Alkmaarsche Courant kaiserswerth £uchtoaact JCeek S. Schooi ^Binnenland Honderd vijl en dertigste Jaargang. VRIJDAG 15 SEPTEMBER df,f si? ,SM^HS3Ef VERKEERSONGEVALLEN BRANDEN. >'o. 218 1933 door H. A. C. Snethlage. 17 September 1933 viert het diakonessen werk zijn honderdjarig bestaan! ^j'aar ook in ons land dit werk zulk een „oote beteekenis heeft, is het vanzelfspre |end, dat WÜ het niet alleen aan Duitsch- land' overlaten, dezen gedenkdag te vieren, jjaar ook hier een gedachte wijden aan het werk, aan den grondlegger van dezen arbeid, Theodor Fliedner. Boven dit artikel staat Kaiserswerth. Dit stadje aan den Rijn. dichtbij Düsseldorf, is de bakermat van het diakonessenwerk, en nog altijd het centrum daarvan. Het „Kaisers werther Verband" omvat de over de geheele wereld verspreide diakonessenhuizen in één groote organisatie. Thans staan in 69 Duit- sche en in 40 buiten Duitschland gevestigde huizen ruim 3b.000 zusters in dienst van den Kaiserswerther-arbeid. In Duitschland is een comité aan het werk geweest om den 17en September voor Kai serswerth tot een feestdag te maken en een feestgave aan te bieden Menschen van aller lei richting hebben in dit comité zitting, Rijkspresident von Hindenburg is. de be schermheer. Al is onze stemming misschien van dien aard. dat wij moeite hebben om dat wat uit Duitschland komt, te bewonderen, dit mag ons toch niet verhinderen, dankbaar te ge denken, wat dit land ons gegeven heeft als geestelijk-zuiver bezit. 17 September nam Pastor Theodor Flied ner in het tuinhuis van zijn pastorie te Kaiserswerth een ontslagen vrouwelijke ge vangene op; zij werd daarin als in een ge- imoroviseerd asyl a^eborgen; en dit was het begin van den diakonessenarbeid Maar aan deze gebeurtenis ging een stukje ge schiedenis vooraf. Theodor Fliedner werd in 1822 predikant van de kleine protestantsche gemeente te Kaiserswerth. in een overwegend katholieke omgeving. Deze gemeente is arm, Fliedner gaat een collectereis ondernemen naar Hol land en Engeland Holland heeft steeds een aantrekkingskracht gehad voor collectanten! Toen ik indertijd het negentigjarig jubi leum van Kaiserswerth als afgevaardigde uit Holland bijwoonde, heb ik erop gewezen, dat niet alleen wij aan Kaiserswerth veel te dan ken hebben, maar ook Kaiserswerth aan Holland: ons land heeft Fliedner in de gelegenheid gesteld, de gave, die hij als bedelaar had, en die natuurlijk voor lief dadigheidswerk van eneorme beteekenis is, te ontwikkelen Ons land heeft nog meer gedaan: op zijn collectereis in Holland heeft Fliedner in Am sterdam een „diakones" ontdekt, een vrouw, die in de Doopsgezinde Gemeente werkzaam als armverzorgster. Fliedner heeft hier door de gedachte gekregen, welke hij later °P schitterende en origineele wijze heeft uit gewerkt: vrouwen aan het werk te zetten voor het werk der barmhartigheid. Ook keer de Fliedner naar Kaiserswerth terug, diep onder den indruk van hetgeen hij aan „phi- 'antropisch'' werk gezien had in Holland en bngeland. Holland was hierin Duitschland vooruit! Over deze „Kollektenreise" heeft Fliedner *cn verslag gegeven, een soort van journaal, dat hij, teruggekomen in Kaiserswerth, heeft d'lgegeven; twee deelen, een uitvoerig ver- ?!ag dus Ik heb het nog eens geraadpleegd ln de Koninklijke Bibliotheek, en „pleizier gehad van dat aardige boek. Het verplaatst °"s in 1827 Wij vermaken ons over de lang zame manier van reizen, in postkoets en trek schuit. Wij loopen met Fliedner door Am sterdam, den Haag, Rotterdam, Utrecht, en ve'e kleinere steden, huis in huis uit, wij zien Holland door de oogen van een