Alkmaarsche Courant JluMicaties O&jUwwland OmeJCoConiën JMmnieums Jnqazonden Stukken Honderd vijl en dertigste Jaargang. DONDERDAG 14 SEPTEMBER tegen lawaai op de openbare straat. VERKEERSONGEVALLEN jje. 217 1933 e:- DIENSTPLICHT. Inlevering van Rijksgoederen. De inlevering der militaire goederen door 'de dienstplichtigen, behoorende tot de lich- 1Q18 zal plaats hebben te Alkmaar, in het gebouw „De Nieuwe Doelen", Doelen straat nr. 3, op Dinsdag, 24 Oclober 1933, des voormiddags 9.15, 10.15 en 11.15 en des namiddags 1.15 uur. Vrijstelling inlevering. Van deze inleveringen zijn vrijgesteld: a de dienstplichtingen, die als „bijzonde re vrijwilliger" zijn geregistreerd; b. de dienstplichtige vrijwilligers van de Vrijwillige landstormcorpsen Motordienst en Vaartuigendienst. Komen deze vrijwilligers in omstandig heden, waardoor behoorlijke opberging en onderhoud van de goederen niet meer moge lijk is, dan kunnen zij een verzoek tot in levering richten aan den Commandant van het verband of korps. Deze beslist op dit verzoek en deelt aan den verzoeker zijne be slissing mede. Verschijning ter inlevering, pe dienstplichtige verschijnt bij de inleve ring 'n burgerkleeding. Onder verantwoor delijkheid van den dienstplichtige kan de in levering echter namens hem door een ander geschieden. Het zakboekje en het veldzak- boekje worden bij de inlevering vertoond Van de inlevering wordt in het zakboekje een aanfeekening gesteld. Inlevering in een andere gemeente binnen iet district of in een ander district, of op een ander tijdstip. Aan den dienstplichtige kan door den Com- fliandant van het Indeelingsdistrict te Haar lem worden vergund de goederen in te leve ren op een ander tijdstip, of in een andere gemeente binnen het district, alsmede in een andere gemeente gelegen in 'n ander district. Wordt van deze vergunning geen gebruik gemaakt, dan wordt zij geacht niet te zijn verleend. De dienstplichtige, die rijksgoederen bui tén zijn woonplaats moet inleveren, geniet geen vervoer van Rijksregeering. De districtcommandant kan den verlof ganger eveneens verplichten de inlevering in December te doen. Artikel 41 der Dienstplichtwet. 2. De groot-verlofganger is verplicht om in de gevallen en naar de voorschriften, door den minister vast te stellen, goederen in te leveren. 4. De groot-verlofganger, die deze ver plichting niet naleeft of wiens goederen bij zijn inlevering niet in den vereischten staat blijken te verkeeren, kan nogmaals worden verplicht tot inlevering. 5. De grootverlofganger staat bij de in levering van goederen onder de bevelen van den autoriteit, die met het in ontvangst nemen van goederen belast is. Artikel 42 der Dienstplichtwet. 1. Aan hem, die niet voldoet aan een in gevolge art. 41, 2e lid, op hem rustende ver plichting, kan een streng arrest of een licht arrest van ten hoogste zes dagen worden op gelegd. Het streng arrest wordt in een daartoe bestemd vertrek of in een huis van bewaring, het licht arrets in een kazerne ol san boord ondergaan. 2. Hij, die niet voldoet aan een in gevol ge art. 41, 4e lid, op hem rustende verplich ting, kan voor den tijd van ten hoogste twee maanden in werkelijken dienst worden ge roepen. Verschijning, ook indien inlevering reeds plaats had. De verlofgangers, die de aan hen verstrek le rijksgoederen reeds hebben ingeleverd, be- hoorn vóór of op den hierboven vermelden datum van inlevering, aan den indeelings- districtscommandant of den officier, die de goederen in ontvangst neemt, hun zakboekje er veldzakboekje te vertoonen, te doen ver toonen of toe te zenden. Indien van de inlevering in het zakboekje geen aanfeekening mocht zijn gesteld, behoo- ren deze verlofgangers zorg te dragen, dat hij het zakboekje en het veldzakboekje tevens wordt gevoegd het- aan hen uitgereikte be wijs, dat de inlevering heeft plaats gehad ALKMAAR, 13 September 1933. De Burgemeester van Alkmaar. wendelaar. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft toet 16 tegen 11 stemmen een verordening vastgesteld tot beperking van lawaai op straat Het is thans verboden op, aan A boven de straat of op, aan of boven een openbaar water muziek te maken, toespraken te houden, of muziek of toespraken door mid del van eenig toestel of instrument ten ge- hoore te brengen. De raad verwierp een voorstel om het slaan op gongs van ijsco-karretjes te verbie den. ANTI-OORLOGSACTIE. Ook onwettige middelen toepassen zegt Edo Fimmen. Op de Dinsdagavond te Amsterdam door den Nederlandschen tak van de Internationa le Socialistische Anti ooriogs-iiga gehouden vergadering richtte Edo Fimmen. secretaris van de I. T. F., zich in felle woorden tegen het fascisme en het steeds meer dreigende oorlogsgevaar. Het oorlogsgevaar kan alleen, volgens ®pr., door de arbeidersbeweging worden af gewend, als deze alle middelen, wettige en o n w „Weg log" daaruit de n.1. revo band keerd op de zij zich wordt De Vara de zal haar van ge een weet toe te passen. De leuzen ,n^°Orl0g" en »Nooit meer oor- als de arbeidersklasse weet te trekken, svstematische voorbereiding van de u 11 o n n a i r e massa-actie. In ver- daarmede, betoogde hij, dat het ver zou zijn, als de arbeidersklasse thans democratie zou vertrouwen. Want waar ..°P de wettige middelen ÏS zij neergeslagen". F •heer Zwertbroek, secretaris van de het W?°rd VOerde> 2e'de, dat arbeidersklasse zeker van geweld gebruik moeten maken, als dat eveneens tegen - wordt gebruikt. Maar het aanwenden geweld houdt een langdurige en grondi- voorbereiding in. Deze voorbereiding is taak voor de liga. De liga zeirip snr m de ^g'"5616" van S.D Ap' en i'-P6 mibtante leden van de liga zijn allen lid van de S.D.A.P. 1 DE LANDARBEIDERSSTAKING TE SLOCHTEREN. In een Dinsdagavond gehouden vergade ring van stakende landarbeiders tellSe- ren is besloten bij 17 landbouwers, die het Sfn ,0"ge*"!ziSd hebben geteekend, on middellijk de staking op te heffen. DE ORANJETREIN De tweede rondreis. De tweede rondreis van den Nederland schen tentoonstellingstrein zal vroeg in het voorjaar 1934 geschieden. In dezen tweeden 2"Hen uitsluitend voortbrengselen van Nederlandschen oorsprong worden tentoon gesteld. - EEN ACTIEVE WAKER. Toen de dieven buiten kwamen, stond de politie klaar, om hen op vangen. Gisternacht surveilleerde een waker van den Gecontroleerden Particulieren Nachtvei ligheidsdienst op de Hoogstraat te Rotter dam. Hij herinnerde zich, dat dezer dagen dieven zich toegang hadden verschaft tot een leeg staand pand aan die straat en dat zij daarna via het dak naar belendende percee- len waren gegaan. Toen hij langs het leeg staande pand kwam, heeft hij het met zijn zaklantaarn belicht en door de brievenbus ge keken. Hij zag toen in de gang een aantal groote pakken staan. Dit kwam hem vrij verdacht voor en hij waarschuwde de politie. Deze heeft daarop het geheele blok, waar binnen het pand ligt, omsingeld. Na eenigen tijd wachten kwamen 2 twee oude bekenden van de politie te voorschijn. Zij zijn aangehouden en opgesloten. Uit het on derzoeken is gebleken, dat zij hadden ingebroken in het magazijn van de fa Huisman. Een groot aantal doozen met costumes hadden zij in de gang van het leegstaande pand al klaar gezet om mee te nemen. WOEKER. 50 pet. rente per jaar. De Centrale Rerecherche te Rotterdam heeft een inval gedaan in de woning van de 35-jarige vrouw W. H.-B., aan de Mijnshee- renlaan aldaar, van wie werd vermoed, dat zij zich schuldig maakte aan overtreding van de geldschieterswet. Een groot aantal bescheiden is in beslag genomen. Gebleken is, dat de vrouw aan een groot aantal per sonen in de buurt kleine geldsbedragen.leen de, tegen een abnormaal hooge rente. Ge middeld kwam de rente op 50 pet 's jaars neer; haar klanten konden deze hooge rente dikwijls niet opbrengen, waardoor zij steeds meer in de netten van deze woekeraarster verstrikt raakten. Proces-verbaal is tegen haar opgemaakt. LANDARBEIDERSSTAKING. De landarbeidersstaking te Zuidland (Z.