Alkmaarsche Courant. In het paleis van den koning Radionieuws Seuilletoa £muU en Judü&ouw loodem ri/t es dertigste Jaargang. DONDERDAG 21 SEPTEMBER HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. No. 283 1933 Vrijdag 22 September. Hilversum, 1875 M. (812.— 48 en 11.-12.— VARA, de AVRO van 12!— 4 en de VPRO van 8.—11 uur) 8 Gramofoonplaten. 10.— VPRO-morgen wij ding. 10.15 Dclamatie A. Bouwmeester 10.30 Trio Favoriet. 11.— P. J. Kers Jr.: Onze keuken. 11.30 Vervolg Trioconcert. 12.Trio Jetty Cantor en gramofoonpl 2. Gramofoonplaten. 2.30 Voordracht door mevr. W v. Hoof—Gualthérie van Weeze.1 3— Gramofoonplaten. 4.15 VARA-Klein- orkest o.l.v. H. de Groot. 4.50 Voor de kinde ren. 5.30 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 6 Gramofoonplaten. 6.15 De Fliereflui ters o.l.v. R. Forest. 6.40 Causerie vanwege de JVA door C. Huisman 7.— VARA-orkest o.l.v. Hugo de Groot, m. nl. v. J. Hekkert van Eysden, zang. 8.Causerie dr. W. Ban ning. 8.30 Concert. H. Bosmans, piano en N v. d. Stad, cello. 9.Lezing Ds. H. J. Kastein. 9.30 Vervolg concert. 10— Vrijz! Godsd. Prsbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Causerie C. Höwelr. 10.45 Gramofoonplaten 11— Orgelspel Joh. Jong. 11.30—12.— Gramofoonmuziek. Huizen2Q6 M. (Algemeen programma, te verzorgen door den KRO). 8—9.15 en 10— Gramofoonplaten. 11.30 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.151.45 Sextetcon cert en gramofoonplaten. 2— Solistencon cert. 4— Orgelconcert en gramofoonplaten. 5—Gramofoonplaten. 5.30 Causerie. 6— Schlagermuziek. 7 15 Lezing. 7.35 Gramo foonplaten. 7.45 Orkestconcert. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Viool-recital 8.45 Gramofoonpl 9— Orkestconrert m. m v vioolsolist. 9.30 Radio-tooneel. 0.50 Viool-soli. 10.Hoor spel. 10.10 Orkestconcert. 10.30 Vaz Dias 10.35—12.Ponulair concert. Daventry, 1554 M. 10.35 Morgenwijding. 10.50 Tijdsein, berichten. 11.05—11.20 Le zing. 12.20 Orgelconceri O. H. Peasgood 12.50 BBC-Dansorkesto.l.v. Hall. 1.35 Nor thern Studio-orkes' o.l.v J. Bridge. 2.20 Voor d scholen 4.10 Gramofoonmuziek. 4.50 E Colombo's orkest. 5.35 Kinderuur. 6.20 Berichten 6.50 Chopin-recital door C Smith 7.10, 7.30 en 7.50 Lezingen. 8.20 Radio Milyitair-orkest o.l.v. B. Walton O'Donnell. 9 Vaudeville, o a. Paul Robeson, bas 10— Berichten 10.20 BBC-o-kest o.l.v. E Clark m. m. v I Souez sopraan en N. Allin, bas 11.15 Voordracht. 11.20—12.20 Harrv Rov en ziin Band. Parijs Radio-Paris1724 M. 8.05, 12.50 en7.50 Gramofoonplaten. 8.20 „Rom'eo et Juliette", opera van Charles Gounod. Kalundborg, 1153 M. 12.20—2.20 Con cert uit het Bellevue-St-andhotel. 3.205 20 Omroeporkest en solisten o.l.v. Gröndahl. 8 30 Cembalo-recital J. Jensen. 8.45 „Violin- konge", hoorspel van G Hetscti. 9.45 Gra mofoonplaten. 10.30 Mcdorne Deensche mu ziek o.l.v Emil Reesen. 11.3012.50 Dans muziek uit Rest. „Wivex". Langenberg, 473 M. 6 25, 7.23 en 11.50 Gramofoonplaten. 12.20 Populair concert. 150 Concert o.l.v. Eysoldt. 5 20 Concert m. m. v. alt, piano viool. 5.50 Werag- orkest o.l.v. Kühn. 8 25 „Dichtung wird Volkslied" m. m. v. orkest, koor en solisten. 11.10—1150 Avondconcert o.l.v. Leo Eysoldt. Rome, 441 M. 8 35 Gramofoonpl. 9.35 Gevarieerd concert. In de pauze: berichten. Brussel, 338 en 508 M. 338 M.: 12.20 Omroepkleinorkest o.l.v. Leemans. 1.30 Gra mofoonplaten. 5.20 Symphonieconcert o.l.v. Kumps. 6.20 Gramofoonplaten. 6.50 Om roepkleinorkest o.l.v Leemans. 8.20 Sym phonieconcert o.l.v. Kumps. 