vreemdeling. WlJ leeren allerlei menschen kennen, gezien en beschreven door een „bedelaar". Wij wo nen de oud-Hollandsche godsdienstoefenin gen bij, die soms twee tot drie uren duurden, Wlj genieten van de min of meer kinderlijk enthousiaste beschouwingen van een man, 'e open staat voor het „geestelijk leven'', in en breeden zin van het woord. Niets wordt ?"s gespaard, en juist daardoor is het zoo eressant. Het bevat een schat van mate riaal voor wie Holland van dien tijd wil ennen, en het is toch in zekeren zin weer de gesechiedenis van den modernen tijd. eruggekeerd in Kaiserswerth gaat Flied- r. die meer werkkracht heeft dan zijn klei J gemeente van hem gebruiken kan, gevan- in "ISwerk doen in Düsseldorf, en als hij dan uit aPt€mber 1833 geen w«g weet met ee" j,'' de gevangenis ontslagen vrouw, bergt hij «aar voorloopig op in het tuinhuis, dat in Pastorietuin staat. Op dien dag, den f" September, is het „diakonessenwerk eblk begonnen. klMÊFTO thans bezoekt, ziet een" waardi^S a d]e' den Riïn- merk- door den overvloed van groote ge- fra JfZT oud™sche, maarg ook vele nessènhuk frn€" Het Kaiserswerther Diako- En wannL ee" ?r00t coraPlex stichtingen. eelèid ff a"16" k et voorrecht heeft rond geleid te worden, brengt men u, onder den indruk van het overweldigend vele, dat gij ma^r ,het "Gastenhauschen", dé ^'cg van het Diakonessenhuis. Hier kom' pY?r,u de ontroering over hetgeen door fiedn5r is tot stand gebracht. In dat huisje staat de buste van Fliedner, en op den muur is een tekst geschilderd, het woord van Jezus uit Mattheus 13 31 en 31: Het Koninkrijk der hemelen is gelijk een mosterd zaadje, hetwelk een mensch heeft genomen en in zijnen akker gezaaid; hetwelk wel het minste is onder al de zaden, maar wanneer het opgewassen is ,dan is 't het snelste van de moeskruiden, en het wordt een boom al- zoo dus de vogelen des hemels komen' en nestelen in fijne takken". Ge overziet in gedachten dit werk, dat over de geheele wereld is verspreid, en dat 35 000 diakonessen in zijn dienst heeft, en ge zijt ïer bij het mosterdzaad, ge hebt waarschijn lijk nooit de geweldige beteekenis van dit w°°rd „va" Jezus zóó begrepen als hier. De rn°Km staat in Kaiserswerth, en zijn tak ken breiden zich over de geheele wereld uit- e vogelen, die rust en veiligheid zoeken en een nest, zijn de millioenen menschen, die door het diakonessenwerk geholpen worden Zooals uit den opzet duidelijk wordt en ook blijkt uit de geschiedenis van het diako nessenwerk, is de bedoeling ervan niet alleen ziekenverpleging. Wij in Holland kennen dit werk in hoofdzaak als ziekenverpleging. Maar wanneer men de geboorte en ontwikke ling van het werk, in Duitschland vooral, be schouwt, ontdekt men, hoe diakonessenwerk eenvoudig is: werk van barmhartigheid. De diakonessen werken onder gevangenen, voor de verwaarloosde jeugd, in kinderverzor- guig, voor krankzinnigen, in 'gestichten voor oude mannen en vrouwen, enz. Merkwaardig is ook in Kaiserswerth de arbeid op de school. Kaiserswerth telt een aantal scho len zelfs een prachtig meisjeslyceum, waar diakonessen onderwijs geven en het opvoe dende werk verrichten. Dit heet „Lehrdiako- nie". Een der belangrijkste takken van den boom is de wijkarbeid. ook in ons land be kend door vele „wijk? -=ters", in de steden en op het platteland. Ir. Holland zijn een twaalftal huizen aan gesloten bij den Kaiserswerther-bond. Zij zijn in enkele opzichten anders dan de Duit- stbe huizen maar worden toch vanuit het zelfde beginsel geleid, en in hen gelden de regels van Kaiserswerth Het Utrechtsche is het oudste, het werd in 1844 gesticht. Tegen