1 ölkmaarsche Courant In het paleis van den koning ^Radionieuws !feuitlelou ftecfUsiaketi Soodem n/i en dertigste Jaargang. WOENSDAG 20 SEPTEMBER GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Donderdag 21 September. Ne. 282 1933 Donderdag 21 September. Hilversum, 1875 M. (Uitsluitend AVRO). 8.Gramofoonpl. 10.Morgenwijding' 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Zang door 0 Kloos—Ruysch van Dugteren, sopraan, aan den vleugel Egb. Veen. 11.— Gramofoonpl. 11.30 Vioolrecital door L. v. Gelderen. Aan den vleugel Egb. Veen. 12.— Gramofoonpl 12.15 Ensemble Rentmeester en gramofoon platen. 2.15 Voordracht door Marie Holtrop. 2 45 Orgelconcert door P. van Egmond Jr., m m. v. H. C. v. Oort, bas-bariton en J. felderhof, obilgaat-viool 4.— Voor zieken en ouden van dagen. 4.30 Gramofoonpl. 5. Radiotooneel voor de kinderen. 5.40 Kovacs Laojs en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.— Kovacs Lajos. 7.30 Causerie mevr. I. de Leeuwvan Rees. 8 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. In de pauze: Causerie door Fred Fry. 9 ,Zomerzondag'' hoorspel van R. H. Kunze. Regie: Kommer Kleyn. 9.40 Vervolg concert m. m. v. H. Noach, piano. 10.20 Gramofoon- Elaten. 10.30 Vervolg concert. 11.Vaz h'as. 11.1012.Gramofoonpl. Huizen, 296 M. (8.—9.15 en 11.—2.— KRO, de NCRV van 10.11.en 2. 1 1.30 uur). 8.9.15 en 10.Gramofoonpl. 10 15 Morgendienst o.l.v. ds. J. L. de Vries. 10.45 Gramofoonplaten. 11.30 Godsd. half uur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2Handwerkcursus. 3.3.30 Vrouwen halfuur. 4.Bijbellezing door ds. J. P. v. 'Leusden m. m. v. zang en orgel. 4.Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Zangvoor dracht door L. Bogtman, bariton m. m. v. mevr. J. de LangeKooyman, piano. 6.30 Gramofoonplaten. 7.15 Ned. Chr. Pers bureau. 7.30 Causerie A. Stapelkamp. 7.45 Gramofoonplaten. 8.Arnh. orkestver. o.l.v. H. J. Manks. 99.30 Causerie door dr. J. jlW. Noteboom. Ca 10— Vaz Dias. 10.30— ,11.30 Gramofoonplaten. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. ,1050 Tijdsein, berichten. 11.05 Lezing. .12.20 Rutland Square en New Victoria orkest o.l.v N. Austin. 1.20 Gramofoonpl. 2.20 Voor de scholen. 3.20 Vesper. 4.10 Duitsche les. 4.25 Midi. Studio Orkest o.l.v. F Cantell, m. m. v. M. Pollock, sopraan. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten. 6.50 Cho- pin-recital door C. Smith. 7.15 Causerie. 7.50 Orgelconcert door Th. Ball. 8.20 BBC Svmphonie-orkest o.l.v. Sir Henry Wood m m v. A. Catterall, viool. 10.Berichten en lezing. 10.35 Voordracht. 10.40 Dansmuziek l(gramofoonplaten). 10.50—12.20 Sydney Kyte en zijn Band. Parijs „Radio-Paris", 1724 M. 8 05, 12.50, 7-30 en 8.20 Gramofoonplaten. Kalundborg, 1153 M. 12.20-2.20 Con cert uit hotel Angleterre. 3.05—5.05 Otto Lington's Band. 8.30 Radio-Symphonieorkest o.l.v. N. Malko, m. m. v. M. Flor, zang. 11.1012.50 Dansmuziek uit National- Scala. Langenberg, 473 M: 6.25 Gramofoonpl. 7.23 Concert. 11.50 en 12.20 Gramofoonpl. I.50 Westfaalsch Omroeporkest o.l.v. Göhre. 5.20 Concert. 5.50 Gramofoonplaten. 7.20 Rijkszending: „Das deutsche Vaterunser", voor soli, gem. koor, knapenkoor, orkest en orgel, Kneip. Leiding: dr. W. Buschkötter. 8.25 Gramofoonpl. 8 50 „Die Marnesch- lacht", spel van Cremers. 10.4012.20 Con cert. Rome, 441 M. 9.05 Populair concert, zang en dansmuziek. 11.20 Berichten. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 en 6.45 Gramofoonpl 8 20 Omroeporkest o.l.v. André. 9.2010.20 Koorconcert en gramofoonplaten. 508 M 12.20 Gramofoonpl. 