9.20 Sternefeld- programma m. m. v. solisten en symphonie- orkest o.l.v. Kumps. '08 M.: 12.20 Gramo foonplaten. 1.30 Omroepkleinorkest o l.v. Leemans. 5.20 Omroeporkest o.l.v. F André 6.35 Gramofoonpl. 6.50 Zangvoordracht. 8 20 Uitzending voor Oud-strijders. 9 20 10.20 Omroeporkest o.l.v. Franz André Zeesen, 1635 M. (Deutschlandsender) 8.20 Concert. 9 40 „Der Klippdachs", hoor spel van G. Mühlen—Schulte. 10.20 Berich ten en causerie over Balbo's Oceaanvlucht. 1105 Weerbericht. 11.20—12.20 Avondcon eert uit Frankfurt. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Vrijdag 22 September. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Huizen. Lijn 3: Daventry 10 35—24. Liin 4: Langenberg 11.05—17.40, Zeesen 17.40—19.20, Heilsberg 19.20-20.20, Zee sen 20.20—23.20, Franxfort 23.20-24—, fEen liefdesgeschiedenis uit het oude Madrid door F. Marion Crawford. Naar het Engelsch door W, H, C. B, 82 „Neen, zoolang ik leef niet. Maar hier kun je niet blijven." „Dat weet ik je zou me immers weg brengen. Ik ben gereed „Dat bedoel ik niet. Ik bedoel: in deze ka mer, in mijn vertrekken. De koning komt hier over eenige minuten; ik weet niet uat hij dan doen zal misschien gaat hij onaer zoeken of er ook iemand hier is om te luiste ren; hij is erg achterdochtig en de reden waarom hij hier komt, is dat hij zelf zijn par ticufiere vertrekken wantrouwt. Misschien doet hij de deur wel open „Die zal ik aan de binnenzijde afsluiten en dan kan je zeggen dat ze afgesloten is en ie den sleutel er van niet hebt. Als hij er men schen bij haalt om haar*te openen,- zal ik door het raam ontsnappen en me in het schi derhuis verstoppen. Hij zal t°ch wel niet tot morgen met je blijven praten!' Lij lachte en hij zag in dat zij gelijk had, °mdat .zij nergens veililegr kon zijn dan Wa3r zij was. „Je ziet dus dat je me hier moet houden. of je wilt of niet!" zei ze vroolijk. „Je bent "et zoo bang als een kleine jongen. Wat zou den d« menschen wel zeggen, als ze zagen dat j ij bang was F* M iddagvergaderin g In de middagvergadering was allereerst het woord aan de afgevaardigde uit IJsel monde, die echter afwezig was, waarop het woord was aan den heer Joh. deVeer te Schagen, die ten aanzien van de veebeper king als zijn oordeel uitsprak, dat een hef fing op granen een doeltreffender midde' en het standpunt van het hoofdbestuur aan critiek onderwierp. Door de heffing wordt het voor de vee houderij onmogelijk om 6 pCt. van den huidi- gen veestapel er op na te houden bij deze re geling. Spr. oordeelde, dat de veehouderij in den hoek wordt gedrongen en gaf het hoofd bestuur het advies nog eens ernstig te over wegen. Het hoofdbestuurslid, de heer H. K. K o s- t e r te Wieringerward was van oordeel, dat de Rundveecentrale allerminst diep zal in grijpen in de rundveehouderij. Gedwongen beperking staat echter nog geenszins vast. Met de huidige groote hoeveelheid vee moet het echter spaak loopen. Daadwerkelijk is er nog slechts vee naar het buitenland vervoerd. De groote hoeveel heid vee, die de eerste twee maanden aan de markt zal komen, kan niet op de boerderij geplaatst worden. Een apparaat dat het overschot opneemt is absoluut noodig. Frank rijk neemt momenteel slechts 7 pCt. van de hoeveelheid zuivel af, die het gewoon was af te nemen. De regeering wil voor beperking geld be schikbaar stellen, ongeveer 20 tot 25 millioen gulden, mits er beperking wordt ingevoerd en elke boer geen meer vee houdt, dan voor drie jaar het geval was. Spr. verwachtte, dat de regeering geen dwang zal opleggen als de