^Buitenland jBinnenland DE SCHIPPERSSTAKING. Voor geen ge'd(^^p(^)ter wereld gaat U een leeu- wenkooi binnen een parachutesp rong waagt U zeker niet en ook durft U geen gifslangen te bezweren. Toch is autorijden als de remmen niet deugen nog veel gevaarlijker 1 UITGEEST. Bü den heer H. G. Kriek is komen aan vliegen een postduif, met gummiring A 427 en aluminumring Holland 867 duif 32. BARSINGERHORN. Zondagavond heeft mevrouw De Boer— Van Rijk op uitnoodiging van de vereemging i>0 G haar jubileum-voorstelling gege ven als de tachtigjarige grootmoeder in ^levensavond" van Jaap van der Poll. Het publiek bracht haar een ovatie. De voorzitter van „D.O.G." bood bloemen en een geschenk aan. BERGEN. Ingekomen personen. C. C. M. Schmidt, RK„ z b„ Komlaan van den Haag D. Groot, geen, z b E.zeniaan 2, van Zwaag. A Pranger] N H-, z b., Brelaan 16, van Noordicbar- woude. PM. Krapels, N.Hcoiffeuse, Stationsstraat 1, van den Haag. C Th. Schouten, R K landman, Karei de Groo telaan 6, van Californië. M. F. Claas- sen, echtgen. A. W. Bernhard, N.H., z b Pr. v. Peltlaan 5, van Amsterdam. G. p. Grootes, N.H., dienstbode, Verspijkw. 7, van Oudkarspel. H. Santema, N.H dienstbode, Jan Oldenburglaan 14, van Hennaarderadeei. J. p. Bouman, R K. arbeider. Dorpsstraat 118, van Alkmaar. D G. Grootes, N H dienstbode. Witte weg 19a, van Laren (N.H.) P. Schuit,' B K., timmerman, Elzenlaan 2, van Eg- inondbinnen A. C. Zutt, echtg. P. Schuit. R,K., z.b., Elzenlaan 2, van St. Maarten. M. C. Abbo, R.K., onder wijzeres, Geestweg 8, van Haarlem. I. M. de Block, RKdenstbode, Breelaan 6, van Hulst. M. Kliffen, N.Hz.b., Jan Oldenburglaan 6, van Zuidschar- woude. I. Sollie, H.A., sigarenmaker, Kanaaldijk 7, van Alkmaar. M. Jan sen, R Klandbouwer, Kogendijk 43, van Heiloo. A. Wetsteya-, N.H., dienst bode, Kruisweg 60, van Overschie. M- A. C. Schmidt, R.K., onderwijzeres, Komlaan 2, van Spanbroek. M. G. Peerdeman, R.K., onderwijzeres, Lou- delsweg 20, van Hoedekenskerk. D, G Ursem, R.K., z.b., Loudelsweg 20, van Hoorn. C. E. A Jonk, R K, z.b., Lou delsweg 20, van Hoorn E. C. Komen, R.K., z.b., Loudelsweg 20, van Maasslus. j— G. M. Too:l, R K., religieuse, Loudels weg 20, van Venhuizen. A. P. W. v. d Klugt, R K, religieuse, Loudelsweg 20, van Venhuizen. P. van Zanten, N.H dienstbode, Elzenlaan 2, van Huizen |i(N-H.) E. Kraakman, R K, z.b., Ker- keiyaan 13, van Zuidscharwoude. M. J Doodeman, R Kreligieuse, Loudels weg 20, van Hoorgkarspel. C. P. van der Lee, R.K., dienstbode, Dorpsstraat 80 van Bloemendaal. MH. Commandeur R.K., onderwijzeres, oLudelsweg 20, van Monnikendam. W. Breeuwer, G.K koopman, Dr. v. Peltlaan 9. van den Hel der. C. Breeuwer, G.Kkoopman, Dr. v. Peltlaan 9, van den Helder. M. A. Deth, geen, z.b., Russenweg 6, van Bres- kens. J. Wenning, R K z b-, Lou delsweg 20, van den Helder. P. C Briefjes, E.L., bakker, Middengeestweg 12, van Schoorl. B. G Meyer, geen, journalist, Buerweg 34, van Amsterdam oA Boerman (echtgen. P. Smit), geen, z.b.. Ruinelaan 9, van Anna Paulowna L. van der Leden, geen, loodgieter, Matth. Wiegmanweg 20, van Alkmaar H. Rehmet, geen, dienstbode. Eeuwi gelaan 3, van Oudkarspel. M Grin, (wed. F. v. d Kamj), D.G., z.bKastanje laan 2, cvan Zwaag. W Bruin, geen koopman, Leo Gestelweg 13, v. Katwijk BUITENGEWONE KABINETS ZITTING TE LONDEN. In verband met de besprekingen te Parijs. MacDonald heeft voor gisteren een buiten gewone kabinetszitting bijeengeroepen ter bespreking van de Fransche eischen, n.1. per' manente controle op de bewapening en vast stelling van een proeftijd in den zin van de besprekingen, die onderstaatssecretaris Eden te Parijs heeft gehad De minister van buiten- landsche zaken Simon, die op