-H.) is geëindigd. De in den Chr. Land- arbeidersbond georganiseerde stakers hebben tot opheffing besloten, zonder een loonover- eenkomst is gesloten. VERVORMING VAN HET ZUIDER- ZEEBEDRIJF. Nieuwe regeling ontworpen. De rijksdienst ter uitvoering der Zuiderzee- steunwet heeft een nieuwe regeling ontwor pen (ter goedkeuring door den minister) in zake steunuitkeering aan de Zuiderzee-visch venters. In het ontwerp wordt het aantal vischventersbedrijven geschat op plm 600. Voorwaarde voor steun is, dat de venters er naar streven hun bedrijf te vervormen zoo danig dat zij ook van andere vischmarkten hun productie betrekken. De generale com missie kan zich in hoofdzaak met de regeling vereenigen en ook het advies der „Omvor mingscommissie" is ingewonnen. BOTSING TREIN EN AUTO. In den afgeloopen nacht omstreeks drie uur heeft op den rijksweg onder de gemeente Linne (L.) een ernstig ongeluk plaats ge had Een uit de richting Sittard komende vrachtauto, bestuurd door den heer Helgers uit Maasniel, is tegen een trein gereden, wel ke geladen was met grint en uit de richting Linne kwam. Naast den chauffeur zat een zekere M. Reinders uit Roermond De vracht auto raakte tusschen den wagen van den trein en werd ernstig beschadigd. Beide in zittenden zijn met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Roermond vervoerd. CONTINGENTEERING VAN PRIKKELDRAAD, IJZERDRAAD EN PUNTDRAAD. De Staatscourant van gisteravond bevat een Kon. besluit houdende contingenteering van den invoer van: 1 draadnagels en draadkrammeni. g trokken ijzerdraad, zoowel blank als gegloeio al of niet omkleed met onedele metalen en a of niet omwikkeld en/of omsponnen, 3. prik keldraad en puntdraad. ld Deze contingenteering is vastgeseia \oo den termijn van 1 September toM ^cembe. i qoq t> contingenten zullen worden v «legd Vp basis van h« ««neb. der mge voerde hoeveelheden. Voor het sub 1 genoemde is het contingent bepaald op 50 pet. van den gemiddelden in voer in 3 maanden in de jaren 1931 en 1932; voor het sub 2 genoemde is het contingent vastgesteld op 80 pet. van den gemiddelden invoer per 3 maanden in 1931 en 1932; en voor het sub 3 genoemde op 100 pet. van den gemiddelden invoer in bovenbedoeld tijdvak. De minister van economische zaken heeft bepaald dat onder de bovengenoemde artike len niet vallen: spijkers uit plaat geslagen, verzinkt draad, alle draad dikker dan 5 m.M en alle draad beneden 0.9 m.M. Hij heeft voorts bepaald, dat het bedrag ter bestrijding van de kosten, bedoeld in art 7 van genoemd besluit, wordt vastgelegd voor de in artikel 2, eerste lid, bedoelde goederen op Y» ten honderd van de bij den invoer te declareeren waarde met een minimum van 0.25 per certificaat, welk bedrag bij de afgifte van de vergunning moet worden voldaan aan den persoon, met de afgifte belast. VEREENIGING VAN CHRISTELIJKE WERKGEVERS EN GROOT HANDELAREN» In hotel „Witte Brug" te Den Haag is gis ter de algemeene vergadering gehouden van de vereeniging van chr. werkgevers en groot handelaren in Nederland. Het jaarverslag memoreerde oa. een da ling van het ledental van 337 tot 319. Herkozen werden als bestuursleden de hee- ren Borst en van Lonkhuijzen. De middag vergadering werd o.m. bijgewoond door den minister van binnenlandsche zaken, mr. S. de Vries Czn. namens de gemeente 's-Gravenha- ge, prof. Visscher en den heer van den Heu vel, beiden namens de a.r. Kamerfractie. Dr. E. J. Beumer heeft in de middagverga dering een referaat gehouden over: dwang of vrijheid. Hij ging de oorzaken van de cri sis na en zeide, dat het bekrompen najagen van het eigenbelang der meeste staten den troosteloozen toestand doet bestendigen. Krachtens het christelijk beginsel is men ver plicht, de regeering zoo krachtig mogelijk te steunen. Spr. ging vervolgens de werkinkg na van verschillende crisiswetten en conclu deerde, dat, indien mogelijk, een vrije huis houding te verkiezen is boven staatsinmen ging. Het zal echter noodzakelijkerwijs nog wel heel lang duren, alvorens hdt tijdperk van vrijheid in het economisch leven hier te lande mog worden verwacht. Na dit referaat heeft men eenigen tijd van gedachten gewisseld. UITVOER