boeren zich vrijwillig deze beperking op leggen. De heer Barendrecht te Houtrak en Po lanen verheugde zich er over, dat het niet tot dwang zal komen. Door verhooging van de voederprijzen zal er beperking verkre gen worden. Op een naast zijn boerderij ge legen boerderij, waarop voorheen 17 koeien werden gehouden, houdt de boer er thans 59 De boerderijen worden melkfabrieken, omdat het voer geen geld kost. Een loonende voe- derprijs zal alleen het overtollige vee uit de markt halen. De heer Spruit was van oordeel, dat de wet ter voorkoming van executies niet lang meer kan uitblijven. De veestapel heeft nagenoeg geen waarde meer en de boeren gaan gedrukt onder credieten, die als verlo ren kunnen worden beschouwd. Spr. oordeelde veebeperking noodzakelijk zoolang het volk kunstboter en margarine eet in plaats van natuurboter. Wanneer de deur van de margarinefabriek voor het bin nenland werd gesloten is de productie prac- tisch toereikend en veebeperking niet noodig. Spr. wil ageeren tegen ne vermenging van margarine met natuurboter. Spr. oordeelde voorts, dat de regeering de duizenden pinken uit den Wieringermeerpol der weg behoorde te nemen, alvorens bij de boeren het vee te verwijderen. Spr. meende, dat de crisiswetten niet hebben gebracht wat de boeren er van ver wachtten. Het eenige wat er z.i. mede bereikt is, is dat men er een groep Nederlanders door aan een goed baantje heeft geholpen. (Applaus.) De consumenten hebben hun plicht gedaan door de verhoogde prijzen te betalen, doch het speet spr., dat dit geld niet in de zakken van de producenten terecht is gekomen. Men is bezig van de rustige plattelandbewoners onrustige menschen te maken. Hij oordeelde, dat in de bestuurderskamer menschen ge plaatst moeten worden, die verstand hebben van de zaken waarover zij moeten oordeelen en onderwierp de bijzitters van de kanton rechters aan scherpe critiek. Slechts het vrije ruilverkeer kan z.i. uit komst brengen. De heer P v. t Veer te Heiloo was ook van oordeel, dat naar inperking van de mar garine gestreefd moest worden. De prijzen voor de industriemelk zijn treurig. Waarom nog langer gewacht met de verdeeling in zake het crisiswetje van 8 millioen? Wat kosten, zoo vroeg spr., al die crisis- centrales niet aan het volk. Toen Colijn aan de regeering kwam. aldus spr., heette het, dat het wel gauw beter zou worden. Spr. hoopte dit, doch ziet er niet veel van. Uit de troonrede blijkt, dat de verlaging van de ambtenarensalarissen niet voor 1935 noodig schijnt. Voor de werkers op het land kan echter geen hulp geboden worden. De afgevaardigde uit Alphen aan de R ij n gaf eveneens een reeks van klachten over de positie waarin thans de zuivelprodu- cent zich bevindt. Ook hij oordeelde, dat rundveebeperking hen niet kon helpen. De heffing van lasten op voedergranen ten be hoeve van de bouwers, doch ten kosten van de zuivelproducten noemde hij zeer voorba rig. De afgevaardigde van IJ s e 1 m o n d e ad viseerde om niet voort te gaan met de beper king van spruit- en bloemkool en leverde een betoog, waarin hij deed uitkomen, dat de kooplieden uit het buitenland onze markt daardoor zullen mijden. De afgevaardigde uit Putten vroeg of al iets bekend was van de bietenprijs. Ook ditmaal besprak hij de positie van den hypo- theekboer, aie van een deel van zijn last be vrijd moet worden en niet geholpen is met voorkoming van executie, zonder verminde ring van den op hem gelegden last. Verzoeken om renteverlaging aan crediet- gevers geven bij banken