het oogenblik bij den koning op Balmoral Castle in Schot land vertoeft en daar tot Donderdag zou blij ven, heeft dringend aanwijzing gekregen, naar Londen terug te keeren. Hij heeft zich onverwijld op reis begeven, zoodat hij Woensdag kan deelnemen aan de kabinetszit ting. Eden is heden uit Parijs te Londen aan gekomen en heeft een bezoek gebracht aan net ministerie van buitenlandsche zaken, waarna hij MacDonald rapport heeft uitge bracht. HENDERSON VOOR EEN „OVERGANGSTIID". Henderson heeft bij zijn vertrek uit Parijs verklaard, dat hij na de instelling van een permanente ontwapeningscommissie een „overgangstijd" noodzakelijk acht. Deze zou een eisch tot standaardiseering der legers op een basis van korten dienstplicht toelaten en het toestaan, dat de verandering der legers in een zuiver verdedigingstype in vollen om vang kan worden uitgevoerd. Zij zou het verder de ontwapeningscommissie mogelijk maken de noodzakelijke machinerie voor de controle der inrichtingen op te stellen er zich van haar werkzaamheid te overtuigen DE VIJFTIENDE RAADSZETEL. Te Genève. In verband met het feit, dat de Oostenrijk Sihe regeering te Genève heeft gepolst over de Oostenrijksche kansen op een zetel in den Volkenbondsraad, verluidt in internationale kringen hier, dat men het intrekken verwacht Y^n de trouwens nog niet officieel gestelde Costenrijksche candidatuur. Oostenrijk zou alleen in aanmerking komen voor de bezet- 'mg van de vijftiende zetel, waarover de As 8"mt)lee heeft te beslissen. Hier wordt ver klaard, dat de verdeeling der drie vrijkomen de zetels reeds is geschied en dat Australië, Uruguay en Denemarken van de bezetting dezer zetels verzekerd zijn. Slechts de I5de zetel is dus nog voor Oostenrijk open. 7 staking in de binnenscheepvaart is in iavls omgeving niet verder uitgebreid. In Noord-Frankrijk is de toestand nog steeds gespannen. In Courcelles bij Arras hebben de schippers en met steenkool geladen schip doen zinken om de scheepvaart te stremmen. DE INHOUD VAN DE PARIJSCHE BESPREKINGEN. Wat betreft de besprekingen te Pariis wordt te Londen de volgende uiteenzetting gegeven8 Na de eerste lezing van het eerste ontwa- pemngsvoorstel in Juli van dit jaar waren in hoofdzaak 5 kwesties open geblpven- 1. Effectieve legersterkte. 2 Toetreding van Frankrijk en I'-'T ♦c' de vlootovereenkomst. 3. Ontwapening in de lucht. 4. Definitie van een aanvaller. 5. Bewapeningscontrole. Over deze punten moet voor het weder bij eenkomen van de Ontwapeningsconferentie overeenstemming worden bereikt, waarmede Lord Londonderry en Eden zich reeds bij hun vroegere terugreis van Genève bij een opont houd te Parijs hadden bezie gehouden en waarmede ook Henderson was belast. In verband met den tegenwoordigen toestand, aldus wordt door Engelsche instanties ge zegd, is in Frankrijk en ook in andere landen een stemming ontstaan, die de situatie in een ander licht stelt. Bij de Parijsche besprekin gen gaat het om twee hoofdvragen: 1. Wijziging van art. 73 van het Engel sche ontwapeningsvoorstel in den zin van een permanente, regelmatige en gedwongen controle. 2. Een proeftijd. In verband hiermede zijn van Fransche zijde ook uiteenzettingen gegeven van sanc ties in geval van schending eener ontwape ningsovereenkomst. De Fransche uiteenzet tingen ziin gegeven op verzoek van Eden, die klaarheid wenschte te hebben over de nieuwe Fransche voorstellen, daar zij belangrijk ver der gaan dan het Engelsche voorstel. De an dere punten, die te Genève open zijn geble ven, zijn slechts aangestipt. Een plan tot voorloopig onderzoek van de huidige bewa oening van Duitschland en het Fransche dossier over verdragsschendingen door Duitschland zijn