DF AVONTUREN VAN WO-WANG EN SIMMY Jtcooinciaat Tlieums HEILOO. ZUIDSCHAR WOUDE. AKERSLOOT. KOEDIJK. WIERINGERWAARD. ïBimiwland 4 deze floraliadagen. Wie weet hoezeer hun jeugdige -eest vervuld geweest is met de ge dachte om n' prijsje te kunnen behalen voor hetgeen zij met eigen hand hebben vervaar digd. Hoe zullen zij zich daarvoor niet heb ben ingespannen? Om dit alles is mij het jaarlijksch floralia- feest zoo sympathiek! Moge het bestuur en mogen zijne mede werksters en helpers de waardeering onder vinden, die zij zoozeer verdienen ook voor de toekomst! Hiermede opende spr. deze tentoonstelling. Op de laatste woorden van deze met aan dacht aangehoorde rede volgde een driewerf hoera, door het strijkje ingezet. Hierna volgde de rondgang. Allereerst werd een kijkje genomen bij de afdeeling fruit en de land- en tuinbouwvruchten, waar na de geëxposeerde bloemen en planten en voorwerpen van huisvlijt werden bezichtigd. Behalve in de cafézaal en de raadszaal (daartoe door het gemeentebestuur beschik baar gesteld) en in een afgesloten gedeelte van de groote stal van het café, was nog een ruime tent opgericht, warin verschillende in zendingen waren gerangschikt. Het geheel was met zorg opgesteld en heel wat mooie inzendingen vielen er te bewonderen. Niet onvermeld mag ook blijven de inrichting van de zaal van den heer Feys. Geheel passend bij de floraliatentoonstelling was de feest zaal, die sinds haar restauratie totaal van aspect is veranderd, op kunstzinnige wijze versierd met guirlandes van papieren bloe- men en bijpassende versierselen. Het zag er keurig uit. De rustige harmonie van de om geving, die zelfs het critisch oog van een aestheticus zou kunnen streelen, werd niet verstoord door het aantal miniatuurlampjes, dat aan de plafondverbincfingen was opge hangen. Het was in deze zaal, dat de feeste lijkheden, aan de tentoonstelling verbonden, gehouden werden. Was het bezoek Zondag minder druk, beter was de opkomst op Maandag. Vooral des avonds was het bezoek meer dan bevredi gend. Te ruim 21 uur gaf de heer Leek uitge breid verslag van de prijzen, die door de jury waren toegekend. Vervolgens had de trekking plaats voor de verloting. De le pr. een dressoir viel op lot no. 1745 in het bezit van P. Smit, wo nende aan de Langereis; de 2e pr. een electr. klokje viel op lot nr. 1367; de der de prijs een electr. rijwielantaarn op lot nr. 249. In het geheel werden 44 prijzen uitgeloot. Voor de verschillende in de zaa! opgestelde vermakelijkheden, waarbij eenige commissieleden met onvermoeibaren ijver assisteerden, werden prijzen behaald door P. Heinis met 58 p. voor de Vlotbrug; G. de Heer met 27 p. op de sjoelbak; terwijl mevr. Fijnheer met kennis van zaken het beste ge raden bleek te hebben naar het grammen- aantal krenten, zich bevindende in een kren tenbrood. Geraden werd 1017 gram; het ge wicht bedroeg 1019 gram. Van waardeering werd getuigd voor de attentie van mej. Os- sebaar, die op de bestuurstafel een bouquet seringen (witte) had geplaatst, welke serin gen in eigen tuin nog in dit jaargetijde bloeiden. Voorwaar een unicum! Nadat eenige dansjes waren gedaan, had den nog twee z.g. Amerikaansche verlotin gen plaats, waarvan de hoofdprijzen een mooie fruitmand en een fraaie bloemenmand (de laatste aangeboden door de firma Kruit te Schagen) ten deel vielen resp. aan mevr. Rootjes en den heer Liefhebber. Vervolgens nam de voorzitter het woord om alle inzen ders dank te zeggen en werden woorden van dank gebracht aan den burgemeester, aan de juryleden en de leden der onderschei dene commissies, den heer