Hlkmaarsche Courant. In het paleis van den koning Het Bruinboek over den Rijksdagbrand (tonderfl fi/l en dertigste Jaargang. pONDERDAG 14 SEPTEMBER. Jladiemeuias Buitenland Aan den vooravond van het v. d. Lubbe-proces publiceeren wij het zoojuist gereed gekomen Bruinboek. SeuiUelcH fyJee, ff Eerst kijken ia -en* e£/yK- AMSTERDAM Nieuwendijk 225-229 V Ko 217 1933 Vrijdag 15 September Hilversum, 1875 M. (8.—12.4.g. ij.12.VARA, de AVRO van 12. 4 en de VPRO v^n 8 -11.uur). 8. Gramofoonpl. 10.PRO-morgenwijding. J5 Declamatie Hetty Beek. 10.30 Trio Favoriet. 11 „Onze keuken", door P. J. Kers. 11-30 Faovriet. 12.Gramofoonpl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest Gramo- foonplaten- 2.30 Voordracht door Léon van der Hulst. 3.Gramofoonpl. 4.15 Concert door R Bennink, xylophoon en Joh. Jong, orgel. 4.50 Kinderuurtje. 5.30 VARA-orkest 0 l.v. Hugo de Groot. 6.40 Causerie door H. j j. Maris. 7.— VARA-orkest o.l.v. H. de Groot, m. m. v. Elize de Haas, sopraan, g 30 Causerie dr. W. Banning. 8.30 Residen tieorkest o.l.v. Carl Schuricht (uit het Kur- jiaus te Scheveningen). In de pauze om 9. Causerie door ds. H. J. Kastein. 10.— Vrijz. Godsd. Persbureau en Vaz Dias. 10.15 Declamatie J. Sternheim. 10.45 Gramofoon- platen. 11-— Orgelspel Cor Steyn. 11.30 Gramofoonplaten. Huizen, 296 M. (Algemeen programma te verzorgen door de NCRV). 8 Schriftle zing en meditatie. 3.159.30 Gramofoonpl 10.30 Morgendienst o.l.v. ds. B. v. Halsema jl— Ensemble v. d. Horst. 12.15 Gramo foonplaten. 12.30 Vervolg ensemble v. d Horst. 1.15—2.— Zang door Tr. v d Steege, sopraan. Aan den vleugel: C. v. d Veen. 2 30 Chr. Lectuur. 3.— Het Hendriks- Trio. 4 50 Voor amateur-fotografen. 5.— Grafflofoonpl3*611 6.30 Causerie A. J. Her wj£. 7.15 Ned. Chr. Persbureau. 7.30 Lite rair halfuur A. M. de Jong. 8.— Stafmuziek 5de Reg Inf o.l.v. J. R v. d. Glas. 9.—9.30 Dr. F. J. Reitsma: Van scholier tot student Ca. 10.Vaz Dias. 10.301130 Gramo foonmuziek. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10 50 Tijdsein en berichten. 1105—1120 Lezing. 12.20 Orgelconcert O. H. Peasgood 105 Paramount-Astoria-orkest o.l.v. Anton 2.05 Western Studio-orkest o.l.v. Thomas 2 35 Gramofoonpl. 3 20 Schotsch Studio orkest o.l.v. Daines, m. m. v. J. Gibson, sopraan 4^35 E. Colombo's orkest. 5.35 Kin deruur. 6.20 Berichten. 6 50 Orgelspel R Dixon. 7.20 Radio-Milicair-orkest o.l.v. Chi Leggett m. m. v. G Ferrari, tenor 8.20 G Parkington s Kwintet. 9.— „Follies of the Air revue van Ege Baynes, m. m. v. so listen en orkest o.l.v. S. Baynes. 10.20 BBC- orkest o l.v. E. Clark m nï. v. N. Gruhn sopraana 11.15 Voordracht. 11.2012 20 Harry Roy en zijn band. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8.05,12.50 2 20 en 7.40—8 45 Gramofoonpl 9 20 Radiotooneel. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit het Bellevue-Strandhotel 3 20—5 ">0 Orkestconcert uit Odensee. 8.3Ó Zang en piano. 8 45 Cembalorecital F. Jensen/>9.05 Radiotooneel. 10.20 Gramofoonpl. 11.05 12.50 Dansmuziek uit rest. „Wivex". Langenberg, 473 M. 6.25 en 7.23 Gramo foonplaten. 12.20 Concert door „Die fröhli- chen Fünf''. 1.50 Concei* o.l.v. Eysoldt 5 20 Concert o.l.v. Kenip. 5 50 Vocaal concert 7.20 „Werkmeister Ohle", van D. Arenhövel, Rijkszending uit Berlijn. 8.25 Dansmuziek. 10.5011.50 Chineesch hoorspel. Rome, 441 Af. 8.35 Gramofoonpl. 