volgens Engelsche mede deel ingen niet ter sorake gekomen. Op het Foreign Office wordt verder streng gede menteerd, dat het verdrag van Locarno zelfs maar zou zijn genoemd. Dit heeft met de on derhandelingen niets te maken. Een schrijven van Roosevelt. De Amerikaansche gedelegeerde voor de Ontwapeningsconferentie Norman Davis, heeft gistermiddag, begeleid door den Ame- rikaanschen ambassadeur in Zürich, Wilson, en den juridischen adviseur Dulles den Fran schen minister van buitenlandsche zaken een bezoek gebracht, aat een uur duurde In aan sluiting hierop begaf Norman Davis zich naar het ministerie van oorlog, waar hij een kort onderhoud had met den premier Dala- dier, die hem een schrijven van den Ameri kaanschen staatspresident overhandigde. Van hier keerde hij terug naar den Qual cfOrsay teneinde zijn gedachtenwisselingcn met Boncour voort te zetten, welke laatste intusschen den Italiaanschen ambassadeur te Parijs ontvangen had, teneinde dezen in te lichten over den stand der onderhandelingen. Ee officieel communiqué over de verschil lende besprekingen wordt niet gepubliceerd. Ook de tekst van het schrijven van Roosevelt zal waarschijnlijk niet worden gepubliceerd daar. naar in politieke kringen medegedeeld wordt, het een zuiver persoonlijk schrijven betreft. De algemeene indruk, dien men tn Fransche politieke kringen na het einde van de tweeden dag der Parijsche besprekingen heeft, wordt nog steeds gunstig genoemd. Het hoo^teD""' dj»r besprengen De besprekingen zullen eerst vandaag haar hoogtepunt bereiken, wanneer Eden uit Londen zal zijn teruggekeerd en het defini tieve standpunt zijner regeering zal mede- deelen. Zoolang het Engelscne antwoord niet is binnengekomen, kunnen de besprekin gen, die op het oogenblik plaats vinden tus- schen Norman Davis, Daladier en Boncour slechts de beteekenis van een gedachtenwis- seling hebben. Intusschen is men hier van meening, dat de Amerikaansche vertegen woordiger veel eerder de rol van bemidde laar tusschen Engeland en Frankrijk zal spe len en slechts dan actief zal ingrijpen, wan neer de tegenstellingen tusschen het Engel sche en het Fransche standpunt onoverbrug baar zouden blijken te zijn. Ook de bladen van gisteravond zijn opti mistisch gestemd, hoewel zij hier en daar reserves maken. De Temps bijv. verklaart, dat men zich voor te groot optimisme moet hoe den, want overeenstemming tusschen Enge land en Frankrijk is nog niet voldoende om alle moeilijkheden uit den weg te ruimen. Ook over de Fransch-Italiaansche besprekin gen, die langs diplomatieken weg worden gevoerd, uit de Temps zich gereserveerder dan in het ochtendblad. DRIE NAT.-SOCIALISTEN NEERGESCHOTEN. Volgens te Weenen ontvangen berichten is het in het plaatsje Wolfsegg. het centrum van het Wolfscgg-Brauntaler Kolendistrict, en in het naburige plaatsje Kohlgrube Zon dag en in den afgeloopen nacht tot ernstige botsingen gekomen tusschen Heimw<-hrlieden en Nat. soc, welke botsingen eindigden met een gewapend ingrijpen van de gendarmerie. Hierbij werden drie nat.-soc. neergeschoten en 8 anderen zwaar gewond. In het kolendistrict was het twistpunt de kwestie van een sympathiestaking voor de Stiermarksche mijnwerkers. Het kwam tot opgewonden tooneelen, daar de in de vrije vakvereeniging georganiseerden het door ae nat-soc. voorgestelde parool met wilden accepteeren. Zondagavond nu kwam het tot een vechtpartij, waar de 2endTar^K en vier nat -soc arresteerde. In den nacht op Dinsdag werden 2 Hehnwehrlieden door nat- soc aangevallen. Zij vluchtten een herberg binnen, achtervolgd door de nat.