en mevr. Feijs en aan de muziek. De burgemeester sloot zich in 'n passende toespraak hierbij aan en vertolk te den dank der aanwezigen voor de groote moeite en zorgen, die het bestuur zich heeft fetroost om alles zoo goed te doen slagen. pr. betrok in den dank en hulde ook allen, die hebben medegewerkt en feliciteerde het bestuur, dat het heeft getoond een scherpen blik te hebben voor de keuze zijner medewer kers. Hierna bleef men nog meerdere uurtjes in gezellig samenzijn bijeen. Het strijkje, dat vlotte dansmuziek speelde wist er uitstekend den gang in te krijgen met een „reisje naar Zandvoort", door vele der aanwezigen mee gemaakt en zorgde verder onverpoosd voor de goede stemming Het liep a'les zoo prach tig, dat de burgemeester, als bewijs van me deleven en sympathie bij wijze van hooge uitzondering permissie gaf om nog een uurtje gezellig bijeen te blijven. Dat men nog niet huistoe verlangde, bleek uit het hoe ra, dat op deze woorden volgde. Met de op wekkende muziek van het eminent strijkje werd door jong en oud na het middernach telijk uur nog een rondje gedanst, waarna als prettig intermezzo een der tijdelijke be dienden van den heer Feijs nog eenige voor- drachtjes ten beste gaf, die met aandacht werden beluisterd. Een hulde gebracht aan den kampioen van Nederland in het kolfspel, die ook in de zaal aanwezig was, werd spon taan door de aanwezigen overgenomen, die den matador op de stoere schouders van eenige jongeren verhieven. Tot slot volgde een rondedans van hulde an de ouderdom oo veijoek van den burgemeester rondom den oudsten bezoeker den 82-j. C. Hollenberg die tot het einde had meegenoten met de zoo ge paste feestvreugde, die in de zaal voortdu rend heerschte. Mooier stemming als er op den laatsten avond bij voortduring te con- «tateeren viel, is niet denkbaar. WIERINGERWAARD. Maandagavond vergaderde de afd Wie- ringerwaard van de Holl. Mij. van Land bouw onder leiding van den heer Daan Kaan in het lokaal van den heer H. v. d. Woude. Aanwezig waren 13 leden, meeren- deels nog uit de buitenwijken. Naar aanleiding der goedgekeurde notulen deelde de voorzitter mede dat de gehouden cursus voor eerste hulp bij ongelukken goed is geslaagd. De deelnemers hebben allen van de door hen gestorte twee gulden één gu'den terug ontvangen. Verder werd medegedeeld dat het werk van de proefveldencommissie welke 3 jaar geleden werd opgericht, door het rijk uit de handen is genomen. Dit jaa> is geen proefveld aangelegd. Onder de ingekomen stukken welke voor meerendeel voor kennisgeving werden aange nomen, was o m. een circulaire van het hoofd bestuur, bevattende een adres van de gewes telijke tarweorganisaties met verzoek een on» derzoek in te stellen naar de beperking van tuinbouwgewassen, in het bijzonder van kool. Het hoofdbestuur vraagt vóór 1 Nov. het oordeel der afdeelingsfcesturen. De inhoud der circulaire schijnt echter voor het bestuur en de vergadering niet erg duidelijk. De rekensommetjes daarin vervat blijken ietwat ingewikkeld. Ook wat er bedoeld wordt met: De eerste drie H A. van elk bedrijf vallen buiten de beperking. Besloten werd voorloo- pig het oordeel op te schorten; misschien wordt er Woensdag te Alkmaar wel wat meer over gehoord. Ook was er een circulaire van het hoofd bestuur, waarbij de resultaten werden weer gegeven van de besprekingen die gehouden zijn naar aanleiding der bezwaren tegen in krimping van den veestapel. Bij deze circu laire is tevens een beknopte resolutie welke door den voorzitter werd voorgelezen. Het bestuur heeft naar aanleiding van de haars inziens onbillijke