9 35 Concert m. m. v. orkest, mam iline-kwartet en solisten. 10.05 Radiotooneel 10 35 Ver volg concert. 11.20 Berichten. Brussel338 en 508 M. 338 M.: 12 20 Gramofoonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v André. 6.20 en 6.50 Gramofoonpl 8 20 Om roeporkest o.l.v. André. 10.30 Gramofoonpl. 508 M 12.20 Omroepkleinorkest o.I v. Lee mans. 1 30 Gramofoonplaten. 5.20 Sympho nieconcert o.l.v. Kumps. 6.35 Zangvoor dracht. 7.05 Piarorecital. 8.20 Symphonie- concert o.l.v. Kumps. 10.30 Gramofoonpl 10.45 Harmonika-recital. 11.—11.20 Gramo- foonmuziek. Zeesen, 1635 M. (Deutschlandsender). 8.20 Uurtje der SA. 9.20 Concert uit Lan genberg m. m. v. groot- en klein-Werag- orkest. 10.20 en 11.05 Berichten 11.20— 12.20 De Bremer Stadtmusikanten o.l.v. Reinhold Krug. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Vrijdag 15 September. Hilversum. Huizen. Daventry 10.3524 Lijn 4: Langenberg 10.50—17.40, Zeesen 17.40- 21.20, Langenberg 21.20--22 20, Zeesen 22.2023.20, Hamburg 23.20 Lijn 1: Lün 2: Liin 3: i Het is een der correspondenten van de N- R Crt. gelukt den inhoud van „het boek van den dag", het Bruinboek over den brand in het rijksdaggebouw, te weten te komen, waar van we onze lezers het voornaamste in drie artikelen zullen publiceeren: Voor ons, 382 bladzijden dik, ligt dan ein delijk het lang verwachte „Braunbuch über Reichstagsbrand und Hitler-terror", het werk dat, onder leiding van het wereld comité voor de offers van het fascisme van Hitier met prof. Einstein en Lord Marley aan het hoofd, ontstaan is uit de bijdragen van hon derden vrijwilligers niet alleen uitgewe kenen. Het eerste van een reeks boeken over Hitler-Duitschland, die het anti-fascistische front voornemens is, het licht te doen zien, en die zal worden afgesloten met een werk, waarin de strijd tegen het Hitler-fascisme in Duitschland zelf waar de beslissing zal moeten vallen zal worden geschetst. De samenstellers verklaren in de eerste plaats waarde te hebben gehecht aan docu mentatie. Bewijsstukken bij een notaris gede poneerd. Het comité stelde men een groot aantal authentieke stukken ter beschikking: journalisten, artsen, advocaten zonden hun inlichtingen, die zij in Duitschland niet waagden te publiceeren; de slachtoffers zelf droegen het hunne bij het voornaamste deel van zijn materiaal heeft het comité, naar Lord Marley in zijn voorrede verklaart, te danken aan zijn eigen berichtgevers, die met Wensgevaar in Duitschland hebben gewerkt. Zoo objectie! mogelijk. „Van dit materiaal, aldus Lord Marley, tEen liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. Marion Crawford. Naar het Engelsch door W, H. C B, J6> Hij kon niet toelaten dat Don Jan van Oostenrijk verder ongemoeid zou worden ge laten, alsof hij niet openlijk geweigerd had een uitdrukkelijk bevel op te volgen en alsol J"j niet in het geheim kuipte om zich va., den troon meester te maken. Dat was onmogelijk Gedurende twee jaren groeide zijn populari teit, niet alleen bij het volk, maar ook en ®at wat veel gevaarlijker bii het leger. In dezelfde mate, ja, in nog vlugger tempo, namen 's konings ialoezie er haat toe, zoo dat zelfs de soldaten, als de officieren hen niet konden hooren, er over spraken en er grappn over maakten. Hoewel er geen bepaalde reden voor be stond, was zijn argwaan niet zonder schijn baren grond. Terwijl Philips in zijn part! culiere werkkamer