het „Duitsche Systeem" werden en worden menigmaal bezwaren ingebracht. Wij zullen daar straks nog iets over zeggen, maar willen hier constateeren, dat Fliedner, onbewust, in 1833 den grondslag heeft ge legd voor een arbeid van enorme beteekenis. Wat ons in Fliedner treft, is de schijnbare „zwakheid'' van deze figuur. Zijn portret geeft een man te zien, die niet imponeert door forschheid of uitdrukking van een ster ken wil. Toen hij met het werk begon, had hij eerst allerlei collegas trachten over te halen met dit werk te beginnen. Hij vond Kaiserswerth niet de geschikte plaats voor dit werk, zchzelf niet de aangewezen man Maar allen antwoordden hem, dat hij het zelf moest aanpakken. Typisch is, wat hij hierover schrijft: dus bogen wij ge willig onze schouders onder dezen last Hier is een arbeid, die door dezen man aanvaard werd als een last, en die steeds zijn kracht heeft gevonden in eenvoudige gehoorzaamheid en bereidheid tot het offer. Diaconessenarbeid beteekent: gehoorzaam heid, zelfverloochening, bereidheid tot het offer. De lievelingstekst van Fliedner was Hij (d.i. Christus) moet wassen, ik minder worden. HET K, L, M. CONFLICT. Evert v. Dijk uit de Commissie getreden. Naar wij vernemen is de verkeersvlieger Evert van Dijk, die tot heden met de heeren Blackstone en Schepel deel uitmaakte van de Commissie van Advies, aan wie de bekende kwestie tusschen de K. L. M. vliegers en de directie dezer Maatschappij was voorgelegd, uit deze Commissie getreden, zonder dat nog een advies had kunnen worden uitgebracht. DE POSTVLUCHTEN OP INDIF, De Pelikaan is gister te Amsterdam aan gekomen. De Oehoe, gister uit Amsterdam vertrok ken, nam te Leipzig nog 73.2 K G. post en 20 K G. vracht in. De Kwartel (thuisreis) arriveerde gister te Rangoon. KINOSFORD SMITH TE AMSTERDAM. Zijn a.s. solovlucht naar Australië. Gistermiddag half vijf is op Schiphol aan boord van het uit Indië terugkeerende K L. M.-vliegtuig de „Pelikaan" de beroemde Australische vlieger Sir Charles Kingsford Smith op Schiphol geland. Sir Charles is naar men weet reeds verschillende malen in Nederland geweest en geniet hier vooral bekendheid door zijn vlucht met Evert van Dijk van Engeland naar de Vereenigde Staten over den Atlan- tischen Oceaan, enkele jaren geleden. Hij is thans onderweg van Australië n^ar Londen (Van Batavia af heeft hij per K L. M. gereisd), in verband met zijn plan om met een nieuw type twee-motorig sport vlieg tuig, dat in Engeland is gebouwd, de ,,Per_ cival Gull'\ van Londen naar Australië ^Naar bekend'is. staat hij in het land van zijn geboorte aan het hoofd van een lucht vaartonderneming, die hoofdzakelijk „p zierreizen" door de lucht organiseert Vaste luchtlijnen heeft Australië thana nie Xl 'mSnWh7.ll S, tuigen van hetzelfde type als de „Percival Gull", welke machine over een buitengewoon prestatievermogen beschikt. De snelheid van dit vliegtuig bedraagt niet minder dan 220 dlometer. De ontvangst op Schiphol. Sir Charles, die er opgewekt en sportief uitzag, is op Schiphol ontvangen door den directeur der Kon. Luchtvaart Mij., den heer A. Plesman, en de directie dre Fokkerfabrie ken, vertegenwoordigd door ir. B. Stephan, terwijl ook aanwezig waren de heer Smits, chef van de afdeel ing propaganda van deze fabrieken, en een groote menigte bewon deraars. Geen recordvlucht? In een kort onderhoud, hetwelk hij ons in het Schipholrestaurant toestond daarbij waren behalve genoemde heeren o m. mede aanwezig de heer Evert van Dijk, de bekende piloot Geysendorffer en de bemanning van de „Pelikaan" met haar eersten piloot Blaak deelde