verdeeling van de be kende acht millioen waarvan ook aan con sumptiemelkers en vetweiders 5 per koe zal worden vergoed, om inlichtingen verzocht, doch er schijnt geen andere mogelijkheid te zijn. Op een vraag van één der leden inzake de beperking, zeide de voorzitter, dat dit jaar nog geen dwang zal worden uitgeoefend en de veehouders dit nu nog vrijwillig kunnen doen. Door den heer P. Visser Az. werd nog toe gelicht, dat op de gehouden algemeene ver gadering alle afdeelmgen sterk voor beper king waren, mits 't maar buiten eigen afdee ling bleef. Dit was wel opvallend. Dan nog een circulaire van het hoofdbe stuur inzake het stenografisch verslag der vergaderingen. Zij die dit willen behouden, worden uitgenoodigd een bijdrage te storten voor een daartoe op te richten fonds waaruit dan de kosten kunnen worde bestreden. Voor onze afdeeling werd het niet noodig geacht, omdat toch altijd een verkort verslag in de landbouwbladen komt. Als bestuursleden moesten aftreden de hee- ren Dirk Kaan, K. Schagen en D. Rade- it aker. In hun plaats werden gekozen de heeren P. Visser Az., V. de Wit en Alb. Rezelman. De rekeningen van den penningmeester der afdeeling en aankoopvereeniging, waren bereids nagezien door de heeren K. Koster en J. Vel. Eerstgenoemde deelde mede alles in goede orde te hebben bevonden. De rekening der afdeeling was als volgt: ontvangst 448.50, uitgaaf 376.80; batig saldo 71.70. Aankoopvereeniging ont vangst 1133.90; uitgaaf 1042.44, batig saldo 91.46. Beide rekeningen werden goedgekeurd on der dank aan den penningmeester en aan de commissie voor hun bemoeiingen. Punt 8 is bespreking eventueel te houden lezingen. In verband met dit punt las de voorzitter een circulaire voor van het bestuur van den Nationalen Bond van Boerenbonden, waarna werd voorgesteld, eens een spreker uit te noódigen om hier hun idee nader uiteen te zetten. Het doel schijnt te zijn om buiten alle politieke partijen om een groote Nationale Bond te maken. De vergadering ging hiermede accoord. Hierna werden door de heeren P. Visser Az. en Dirk Kaan verslagen uitgebracht respectievelijk van de gehouden algemeene vergadering en van Hollands Noorderkwar tier. Nu volgde behandeling van den beschrij vingsbrief der algemeene vergadering te Alkmaar. Door het bestuur werd voorgesteld om voor voorzitter van het hoofdbestuur als af deeling Wieringerwaard den heer H. K. Koster naar voren te brengen; ten 2e bij een eventuëele herstemming waarbij de heer H. Koster niet in aanmerking komt, den heer P. Stapel te steunen. Door den heer Saai werd opgemerkt, dat de afdeeling Hoorn wil trachten alsnog de heer Lovink weer te behouden. De voorzitter meende, dat dit weinig kans van slagen zal hebben, doch indien dit wel het geval mocht zijn, dan natuurlijk dit ondersteunen. Als lid van het hoofdbestuur inplaats van den heer Jm. Blaauboer zal de candidatuur A. de Haan, Midden-Beemster, worden ge steund. Rondvraag. De heer V. de Wit zou willen aandringen op meerdere bekendheid omtrent de hoeveel heid te verbouwen tarwe en bieten. De heer P. Visser lichtte toe dat voor tarwe 1/3 mag worden bebouwd. Gescheurd weiland telt mede voor het geheel. Wat be treft de bieten werd aan den afgevaardigde op gedragen om Woensdag te Alkmaar inlich tingen te vragen betreffende uitbreiding bie- tenbouw tegen loonenden prijs. Dit is ook voor werkverruiming zeer goed. De heer P. Visser Az. had nog een mede- deeling, nl. dat er 3 X per week, en wel Dins dag, Donderdag en Zaterdag van halftien tot half elf gelegenheid bestaat om ten huize van den heer van der Wonde