Alkmaarsche Courant. Trocesseh üiï het yerleoeT ra. J&MMettland Honderd vlü en dertigste Jaargang, y MAANDAG 18 SEPTEMBER No. 220 1933 Een figuur uit een tijdperk vac willekeur: de man met bet ijzeren masker. Er zijn naivelingen, die hun geschie denis meenen te kennen, en die, wanneer zij Parijs bezoeken, met alle geweld de Bastille en den Temple, waar eens Lodewijk XVI gevangen zat, willen zien. pat de Temple, gelegen in een typisch rivolutionnair kwartier, niet meer be- staat, behoeft inderdaad slechts degene 'te weten, die zich meer in het bijzonder imet de geschiedenis van Parijs .bezig houdt. Maar dat men de Bastille thans nog zoekt, terwijl de afbraak van dezen burcht der koninklijke willekeur een dei eerste symptomen van de grommen de revolutie is geweest, is wat zonder ling. Aan den anderen kant is het be grijpelijk, dat reeds de naam der Bastil le een zekeren invloed uitoefent op den gemiddelden bezoeker. De Bastille is niet alleen een gebouw; deze vesting, ge legen aan een der uiteinden van Parijs, aan den voet waarvan zich de Faubourg St. Antoine uitstrekt, is de symboliek van het achttiende eeuwsche regime, dat moeilijk anders kon eindigen dan het geëindigd is. De Bastille was de uitver koren gevangenis voor politieke gevan genen, die een heel eind afstonden van misdadigers. Het was ook de plaats w8ar men de jongeren of ouderen, die door een lettre de cachet waren getrof fen, onderbracht, soms blijvend, soms tijdelijk. De verdediging van de Bastille door de dappere, maar vrijwel weerloo- Ze Zwitsers is wellicht een der weinige eervolle bladzijden in het bestaan van dit slot. Tot degenen, die de Bastille hebben bewoond, behoort de man met het ijze ren masker. Zoo is hij in de geschiede nis bekend, en zoo zal hij wellicht be kend blijven, omdat zijne identiteit niet in het minst vast staat. Vandaar, dat men de meest uiteenloopende personen aan zijn figuur heeft verbonden. Er zijn er, die in hem Fouquet herkennen, die dan niet zou zijn gestorven, maar op deze wijze zijn leven zou hebben ver lengd. Er zijn echter anderen, die een secretaris van den destijds onafhanke- lijken Hertog van Mantus in hem zien, een intrigant, die den Hertog afbracht van zijn voornemen om zijn land aan Frankrijk te verkoopen en die daarom door de wrekende Fransche arm werd gestraft. Dezen secretaris, Matthioli, lokte men in een valstrik en nam men op een zeer onbehoorlijke wijze gevangen, waarna men hem naar Parijs vervoer de, en ondanks de protesten, die van Italiaanschen kant daartegen werden geuit, niet losliet. Wie van de voorzorgen leest, die men ten aanzien van den man met het ijze ren makker toepastte, ontkomt niet aan de gedachte, dat hier inderdaad de poli tiek de hand in het spel moet h.'bben gehad Volgens een ander verhaal zou dan ook de man met het ijzeren masker een Armeniër zijn geweest, geheeten Arwedicks, een doodsvijand van den christelijken godsdienst, die de wreede vervolging der katholieken in zijn va derland had veroorzaakt. Op heimelijke wijze zou hij aan boord van een Fran sche bark zijn gebracht en opgesloten in de gevangenis, waaruit hij nimmer meer kon ontsnappen. In de Bastille zou hij zijn gestorven. De Turksche Regeering verzocht herhaaldelijk, het laatst in 1723, de uitlevering van Arwedicks, fcaar de Fransche Regeering ontkende steeds zijn gevangenschap, en had daar om zoo groote zorg, dat niemand zijn ge laat zou aanschouwen. Dat verhaal lijkt al weer heel aardig, maar het schijnt op historische gronden even onjuist als de n»ededeeling, dat een der zonen van Cromwell aldus in de Bastille zou zijn opgesloten, terwijl men zijn broeder frank