1.30 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. André. 6.35 Gramofoonpl. 6.50 Omroep kleinorkest o.l.v. Leemans. 8.20 Gramofoon platen. 9.2010.20 Omroeporkest o.l.v. F. André. Zeesen, 1635 M. (Deutschlandsender) 8.25 „Mammon", boerencomedie van H. Un- ger. Regie: W. Plükcer. 9.35 Muzikaal aller lei. 10.20 Berichten, sportpraatje. 11.05 Ber. 11.20—12.50 Dansmuziek uit Hamburg «;i.v. G. Maass m. m. v. R. Beckmann, piano. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. iiwï3;,L^d- Reg' l°-3510 50, Daventry M Reg 12.20—1405, J-ond. Reg. 14.05-14.20, Mid. Reg. 14.20- 15.20, Daventry 15.20—24.—. 17L1I? Langenberg 10.50-17.40, Zeesen 17.40—19.20, Langenberg 19.20—20.20 Zeesen 20.20-23.20, Hamburg 23.20- tEen. liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. Marion Crawford. Naar het Engelsch door .W, H, C. B, *1) De prinses liep langzaam, terwijl zij alles wat er te winnen of te verliezen zou zijn, tegen elkaar woog. Toen zij de hoofdtrap had bereikt, wist zij nog niet goed hoe ie handelen en om niet de kans te hebben iemand te ontmoeten, keerde zij op haar schreden terug en liep bijna een kwartier lang in den eenzamen corridor in diep ge peins heen en weer. Plotseling flitste een Elan door haar brein en snel vervolgde zij aar weg om dadelijk te handelen. Inmiddels had Don Jan den brief gelezen, dien zij hm door den nar had laten toeko men. Toen de koning hem had laten gaan, zocht hij een rustig plekje om den brief te lezen, die plotseling van zoo'n groot belang scheen te zijn. Hij ging in een Moorsche nis «taan, waar Philips een schilderij, een Bij- helsch tafereel voorstellend, had laten plaat sen, waarvoor een zilveren lamp hing, die een helder licht verspreidde. Op het blaadje papier stond niet veel ge schreven, een zestal zinnen zonder ondertee ■ening. Zij behelsden noch een bedreiging, hoch een betuiging van wrok, doch deelden m eenvoudige taal mede, dat indien Don Jan Wat de schrijver of schrijfster onderstelde, VOOR DEN ALKMAARSCHEN POLITIERECHTER. Openbare zitting van Maandag 18 Sept. TWEEDE RONDE. Een melkrijdend heer, met name Jacob de 1}.a,d zicj1 de '"Xe gepermitteerd den melkrijder Piet Ruiter uit Ursem te kastijden door het toebrengen van slagen en stompen op de plaats, waar zijn verstand zich had gevestigd. Deze mishandeling was de vorige week in het menu opgenomen, doch toen bleek verdachte noch getuige de roepstem des deurwaarders te beantwoorden, weshalve de behandeling tot heden werd uitgesteld. Het bleek nu dat een kleine ommissie had plaats gevonden, doch alles was thans in orde. Er was jalouzie de métier in 't spel, zooals uit het nader verloop kon worden gedistilleerd Eisch 10 boete of 10 dagen. Vonnis con form. NIET MET GELD VERTROUWD. Een agent-depothouder van den zaadhan delaar Ch. P. Serrarens te Goes, de niet verschenen Klaas K. te Schagerbrug, had 't in die vertrouwenspositie niet al te best afge schoten en den heer Serrarens zoo successie velijk voor een bedrag van 81.20 bena deeld. Het onvermijdelijk gevolg was, dat hij heden zich te dier zake had te verantwoor den. Verdachte had in het vooronderzoek be kend. Eisch en vonnis tegen den 'blijkbaar on verschilligen delinquent 2 maanden gevan genisstraf. DRONKEN EN WEDERSPANNIG. De 20-jarige stoker Jan P. te Alkmaar had op Zondag 21 Mei te diep in 't bierglas geloerd en probeerde alstoen nog te gaan wielrijden. De agent Dalenberg trachtte hem die gevaarlijke toeren te beletten en onder vond in zijn edel streven om den beschonkene naar het bureau over te brengen een krachtig verzet. Het bleek dat de verdachte 12 glazen bier had geconsumeerd om zijn crisisleed te verzetten. Eisch 1 maand gevangenisstraf. Vonnis aangehouden tot 11 December. DE GESTOORDE KERKROOVER. De 20-jarige broodbezorger Nic. S., wo nende te Alkmaar, bevond zich op 17 April in de r.