-soc. Intus schen waren de Heimwehrlieden door de achterdeur ontkomen. De achte: volgers trok ken toen naar een andere herberg, waar de inmiddels gearriveerde gendarmerie hen wilde arresteeren. De nat -soc. verdedigden zich met bierglazen en verwondden drie gendarmes aan het hoofd. Deze losten daarop eenige schoten in de lucht, hetgeen echter geen succes had, doch de aanvalkss nog meer verbitterde. Hierop schoten de gendarmes op hun aanvallers. De S.A.-leider Franz Seiringer werd op slag gedood. Zijn broer kreeg een schot in het been en de S.A.-mannen Rudolf Eichinger en Huber werden eveneens zwaar gekwetst. De zwaargewonden werden naar het ziekenhuis in Wels overgebracht. Voorloopig schijnt geen levensgevaar aan wezig te zijn. De betrokken districtsautori teit heeft den regeeringscommissaris naar Wolfsegg gezonden, waar een groot aantal nat.-soc. is gearresteerd. „MEIN KAMPF" VERBODEN. Thans ook in Polen. Het gerechtshof te Kattowitz in Polen heeft een beschikking uitgevaardigd, waarin op dracht gegeven wordt tot in beslag nemen van het boek van Adolf Hitier „Mein Kampf". Dit geschiedt op grond van de para graaf in het wetboek van strafrecht betref fende het smadelijk bejegenen van de Poolsche natie. DE TOESTAND OP CUBA. Strijd om de stad Moron. De bekende Cubaansche rebellenleider kapitein Hernandes heeft in den afgeloopen nacht met ongeveer 3O0 aanhangers de stad Moron in de provincie Camaguey bezet. De Cubaansche regeering heeft onmiddellijk een groot aantal troepen derwaarts gezonden. Het is den regeeringstroepen gelukt, den op stand te onderdrukken en de stad te her overen. ALLE IJZER- EN STAALFABRIEKEN IN EEN CONCERN. Onder staatscontrole. Op grond van een keizerlijk edict, dat bin nenkort zal worden uitgevqardiga, zullen alle ijzer- en staalfabriek te Tokio worden samengevat in een groot concern Deze semi- officieele corporatie zal den naam dragen: „Japansche maatschappij van ijzer- en staal- fabricage. Het lichaam, dat in December zal worden opgericht, komt onder de controle vn het ministerie van handel en industrie, dat voortdurend overleg zal plegen met de ministeries van oorlog en marine. HET PROCES TEGEN DE MOORDENAARS VAN INOEKAI. Mild vonnis. Het hoogste gerechtshof heeft gisteren de moordenaars van den voormaligen Japan- schen premier Inoekai veroordeeld tot ieder 4 jaar gevangenisstraf en verbanning. Het vonnis is in de nationale kringen van Japan met groote genoegdoening ontvangen. Men! verwacht de begenadiging der veroordeel den. KONING GHAZI VAN IRAK VERLOOFD. Koning Ghazi van Irik heeft zich verloofd met zijn nicht Prinses Aliya, de dochter van den ex-koning Al van Hedjaz. ANTI-DUMPING VERORDENING. Tegen Nederlandsch verzeept stearinezuur. Het ministerie van financiën te Washington heeft een antidumping-verordening uitge vaardigd tegen Nederlandsch verzeept stea rinezuur. ERKENT AMERIKA DE SOVJET REPUBLIEK? Onder voorwaarden In kringen te Washington verwacht men, dat de regeering der Vereenigde Staten aan het einde van dit jaar de Sovjetregeering officieel zal erkennen. Politieke kringen zien voor die erkenning aanwijzingen in de besprekingen, die staats secretaris Huil en de democratische senator Pittmante Londen met Litwinoff hebben ge voerd, in de benoeming van den deskundige voor het Verre Oosten MacMurray tot Ame rikaansch gezant in de Oostzeelanden en in de Russische reizen van MacDonald en senator Revnold. Ter regeling van de Ame- rikaansch-Russische aanspraken verwacht men de instelling van een mixed-caimscom missie. De regeering der Vereenigde Staten eischte terugbetaling der Czaristische en Kerenski-schulden tot een bedrag van onge veer 300 millioen dollar, waartegenover de Sovjetregeering vergoeding eischt voor in 1919 door de Amerikanen in Siberië aange richte