en vrij door Parijs liet rondloopen. Al even onwaarschijnlijk is het verhaal, trouwens op niet meer dan een roman tisch fabeltje steunend, dat de ongeluk- kige Hertog van Mommouth, die in 1685 op het schavot stierf, den man met het Ijzeren masker zou zijn geweest. De hertog van Mommouth, een neef van den lateren Koning-Stadhouder Willem III, die geruimen tijd aan het Hof ie s Gravenhage gastvrijheid ontving, heeft een poging gewaagd om den toen- oialigen Engelschen koning Jacobus II zijn oom van den troon te stooten ®en poging even slecht door zijn aanhan gers voorbereid als door hem ten uit voer gebracht, gedoemd tot mislukken, en die dan ook mislukte. De hertog, met de wapenen in de hand gevangen geno den, behoefde op de clementie van zijn koninklijken oom niet te rekenen. Maar volgens hetzelfde fabeltje zou Jacobus II aan het sterfbed van zijn broeder, wiens natuurlijke zoon de Hertog van Mom mouth was, hebben beloofd diens leven altijd te zullen sparen, zelfs in geval van opstand zijnerzijds. De eischen van zijn koninklijk gezag brachten mede. dat door onthoofding van Mommouth in het openbaar een voorbeeld werd gesteld Men zou nu in de gevangenis Mom mouth met een ander ter dood veroor deelde hebben verwisseld en in den don keren nacht zou de koning zelf naar den Tower zijn gereden om Mommouth te bevrijden. Om echter zeker te zijn, dat hij geen hernieuwde poging tot opstand zou kunnen wagen, zou Jacobus II de hulp van zijn toenmaligen bondgenoot, Koning Lodewijk XIV, hebben ingeroe pen om hem aldus te kerkeren levens- IfoKK en het mai!ker zou in dit verband hebben moeten dienen om te voorko- ?™'dat de een °I andere onbescheiden ürhtPn0UWC,r Engeland zou kunnen in lieten omtrent zijn voortbestaan! Er die n T dï,t erkennen verhalen, die en in verband met den man met het ijzeren masker, èn in het algemeen on waarschijnlijker klinken dan deze Een geheel nieuwe theorie ten aanzien *an dezen geheimzinnigen gevaneere heeft onlangs de Engelsche g schrRer Andrew Long gebracht Mag men hem gelooven, dan is de man met het ijzeren masker heelemaal geen belangrijke Der soonlijkheid geweest, maar integendeel slechts een ondergeschikt bediende van een ondergeschikt intrigant, ieeens wien men w.s. een schending van het volkenrecht pleegde door hem in Eng^ land op te lichten, en ten aanzien van wiens persoonlijkheid men dus eeniee beduchtheid koesterde. Het zou geweest zijn een zekere Martin; knecht in dienst van den Hugenoot Roux, die zich eener- zijds met Zwitsersche kantons, ander zijds met den Engelschen minister Ar- lington in verbinding had gesteld om een verbond tegen Lodewijk XIV en zijn politiek op te zetten. Maar de Fran- schen slaagden er in zijn corresponden- tie voor een deel te onderscheppen; Roux werd wederrechtelijk gevangen genomen en Arlington verloochende hem, toen hem bleek, dat zijn eigen ko ning, Karei II, inmiddels onderhandelin gen met Franki ijk was begonnen, die zouden leiden tot de bekende geheime overeenkomst, waaruit de oorlog tegen Nederland in 1672 is gevolgd. Ten gunste van Roux kwam de Engei- sche gezant te Parijs dus niet.tusschen- beide, maar deze zelf bleef voortdu-end ontkennen. Nu meende men, dat zijn knecht papieren had en dingen wist, die van belang konden zijn; of men nu dien knecht heeft opgelicht dan wel met medewerking van Karei II heeft uitge leverd, weet Long niet. Wel echter, dat deze knecht dien rnen sedert aanduidde met den naam van Dauger, met de mees te zorg bij zijn aankomst te Duinkerken aan den Gouverneur werd overgegeven, en vervolgens zoowel in de gevangenis sen .waarin hij werd opgesloten als ge durende zijn