-k. kerk te Oudorp, niet uit godsdien stige aandrift doch met het minder nobele doel, de kerkezakjes eens even te inspecteeren. Hij werd echter in dit zondige werk betrapt door een winkelier, den heer G. Schouten. De onbetrouwbare kerkganger stond heden terecht ter zake poging tot diefstal, doch hij scheen niet genegen zijn gemoed te ontlasten en beweerde niet het opzet gehad te hebben om zich ten koste van kerk en armen te ver rijken. Doch de politierechter wist hem zóó in 't nauw te brengen, dat hij ten slotte zoo wat door den mand viel. Reeds meermalen was een en ander, bijvoorbeeld rijwiel- plaatjes in of in de omgeving van de kerk gemist. De verdachte werd reeds eenige ma len veroordeeld en bevond zich nu nog in den proeftijd eener voorw. veroordeeling. De offi cier had geen trek meer in een voorw. straf en requireerde 3 maanden onvoorwaardelijk Uitspraak: 2 maanden gevangenisstraf. OOK NIET NETJES. De 50-jarige hooggekuifde IJsbr. W., be- tonijzervlechter te Alkmaar, zou ter gelegen heid van de fascistenrelletjes op 26 Mei, op den Kennemerstraatweg den agent van poli tie Staats en collega's luidkeels hebben toe geroepen het beleedigende woord: „Ploert" Zulks gschiedde op het moment dat een an der persoon, verdacht van ordeverstoring, naar het bureau werd overgebracht. Het feit werd thans door W. beslist ontkend, doch agent Staats bleef eveneens pertinent bij zijn verklaring. Inspecteur Maarleveld, ter ver sterking dezer verklaring voorgeroepen, had het roepen wel gehoord maar niet gezien. Op voorstel van den officier werd nadere in structie bevolen. ONVRIENDELIJKE BEJEGENING. De heer (b. v. H., gemeente-werkman van Texel, belast met vuilnisophalen, werd op 12 Mei ten zeerste in zijn wiek geschoten door het feit, dat de heer G. Schrama, natte boom- ==s==========SSSSB=S^ van plan was, Dolores de Mendoza te trou wen, het zoowel voor haar persoonlijke vei ligheid als voor de vervulling van zijn eigen wenschen noodig was dat hij gedurende minstens twee dagen geen poging in het werk zou stellen om haar te ontmoeten, en dat, indien hij dezen raad opvolgde, hij op den steun zou kunnen rekenen van alle edel lieden en ministers aan het hof, de hoogste inbegrepen, en de zekerheid zou hebben geen enkele hinderpaal on zijn weg te zullen aan treffen. Verder stond er in dat de brief, dien hij had verbrand, hetzelfde had behelsd a's deze, en dat de twee bloemen bedoeld waren als teeken, waarvoor het nu echter te laat was; hef zou echter voldoende zijn indien hu brenger dezes liet weten of hij den raad zou opvolgen Zoo ia, dan zou de schrijver aan nemen dat hij dat op zijn eerewoord had be loofd. Meer stond er niet in. De laatste zin beviel hem niet, want die plaatste hem als man van eer voor een lastig geval, aangezien hij Dolores reeds had ont moet Het een'ge wat hij den dwerg kon zeg gen, was dat hij geen antwoord kon geven en zoo voorzichtig mogelijk zou handelen Ove rigens stond er niets dat op verraad duidde ,'n den br'ef. dien hii zich heel anders had voorgesteld. Uit den inhoud sprak iets vriendschapoetijks trouwens, met uitzor, dering van zijn eigen broeder en Mendoza was hij zich niet bewust een vijand in Spanje tp j-..Y~<"i. pri d?t was inderdaad bijna juis' M;ai, al was hij van natuur nog zoo stou» moedi" en