met onbeholpen stappen "een en weer liep, meer dan eens struikelend over een voetkussen, dat voor zijn grooten armstoel lag, zag hii duidelijk de groote af metingen, die de macht, waartoe hij zelf zijn woeder tegen wil en dank had verheven, "ad aangenomen. Philips was oud genoeg P"1 Don Jan's vader te hebfvn kunnen zijn hij herinnerde zich hoe onverschillig hij hebben wij geenszins de meest sensationeele stukken gebruikt. Elk geval, dat in dit boek is vastgelegd, is zorgvuldig onderzocht, en typeerend voor een reeks soortgelijke gebeur tenissen. Wij zijn in staat, veel krassere bij zondere gevallen ter algemeene kennis te brengen, maar hebben daarvan afgezien, juist omdat het op zichzelf staande gevallen waren. Daartegenover staat dan ook, dat geen enkel geval dat hier besproken word' een uitzonderingsgeval vormt". En als doe van het boek noemt Lord Marley: de her innering aan den misdadigen weg dei nazi regeering voortdurend levendig houden: een bijdrage tot den strijd voor het ware Duitsch land. Het kan wel niet anders, of in dit boek, in deze „herinnering" immers, komt veel voor, wat al bekend is uit losse mededeelingen, uit verspreide artikelen, hier of daar gepubli ceerd. Het is dan ook voornamelijk door de samenvatting van dit alles bekend en nieuw materiaal dat de werking op den lezer zoo ontstellend is. En aan het slot wordt dan nog kort en zakelijk meegedeeld, dat be houdens één geval uit de maand Juli. de lijst der vermoorden slechts loopt tot einde Juni, toen het Bruinboek werd afgesloten dat deze lijst door de uitgevers is bijgehouden, ook toen het boek ter perse was. Van deze slotpagine terugbladerend vinden wij een uitreksel van een register der om het leven gebrachte arbeiders en intellectueelen, dat vijfhonderd namen bevat. Hiervan worden 250 gevallen elk afzonderlijk behandeld aan dagbladberichten die niet zijn tegengespro- den aanvalligen twaalfjarigen jongen, dk Juan Quixadra werd genoemd, behandeld had, toen hij, na erkend te zijn als zoon van keizer Karei, naar het hof te Valladolid was gebracht. Hoewel hij zijn halfbroeder was. had hij hem toen niet eens het voorrecht ver leend in het paleis te wonen, en hij glim lachte bij de gedachte dat hij met „door luchtige hoogheid" moest w0]"den toege sproken. Reeds als jongen was hij belust op vechten, en Philips herinnerde zich hoe hij zich altijd oefende met het zwaard of den degen, en kracht- en behendigheidstoeren op half versleten paarden volbracht behalve wanneer Dona Magdalena Quixada, de eeni- ge persoon ter wereld, die bij zonder nader vragen gehoorzaamde, hem aan de stud e hield. Iedereen had altijd van den jongen gehouden en sinds dien tijd dateerde P i ip» jaloezie, want hij, die door niemand bemind en door iedereen gevnesd werd, snakte naar populariteit e nnaar bemind te zijn, zooda hij met bitteren wrok bezield was jegens - wereld, die hem wel gehoorzaamde, maar hem dat, wat hij het liefst had gehad, weiger de te geven. Het was nu tien jaren geleden dat de jongen gekomen was. en thans was hij tot een^jongen man opgegroeid die verrweg de belangrijkste persoonlijkheid in sPa"Je. Hii was behande'd geworden als onderge- ÏÏikTe mS, he. volk had W «J heid verheven. Hij was aan het hoofd ge^ steld van expedities, in de hoop dat hij zou falen en in ongenade vallen Maar hij had getoond grondiger kennis te bezitten