niets. Er komt iets verbetering en het zou spr. pijn doen. dat menschen vóór het jaar van opleving zouden komen te vallen. Spr. verzocht den voorzitter, bij den minister van justitie iets voor de hy- petheekboeren te doen en vroeg den voorzit ter naar het resultaat van zijn onderzoek in deze in het buitenland ingesteld. Voorts verzocht hij te trachten de heffing op de aardappelen zoo spoedig mogelijk van één op twee cent te brengen. Spr. drong voorts aan op de instelling van een commissie ter beoordeeling van sociale conflicten in het bedrijf, opdat men niet steeds de zaken in handen moet laten van 'n rijksbemiddelaar. Met voorbeelden gaf hij aan, dat in zijn omgeving de arbeiders be lang hebben bij een bedrijfsstaking. De voorzitter stelde voor om namens de vergadering aan den minister van justitie een telegram te zenden, waarin te kennen wordt gegeven, dat men met groote waardee ring in de troonrede heeft gelezen, dat voor stellen aanhangig zullen worden Gemaakt cm executies van bedrijven te voorkomen, en het verzoek wordt gedaan zoo spoedig moge lijk een ontwerp bij de Kamers in te dienen. Dit voorstel werd onder applaus aangeno men. De voorzitter zegde voorts toe de in stelling van een commissie voor arbeidsge schillen in het hoofdbestuur ter sprake te zullen stellen. De afgevaardigde uit Krommenie bracht als consumptiemelker de grief naar voren, dat de boer die zijn melk uitvent 'A cent aan de crisiszuivelcentrale moet uit- keeren, waarbij hij betoogde dat de boer- s'iijter in dezelfde omstandigheden verkeert als de gewone slijter en de boer die op con tract verkoopt. Spr. oordeelde de motiveering van de cri siszuivelcentrale onlogisch. De voorzitter antwoordde, dat deze zaak nader in het hoodbestuur onder de oogen zal worden gezien. De heer Barendrecht gaf het hoofd bestuur in overweging om alvorens toestem ming voor te nemen crisismaatregelen te nemen, eerst zich op de hoogte te stellen bij hen die er praktisch mede te maken krijgen en hij oordeelde, dat die niet altijd in het hoofdbestuur te vinden zijn. De belooning voor den landbouw moet in overeenstemming komen met de belooning van de stedelingen voor hun arbeidspresta ties. In de troonrede heet het, dat zooveel mo gelijk vaderlandsche producten gebruikt moe ten worden, doch dan dient de tarweteelt te worden uitgebreid, evenals de bietenteelt. Spr. diende een motie in waarin den mi nister verzocht wordt uiterlijk 1 October de teeltregeling voor 1934 kenbaar te maken aangezien de uitvoer van tarwe en gerst geen uitstel kan gedogen en ook de aanschaffing van pootgoed de zaak tergend maakt. Deze motie werd door het hoofdbestuur overgenomen en door de vergadering bij ac clamatie aangenomen. De afgevaardigde uit AnnaPaulow n a vroeg inlichtingen over de gerst. De secretaris antwoordde, dat men „Je hebt gelijk," antwoordde hij glim lachend. „Maar ik zal je wel moed inspreken", ver volgde zij. „De koning kan nog niet komen, want je zei me zooeven dat Perez net naar hem is toegegaan. Minstens een half uur zul len ze blijven confereeren en 't is heel waar schijnlijk dat hij den koning overreedt heele- maal niet naar je toe te gaan, omdat die zoo vreeselijk boos op je is, zoodat Perez mis schien zelf komt, om dan erg poes-ief te doen en te trachten den vrede tusschen jou en den koning te herstellen. Hij is wel erg handig, maar ik mag zijn gezicht niet; hij doet mij altijd denken aan een mcoien, zwar ten vos Maar zelfs al zou de koning kernen, dan hebben we nog meer dan een