Alkmaarsche Courant. In het paleis van den koning Radionieuws Het Bruinboek over den Rijksdagbrand $euiltelon Benden! n/i en dertigste Jaargang. VRIJDAG IS SEPTEMBER. Buitenland Aan den vooravond van het v. d. Lubbe-proces publiceeren wij het zoojuist gereed gekomen Bruinboek. JAREN LANG LAST VAN DUIZELIGHEID. Door slechte spijsvertering. In drie weken totaal veranderd. DOODVONNIS VOLTROKKEN. In het Derde Rijk. VERDERE INFLATIE IN AMERIKA? f?o. 218 1933 Zaterdag 16 September. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend VARA) eGramofoonplaten. 10.— VPRO-mor- c-enwijding. 10.15 Voor Arb. in de Continu bedrijven De Notenkrakers o.l.v. D. Wins, VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen en Ad. Bouwmeester, declamatie. 12.— Eddy Walis en zijn orkest. 12.30 Orgelspel Cor gteyn. 12-45 Vervolg Eddy Walis. 1 15 Vervolg orgelspel. 1.30 Vervolg Eddy Walis. 2Oramofoonplatei.. 2.30 De Fliereflui ters o.l.v. Ray Forest, m. m. v. H. Weisbach, tenor. 3.15 Causerie over de film. 3.45 VARA-kleinorkest o.l.v. H. de Groot. 4.30 Vervolg orkestconcert. 5.Causerie over Hawaiï door A. van Nierop, met gramofoon platen. 5.30 Vervolg orkestconcert. 6— literaire causerie A. M. de Jong. 6.20 „De Krekeltjes" o.l.v. L. Hulscher. 7.— Gramo foonplaten. 7.15 „De jeugd in Nood", spel van M. Beversluis, m. m. v. het VARA- tooneel o.l.v. W. van Cappellen. 7.45 Gra mofoonplaten. 8.— Herhaling SOS-berich- 8.03 Vaz Dias en VARA-varia. 815 De Flierefluiters o.l.v. Ray Forest, m. m. v. Esther Philipse, zang. 8.45 „De zee roept", pel met tekst van M. Beversluis. 9.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 10 Zang door A. Moina m. m. v. R. Schoute, piano en II CaCrlquist, guitaar. 10.15 VARA-orkest Ifv H.de Groot. 10.45 Vervolg zang. 11.— Vervolg orkestconcert m. m. v. Joh. Jong, orgel- HuizC' 296 M. (Uitsluitend KRO). 8.— 915 en 10 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. fiiafuur. 12 15—1.45 Sextetconcert en gra mofoonplaten. 2.— Voor de jeugd. 2.30 Kin deruur. 4.Gramofoonpl. 4 30 Lezingen en gramofoonplaten. 5.30 Orkestconcert en voordracht. 7 15 Gramofoonplaten. 7.25 en 7 45 Causerie. 8.— Schlagermuziek. 9 Hoorspel. 9.45 Schlagermuziek en gramo foonplaten. 11.—12.— Gramofoonpl. Ca. 8.3C en 10 30 Vaz Dias. Daventry, 1554 Af. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein en berichten. 11.05—11.20 Lezing. 12 20 Sted. orkest Cheltenham o.l.v. A. Cole. 1.05 Gramofoonplaten. 1.35 Com modore Grand-orkest o.l v. J Muscant 7 75 Gramofoonplaten^ 3.05" C^sanSt'kït 01 v n^'naUnZ" 50 Scho,sch Studio-orkest D,a,nf-m m. v. M. Nisbet, bariton e> in MS,pel H Ramsay. 5.35 Kinderuur .20 Berichten. 6.50 Roeipraatje. 7 05 Welsh pn^™ezzo- 7.25 BBC-Theaterorkest olv S Robtnson. 8.20 Gramofoonpl. 8.50 lack ayne en zijn band. 10.Berichten 10 20 Orgelconcert M Vinden. 10.50 Voordracht. H,snSdz,tk -770:'ln'K°rPariS"t' 1724 805' 12.20 \r i Gramofoonmuziek. 8 20 Uit VichyOperauitzending o.l.v. P. Bastide Kalundborg, 1153 M. 12.20—2 20 Con- "F,3 20 Gramofoonpl. 3.50—5.50 L. Preil's orkest. 8.20 Omroen- orkest o.l.v. Gröndahl m. m. v. H Björvig oTn ienS^'piano" Q 2° declamatie! 9.40 Fransche Opera- en Balletmuziek o.l.v loot k 45 Cabaretprogramma. 11.ió 12.35 Dansmuziek uit rest. „Ritz". Langenberg, 473 M. 6.25 en 7.23 Gramo foonplaten 12.50 Concert o.l.v. Kneip. 