dan ouderen, en met rcem en eer beladen w as hu teruggekeerd, tot hem opgedragen werd ken, en aan verklaringen van getuigen die „voor ons of onze vertrouw enslieden zijn ver schenen". De lijst begint 3 Maart„er be staat geen nauwkeurig register van de slachtoffers, die in de maanden vóór Hitiers bewind onder de handen der SA vielen bij voorbeeld in den nacht na de verkiezingen in Juni 1932. Na Hitiers benoeming tot kanselier begon het schrikbewind van de SA steeds feller te woeden. Alleen al in de eerste helft van Februari zijn 27 moorden be kend geworden die op arbeiders en arbeid sters zijn gepleegd". De doodenlijst begint Uit de lijst een paar willekeurige grepen: 5 Maart. Klassen en De Longueville, Oberhausen, bij een poging tot vluchten op de binnenplaats van het gymnasium dood geschoten. (W.B.j Beiden zijn van voren door de kogels getroffen. (Ooggetuige). Warnicke, Quickborn bij Pinneberg, dood geschoten. (W.B.) Brief aan de vrouw van den vermoorde: „Dat kan geen kwaad, dat uw man is vermoord. En het zal niet lang duren, dan liggen u en uw zoon (8 jaar) ook in de kist". 16 Maart. Dr. Asscher, armendokter. Doodgeslagen. (Getuigenverklaring). Mede- deeling van een collega: werd opgebeld en liep in den val; gefolterd, doodgeslagen. 4 April. Dr. Philippstal, arts Berlijn. Doodgeslagen. (Berl. Tgbl.) Getuigenver klaring: Dr. Ph. werd 's nachts uit zijn huis gehaald, in een SA-kazerne mishandeld, en naar het Urban-ziekerhuis gebracht. Een paar uur vóór zijn dood naar de Charité ge transporteerd, daar dergelijke gevallen in het Urban-ziekenhuis te veelvuldig voorkwamen 19 April Alfred Eiker een christen, op grond van zijn joodsch uiterlijk door SA doodgeslagen. (Getuigenverklaring). De Leipziger Neuesten Nachrichten houden dit geval in de familieberichten vast met de vol gende kennisgeving „in plaats van kaarten": Alfred Eiker, geb. 26.IV.'86, gest. 19 IV '33. Tengevolge van een misverstand werd mijn man ontrukt Verzoeke geen rouwbeklag. 25 April Mendel Ha.ber, koopman, Dort- mund. doodgeschoten, in het water gewor pen. (Dortminder General-anzeiger). Het orgaan der nat. soc. de Rote F.rde schrijft 28 April: De Jood is door SA in hechtenis ge nomen en in de SA-kazerne gebracht. Den 6en Mei berichtten alle bladen in Dortmund, dat uit het kanaat een lijk is opgehaald. Mevrouw H. herkent in den doode haar ver misten man. Hij had eenige schoten in het hoofd, messteken enz. Ofschoon de Rote Erde op 25 April de arrestatie van H. had gemeld, verscheen 19 Mei in den Dortmun- der Generalanzeiger een artikel met het op schrift: „Duizend M-.rk beloonir.g. Een koopman uit Dortmund beroofd en ver moord. Wie heeft den doode op 25 April ge zien?" De moord op Hanussen. Vele andere, bekende „gevallen" vindt men op deze lijst terug: typische veemmoorden, zooals die op dr. Bell en die op den nazi helderzienden Steinschneider-Hanussen, wel ke beiden te veel wisten eenige worden afzonderlijk zeer gedetailleerd behandeld dan de namen van sociaal-democratische lei ders zooals die van den gewezen minister president van Mecklenburg, Johannes Stel ling. die in de „Bartholomeus-nacht van Köpenick" op 21 Juni het leven liet, en wiens lijk later, in een zak genaaid, uit het Finowkanaal werd gehaald. Bijzonderheden, die vroeger het S.P.D.