half uur den tijd. Nu ben je toch niet meer bang, is 't wel Maar hij bleef zenuwachtig en begon on rustig heen en weer te loopen. „Ik ben ten eindt >aa.d'. sprak hij zonder haar aan te zien. „Naar Villagarcia kan ik je niet laten gaan, want dat zou gelijk staan met ondergang en ongenade, zoowel voor mijn pleegmoeder als voor haar man de koning zou 't zelfs hoogveraad kunnen noe men, als 't hem in zijn kraam te pas kwam Bovendien zou je daar niet kunnen komen zonder dat het uitlekte. Ik kan je er toch niet in mijn armen naar toe dragen!" „Dan wil ik er ook niet heen,antwoord de Dolores kalm. „In een k'ooster kan ik je ook niet ver stoppen," vervolgde hij. „Binnen een dag zou men ie hebben gevonden, want de ko n;ng weet a'les Er is maar één p aats waar ik heen en meester ben P:ntseling hield hij op en keek in de ruim zich over den verkoop daarvan moet wenden tot erkende verkoopers. Wordt de gerst ge denaturaliseerd, dan krijgt men een toeslag, spoedig zal daarover een bericht gaan aan de afdeelingen. De afgevaardigde uit Vreeswijk laakte het, dat de leden niet over de veebeperking, waar de boeren tegen zijn, zijn gehoord. De afgevaardigde uit Stompwijk bepleitte contributieverlaging en indien dit niet moge lijk is, dan wilde hij de redactie van het Al gemeen Landbouwweekblad, dat thans bij de boeren ongelezen in de band blijft, in an dere handen leggen, aangezien de tegen woordige redacteur overbelast is met werk. De heer K. Kuiper, hoofdbestuurslid, verklaarde redenen te hebben te weten, dat t potje van 8 mill. de volgende maand wordt uitgekeerd. Voorts gaf hij nog inlichtingen over den melkprijs. Het hoofdbestuur heeft reeds verzocht om de veehouderij geen schade te laten ondervin den van de verhooging van het heffen van invoerrechten aan granen. De lijnkoeken val len buiten de heffing. Het verstrekken van goedkoope boter aan de werkloozen wil spr. nader bezien, doch voorkomen moet worden, dat onze plaats op de buitenlandsche markt voor onze boter wordt prijsgegeven. Spr. eindigde met een woord van opwek king om de eenheid in den georganiseerden landbouw te bewaren. De voorzitter zeide nog, dat veria ging van de contributie met de oude werk zaamheden niet mogelijk is. De bemerking over het blad zal aan de commissie voor het blad worden toegezonden. Voorts deelde spr. nog mede, dat tot hoofdbestuurslid in de plaats van den heer Vaandrager de heer E. Huisman was aan gewezen en in plaats van den heer Kuiper de heer Olievier te Assendelft. Op een vraag deelde de secretaris mede, dat het ge scheurde weiland nog wordt medegeteld. bij de bepaling hoeveel vee er gehouden mag worden De heer Ko o y m a n afgevaardigde van de Zuid-Hollandsche Veilingen, sprak een woord van hulde tot den voorzitter voor het geen hij, ook als Kamerlid, voor de boeren heeft gedaan en bepleitte eveneens de nood zakelijkheid, dat de crisiszuivelcentrale niet langer een halve cent heft voor de con- sumptiemelk van industriemelkers en vooral nu de industriemelk duurder is dan de con- sumptiemelk. De crisiszuivelcentrale heeft van onze vei ling, waarbij 1200 boeren zijn aangesloten, 13.000 ontnomen voor een omzet van 2 millioen liter consumptiemelk, terwijl de vei ling 20.000.000 K.G. melk heeft omgezet. Spr. vroeg zich af, wat den Haag bezielt en betoogde, dat het z.g potje aan de industrie melkers toekomt. Spr. had zich gegriefd gevoeld over de opmerking over het N'ederlandsch Landbouw blad, dat hij anders steeds met genoegen leest. De vice-voorzitter, de heer