Sir Charles, behalve het bovenstaande mede, dat het niet in zijn be doeling ligt met zijn a.s. vlucht naar Austra lië, welke een solo-vlucht zal zijn, een record te verbeteren. Maar, „Smith'' kennende, ge- looven wij toch dat hij er alles op zetten zal om Australië in recordtijd te bereiken! Hij zeide verder van plan te zijn, ongeveer veertien dagen met de „Percival Gull" in Engeland te experimenteeren om dan, als hij alles in orde bevonden heeft, voor de groote vlucht op te stijgen, welke vlucht hij in elk geval binnen veertien dagen hoop te vol brengen. Hij zal daarbij geheel of gedeelte lijk de route van de K.L.M. volgen, om van Soerabaja regelrecht de sprong naar Wynd- ham in Australië te maken. Zijn machine is in staat om zonder tusschenlanding een af stand van 2600 kilometer af te leggen. Kingsford Smith antwoordde ons nog op een desbetreffende vraag, dat bij zijn onder neming nog altijd in overweging is het in stellen van een vaste lijn van Australië (Sydnev) naar Singapore. Overigens heeft Sir Charles zich met grooten lof uitgelaten over de zoo juist volbrachte reis van Bata via met de „Pelikaan", onder de goede zor gen, welke de passagiers van de zijde der K.L.M. ondervinden en over de groote be kwaamheid van haar piloten en technisch personeel. Zijn plan is, om morgenmiddag per K.L. M.-vliegtuig te 1.45 uur van Schiphol naar Londen te vertrekken. In het Carlton-hotel te Amsterdam, waar Sir Charles logeerde, heeft hij nog den be roemden vliegtuigbouwer Anthonie Fokker ontmoet. LINDBERGH NAAR AMSTERDAM. Vandaar naar Schotland. Kolonel en mevr. Lindbergh zijn van plan binnen kort via Amsterdam naar Schotland te vliegen, waar de kolonel de Schotsche kust- vorming wil bestudeeren. CATAPULTVLIEGTUIG VAN DE „EUROPA"GEDAALD. Te Schellingwoude. Het catapultwatervliegtuig van de „Euro pa" van de Hamburg—Amerika-lijn, op weg met post naar Bremerhafen, is wegens de in vallende duisternis vanavond in de vlieg- haven te Schellingwoude gedaald. Vanmorgen vroeg vertrokken. Het catapultvliegtuig „de Europa", dat gisteravond te Schellingwoude is aange komen, is hedenmorgen om 5.55 uur weer vertrokken. Er hebben zich bij de Vereeniging voor vrouwelijke studenten te Leiden 125 nieuwe leden aangemeld tegen 132 het vorige jaar. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTEN EN VRIJE EVANGELISATIES. Men schrijft ons: De deze week hier gehouden algemeene vergadering van Vrije Evangelische gemeen ten en Vrije Evangelisaties in Nederland en de conferentie tot verdieping van het geeste lijk leven, zijn uitstekend geslaagd. De vergaderingen en besprekingen ken merkten zich door een zeer broederlijke geest, door groote saamhoorigheid, zoodat geen enkele wanklank werd gehoord. Als sprekers traden op den Maandag avond j.1. gehouden begroetingsavond, en op de Dinsdag en Woensdagavond gehouden conferentie op de heeren ds. J. Brouwer van Veendam, ds. D. Prins van den Haag. br. H van Doorn van Alkmaar, br. W. Akse van Beverwijk, ds. Ruys en br. J. Niessink van Apeldoorn, br. W. Moolenaar en br. J Heinis. Dinsdagavond werd gehandeld over: „Het werk van den Heiligen Geest1' en Woensdag avond over: „Deze geweldige tijd bij 't Licht der Profetie". Dinsdag- en Woensdagavond was 't lokaal Lindemaan 117 te klein om de opgekomenen te bevatten. In de algemeene vergadering van afgevaardigden van 't „Verbond van Vri|e Christengemeenten en kringen, op grondslag van Gods onfeilbaar woord", die met een algemeene Bidstond begonnen werd. wees men voor dit jaar als voorzitter aan ds. D Prins van den Haag. als secretaris ds. J Brouwer van