transport van de eene naar de andere gevangenis, met groote be hoedzaamheid werd behandeld. Het ver haal van Long wijkt in zooverre van alle andere verhalen af, dat men bij hem niets aantreft over eerbied, den gevan gene betoond; integendeel, deze zou zelfs den reeds genoemden Fouquet een tijd lang als bediende hebben gediend, al mocht hij slechts dan aanwezig zijn, wanneer geen ander bij Fouquet was. Het verhaal van Long volgende, vindt men daarin dat deze ongelukkige, die inderdaad het slachtoffer van een „af schuwelijk misverstand" Is geworden, heeft geleefd tot in den aanvang der achttiende eeuw, en toen vanuit de Bastille op de geheimzinnige wijze, die bij zijn bestaan paste, is ter aarde be- steld. Welk verschrikkelijke geheim er ach ter dat alles verborgen moot zijn ge weest, is echter ook Long een raadsel gebleven. En juist naar dat raadsel gaat onze belangstelling uit, want zelfs al zou men de hypothese van Long willen aanvaarden, dan nog blijft de vraag waarom het machtige Frankrijk van de dagen zich zooveel moeite gaf tegenover een eenvoudige gevangene, van welken het niet eens vaststaat, dat hij weder rechtelijk uit Engeland is opgelichtl En bovendien, het aantal teekenen, dat op een aanzienlijken rang van den gevan gene wijst, is te groot om het zonder meer te negeeren. Daar is de verklaring van een medegevangene, die den gou verneur tegen den man met het ijzeren masker heeft hooren zeggen, dat, indien hij zijn identiteit op eenigerlei wijze be kend maakte, bij zou worden doorsto ken. Daar is het verhaal van de goede verzorging, die de gevangene genoot; van het fijne linnen dat hij droeg; van de bijzondere voorzorgen, die Saint Mars jegens hem had, toen hij met hem op reis ging en hem, zelfs gedurende den nacht, geen oogenblik uit het oog verloor. Daar zijn de mededeelingen over het met behoedzaamheid verbran den, na zijn dood ,van alles wat op hem betrekking had; het uitsnijden van pa- neelen, waarop hij iets kon hebben ach tergelaten. Neen, zoolang al deze feiten niet worden weersproken en zij zijn van te vele zijden bevestigd is de man met het ijzeren masker geen fabol, maar iets werkelijks. Alleen iets vreese- selijks tegelijk, omdat hier achter moet schuilen een geheim, waaraan de ge vangene zelf onschuldig is geweest. Had men toch maar de minste schuld bij hem kunnen vaststellen, men zou in dien tijd zonder genade kort recht aan hem hebben doen geschieden. Dat men genade met hem heeft gehad, in zoover re dan dat men hem een leven liet lei den, dat nauwelijks een leven was, pleit er voor, dat hij een slachtoffer is ge weest van de een of andere speling van het noodlot, gelijk het leven die soms maar al te wreed kent. Nog niet zoo heel lang geleden heeft men weer een andere lezing van deze historische figuur kunnen vernemen. Het zal wel niet de laatste zijn, omdat er blijkens de archieven, die men wel in elk opzicht heeft nagezien, van dezen man met het ijzeren masker geen zeker heid is te krijgen. En waar de zekerheid ontbreekt, heeft begrijpelijkerwijze de verbeelding ruim spell KIPPEN- EN EENDENHOUDERIJ. Namens den minister van economi sche zaken maakt de regeerings-com- missaris voor de uitvoering van de garantieregeling 1933 ten behoeve van de kippen- en eendenhouderij bekend, dat de uitkeering volgens de garantie regeling voor de week van 18 t.m. 23 Sept. is vastgesteld op 30 ets. per 100 stuks uit te voeren versche kippen eieren, tot een gewicht van maximum 50 K.G. per 1000 stuks en op 30 ets per 100 sti'^s uit te voeren versche eenden- eieri RELLETJES TE GRONINGEN. Twee gewonden. Hel is Zaterdagavond in Groningen z^er rumoerig geweest. Om 