-bestuur te Praag om- UTRECHT Oude Gracht 151 Spanje's eindstrijd tegen de Mooren te strij den, in de hoop dat hij, nu hij eenmaal niei in ongenade kon vallen, zou sneuvelen. Maai inplaats hiervan ,was hij werderom in triomf teruggekeerd na de onstuimigste krijgslieden van Europa ten onder te heoben gebracht, om daarna op een leeftijd, waarop anderen nog beginne.ingen waren in de krijgskunde den rijpen oogst van zijn militairen roem bin nen te halen en ais held en gunsteling te wor den toegejuicht door een hof, dat nauwelijks zijn stem kon verheffen voor een hoera voor zijn eigen koning. Dat alles was in tien ja ren geschied. De tien volgdende, misschien zelfs slechts vijf, zouden het overige kunnen bewerkstelligen. Het kon niet anders, of de jonge man had eerzucht, en die zou zeker op niets minder dan op het bezit van een troon zijn gericht. En toch was hierover nooit ze»fs gefluisterd; van zijn roem, even als van zijn leven ging slechts bekoring uit Vruchteloos had Philips zoowel Antonio Pe- rez als de prinsese van Eboli gelast al hun scherpzinnigheid te gebruiken om te bewij zen dat hij kuipte om zich van den troon meester te maken. Zij konden slechts berich ten dat hij een meisje van de hofhouding lief had, Mendoza's dochter, en dat hij, behalve om den oorlog, als een soort sport, om niets en niemand ter wereld gaf dan ora Dolores en zijn pleegmoeder. Zij spraken de waarheid en zij hadden al le reden om die te kennen, want alle midde len, die binnen hun bereik lagen, hadden zij aangewend om uit te vorschen, of hij te be wegen zou zijn om met Philips te twisten en aan te sturen op een burgeroorlog, die slechts één afloop zou kunnen hebben, want trent het in dien nacht gebeurde publiceerde, en die ook in dit blad werden weergegeven, vindt men hier uitvoeriger terug. Leest men in het hoofdstuk „Moord" alleen maar de titels van die „gevallen" die vanwege de wijze van behandeling daarnaast worden be sproken, dan moet men opslaan, waar lord Marley aan het woord is. en hii verzekert, dat op zichzelf staande gevallen zijn vermeden. Stalen roeden en zoutzuur »een monteur bij de telegrafie, lid van het rijksbanier. Aan stukken gescheurd. Wanneer hij als een bloedige vleeschklomp naar huis wordt gebracht, en men vergifti ging vermoedt omdat de man van maag krampen kermt, en wanneer zijn vrouw hem dan melk te drinken geeft, en hem het schuim dat hem op den mond komt, afwischt. merkt zij, dat het vocht gaten in haar zakdoek brandtAls doodsoorzaak wordt na ob- ducte beroerte en inwendige verbranding aangegeven. De zaak werd aangeheven geen mensch heef' ei iets meer van ge hoord. „Letterlijk aan stukken gescheurd" een arbeider die in het concentratiekamp van Hohenstein was gebracht. Als doodsoorzaak wrd zijn vrouw maag- en darmbloeding genoemd. De arbeiders uit Heidenau hielden een collecte om het lijk daarheen over te doen brengen. Dit werd toegestaan, onder uit drukkelijk beding, dat de kist niet zou wor den geopend. De arbeiders hielden zich hier niet aan. Wat zij te zien kregen, zegt de titel. Honderden arbeiders loopen te hoop S. A. legt onmiddellijk beslag op het lijk Killinger zelf komt uit Dresden: razzia naar foto-toestellen en platen. Andere ti tels: „De nieren stukgeslagen", „In de ge vangenis gelyncht", Doodgeslagen, doodge stoken, doodgetrapt". maar nog steeds is lord Marley in staat, krassere staaltjes te geven, hij en de zijnen hebben alleen maar een reeks