jaar op de in ternationale jcngliberale conferentie te Huil gezegd heeft, dat rij elkaar in gevaarlijkheid niets toegeven. Thans is spr. van meening, dat het fascisme bezig is, gevaarlijker te woraen. Het communism heeft op de massa van het Nederlandsche volk slechts weinig vat. Het fascisme schijnt daarentegen op ons volk wel vat te krijgen, vooral op de middengroe pen. - Het liberalisme moet zich tegen het op dringen van beide bewegingen te weer stel len. Dit kan het'slechts door zichzelf te ver- vormen naar de eischen van den tijd. Het heeft zich steeds weten aan te passen en zal daarin ook nu slagen. Onder Thurbecke had het liberalisme in hoofdzaak politieke beteekenis: het heeft in dien tijd onze tegenwoordige staatsinstellin gen gegrondvest. Later, in den tijd van Pier- son en Goeman Borgesius, had het libera lisme een meer socialen inslag. Thans zal het weer in hoofdzaak staatkundige en in iets mindere mate, economische beteekenis moeten hebben. De liberalen moeten niet trachten, anderen richtingen den wind uit de zeilen te nemen, doch een krachtige eigen politiek voeren, ge richt op het algemeen belang. Spr. verwees naar het binnenkort te publiceeren Jong- Liberaal program. De democratie, aldus spr., blijve gehand haafd. Zij is niet dood, maar ziek. Men moet deze zieke niet afmaken, doch haar genezen De fascisten willen de democratie afschaf- schaffen en daarvoor een ander stelsel in de plaats brengen. Van de idee van den „corpo ratieven staat" blijkt in de practijk niet veel terecht te komen; wat men in Italië zoo noemt is in werkelijkheid dictatuur van één man, aan wien de „corporaties" geheel zijn onderworpen. De dictatuur, die de fascisten willen, heeft in het verleden wel eens diensten bewezen, doch zou voor ons een stap achteruit beteeke- nen. De landen waar thans dictatuur heerscht, hebben de ware democratie nooit gekend Bij den Nederlandschen volksaard passen noch de fascistische dictatuur, noch het geïmpor teerde socialisme, doch slechts de liberale democratie. Spr. zou de hoofdlijnen van ons staats bestel in ieder geval in stand willen houden De volksvertegenwoordiging bijv. moet blij ven en het recht van amendement behouden. Wel mogen aan de Regeering vérstrekkende bevoegdheden worden verleend, doch onder controle van de volksvertegenwoordiging en een vrije publieke opinie. Zonder deze con trole vervalt men in terreur en ambtenaren- willekeur. Een krachtige Regeering is ook in een democratisch staatsbestel mogelijk Voor vrije critiek behoeft zij niet bang te zijn Het parlement gevoele echter zijn verantwoorde lijkheid, het prate minder en stelle de regee ring tot handelen in staat. Op het oogenblik is de toestand reeds veel verbeterd door de tegenwoordige regeering en dé Kamers wordt krachtig samengewerkt. Partijen blijven noodig. aan „Gleichschal- tung" hebben wij geen behoefte. Men wake echter tegen versnippering in allerlei belan- gengroepjes. Op economisch gebied waarschuwde spr vooral tegen een verder voortgaan in protec tionistische richting. Hij hoopt dat de libera len zich tegen de voorgestelde verscherping van de Crisis-invoerwet, die bij de contingen- teering het maken van onderscheid tusschen de verschillende landen mogelijk zou maken zullen verzetten. De liberalen willen allerminst „laisser faire, laisser aller", gelijk de tegenstanders hun in de schoenen schuiven. Waar echter de naar waarnemingen, verricht in den mor»»* van 14 September. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.8 mM te Valencia en Blacksod. Laagste barometerstand 749.5 mM. te Reykjavik. Verwachting, geldig tot den avond van 15 September: Matige Westelijke tot Noord Westelijken wind; zwaar tot half bewolkt; aanvankelijk nog regenbuien met kans op onweer; welnu* verandering in temperatuur; later iets zach ter. Het depressiegebied in het oosten diepte zich nog steeds uit, doch vult aan de west. en zuidwestzijde op. De depressie bij IJsland werd in den nacht veel dieper. Te Reykjavik daalde de barometer in 12 uur 15 mM. De hooge druk in het westen ligt als een geïjo. leerd gebied ten westen van Ierland. In het zuidwesten blijft de luchtdruk betrekkelijk laag. De algemeene afkoeling met regen drong verder naar het zuiden door en reikt thans tot de Alpen en Zuid-Frankrijk. Op IJsland ging de zuid-oosterstorm gepaard met een sterke temperatuursstijging. De meeste regen viel van het Kanaal tot Noord- west-Duitschland. Hoewel het weer aanvan kelijk het buiïge karakter zal behouden, is toch geen lange periode van buiïg weer in het vooruitzicht en zal de afkoeling spoedig plaats maken voor zachtere temperatuur. dringende nood ingrijpen eischt, geschiedde di^ door direeten steun aan de noodlijdende bedrijven. De indirecte steun moet toch ook betaald worden en wel door den consument Door direeten steun komt het geld daar waar het noodig is. Het protectionisme heeft nog geen land geholpen. De protectionistische landen zijn ei over het algemeen erger aan toe dan wij (bijv. Amerika), Gelijkelijk over het geheele economische leven uitgebreid, brengen df beschermende maatregelen aan niemand meer voordeel, terwijl zij het handelsverkeer belemmeren en daarmede de werkeloosheid vergrooten. Iii het laatste deel van zijn rede waar schuwde spr. nogmaals tegen aantasting van de democratie. Spr. betreurt de partijdige "woorden, die ds. van Hoogenhuyze zich heeft laten ontvallen aan het diner na de huldiging van H. M. de Koningin. Juist hier had zoo iets zeker niet gezegd mogen worden. De ware democratie waarborgt aan de minderheid dezelfde rechten die de meerder heid voor zich opeischt. De minderheid moet zich kunnen organiseeren en uiten. In een systeem van dictatuur, zelfs zender terreur, (bijv. in Oostenrijk) wordt de minderheid verdrukt, hetgeen leidt tot gevaarlijke en oncontroleerbare ondergrondsche stroöfflin- gen. Helaas waardeert men de vrijheid dikwijls eerst, als men haar verloren heeft. Voor het handhaven van de individueele vrijheid, die niet mag worden misbruikt, doch haar be grenzing moet vinden in het algemeen be lang, biedt de democratie den besten waar borg. Spr. eindigde zijn rede met een krach tige opwekking, de democratie trouw te blij ven en haar nieuw leven in te blazen. Na de pauze werden den spreker door eenige aanwezigen vragen gesteld, die door hem in een slotwoord werden beantwoord. LICHT OP! Heden voor rijwielen, motorrijtuigen e# andere voertuigen te 7.54 uur licht op- GETROUWD: Lourens van der Peet en Maria Hóf. Albert Jonkman en Willemina van Dij*- Hendrikus Boersen en Jacotoa Poot. -* Nicolaas Bloothoofd en Anna Boekei. Dirk van der Lans en Gesina Kuys. GEBOREN: Anna d. v. IJsbrand Blom en Jansje vr tink. OVERLEDEN: Teunis Basjes 76 jaar. 1- (Buiten verantwoordelijkheid van Redactie. De opname in de rubriek, geenszins dat de redactie er mede instemt Mijnheer de Redacteur! - Met belangstelling volg ik de dwing* houding van een clubje menschen, 001 n„ gemeentebestuur te dwingen, z'cr, -n0- sprakelijk te stellen voor rente en van de kosten, voor een te bouweni en richten bad- en zweminrichting. Maar deze menschen zooveel heil in zoon richting zien, waarvoor moeten dan «t lastingbetalers aansprakelijk gesteld w De Alkmaarsche raad heeft echter ren voor deze borgstelling en heelt 1 eIL toe een afwijzende houding aanL'* vja Hiermede vertolkt zij de inzichten nn0t de Alkmaarsche bevolking, waarin fe wordt gegeven, dat „zoo'n inrichting zQO zoo onmisbaar is, ter bevordering va gewenschte volksgezondheid, als voorgespiegeld. nri^\A te Om zoo'n inrichting levcnsvatbaai geven, moeten er jaarlijks 140000 nomen worden, dat is zoo ongcve* dag Maar hoe kan er nu van sprake ziin. als er in een beperkte r

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 2