9 uur c ilpor- teerden op de Vischmarkt, het centrum van de stad, fascisten met lectuur, zij werden plotseling door communisten besprongen. Er ontstond een. vechtpartij mei een grooten volksoploop, die spoedig door de politie uiteen werd gedreven Er moest met behulp van de wapenen ruim baan worden gemaakt. Een jongetje en een meisje, die zich tusschen het publiek bevonden, werden gewond. Te ongeveer lf tien was de orde weer hersteld VECHTPARTIJ MET POLITIE. Twee agenten maakten gisteravond bij een cafhouder in de Oude Looierstraat te Amsterdam, een aanmerking over de muziek. Het muziekmaken werd ge staakt, maar dat was niet naar den zin van een paar bezoekers, die reeds n eer dan één glaasje hadden gebruikt. Zij kwamen naar buiten en besprongen de agenten. Dezen waren genoodzaakt van hun wapens gebruik te maken. Eén der twee mannen kreeg daarbij een k'ap met de sabel op het hoofd. De andere agent loste een schot in de lucht, voor namelijk ook omdat meer volk kwam opdringen en uit de vensters naar de politie met steenen werd geworpen. Een tweede schot heeft zijn aanvaller in den buik getroffen. Nadat de politie assi ten- tio had gekregen, was spoedig aan de vechtpartij een einde gemaakt. Beide ge wonden zijn naar het Binnengasthuis overgebracht. CENTRALE VOOR WERKLOOZENZORG. Eind vorige week vergaderde de Centrale voor werkloozenzorg (gesticht op initiatief van den raad der kerken) op „V oudschoten te Zeist met de afgevaardigden der Pr°v- comités De vergadering stond voor het eerst onder leiding van den heer Whemmes, die den heer A. van Seelen, na diens benoe ming tot secretaris-generaal bij het Departe ment van Sociale Zaken als voorzitter is op gevolgd. Alle provinciale comités waren door een of meer afgevaardigden vertegen woordigd. Van de meeste comité s waren rapporten ter tafel, waaruit bleek dat in alle provincies (alleen in Limburg bestaat nog geen prov. comité) het werk is aangevat. Uit gestelde enauetes naar de vraag: waar wordt reeds gewerkt, bleek, dat in tal van plaatsen bet werk voor de moreele zorg voor de werkloozen nog moet worden aan gevat. De provinciale comité's hebben tot taak, hier stimuleerend, organiseerend en voorlichtend te werken. Uit verschillende rapporten bleek dat men met den arbeid ook reeds verder voortge schreden is en zich ook bezig hield met het uitwerken van belangrijke plannen voor de toekomst. Naar aanleiding van deze rappor ten werd over tal van punten uitvoerig gedis cussieerd. De financiën hadden daarbij de meeste aandacht. Met dankbaarheid werd kennis genomen van het beschikbaar stellen van een bedrag van f 500 voor dezen arbeid door de algemeene synode der herv. kerk. Aan de andere kerken, chr. sociale en jeugdorganisaties, die bij dezen arbeid ge ïnteresseerd zijn, is eveneens een financieele steun gevraagd. Wat het werk betreft weid nogmaals uit drukkelijk uitgesproken dat het niet de bedoe- ling is, in plaatsen, waar op goede wijze ge- werkt wordt daarnaast ander werk te stellen. De wijze van werken en de aard der werkzaamheden werden vrij uitvoerig be sproken. HUISEIGENAREN EN HYPOTHEEKHOUDERS IN HET BUITENLAND. Zaterdagmiddag vond te Driebergen op initiatief van oud-gezant dr. M. van Vollen- hove een vergadering plaats van huiseige naren en hypotheekhouders in het buitenland. De bijeenkomst was druk bezocht. Na uit eenzettingen van den heer van Vollenhove is besloten tot oprichting van een vereeniging, die zich zal bezig houden met de belangen van genoemde categorieën. EEUWFEEST VAN HET NED. ISRAELIETISCH OUDE LIEDEN GESTICHT TE AMSTERDAM. Ter gelegenheid van het lOO-jarig be staan van het Ned. Isr. Oude Liedengesticht te Amsterdam hield het Ned. Isr. Armenbe stuur aldaar gistermiddag een zeer druk be zochte receptie. Honderden van verschillen den rang en stand kwamen er hun geluk- wenschen aanbieuën.. Onder deze velen was het gemeentebestuur van Amsterdam, ver tegenwoordigd door de wethouders De Mi randa en Kropman en den gemeentesecre taris. S. D A. P.