vervoerbewiizen aan te vragen voor het verveer van aardappelen. Ten slotte werd aan het bestuur machtiging verleend om een commissie te benoemen di* a.s. voorjaar bij den inspecteur der belastin gen overleg kan plegen, wat betreft de land prijzen. Daarna sluiting. KORTE BERICHTEN. De minister van defensie heeft voorloo pig als militaire belangenvereniging toege laten de vereeniging van hoofdopzichters en opzichters van fortificatiën Uit een onderwijsinrichting in het een trum van Amsterdam zijn twee microscopen ter waarde van 250 ontvreemd. De heer J. R. Snoeck Henkemans (c.h heeft zijn benoeming tot wethouder van Den Haag (vac.-Vrijenhoek, soc -dem.) aangeno men. Prins Hendrik heeft te Dordrecht d. 1 landdag van den vrijwilligen landstorm bij gewoond. Witte Kruis. E>e N.H. Ver Het Witte Kruis hield gis teravond vei gadering in café van Gemeren. De voorzitter, de heer A. Hopman, opende. Van B. en W. was nog geen rapport ont vangen omtrent den schoolartsendienst. Het is aldu6 de voorzitter een ingewikkeld schema, zoodat men ten raadhuize moet wachten op het terug ontvangen der stukken. Mededeeliug volgde, dat de Moedercursus met succes is verloopen. Dank werd gebracht aan zuster Leegwater. Het jaarverslag van de Alkmaarsche Gezinsverpleging werd ge memoreerd. Uit het ve'e werk van de zusters zij gemeld, dat zuster Klerk 3050 bezoeken aflegde. Het dankwoord van de voorzitter over ijver en toewijding, waarmede alle zus ters hun werk verrichten, had aller instem ming. C>e cursus E. H. B. O., geleid door de dok toren Cohen en Hoekstra zal vervolgd wor den met een vervolgcursus. Voor een nieuwe cursus is nog te weinig deelnemers. Door een samenloop van omstandigheden is de termijn voor de wijziging der statuten verloopen. Daarom stelt het bestuur than6 voor om op de geheel nieuwe staten de koninklijke bewilliging aan te vragen. Op eenige vragen zeide de voorzitter, dat die wijziging over vele personen gaat, zoodat men ter plaatse er niets aan kan doen. De beschrijvingsbrief werd aan het beleid van de te benoemen afgevaardigde opgedra gen daar het niet wel mogelijk is om alles te behandelen. Belangrijk was een voorstel aan de afdeelingen om de winsten, die instellin gen maken, te reserveeren voor aflossing schuld aan de hoofdvereenlging en een be drag van f 50.000 voor een te stichten kleu terhuis. Op een vraag van den heer Mossel zeide de voorzitter, dat Heideheuvel een zoo groote winst maakt omdat men daar veel patiënten krijgt van den Raad van Arbeid, doch ook de leden van de vereeniging krijgen een belangrijke reductie. Een kleuterhuis nad aller instemming en werd goedgekeurd. Als afgevaardigde en plaatsvervanger wer den gekozen de heeren A. Hopman en Th. J van Diepen. De heer van Diepen bracht verslag uit van het „Badhuis W. K." De balans sloot in ontvangsten en uitgaven op 127744,92, winst 23.97, de verlies- en winstrekening op een bedrag van 1961.68. Uit de belang stellende vragen bleek dat men veel op heeft met ons badhuis. Het aantal baden liep iets terug. De heer Mossel meende dat de on- derwijzersfsen) het in hun hand hebben om het schoolbaden te bevorderen. Spr. gevoelde veel voor propaganda. De heer Zeeman vond een bedrag van ruim 200 veel te hoog. Zou men, aldus spr., niet eens aan het P. W. B. kunnen vragen om de tarieven di« voor het water veel t« hoog zijn te verlagen? De voorzitter en ook het raadslid Greeuw zeiden, dat het in de belangstelling van B. en W. is aanbevolen. Als men met andere or ganisaties eens een actie kon voeren, had men misschien meer succes. Van een ver eeniging zal men zich