BLOEMBOLLEN. De minister van economische zaken heeft bepaald, dat als vroeger tijdvak voor den uitvoer van bloembollen, be doeld in artikel 2, eerste lid, van het Koninklijk Besluit van 4 Januari 1932, laatstelijk gewijzigd bij K. B. van 14 Augustus 1933, tot regeling van den uit voer naar Frankrijk, wordt vastgesteld voor de maanden September, October, November en December 1933 de overeen- stige maanden van het jaar 1931. De bond van landpachters en hypo- theekboeren heeft een vergadering uit geschreven te Utrecht op 18 Sept. a s. en daartoe alle land- en tuinbouworganisa ties uitgenoodigd. Men wil trachten al gemeen organisatorisch werk te doen om te komen tot een algemeen verbod van executie .wegens rente, huurschul den en achterstallige belastingen. Autobus door tram omvergereden. Gistermorgen om acht uur wilde op den Schiedamschen weg te Rotterdam een auto bus van den dienst der N.V. Luxe op Schie dam, komende uit de richting Schiedam, achter een stilstaanden tramwagen om rijden, toen in groote vaart een tram nader de, eveneens uit de richting Schiedam. Deze tramwagen heeft de autobus omvergeworpen. In die autobus bevonden zich acht passa giers, van wie er vijf door de glasscherven zijn verwond. De conducteur van den tram wagen heeft van de omgekantelde bus het luik in het dak opengerukt, waardoor de passagiers het voertuig konden verlaten Een der passagiers, die zwaarder gewond bleek, werd naar het ziekenhuis gebracht, waar zijn wonden verbonden zijn. De autobus was zeer zwaar beschadigd en is door een kraanwagen weggesleept. Ook de tramwagen had schade bekomen. Het tram verkeer moest gedurende anderhalf uur over een andere route geleid worden. langen overreden en gedood Op den Middenweg te Amsterdam is gistermorgen een negenjarige knaap door een auto oveireden. In zeer zorg- wekkenden toestand naar een der' zie kenhuizen gebracht, is het jongetje gis- t ven in den vooravond aan de bekomen verwondingen overleden. Twee jongens ernstig gewond. Op de Wi)helminakade te IJmuiden is gistermiddag een ernstig verkeersongeluk geschied. Twee jongens van ongeveer 12 jaar, genaamd Beek en Verhev, wonende te IJmuiden, reden samer. op één fiets achter een vrachtauto. Zij wilden passeeren, toen van tegengestelde richting een groote visch- auto kwam aanrijden, dien ze niet hadden gezien. De bestuurder van den auto trachtte door zijn stuur naar rechts te gooien, een ongeluk te voorkomen. De iongens botsten tegen den zijkant van den auto en werden tegen den grond geslingerd. Zij werden zoo zwaar gewond, dat voor beider leven wordt gevreesd. Het zoontje van den heer V was er ernstig aan toe. Met een schedelbreuk en beenwonden werden beiden naar het Anfo- niusziekenhuis overgebracht. KORTE BERICHTEN. De minister van defensie heeft zich gis termiddag naar Utrecht begeven tot het brengen van een bezoek aan de nationale vee- en paardententoonstellmg en concours- hippique, met springconcours. Gistermiddag is uit het Almelosche ka naal onder Tubbergen het lijk opgehaald van den 37-jarigen J. Boom uit Almelo. Op last van de politie is het lijk naar Almelo over gebracht, Gisteren heeft de 5-jarige M. J. Uten- daal, aan boord van het in de Leuvenhaven alhier liggende schip Elizabeth. een kan kokende koffie over zich heen gekregen. Met ernstige brandwonden is zij in het zieken huis aan den Coolsingel opgenomen. Het 6-jarige zoontje van schipper Mo lendijk uit 's-Gravenmoer is g;steren in de Maas onder de gemeente Woudrichem over boord gevallen en verdronken. Gisteren is de 4-iarige J. Lamberts te Uithoorn in de vaart voor de woning ver dronken. De ouders waren afwezig. Te Vrouwenakker (Utr.) is het vier jarig zoontje van den heer Lammere ver dronken. De sedert 5 dezer vermiste 18-jarige boerenknecht F. Fabriek te Knijpe (Fr.) is door de politie te Apeldoorn opgespoord. Hij is naar zijn woonplaats teruggebracht. Gistermiddag werden de ieden van het congres van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren door het gemeentebestuur in het Amstelhotel