-JEUGDBETOOGINC TE AMSTERDAM. Een grooische demonstratie. Deze straleide najaans-Zondag was voor de S. D. A. P. de dag vati de jeugd. Duizen den en nogmaals duizenden jongeren uit alle streken van Nederland waren reeds Zaterdag naar Amsterdam 'gekomen, waar in den avond een begroetingsbijeenkomst in het Concertgebouw werd gehouden. Ook gister morgen was het op het Centraal Station en op de andere Amsterdamsche punten van aankomst druk met de jeugdige betoogers, die waren gekomen om op het IJsclubterrein te demonstreeren. Het was een machtige betooging van de jongere generatie, om te getuigen van haar eensgezinden wil. Naar schatting 15000 jongens en meisjes en ook zeer vele ouderen, waren op het IJsclubterrein samen gekomen om te luisteren naar de redevoeringen van de heeren C. v. d. Lende, bestuurder van het N. V. V., A. F Muller, bestuurder van de N. A. S. B. en Koos Vorrink, voorzitter van de A. J. C. Het was een keurig en fleurig gezicht deze jongens en meisjes waarvan vele de blauwe blouses der „Roode Valk" droegen, terwijl anderen in de bonte kleeding der jeugdbeweging staken. De jongens en meisjes van den N. A. S. B. hadden het rood-witte costuum van den Sportbond aan. Toen zij zich rond hun vaandels hadden geschaard en met belangstelling de redevoe ringen hadden aangehoord, werd onder lei ding van Martin Gleisner, oud-leeraar aan de Labanschule. een spreek-, dans- en bewegings koor uitgevoerd Te ongeveer vier uur was op het terrein de stoet geformeerd. Hij was verdeeld in drie hoofdgroepen: De vakbondjeugd, die zich voor deze gelegenheid bij de Blauwe Jeugd had aangesloten, de Sportbond en tenslotte de A. J. C. In den stoet gingen een aantal mu ziekcorpsen mee. terwijl vele vaandels en vlaggen, benevens een aantal leuzen werden meegevoerd. Het geheel had een kleurrijken aanblik. De belangstelling langs den weg was hier en daar zeer groot. Op den Dam werd de stoet ontbonden. WIL VAN DER LUBBE HET MARTELAARSCHAP? Hij wenscht geen enkelen verdediger. Mr. Frangois Pauwels te Amsterdam heeft een brief ontvangen van den toegevoegden Duitschen verdediger van Van der Lubbe, waarin deze verklaart, dat Van der Lubbe in tegenwoordigheid van den tolk heeft gezegd, dat hij iedere verdediging van de hand wijst. Deze afwijzing slaat dus niet op een be paalden verdediger, doch Van der Lubbe wenscht blijkens deze mededeeiing in het ge heel niet verdedigd te worden. BOTERDIEVEN. Van Vrijdag op Zaterdag hebben inbre kers zich door een tuimelraam toegang ver schaft tot de stoomzuivelfabriek St. Johannis te Nuland (N. B.) Ze hebben een aantal vaten boter meegenomen. Op dezelfde wijze werd daarna ingebroken in de zuivelfabriek St. Petrus Banden te Heesch. Ook hier werd een partij bóter ontvreemd De sporen wezen uit, dat de inbrekers met een auto opereerden. Het vermoeden bestaat, dat hier een bende aan het werk geweest is die in de laatste weken oostelijk Noord-Brabant onveilig maakt en bij een groot aantal landbouwers, honing, pluimvee en veldgewassen weghaalt. WORDT INVOER VAN PALING GECONTINGENTEERD Maatregelen in overweging, zegt de regeering. De minister van economische zaken heeft op de vragen van den heer W. Drop, lid van de Tweede Kamer, over het treffen van steunmaatregelen van regeeringswege ten behoeve van