soortgelijke gevallen willen typee ren! Zorgvuldig" materiaal. En ten overvloede wordt het bij de bespre king van de camouflage der moorden nog eens extra verzekerd: wij maken slechts van zorgvuldig getoetst materiaal gebruik, waar voor wij borg kunnen staan. Men heeft zich in hoofdzaak tot twee bronnen bepaald- tot getuigen verklaringen van personen in Duitschland, die zelf het behandelde geval hebben meegemaakt, en tot berichten in de gelijkgeschakelde Duitsche pers. In Maart maakten de bladen nog zelfstandige berich ten over politieke moorden, doch zij decEn dit bij alle devotie voor de censuur d'kwijls zoo onhandig, dat de regeering zich er door gecompromitteerd zag. Het propaganda- ministerie sprong toen de plaatselijke censuur bij: de berichtgeving over moorden is geen zaak der politie meer, maar zaak van de pro paganda. Op 2 April krijgen de bladen een oekase, luidens welke het voortaan verboden is, van „incidenten" melding te maken zon der uitdrukkelijke goedkeuring van het mi nisterie van propaganda, en waarbij ook de officieel goedgekeurde tekst van het bericht niet mag'worden gewijzigd. De censuur wordt dus gecentraliseerd, en de berichten meer schematisch. Zelden wordt een concrete voorstelling der feiten gegeven. Bladeren wij verder in het Bruinboek wij zijn nu eenmaal van de werkelijke volg orde der twaalf hoofdstukken afgeweken dan valt het op, dat de daarin geuite be schuldigingen in het algemeen minder tegen Hitier dan wel Tegen Göring zijn gericht. Zelfs aan het slot van het hoofd stuk, dat de vraag stelt, wie den brand in den Rijksdag stichtten, heeft men over Hitier wij komen hierop nog terug niet veel meer gelezen, dan dat hij door een onhandi ge uitlating blijk gaf, van zekere plannen te hebben geweten, terwijl van Goebbels wordt verklaard, dat hij deze plannen heeft bedacht, en van Göring, dat hij ze heeft uitgevoerd. „In zijn hand lag de daarvoor noodige macht: in zijn hand kwamen alle draden sa men de morphinist Göring heeft den Rijks dag in brand gestoken". Het spreekt wel vanzelf, dat de samenstel lers zich met het beweerde morphinisme van Göring en diens officieel tegengesproken verblijf in een zenuwlijdersinrichting uitvoe rig hebben bezig gehouden. „Görings levens beschrijvers, aldus het Bruinboek, melden, dat Göring 1925/'26 in Stockholm vertoefde, waar hij bij een luchtvaartonderneming werkte. Zij verzuimen eraan toe te voegen, dat Göring luidens de officieele rapporten van de prefectuur van politie aldaar in 1925 in het gesticht Langbrö geïnterneerd is ge weest, daar een arts zijn geestvermogens voor gestoord had verklaard. In particuliere inrichtingen, waar men het daarna met hem heel Spanje zou zich aangesloten hebben om hem als koning uit te roepen. Hij was door allerlei handige vragen en discussies door hen in verzoeking gebracht en zij verwacht ten dat hij hun eenige hoop zou geven. Maar zoowel zij zelfs als hun medewerkers verlo ren den moed wegens de overkomelijke hin dernis, die gevormd werd door zijn loyali teit. Weliswaar kuste hij nooit de kling van zijn getrokken zwaard, hij zwoer niet bij de Heiijge Maagd dat hij zijn laatste druppel bloed voor zijn souverein en zijn vaderland zou storten, en nooit legde hii plechtige be loften af om te sterven naar doeleinden, die onbereikbaar waren. Maar weerklonk het signaal voor den aanval, dan drukte