Veendam, als penningmeester de heer H. van Doorn van Alkmaar. Uitdrukkelijk werd met groote eenparig heid uitgesproken, dat het verbond zich nim mer zal inlaten met interne aangelegenheden van gemeenten en kringen. Nooit zal ook ge delibereerd of gestreden worden over punten, waarover onder positieve Christenen verschil van meening of opvatting bestaat als: Doop door onderdompeling of besprenkeling, kin derdoop of volwassen doop, allerlei sabbaths kwesties, over ambtsdragers enz. Ernstig zal men ook waken tegen mensche lijke heerschappij van welke persoon of welk college ook! Het is Christus alleen, die zijn gemeente vergadert en bestuurt. Dit verbonc laat dus een nieuw geluid hooren! Vastge steld werd ook, zich te houden buiten alle politieke kwesties en tegen bestaande bon den of richtingen geen polemiek te voeren Blijkens ontvangen missives door den secre taris, verklaarden enkele predikanten of groe pen uit andere kerken zich reeds tot nauwer contact bereid! Ook 't werk der Evangelisatie en der lectuurverspreiding had de aandacht der vergadering. Besloten werd tot uitgave van een eigen orgaan, dat maandelijks verschijnen zal: ..De Saambinder" geheeten. Als eindredacteur werd benoemd ds. Ruys met vaste mede werking van alle andere predikanten, voor gangers en broeders. Ds. J. Brouwer, die tevens districtscommandant is van de Pad vindersbeweging in Nederland, zal in dit orgaan een speciale rubriek openen over „Jeugdarbeid". Staande de vergadenng werden reeds de noodtge gelden gevoteerd om 't verste num mer, dat in October a.s. zal verschijnen, gratis te doen verspreiden, vooral in diverse gemeenten en kringen. Besloten werd in November weder een algemeene vergadering te houden te Apeldoorn met daaraan ver bonden conferentie. De afgevaardigde uit Apeldoorn bood daartoe bereids gratis logies aan deelnemers aan Dinsdag werd een wandeling gemaakt door Alkmaar, waarbij 't merkwaardig schoon van deze stad zeer de aandacht trok van hen, die hier nog nooit waren geweest. Woensdagmiddag werd per auto een ex cursie gemaakt naar Schoorl en Bergen. Algemeen was men bij 't afscheid van ge voelen: „Van Alkmaar begint de victorie", ook voor 't leven en den bloei der „Vrije ge meenten en groepen" in Nederland! PREDIKBEURTEN. Zondag 17 September. Groote Kerk, 10.30 uur, ds. H. J. Couvée, van Zeist; 6 uur n.m. ds. Warners. Kapelkerk, 10.30 uur, ds. Deetman. Rem. Ger. Gemeente, 10.30 uur, mej v. Dalfsen, van Hoorn. Ev. Luth. Kerk, 10.30 uur, ds. Makkink Doopsgezinde Kerk, 10.30 uur, ds. Kuiper. Geref. Kerk, 8.45 uur, in de Groote Kerk ds. Donner van Broek op Langendijk; 5 uur in de Kapelkerk, ds. von Mei'enfeldt. fierst. Apcst. Gem., Toussa'uitstraat, v.m. 10 uur en n.m. 4.30 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Vrij Ev. Gem., Lindenlaan 117, vm. 10.15 uur, ds. Ruys, bijzondere samenkomst. LEGER DES HEILS. Limmernoek 40. Zondag Oogst- en dankf eestsamenkomsten, geleid door stafkapitein Ligtvoet. 's Mor- gens 10 uur en 's avonds 8 uur; 's middags 3 uur Openlucht te Heiloo. 's Maandags 8 uur, verkoop gebrachte vruchten. Woensdag 21 September, herdenking 45e jaarfeest geleid door majoor Bruins. UIT DE OMGEVING. BERGEN, 10 uur, ds. Bloemhoff. Evangelisatie Marjnatha, 10.30 uur, J H. Gunning J.Hzn., redacteur van „Pniel" Geref. Kerk a. d. Dr. v. Peltlaan, 10 uur en 3.30 uur de heer J. H. Slager, hulppredi ker. EGMONDBINNEN, 10.15 uur, ds Nobel. GRAFT, geen dienst, wegens vacature. GROOTSCHERMER, 10 uur, ds. Boeren- donk. GROET, 8 uur, n.m., ds. Seulijn. HEILOO, 7 uur, n.m. ds. Bloemhoff, tekst 2 Kon. 2:11. Onderwerp: „De