het visscherijbedrijf te Wou drichem en opneming van de daarbij betrok ken visschers in een steunregeling geant woord, dat de vraag of, en zoo ja. in hoe verre de visschers te Woudrichem in de van rijkswege gesubsidieeide steunregeling kun nen worden opgenomen, in overweging is. De minister van sociale zaken stelt zich voor, daaromtrent spoedig een beslissing te kunnen nemen. Omtrent de hoogte van een eventueel vast te stellen tarief kan hij thans nog geen uitspraak doen. Verder deelt de minister van economische zaken mee, dat ook ten opzichte van den aal- en palinginvoer maatregelen in overweging zijn. MEVROUW DE BOER—VAN RIJK GEHULDIGD. Première Levensavondte 's-Hertogenbosch. Zaterdagavond had in den Casinoschouw burg te 's-Hertogenbosch de première plaats van Jaap van der Poli's comedie in drie be drijven „Levensavond" dat door het ensemble-De Boer van Rijk ter gelegenheid van het jubileum van mevr. Esther de Boer van Rijk in de verschillende plaatsen van ons land zal worden opgevoerd. De schouwburgzaal was geheel gevuld door een enthousiast gestemd publiek, dat de kunstenaresse een hartelijke ovatie heeft gebracht. Reeds bij haar eerste verschijnen moest het spel even onderbroken worden door het applaus en aan het slot stonden allen van hun plaatsen op om mevrouw De Boer, aan wie een prachtig bloemstuk werd overhandigd, allerhartelijkst toe te juichen. Er moest eindeloos gehaald worden. DE VLAG VERGETEN. Op een vraag van den heer Oostwaard (onafh iid van den gemeenteraad van Ede, waarom van de gemeentegebouwen niet (van particuliere gebouwen wèl!) gevlagd was ter eere van het 35-jarig regeeringsjubileum van de koningin, antwoordde de voorzitter, dat zulks blijkbaar door gemeentewerken vergeten was! HET UNIFORM-VERBOD. Morgen in werking. De wet tot invoering van het z g. uni formverbod zal reeds morgen in wer king treden. Het dragen van uniformen en opzichtige onderscheidingsteekenen met politieke strokking is dus niet meer geoorloofd. VREEMDELING UITGELEID. Hij had geen papieren en werd gevaarlijk geacht. De minister van justitie heeft op de schriftelijke vragen van ir. J. W. Albarda, lid van de Tweede Kamer, over de arrestatie en uitleiding naar Duitschland door de poli- Groningen van een uit Leer afkomsti- gen Duitschen vreemdeling geantwoord* Een zich noemende Iwan Rosebopm, zon der papieren hier te lande gekomen, volgens eigen bewering Duitscher en afkomstig uit Leer, is overeenkomstig de bepalingen van het vestigingsverdrag op bevel van de politie te Groningen naar Duitschland uitgeleid, na eenige dagen te voren met het oog op deze uitzetting te zijn aangehouden. Of deze per soon daarna naar de gevangenis te Leer ge bracht is. is den ondergeteekende niet bekend. De Amsterdamsche politie had aan dezen vreemdeling geen verblijfsvergunning ge geven. De uitleiding vond haar grond inde ciimineele en politieke gevaarlijkheid van den vreemdeling. MISLUKTE INBRAAK. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het gebouw van de N V. Meppeler Machine fabriek v/h A. Huisman. De daders zijn bin nengedrongen door een achterdeur van de fabriek, waaT zij met een brander, geschroefd aan de acetyleeninstallatie en een zuurstof apparaat. getracht hebben de brandkast te be werken. De dieven hebben de brandkast even wel niet open kunnen krijgen. In het kantoor is alles overhoop gehaald, doch niets wordt vermist Deze inbraak, de derde reeds in deze fabriek, vertoont groote overeenstem ming met die, welke de vorige week in de zuivelfabriek te Rouveen is gepleegd. ETALAGE- EN RECLAMESCHOOL. Een nieuw instituut. Een reclame-vakman, de heer H. C. F» Hinz, heeft