hij zijn stalen helm wat dieper op zijn hoofd, ging zonder gepraat wat steviger in den zadel zitten en reed als de duivel in eigen persoon den dood tegemoet meer niet. Maar ook kon hij wachten en uitkijken en weken lang manouvreeren, tot hij den vijand daar haa, waar hij hem wilde hebben, met een geduld dat zijn officieren en soldaten op een te zwa re proef zou hebben gesteld, ware het niet dat zij hem altijd bereid tot dadelijk hande len en opgewekt zagen, en zeker van zijn zaak, zoodat, al zou hij twintig maal falen den vijand in de klem te krijgen, hij tenslot te toch altijd zijn doel bereikte. Philips liep peinzend en boos in zijn werk kamer op en neer. Indien op dat oogenblik iemand had aangeboden hem van zijn broe der te verlossen, zou hij dadelijk met een rui me belooning voor den moordenaar hebben klaargestaan Maar sinds lang koesterde de koning het plan om Don Jan te laten trou wen met koningin Maria van Schotland probeerde, kon men hem niet houden. Ook op Langbrö moest hij. op de afdeeling der zware gevallen worden gebracht". Ter weerlegging van de officieele dementis en van de klachten die Göring bij de Zweed- sche regeering indiende over de bladen die van zijn verblijf op Langbrö gewag hadden gemaakt, geeft het Bruinboek een fascimile van de kaart uit de kartotheek van het ge sticht, waarop Görings opneming staat ge registreerd, alsmede een foto van het me disch attest, dat Göring als morphinist qua- lificeert. Op grond van dit attest besloot de rechtbank dan ook, dat Göring de voogdij over het kind uit het eerste huwelijk zijner vrouw, niet kon uitoefenen. „Doch het na- tionaal-socalisme vertrouwt den morphinist Göring het voogdijschap over 60 millioen Duitschers toe". Ook citaten uit redevoeringen van Göring komt men veel vaker tegen dan aanhalingen uit he' boek van Hitier „Mein Kampf". Van beiden is bij de bespreking van Mishandelingen en folteringen een gebruik gemaakt, dat dit hoofdstuk tot een der meest navrante uit het boek maakt. Drastisch verklaarde Göping, door duizen den toegejuicht, dat, waar hout geschaafd wordt, ook spaanders moeten vliegen. „Doch deze spaanders vliegen men heeft er vroeger al voor gezorgd goed geor ganiseerd: de middeleeuwsche methodes die daarbij worden toegepast zijn reeds jaren door de .eiders gepropageerd en uitgewerkt' „Voorzoover zij propagandistische waarde haJden, werden deze methodes openlijk toe gepast De folteringen echter bleven geheim. Die durfde men pas aan in het duister van den nacht. Tot op het huidige oogenblik weten millioenen Duitschers daarvan niets". En het buitenland? „De weinige buitenlandsche toe risten, die nog lust hebben, Duitschland thans te bezoeken, worden noch naar een S. A.-kazerne, noch naar een concentratie kamp gebracht. Waarvan zij verder oogge tuige worden, hangt geheel van het toeval af. En de buitenlardsche journalist wordt niet elk zijner telefoongesprekken beluisterd, staat niet elk zijner telegrammen onder cen suur? Worden al zijn gangen niet bespiea? Wordt hij niet dag aan dag door uitzetting bedreigd?" Sinds 2 Februari woedt de ge heime terreur er wordt „afgerekend". Stelselmatig wordt gearresteerd, met koel overleg wordt gepijnigd. Göring geeft aan, hot ver men daarmee kan gaan: „Zoolang ik nog geen communisten met afgesneden ooren en neuzen zie rondioopen, is er geen reden, zich druk te maken