vreem de wagen". Nederl. Herv. Evang. Vereeniging, a. d. Kerklaan, 10 uur, dr. J. Kooij, v. Amster dam. HEERHUGOWAARD, 10.30 uur, de hr. Tuininga, candidaat. HENSBROEK, geen dienst. KOEDIJK, geen dienst (wegens bijzonde re plaatselijke omstandigheden, gaat de reeds aangekondigde dienst niet door). LIMMEN, 10 uur, ds. Warners. NIEUWE NIEDORP, geen dienst. OUDE NIEDORP, geen dienst. OUDORP, 10 uur, ds. Loysen. OTERLEEK, 10.30 uur, ds. Rooker. OUDKARSPEL, geen dienst. DE RIJP, geen dienst wegens vacature SINT PANCRAS, 9.30 uur en 2 30 uur (o.t.) de heer de Wit van Noordwijk aan Zee. STOMPETOREN, geen dienst wegens va cature. Evangelisatie, 10 uur, de heer J. Kal, van Amsterdam. UITGEEST, 10 uur, ds. v. Peursem, 11.30 uur kinderkerk. URSEM, 8 uur n.m. ds. Buiskool. WARMENHUIZEN, 10.30 uur, ds. Seu lijn. WINKEL, Vrij Ev. Gem., 6.45 uur n.m ds. Ruys. Woensdag 4 uur kindersamen komst, zuster Meijer. EEN VORSTELIJK LEGAAT. De Bond van Evangelisatiën in en ten bate van de Ned. herv. kerk heeft van wijlen me vrouw Meligt—De Niet een legaat van 100.000 ontvangen. BESCHERMING VAN DE NEDERLANDSCHE ARBEIDSMARKT. Een wetsontwerp bij den Raad van State aanhangig. In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp tot aan vulling van de Hooger Onderwijswet (we ring van vreemde studenten), welke memorie men elders in dit nummer in de rubriek Sta ten-Generaal aantreft, deelt minister Mar chant mede, dat een voorstel van wet betref fende bescherming van de Nederlandsche arbeidsmarkt tegen een toevloed van buiten- landsche werkkrachten bij dea Raad van State aanhangig is. CRISISHEFFING OP OLIËN EN VETTEN? Ook een heffing op suiker verwacht Naar het „Weekblad voor Kruidenierswa ren" verneemt kan spoedig een crisisheffing voor oliën en vetten worden tegemoet gezien De hoegrootheid dezer heffing is nog niet be kend. Alleen kan het blad reeds mededeelen. dat het geen doel heeft voorraden van deze artikelen op te doen, daar ook deze onder de heffing zullen vallen en op ontduiking van niet aangegeven voorraden strenge straffen zullen worden gesteld. Het blad verneemt ook met vrij groote ze kerheid, dat met ingang van 1 Oct. een cri sisheffing op suiker te verwachten is. Het be drag ligt vermoedelijk tusschen f 5 en J per 100 K G. Evenals bij vroegere regelingen zullen voorraden tot 500 KG. van navord ring worden vrijgesteld. GASVERSTIKKING. Donderdagmiddag ontdekten buren aan <fe Lambertusstraat te Blerick (L.) bij de woning van den 37-jarigen H. de Groot een gas- lucht De marechaussee werd gewaarschuwd en verschafte zich toegang tot de woning. Men vond den heer De Groot dood op zijn stoel. Het geheele vertrek was vol gas, zoodat de G. gestikt meet zijn. De zaak is in onder zoek. MASSA-ONTSLAG TE BORN. Naar de „Volkskrant" verneemt, is aart 450 arbeiders, werkzaam aan de kanaalwer- ken van het Julianakanaal te Born (L.) ont slag aangezegd. Onder deze bevinden zich bijna al de arbeiders uit Weert, die daar werkzaam waren. DE LANDARBEIDERSSTAKINO TC SLOCHTEREN EN KOLHAM. Opnieuw hebben 14 landbouwers te Sloch- teren het collectief contract, afgesloten tus schen den landarbeidersbond en de werkge versorganisatie, geteekend. Bij de 22 land bouwers, die de loonovereenkomst aanvaard den, is het werk (aardappelrooien) hervat. BELEEDIGENDE PROPAGANDA. Te Delft zijn drie communisten aangehou den, die colporteeren met propagandalectuur voor rooden Dinsdag, waarin beleedigende uitdrukkigen voorkwamen voor leden van het politiepersoneel te Delft. VAN BENOEMING UITGESLOTEN. In de gister gehouden raadsvergadering te Gendringen (Geld.) is besloten