1.50 fleert o.Lv. Eysoldt. 2.50 Gramofoonpl. t'SBTod"etterlH- Haasz en E Rummel. 5.50 Sted. orkest Münster o.l.v. Jochum 7 20 Nieuwe dansmuziek o.l.v. W. Stech, m. m. v. K. Gaden en zijn kapel (Rijkszending uit Berlijn. 8.25 „Erntefest im Bergischen Land naoogstprogramma o.l.v. R. Götz. 10.50—12.20 Concert uit Mühlacker. Rome441 Af. 9.05 „II purata", opera van Bellini. OrkestlFabritis. Koorleiding: Ca- solari. Na afloop berichten. Brussel, 338 en 508 Af. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Dansmuziek. 6 50 Om roepkleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Sympho- nieconcert o.l.v. Meulemans. 10.30 Dans muziek. 508 M.: 12.20 Gramofoonplaten. 1 30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.2Ó Svmphonieconcert o.l.v. Meulemans. 6.35 en 8.20 Gramofoonplaten. 8.25 „Le Cid", treur spel van P. Corneille. 10.30 Dansmuziek uit Antwerpen. Zeesen. 1635 M. fDeutschland«ender) 8.20 „Italienische Nacht", dansmuziek. 10.20 en 11.05 Berichten. 11.2012.50 Dansmu ziek uit Berlijn. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBÜTIE. Zaterdag 16 September. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10.3524. Lijn 4: Langenberg 10.50—17.40, Zeesen 17.40—24.—. e 11 Naar we gisteren reeds meldden, is het een der correspondenten van de N. R Cri. gelukt, den inhoud %an het Bruinboek te weten te komen, waai van we thans voor onze lezers het tweede artikel publiceeAen: Het Bruinboek spreekt uitdrukkelijk van een georganiseerden terreur; het motiveert die qualificatie als volgt: In den nacht van den brand van den rijks dag waren alleen in Berlijn 30 S A.-kazernes op het pkgen van wreedheden voorbereid. Stalen roeden, kettingen, touw, wateremmers en wonderolie waren ingekocht Zij werden nog denzelfden nacht gebruikt. Alle kazernes hadden een dokter ter beschikking gekregen die daar, naar op een andere plaats wordt gezegd, niet waren om gewonden of mis handelden te helpen, maar om toe te zien hoever men met de mishandeling kon voort gaan Uit vele steden zijn rapporten ingekomen, waaruit blijkt, dat de S.A dien avond onbe perkte toestemming had, en de huizen van arbeidersleiders, stations en postkantoren onder toezicht hield. Ue keuze viel in alle Duitsche steden op oweüde soort slachtoffers. c Voor de arrestaties zorgden in hoofdzaak A,.® haar bijzondere afdeelingen. Van de Politie was men nog niet zeker: die trad daarom alleen maar als hulp op. Op 22 Februari was men begonnen S A a» hulppolitie te formeeren: een teeken, dat er groote dingen op komst waren en men liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. Marion Crawford. Naar het Engelsch door .W, Hs C. B, 17) HOOFDSTUK VIII. De leden der hofhouding waren nog aan Tsoupeeren, toen Don Antonio Perez door Adonis bij den koning werd ontboden, zoo- oat de secretaris, zooals in den regel werd genoemd, genoodzaakt was zich te excusee- °mdat de koning hem onverwacht had aten roepen. Hij had zelfs geen tijd een oord met Dona Ana te wisselen, die op "'£en afstand van hem aan een der tafels en t, begreep echter wat er gaande was 5° keek ongerust naar hem. Hoewel zijn hr n^an voor de overigen geen teeken was, het toch eenige opschudding teweeg De ambassadeur van het Heilige Romein- j e excuseerde zich wegens een on- aaghjke hoofdpijn en de prinses van Eboli deruaast bom zat, raadde