schade. RIJKSBEGROOTING VOOR 1934. En andere begrootingsstnkken. Hoofdstuk I (Huis der Koningin). Volgens de grondwettelijke bepalingen is uitgetrokken 1,200,000 als inkomen van de koningin, f 300,000 als inkomen van de koningin-moeder, 200.000 als inkomen van prinses Juliana en 100,000 voor onderhoud der koninklijke paleizen. Evenals vorige jaren wordt ode voor 1934 een bedrag van 50,000 aangevraagd voor de voortzetting van de restauratie van het koninklijk paleis te Amsterdam. Hoofstuk II Hooge Colleges van Staat Voor 1934 wordt geraamd 1.932,089 (voor 1933 is toegestaan f 1.965,789). Hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken). Voor 1933 was deze begrooting vastge steld op 3.829.259, terwijl voor 1934 ge raamd wordt f 3.622.933. De voornaamste verminderingen zijn de toepassingen van de reeds vastgestelde kor ting op salaris, benevens vermindering en vervallen van wachtgelden; algemeene in krimping van de uitgaven voor materieele behoeften: wijziging in de diplomatieke ver tegenwoordiging e.d. Verder zijn geschrapt de subsidies aan den Nederla-ndschen Bond in Duitschland. aan de vereenigingen Nederland en Vader'and. aan het Internationaal Itermediair Ins'iiuut en aan het Nederlandsch Economisch Historisch Archief. De Nederlandsche cursussen in Pruisen wordfn opgeheven en de subsidie aan an dere scholen in het buitenland ingetrokken. Voor het aandeel m de kosten van den Volkenbond wordt 14,000 minder geraamd. Hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken). Voor 1934 wordt genamd voor den ge wonen dienst 13.186 504 en voor den ka- pitaaldienst 11.455,700, zoodat méér wordt aangevraagd voor den gewonen dienst f 3,768.977 en voor den kapitaaldienst 555,340. De verhoogingen betreffen in hoofdzaak- de volgende posten: Onderstand aan ge meenten. die buiten staat zijn in alle of som mige kosten harer huishouding behoorlijk te voorzien 1,425,000; Verzending van dienst- stukken betreffende de gemeentebesturen f 108,500 en Ondersteuning en verzorging van armen 2,970.063. Aan den toelichtenden staat wordt nog het volgende ontkend: De noodzakelijkheid tot bezuiniging in ver band met de tijdsomstandigheden noopte voor den dienst 1932 het artikel „Bijzondere Vrijwillige Landstorm" te verminderen met 27.500. Deze vermindering werd voor den dienst 1933 gehandhaafd. De voor 1932 en 1933 toegestane bedragen zijn echter onvol doende om de noodige uitgaven te doen. als gevolg van het feit. dat het instituut in de laatste jaren steeds in sterkte toeneemt. In verband hiermede wordt voorgesteld het artikel weder op het voor den dienst 1931 toegestaan en aanvankelijk voor 1932 ge raamd bedrag van 392,343 te brengen Hoofdstuk VI (Onderwijs, Kun sten en Wefenschanoen). Toegestaan voor 1933 f 159,616,685. ge raamd voor 1934 154,310,930, minder f 5,305.755 Voor het hooger ond-erwiis werd voor 1933 toegestaan 11.588.719. uitgetrokken voor 1934 10,522,985 mindei f 1.065 734. Voor het voorbereidend hooger- en mid delbaar onderwijs is toegestaan /oor 1933 13,754.795, uitgetrokken voor 1934 f 12,828.500 minder 926.295. Voor het nijverheidsonderwijs werd voor 1933 toegestaan f 13,978 104, uitgetrokken voor 1934 13.513 117 minder f 464 987. Voor het lager onderwijs werd voor 1933 toegestaan 103.727.567, uitgetrokken voor 1934 f 100,832,570. minder 2,894.997. Voor de afdeeling kunsten en wetenschap pen werd voor 1933 toegestaan 2,869 071 uitgetrokken voor 1934 2.824,381. minder 44,690. Het is het voornemen van den minister om zich nader te beraden over de maatregelen, waardoor verder gaande bezuiniging kan worden bereikt, zonder dat het hooger on derwijs in zijn wezenlijke waarde wordt aan getast. De muziekwetenschap