nog zoo oprecht, hij kende den werV' te goed van nabii om zien door «chiin te laten Tt-P n» schriivet stond, zeker met den koning in verbinding, bladen uit een dakgoot wierp in zijn vuilnis kar, zonder dat hij daarin werd gekend Hij maakte zich toen boos en wierp den hr. Schra ma de ledige emmer tegen het gelaat. Eisch en vonnis tegen den niet verschenen verdach te 20 boete of 20 dagen hechtenis. GEEN GEMAKKELIJKE KLANT OM TE BEDIENEN. Inspecteur Maarleveld en de agenten de Vries en van 't Kaar te Alkmaar hadden op Zondagavond 28 Juni en niet gemakkelijke kluif aan den werkman David v. d. P., dien zij ter zake openbare dronkenschap wilden inrekenen, want David, die in het bezit is van handen als pic-nic hammetjes en met één vuitslag een deuk slaat in de motorkap van een auto, is niet gemakkelijk te regeeren als hij te veel gedronken heeft. David, al meermalen veroordeeld, was thans zeer ge schikt en baarde geen moeilijkheden. Eisch 2 maanden gevangenisstraf. De politierechter wil echter nog eens trachten, een model kerel van hem te maken en heeft een reclassee- ringsrapport gelast. Op 11 Dec. hervatting. EEN RUWE GARRIBALDIST. De 19-jarige visscher Siem R. uit Wer vershoofd gedoscht in een modern rood sporthemd, had op 20 Mei den negenjarigen A. W. Kok mishandeld en hem een oorveeg en een schop toegediend. Volgens verdachte had de jongen aan het uitstaande vischwant zitten morrelen onder het zwemmen. Eisch 5 boete of 5 dagen. Vonnis 1 boete of 1 dag. GEANIMEERD VECHTPARTIJTJE. Op Zaterdag 20 Mei ontstond er te Scha- gen een hoogloopende twist tusschen de kooplieden Pieter en Reyer Sch. en den heer W. Sneekes, zulks over een verhandelde koe, welke heibel ten slotte ontaarde in een vecht partij, waarbij Sneekes als de zwakste deel nemer het onderspit delfde. De heer Sneekes werd rijkelijk onthaald op schoppen, stom pen, slagen en trappen, welke tractatie hem voldoende aanleiding gaf er een justitiezaak van te doen fabriceeren. De ontmoeting had E laats op den Schoenmakersweg, dit voor en, die daarin belang mochten stellen. Ge- requireerd werd voor Rijer vrijspraak en voor Pieter ƒ20 boete of 10 dagen. Uitspraak Pieter S. 15 boete of 15 dagen. Rijer S. werd vrijgesproken. VAN EEN SALONSPIEGEL EN EEN WATEREMMERTJE. Een 28-jarig veehouder uit Anna Paulow- na, Jacob Pieter Sch., stond terecht als ver dacht van wederrechtelijke toeëigening van een spiegeltje en een waterakertje, een en an der eigendom van Jacob Breed thans te Alk maar, voorheen te Wieringerwaard, van wien verdachte een boerderij had gehuurd. Sch. werd bij de behandeling dezer procedure in rechten bijgestaan door mr. Buiskool van Schagen. Verdachte noemde deze waterem mer waardeloos. De spiegel, in de woning gevonden, was hem door mej. Breed cadeau gegeven. Blijkbaar had zij dit geschenk voor haar man verzwegen. Honey soit qui mal y ipense! Echter, de bejaarde mej. Breed ont kende beslist het echtpaar ooit de spiegel ca deau te hebben gegeven. Alle achtergelaten voorwerpen waren in bruikleen afgestaan. De officier eischte in dit rudimentaire zaak je, tot een reuzeproces gezwollen na een uitvoerige beschouwing over spiegel en em mertje, ter zake verduistering in lichten vorm, 5 boete of 3 dagen. Mr. Buiskool hield hierop nog een opge wekte speech en ging in beginsel vrijwel ac coord met den officier, echter met dit ver schil, dat verdediger vrijspraak concludeerde, aangezien geen opzet bewezen was, subsidi air een zeer geringe boete. Uitspraak conform eisch. EEN BRUTAAL CHAUFFEURTJE. De naam van Lambertus