ontvangen. WEIGERING BELASTING BETALEN De „Deli-Courant" verneemt uit Koeta Radja dat het B. B. op 11 dezer twee hoofd leiders arresteerde van het verzet in het Landschap Oele-egle, waar een groot aantal belastingplichtigen onlangs weigerde be lasting te betalen De gearresteerden zijn een jongere broer van het vroegere hoofd Teukoe Sabi en zekere Panglima Kaoem Brahim, welke personen de auctor intellectualis van de strubbelingen worden geacht. Teneinde op alle eventualiteiten voorbe reid te zijn, werden, blijkens een Aneta be richt aan het H.bld., verschillende militaire posten in de omgeving gewaarschuwd extra waakzaamheid te betrachten, doch tot dusver is niets bijzonders voorgevallen. HET DEFILE IN HET STADION. Een actueele film in de Cinema Americain. Het Theater Cinéma Americain draait als eerste hier ter stede de Polygoonfilm van dc- grootsche huldebetuiging welke Oranjegezind Nederland Zaterdag H.M. de Koningin ge bracht heeft ter gelegenheid van haar 35- jarig regeeringsjubileum. Het is een film, die niet alleen van groote historische waarde is, maar het zal in de eerstvolgende weken ook de film zijn, waar voor geheel ons land belangstelling zal toonen. Men ziet de enthousiaste menigte in het Stadion als de koets met de Koninklijke fami lie daar aankomt. H.M. stijgt uit en gaat langs de eere-wacht van oud-adelborsten en -cadetten, langs de inmiddels tot mannen ge groeide jongelingen, die voor 35 jaar de eere- wacht bij Haar troonsbestijging hebben ge vormd. Men ziet hoe de Koninklijke familie de voor Haar bestemde plaatsen in neemt en dan aanschouwt men Hare Ma jesteit, wanneer Zij Hare rede uitspreekt, het Koninklijk woord, dat Zaterdagmiddag door honderdduizenden in ons land en in de over- zeesche gedeelten van het Rijk is aange hoord. Duidelijk komen de woorden van Hare Majesteit tot de toeschouwers en ontroerend is het oogenblik, dat zij in een geestdriftig „Hoezee", alle bezoekers van het Stadion tot enthousiasme brengt. Van de vele duizenden, die daarna voor de koninklijke familie defi leerden, konden natuurlijk maar enkele groe- j>en worden opgenomen Men ziet o.a. de Volendammers, de verpleegsters, de oude kolonialen van „Bronbeek", de Padvinders, de Graalmeisjes en groepen in diverse klee derdrachten, die bij het voorbijtrekken van de vorstelijke familie spontaan een hartelijken groet brengen. Wie Zaterdagmiddag geen gelegenheid had op het Stadion aanwezig te zijn, kan thans in de Cinéma Americain waar deze film tien dagen loopt nog onder den in druk van deze grootsche huldiging komen. HET PROGRAMMA VAN DE CINEMA AMERICAIN. De directie van de Cinema Americain ver zoekt ons te melden, dat zij de geheeie Fox productie voor het komende seizoen voor Alk maar heeft vastgelegd. Fox brengt dit jaar b.v. de opzienbarende „Cavalcade", een werk, dat reeds acht maan den ononderbroken te Londen wordt ver toond. Verder „Paniek in den Dierentuin", „De wereld zonder mannen", „De Moorden de Straal", Lilian Harvey's en Clara Bow in een sterk gespeelde rol als de ontembare vrouw met de grootste sterren, zooals Janet Gaynor, Charles Farrell, Clive Brook, War ner Baxter, Edmund Lowe, om maar eenige te noemen. De directie heeft ook een keus gedaan uit de nieuwste productie van Warner Bros First National Pictures. Allereerst Edward G. Robinson in „Litt'e Giant" (De groote kleine man), een film die door de uitbeelding van de komische karak terrol door Robinson, een klasse apart vormt; „Golddiggere of 1933", een musicol die op nieuw dit genre in Amerika buitengewoon populair maakte; „42ste Street", „De Luci« ferskoning", „De man met de wassenbeel den". Deze film die geheel gekleurd is, maak* te in Amerika geweldigen opgang en niet te vergeten de film „20.000 jaar in de Sing- Sing" die deze week loopt in het Royal Theater te Amsterdam en van 's morgens tot 's avonds als het ware bestormd wordt. Het groote Warenhuis enz., alle films die in de grootste theaters in Nederland zullen ver toond worden Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. De