niets aantrekken. In dien geest werd besloten en de ver slagen goedgekeurd. De secretaris had een woord van dank te incasseeren. De actie om te komen tot huis- en kraam- verzorging is niet tot aller tevredenheid ver loopen. Men rekende als minimum op 200 leden en men heeft er nog geen 100. De heer Mossel meende dat de propa ganda niet intensief genoeg was. Iedere dame heeft ongetwijfeld heeft ongetwijfeld haar best gedaan, doch is niet even geschikt. Spr. zou willen door gaan. De voorzitter stelde voor, daar men een verzoek had gekregen uit Alkmaar om een bespreking, dat af te wachten en daarna een definitief besluit te nemen. Aldus besloten. Na gehouden rondvraag volgde sluiting. De kermis alhier is thans weer voorbij en heeft zich gekenmerkt door een pretttige drukte. Dansgelegenheden waren druk be zocht, het café-bezoek hebben wij echter wel eens grooter gezien. De omzet zal wel min der dan vroeger geweest zijn. De concertzaal van den heer P. Kramer was tjokvol. Hier trad op het tweemanschap Daan Pool en Tommy Bouman. Het optre den van eerstgenoemde verried al direct een geschoolde declamatie, wat vooral in het ernstige genre goed tpt uiting kwam. De revue, uitgevoerd door Daan Pool en zijn collega Bouman, was een geweldige attractie, waarin niet minder dan 18 maal persoons verwisseling moest plaats vinden. Een ge zellig bal was natuurlijk het laatste In café „De Schelvisch" was gedurende de kermis bal, waarvan een flink gebruik gemaakt. De zweefmolen had een onaangenaam oogenblik. Het bleek dat bij het eerste draai en, men niet goed gemeten had. De zweetzit- plaatsen raakten een naastbij perceel en de inrichting moest dus een eindje verplaatst worden, wat stagnatie en schade gaf. In de zaal van P. Kramer was ook nog prijsdansen, waarbij Ali de Jong en Trijntje Schoenmaker den eersten prijs behaalden; Maarten en Dieuwertje Kuiper den tweeden en de dames Schrijver den derden prijs. Voor zoover wij konden nagaan waren er geen wanordelijkheden, behoudens dat er een vechtpartij plaats had, waarbij een grooj ruit werd vernield en de politie handelend moest optreden. Door het raadslid Schouten zijn de vol gende vragen aan B. en W. gesteld: le. Welke motieven hebben B. en W. ertoe geleid toe te staan dat op Zondag 17 Sept. j.L op het Schouw een verkapte kermis is ge houden, terwijl in onze gemeente de Zon- dagskermis is afgeschaft? 2e. Waarom is in zoo'n korten termijn, zon der genoegzame bekendheid niet gemeente land bij inschrijving te huur aangehoden, zonder dat de raad er eenige kennis van had en zonder eenige bespreking? 3e. Zijn B. en W. bereid op de eerstvol gende vergadering van den raad deze vra gen te beantwoorden? WIJK AAN ZEE. Aan het strand waren Dinsdagmiddag de Gebr. L. en J. Schelvis bezig met het af breken en opbergen van een badkantoortje. Op een gegeven moment viel een der gla zen deuren en trof J. aan het achterhoofd, welke daardoor aan dit lichaamsdeel een gapende wonde kreeg. In alle haast liep de getroffene, overal bloed sporen achterlatende, naar het dorp, pakte daar een rijwiel wat onder zijn bereik stond en reed zoo spoedig doenlijk naar de woning van dr. v. Ameijde, die de wonde verbond Begunstigd door mooi herfstweder zijn de drie kermisdagen in onze gemeente gepas seerd op 17, 18 en 19 September. De kermis werd ingezet door de muziek van de har monie vereeniging Aurora onder leiding vau haren voorzitter, den heer C. Bos Sz. f-r werd een rondgang door de gemeente ge maakt. Aan het einde der gemeente ont haalde de heer Jb. Kramer Hz. de muzikan ten op sigaren. In het café van