V., een Tilburger, is in dit rechtspaleis geen terra incognita. De heer V. houdt als Brabander van een stevig glaasje en is meermalen door den kanton rechter veroordeeld wegens een gepleegde aanrijding, ook is hem zijn rijbevoegdheid als bijkomende veiligheidsmaatregel tegen dezen onbesujsden automobilist, ontzegd. Deson danks was hij toch zoo vrijpostig zich achter het stuur te begeven, doch hij had niet ge rekend op de memorie van agent Verbaan, die hem aanhield en dien hij bovendien nog een valschen naam trachtte op te dringen. Zoowel van het een als het ander werd de noodige notitie genomen en deze sabottisi werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenis straf. Agent Verbaan werd gecomplimenteerd om zijn goeden neus! EEN GENIALE MAN GERAFFINEERDE OPLICHTER. De niet verschenen Anth Joh. Jos. van V. uit den Helder is zonder twijfel een zeer bru taal heerschap, immers ontzag hij zich zelfs of wel de brief was door den koning zelf op gesteld en door hem met een verdraaide hand geschreven, want Philips stond werke lijk niet boven dergelijke minderwaardige samenzweerderspractijken verheven. Ook die „twee dagen", waarvan in den brief sprake was, vond hij nu vremd. Had hij Dolores niet reeds ontmoet en ware -hij op het voor stel ingegaan, dan kon Dolores in die twee dagen ver uit Madrid worden we""evoerd, of wel heimeliik in een klooster worden ge bracht, waar hij haar nooit kon vinden. De gedachte kwam nlotseling bij hem op dai Mendoza, door Do'ores vanavond op te slui ten en haar te zeggen dat zij morgen in de vroegte naar Las Huelgas zou worden ge bracht, aan een geheim bevel van d"n komng had voldaan. Neen. niemand anders dan Philips kon den brief hebben geschreven anders zou de dwerg er niet zoo op hebben aangedrongen dadelijk van den inhoud ken nis te nemen. Alles was hem nu zoo klaar als de dag: de koning en Mendoza spanden samen. De eerste brief was door een vrouw gebracht, die zeker door het raam van de studeerkamer was ontsnapt, dat zon laag was dat zij er zonder te springen uit kon stappen om op het terras te komen Zij had gewacht tot de officieren en bed'enden we<r waren en zij ruim baan had Niets kon een* vondiger en gemakkelijker zijn. Als hij niet gevreesd had dat iemand het zag, zou hij den brief in de lamp voor het schi'derij hebben verbrand; daarom vouwde hij hem op en verborg hem weer in zijn buis Zijn gezicht stond ernstig, toen hij wegging want hij begrip dat het een wanhopigen toestand was Hij was van plan geweest Do- niet op 23 Mei den heer T. Boxem, rijksklerk ter griffie te bedriegen, door hem in strijd met de waarheid mede te deelen, dat hij tijde lijk werkzaam was als boekhouder bij den heer CoKhof te Helder, waardoor hij wegens tiidverzuim een verlies van 3 leed. toen hij als getuige in een strafzaak contra Adr R. moest optreden. Hem werd alstoen ten onrechte en tot schade van 2 voor den Nederlandschen staat uitbetaa'd een bedrag van 3.80. Nota bene, de heer Colthof kende dezen slimmerd niet eens. Eisch en vonnis 2 maanden gevangenisstraf en schadebeta- ling aan den staat van twee gulden. GEEN HOOGE EISCHEN. De niet verschenen verdachte Joh. B. had op 4 Juni uit een in den koestal hangend vest van den getuige H. de Carpentier te Wierin gerwaard een nikkelen horloge weggenomen Eisch en vonnis 1 maand gevangenisstraf. EEN ONBETROUWBARE VERTROUWENSMAN. De 32-jarige vrachtrijder Gijsbert D. te Anna Paulwona had in de maanden Nov. en December 1932 het in hem gestelde vertrou wen deerlijk beschaamd door verschillende bedragen voor