was tot dusver in ons land alleen vertegenwoordigd door een bijzonder hoogleeraarschap. De minister stelt voor dit bijzonder hoogleeraaischap, thans uitgaande van de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst, om te zetten in een bui- tengewoon-hoogleeraarschap. Den te benoe men hoogleeraar zou een wedde zijn toe te kennen van 6090. In de laatste jaren zijn de kosten van de rijks hoogere burgerscholen met ruim 10 pet. gedaald. Het komt den minister daarom al leszins gerechtvaardigd voor op de subsidiën voor gemeentelijke gymnasia en H. B. S. een korting van 10 pet. toe te passen. Voorts ligt het in zijn bedoeling, om door vermindering van het aantal gecommitteer den bij de eindexamens aan de hoogere bur- ferscholen te geraken tot verlaging van de osten dier examens. Lager onderwijs Het aantal schoolopzieners voor het be- waarschoolonderwijs wordt verminderd van 14 tot 13. Door dezen bezuinigingsmaatregel zal het toezicht op dit onderwijs weer, even als vóór het jaar 1921, bij de gewone in spectie komen. Ten vorigen jare heeft de regeering door tusschenkomst van het rijksschooltoezicht een onderzoek ingesteld naar de vraag in hoever met inachtneming van overwegende bezwa ren, zou kunnen worden overgegaan tot de opheffing van kleine openbare lagere scho len. Uit het onderzoek is aanvankelijk geble ken, dat vrij veel één- en tweemansscholen met andere scholen kunnen worden vereenigd zonder dat dit tot te groot ongerief aanlei ding zal geven. wegens de moeilijke financieele omstan digheden, waarin de gemeenten meestal ver keeren, geven betrekkelijk geringe bedragen zooals de Vosten van vervoer van de leerlin gen of derving van de huur der onderwijzers woning, vaak den doorslag om een schooltje in stand te houden, ook al zou overigens al les voor opheffing pleiten. Dit bezwaar kan echter op eenvoudige en weinig kostbare wij zen worden ondervangen, door de mogelijk heid te scheppen, dat het rijk de gemeente in de voor haar nadeelige gevolgen eenigszins zal te gemoet komen. Om deze redenen is ar tikel 111 met 350.000 verminderd. Artikelen 11 en 115 kunnen, in vergelijking tot het voor 1933 toegestaan bedrag, om verschillende redenen een verlaging onder gaan. Als zoodanig mogen worden genoemd: a. de over het jaar 1933 te verwachten daling •ran het aantal leerlingen der openbare en bijzono<.io scholen als gevolg van de wer king van he.. K B. van 23 Jui 1932, inzake de verhooging van den leeftijd van toelating^ van de kinderen tot de scholen voor gewoon lager onderwijs, welke daling met zich; brengt een vermindering van het over 1934 aan die schoien verbonden wettelijk verplicht aantal leerkrachten; b. Je te nemen maat regelen inzake de opheffing van kleine open bare lagere scholen, waarvan een bezuini ging van f 350,000 kan worden verwacht Het komt den ministei wenschelijk voor., dat de oetrekking van uisp«cteui van de lichamelijke opvoeding worden opgeheven en het algemeen college van advies voor de lichamelijke opvoeding wordt gereorgani seerd. Hiermede zal zondet schade een be langrijke bezuiniging verkregen worden Het is gebleken dat ook op de uitgaven voor den centralen jeugdraad bezu.nigd zal kunnen worden. Nu. wegens overgang in een andere betrekking, de secretaris van dit college zijn functie als zoodanig moet neer leggen. is er aanleiding het bezoldigd secre tariaat te doen vervallen Kunsten en Wetenschappen. Andermaal is op dit artike' een verminde ring toegepast, thans van 29.000, waar door het sinds 1931 in totaal met 196.000 is verlaagd en thans tot 500.000 terug gebracht is. Het bed.i-g is vrijwel geheel noodig voor het nakomen vah reeds vroeger aangegane verplichtingen. Het