te Amsterdam een school ge sticht van een soort, die in ons land nog nit bestaat: een étalage- en reclamo- school, die vandaag geopend zal worden. Hij heeft van de gemeente het oude leegstaande schoolgebouw in de Jac. van Campenstraat hoek Ferd. Bolstraat ge huurd en voor zijn doeleinden ingericht. Zoo is de vroegere gymnastiekzaal thans een étalagezaal geworden: men vindt er model-opstellingen van bepaalde fabri katen van allerlei bekende ondernemin gen, Nederlandsche fabrieken. In deze ruimte wordt ook les gegeven; de andere vertrekken zijn óf als leslokalen inge richt, voor onderwijs bv. in reclame- teekenen of warenkennis en dergelijke, öf zij hebben een andere bestemming, als fotoatelier, timmerzaal etc. Het on derwijs is theoretisch en practisch, maar natuurlijk in hoofdzaak op de practijk gericht; in alles herkent men het karak ter van een vakschool. De dagcursussen trekken als leerlingen jongelui van on geveer vijftien- tot twintigjarigen leef tijd, maar er zijn ook avondcursussen voor menschen uit de practijk, ouderen, gewoonlijk winkeliers. De belangstelling voor dezen nieuwen tak van onderwijs is nu reeds groot. VISCHUITVOER NAAR FRANKRIJK. Een Reuter-telegram uit Parijs meldt, dat vo'gens het „Journal Officiel" het drie-maandelijksch contingent voor den invoer van gedroogde, gezouten en ge rookte visch in Frankrijk, toegestaan tot 30 September, verbruikt is. MASSA-ONTSLAG BIJ NED. TRAMWEG MIJ. 90 man ontslagen en 80 verlaagd in salaris. De directie der Nederlandsche Tram weg-Maatschappij heeft met ingang van den winterdienst op 8 Oct. a.s. van het ongeveer 600 man sterke personeel 90 man ontslagen en 80 teruggesteld met verlaging van salaris De ontslagenen krijgen geen tegemoetkoming; de toe stand der maatschappij laat zulks niet toe. Bij het ontslag z.al zooveel mogelijk rekening gehouden worden met de an ciënniteit. CENTRALISATIE BIJ DE SPOORWEGEN. De centrale werkplaats der NeJer- landsche Spoorwegen te Zwolle ont vangt van nu af geen rijtuigen of wa gens meer ter herstelling. Bij noodzake lijke herstelling van het materieel zul len do werkzaamheden worden verricht i.. de herstelplaats van het Locomotief depot aldaar. De heer H Visser, hoofdwerktuigkun dige bij de voormalige rijtuigafdeeling, is naar Amersfoort verplaatst, terwijl twintig employés op wachtgeld zijn ge steld Het andere personeel is naar de wagenwerkplaatsen Amersfoort en Bie- rick overgeplaatst. BEPERKING BUITENLANDSCHE STUDENTEN. De wet gister in werking getreden. Zaterdag is afgekondigd en gister in wer king getreden de wet van 15 September 1933 (Staatsblad No. 477) tot wijziging van de hooger onderwijswet in zake beperking der toelating van buitenlandsche studenten tot onze universiteiten. Een uitzondering voor Belgen en Zuid-Afrikanen. De minister van onderwijs heeft aan de colleges van curatoren der rijksuniversiteiten en der technische hoogeschool bericht, dat tegen de inschrijving van studenten van Bel gische nationaliteit en van hen, die onder daan zijn van de Unie van Zuid-Afrika, geen bezwaar bestaat. KORTE BERICHTfeN. Prinse Juliana is voornemens be gin October den proeftocht mee te ma ken van de sleepboot „De Zwarte Zee", van L. Smit Co's Sleepdienst, te Rot terdam Vrijdagavond is te Maasdijk (Z.-H.)' de 15-jarige Leendert Keijzer van een zwaar geladen wagen gevallen, juist voor het wiel, zoodat hij onder den wa gen terecht kwam. Met zware inwendige kneuzingen werd hij opgenomen. De burgemeester der gemeente Houten, de heer A. P. R. C. baron van der Borch van Verwolde, viert vandaag zijn zilveren ambtsjubilé.

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9