het ambtena renreglement aan te vullen met een bepa ling, die de aanhangers van bepaalde poli tieke groepen van een benoeming uitsluit. WEER KORTINGEN IN UITZICHT. De vertegenwoordigers der landelijke vak groep van rijkspersoneel, aangesloten bij den Ned. Chr Bond van Personeel in Publieken Dienst, kwamen Woensdag te Utrecht bijeen om te beraadslagen over de nieuwe door de regeering voorgestelde kortingen. De vergadering nam kennis van een over zicht, waarin het verschil was berekend van de netto looninkomsten van gehuwde werk lieden tusschen 1920 en 1934, gesteld dat het voorstel van de regeering wordt aanvaard, na aftrek dus van 8% pCt. pensioenpremie plus 6% plus 5 pCt. crisiskorting. Daaruit bleek, dat alsdan de rijkswerklieden wat de minima betreft een loonsverlaging van 27 tot 36 pCt. en wat de maxima aangaat eij verla ging van 24 tot 30 p>Ct. zouden ondergaan. De becijfering geldt alleen voor gehuwden; voor de ongehuwden zouden de percentages nog hooger worden. Hoewel ermee rekening gehouden was, dat het rijkspersoneel een kinderbijslag ontvangt, was de vergadering toch van meening, dat thans reeds de uiterste grens was bereikt en dat verder gaande verlagingen moeilijk kon den worden aanvaard. Ook de zeer ingrijpen de kortingen voor de ongehuwden hadden niet de instemming der vergadering. MISLUKTE INBRAAK. In den afgeloopen nacht is getracht in te breken bij den kantoorhouder der posterijen te Hooge Zwaluwe Door middel van een ladder, die in de aangrenzende woning was weggenomen, heeft de dief een tuimelraam weten te bereiken De bewoners werden even wel door het lawaai gewekt, waarop de in breker de vlucht nam Hij had geen gelegen heid iets mee te nemen. Een vrouw verbrand, haar zoon later ook overleden. Gistermiddag heeft op den weg tusschen Giekerk en Zwartewegsend (in de buurt vat Leeuwarden) een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Vermoedelijk door een defect aan de stuurinrichting botste een vrachtauto, be-' laden met turf en bestuurd door WessH Rozendaal, tegen een boom In den wagen! waren tevens gezeten de oude vader en moe der van den chauffeur, alsmede een zoontje' van R en diens neefje Door de botsing vloog! de auto in brand en in een oogwenk stond! de wagen in lichter laaie. Door den schok was de oude vader Rozendaal uit den wagen gevallen en had lichte verwondingen op ge- loopen. De jonge Rozendaal en diens neef ie waren bijtijds van den wagen gesprongen.' De bestuurder zelf en zijn moeder waren er veel slechter aan toe Zij zaten in de cabine; bekneld en eerst na eenigen tijd konden direct toegeioopen landarbeiders de oude vrouw en haar zoon bevrijden. De vrouw was inmiddels door de vlammen geheel ver brand, terwijl R. met zeer zware brand wonden werd opgenomen en naar het zieken huis te Leeuwarden overgebracht. Zijn toe-' stand is zorgwekkend. De familie Roozendaal was afkomstig uit Oosternijkerk. De vrachtauto is geheel ver nield. Ook de chauffeur overleden. Dt chauffeur is in den afgeloopen nacht in het ziekenhuis te Leeuwarden aan de ge volgen overleden. Boerderij afgebrand. Woensdag is te Nieuweroord, gem. Wes- terterbork (Dr.) de nog nieuwe boerderij, eigendom van en bewoond door den land bouwer en aannemer H. Booij Azn., een prooi der vlammen geworden. Het huis met hooi, timmergereedschappen, aannemersma teriaal en huisboedel verbrandden. Huis en inboedel waren verzekerd, echter niet het aannemersmateriaal. Nog meer boerderijen verwoest. Gistermiddag is in de buurtschap Alber- gen, onder de gemeente Tubbergen de boer-

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9