K. Kuiper, sprak onder groote instemming van de ver gadering, een woord van warme hulde tot den scheidenden voorzitter voor hetgeen hij in de moeilijke voorbije zesjarige periode als wetenschappelijk man voor de H. M. v. L heeft gedaan. De voorzitter sloot tenslotte om half zes de vergadering met een woord van dank voor de waardeerende woorden tot hem ge richt. Spr. uitte de beste wensohen vóór de H. M. v L. en verzekerde, dat zijn voorzitter schap bij hem in aangename herinneringen zal blijven en dat hij steeds, waar dit mogelijk is, de H. M. v. L. zal trachten van dienst te zijn. STOM PETOREN. De afdeeling der Hollandsche Mij. van Landbouw vergaderde Maandagavond in het café van dén heer Kamsteeg. De voorzitter, de heer D. de Boer Dz., opende deze goed bezochte vergadering. Ingekomen was een schrijven van de Ge westelijke Tarweorganisatie over beperking verbouw der verschillende koolsoorten. Na eenige besprekingen hierover stelde de heer van der Laan voor, dit schrijven in handen te stellen van den secretaris der Land- en Tuinbouwvereeniging. Aldus besloten Bij de behandeling van een vraag van het hoofdbestuur betreffende het al of niet plaat sen van een stenografisch verslag van de algemeene vergaderingen in het landbouw blad, bleek de meerderheid voor opname van deze verslagen, ondanks de daaruit voort vloeiende kosten voor de afdeelingskas Op voorstel van den heer Burmann werd hiervoor 10 beschikbaar gesteld. Hierna besnrek'ng benerking rundveesta te, alsof hij daar, heel ver weg. iets zag. „Waar is dat dan?" vroeg Dolores „Breng me daar dan heen! O, breng me waar je heer en meester bent, waar er geen ander koning is dan jij, waar we, zoolang we leven, bij elkaar kunnen blijven!" Onbeweeglijk bleef hij voor zich staren als in verbazing over de grootte van de ver zoeking, die hij vóór zich zag Dolores be greep het niet, maar zij deed wat een lief hebbende vrouw doet, wanneer zij ziet, da: de man, dien zij lief heeft, moeilijke oogen- bli'kken door maakt. Zij ging naast hem s^n en bracht haar arm door den zijnen, dien zij teeder drukte, zonder een woord te zeggen. Er zijn momenten dat een man alleen zooiets noodig heeft om hem te troosten en kracht te geven. Maar zelfs een vrouw onder kent zulke oogenblikken n et altijd. Heel langzaam wendde hij zich naar haar toe bijna alsof hij trachtte arn den blik uit haar cogen weerstand te bieden, maar dat niet kon. Hij legde zijn handen ter weerszij den van haar gezicht en streek haar als "uud g'anzende ba*r van haar voorhoofd. Maar zij begon on-erust te worden, want er straal de iets uit zijn oogen, dat zij daarin nog nooit had "ez^n; ;ets. dat leek op een uitta? ting van G~d. een onweerstaanbare kracht om iets te doen. wat niet mocht. „Je bent 't waard!" riep hij uit op een toon die zoo sterk afweek van zijn gewone stem, dat Dolores er van schrok „Wat bedeel je?" vroeg ze. zich meer en meer ongerust makerde Een oogenblik dacht zij dat hij krankzinnig werd. „Je bent 't waard", h' rhaalde hij „Je bent 't ten vol 'e waard en nog veel meer' Je weet niet hoe lief ik je heb; je zult 't nooit be- i>» ik as stffen! Zij werd kalmer. „Zooals ik jou lief heb mijn lieveling antwoordde zij eenigszins verbaasd, maar toch gelukkig. „Neen niet niet. Ik houd meer van jou Dat zal je pas begrijpen, als je weet, wat voer je zal doen." Hij zei iets onsamenhangends en het w alsof zijn blik haar verblindde, toen hij haar zoo s.evig in zijn armen sloot, dat zij het wel had kunnen ui.schreeuwen. En