hem daarom da- Warmeen r'jtuig *e 'atcn komen; zij vond het (jenrni' zei ze, en wilde ook graag weg. Bei- vnn A ,n<^en °P en anderen volgden hun Bot/ totdat ook de weinigen, die liever £en Wat waren blijven zitten, wel gedwon «jjjj waren het voorbeeld der overigen te vol doen Mendoza, wiens dienst eindelijk was den legalen schijn wilde bewaren, zoover het ging. Göring als beschermheer. Reeds 17 Februari verscheen de verorde ning van Göring, volgens welke iedereen, die bij de uitoefening van zijn S.A.-plicht van den revolver gebruik maakte, onverschillig welke gevolgen dit zou hebben, door hem, Göring, werd gedekt. Hiermee verloren de „moorddaden der S.A alle karakter van ille galiteit'. In de Hedemannstrasse en in andere kazer nes vertoefden voortdurend hooge waardig heidsbekleeders der S A. Zij gaven de leiding, en verhoorden. Zoo staat o.m. vast, dat graaf Helldorf, die dagelijks in contact met Göring en Hitier stond en staat, parades van mishandelden afnam. In verband met ons eerste artikel zou men hier nog aan kunnen toevoegen, wat men el ders leest: de massa-arrestaties na den brand in den rijksdag, die om kwart over negen uit brak begonnen kort na middernacht. Bijna alle bevelen tot inhechtenisneming waren van foto's van de betrokken personen voor zien de datum van uitvaardiging was met inkt'geschreven. Op 28 Februari werden al leen te Berlijn tegen de 1500 personen opge pakt Kan men binnen drie uur tijds 1500 tv- velen tot inhechtenisneming invullen, onder teekenen. en van fotos voorzien? „Mede- deelingen van ontslagen politiemannen heb ben deze vraag beantwoord. De bevelen werden de laatste dagen voor den brand m afgeloopen, zich naar de souperzaal begaf, ontmoette hij in den corridor Dona Ana. Hij bleef verbaasd stilstaan, toen hij haar daar "filet souper is geëindigd" zei ze even eens stilstaande en trachtte het harde, oude gezicht in het halfduister der lampen te door gronden. ,',Zou ik u even mogen spreken, generaal? Laten we samen naar uw ver trekken gaan.'' Die liggen ver weg, mevrouw merkte Mendoza op, die haar dadelijk er van ver dacht Dolores te willen bezoeken. „O, ik vind 't prettig een eindje te 'oopen en wat frissche lucht in te ademen. Ik he ner me dat de buitenlucht toegang heeft to> uw corridor", antwoordde zij. door oopend, zoodat hij wel gedwongen was mee te ga air „Wat een veranderlijk weer is t vandaag och geweest! Vanmorgen sneeuwde het bij na, toen begon 't te regenen, da;arna1 te_vrie- zer., en nu lijkt 't wel zomer! Dolores is toch niet zike? Ik heb haar vanavond niet geZ'fa 't weer veranderde elk oogenblik' antwoordde de generaal, die niet goed wist wat te zeggen en het beneden zijn waardlig- heid vond te jokken, behalve op last van den k°njaS zooals ik zooeven al zei. Maar zeg me toch. is Dolores ziek?" vroeg zij bijna be leen, mevrouw, zoover ik weet zijn mijn beide dochters gezond". Maar mijn waarde generaal dan is t toch vreemd, dat u geen verontschuldiging zond voor Dolores' afwezigheid. L weet, dat J Mag ik daarom vragen waarom u TAdïï regel heb. gehoede,,?» Haar gereedheid gebracht. Alleen de datum werd ojoengelaten. In den ochtend van 27 Februari was alles afgewerkt. De bevelen waren on derteekend, alvorens de datum werd inge vuld." Dan leest men verder: „In ons archief liggen 530 Zwaar mishandelden. De daarin