is den minister niet mogelijk, de aan koopbudgetten voor 1534 fe handhaven op het peil, dat na dt reeds aangebrachte ver minderingen wat bereikt. Hij ziet zich ge noodzaakt tot schrapping van de z.g. vaste bedragen, die van ouds voor elk museum be schikbaar werden gesteld en beperkt zich dit maal tot enkel het uittrekken, van de op brengst der entréeheffing in h)( afgeloopen jaar, die tot dusver aan die vaste bedragen werd toegevoegd. Subsidiën en beurzen ten behoeve van de muziek. De orkesten staan, in hoofdzaak tengevol ge van het sterk verminderd concertbezoek, voor groote financieele moeilijkneden. Een aanmerkelijke verlaging van den rijkssteun voor deze instellingen zou onder de huidige omstandigheden dan oo een onmiddellijke hedreiging van hun voortbestaan beteekenen. Met het oog op de gevolgen hiervan, zoowel voor het Nederlandsch muziekleven in het algemeen als voor de musici met hun gezin nen in het bijzonder, acht den minister een krasse bezuinigingsmaatregel hier niet ver antwoord Toch kan hij de voor het loopend jaar nog verleende subsidies niet geheel on aangetast laten. Hij ziet zich verplicht ze terug te brengen tot het peil van 1931 en daarvóór, hetgeen voor de acht orkesten teza men een vermindering met 12.000 betee- kent. Het subsidie voor de Maatschappij tot be vordering der toonkunst wordt van 12 800 verminderd tot 8600. Ir. deze vermindering is een bedrag van 3000 begrepen ter zake van de omzetting van den leerstoel in de musicologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht in een Rijkshoogleeraarschap. De post voor subsidies aan toonkunstenaars wordt teruggebracht van 1000 tot 700, die voor de Internationale Gesellschaft für Musikwissenschaft ad 400 geheel ge schrapt. Hoofdstuk VIII (Defensie). Materieel van de zeemacht. Personeel zeemacht. De betreurenswaardige gebeurtenissen op de vloot in Nederlandsch-Indië hebben aan het licht gebracht, dat op een gedeelte van het Europeesch personeel der zeemacht niet onder alle omstandigheden kan worden ver trouwd; degenen, waarvan zulks overtuigd blükt, zullen den dienst behooren te verlaten. Als gevolg hiervan zijn reeds verscheidene schepelingen ontslagen. Het gerechtelijk onderzoek in Neder landsch-Indië zal eveneens leiden tot ontslag van een aantal in verschillerde rangen die nende militairen. Eerst nadat zal vaststaan, in hoeverre mei het indienstblijvend personeel kan worden voldaan aan de eischen van den dienst, ook in verband met een mogelijke vermindering van bet inlandsch contingent op de vloot in Ned.-Indië, zal kunnen worden nagegaan op welke wijze en in welke hoeveelheid verster king van het Europeesch personeel noodig zal zijn. Herhalingsoefeningen. De aan de herhalingsoefeningen verbon den kosten worden geraamd op 891 650. Het eindcijfer van den gewonen dienst van de ontwerp-begrooting van het departement van defensie voor 1934 bedraagt 87.887.483 Voor 1933 werd voor dien dienst toegestaan 88.469.145, zoodat 581.662 minder wordt aangevraagd. Curaqao. De uitgaven voor de bescherming van Cu- raao eischen een bedrag van 499.245. Hoofdstak XI (Koloniën). Voor 1934 wordt geraamd 4.714.418, 732.138 minder dan oorspronkelijk voor 1933 is toegestaan. Hoofdstuk XII (Onvoorziene uitgaven). In verband met de uitgaven over de jaren 1930 tot en met 1932, wordt het bedrag der onvoorziene uitgaven voor 1934 geraamd op 30.000. Postbegrooting. De ramingen van de baten van de dienst- onderdeelen posterijen, telegrafie (draad), te lefonie (interl. en intern.) zijn respectievelijk 1.454.620, 601.200 en 353.400 lager dan voor 1933. Bij andere dienstonderdeelen kan met een

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 9