plotseling kuste hij haar, ruw, bijna wreed, alsof het zijn bedoe'ing was haar pijn te doen. Een zonderlinge angst voor hem maakte zich van haar meester en zij trachtte zich los te wrin gen uit zijn omarming. Toen liet hij haar p otseling los en wendde zich snel van haar af, terwijl zij half in zwijm tegen den muur stond Een tranen vloed steeg haar naar de oogen. Don Jan ging zoo ver mogelijk van haar af tegen de.i muur stan, met zijn hoofd in zijn gekruiste armen. Hij haalde hoorbaar adem en sprak in zich zelf. „Of je 't waard bent? Mijn God! Wat zou jij niet waard zijn!" Er kionk zulk een zie'esmart en strijd uit zijn stem. dat Dolores, niet meer aan zich ze i denkende, slechts voor hem bezorgd was O, zeker, hij werd krankzinnig Zij zou zoo graag naar hem. d e zoo leed, toegegaan zijn, maar in zijn eigen belang deed zij het niet. bang als zij was dat hij, als zij hem aanraakte, heelemaal zijn verstand zou ver liezen. „O, er is maar één p'aats, waar ik heer en meester ben!" zei hij ,Ik kan maar één ding doen één ding pel en het scheuren van grasland. Uitvoerig werd dit besproken en tenslotte besloot men, den eventueelen afgevaardigde ter algemeene vergadering op 20 September te Alkmaar op dracht te geven, daar het volgend voorstel in te dienen: De gemengde vee- en landbouw bedrijven dienen allereerst geheel tot land bouwbedrijven te worden ingericht Bij de behandeling der agenda der alge- meene vergadering op 20 September te Alk maar werd besloten zoo mogelijk het aan blijven van den heer Lovink als voorzitter te steunen. Mocht dit reglementair onmogelijk zijn. dan zou de candidatuur van den heer K Kuiper gesteund worden. Als candidaat voor de vacature in het hoofdbestuur werd gesteld de heer A. de Haan te Beemster. In de vacature, lid der financieele commis sie zal de candidaat de heer C. Kramer Glij- nis gesteund worden. Daarna verkiezing afgevaardigde ter al- gemeene vergadering. Hiervoor werd de heer T. Vaalburg bij acclamatie benoemd en als olaatsvervanger werd gekozen de heer D. de Boer Pz. Vervolgens bestuursverkiezing, voor pe riodiek aftredende bestuursleden de heeren D. de Boer Dz. en Jb. de Boer Czn., die niet herkiesbaar waren. Na gehouden stemmingen werden gekozen de heeren P. Spaan Kz. en C. Klerk, die bei den hun benoeming aannamen. Daarna de rondvraag. De heer C. Wonder verzocht het bestuur om de afgevaardigden opdracht te geven, ter algemeene vergadering ernstig te protestee ren tegen de Gewestelijke Aardappelenorga nisatie, die aan de landbouwers zulke be zwarende bepalingen oplegt, dat de afleve ring van aardappelen bijna onmogelijk wordt gemaakt. Hierna richtte de heer Spaan zich tot den voorzitter, die voor de laatste maal een af deel ingsvergadering had geleid. Hij bracht hem namens de leden zijn grooten dank voor ce uitmuntende leiding die hij in de afgeloo- pen drie jaren als voorzitter aan deze afdee ling gegeven had. Spreker had zeer veel waardeering voor al het werk dat hij in deze afdeeling maar ook daar buiten tot stand had gebracht. Hij hoopte dan ook van harte dat het den heer D. de Boer gegeven mocht zijn, nog vele jaren zijn belangstelling te toonen voor deze afdeeling en hare leden. De voorzitter bracht den heer Spaan dank voor zijn waardeerende woorden en na eer korte beschouwing over de afgeloopen pe riode waarin hij vooral de prettige samen werking met den actieven secretaris, den heer Jb. Posch, noemde, sloot hij de vergadering OUDE NIEDORP. Het mooie herfstweer tot voorspraak werd Zondag