vervatte gegevens zijn onder zocht en juist bevonden. Honderd-zeven-en-dertig dokters-attesten be vestigen het bestaan van ernstige chronische gevolgen. Driehonderd-vijf en-zeventig processen-ver baal maken gewag van verklaringen, die de mishandelden later moesten onderteekenen verklaringen dat zij „goed behandeld" waren. Ons materiaal uit de steden en de dorpen van het Derde Rijk leidt tot de slotsom, dat er sinds 28 Sebruari ongeveer 60,000 per sonen zijn mishandeld". Er volgt weer een reeks „gevallen", al dan niei voorzien van bijbehoorende attesten. Slechs weer enkele grepen. Een zenuwarts, hoofdzakelijk busdokter, wordt door S A. af gehaald en naar de nazi-kazerne in de General Papenstrasst gebracht. Twee dagen blijft hij daar. dan wordt dr. Fraenkl vrijgelaten, na dat hij en zijn vrouw een verklaring hebben onderteekend. Duitschland dadelijk te ver laten. De aanwezigheid van sporen van mis handeling met stalen roeden en honden zwepen waaronder een oogwond Hat hij attesteeren. Hij emigreert en bericht: „Ge durende mijn verblijf zijn in de kamer, waar in ik mij bevond, ongeveer vijftien jonge ar beiders binnengebracht. Ik verklaar als ge tuige. dat zij op de vreeselijkste wijze zijn mishandeld, en als arts geloof ik, dat ten minste acht hunner reeds in de General Papenstrasse bezweken moeten zijn. De ar beiders zijn, nadat men hen had vastgebon den en met brandende cigaretten in de voet zooien had geschroefd nog urenlang wreed aardig gepijnigd. Tegelijk met mij is ook een zekere dr. Philippsthal binnengebracht. Deze college is ernstig gewond: ik twijfel eraan, of hij er bovenop komt". Inderdaad is dr. Philippsthal misschien herinnert men zich zijn naam uit ons vorig artikel in de Charité gestorven. Fascimiles van medische attesten, van reke ningen die de gemeentelijke gezondheidsdienst voor eerste-hulpverleening of transport naar de Hedemannstrasse zond, maar die de be trokken slachtoffers dan zelf te betalen kregen, onderbreken den tekst dezer bladzijden. Het gehuil ging door merg en been. Men zal het avontuur nog wel niet ver geten zijn, dat de neef van Tagore in Zuid- Duitsehland beleefde, waar hij in een Itaü- aansche auto rondtoerde. Men verdacht hem ervan, een aanslag op Hitier in den zin te hebben, maar moest hem, toen gebleken was, hoe onzinnig deze verdenking was, met ver ontschuldigingen loslaten. Twee dagen was de jonge Tagore echter, naar hij zelf vertelt, in een ruimte, diep onder den grond, donker en zonder ventilatie. „Er waren reeds 22 ge vangenen, meest van links; velen hunner waren er al een maand, maar waren nog geen enkele maal verhoord. Van tijd tot tijd werd iemand geroepen en naar buiten geleid. Dan hoorde men een gehuil dat door merg en been ging, en later werd de man dan weer naar binnen gestooten. Kermend liet hij ons dan zien Den dag na mijn arrestatie we--a een jonge man, Rahm, naar buiten geroepen. Toen 'hij terugkwam waren zijn dijen open gescheurd en bloedig. De S. A. had hem met stalen roeden geslagen, omdat hij geweigerd had, tegen zijn kameraden valschelijk te ge tuigen. Met veel moeite hadden wij hem neergelegd op het stinkende stroo, waarop wij lagen, maar hij kon het niet uithouden: de wonden, die tot over zijn rug liepen, deden hem te veel pijn. 