geleverde goederen door den heer H. v. Willigen te Helder hem door be trokken afneemsters ter hand gesteld, zulks ten bedrage in totaal van 50.82, weder rechtelijk zich toe te eigenen. In het huis houden verbruikt, was thans zijn excuus, dat echter niet voldoende was om hem rein ge- wasschen het zondaarsbankje te doen verla ten. Integendeel werd het hem zeer kwalijk genomen, dat hij nooit pogingen aangewend had, de toegebrachte schade te vergoeden. Bovendien was het niet zijn proefstuk in de misdadigheid. Doch de officier gaf den poli- tierechter de vrije keus verdachte al of niet voorwaardelijk te veroordeelen tot 3 maan den gevangenisstraf. Uitspraak 3 maanden voorw. met 3 proefjaren. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK. Meervoudige Strafkamer. Zitting van Dinsdag 19 Sept. 1933. EEN PORTEMONN AIE DIEF. De 20-jarige timmerman Ate V. te Castii- cum schijnt zich met heel wat minder nuttige dingen bezig te houden dan met timmeren, althans stond hij heden terecht wegens dief stal van een portemonnaie uit een dam.s- taschje, eigendom van de getuige mej. M. Troelstra, welk taschje zich bevond aan een damesfiets. De portemonnaie bevatte o.m 2 gouden tientjes en 'n rijksdaalder. Dit feit werd door het jongmensch, dat oorspronke lijk gunstig bekend stond, erkend. Geadvi seerd werd een voorw. straf met strenge voorwaarden, inhoudende onthouding van alle ongewensehte geneugten. De officier vermeende, dat verdachte ondei kwaden invloed had gestaan en vorderde 8 maanden voorw. met 3 proefjaren. Mr. G. A. de Lange, verdediger van ver dachte, releveerde eenige gunstige sympfho- nen uit het leven van zijn cliënt en refereerde zich aan het requisitoir. WAS DE COLLEGA OOK NIET ZUIVER OP DE GRAAT? 'n Confrater van den vorigen verdachte, de 21-jarige houtbewerker Nic. v. d. A., was ook in relatie gekomen met de meervoudige strafkamer naar aanleiding van de omstan digheid dat hij voordeel had getrokken uit den portemonnaiediefstal door Ate V. ge pleegd. Hij had van zijn vriend Ate verno men, dat hij 'n „poetje" te pakken had gekre gen en zich te Zaandam uit de opbrengst van dit „poetje" laten trakteeren op biertjes en wat dies meer zij. De trakteerende kame raad wist echter niet precies of dit nu juist van dit geld was geweest. Hij had zelf ook nog 'n kwartje zakgeld gekregen. Gevorderd werd 50 boete of 25 dagen. Mr. Schenke- veld sprak zijn voldoening uit dat de dieven bende in Castricum was uitgeroeid, doch be treurde het andersdeels dat dit jongmensch voor het betrekkelijk geringe feit was ver volgd. Tot slot van zijn uitvoerige juridische beschouwing omtrent het begrip steler en heler, concludeerde pleiter dat hier zeer ge ringe medeplichtigheid of begunstiging be stond, verdachte dientengevolge voor een clement vonnis in aanmerking kon komen en een geringe boete in het gegeven geval vol doende kon worden geacht. Overigens refe reerde pleiter zich aan het gehouden requisi- tor, waarna de officier, die al eenige aantee- keningen had gemaakt, van zijn kennelijk voorgenomen repliek afzag. HET GEVAARLIJKE TRIO. Na de gebruikelijke lunchpauze stonden weer terecht een drietal Knights of the Night, ridders van den nacht en wel de 20-jarige reeds hiervoren besproken timmerman Ate V., voorts de 20-jarige militair, in de wereld lores naar Villagarcia te zenden, maar het was bijna onmogelijk dat zooiets geheim zou blijyen, en in verband met 's konings tegen werking, zou het den ondergang van Quixa- da en diens vrouw beduiden. Daarentegen zou hijzelf Dolores onder een aangenomen naam