en Maandag alhier het twee- daagsch floraliafeest gehouden, een feeste lijkheid, die zich gelukkig nog steeds mag verheugen in aller belangstelling. Dat Oude Niedorp zich er op mag voorstaan haar Flo- ralia te maken tot een allergenoegelijkst feest, dat in gepaste vreugde wordt gevierd en er in weet te slagen om de tentoonstelling van bloemen, planten, land- en tuinbouw- vruchten en huisvlijt een aanzien te geven, dat den toets der critiek kan doorstaan, zal ieder beamen, die het heeft bijgewoond. Zondagmiddag had de officieele op>ening der tentoonstelling plaats. Te ruim half drie hadden zich een aantal belangstellenden, in de zaal van Feys vereenigd en op het too- neei, dat nu als theetuin was ingericht groe peerden zich om de tafeltjes de bestuurs- en commissieleden. Hier merkten we ook op dr. Postma en mevr. Postma. Het uur was nu daar, dat de tentoonstelling zou worden ge opend en daarmee de feestelijkheden een aanvang zouden nemen. De burgemeester, de heer Sutman Mever, nam thans het woord en sprak de aanwezigen toe. Alles, zeide hij, wat ons hier omringt, is in tegenspraak met een gedrukte gemoeds stemming. Deze zaal is in feestgewaad; de kleurige guirlandes van kunstig opgemaakte bloemen schijnen zich tot ons neer te buigen om ons te doen beseffen, dat wij deze flora- liadagen in gepaste vreugde moeten meema ken. Als er een feest is, waarnaar uit den grond van mijn hart mijn sympathie uitgaat, dan is het wel dit jaarlijksch feest, omdat in tegenstelling met zoovele andere feestelijk heden, die vaak slechts de leegte van een op geschroefd genot laten zien, deze flora- liadagen getuigen, dat jong en oud zich we ken en soms maanden achtereen, heb ben ingespannen om iets te leveren voor de floralia-tentoonstelling. Hoe hebben de kinderen zich niet inge spannen om iets te kunnen inleveren voor „En wat is dat dan?" vroeg zij heel vrien delijk. „Waarom heb je toch zoo'n verdriet? Waar is die plaats dan?" Plotseling draaide hij zich om, zooals hij in het gevecht, in den zadel zittende, bij het weerklinken van een trompetsignaal zou heb ben gedaan, kaarsrecht en sterk, met starre oogen en op elkaar geklemde lippen. „Granada-" zei hij. „Begrijp je me nu?" „Neen," antwoordde zij bedeesd. „Ik be grijp je nog niet. Waarom juist Granada? Dat ligt zoo vreeselijk ver weg Scherp klonk zijn lach. „O, begrijp je 't nog niet? Ja, Granada ligt ver weg ver genoeg om een afzonder lijk koninkrijk te zijn, zoo ver, dat Jan van Oostenrijk daar heer en meester is, zoo ver, dat, gerugsteund door zijn leger, hij daar niet alleen heer en meester kan zijn, maar ook koning- Begrijp je nu wat ik voor j o u wil doen?" Morgen ga ik met jou daarheen, Denk je dat de Mooren geen menschen zijn, al heb ik hen verslagen? Ik zeg je dat indien ik in Granada mijn standaard plant en hen tot mij roep, zij mij zullen volgen, indien ik hen naar de poorten van Madrid leid. Ja en indien ik 't wil, zal het halve Spaansche leger dat ook doen. Maar dat heb ik niet noodig evenmin als Philips' koninkrijk dat mij niets kan schelen, maar dat ik wel had kunnen verkrijgen en behouden. Het is voor jou. mijn lieveling, alleen in jouw belang dat ik een wereld voor ons zelf wensch een koninkrijk waarvan jij de koningin bent. Laat er oorlog komen wat kan 't mij sche len! Ik wil de wereld in lichter laaie zetten en haar tot asch doen verbranden, maar ik wil niet dat men jou van mij afneemt, noch nu. noch zoolang ik leef." (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 5