's Nachts kon men geen oog dicht doen: de gevangenis weerklonk van het geschreeuw der gevangenen en van het ge lach en gezang onzer kwelduivels. In de cel naast mij riep een gevangene voortdurend om zijn moederHet voedsel dat men ons gaf, was wel voldoende, maar slecht. In deze hel lag ik van de wereld afgezonderd, zonder te weten, wat ik zou hebben gedaan, als ge- vangene-voor-onbepaalden-tijd in dezen ker ker in een vreemd land, in handen van on bekende, vreeselijke vijanden". Vogelvrij verklaard. Wie door S. A. overvallen wordt, zoo be sluit dit hoofdstuk, wete, dat hij vogelvrij is. En als bewijs, hoe men in Duitschland on gestraft van eigen misdrijf spreken kan haa't het deze officieele mededeeling uit Bielefeld, 3 April 1933 aan: „De soc.-dem rijksdagafge vaardigde en wethouder Schreek is gisteren toon werd steeds bitser. „Het kwam heel plotseling'', antwoordde Mendoza, trachtende van haar af te koinen „Ik hoop dat u mijn dochter wel zult willen verontschuldigen." „Wat kwam plotseling?' informeerde Dona Ana koel. „U zei toch dat ze niet ziek is". „Haar haar niet 00 het feest kunnen komen'', Mendoza weifelde. „Zij dacht niet anders dan daar te zullen verschijnen", voegde hij er geheel naar waarheid aan toe. Dona Ana begon langzamer te loopen en trachtte telkens als zij een lamp passeerden, naar Mendoza's gezicht te kijken. „Ik begrijp u niet", zei ze. ,.Ik heb recht op een nadere verklaring, want het gaat niet aan de dames die in het paleis wonen, volko men vrij te laten om naar eigen goedvirden zich al of niet aan te sluiten bij het gevolg der koningin. U zult van geluk mogen spre ken als Don Antonio Perez dit den koning niet rapporteert." Mendoza zweeg, want haar woorden had den hem getroffen, en heel onaangenaam ook, want zij behelsden een dreigement. „U begrijpt", vervolgde zij, even stilstaan de toen zij bij eenige treden, die zij op moes ten, waren gekomen, „iedereen erkent de be langrijkheid van uwe diensten en dat u daarvoor altijd slechts werd beloond. Maar in zekeren zin is dat uw eigen schuld, want u weieerde vrienden te maken, toen u daar voor de gelegenheid had, en de koning trekt zich weinig van u aan „Dat weet ik," zei de oude soldaat op nog al bitteren toon. „Prinses, het gaat hier om een zuivej particuliere questie. die uitsuiteijd mij en mijn dochter betreft. Ik smeek u dus in hechtenis genomen; hij ligt op het ooger- blik in het ziekenhuis". Als op een typisch verschijnsel wordt om. gewezen op een hopen wij in Nederland onbekend boek van dr. Johan von Leeis. getiteld „Juden sehen Dich an (Joden kijken U aan) een collectie van een zestigtal foto's waarvan de onderschriften blijk geven van het kennelijk doel om het Duitsche volk een r*eks schrikbeelden te presenteeren. Het paraissee- ren van den katholieken-leider Erzberger. van Grzesinski, van den katholieken eersten, bur gemeester van Keulen Adenauer en van een aantal anderen, die zelfs volgens nationaal socialistische criteria raszuivere Duitsch:-rs zijn, in deze reeks, zou moeten bewijzen, dat wien het Hitlerregime „lastig" vindt, voor dit regime tout court „een jood" is. en daarmee besta. Het onderschrift vermeldt bij al de genen. die nog in leven zijn, consciëntieus: nog niet opgehangen. Wij worden herinnerd aan het officieuse interview, dat Hanfstaengl, de chef van den buiteniandschen persdienst, dit voorjaar gaf, en waarbij hij 'op vragen