naar een klooster kunnen zenden, haar voordat zij was ontdekt, er weer uit halen en trouwen. Ook dat zou echter heel moeilijk zijn, want er waren geen inrichtingen, die zoo onder de onmiddellijke controle van den koning stonden dan mannen- en vrouwen kloosters. Maar hoe ook, ergens moest zij heen, want het was onmogelijk haar langei dan drie of vier uren in zijn studeerkamer verborgen te houden. Plotseling bedacht hij dat zij zelfs nu in gevaar kon zijn. De vrouw toch, die den eer sten brief had gebracht, had natuurlijk het raam niet gesloten. Zij, of de koning, of wie dan ook, kon langs dien weg bij Dolores ko men, die alleen was. Misschien hadden zij haar reeds ontvoerd. Hij verwenschte zich- zeit, omdat hij zich niet overtuigd had of het raam wel dicht gegrendeld was. De man die groote veldslagen had gewonnen was een en al angst en hij begon zoo hard hij maar kon te hollen, onverschillig of hij iemand zou tegenkomen Hiervoor bestond er geen vrees, want het is bijna nergens zoo stil als in de afgelegen gedeelten van ?en. Pa!eis- waar een feest plaats heeft Hij had dan ook niemand ontmoet, toen hij zijn deur binnenging, ongeveer op hetzelfde tijd stip dat Dona Ana na het souper Mendoza ontmoette Dolores stond plotseling op, toen zij eers' zijn stap in de aangrenzende kamer en daar- 'n houtbewerker, Corn. V., ten slotte als dnt- te im bunde, de 21-jarige pakhuisknecht Joh. Nic Fr., -p dit moment in voorloopige hech tenis. Aan dit nobele trio was ten laste ge legd inbraak in een strandgebouw te Bax* kum aan Zee door middel <an uitsnijden eener glasruit, waarna werden ontvreemd eenige schilderijen van onbekende meesters, toebehoorende aan den heer J. W. Kockx, sfrand-exploitant te Castricum aan Zee, welke pinakotheek thans het overtuigings stukken meubel sierde. Voorts was er nog een barometer, ook eigendom van den ge tuige Kockx en 'n dynamo, waarop de getuige Joh. de Nijs, een gerechte aanspraak maakte. Het lustige drietal voornoemd, beschikte over twee verdedigers, A. te V. werd juri disch gesteund door mr. de Lange en J. N. F. mocht zich verheugen in het waardevol bezit van mr. Winkel uit de stad Hoorn, welk voorrecht hij achteraf beschouwd, maar matig apprecieerde. De recruut Corn. V. was echter gedwongen zich door eigen kracht uit de penarie te werken. Van bovengemelde hee- ren werd voornamelijk de heer F. als een echte deugniet aangewezen, feitelijk de auctor intellectualis van het gezelschap. De gestolen barometer was in Alkmaar door verdachte T. verkocht voor 1 gulden, de dynamo als geschenk aangeboden aan zekeren heer N. v. d. Akker. De nimmer op non-activiteit gestelde heer Wiggers, was ook hier weer paraat om rap port te leveren Het advies betreffende de heeren Ate V. en Corn. V klonk niet hope loos, doch voor den heer F. in mineur. Deze heer verklaarde bezwaar te hebben tegen toezicht. Daar kon zijn subtiel besnaar de ziel niet tegen. In zijn voordeel werd aan gevoerd, dat hij, in de goede richting ge stuurd, zou blijken een flinke knaap te zijn in de maatschappij. De officier releveerde de reeks van inbra ken te Castricum door dit trio gepleegd en vorderde tegen A. V. 4 maanden voorw. te gen C. V. 8 maanden voorw., ieder met drie proefjaren en contra F., die van geen toe zicht wil weten, 1 jaar gevangenisstraf. Verdediger mr. de Lange refereerde zich, terwijl mr. Winkel ook voor zijn bescherme ling een dergelijke conclusie verkondigde. NOG MEER CASTRICUMMER ONDERWERELDNIEUWS. De laatste verdachte uit het hiervoren voorgestelde driemanschap, de pakhuisknecht