opname in de rubriek, bewijst geenszins dat de redactie er mede instemt). STORING!! Geachte Redactie, Verzoeke eenige plaatsruimte in uw veel* gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van het ingezonden stuk van gisteren over storingen in de radio ontvangst, zou ik gaarne de opmerking wil len maken dat niet alleen de bewoners van de Voormeer last van dergelijke apparaten hebben, maar dat er meerdere wijken zijn waar dat voorvalt. Dit is ook het geval met de bewoners van Ritsevoort en omgeving. Het behoeft niet eens een hoogfrequent apparaat te zijn, een koelmachine verwekt ook storing. Gaarne zou ik er op attent willen maken wat er in de „Radio Expres" Nr. 36 var 8Septemter staat over radiostoringen. HET SUCCES ER VAN. ANTI-STORINGSBEPALINGEN. Het bestuur der afd. Deventer der Ned. Ver. voor Radiotelegrafie heeft zich gewend tct het gemeentebestuur van Heemstede met de vraag in hoeverre in de praktijk het nut was gebleken van het twee jaar geleden op genomen anti-storingsartikel in de matalatie- voorschriften van het gemeentelijk electrici- teitsbedrijf. De secretaris der gemeente heeft hierop geantwoord, dat toen de nieuwe bepaling in werking kwam, talrijke klachten over storin gen in de radio-ontvangst bij den Directeur der bedrijven binnen kwamen. Meestal betroffen zij storingen welke door de z.g. geneeskundige hoogfrequent apparaten wer den uitgezonden. Het antwoord gaat dan aldus verder: In vele gevallen slaagde de Directie vafl het electriciteitsbedrijf er in, de storingen op te sporen, waarbij dan de storing kon wor den opgeheven door een minnelijke schikking met den gebruiker van het storing veroor zaakte apparaat. In een enkel geval kon geen schikking worden verkregen, zoodat het electriciteitsbedrijf genoodzaakt was over te gaan tot afsluiting van het storende perceel. Deze afsluiting is intusschen gehandhaafd gebleven en de inwonenden zijn van de sto ring bevrijd. Hieruit blijkt wel zeer duidelijk het nut van bovengemelde bepaling, waarvan tevens een sterke preventieve werking uitgaat. Misschien zou hier ter stede de Directie der gemeentelijke electriciteitsbedrijven er notie van willen nemen. Ik denk dat vele radio-amateurs er mee gebaat zullen zijn. Met dank voor de plaatsing. C. C. VERWER Jz., Baanstraat alhiet. DE STERKEN VOOR DE ZWAKKEN. Alkmaar, September 1933 Geachte Redactie, Met plaatsing van onderstaande regelen zult U ons ten zeerste verplichten. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar op Zaterdag 16 September a s. door ons bestuur een collecte worden gehouden, ten bate van ons tuberculosefonds. Het behoeft geen verwondering te baren, dat de sigarenmakers deze gevreesde ziekte bestrijden, want het bedrijf is niet een van de gezondste. De T. B. C. maakt vele slacht offers. Wanneer wij ons tot de burgerij wenden om financieele hulp bij ons werk, dan is het te verklaren, dat allereerst de vraag wordt gesteld: „Wat deed gij zelf?" Blijkt uit Uw werk dat ge zelf ook wat voor over had? Hebt gij in den achter U ligpen- den tijd gepoogd Uwe leden, door de T. B. C. aangetast, te doen verplegen, en welke offers bracht gij daarvoor? Als gij in aanmerking neemt dat de werklieden in de sigaren-industrie niet tot de best betaalden behooren en daarbij in het oog houdt, dat zij veel en langdurig door werkloosheid zijn getroffen, dan durven wij zeggen: wij deden wat ons mogelijk was en ons beroep op de medewerking van allen die zich solidair toonen met de door de T. B. C. aangetaste werklieden in de sigaren-industrie zal niet te vergeefs zijn. Voor de lezers willen wij toch ook eenige cijfers geven die den aard en de beteekenis van ons werk op dat terrein demonstreeren Van 1919 tot en met 1932 is aan ver plichte bijdragen van onze leden ontvangen Het jongetje.Moesje, we spelen Olifanten tn den Dierentuin en O moet komen." Moeder.Maai wat aan Ik dan doen V Het jongetje.0 Kunt de vriendelijke oude ^nTT|e zijn, die koekjes en lekkers xoer&* APasslng

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9