den hrr Jb. Groot was geregeld dansmuziek, waaraan het gezelschap van Meurs uit Hoorn, weet uitmuntend voldaan heeft. Bij den heer de Weerd was een gezellig zitje, waar een har monica met er bij wat slagwerk, voor de af wisseling zorgde. Maandagmiddag zorgde de middenstands- vereeniging voor de kinderspelen op het sportveld, waarvoor groote belangstelling was. Te 1.45 uur werden de kinderen van de school afgehaald, voorafgegaan door de muziek van Aurora, die op het sportveld aan gekomen, zich in de muziektent plaatste en onder leiding van den heer Bos Lz. zich den geheelen middag liet hooren. Direct werd een aanvang met ae spelletjes gemaakt waar van de uitslag was als volgt: le klas jongens kleedkruipen: le pr. C. Hartland, 2e pr. S. Damiaans, 3e pr. H. Dek ker; 1ste klas meisjes houtjesrapen: le pr. R. Klomp, 2e pr. A. Blaauw. 3e pr. Berta Brugge; 2de klas jongens hardloopen met hindernissen: le pr. M. Mulder, 2e pr. H. Otto, 3e pr. C. Barsingerhorn; 2de klas meisjes, bal op een blad: le pr. A. de Waal, 2e pr. A. Barsingerhorn, 3e pr. AU de Geus; 3de klas jongens zakloopen: le pr. P. Mul der, 2e pr. H. Slot, 3e pr. Jb. Butter; 3de klas meisjes, hardloopen op muilen: le pr. D. Bakker, 2e pi. Joh. de Waal, 3e pr. D. de Geus; 4de klas jongens, balhappen uit een emmer water: le pr. P. Turkstra, 2e pr. N. Klomp, 3e pr. C. van 't Veer; 4de klas meis jes houtjesrapen met hindernissen: le pr. T. Ven-nik, 2e pr. A. Blaauw, 3e pr. Annie Rid der; 5de kla» jongens, balschoppen: le pr. F. Jonker, 2e pr. A. de Wit, 3e pr. G. Kui pers; 5de kUs meisjes, hardloopen met hin dernissen: le pr. J. Zeeuw 2e pr. C. Har- tog, 3e pr. Trien Slooter; 6de klas jongens, hardloopen met hindernissen: le pr. P. Hart, 2e pr. jb. Bloothoofd. 3e pr. F. Turkstra; 6de klas meisjes prijsknippen: le pr. A Zwaag. 2e pr. K. de Kraker. 3e pr. A Blaauw7de klas jongens, bal aoor een vat: le pr. C. Hartog, 2e pr. Jn. de Maijtr, 3e pr. R. Pander; 7de klas meisjes, dobbelsteen- werpen: le pr M Slotemaker. 2e pr. Nel Zeeuw, 3e pr. ja.inie Pranger. De prijzen waren kunstvoorwerpen Aan het eipde der feestelijkheden dantT\> heer P. Kok namens de middenstandsv" ging, de leden van Aurora en allen di* ü6?'" gewerkt hadden voor het welslagen dezen middag. Het was een zeer kalme mis; de moeilijke tijd was merkbaar Voor de landbouwers, die van den hoo ren prijs willen profiteeren, blijft de regeh8'®" heel eenvoudig. Zij kunnen hun granen va!? koopen, (voorloopig dus alleen roggel 1 de erkende handelaren en molenaars en n vangen da nvan deze automatisch een h"'" geren prijs. 0<K Er zal voor worden gezorgd, dat er voi doende handelaren erkend zijn, zoodat vol doende concurrentie zal kunnen bestaan" Landbouwers, die gewend waren, hun topd of gerst zélf op te voeren, zullen dus jn w vervolg een verkooptransactie tot stand heb. ben te brengen met den voor kwaliteit enz veratnwooraelijken handelaar of molenaar Correspondentie betreffende den invoer van granen moet voorloopig nog gezonden worden aan Riouwstraat 176, 's Graven hage. Alweer een verandering bij de post. Vanaf heden is er n.1. tweemaal verzending en wel 's morgens ruim half zeven en 's middags ongeveer half vijf. Voor de bewoners van den Molenweg is er een verbetering in 't vooruitzicht. Deze krij. gen hun 2e bestelling terug, welke tegelijk met de avondbestelling van de kom zal ge. schieden. Beter dan kinine slikken h het muggen dood te tikken. COUPONBELASTINO. Ingediend is een wetsontwerp tot heffing van een couponbelasting. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende ont leend: De minister heeft gemeend de couponbe lasting te moeten gieten in den vorm van een eenvoudige zakelijke belasting tot een laag percentage, zonder vrijstellingen (be houdens eenige op utiliteitsgronden) en zon der verrekening met de inkomstenbelasting, waarbij getroffen worden de opbrengsten van Nederlandsche obligaties en van buiten- landsche effecten. Ten aanzien van de binnenlandsche effec ten is uifgegaan van het beginsel, dat aan de betaling onderworpen zullen zijn de op brengsten van alle effecten, uitgegeven door hier te lande gevestigde lichamen, behalve van die, welker opbrengst reeds door de dividend- en tantièmebelasting is getroffen; in hoofdzaak zijn dus vrijgesteld de binnen landsche aandeelen, belast de binnenland sche obligatiën, zonder onderscheid wie hiervan eigenaar is. De opbrengst van de buitenlandsche fond sen is aan de belasting onderworpen ver klaard, ind en zij toekomt aan een persoon, die hier te lande woont of aan een lichaam, dat hier te lande is gevestigd In den regel zal hij die (als eigenaar, vruchtgebruiker of anderszins) recht heeft op de opbrengst, zijn coupons en dividendbewijzen wel verzilveren bij een bankier hier te lande, bij welke verzil vering de voldoening der belasting kan ge schieden door zegeling der coupon-nota. Echter moet ook rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat de coupons en divi dendbewijzen naar het buitenland zouden worden gezonden, ten einde die aldaar te laten innen. Men moet deze mogelijkheid bij een belasting tot een laag percentage als de voorgestelde niet te zwaar laten wegen. Niettemin zouden vooral voor bezitters van 'n groote buitenlandsche effecten-portefeuille men denke in de eerste plaats aan groote naamlooze vennootschappen de bezwaren van het innen in het buitenland overtroffen kunnen worden door het voordeel aan de be sparing der belasting verbonden. Daarom kan met een belastingheffing bij het verzil veren van coupons enz. hier te lande niet wor den volstaan, maar moet aan den rechtheb bende op de opbrengst de verplichting wor den opgelegd van. het vorderbaar worden van die opbrengst aangifte te doen, voor zoo ver deze niet door hem door verzilvering van de coupons enz. hier te lande is geïnd. Deze aangifte behoeft eerst te geschieden een jaar na afloop van het jaar waarin de coupons enz. voor invordering vatbaar zijn geworden, zoodat de bezitter van buitenlandsche effec ten alle gelegenheid heeft op de normale wijze de belasting te voldoen. De opbrengst der in Nederland uitgege ven en eventueel aan belasting onderworpen obligaties zou zijn pl.m. 215.000 000, voor de buitenlandsche fondsen zou dit pi®-. 105.0000.000 zijn. .1 In totaal zou de opbrengst van de in hrt wetsontwerp bedoelde effecten derhalve zijn 320 millioen gulden, zoodat, bij een percen tage van 2 ten honderd, de opbrengst der be lasting zou bedragen 6.4 millioen. --- werpen.lasting zou bedragen 6.4 millioen. lo9. Wo-Wang keek nu ook omhoog en zag het ge zicht van Simmy te voorschijn komen. „Wat heb ik ^!e i*arki getracteerd! Maar zeg, die Koning van ak, was ^at niet dat heerschapnouje weet ui *°rf.n aan boord... met die mooie pakjes?' Daar orn Sunmy al omlaag, met de slang in zijn hand, een uik touw, waar hij een slangenkop van beschil derd papier aangebonden had. - 1 1 dat ;'I^it?gt|a"8 ti°ll8"i zei Wo-Wang nadenkend* heersrhn voor ons kunnen worden. Als d dat h?nu ®n®.maar niet herkend". „Wie zegt je nA komen v r op het lftndgoed van onzen heei beetje uit (kU' wou toctl maar liever, dat hü J uit de buurt bleef". j

Alkmaarsche Courant | 1933 | | pagina 6