Joh. Nic. F. kon nog niet afzwaaien, doch had zich alsnog te verantwoorden betreffen de he'ing van een barometer en electrisch kacheitje, door zijn kornuiten gestolen, benevens diefstal in vereeniging met deze medeplichtigen van een hoeveelheid si garetten, fruit, kacheltje, en last not least, 'n ploertendooder, een en ander uit het land huis van den tabaksfabrikant Joh. M. C. Lub, gedomiliceerd te Amsterdam. Deze ge tuige had het er op gewaagd niet te verschij nen en kan dus alvast wel 6 ter zijde leggen om den kantonrechter tevreden te stellen. In dit ernstige geval requireerde de offi cier 6 maanden gevangenisstraf. Ook hier re fereerde pleiter zich, waarop de verdachte zijn taak over nam en probeerde zelf zijn baantje schoon te vegen. Hij ontkende daarir den slechten inv'oed hem toegeschreven. In alle zaken a s week vonnis. MEINEED. Het gerechtshof te Amsterdam wees inter locutoir arrest in de strafzaak tegen den bakkersknecht S te Vogelenzang, die door de rechtbank te Haarlem wegens meineed was veroordeeld tot 8 maanden gevangenis straf. Op 25 Juni 1932 was de politie-agent A. Laduc te Bloemendaal de bakkerij van F. te Vogelenzang binnengegaan om een over treding van de arbeidswet te constateeren. De bakker zou den agent met een mes heb ben bedreigd, waarom deze proces-verbaal opmaakte. Bij behandeling voor den politie rechter te Haarlem werd de bakkersknecht S als getuige gehoord. Hij verklaarde onder eede. dat zijn patroon geen mes in de hand had gehad. De politierechter schorste de zaak op ver moeden van meineed met het bovenvermeld gevolg. Later werd de zaak tegen den baVe«- voortgezet. Hij werd wegens bedreiging tot drie maanden veroordeeld Beide zaken wer den voor het Hof in hooger beroep behan deld. en nadat een groot aantal getuigen zóówel a charge als a decharge waren ge hoord, requireerde de proc.-generaal bevesti ging van de vonnissen. Vandaag besliste het Hof, dat het onder zoek in beidp zaken niet volledig was. Op Woensdagmiddag 4 October zullen in beide gevallen nog enkele getuigen worden ge hoord. terwiil de nn>«ident mr. Tol'es voorts na den sleutel in het slot hoorde en toen hij bij haar binnen kwam, sloeg zij haar ar men om zijn hals. Hij was erg bleek, want zijn vrees dat men haar had ontvoerd, had gelijken tred gehouden met de snelheid, waarmede hij had geloopen. „Wat heb je? Wat is er gebeurd?" riep zij bezorgd. „Waarom ben je zoo bleek?" Ben je ziek?" - Ik was angstig," antwoordde hij. „Ik was bang dat men je had ontvoerd. Kijk maar eens hier!" Hij bracht haar naar het raam en schoof het gordijn op zij. Een koude luchtstroom kwam binnen want het raam stond half open Hij deed het dicht en sloot het met den gren del. „De vrouw ging daar uit; nu begrijp ik alles," zei hij, „en daarom was ik zoo bang dat iemand anders langs denzelfden weg zou binnen komen." Hij vertelde haar rustig wat er gebeurd was en toonde haar den brief, dien zij lang zaam tot het einde las, alvorens hem terug te geven. Dan was die andere tenslotte toch geen liefdesbrief," zei ze met een lachje, dat meer het gevolg was van opluchting dan van vreu«de hoewel zij het zelf niet wist „Neen," antwoordde hij ernstig. „Had ik dien maar gelezen, dan zou ik tenminste het raam hebben gesloten alvorens je alleen te laten." Geen spoor van angst was er op haar ge- zich te zien, en rustig vroeg zij met haar handen in zijne: „Wat komt 't er op aan nu we toch weer bij elkaar zijn? Nu kan me'im- mers niets gebeuren." Wordt vervolad 1

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5