aangaande joden vervolgingen antwoordde, dat de navorsch'n- gen van het Zweedsche zoowel als van h»>t Nederlandsche gezantschap tot de slotsom hadden geleid, dat geen enkele Jood gedood is geworden. Blijkbaar was het gezantschap niet goed geïnformeerd omtrent hetgeen ge beurd is, of wel Hanfstaengl verkeerd inge licht omtient de bevindingen van het gezant schap. Slechts 43 dooden? Overgaande op het statistisch gedeelte an dit hoofdstuk toch, lezen wij: „De door ons gecontroleerde lijst van door S A. doodge schoten of doodgeslagen Joden omvat tot nog toe 43 namen. De betrokken personen zijn als Joden, niet als marxisten vermoord. Deze 4.3 namen zijn uit een reeks van eenige honder den afkomstig: gevallen die niet volkomen duidelijk en gecontroleerd zijn, werden buiten beschouwing gelaten Naast deze namen va.i 43 officieel geïdentificeerde verminkte lijken komen dan 300 namen van Joden, die vol gens geverifieerde rapporten op barbaarsche wijze zijn mishandeld". Medio April van de aangehaalde ge vallen geven wij slechts een weer dat wij toevallig uit de naaste nabijheid zelf kennen ging door verschillende bladen het bericht, dat de tachtigjarige groot-rabbijn Jonas Frankl in zijn woning in de Dragonerstrasse door S.A. overvallen en zwaar mishandeld was. Zijn schrijftafel werd uitgeplunderd, veertien dagen zweefde hij tusschen dood en leven. De S.A. kwam later terug en trachtte hem en zijn dochter een verklaring af te persen, dat hij door Joden en niet door S A. was mishandeld. Men scheepte de mannen met het voorwendsel af, dat de groot-rabbijn te ziek was, om te kunnen schrijven, waarop zij beloofden, twee dagen later terug te zul len komen. Daar Frankl in geen geval wilde teekenen, namen hij en zijn dochter de vlucht. Gewikkeld in een vloerkleed brachten vrien den den oude'n man eerst naar een and-. 1 deel van de stad. Later slaagden de groot- rabbijn en Elsa Frankl erin. Praag te berei ken, waar hij in een sanatorium werd opge nomen. De doktoren constateerden levensge vaarlijke verwondingen en gevolgen eener hersenschudding. Lieg er maar op los! Toen een relaas hieromtrent in de Praag- sche bladen verscheen, liet de Duitsche regee ring door het W. B. officieel verklaren, dat in Berlijn geen groot-rabbijn bestond en een rabbijn of een ander Joodsch geestelijke Frankl nergens te vinden was. Als antwoord op dit officieele dementi geeft het Bruinboek facsimiles van twee, nota- bene door Von Hindenburg onderteekende brieven uit 1932 en 1933 „mit freundlichen Grusz!", geadresseerd aan „Herrn Grosz- rabbiner Frankl" met en benevens de foto van een maanbrief aan hetzelfde adres gezonden door den gemeentelijken gezondheidsdienst, tot betaling van acht Mark kosten van eerste hulpverleening na de mishandeling Andere facsimile's geven de vragenlijst be treffende de afstamming voor de leden in den geneeskundigen kring te Berlijn weer, en een ontslagbrief „wegens niet-Arische afstam ming", verzonden door een gemeentelijk bureau aldaar. Slaan wij een ander hoofdstuk op, dat over De concentratiekampen, wier aantal het Bruinboek in het begin van Juli op ten minste 45 stelt, met omstreeks 35 tot 40,000 gevangenen, waarvan 5000 in Dachau, 2000 in Heuberg in Oberbaden en evenveel in de Palts, terwijl Papenburg in het Emsland op 4000 gevangenen is berekend. Aan de beschrijvingen, die