Een kreet gaat over htt land tegen de schand daden der S. A. Doch Göring verklaart op een massa meeting te Essen (10 Maart 1933): Liever schiet ik een paar keer te ver, of neem ik den afstand te kort. maar ik schiet ten minste Görings woorden vieien in vrucht bare aarde. Einde April gaf de politiechef van Dortmund den volgenden dagorder uit: „Den laatsten tijd zijn weei el' Jiike malen strooibiljetten verspieid Ik gelast de onder mijn commando staande politie in alle derge lijke gevallen onmiddellijk van den revolver gebruik te maken". (Wordt vervolgd). DORP IN DE ASCH GELEGJ. Veie gezinnen dakloos. Het dorp Klucze in het district Petrikau in Polen, is door een hevige brand bijna geheel in de asch gelegd Vier-en-twintig woonhui zen met bijgebouwen schuren enz. zijn een prooi der vlammen geworden. Honderd acht en zeventig personen werden dakloos. AFSCHUWELIJK ONGELUK. Gisteren, toen de sneltrein van Mar» gate naar Charing Cross het station Hither Green passeerde met een snel heid van 80 K M. per uur, viel een man van het perron. Vermoedelijk werd hij meegezogen door de locomotief, want zijn lijk bleef hangen tusschen een lampehaak en het rookscherm- voorop de machine. De menschen op het per ron sloegen het ongeluk met ontzetting gade. maar de machinist en de stoker van den trein hadden niets gemerkt, zoodat deze met onverminderde snelheid doorraasde. De stationschef van Hither Green waarschuwde dadelijk de beide volgende stations, doch daar was de trein al gepasseerd eer men het bericht begrepen had, zoodat het lijk tot London Bridge voor op de locomotief bleef han gen. Daar stopte de trein. Men had geen kans gezien den trein buiten het station tot staan te brengen, zoodat de vele reizigers op het peron aldaar het afschu welijk schouwspel niet bespaard kon i wiens huwelijk met Bothwell gemakkelijk ont bonden zou kunnen worden teneinde aan zijn aanmatigende eerzucht te voldoen, en te vens zijn nieuwe koninkrijk een machtigen bondgenoot tegen Elisabeth van Engeland te maken. Het was om deze reden dat hij reeds lang tot het besluit was gekomen het huwe lijk van zijn broeder met Maria Dolores de Mendoza te beletten. Perez en Dona Ana de la Cerda daarentegen, vreesden, dat indien Don Jan zou worden toegestaan het meisje dat hij met heel zijn hart lief had, te trou wen, hij alles, dus ook het te velde gaan, zou opgeven en slechts de onbeduidende positie van een door en door gelukkig man zou in nemen. Zij kenden, van hun standpunt ge zien, de wereld goed: geluk verlamt dikwijls iemands energie, maar lijden en gevaar doen zoowel geest- als lichaamskracht ontwaken. Al hadden de koning en zijn verraderlijke gunsteling diametraal tegenover elkaar staande bedoelingen, eenzelfde soort gedach te was door hun brein gegaan, zelfs voordat Don Jan zijn kamp buiten de stadswallen had verlaten om naar de poort van het pa leis te rijden. Beiden kwamen tot de slotsom dat degene, die zoo'n recht door zee gaand man, die bovendien geen gevaar kende, zou moeten beinvloeden, vóór alles de persoon geheel in zijn macht zou willen hebben, voor wie Don Jan zelfs zijn leven zou willen opof feren en die persoon was, zooals beiden wisten, Dolores zelf. En toch, toen Anthonio Perez Philips' studeerkamer binnentrad, hadden geen vac beiden eikaars gedachte geraden. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5