buitenlandsohe om over mijn verzuim heen te stappen en mij daarover niet langer te ondervragen. Overi gens zal ik u, voor zoover mij slechts moge lijk is, in alles van dienst zijn „U kunt mij in geen enkel opzicht van dienst zijn," antwoordde Dona Anna ruw, „Ik probeer u te helpen," vervolgde zij op heel anderen toon. „Kijk eens, mijn waarde generaal, u bent niet jong meer. Op uw leef tijd, met uw naam en gelet op de door u ge presteerde diensten, had u nu grande en een rijk man moeten zijn. U hebt de verschil lende gelegenheden, die u had, om bevorde ring te maken, niet aangegrepen en u tevre den gesteld met een functie, die, hoe eervol ook, armzalig wordt betaald, nietwaar? En er zijn jongere mannen, die er naar dingen voor de eer, en die niets liever willen dan door hun vrienden voortgeholpen te wor den." „Wie is mijn opvolger?" vroeg Mendoza. dapper zijn stem beheerschend, hoewel hij voe de dat hij ten val was gebracht. De handige, wreede vrouw ging zwijgend de treden op, om hem, alvorens te antwoor den, eenige oogenblikken te laten lijden. Toen zij boven was, antwoordde zij vriende lijk: „Niemand, en niets belet u uw post t* blijven bekleeden zoolang u zelf wilt, zelfs ai zoudt u invalide worden en iemand aan wijzen, die uw dienst deed. Maar indien ei ernstige redenen tot ontevredenheid zouden M>men. zooals dit zonderling gedrag van Dolores ja, dan misschien Even zweeg zij, om haar woorden, waar van zij de waarde kende, kracht bij te zet ten .„Mevrouw," zei Mendoza. ,de questie, die .Voordat ik Kruschen nam", schrijft eeu vrouw, „voelde ik mij steeds auizelig en opgeblazen door hardlijvigheid; ik werd er zoo zenuwachtig onder, dat t minste of geringste me hinderde. Ik heb er geen woorden voor U te zeggen hoe blij ik ben, dat ik er toe besloot, een proef met Kruschen Salts te nemen. 18 maanden lang heb ik het nu genomen. Ik zou het geen dag willen misen. Het is een prachtig middel voor ieder die ge leden heeft zooals ik Ik voel me nu beter dan ooit tevoren. Nadat ik Kru schen Salts drie weken genomen had, was ik 't opgezette gevoel volkomen kwijt. Kruschen Salts verhindert ook de te sterke gewichtstoename, waar zooveel vrouwen op middelbaren leeftijd last van hebben. Men voelt zich er zoo gezond en frisch door." Mevr. 7. M. Kruschen Salts is als 't ware een natuur- recept om uw lichaam inwendig schoon te houden. Het verhindert dat zich in Uw inwendige organen afvalstoffen ophoo- per die Uw gezondheid benadeelen. Het zorgt ervoor, dat frisch bloed door Uw lichaam stroomt en ge U gezond en levenslustig voelt als nooit tevoren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.9C en 1.60 per flacon. Stralende ge zondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, d.e naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. journalisten van deze kampen hebben g> geven, en die „veelal meer indrukken repro- duceeren van hun ligging in een bepaald landschap, dan dat zij getuigen van waar nemingen van den werkelijken toestand valt volgens het Bruinboek niét veel waarde te hechten. Wil men de waarheid leeren kennen, aldus het Bruinboek. dan dient men den eisch te on dersteunen tot instelling van een internatio nale commissie, die. gevormd uit leden van hulpcomités welke boven alle partijen staan, het recht krijgt zonder voorafgaande kennis geving, en niet vergezeld van commandan ten of nazi-bewakers, de kampen te bezoeken. Het dageliiksch programma in de kampen, zooals het hier in brieven van vluchtelingen en gevangenen vrijwei gelijkluidend wordt waargeven, is gemakkelijk samen te vatten: zingen van nationale liederen. strafexercUws, militaire oefeningen, onpioductieve dwang arbeid, bij een voeding, die tot de physieke prestaties in geen verhouding staat. Een fac simile van een uit het kamp Hohenstein ge smokkeld briefje: het handschrift zelf schijnt te schreeuwen „stuur om 's hemels wil eten. al is het maar brood of gebakken aardappelen, als het maar eten is". (Slot volgt). Gistermorgen is te Kiel de landbouwarbei- der Friedrich Pohlmann terechtgesteld. Hij was wegens roofmoord ter dood veroor deeld. De gouverneur van de Federal Reserve Board, Eugene R. Black, en andere financiers hebben na besprekingen met Roosevelt ver klaard, dat de Amerikaansche regeering in 't begin van October in een of anderen vorm een verdere inflatie zal inleiden. De democratische senator Harrison (Mis- sissippi), die voorzitter is van de financieele commissie van den Senaat, verklaarde, dat hier waarschijnlijk geen sprake zal zijn van een directe valuta-inflatie door middel van de biljettenpers, maar dat naast grootere aan- koopen van de Federal Reserve Banken op de open markt verdere maatregelen worden overwogen. In financieele kringen wordt aangenomen, dat hiermede hoofdzakelijk een verruiming van het crediet tot het doen stijgen van de grondstoffenprijzen wordt bedoeld. In ver band met het meer en meer naderen van den openingsdatum van het Congres oefenen vooral Congresafgevaardigden uit land- bouwkringen een sterken druk op Roosevelt uit, om hem te bewegen tot nieuwe inflatie maatregelen. ik u verzwijg, tast geenszins mijn eer aan, en uit dien hoofde heb ik geen reden haar u te verzwijgen. Maar het betreft een zaak, die ik u smeek mij niet te dwingen te noemen." Dona Anna stak zachtjes haar arm door den zijnen. „Ik ben niet gewend zoo hard te loopen", zei ze, om haar beweging te verklaren. Maar mijn waarde generaal," vervolgde zij, zijn arm eenigszins vaster drukkende, „u denkt toch niet dat ik hetgeen u me zou mee deelen, aan anderen zou vertellen of wel? Hoe kan ik u nu help>en, als u me niet ver trouwt? Zijn wij geen familie van elkaar? Behandel me toch zooals ik 't u doe!' Mendoza wenschte dat hij dat kon. „Mevrouw", zei hij bijna ruw, „ik heb mijn dochter in haar kamer opgesloten, en ben van plan haar morgen naar een klooster te zenden, waar ze net zoolang zal blijven, tot zij van opinie verandert, want ik zal de mij ne niet wijzigen.' „O!" riep Dona Ana op langgerekten toon uit, alsof haar langzamerhand een licht op ging. „Nu begrijp ik het, en dan denken wij beiden precies hetzelfde over de zaak, mijn waarde vriend. We kunnen er dus gerust over praten." Mendoza wilde er liefst heelemaal niet over spreken en hield, terwijl zij langzaam voortliepen, zijn mond. Eindelijk hadden zij den doorgang bereikt, die uitkwam op zijn deur, en hij hield den pas nog meer in. om Dona Anna. wier arm nog in den zijnen lag, te noodzaken gelijken tred met hem te hou den. De maan scheen niet meer door de open uitbouwen, en het was half duister in den corridor. Wordt vervolgd

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5